BUITENLAND. te bewaren, maar heeft, zy ook veroorzaakt, dat voor ons vaderland nadeelige gevolgen kunnen voortvloeijeu uit het toen te Londen gesloten tractaat. Luxemburg is een Groothertogdom, waarover, ja, onze Koning regeert, doch waarmede wij even zoo min te maken hebben als met China en Egypte. Nu is bij genoemd tractaat door eenige mogendheden, en daaronder ook door ons, de onzijdigheid van Luxemburg gewaarborgd. Ingeval van strijd over dat onzijdig grondgebied kan Nederland gedwongen worden om aan den strijd, daarover ontstaan, deel te nemen. En dit zou in zulk een geval gebeuren; immers een magtigc staat, die zich aan zijne verpligting in deze onttrok zou men met rust laten, maar Nederland zou men niet behoeven te ontzien, om liet met alle magt tot een uadeeligen strijd te noodzaken, die wij dan cenig en alleen te danken hadden aan de bepaling van het tractaat, dat onze regering heeft onderteekeud, waarbij zij de neutraliteit van Luxemburg heeft gewaarborgd. Ten gevolge vooral van die gedragslijn der regering, heeft de meerderheid hare stem uitgebragt tegen den minister van Buiten - landsche Zaken, die men voor de aangewezen regeringsdaad verant woordelijk hield. Wij vernemen, zegt de Landb. Courtdat er plan bestaat om van wege afdeelingsbesturen der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw in Noordholland eene hulde te brengen aan Gedep. Staten van die provincie en aan deu minister van Binnenlaudschc Zaken voor hunne krachtige handelingen ter zake van de runderpest. De overwegende invloed, welken de vrouwen op de openbare meening iu Frankrijk uitoefenen, in alle vraagstukken, waarbij de Roomsch-Katholieke godsdienst in het spel komt, is een feit dat sedert lang de ernstige aandacht der regering heeft bezig gehouden. Voltaire deed zeer juist opmerken, dat wie deze helft van het menschelijk geslacht op zijne zijde heeft, ook met zekerheid op de andere helft kan rekenen. Dit heeft de regering tot het besluit geleid, de opvoeding der meisjes te hervormen, en zoo veel mogelijk, den invloed der geestelijkheid op het gemoed der vrouwelijke sekse te neutraliseren. Tot dat einde is de minister van openbaar onderwijs er op bedacht geweest aan de meisjes van veertien tot achttien jaren het regt te verleencn de openbare lessen bij te wonen, welke te Parys en elders door dc professoren der Fransche uni versiteit gegeven worden. Hierin meent men een waarborg te vinden, dat Frankrijk voortaan meer verlichte, meer met de kunsten en wetenschappen gemeenzame vrouwen dan thans zal bezitten, vooral meer vrij-denkeressen. De jonge dames, die deze openbare lessen hebben bijgewoond, zullen zich voortaan ook tot het afleggen van een examen aanbieden, en den graad van docto- resse in de heel- en geneeskuude, regtsgeleerdheid, enz. bekomen kunnen. Onze liberalen juichen dit zeer toe. De hooge geestelijkheid, waarvan de Bisschop van Orleaus het welsprekende orgaan is, beschouwen dien maatregel als zeer gevaarlyk voor de zedelijkheid en als regtstreeks strijdig met de besteraming van de vrouw op aarde en in eene Christelijke maatschappij. Men verzekert dal de Keizer het in deze volkomen eens is met den minister Duruy, en deze omstandigheid heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek naar de wijze, waarop Napoleon I, op wiens gezag zijn door luchtige opvolger zich altijd zoo gaarne beroept, over het gewigtig punt vau de opvoeding der vrouwen dacht. En nu blijkt het uit een brief, den 15 Mei 1S07 door Napoleon I aan den minister van openbaar onderwijs, den heer Laccpcde, geschreven, dat de beginselen van dien Yorst volstrekt afwijken van die, welke ons tegenwoordig bestuur tot leiddraad nemen wil. Yergun mij een gedeelte van dien merkwaardigen door diepe menschenkenuis cn gezond verstand geïnspireerdeu brief hier vertaald weder tc geven. (Dagblad.) Men leest in het Kaapsche Volksblad van 19 November jl. Er is in het laatste der afgeloopen maand eene droevige zeeramp voorgevallen. Een der stoomboolcn, door de Engelsche regering gehuurd als transportschip voor de Abyssinische expeditie, is op de kust vergaan, en 48 van de 85 opvarenden zijn bij die nood lottige gebeurtenis in de golven omgekomen. De staatkundige toestand iu het koningrijk Italic is verre van gunstig. Het pas opgetreden ministerie, met Menabrea aan 't hoofd, ligt door een ougunstig uitgebragt votum der Kamer van Yolks- vertegenwoordigers, weder omvergeworpen eu deze belangrijke ge beurtenis veroorzaakt eeue nieuwe bezorgdheid. Deze ministers, aan het bewind gekomen om verzoening te bewerken, zoowel met de partijen van binnen, als met Rome en Frankrijk naar buiten, heeft niet mogen rekenen op de sympathie der vertegenwoordiging. De oud-minister Ratazzi, heeft tot dezen toestand zeer veel bijgedragen door zijne gehoudene redevoering, die op verzet tegen Frankrijks tusscheukomst gebaseerd was en die tevens bestemd schijnt geweest te zijn, om een protest te bevatten tegen de verzekering van den Franschen minister die gezegd heeft, dat Italië nooit meester van Rome mag worden. In Frankrijk heeft deze crisis groote ongerustheid veroorzaakt en volgcus sommige bladen aanleiding gegeven, dat de regering van Keizer Napoleon last heeft gegeven om te Toulon eene expeditie van 20000 in gereedheid te brengen, bestemd naar den Kerkdijken Staat, terwijl de tc Civita Vccchia aanwezige Fransche troepen bevel zouden ontvangen hebben om naar Rome op te rukken. De Koning heeft den heer Menabrea weder met de vorming van een nieuw ministerie belast, deze om standigheid, doet de vrees voor ernstige verwikkelingen eenig- zins verminderen. Men gelooft, dat er eene kamer-ontbinding te wachten staat, bijaldien ook het nieuwe ministerie de neder laag lijdt. Het bevestigt zich, dat het Belgische kabinet in eenen staat van crisis is geraakt, hoewel het de ondersteuning van de meer derheid der volksvertegenwoordiging niet had verloren. Onderlinge oneenigheid onder de ministers wordt algemeen voor de oorzaak der crisis gehouden, ofschoon er geenerlei inlichting dienaangaande door of van wege de regering aan de Kamers of aan het publiek gegeven is. Al de ministers hebben dien ten gevolge hun ontslag aan den Koning aangeboden. Volgens de jl. Donderdag te Brussel omloopende en door de Independance Beige vermelde geruchten zou dat ontslag niet zijn aangenomen, maar zou er middel gevonden zijn om het kabinet althans gedeeltelijk in stand te houden. Dc Senaat van Fraukrijk heeft zich, na twee dagen beraad- slagens, vercenigd met het gevoelen, dat de doodstraf in dc tegen woordige gesteldheid der burgermaatschappij nog onmisbaar voor hare veiligheid is; eenstemmig heeft hij besloten eene petitie, waarby op de afschaffing der doodstraf aaugedrongen werd, ter zijde te leggen. Dit besluit was ook aangeraden door den vertegenwoor diger des gouverncmcnts, onder verklaring, dat de Keizer en zijne regering steeds voor trapsgewijze verbetering en verheffing van elke klasse der burgermaatschappij werkzaam zouden blijven, teu einde alzoo den weg te banen voor eene toekomst waarin de jammerlijke noodzakelijkheid der doodstraf zou ophouden. De Parijsche Patrie, een ministerieel orgaan, zegt onder dag- tcekening van 24 Dcc.: „De tijdingen uit Florence kunnen aanlei ding geven tot velerlei geruchten aangaande de onderlinge betrekkingen van Frankrijk en Italië; en reeds wordt er gesproken van nieuwe aanstalten tot versterking der Fransche troepen te Civita Yecchia, alsmede van omstandigheden die eene afbreking der officiële betrek king tusschen het Fransche en het Italiaansche gouvernement zouden doen verwachten. //Wij gclooven dat de bedenkelijke gesteldheid, waarin het gouvernement van Florence zich thans bevindt, door gecue besluiten van het kabinet der Tuileriën hagchelijker wordt gemaakt, en dat gouvernement, zonder wijziging der houding, die het tijdens de gebeurtenissen der maand Oetober heeft aangenomen, wacht op den afloop der crisis waarin Italië is geraakt, en die meer dan ooit de zamenwerking noodig maakt van de conservatieve elementen welke het schiereiland nog bezit. De Parijsche Coiistitutionnel, het voornaamste der organen onder de Fransche bewindslieden, zegt onder dagteekening van den 25 dezer, dat de gedachtenwisselingen tusschen de Europcsche kabi netten over het voorstel tot het houdeu cencr conferentie ter regeling der zaak van Rome nog dagelijks worden voortgezet, en dat men daarvan eene goede uitkomst verwachten raag. In de tuighuizen der Fransche marine hecrscht de grootste bedrijvigheid. Men bouwt op dit oogenblik op de rijkswerven 39 gepantserde vaartuigen. Men verhaalt te Parijs, dat eerlang de verloving zal plaats hebben van den Kroonprins met eene dochter der Hertogin van Alba (zuster der Keizerin). De correctionele regtbank te Parijs heeft den 23 dezer uit spraak gedaan in de zaak der twaalf personen, beschuldigd van deelneming aan eeu geheim genootschap en van het doen van pogingen geschikt om de rust des lauds te verstoren. Men weet dat dit proces, om den aanzienlijken stand van enkelen der be klaagden (een hoogleeraar in de regten, een hoogleeraar in de geneeskunde, een advocaat, enz.), en om den aard der gevonden oproer-proclamatiën, veel belangstelling heeft verwekt. Al de be klaagden zijn veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboete. Prof. Accolas cn twee anderen ieder een jaar en 500 fr.; prof. Naquct en twee anderen ieder vijftien maanden en 500 fr.; de zes overigen (waarvan drie voortvlugtig) ieder drie maanden en 100 fr.; voorts is elke veroordeelde gedurende vyf jaren verstoken van de burgerregten. Thcodore Rousseau, de groote landschapschilder, die in 1812 te Parijs geboren was, is jl. Maandag te Fontainebleau overleden. Hij was officier der orde van het Legioen van Eer, bekroond met de eerste gouden medaille op dc tentoonstelling van 1855 en met een der acht groote gouden ccre-medailles op de tentoonstelling van 1867. Hij heeft in zijn testement den wensch uitgedrukt begraven te worden te raidden van de prachtige natuur, welke hij zoozeer bemind en met zulk een weergaloos talent op doek gebragt heeft. De Londensche Mom big Herald, een ministerieel orgaan, betreurt, gelijk dc voornaamste Engelsche dagbladen, de uitkomst van den parlementairen strijd te Florence, en zegt verder: „Gansch Italië wil Rome in bezit hebbengansch Frankrijk wil aan Italië het bezit van B.ome onthouden. De wil van twintig raillioen men- schen staat hier tegenover den wil van vijf en dertig millioen. Deze laatsten hebben voor hel tegenwoordige de bovenhand; doch zoolang dit geschil duurt is het voor een hartelijk bondgenootschap tusschen Frankrijk en Italië een beletsel, welks uitwerking zigtbaar zal worden bij eiken grooten oorlog waartoe het in het vervolg komen mogt." Het even genoemde blad meent, dat de voordragt tot versterking- der Fransche legermagt noch cenen al te zwaren last op Frankrijk legt noch Europa met aanvallen bedreigt, maar een natuurlijk gevolg is van de uitbreidiug van Prnissens magt. Dat Frankrijk oorlog wil voeren, zegt de Herald, bewijst die voordragt niet. De Herald deelt verder mede, dat de Pauselijke regering den Britschen handel wil doen deelen in al wat zij onlangs aan Frank rijk heeft bewilligd. Gedurende dc vorige week hebben te Londen plaats gehad 2146 geboorten cn 1700 sterfgevallen. De Times berigt dat de Parleraentszitting van 1868 aan de Iersche aangelegenheden gewijd zal zijn. Hetzelfde blad begint een artikel over de wetsbepalingen in Engeland betrekkelijk tot het gezag dat aan dc policie verleend wordt, met te zeggen: „De Engelsche wet is zulk een geheimvol iets, zoowel voor Engelschen als voor vreemdelingen, dat de zonder linge beginselen, welke tijdens de vcroordceling der Manchester- fcuians, voorgedragen werden, ons niet behooren te verwonderen. Het punt, waarop de advocaat der veroordeelden hen trachtte te verdedigen, was dat het bevel tot inhechtenisneming van Kelly en Daisey niet den behoorlijken vorm had en dat dus dc dood van den policiedienaar Brett, tengevolge der aanranding van de FeDian- sche vrienden, hoogstens maar manslag was! Dn Times toont aan, dat, indien zulk eene verdediging gewigt had, een policie-dienaar niemand op vermoeden kon vatten, en het hem niet geoorloofd ware, om, indien hij dit deed, eeue poging tot bevrijding van zijnen gevangene te wederstaan. „Een policiedienaar (zegt het blad) moge in het holst van den nacht een man ontmoeten, die met bebloede handen een huis verliet, waaruit kreten van moord opgaan, desniettemin is hij verpligt lijdelijk te blijven en den als moordenaar verdachten man te laten ontsnappen tot dat eene onbekende formaliteit geschied is. Dit is ver getrokken, doch niet zoo overdreven als het schijnt. Iu dc vorige week werd iemaud tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2