'1868. N°. 21. Zondag 16 Februarij. 26 Jaargang. i BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. LAATSTE BERIGTEN. ADVERTENTIËN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dtngsdag-, Donderdag- en Zaterdag namiddag. ;e f Abonnementsprijs per kwartaal1.30. rj^ franco per post - 1.65. lila it u i- e ii ii MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertcntiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen iter openbare kennis, dat het VOLJAARS KOHIER VAN DEN HOOFDELÏJKEN 'OMSLAG voor de dienst van 1868 op gisteren door hen voorloopig vastgesteld Vfteu van heden af tot en met den 5 Maart e. k. op alle werkdagen van des voorraiddags 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure op de Secretarie der ■gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 15 Februarij 1868. L. VERHEY, Secretaris. Ott HELDER en NIEÜWEDIEP, 15 Februarij, De drukperswet heeft in de wetgevende vergadering te Parijs zoo evendige debatten uitgelokt, dat de voorzitter herhaaldelijk de spre- 52j ;ers tot bedaardheid moest vermanen. De herinnering aan de ge- 16] c(liedenis van 1848 tot 1852 deed de gemoederen zoozeer ontbranden, iat Eugéne Pelletan en Jules Favre als razeuden in de lucht schermden, onder verstaan te worden, te midden van het geraas dat hunne ji egeopartijders maaklen. Zulk eene houding doet wel wat te kort fjj tan de waardigheid van volksvertegenwoordigers, maar het is jok waar, wat Pelletan zeide: „Tart ons dan asjeblieft ook niet!" De Koning van Griekenland heeft zijne wetgevende vergadering of weede kamer ontbonden, maar vóór hij dit deed, zond hij het ministerie naar huis en benoemde een nieuw kabinet, dat liberaler was dan het vorige. -1 De volksbeweging in het naburige België houdt aan. Weder is '2idezer dagen te Luik eeue volksvergadering gehouden, waarin p. m. jjtjliOOO personen tegenwoordig waren. Met geestdrift verklaarden 3 zich dezaamgekomeneuals vijanden van de conscriptie; zij protesteerden tij tegen elke verhooging van het jaarlijksch contingent en tegen elke OJjrerlenging van den diensttijd. Verhooging van de kosten des legers werd mede heftig bestreden. De militaire plannen en wetten ran den minister van Oorlog daar te lande vinden op die wijze zeer wel veel afkeuring. Te gelijk met deze manifestatiën wordt weder het berigt uit België fernomen, dat in de environs van Charleroi oproer onder het mijn- tolk is ontstaan. In onderscheidene kolenmijnen is het werk door Je arbeiders gestaakt. De gendarmerie is te hulp geroepen en prestatiën hebben er plaats gehad. De burgemeester der gemeente [arcinelle is mishandeld door ceu tweehonderdtal muitelingen, Ujlie zich met stokken en werktuigen hadden gewapend en zich in le omtrek aan allerlei geweldenarijen hadden schuldig gemaakt, eeds heeft de militaire magt ernstige pogingen aangewend om het Kproer te beteugelen eu heeft zij. onderscheidene belhamels in ver- |(i(1Zekerde bewaring genomen. Een talrijk publiek vulde gisteren de zaal van Tivoli ter gelegen heid eener buitengewone wintervergadering van het departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Spreker van 2"5dezen avond was de heer Joh. Dyserinck, die in een boeijende rede op de beeldspraak wees, die wij in het dagelijksch leven bezigen en ontleenen aan den scheepsbouw en aan het zeemansleven. Op boeijende wijze schetste de spreker hoe de verschillende termen uit het scheeps leven bij onze natie, die zoozeer met de zeevaart bekend is, schier .«dagelijks worden gebezigd tot uitdrukking van gewaarwordingen en opmerkingen. Maakte spreker eene vergelijking tusschen een van stapel geloopen schip en zijne lezing, hij vond tevens gelegenheid dliieli te verantwoorden over een niet optreden in de Huisvergade ringen gedurende twee jaren en zijn gedrag in dezen te regtvaar- "igen. Blijkbaar met zeer groote belangstelling werd deze rede tóngehoord. De eerste bijdrage werd geleverd door den heer P. Uurbanus iu de voordragt van het „Het aangenomen kind", van W. J. Hofdijk; de tweede door den heer Joh. Dyserinck in de voordragt van rel|twce dichtstukjes1. „Morgenwandeling", van J. D., en 2. „Redding ^en Wraak", van J. v. H. J.Jz. Het laatstgenoemde gedicht bevatte iet verhaal van eene alhier voorgevallen gebeurtenis. Cornelis Dito ...JD drie zijner kameraden bevonden zich nabij onze kust, moe van 'biet roeijen hunner boot, aan boord van een binnenkomend schip, ®waar zij werk en spijs dachten te vinden. De kok echter werpt liever het voedsel in zee, dan dat hij die hongerige menschen daar- n.mede wil laven. Binnengekomen in onze haven, treft dien kok het idsOngeluk om in zee te vallen en nu hij in gevaar verkeert van in de duisternis van den avond te verdrinken, terwijl geen zijner lakkers zieh in de diepte durft wagen, springt Dito te water en rit het leven van den man, die hem geen schotel met spijs had aardig gekeurd. De voorzitter, de heer Bron, dankte aan het linde den sprekers voor de gehoudene voordragten en beval den loorders de gegeven wenken en opmerkingen ter behartiging aan. Het programma van het concert-gezelschap Apollo, uit te 'oeren Maandag a. s. in het lokaal Tivoliluidt als volgt: Eerste deel: 1 Symphonie N°. 4 van Mozart. 2. Récitatif en ■omance uit Guillaume Teil van Rossini. 3. Concert voor viool ((Andante en Finale) van David. 4. Kriegersmarsch uit Athalia 'an Mendelssohn. Tweede deel: 1. Die vier Menschenalter van Lachner. 2. Aria tit Orpkeus van Gliick. 3. FaDtaisie caprice voor viool van Vieuxtemps. Liederen: a. Gebet van Gliick; b. Mignon van Beethoven. Zang: Mejufvrouw A. C. van Heun, uit 's Hage. Viool: de Heer Joseph Cramer, uit Amsterdam. Volgens een ook alhier verspreid gerucht, zou Graaf van •uylen, mioister van Buitenl. Zaken, tot Nederl. gezant te Londen ren Graaf Schimmelpenninck, minister van Financiën, tot commissaris "fles Konings in Drenthe worden benoemd, i Z. M. heeft benoemd o. a. tot lid van den militieraad te Alkmaar den majoor Oosterdiep, tot plaatsvervangend lid den kapt. Brunings. De uniformen der zeemagt hebben eene verandering ondergaan, pelke met 1 Jan. 1869 in werking moet treden. 1 Naar men zegt, is bepaald, dat van elk der 9 regementen Infanterie 10 sergeanten en korporaals zullen gedetacheerd worden bij de Staats-spoorwegcn, ten einde de werktuigkunde en de bedie ning van de locomotief te leeren en in tijd van oorlog als machinist of stoker dienst te kunnen doen. Uit de statistieke opgaven omtrent de opkomst der kiezers blijkt, dat ongeveer een derde is te huis gebleven. Ongetwijfeld is het getal der kiezers, wien de publieke zaak onverschillig is, veel grooter; want hoevelen hebben niet gestemd, om hun vriend of patroon genoegen te doen, of om de eene of andere nevenbedoeling. Die onverschilligheid is het gevolg van onknnde, en zal in den eersten tyd zeker niet verdwijnen. Door den minister van Oorlog is ter kennis van het leger gebragt het rapport der vroeger door dien minister benoemde commissie, om te onderzoeken in hoever er mogelijkheid bestaat om verbetering te brengen in de voeding, kleeding, huisvesting en verder in het materieel leven van den soldaat. Volgens het voorstel der commissie, zou eene geheele omkeering in die onderdeden noodzakelijk zijn, ten einde daardoor den toestand van den vrijwilliger of dienstpiigtige werkelijk te verbeteren en niet zijn toevlugt te nemen tot palliatieven, die weinig of niets baten. Naar aanleiding van dit rapport is reeds een stoom-kookmaehine door het ministerie van Oorlog aangekocht en bij het instructie- bataillon ter beproeving gesteld. Uit een staat, opgemaakt door het Bureau Veritas, blijkt, dat in het jaar 1867 totaal verongelukt zijn 2842 schepen (2711 zeil- en 131 stoomschepen), en dat daarenboven 203 (189 zeil- en 14 stoomschepen) vermoedelijk met man en muis vergaan zijn, omdat men er niets van vernomen heeft. Te Amsterdam is de candidaat der liberale partij, de heer mr. J. Heemskerk Bz., tot lid der Tweede Kamer gekozen. Een 73jarige man te Lage Zwaluwe is gearresteerd, verdacht van brandstichting. Drie woningen en twee schuren zijn er verbrand. De beruchte Ten Boef, te Leeuwarden gevangen, heeft zich onlangs aangegeven als de moordenaar van het meisje te Dintcloord dit is niet gestaafdnu heeft hij een der gevangenbewaarders aan gevallen, zoodat er bloedstorting volgde; ook heeft hij zich reeds meermalen van kant willen maken. In de vorige week had in de Noordzee, op de hoogte van Hasborough, eene vreeselijke botsing plaats tusschen de Seagull, van Huil naar Rotterdam, en de Swan, van Londen naar New- Castle bestemd. Eerstgenoemd schip werd letterlyk in tweeën gesneden, zoodat het na een kwatieruurs in de diepte wegzonk. De bemanning en eenige passagiers hebben zieh kunnen redden, deels door op de Stean over te springen, deels door middel der boot. Een persoon uit Amsterdam, stuurman van beroep, is echter omgekomen. 's BOSCH, 11 Febr. Door den krijgsraad is de vroegere com mandant der aan den Bergschenhoek voor de veepest gestationeerde brigade dragonders hulp-maréchanssóe, P. C. T., vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot drie jaren kruiwagenstraf wegens desertie in tijd van vrede en ontrouw in het hem delache- ments-commandant opgedragen bewind van penningen. De ver oordeelde deserteerde in het begin van 1867, eene som van 326 ten nadeele van het Rijk medenemende. Hy vlugtte naar Engeland, waar men hem wilde noodzaken als soldaat aan de expeditie naar Abyssinië deel te nemen. Dit beviel den zoon van Mars niet, die liever naar het vaderland terug keerde, waar hij zich vrijwillig aan de policiewacht der kavallerie-kazerne aanmeldde, met het boven gemeld gevolg. TILBURG, 14 Febr. Gisteren avond bij het vertrek der laatste treinen is aan het station, van een bestelkar van van Gend en Loos een zak ontvreemd met 7000 frs. Men is de dader nog niet op het spoor. Wij mannen eischen alle mogelijke deugden bij de vrouw, alvorens er aan te denken welke deugden men wederkeerig van ons zou kunnen eischen. En dat is nog niet alleshet ergste is dat wij van haar zoovele tegenstrijdige eigenschappen vergen. Zij moet zin hebben voor het poëtische, euvoor het surveilleren harer keukenmeid. Zij moet zorgen dat in de huishouding alles op een ruimen voet gaat en dat het geen geld kost. Zij moet een helderdenkend hoofd hebben entoch alle zelfstandigheid van oordeel verloochenen. Zij moet in haar voorkomen iets schroomvalligs hebben eu...... zich toch als eene heldin voordoen. Zy moet aan iedereen behagen entoch zoo onnoozel zijn van het niet op te merken. Zij moet veel verstandigs gelezen hebben entoch met haren echtgenoot zoo weinig mogelijk over verstandige zaken spreken. Zij moet alles kunnen raden als haar echtgenoot het verlangt entoch mag zij niets kunnen raden nis hij iets voor haar geheim wil houden. Zij moet zich hemoeijen met alles waarhij zij belang heeft en...... toch zich niet mengen in de nitgaven en de petits plaisirs van mijnheer. Zij moet, nu ja om kort te gaan, zij moet geduld hebben met onze dwalin gen, onze ondeugden, onze gebreken, onze afdwalingen enons op den koop toe beminnen En daarom vragen wij: tegen hoeveel groote manoen kan eene enkele vrouw wel opwegen, al is zij dan in hare tegenstrijdigheden veel minder volmaakt dan van haar geëischt wordt? BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 2de kl. N. van Terveen, dienende op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gebragt en op dien bodem vervangen door den off. van gez. 2de kl. c. F. T. Hommel. Te Brussel heeft de policie eene fabriek ontdekt van valschc billetten van tien roebels, van welke een deel naar Nederland is verzonden. Gisteren vierde in de gemeente Zele (in Belgie), de heer Willem de Block zijn 102den verjaardag, bij welke gelegenheid Z. M. de Koning der Belgen hem een prachtig gouden horologie vereerd heeft. Die heer bezit nog al zijne verstandelijke vermogens; hy is eere voorzitter van de boogschutters-vereeniging „de Tellbroeders" en lid van verschillende vereenigingen. Dagelijks doet hij zijne gewone wandeling en woont de bijeenkomsten van zyne jeugdige confrères vaak bij. LONDEN, 11 Febr. Een geestelijke meldt, dat hem onlangs, terwijl hij zich uit het bureau van het weekblad Punch op straat begaf, door eene vrouw gevraagd werd of hij niet een geestelijke was, en zoo ja, of hij haar stervend kind wilde bezoeken. Daarin bewilligde hij, en nu leidde zij hem door een aantal gemeene buurten en maakte zich ouder het voorwendsel van geneesmiddelen te halen uit de voeten, een adres achterlatende, dat naderhand bevonden werd een verzamelplaats van dieven te ziju. Er was geen ziek kind of eenige zieke hoegenaamd te vinden, en de geestelijke kwam gelnkkig vrij met verlies van moeiteen tijd, waarmedede policie hem geluk wenschte. Gevallen van dien aard komen in Londen dikwijls voor en waar schijnlijk is menigeen verdwenen, die, vreemdeling zynde of zonder naastbestaanden en vrienden, nooit gezocht werd. De policie is niet zeer ving in het ontdekken van deze soort van misdaden, het geen buitendien in eene zoo uitgestrekte plaats als Londen hoe langer zoo moeyelijker wordt. Te Londen is Dingsdag de groote Oxford Music Hall afgebrand. De zaal kon 2 a 3000 hoorders bevatten. De heer Bright heeft van zijne tegenwoordigheid te Birmingham party getrokken, om behalve de Tersche zaken, ook de dringende kwestie van het onderwijs, in eene redevoering te behandelen. Er deed zich daartoe eene gele* genheid op, zoo als niet heter te weoschen was; nl. een feestmaal door deD heer tVright, den president der kamer van koophandel, aaDgeboden aan de handwerkslieden, die op kosten van het genootschap van knnsten de tentoon stelling hadden bezocht. Bright nam deze gelegenheid waar, om op het groot nut vnn het ouderwijs te wijzen, waarbij hij als voorbeelden tot staving van hetgeeu hij betoogde de Vercenigde Staten en Pruissen aanhaalde. Hij beweerde dat eerstgenoemde staat gedurende de laatste 40 jaar de wereld met meer resul taten van kennis en wetenschap had verrijkt, dan alle lenden van Europa te zstnen. Met betrekking tot Pruissen haalde hij een gezegde van Cobden aan, ♦nl. dat de Pruissen de Yankces van Europa zijn, en dat uit hnnne algemeene ontwikkeling is op te maken, dat zij eenmaal de magtigste natie in Europa zullen worden, want zij hadden het stelsel der Vereenigde Staten, om elk burger een grondig schoolonderwijs te doen toekomen, in hooge mate, hoezeer niet langs denzclfdcn weg, hij zich ingevoerd. In de toekomst zon zonder twijfel de krneht der natie afhangen van de kracht en den vooruitgang op het gebied van uitvinding, van nijverheid en van zedelijke verheffing van het individu, kortom, in al wat eene natie grooter maakt dan de anderen. Den 11 dezer is aan den minister van Binnenlandschc Zaken aangeboden een adres van gehechtheid aan de Koningin, geteekend door 22,065 te Londen woonachtige Ieren. De minister bedankte de deputatie, die het hem kwam aanbieden, voor den zedelyken 9teuD, dien zij daardoor aan het gouvernement verleende. De Fenians-beweging in Ierland neemt weder de overhand. De berigten melden dagelijks nieuwe wanordelijkheden en botsingen tusschen de policie en de oproerlingen. De niet zeldzame gevallen van veroordeeling van hooggeplaatste personen in Oostenrijk, hetzij in burgerlijke of militaire betrekkingen, ter zake van misdrijven, is weder met een vermeerderd. De luitenant veldmaarschalk baron Koudelka is door het militair geregtshof te Weenen schuldig verklaard aan het plegen van bedrog en het opzettelijk en te kwader trouw maken van schulden, en, met aan neming van verzachtende omstandigheden, tot vier jaren ligte gevangenisstraf en tot verlies van adel en rang veroordeeld. De groote raad van het Zwitsersche kanton Freiburg heeft met 51 tegeD 34 stemmen tot de weder-invoering der doodstraf besloten. In Perzië is de cholera weder uitgebroken en wordt inzonderheid in de provincie Maranderan zeer hevig. Maandag den 17 dezer, zal men in de gelegenheid wezen met het bloote oog de planeet Mercorius waar te nemen, die gewoonlijk voor het bloote oog onzigtbaar is. Van het ondergaan der zou af, ten 5 ure 21 minuten, tot aan het ondergaan van Jupiter, de schoone ilikkerende ster in het westen, ten 7 ure, zal men boveu deze laatste op anderhalven graad, dat is, ongeveer driemaal de lengte van de inaan, eene kleine roode ster zien. Dit is Mercurius, welke zich driemaal digter bij de zou bevindt dan de aarde. Het is misschien meer dan duizend jaren geleden, dat Mcrcuriiis zich niet onder zulke gunstige omstandigheden voor ons oog heeft vertoond; de maan schijnt niet; Jupiter wijst de plaats aan waar Mercurius zich vertoont en juist op den tijd dat deze zoo ver mogelijk ten oosten van dc zon zich bevindt. Het verwondert ons niet, dat de sterrekundige Gassendi, dezer dagen overleden, op zijn sterfbed zijn spijt betuigde, dat hij Mercurius nu niet met het bloote oog zou hebben gezien. (Arnh. Crt.) De „Staatscourant" berigt, dat de monitor de Krokodil, die voor rekening van de Nederlandsche regering te Birkenbead iu Engeland is aangebouwd, in den namiddag van den 13 dezer met goed gevolg te water is gelaten. De Egyptische Prins Mustapha-Fazyl is lid van de orde der vry* metselaren geworden. In telegrafische berigten uit Abyssinic, over Alexandrie ontvangen, wordt gemeld, dat sir Robert Napier, de opperbevelhebber der expeditie, iu het laatst der vorige maand te Senafe was aungekomep. Men zeide, dat in de nabijheid van Autalo eene schermutseling had plaats gehad tusschen Abyssinische vrijbuiters en eenige Britsche troepen, welke op verkenning uitwaren. De Washingtonsche correspondent van den Londensche „Moming Herald" zegt in eeu schrijven van 31 Jan.: „De President heeft besloten het geschil met Engeland tot afdoening te brengen. Ik beb officiële magtiging om te berigten dat de Presideut Johnson verklaart, bij wijze van ultimatum, en onder bedreiging met staking der diplomatieke betrekking, vergoeding te zullen eischen voor de door den Alabama aangerigte schade. „De eisch zal spoedig worden gedaau, met verzoek om een spoedig antwoord. „De zaak is sedert drie weken in den kabinetsraad behandeld; heden heeft de President zijn besluit doen kennen." Ten behoeve van de beide weduwen RAN is bij de Commissie in dank ontvangen Van Wed. S. f 0.50; van M. d. V. f 1.Kaartpotje f 1.37}; van D. f 1. van L. f 2.50; van T. W. f 2.50; van Z. f 0.50; van W. f 0.25; van N. N. f 2.van M. f 2.50; van de onderofficieren en korporaals van Zr. Ms. wacht schip f 4.10; van J. S. f 2.50Totaal f 49.62} De weduwen en weezen worden voortdurend in de welwillendheid aanbevolen. De Commissie vöornoemd, J. A. MEIJER. J. S. VAN BUCHEM, Pastoor. F. SNEL. J. ST. JANZEN. Overleden in den ouderdom van 69 jaar, Mejufvrouw GRIETJE PEPER, Echtgenoote van den Heer JAN SEVENHÜYSEN. Helder, 14 Februarij 1868. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1