s, 1868. N°. 27. Zondag 1 Maart. 26 Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. LAATSTE BERIGTEN. ds RT, i: DN! 'AX ;en i Ten 23 inde 11 d{ kei» leidt EE| VODl 'RT. en, HELDERSCHE *8» v: EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e.,J Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. U i t g- e v e r Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. R elai Jent HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Februarij. i vrj De invloed, die Frankrijk op liet overig Europa uitoefent, is zóó groot en overwegend, dat vaak de staatkundige gesteldheid van dat land een eerste plaats toekomt in het staatkundig ovcrzigt der 61 geschiedenis van den dag. De houding der oppositie in het Wet- 38 gerend Ligchaam, het verzet tegen de strenge bepalingen der wet op de drukpers, de haat die zich tegen de hooggaande eischen der legerorganisatie openbaart, dut alle9 is in de laat9te dagen met l dj groote belangstelling opgemerkt. Te meer werd die belangstelling openbaar, omdat ook bij de bevolking der hoofdstad een geest van verzet tegen de regering levendig wordt, die magtiger schijnt dan de sterke magt van leger en policie. Den 24 dezer, den 20sten verjaardag der omwenteling, die een einde maakte aan de regering ran Koning Lodewjjk Philips, is gekenmerkt geweest door feiten, die de Keizerlijke regering voorzeker met bezorgdheid vervollen. Als kenmerk van den geest, die er onder de bevolking der Fransche hoofdstad heerscht, zijn deze feiten van zeer groot gewigt, te meer als men bedenkt hoe er op die wijze slechts weinig, misschien slechts een enkele vonk noodig is om het vuur van een geweldigen opstand te doen ontbranden. Parijs, de stad der omwentelingen en modes, houdt daarom de belangstelling op zich gevestigd van heel Europa. Het geroep van „Thiers," tot zelfs voor het Keizerlijk paleis, doet helder uitkomen, dat de bevolking meer met eene regering der Orleans-dvnastie, dan met die van Napoleon tevreden soude zijn. Niet minder van belang is de vreeselijhe nood, waaraan de Arabische bevolking in Algiers ten prooi is. De Kamers hebben de belangrijke som van 400,000 francs tot voorzieniog van dien nood toegestaan, doch zulks is nog niet eens genoeg om maar tijdelijk leniging te schenken. Men vraagt zich af wat de grond oorzaak is van dien vreeselijken toestand en het antwoord, dat daarop gegeven wordt, luidt: de schuld ligt hierin, dat die kolonie door middel van het leger bestuurd werd. Men heeft de oude toeataud, met stamhoofden, die door de Fransche autoriteiten worden gesteund, laten bestaan. En nu komen de akelige gevolgen aan het licht, voortspruitende uit de omstandigheid, dat het bestuur in handen is van menschen, die meest allen lafhartig zijn, wreed en gierig en zonder eenig zedelijk gevoel. De wijze waarop Koning George zich tegenover zijne ex-onder danen uitliet, heeft te Berlijn grooten aanstoot en verbolgenheid veroorzaakt en ook te Weenen was men volstrekt niet te vreden over zijne optimistische zienersvisioenen, die gewaagden van eene herstelling van het rijk der Welfen. De ex-Kroonprins, een botterik en vrolijke jongen (zoo zou men van een niet-Vorst in zijn geval spreken)heeft zich bij de geheele manifestatie nog het verstandigst van alien gedragen. Toen men ook op hem aanviel met de bede „Kom, o kom toch weder tot uw ongelukkig land," toen trok hij de schouders op eu draaide zich om; als wilde hij zeggen: „Kan men ook zonder vischtuig visch vangen? „Kan ik het dan gebeteren, dat ze mijn ouwen heer weggejaagd hebben Wat de ex-Koninklijke familie met ai de presenten zal aanvangen, die men ze heeft gegeven, is op zijn minst een raadsel. Aangenomen, dat al die leden idolate beminnaars zijn van worst, dan kunnen ze geruimen tijd peuzelen van ai de met-, eervelat- en bratwurst, die men ze heeft gebragt; o, er moeten bij de collectie magnifieke ivorsten zijn! Maar o. a. zijn ook „in dank ontvangen" ongeveer 1600 rngkussentjes. Wat daarmede te beginnen? Koning George houdt thans geen hof meer, en zelfs al werd hij ondernemer van een theetuin of bierhuis in het groot, en al wilde hij al de zit plaatsen van ruggekussentjes voorzien, dan zou bet toch al een zeer groote zaak moeten zijn, die 1600 zitplaatsen voor het geëerde publiek beschikbaar stelde. De 71ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, werd gisteren in deze gemeente op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de loge der vrijmetselaren alhier, naar Prins Frederik genoemd, woei ook de driekleur met de naamcijfers van den grootmeester-nationaal, ter wiens eere des avonds een feest-banket plaats had. De geneeskundige dienst der zeemagt heeft gisteren een verlies geleden door het overlijden van een harer kundigste leden, de off. van gez. der 2de kl. M. F. Manden, aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Zoutman. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft besloten tot toelating van alle leden wier geloofsbrieven zijn onderzocht, met uitzondering van den heer de Brauw, omtrent wiens benoeming bezwaren zijn ingebragt, waaromtrent door de Kamer nog geene beslissiog is genomen. Aan den minister van Binnenl. Zaken is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de informaliteiten in sommige districten gepleegd. Tot candidaten voor het voorzitter schap der Kamer zjjn gekozen de heeren van Reenen, Dullert en J. K. van Goltstein. Eerstgenoemde is door Z. M. tot voorzitter gekozen en heeft met eene toepasselijke rede het voorzitterschap aanvaard. Tot commissaris des Konings in de provincie Dreothe is benoemd mr, J. L. G. Gregory, adv.-generaal bij den Hoogen Raad. Door Z. M. den Koning zijn in de Luxemburgsche orde van 8e Eikenkroon benoemd: Tot kommandeor: de kolonel L. A. C. 8e Bock, kommandant van het 8ste regiment Infanterie; de kol. A. C. W. L. J. F. Kellner, komm. van het reg. Veld-Artillerie; 8e kol. N. Mac'Leod, komm. van het reg. Grenadiers en Jagers, en 8e luit.-kol. H. A. Tobias van het 2de reg. Huzaren. Tot officier: 8e kapt. J. Brakel, van den staf van het wapen der Infanterie, en 8e kapt. J. J. Collard, komm. van de Artilllerie instructie-kompagnie. Tot ridder: de kapts. L. J. J. A. Joost en J. C. C. den Beer roortugael, beiden van den staf van het wapen der Infanterie; de sopt. J. A. Schuurman, kapt. bij het korps Ingenieurs, Mineurs en czppeurs, en de off. van gez. der 2de klasse R. J. Jansen, in garnizoen te Dordrecht. (Dagblad.) Uit een circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Noordholland aan hh. burgemeesters, dd. 20 Febr. jl., blijkt dat in sommige gemeenten dezer provincie de longziekte onder bet rundvee zich belangrijk uitbreidt. Bij bet Prov. bestuur van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteedHet versterken der Rijkszeewering benoorden Petten, minste inschrijver de heer Oldenburg te Bergen, voor ƒ39,900; herbesteedHet onderhoud van het gebouw der Arrondissements- regtbank te Hoorn, gedurende de jaren 1868, 1869 en 1870, minste inschrijver de heer Molenaar te Hoorn, voor 2489. Bij arrest van het Prov. Geregtshof in Noordholland van gisteren, is Pieter Kok, oud 23 jaren, geboren te Broek in Waterland, schuldig verklaard aan poging tot moord, gepleegd in de correctionele gevangenis te Hoorn op zijnen medegevangene A. A. Hoffman, en deswege veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 10 jaren. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Zwolle, ds. J. Vermeer, te Vlissingen; te Breda, ds. P. van Son, te Warmond. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn zitting van 11. Woensdag een besluit genomen naar aanleiding van den jongsten brief van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betreffende het kanaal door Holland op zijn Smalst. De raad heeft besloten om aan de regering te antwoorden, dat hij, als het werk geheel voltooid is opgeleverd, de uitbetaling te doen der stedelijke bijdrage van 3 millioen gulden. Als tijdsbepaling voor de oplevering is vastgesteld 1 Aug. 1876. In diezelfde zitting is besloten aan het rijk het noodig terrein voor een telegraafbureau op het Damrak af te staan, doch tegen betaling. Een echtpaar te 's Hertogenbosch zal op 9 Maart a. s. de 68ste verjaring van hun huwelijk vieren, te weten: Evert Theunissen en Helena van Dooreweerd, beide oud 87 jaren. Als eene bijzonderheid kan men meêdeelen, dat eene vrouw in de gemeente Ooststellingwerf (Friesland) binnen den tijd van 14 maanden, is bevallen van vier jongens, telkenmale paarsgewijze. 's GRAVENHAGE, 28 Febr. De heden gehouden parade had bijna een groot ongeluk te weeg kunnen brengen. Gedurende de inspectie namelijk, is het paard, waarop de kolonel Vinkhuizen, plaatselijk kommandant, aan het hoofd der kolonne gezeten was, geschrikt en schichtig geworden. Althans het rende met zijn ruiter de Maliebaan uit, den Nieuwen Uitleg over en kwam ten slotte met een vervaarlijken sprong in het water bij de Hooikade teregt. De toestand, waarin de kolonel toen verkeerde, was hoogst gevaarlijk. De agent van policie Jacob Lethée, ter plaatse toegesneld, bedacht zich geen oogenblik, ontdeed van zich koppel en jas, en sprong in het water om pogingen ter redding aan te wenden. Dit werd hem echter zeer moeijelijk, doordien de drenkeling zich aan hem vast klemde, maar met veel krachtsinspanning slaagde hij er evenwel ten slotte in tot aao den kant voort te komen, waar het hem met behulp van J. Kip, daartoe toen mede te water gegaan, gelukte den kolonel op het drooge te brengen. De kolonel werd in eene nabij gelegene woning binnen gebragt, voorloopig verpleegd en van drooge kleederen voorzien en daarna naar zijne woning ver voerd. Men meent de talrijke vrienden van dien hoofdofficier te kunnen geruststellen, daar vermoedelijk dit ongeval geene nadeelige gevolgen zal na zich slepen, hetgeen in dat geval bijna uitsluitend aan het moedig gedrag van genoemden agent Lethée zal verschuldigd zijn. Het paard van den kolonel werd later door onderscheidene personen mede uit het water gehaald. (Dagblad.) BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met den 15 Maart a. s. wordeu op non-activiteit gebragt: de luit ter zee lste kl. F. ten Bosch en de off. van adin. 2de kl. J. C. Coops, beiden dienende, de eerste als lste officier, op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman; terwijl met den 16 daaraanvolgende worden geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip alhier, de adelborst lste kl. C. J. de Jong co de scheepsklerk II. B. Foei: op Zr. Ms. ramtorenschip Prius Hendrik der Nederlanden, de adelborst lste kl. L. Dupper; op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, de luits. ter zee 2de kl. J. J. Le Fevre de Montigny, jhr. S. F. T. de Vayucs van Brakell en \V. J, van Hoogenhuyze en de adj.-adm. A. M. Montijn; op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, de adelborst lste kl. J. vao Schcers en de scheepsklerk J. J. van Diemenen op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslois, de luits. ter zee 2de kl. J. H. Cremcr en S. T. Land. E R A N K R IJ K. PARIJS, 26 Febr. De wereldberoemde orgels van Haarlem en Freiburg hebben een gevaarlijken mededinger gekregen in het nieuwe orgel iu de Notre-Dame alhier, dat, ofschoon het noch de mensche- lgke stem zoo zuiver nabootst als het eerste, noch het geluid van wind en donder zoo goed wedergeeft als het tweede, zeker het vol maaktste is wat de harmonie betreft. Parijs leverde jl. Dingsdag het tooneel van eene demonstratie, welke een nieuw bewijs geeft van de opgewondenheid der gemoederen. In de Champs-Elysóes verscheen een optogt, bestaande uit drie wagens, voorafgegaan door een troep muziekanten. Op den eersten wagen bevonden zich mannen, vrouwen en kinderen, allen gewapend, en boven hen stond met groote letters„de militaire wet." Op den tweeden wagen zag 'men een ontzaggelijk groot vel papier, in den vorm van een dagblad, en getiteld: „het Keizerrijk," doch waarop niets te lezen stondeen groote banier wapperde daarboven met het opschrift: „wet op de drukpers." De derde wageu was ledig; geeu meDSch was er op te zien; alleen was hij getooid met eene vlag, waarop men las; „regt van vereenigen en vergaderen." De drie wagens, begeleid door 20 of 30 mannen te paard, allen met rouwfloers om deu arm (men zegt het waren 9tudenten) en waarvan één een standaard drqeg met het opschrift: „het vrije Frankrijk," kwamen echter niet verder dan in het midden der Champs-Elysóes. Daar werden zij tegengehouden door een commis saris van policie, aan het hoofd van eeu groot aantal agenten. De commissaris nam het zinnebeeld weg en liet den geheeleu trein naar zijn bureau brengen. Dezer dagen had te Parijs het volgende voorval plaats, dat veel van een roman heeft, maar toch inderdaad waar is. Een jonge schooue dame heeft een jeugdigen Engelsehen koetsier, die er flink uitziet en voor zijne meesteres eene groote genegenheid heeft opgevat. Eenige dagen geleden, vernam de koetsier dat hij eene erfenis had gekregen van 6000 p. st. rente 72,000). Verre van door dit oumetelijk fortuin te zijn bedwelmd, viel de gelukkige koetsier zgne meesteres te voet en bad haar nog zes maanden lang in hare dienst te mogen blijven. Dit werd hem toegestaan en nu kan men dagelijks een koetsier, die millionnair is, eene dame, wel zeer schoon maar minder rijk, naar het bosch van Boulogne zien rgden. In de fabrieken van Chateliecault worden tegenwoordig dagelgks tusschen de twee a driehonderd Chassepot-geweren eu bajonetsabels vervaardigd. Twee duizend menschen - soldaten en burgers - zgn daar reeds maanden achtereen werkzaam. GR00T-B11ITTANNIE. LONDEN, 24 Febr. De heer Speke, wiens verdwijnen zooveel opzien baarde, is teruggevonden als koeijendrgver. Pas had hg eene groote erfenis bekomen; de eerwaarde had de idee fixe, dat zgne familie hem vervolgde; hij wilde daarom in het vrije Amerika gaan predikenmaar uit vrees van aan de boot te worden teruggehouden, had hij zeven weken gezworven, reen vond in zgn koffers allerlei vermommingen. Een geneeskundig consult wordt over den man gehouden. Uit Londen wordt berigt dat de begrooting van oorlog en marine voor het dienstjaar 18681869 bedraagt 15,455,000 p. st., eu derhalve 203,000 p. st. meer dan in het vorige jaar. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2315 geboorten en 1336 sterfgevallen. Men zal zich herinneren, dat zekere Amerikaan, de heer Train, beschuldigt van Eenianisme, in Eugeland was aangehouden en een paar dagen in verzekerde bewaring gehouden, hoe hg daarop 10,000 p. st. schadevergoeding wegen9 deze personele geregtelijke aanranding vroeg of de toestemming, om in het Parlement slechts één uur het woord te mogen voeren. Om het een zoo wel als om het ander hebben de Engelsche mr. Train uitgelagcheu. Intusschen is mijnheer Train, tegenwoordig bg zekere klassen, die tot de Fenians overhellen, zeer „en trein." Hg houdt voordragten, die soms klinken van aardige zetten en nijen, maar voor het overige aan elkander hangen als een spel kaarten. Iu een zijner laatste volkstoespraken had hij de aardigheid te vertellen, dat Columbus niet de ontdekker van Amerika is geweest, maar dat de eer daarvan toekomt aan Saint Brendau (meende hg ook St. Brandy?) een inwoner van Smaragden-eiland, terwijl hij tevens beweert, dat Koningin Victoria in regte lijn een afstammeling is van Dermont M'Murrogh. Van het publiek, dat den razenden Amerikaan aanhoort, hebben de kinderen nog al schik in die aardigheden. In het graafschap New-York bestaat eeu wet, waarbij aan <1® drankverkoopers de verpligting wordt opgelegd, zich van eene ver gunning te voorzien, waarvan de prijs zeer hoog gesteld is, terwgl hun tevens verboden is des Zondags, op verkiezingsdagen en des nachts tusschen 12 uur en zonsopgang sterke dranken te verkoopen. DUITSCIILAND. Den ex-Hertog van Nassau heeft jl. Maandag te Frankfort het ongeluk getroffen, dat hij van zijn paard stortte en geruimen tgd in bewusteloozen toestand verkeerde. Hij werd in een nabijgelegen huis gebragt, waar men hem de noodige hulp verleende. Uit de Munchener Volksbode haalt de Nord-Deutsche Zeilung het volgende aan: „Het Noord-Duitsch Verbond heeft besloten, bij het Bonds-leger de ligchamelijke tuchtiging in te voeren en heeft als maximum negentig stokslagen voorgeschreven. De Pruissischgezinde pers is deze zaak tot nog toe met stilzwijgen voorbijgegaan. Volgens som migen wenden de Pruissische officieren voor, dat de Zuid-Duitscher niet anders geregeerd kan worden, en zeggen zij opentlgk, dat de stokslagen binnen korten tgd ook in het Bejjersche leger zullen worden ingevoerd, terwgl onder de Pruissische soldaten het gerucht loopt, dat meu op gevangenen proeven heeft genomen om uit te maken, of een stok, de knoet, dan wel eene zweep het best zou beantwoorden aan het doel. Men verhaalt daarbij, dat aan de stok de voorkeur is gegeven, ofschoon een „hooggeplaatst persoon" voorliefde voor den knoet zou geopenbaard hebben. Indien bij ons leger, op Pruissisch bevel, weder stokslagen wierden ingevoerd, zouden wij hel niet kwaad achten, daarmede vooraf met een negentigtal eene proef te nemen op dezen of genen onzer Pruissischgezinde vooruitgangsmannen." ZWITSERLAND. In het canton Tessino is het zeker zeldzame geval voorgekomen, dat de liberalen en de conservatieven ter gelegenheid eener verkiezing voor den Zwitserscben nationalen raad, denzelfden candidaat, die reeds vroeger lid van dien raad is geweest, hebben gekozen. ITALIË. Italië heeft tot het brengen van een evenwigt in zgn budget sedert 1861 eene som van 2895 millioen frs. geleend. AMERIKA. Een telegraphisch berigt uit Grenada meldt dd. 25 Febr., dat een aanzienlijke volksmenigte het huis van den burgerlijken gouver neur aangevallen en de glasruiten gebroken heeft, onder het geroep „Werk en brood 1" De gouverneur heeft het bestuur overgedragen in handen van het militair gezag, en dit heeft de provincie in staat van beleg verklaard. Zeer vele personen zijn in hechtenis genomen. PARIJS, 28 Febr. La Patrio meldt het vertrek van Prins Napoleon uit Pargs, tot het doen eener reis, incognito, door Noord- Duitschland. Zijne afwezigheid zal verscheidene weken duren. Iu 1867 zgn in Parijs 700 zelfmoorden gepleegd, benevens 215 pogingen tot zelfmoord. Het Italiaanschc leger heeft een éeredegen aan den kroonprins geschonken. De som daarvoor is bgeengebragt door giften van één centime. Het geheele leger heeft op die wjjze aan dit geschenk bijgedragen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1