1868. N°. 12. II Zondag 26 Januarij. 26 Jaargang. ïy BINNENLAND. BUITENLAND. U i t g' e v e r A. A. BAKKER Cz. F R A N K R IJ K. u i HËLDERSCHE •""<rTX P ii EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Disgsdag-, Donderdag- en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. O* be HELDER en NIEUWE DIEP, 25 Januarij, De staatkunde, die door de Engelsche regering wordt gevolgd, wordt meestal kenbaar uit de redevoeringen, die de ministers aan gastmalen houden. Althans tot in het buitenland weerklinkt het, als een minister onder het genot van gekruide spijzen en fijne wijnen een woord spreekt van politieke bèteekenis. Of er echter '■t, wel veel op te bouwen valt, is mogelijk zeer te betwijfelen. De wa minister van Oorlog sir John Packington heeft aan een feestmaal l te Bristol gesproken over de algemeene wapening in Europa en de verzekering gegeven, dat in het Vereenigd Koningrijk met de meest- mogelijke spaarzaamheid de strijdkrachten worden verbeterd en vermeerderd; evenwel deed hij opmerken, dat Engeland toch ook niet mogt op achter komen bij de mogendheden van het vaste land, •"1 die algemeen vrij aanzienlijke offers aan den god des oorlogs brengen. De minister van Buitenl. Zaken, lord Stanley, voerde te dierzelfde gelegenheid het woord en sprak over het voor Engeland zoo dreigend fenianismus. Hij noemde dit een tijdelijk euvel, en meende dat er wel middelen te vinden zouden zijn om de wenschen der Ieren te bevredigen. De wensch, dat Ierland een afzonderlijke staat zoude uitmaken, kon echter zijns inziens nooit worden toegestemd. Te Petersburg is het berigt ontvangen, dat China toebereidselen maakt om Rusland den oorlog aan te doen. Berigten van Candia hangen een zonderling tafereel op van den toestand op dat eiland. De berigtgever zegt, dat er vier partijen bestaan, waarvan slechts eene door het voeren van een gnerilla- oorlog het land in rep en roer brengt, de overige welgeziude burgers tot opstand drijft en zich steunt door de nog altijd bestaande uitzigten op hulp en bijstand van buiten. De Turkscho regering schijnt zeer welgezind en tot het doen van alle billijke concessiën geneigd. Werd door vreemden de opstand niet onderhouden, welligt zou, zoo verzekert de berigtgever, die tegenstand reeds laag over- 2Ï: wonnen zijn 24, 23 Wij maken belangstellenden opmerkzaam dat ds. B. G. Clement, jjj] predikant te Ellecom, a. s. Woensdag avond in de Wester Kerk alhier eene predikbeurt vervullen zal. Heeft die algemeen geachte leeranr, hier bij zijn vertrek zeer vele vrienden achtergelaten, wij gelooven dan ook, dat zijn optreden op aanstaanden Woensdag, veler belangstelling opwekkeu zal. Met genoegen vernemen wij, dat de zaak der Vereeniging tot Werkverschaffing in deze gemeente als gevestigd kan worden beschouwd. De deelname daarin is algemeen en heeft de verwachting niet teleur- 311 Reeds gedurende de geheele week is de gelegenheid opengesteld tot het maken van paarden-, koeijen- en schapenspannen, touwen matten en dergelijke, terwijl tevens de touwpluizerij een aanvang heeft genomen. De leiding der werkzaamheden is opgedragen aan de heeren Reinbach, Kros en Giltjes, hij wie men zich om werk kan vervoe gen aan het pakhuis der vereeniging, aan den Kanaalweg, van 's morgens 10 tot 's middags 2 ure. De rederijkers-kamer Olympia alhier, zal Donderdag den 30 dezer, hare 2de buitengewone vergadering houden in dit saisoen. In den loop der volgende maand zal alhier eene buitengewone vergadering plaats hebben van het letterminnend gezelschap Liefde tot Kunst. Deze uitvoering zal, naar wij gelooven, in ruime mate de belangstelling van het kunstminnend publiek opwekken. De kapt. J. J. Korndölfer, van het korps Mariniers, is van Vlis- singen bij het gedeelte van het korps te Amsterdam overgeplaatst. De uitslag der jl. Woensdag gehouden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Stateu-Generaal is als volgt: Gekozen in het hoofdkiesdistrict Groningen: Mr. W. H. Dullert; Hel: Mr. W. F. C. de Lidth de Jeude; Amersfoort: Mr. E. L. Baron van Hardenbroek van Lookhorst en Mr. J. K. Baron van GoltsteinUtrecht: Mr. du Marchie van Voorthuysen en Mr. N. P. J. Kien; Amsterdam: Mr. G. C. J. van Reenen, H. A. Insinger, J. J. Rocliussen, Mr. M. J. Pijnappel en Mr. M. H. Godefroi; Rotterdam: J. D. Fransen van de Putte, W. A. Viruly Verbrugge en F. W. C. Blom; 's Gravenhage: Jhr. C. A. van Sypesteyn en Jhr. F. de Casembroot; Tilburg. Mr. J. Verheyen en F. H. H. !e Borret; Eindhoven: Mr. J. B. Bots en Mr. P. J. A. Smitz; Maas tricht: C. A. Baron de Bieberstein en Jhr. Mr. P. van der Maesen de Sombreff; 's HertogenboschMr. van der Does de Wille- bois en Mr. F. J. E. van Ziunicq Bergman; SneekA. Moens en Mr. S. Wybenga Leeuwarden: J. H. H. de Roo van Alderwerelt en S. Hingst; Steenicijk: Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande; Breda: N R. H. Guljc; Zutphen: Mr. J. Dam en Mr. L. E. Lenting; Zierikzee: J. J. van Kerkwijk; Goes: P. H. Saaymans Vader; Nijmegen: Jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer en Mr. C. J. A. Heydenryck; Appmgadam: Dr. Westerhoff en J. E. ZijlkerAssen: Mr. J. R. Thorbecke en Mr. L Oldenhuis Gratama; Lfil van Eek en Fokker; DordrechtBlusse en van Bosse; Zuidhorn: G. Reinders; Zwolle-. A. van Naameu van Eemnes en j L W. GefkenAlmelomr. J. Kalff; Leiden-, van Wassenaar Catwijck; Gouda: Hoffman en de Brauw; HoornMr. W. van Goltstein en Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper; WinschotenDr. W. jjn L A. Jonckbloet; Derenter: Mr. G. Dumbar en Mr. A. van Delden; Alkmaar-, Mr. J. L. de Bruijn Kops; Gorinchem: W. C.M. Begiam J eoDr.G.Simons; Roermond: Mr. J. H.L.Haffmans Boxmeer: Kerstens. J Herstemmingen moeten plaats hebben, te Haarlem: tusschen de heeren van der Hucht, de Bosch Kemper, Geertseraa en van Nierop te Delft: tusschen de heeren Rombach, de Bruijn Kops, van Kuijk j| en Nierstrasz; te Arnhem: tusschen de heeren Dullert, Sloet van den Beele, Groen vau Priusterer en van Lynden van Sandenburgh; te |J Leidentusschen de heeren Taets van Amerongen en de Bruijn Kops; te Almelo: tusschen de heeren Vos de VVael en van der Linden; te Roermond: tusschen de heeren Cornelis en Arnoldts; te Amterdamtusschen de heeren Mr. P. P. vau Bosse en Mr. J. R. Thorbecke; te Breda: tusschen de heeren Mr. P. J. J. Ilollingerus Pijpers en F. Borret; en te Alkmaar: tusschen de heeren Mr. W. an der Kaag en Jhr. Mr. C. van Foreest. Uit bovenstaande opgaven resumeren wij het volgende; 1°. de volgende leden der ontbonden Kamer zijn niet herkozen: Mr. H. A. Ridder van Rappard, te Zutphen; Mr. J. Heemskerk Bz., te Amsterdam; Mr. C. C. A. Beens, te Tilburg; P. van den Heuvel, te EindhovenMr. A. F. X. Luijben te 's Hertogenbosch F. J. Stieltjes, te Zwolle; Mr. W. Wintgens en C. Hoekwater te Delft; Mr. G. A. de Raadt en Mr. M. Bichon van IJssel- monde, te Dordrecht; H. Mensonides, te Hoorn; Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, te Almelo; Mr. E. H. 's Jacob, te Alkmaar; Mr. L. W. C' Keuchcnius te Arnhem. Deze leden zijn tot ministers benoemd en hebben verklaard niet in aan merking te rvillen komen. Deze leden hebben vóór de stemming verklaard niet in aanmerking tc willen komen. 2°. De volgende nieuwe leden zijn gekozenMr. J. W. Gefken, te Zwolle; Mr. L. E. Lenting, te Zutphen; Mr. P. Blussé van Oud-Alblas en Mr. P. P. van Bosse, te Dordrecht; Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, te Hoorn; Mr. J. Kalff, te Almelo; Mr. J. L. de Bruijn Kops, te Alkmaar. NB. De uitslag der stemming in het kiesdistrict Dokkum is nog niet bekend. In den loop dezer week is het eerste nommer verschenen van Onze Vlag," handels- en scheepvaartberigten, uitgave van C. F. Stemler, te Amsterdam. De uitgave geschiedt op onbepaalde tijden. De abonnementsprijs bedraagt (franco per post) 7.De inbond van dit blad bestaat in een woord van de redactie onder het opschrift „Wat wij willen;" een overzigt van het jaar 1867 met betrekking tot handel en scheepvaartberigten daarmede in betrekking staande; een overzigt van den handel te Yokohama; scheepvaart berigten, (goederen-prijzen, vrachten, enz.); advertentiën. 13 de inhoud vau dit nieuwsblad belangrijk te noemen, de uitvoering is allezins verdienstelijk. Het blad maakt blijkens dit proefnommer aanspraak op de belangstelling vau handelaars, reeders en gezag voerders van schepen, en het kan, met ijver strevende naar de bereiking van het doel der uitgave, er welligt veel toe bijdragen, om den sluimerenden ondernemingsgeest bij de Amsterdumsche handelaren op te wekken. Wij meenen wel te doen met de overname van het slot van het hoofdartikel, waarin een bepaald autwoord wordt gegeven op de vraag „Wat wij willen? Een orgaan stichten waarin koopman en zeeman vereenigd vinden wat hun in de uitoefening van hun bedrijf van dienst en van nut zijn kan waarin hun practische wenken, mededeelingen, feiten, beschouwingen worden gegeven, die zij toetsen, beproeven, verwe zenlijken kunnen. Zoodanig orgaan mist Nederland. Waarom Onze gewone pers betreedt zeker ook het handelsgebied, maar zij betreedt het niet uitsluitend? Is het terrein niet omvattend, niet gewigtig genoeg? Tallooze maatschappelijke verschijnselen, rigtingen, secten, genoot schappen, bedrijven en industriën zelfs, hebben een orgaan aan de bespreking hunner belangen gewijd. Teregt voorzeker; maar dat handel en scheepvaart het missen dat is ten onregte. Die leemte aanvullendat gebrek verhelpen dat willen wij. Onze rigting is die der vrijheid. Een ander motto behoeven wijniet. Vrije uiting der gedachte, opdat zij licht aanbrenge. Vrije mededeeling van feiten, opdat zij nut stichten. Vrije kritiek van het bestaande, opdat het verbeterd worde. Vrije bespreking van het weuschelijke, opdat het aangevuld worde. Dat alles willen wij en allen met ons, zoo wij hopen. Op de medewerking van velen, op de hulp van allen, rekenen wij. Wie ons doel billijkt, moet het naar zijne krachten steunen. En wie het ernstig wil, kan het tevens." In de gemeente Texel zijn in het jaar 1867 geboren 234, overleden 110 personen; er hebben zich met der woon gevestigd in de gemeente 90 en er hebben de gemeente verlaten 256 personen. De bevolking der gemeente is in dat jaar verminderd met 42 personen en bedroeg op 31 Dec. 1867 3092 mannen, 3107 vrouwen. Totaal 6199 inwoners. Naar men verzekert is bij de liefdadigheids-commissie te Terschelling voor de nagelaten betrekkingen van de loodsboot n°. 4 reeds p. m. 10,000 ingekomen. Dat de werkzaamheden aan het Velzer-kanaal hervat zijn, blijkt onwaar te zjjn. Wel zijn voor eeuige dagen enkele menschen in dienst gesteld tot opruiming van materieel, maar deze zijn weder ontslagen. Op den 15 dezer, omstreeks zes ure, is te Amsterdam eene 77jarige weduwe, M. Hymens genaamd, wonende in de Zandstraat, door de politie io hare woning zwaar verwond op den grond liggeude gevonden en naar het gast huis overgebragt, alwaar zij omstreeks elf ure aan de gevolgeu is overleden. Hij het ingesteld onderzoek zijn de volgende feiten aan den dag gekomen: De dader is een jongeling van IS jaar van eene achtenswaardige familie te Leiden en als commensaal bij de verslagene inwoneode, henevens twee klciu- zoons en eene dienstmaagd. Nadat des namiddags de beide kleinzoons naar hunne respectieve kantoren waren vertrokken, werd de dienstmaogd door den dader tot bezorging van een pakje uitgezonden. Naar alle waarschijnlijkheid zat de verslagene alstoen op baren stoel te slapen, waarbij zij door den dader werd aangevallen, die haar met een soort van kris of klewang (Oost-Indisch wapen) vreeselijke wonden aan het hoofd en andere deelen van het ligchnain toebuigt, waardoor zg op den grond is nedergestort. Na het plegen der misdaad beeft de dader het hnis verlaten en de stad door- geloopen, zooals hij ook nog op het Koningsplein door een zijner hekenden is ontmoet. Afgemat waarschijnlijk door het loopen en door gewetenswroeging, vroeg hij aan het hulp-bureau van politie op de Toreosluis om een glas water; de daar aaowezige agenten van politie, op de hevige agitatie vao deo persoon opmerkzaam geworden zijnde, vroegen hem wat hem deerde, waarop hij ontkennend antwoordde en alleen om water vroeg. Te gelijkertijd merkte luen eene wonde aan do hand, en hield hem alstoen io bewaring, waarna hij zijne misdaad bekende. Die zelfde bekentenis deed hij ook bij de verdere oudervragingen, doch bleef ten volste verklaren de beweegredeoen nimmer te zullen openbaren, zoodat de oorzaak welke tot den moord hebben aarleiding gegeven onbekend is; alleen kan men veronderstellen, dat dit uit wrok geschied is. Wij zullen nadere bijzonderheden, zoodra die ons hekend zijn, aan onze lezers mededeelen. De pastoor van Kwadendamme bragt den 28 December de opbrengst van den pieterspenning 635 in een gefrankeerden, doch niet aangeteekenden brief op het hulppostkantoor te Ovezand, bestemd naar Amsterdam, Die brief is niet teregt gekomen. Als een trek van moderne echt-liberale dankbaarheid, deelt de Godsdienstvriend van de maand December 1867, het volgende mede: In 182L brak in Piëmont een oproer uit, ten gevolge waarvan de toenmalige Kroonprins, later Koning Karei Albert, zich genoodzaakt zag, Turijn te verlaten en de wjjk te nemen naar Florence, b(j zijn schoonvader Ferdinand III, Groothertog van Toskanen, die hem met de hartelijkste gastvrijheid ontving. Spoedig daarna brak er daar in het paleis een hevige brand uit, die dreigde weldra alles aan de vlammen ten prooi geleverd te zullen zien. In een der vorstelijke appartementen lag een kind in de wieg, dat aan de zorg eener min was toevertrouwd, die hare tegenwoordigheid van geest verloor, en den zuigeling aan de stiklncht van rook en brand had overgelaten, bij het redden van zich-zelve, door een onverhaaste vlugt. Daar werd door eene forsche hand de deur van het in vuur geraakte vertrek plotseling geopend, het kind uit de wieg gegrepen, en zoo aan een wissen dood ontrukt. Die reddende engel was Leopold, Aartshertog van Oostenrijk, later Groothertog van Toskanen, en het geredde kind was Victor Eramanuel, die, in 1860, Florence, de hoofdstad en residentie van zijn oom, triomfantelijk binnen trok, en op de plaats van diens omge worpen zetel den trobn van het koningrijk Italië gevestigd heeft. De internationale conferentie voor de munt-éénheid heeft in zóóver reeds een belangrijk resultaat bereikt, dat aan het congres der Vereenigde Staten een wetsontwerp is aangeboden tot gelijk stelling van de Amerikaansche met de Fransche munt. De opgang, welke de heer Dickens met zijne lezingen in Amerika maakt, schijnt gestadig toe te nemen en de lust om hem te hooren te Philadelphia nog grooter te zijn geweest dan te Boston en te New-York. Naar men uit eerstgenoemde plaats meldt, was aangekondigd, dat de toegangbilletten voor de lezingen van den heer Dickens den 6 dezer, des morgens ten 9 uur, verkrijgbaar zouden zijnmaar reeds den vorigen avond ten 9 uur verzamelden zich eenige personen voor het bureau, uit vrees van te laat te zullen komen. Even na middernacht stonden, niettegenstaande den nacht zeer koud was, reeds verscheidene honderden lieden voor de deur, en hun aantal nam steeds toe, totdat eindelijk ten 9 ure in den ochtend het bureau geopend werd. Ten 2 ure werd bekend gemaakt, dat al de plaatsen (2000) verkocht waren en velen, die reeds vóór het aanbreken van den dag op hunnen post geweest waren, moesten teleurgesteld huiswaarts keeren. HAARLEMMERMEER, 22 Jan. Gisteren zijn alhier voor den tijd van 10 jaren verhuurd zestig bunders land met eene bouwmans woning voor 118 per bunder in het jaar. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bil MARINE EN LEGER. De off. van aóm. late kl. Dnvelaer van Campen, dienende op het wacht schip te Hellevoetsluis en belast met de fnnetiën van administrateur bij de maritime zieken-inrigting aldaar, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt en met den 1 Febr. a. s. op gemeld wachtschip vervangen door den off. van adm. 1ste k). H. S. Bosschart; terwijl met dien datuin aan den off. van adm. 2de kl. B. L. van Daalcn Wetters, dienende op genoemd wachtschip, worden opgedragen de functien van administrateur bij de maritime zieken-inrigting. PARIJS, 21 Jan. De Keizer heeft al het beddegoed, dat in de banken van leening alhier was verpand, aan de eigenaars zonder losprijs laten teruggeven. Bij den grooten nood, die hier heerscht, heeft die maatregel uitmuntend gewerkt. Eerstdaags zal het klokkenspel van den toren Siut-Germain TAuxerrois, die eens het signaal tot den Bartholomeus-moord gaf, worden ingewijd. Het systeem, waardoor de veertig klokken in beweging worden gebragt, is geheel nieuw, en men behoeft daarbij niet meer inspanning te gebruiken dan bij het bespelen van de piano. La Liherte heeft de policie ten verwijt gemaakt, dat zij de sneeuw dezer dagen niet onmiddellijk had doen opruimen. Het blad heeft ter wederlegging dier beschuldiging een „communiqué" ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de sneeuw gemiddeld 15 duim hoog lag, hetgeen over geheel Parijs eene massa van 1,341,000 kubiek ellen sneeuw uitmaakt, tot liet wegvoeren waarvan 15,000 karren, tien dagen lang noodig zouden zijn, hetgeen eene uitgaaf van zes millioeu francs zou veroorzaakt hebben. Het engagement van Putti met den Markies de Caux, kamerheer van Keizer Napoleon III en grande van Spanje eerste klasse, is af. De dag van het huwelijk was reeds bepaald; de Markies had reeds 15 maanden verlof gekregen; de Keizer had in het huwelijk toegestemd, en.... Patti bedankt plotseling voor de eer om Markiezin te worden. Zou het kind werkelijk zoo koket zijn als men zegt? Zoo ja, vergeven wij het haar om der wille van haar stem. Après tout, wie kan er bijzonder op gesteld z|jn, dat zij het huwelijk met de kunst breekt om een groote dame te worden? In der tijd is het olografisch testament van den Hertog de Grammont Caderousse, waarbij zijn lijfarts Déclat tot eenigen erfgenaam werd benoemd, vernietigd. Aan de erven mevr. d'Ivoy en de markiezin de Croix en de Bracontal werd echter bet betalen eener schadeloosstelling aan deu lijfarts opgedragen. Daar hiervan niets kwam, heeft de laatste nu 285,000 fr. geëischt; 85,000 fr. voor geleeude gelden en 200,000 fr. als schadevergoeding. Een geneesheer uit den Elzas; heeft een nieuw soort van omnibussen uitgevonden en voor deze uitvinding een brevet aan gevraagd. Die omnibussen moeten zonder paarden gaan, maar door middel van zaamgeperste lucht. Een klein model, waarin acht personen kunnen zitting nemen, is hier aangekomen en zal binnen kort van Parijs naar St.-Cloud een proefrid ondernemen. PARIJS, 24 Jan. De Monileur berigt, dat de memorie van toelichting van de wet op de leger-organisatie aan de leden van den senaat is rondgedeeld. Het stuk besluit met de opmerking, dat de ware oorzaak van de indiening der wet is, niet vrees voor oorlog, maar de ondervinding opgedaan in de oorlogen in de Krim en in Italië. De Duitsche oorlog is veeleer de aanleiding dan de oorzaak geweest van de indiening der wet, maar men moet zeggen, dat zonder den Duitschen oorlog, zonder die opzienbarende waarschuwing, betwijfeld kan worden, of de publieke opinie bernst

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1