HilDiRSCHE IIKDWEIIEPEE CODBANT. J\o 104. ZONDAG 29 DECEMBER. 1867. VIJF-EN-T WINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post. 1.50. Enkele nornmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advebtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422,aan denllelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De Uitgever der Heldersche en Nieuwedieper Courant maakt zijnen Lezers bekenddat hij aangemoedigd door liet toenemend getal abonne menten, met 1 Januarij 186S zijne Courant driemaal per week zal uitgeven, zonder prijs ver hooging en wel opDingsdag, Donderdag en Zaturdag avond; alleen de buitenabonnés betalen slechts 15 cents in de drie maanden meer, dal zijn de kosten van frankeren. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur op den dag der uitgave. A. A. BAKKER Cz. NB. Het volgend nummer verschijnt Dingsdag avond 81 December 1867. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gelet hebbende op het Koninklijk Besluit van den 1 December 1865 (Staatsblad N°. 131), houdende bepalingen omtrent de Certificaten van Neder- landschen oorsprong of bewerking, en op de Circulaire van Z. E. den Ilecrc Commissaris des Konings in deze Provincie van den 12 December 1865 (Provinciaalblad N°. S5) Roepen bij deze op belanghebbenden, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan zij do voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsproug of bewerking tegen een lager regt in Nedcrlandscb Indië kunnen en voornemens zijn in te voeren, om zich in de maand Januarij aanstaande aan te melden ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen te kunnen plaatsen op de lijst, bedoeld bij art. 3 van het bovenaangehaald Koninklijk Besluit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 2S December 1867. L. VERHEY, Secretaris. Den 39 «lezer vertrekt de O. I. Landmail via SOL'THAMPTOIV. Den 39 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 December. De poging door het gezelschap Ernst en Scherts aangewend om bij te dragen tot leniging van den nood der Weduwen en Weezen te Terschelling, heeft weerklank gevonden bij het publiek ter dezer plaatse. De inteekening is zoo talrijk, dat zelfs twee avonden achtereen hetzelfde programma zal worden opgevoerd. Over het Artillerie-Vrijkorps alhier, werd jl. Donderdag namiddag, onder kommando van den waarnemenden kommandant, den Isten luit. B. L. Vries, eene inspectie gehouden van kleeding en wapening. Vervolgens werd, voorafgegaan door het muziekkorps, eene militaire promenade gehouden, die bij zeer goed weder een groot publiek in beweging bragt. Z. M. heeft o. a. benoemd bij het 7de regimeut Infanterie tot luitenant-kolonel, den majoor W. vou Wrangel auf Lindenbcrg, van het 5de regiment. Het oordeel der Tweede Kamer in de afdeelingen moet, blijkens het voorloopig verslag, over de wijziging der militiewet niet gunstig zijn geweest. Vooral is men opgekomen tegen het verhoogde cijfer der jaarlijk- sche ligting. De regering wil dat cijfer van 11,000 tot 14,000 verhoogen Algemeen betoogden de leden hunne weinige ingenomenheid met deze wijziging. Men wees omtrent dit wetsontwerp op de onzekerheid, die er alsnog bestaat over de vraag; welk terrein is er te verdedigen mogelijk. Eerst, meende men, behoorde er eene wet op de defensie tot stand te komen, die aanwees welke liniëu en vestingen er te verdedigen zullen zijn. Ook wilde men weten in hoeverre men rekening kon maken op de hulp der Schutterij in tijd vau oorlog. Daaromtrent verlangde men van de regering bepaalde opgaven. Men deed opmerken, dat, nu sedert eenige jaren verscheidene vestingen zijn ontmanteld, de behoefde aan verhooging der ligtingen volstrekt niet kon bestaan. Ook de wijze waarop de regering wilde te werk gaan om, bij aanneming, dezen maatregel uit te voeren, vond hevige tegenkanting. De opmerking werd verder gemaakt, dat de regering beter zou doen om een maximum voor de jaarlijksche ligting der militie aan te nemen en het contingent bij de wet te doen bepalen. Ofschoon nu de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal is gesloten, achten wij de opmerkingen in dit verslag voorkomende niet van belang ontbloot. Voorzeker hebben velen met leedwezen van deze regeringsvoord ragt gehoord, dat zij nieuwe zware lasten op de ingezetenen zouden leggenuit het bovenstaande verneemt men, dat er zware bedenkingen tegen zijn iu het midden gebragt. De vergadering der Staten-Generaal is gisteren door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, in naam des Konings, gesloten met eene rede, waarbij, met terugblik op hetgeen tot stand is gekomen en voorbereid, gewezen wordt op de verwerping van het budget van Buitenlandsche Zaken, waarin tevens de aanleiding ligt tot een vernieuwd beroep van den Koning op zijn getrouw volk. De commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid hebben bekend gemaakt, dat de laatstelijk gehouden collecte (behalve de gift van 5000), voor zoover bekend is, heeft opgebragt 50.030, en dat zij zich, geschraagd door dien krachtigen steun, in staat gevoelen de hun opgedrageu taak bemoedigd voort te zetten. Ds. J. C. Manssen, predikant der Evang. Luth. Gemeente te Stads-Kanaal, heeft het beroep naar Amersfoort aangenomen. Naar men verneemt heeft een ontaarde moeder te's Hertogen bosch, eene weduwe, die een goed burgerlijk bestaan heeft een harer kinderen, een lief meisje van 4 of 5 jaren, aan het gezelschap van het Théatre Crosso verkocht. Te Minnertsga, ontstond den 20 dezer 's avonds brand in eene woning; met moeite werden een paar slapende kinderen gered. De vader wilde met zijn oudsten zoon nog den brand binnen het huis meester worden, toen de gevel instortte en beiden werden bedolven. De zoon werd nog zwaar gewond te voorschijn gehaald, de vader was echter dood. De Auvergnateen geestig Fransch blaadje, levert de volgende bijtende satire op eenige der tegenwoordige ter markt zijnde beurswaarden gobilier. ►"immobilière. ooaragosse. Bmprunt Mexicain. t^omains. feJspagnols. Nu de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal weder gesloten is, verwachten wij dat de Tweede Kamer spoedig zal ontbonden worden. Wij achten het reeds nu, met het oog op de eerlang weder te houden verkiezing, niet ondienstig, in enkele regels de reden der Kamer-ontbinding bloot te leggen, bepaaldelijk ten dienste van de zoodanige onzer lezers, die omtrent het voorgevallene in de Tweede Kamer niet goed op de hoogte zijn en die dus niet begrijpen, waarom wij nu weder op nieuw al de beweging der nieuwe verkiezingen moeten ondervinden. De begrooting voor het Departement vau Buiteulandsche Zaken is door de Tweede Kamer rericorpen, niet omdat daarop posten voorkwamen, die aan de leden te hoog voorkwamen, of waarmede men zich minder kon vereenigen, maar om de handelingeV des ministers. In het vorige jaar heeft de regering bij dc Luiem- burgsche quaestie wel is waar bijgedragen, om den vrede in Euro^.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1