26 Jaargang. l,868. N°. 19. tl) Woensdag 12 Februarij. BINNENLAND. BUITENLAND. 'Q HELDERSCHË ."•■i NIEUWEDIEFER COURANT, Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. i HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Februarij, Men heeft het vaak aan de middeleeuwen verweten, dat in dien irbaarschen tijd het regt van den sterkste regeerde. En te gelijk kt dat verwijt, heeft men even vaak gewezen op het uitnemende n onze eeuw van beschaving en verlichting, nu er betere, hechtere tadzuilen bestaan voor de vrijheid des volks dan in dien tijd n ruwheid eo geweld. Wij willen niet geacht worden het oog sluiten voor het vele goede en nuttige, door latere tijden en istandigheden in het leven geroepen, doch als wij zien hoe aller- ge in ons werelddeel de wapenen worden verbeterd en hoe daarbij it den grootsten ijver wordt te werk gegaan, dan zonden wij haast enen nog in de middeleeuwen te leven. Als de mogendheden d kracht en sterkte alleen en uitslnitend zoeken in de voor- fleiykheid hunner vuurwapenen, dan meenen wij dat ook heden dage nog, het moge dan ook al in eenigszins anderen vorm o, dat ook heden nog het regt van den sterkste regeert. Ver lijken w(j de cijfers, die aanwijzen de geldsommen, welke er in onderscheidene landen voor defensie en voor onderwijs, kunsten .- wetenschappen uit de staatskassen worden verstrekt, dan kunnen ons overtuigen, dat overal materiëele kracht het gebied voert verre, zeer verre gesteld wordt boven datgene wat een volk lig en alleen verheffen en een hoogen rang verzekeren kan. Bij den scherpen strijd, dien er dezer dagen in de wetgevende rgaderingen gevoerd wordt, over de vrijheid van drukpers, is het ito tt onaardig te lezen wat de Eugelsche bladen over dit belangrijk iderwerp zeggen. Een dier bladen laat zich daarover aldus uit: 1 )e Britsche nieuwsbladen hebben volkomen vrijheid om alle 1 'j pgelijke en denkbare onderwerpen te bespreken. De vervanging lui een monarchie door een republiek, of beide door eene Gods- gering (Theocratie) de afschaffing van het Huis der Pairs, 88'berooving der kerk zijn alle onderwerpen, waarover de Engel- ""J ihe journalisten zooveel artikelen mogen schrijven als hun lust. 9 Vaaneer evenwel een Britsch blad met overleg verraad, opstand of mord prediktwanneer het in verzet komt tegen de koningin, en FII proer en zamenzwenng wil bewerken dan gevoelen alle goede f8 urgers dat er een misdaad wordt begaan niet tegen de dynastie if tegen de wetten op de drukpers, want eigenlijk gesproken lebben we zulke wetten niet, maar tegen het gemeeuebest, Vaarvan wij allen, van de koningin tot den boer, wederkeerig roirerantwoordelyke leden zijn. In zulk een geval vraagt het algemeen ielzijn om zoo te spreken de vervolging van den beleediger Moor de gewone regtbanken des lands, en bij veroordeeling eene ^ireage kastijding. Een Engelschman raag zooveel aanmerkingen laken als hij wil op het waut, op den loods, op den man aan 't 5 lier van het schip van staatmaar hij mag geen gat in 't schip haken of vuur in 't kruidmagazijn gooijeu. Indien hij dat poogt p doen, wordt hij in ijzers gezet, en zoo noodig aan den nok van _Je ra opgehangen." 1 Als staatkundige berigteu van den dag deelen wij mede, dat in let koningrijk Saksen eerlang de doodstraf bij koninklijk besluit tal worden afgeschaft; dat de orde der vrijmetselaren voortaan in Oostenrijk zal worden toegelatendat te Antwerpen een volks- vergadering is gehouden ter günste van de afschaffing der "-"Bonscriptie dat het wetsontwerp, waarbij het contingent voor het Jfransche keizerrijk voor 1868 is voorgedragen, een cijfer noemt Van 100,000 mandat de schuld der Vereenigde Staten op )a"j Febrnarij II. bedroeg 2651 dollars; dat te Sonora, in Mexico, l^jen opstand tegen het gezag van den President Juarez is uitge broken dat in Engeland het verlangen wordt geopenbaard om de (idiplomatieke betrekkingen met Mexico te herstellen; dat te Cork (!in Ierland, bij het in hechtenis nemen van een drietal Fenians, een tumult heeft plaats gehad, waarbij door de policie een charge met :aJe bajonet is uitgevoerddat de gewapende benden in de Donau- otaïorstendommen, 2000 man sterk, zeer de aandacht trekken van de buitenlandsche mogendheden, die daartegen vertoogen bij de Bumaansche regering hebben ingediend. Jl. Zaturdag gaven de officieren van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden in het lokaal Tiwli alhier, eene Tuisterijke soiree dansante, ito Heden is alhier van Arasterdam op de werf gearriveerd het Mi nieuw gebouwde instructie-vaartuig Urania, welk vaartuig bestemd i. vis voor de oefening der adelborsten van het Koninkl. Instituut alhier. Heden kwam alhier binnen het Nederl. koopvaardijschip a 'Europa, dat naar wij vernemen, drie weken geleden reeds het gat van Texel was genaderd, doch door stormweder verhinderd werd binnen te loopen. Jl. Zondag avond hadden alhier twee gevallen van brand plaats, elii die beiden gelukkig in den aanvang werden outdekt en gebluscht; i 11 let eene geval deed zich voor aan de Binnenhaven, het andere in 0,tde Middenstraat. De Zangvereeniging Cecilia gaf jl. Zondag avond weder eene buitengewone vergadering. Op flinke wijze werden de verschillende op het programma vermelde stnkken uitgevoerd; de vereenigiug handhaafde alzoo haren gevestigden roem. De opkomst der ledeu net hunne dames was echter weinig talrijk werkelijk maken de buitengewone vergaderingen van Cecilia aanspraak op eene meer algemeene belaugstelling. Z. M. heeft o. a. benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon jhr. van Tets, lid van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, wegens zijne bemoeijiDgen tot wering der veeziekte. Men schrijft ons van West-Terschelling, (ld. 7 Febr. 1868; jl «Zeer onlangs kwam hier een paar jongelieden hun huwelijk sluiten ('s middags twaalf ure). Na een afstand van 3 uren per as i te hebben afgelegd, kwam de jonge vrouw in hare woning aan en _lwas denzelfden avond ten 7 ure reeds moeder van een fermen joogen. «Het schip Mjolnerkapt. L. Berg, ligt nog iu de haven. Op schip en lading is door de lieden, die bij het vlot worden dienst hebben gedaan, beslag gelegd." Te Alkmaar vierden den 8 Febr. jl. T. Molenaar en H. Koster bun gouden bruiloft. Beiden zijn gealimentcerden in het Diakoniehuis aldaar. Molenaar is nog een der in leven zijnde strijders van Waterloo. De mede-bewoners van het Diakoniehuis hadden ter eere van het bruidspaar doelmatige versieringen in dat gesticht aangebragt, terwijl regenten des avonds al de gealimenteerden feestelijk hebben onthaald. Voor twintig jaren verliet een jonge, sehoone vrouw haar man, en uatn een plaats als winkeljufvrouw te Amsterdam aan; zij bleef daar in haar onderhoud voorzien. Dezer dagen kwam de man tot bezinning, hij begreep dat zijn lastig humeur zijne vrouw van hem had verwijderd, ging tot haar, en bood haar weder zijn hand. Zij nam die met de beste beloften aan. In dien tusschentijd had de vrouw ook van anderen aanzoek gehad, die wel verwonderd waren, dat zij daaraan niet kon voldoen.... omdat haar man dit niet gedoogde. Donderdag heeft de heer H. de Veer, directeur der hoogere burgerschool te Delft, in het Leesmuseum te Utrecht eene lezing gehouden over de denkbeelden omtrent de opvoeding der vrouw, gelijk Keizer Napoleon I die had geopenbaard in het programma van het gesticht voor vrouwelijke weezen van ridders van het Legioen van Eer, te Eeouen. Godsdienst stond bovenaan, dan lezen, schrijven en rekenen; soms een weinig natuurkunde, genees- en arlsenijbereidkunde; verder koken en naaijen. Vreemde talen te leeren was verboden. Men wilde haar slechts tot huismoeders vormen. Er was, volgens spreker, veel verkeerds, maar ook wel iets goeds in deze zienswijze. Over het geheel meende hij, dat vrouwen ook beroepen konden leeren, waarbij het op fijucn smaak aankwam; maar eene gelijke opvoeding voor vrouwen en mannen achtte hij minder gewenscht. Te Terheyden is dezer dagen overleden jhr. J. M. van der Wijck, gepensioneerd generaal-majoor der genie. Bij gelegenheid van een „partij" op Java zaten de dames in rij, en er was eene „wclgezette schoonheid" bij. Een luitenant ter zee door de zaal wandelende, merkte op „Dat is een driedekker!" na eenig zoeken, als kavalier om engagement, wendde de spreker zich tot de „dikke miss," en vroeg haar ten dans. „Wei bedankt mijnheer! Ik ben een driedekker, zegt u. Die wordt niet door een luitenant, maar wel door een kolonel gecommandeerd." De dame was een Soerabaijasche. ZUTPHEN, 9 Febr. Een kalf, dezer dagen in het aangrenzende Warnsveld geboren, woog, toen het ter wereld kwam, niet minder dan 160 poud, hetwelk door alle veehouders als een hoogst zeldzame zaak wordt beschouwt. ELBUKG, 10 Febr. In de afgeloopen week is alhier eene afschuwelijke moordaanslag gepleegd. Zekere slagersknecht T. ont moette op straat een schippersgezel, met wien hij op de najaars- markt van het vorige jaar twist had gehad. Eer deze er op gedacht had, ontving hij van T. met een slagersmes een steek in de zijde, die hem oogenblikkelijk deed nederstorten. Voorbijgangers vonden hem iu zijn bloed badende en bragten hem naar zijne woning. Er bestaat nog hoop dat hij het leven zal behouden. Den volgenden morgen is T. gevankelijk naar Arnhem vervoerd, terwijl het van daar ontboden geregt op de plaats zelve een onder zoek heeft gedaan. HASSELT, 9 Febr. Hier heeft zich het zeldzaam geval voor gedaan dat, voor de benoeming van een lid van den gemeenteraad, de beide candidaten, de heeren A. de Vries en W. J. de 1'Espinasse, een gelijk aantal stemmen verkregen. Als oudste in jaren is eerst genoemde als verkozen verklaard. HAEL1NGEN, 7 Febr. Men meldt, dat hier Dingsdag avond is aangekomen de burgemeester van Burg op Texel, met de stem bus, waarmede hij Woensdag morgen per Amsterdamsche stoomboot naar Amsterdam vertrok, om ze vervolgens over Haarlem per spoor trein naar Alkmaar te brengen. De buitengewoon lievige westewind had het oversteken van Texel naar Nieuwediep onmogelijk gemaakt, en daarop had hij eene schuit aangenomen, die hem in korten tijd naar Harlingen bragt, van waar de reis op gezegde wijze werd voortgezet. Met het oog op zulke fatigante reizen zou meu er tegen op zien lid van een stembureau te worden. 8 Febr. Beeds geruimen tijd werden aan boord der Engelsche stoouibooteo schapenbouten, zoetemelkschc kazen, zelfs kwart- en achtste-vaatjes boter, enz. vermist, van welke goederen men wist dat ze ingeladen waren. Men had de Harlingcr sjouwerlieden wel eeus verdacht, dat deze schuldig zouden zijaan het wegraken dezer goederen. Gisteren morgen evenwel deelde een der werk lieden aan een ander mede, dat hij den Engelschen onder-machinist een vaatje boter uit het laadruim naar de machine-kamer had zien vervoeren. Dit werd ruchtbaar, en toen de zaak onderzocht werd, bleek het, dat het vaatje boter onder de steenkolen was geborgen. De beschuldigde werd nu geboeid naar Londen gebragt. Wanneer men alle treinen van het Europcsche spoorwegnet (40,000 personen- en 500,000 goederenwagens) op eene rij plaatste, zouden zij eene keten vormen, die van Petersbnrg tot Parijs reikte, en de verzameling van locomotieven, op al die banen in gebruik, zou er uitzien als eene kudde olifanten met opgeheven snuit en vele mijlen bedekken. De Eurojicsche spoor wegen voeren over meer dau 65000 kleine en groote bruggen, waaronder reuzeuwerken, over zeearmen en steden heengelegd. De lengte der tunnels, door welke zij den reiziger onder de aarde doorvoeren, bedraagt 21 mijlen. Het ijzer voor de sporen gebruikt bedraagt 150 inillioen centenaars. Het Europeesche spoorwegnet loopt over alle staten van ons werelddeel, behalve Griekenland, Lippe-DetmoldWaldeck, Scbwarzburg-Kudolstadt Schwarzburg-Soudershansen, lteusz-Greisz en Lichteusteiuhet heeft eene lengte van 10778 mijlen. 10000 locomotieven bewegen zich er op voort en de weg die deze jaarlijks doorloopen heeft eene lengte van 6 millioen mijlen. Indien men den weg'daarbij rekent, die de gczamcntlijke personen- en goederen treinen in een jaar afleggen, komt men tot een lengte van 1000 millioen mijlen, een weg die ver buiten dc grenzen van ons zonnestelsel zou voeren. Dringende staatsuitgaven. De begrooting voor 1868, die den Standen van het hertogdom Anhalt werd voorgelegd, bevatte onder de slaats- nitgaven ook de volgende posten: 5704 thaler 8 sgr. 5 pf. voor honden- voedering, 7375 thaler voor wildtcelt rn andere kosten der jagt, te zamen alzoo 13151 thaler 8 sgr. 5 pf. voor het jngtvermaak van het hof. Naar men echter verneemt heeft de commissie, die door den landdag met het onderzoek dier begrooting was belast, deze voor onze eeuw naïve posten gestreken en het verlangen te kennen gegeven, dat die voor wildtcelt en hondenvoedering ge vraagde gelden tot verbetering van de inkom9teu der onderwijzers werden aangewend. Van posten tot verbetering van het onderwijs is in dit geheele budget geen sprake. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De magazijnmeester der Marine te Hellevoetsluis J. F. R. Schultz is met den 30 April a. s., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten en onder toeken ning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. De magazijnmeester der Marine te Vlissingen J. Oudijk van Putten met don 1 Mei daaraanvolgende iu diezelfde betrekking overgeplaatst naar Hellevoetsluis. Aan den generaal-majoor-titulair W. E. Kroesen, lid van deu Raad van Nederl.-Indië is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem bewezen, en met toekenning van pensioen. F R A N K R IJ K. Bouher's jamais heeft reeds zijn tegenhanger gevonden in de kinderwereld. De keizerlijke Prins wordt opgevoed met zjjn nichtjes, de Hertoginnen van Aiba, van welke de oudste, Maria, er veel pieizier iu vindt, haar neefje te kwellen en te slaan, terwijl deze te ridderlijk is om dit een dame te vergelden. Toen zjj het echter dezer dagen eens al te erg gemaakt had, omhelsde de Prins bjj het scheiden haar zusje, en bleef voor haar met de armen over de borst staan, met nadruk uitroepende: nEmbrasser, MarieJamais, jamais!" l)e grootvader van Alexander Dumas was een mulat. Dumas maakt daarvan geen geheim en schertst zelf menigmaal over zjjn gelijkenis met de Ethiopiërs; desniettemin weet hij onbescheiden vragen over dit onderwerp geestig te beantwoorden. Eens vroeg hem iemand wat zijn vader geweest was? „Een mulat," antwoordde Dumas zonder zich te bedenken. „En uw grootvader „Een neger 1" „En uw overgrootvader?" „Een aap, Meneer," eindigde Dumas het gesprek, „gij ziet daaruit dat mijn geboorteregister juist daar ophoudt waar bet uwe begint." De opera van Rossiui Guillaume Teil" is gisteren te Parijs voor de 500ste maal opgevoerd. Deze opera werd voor de eerste maal opgevoerd den 12 Augustus 1829. GR00T-BRITTANNIE. LONDEN, 8 Febr. Tengevolge van gewigtigc depeches by het departement van buitenlandsche zaken ontvangen, heeft het Engel sche gouvernement nieuwe orders gegeven om de volledige provi andering, met steenkolen en oorlogs-ammunitie, te verhaasten van de twee stations iu de Middellandsche Zee, Gibraltar en Malta. In de arsenalen van YVoolwich en Chattam heerscht groote bedrijvigheid. In een Engelsch blad vond men dezer dagen deze advertentie: «Lord Pnlmerston. De dood van dezen beroemden staatsman wordt aan een verkoudheid en natte voeten toegeschreven. Hij zou stellig nu nog in leven zijn, indien hij Lacroix' paardenharen sokken had gedragen, welke bij L. Ronca in Londen en bij alle schoenmakers tc bekomen zijn." Veel sterker is de aanprijzing van een zalf door een Amerikaan verzonnen, en waarin hij vertelt dat hij om daarmede een proef tc nemen en zich tc overtuigen of zijn fabrikaat werkelijk zulk een genezende kracht uitoefende, aan zijn hond den staart had afgesneden en de wond met de bewuste zalf ingesmeerd; niet alleen genas de wond oumiddelijk, maar er groeide ook een nieuwe staart aan, en wat, zoo 0I9 hij verzekert ongeloofelijk moet schijnen, gebeurde nog daarenboven: toen hij den afgehouwen staart met de zalf besmeerde groeide daaraan een nieuwe hond, welke sprekend op den anderen geleek. Wie zou na deze humbug ook maar niet voor waarheid aannemen, dat iemand, die in den spoortrein zittende, zijn hoofd buiten stak en met zijn haren aan een staketsel hangen bleef, het lot van Absalon ontging en van een wissen dood gered werd, door ja raad eens! Door de pomade van (hier volgt de naam van den fabrikant) waarvan hij juist een potje had gekocht, toe te passen en in zyn haar te smeren. Dat haar begon oogcublikkclijk te groeien met een vaart, die den trein tot aan het naaste station bijhield, zoodat de gelukkige kooper van deze, den groei bevorderende pomada zijn hoofd behield en den staart maar had af te knippen. Op eeu maaltijd, dezer dagen door 170 voorstanders van het gebruik van paardenvleesch gehouden, is onder anderen medegedeeld, dat in Engeland jaarlijks 75,000 ponden tot voedsel der honden verstrekken, terwijl eene menigte hongerige menschen daarmede konden worden gespijzigd. Alle dischgenooten verklaarden zich hoogst voldaan over de van drie paarden (een van 4, een van 20 en een van 22 jareo) bereide spijzen. Te Huil heeft een springvloed groote schade aangerigt kelders, huizen en straten zjjn onder water gezet. DUITSCHLAND. SAKSEN, 8 Febr. In het leger zijn de zelfmoorden in den laatsten tijd zoo veelvuldig geworden, dat de minister van oorlog het noodig heeft geacht de aandacht der commanderende hoofd officieren op dit treurig verschijnsel te vestigen, en hun aanbevolen de geestesrigting hunner onderhoorigen na te gaan, en streng te vermijden elke aanleidiug, die zuik een misdadig besluit zou kunnen ten gevolge hebben. De minister heeft tevens verklaard, dat, ofschoon het niet te miskennen valt dat de zelfmoord in alle klassen en standen der maatschappij hand over hand toeneemt en de oorzaken daarvan in diep liggende gronden gezocht moeten worden, wier beoordeeling niet aan de militaire bevelhebbers staat, het toch wel gebeuren kan dat een man, wiens verstandelijke vermogens niet in goeden toestand zijn, door behandeling iu de dienst of door bejegening van zijne kameraden, al ligt tot overspanning, zoo niet tot waanzin gebragt kan worden, die zelfmoord ten gevolge beeft. De Koning van Saksen heeft den tooneelspeler Emil Devrient, wegens de diensten aan de Duitsche tooneelspeelkunst bewezen, benoemd tot ridder der orde van verdienste. De Kroonprinses van Pruissen is jl. Zondag bevallen van een prins. Het totale bedrag der inzamelingen voor het te Worms op te rigten Luther-gedenkteeken is tot nu toe 180,128, zonder de renten der in effecten belegde gelden. ITALIË. Volgens berigten uit Nizza is de grijze Koning Lodewijk I van Beijeren sedert eeuige dagen bedlegerig. Naar men zegt hebben zich kenteekenen van waterzucht vertoond.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1