1868. N°. 31. Woensdag 11 Maart. 26 Jaargang.' SI' bekendmaking. binnenland! buitenland. a d vertenti n. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. 0 0 S T -1 N D I E. F R A N K R IJ K. DUITSCHLAND. HELDERSCHE VS J EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14> regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat van de geldleening groot 80,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op den 6 dezer zijn uitgeloot, de aandeelen N°. 8 en N°. 74r Tegen overgifte dier aandeelen en daarbij behoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling van den 1 Julij a. 8. plaats hebben ten kantore van de Associatie Cassa te Amsterdam. Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. den 7 Maart 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Maart. Ter zake van de Oostersche qusestie wordt bestendig in ons werelddeel een oorlog gevreesd. De gisting neemt aan de oevers van den Donau steeds toe. Constantiuopel is nog even als in de dagen van Peter de Groote het doel van Ruslands streven. De Fransche bladen, die onder den invloed der regering staan, gelooven wel aan Napoleons goede bedoelingen om den vrede te handhaven, maar zij kunnen toch ook weten, dat allerwege in Europa de wapenen gereed liggen om den oorlog met succes te voeren. i De machinist 1ste kl. P. G. Haverkamp zal met den 16 dezer geplaatst worden op Zr. Ms. korvet van Speyk. Aan het artikel „Letterkunde" voorkomende in het Tijdschrift Huis-bibliotheek, lectuur voor den beschaafden stand, lste deel Jaargang 1868, ontleenen w(j o. a. het volgende: „De heer P. A. Leupe, oud-majoor, en F. A. van Braam Houckgeest, lste luit. bij 't corps, hebben de verdienstelijke taak volvoerd, om De geschiedenis der Mariniers, van het jaar 1665 tot op heden (Nieuwediep, bij L. A. Laurey) te schetsen, 't Is nu ruim twee eeuwen geleden, dat, in 1664, voor 't eerst bepaalde manschappen voor de dienst der Mariniers werden aangewezen. Eenige jaren na den vrede van Nijmegen (1678) werd die dienst gereorganiseerd, eo in 1688 door Prios Willem III eeo reglement vastgesteld. Desniettegenstaande bleef men in de volgende jaren voortdurend over »'t gemis van Mariniers aan boord der oorlogschepen" klagen, en werd bijv. bepaaldelijk de neerlaag door den vermaarden Jean Bart aan 't smaldeel van den Schont-bij-Bacht Hidde de Vries toegebragt, daaraan toegeschreven. Groote onkosten schrikten echter van een doortastenden maatregel af. Na den vrede van Utrecht (1713), „bleven de namen der kapiteins wel op den staat van oorlog voorkomen, maar als kapiteins bij de landmilitie," en wordt van de manschappen in de eerste jaren niet meer gesproken. De eerste sporen worden dan eerst in 1740 wedergevonden; meer bepaalde berigten dagteekeoen echter van een goede 20 jaul* later, na 't uit* breken van den negeropstand op Berbice in 1763. In 1781 stelde Prins Willem V een nieuwe organisatie voor, die algemeeoe goedkeuring vond, maar door gebrek aan manschappen niet behoorlijk tot stand kon komeD. Zelfs de oorlog met Engeland kon dat in 1783 niet te weeg brengen. Na de ontbinding der geheele marine in 1795, werd in 1796 een plan tot regeling van 't Marine-corps bij acclamatie aangenomen, dat in Maart daaraan kracht van wet kreeg. Na de omwenteling van 't jaar 1813 eindelijk, had eene nieuwe organisatie plaats, aao welker beschouwing de schrijvers hunne laatste hoofdstukken wijden. Zij gaan daarbij de opleidiog der officieren, de dienst aan boord en aan den wal, en da kieeding en wapening na, en geven eenige lezenswaardige bijdragen tot de krijgsgeschiedenis van dit tijdvak. Eenige bijlagen, hoofdzakelijk aao de mede- deeling van de reglementen en staten gewijd, besluiten hun aanbevelenawaardigen arbeid, die zich ook door een bchagelijk uiterlijk onderscheidt." De Tweede Kamer der Staten-Geoeraal is thans als volgt zamengesteld Hoofd- Aftredende helft der leden in Aftredende helft der leden in kiesdistricten. 1 8 6 9. 1 87 1. Groningen. Mr. Geertsema Cz. Zaidhorn. Reinders Appingadam. Dr. Westerhoff. (het nieuw te benoemen lid). Winschoten. Dr. Jonckbloet. Assen. Mr. Oldenhuis Gratama. Mr. Thorbecke. Leeuwarden. Hingat. de Roo van Aldcrwerelt. Sneek. Mr. Wybenga. Moens. Dokkum. Jhr. Mr. v. Beyma thoeKingma. Mr. van Blom. Steenwijk. Jhr. Storm van 's Gravesande. Zwolle. Mr. Gefken. Mr. van Naamen van Eemnes. Almelo. Mr. van der Lieden. Mr. Kalff. Deventer. Mr! Dumbar. Mr. van Delden. Zatphen. Mr. Lenting. Mr. Dam. Arnhem. Mr. Dullert. Mr. Baron Sloet van de Beele. Nijmegen. Mr. Heydenrijck. Jhr. Mr. van Nispen van Sevenaer. Tiel. Mr. van Lidth de Jeude. Amersfoort Mr. J. K. Baron van Goltstein.Mr.Bar.v.Hardenbroekv.Lokhorst. Utrecht. Mr. du Marchie v.Voorthuyseu. Mr. Kien. Hoorn. Jhr. Mr. de Bosch Keraper. Mr. W. Baron van Goltstein. Alkmaar. Jhr. Mr. van Foreest. Mr. de Bruyn Kops. Haarlem. (het nieuw te benoemen lid), van der Hucht. Amsterdam. Mr. Pijnappel. Mr. Godefroi. Rochussen. Mr. van Reenen. Mr. Heemskerk Bz. Insinger. Leiden. Baron Taeta van Amerongen. Baron van Wassenaer Catwyck. Gouda. Jhr. Mr. de Brauw. Hoffraan. Delft. Nierstrasz Cz. Mr. van Kuyk. Rotterdam. Vrruly Verhrugge. Fransen van de Putte. Blom. 's Gravenhage. Jhr. van Sypesteyn. Jhr. de Casembroot Dordrecht. Mr. Blussé van Oud-Alblas. Mr. van Bosse. Gorinchem. Dr. Simoos. Begram. Middelburg. Mr. van Eek. Mr. Fokker. Goes. Mr. Saaijmans Vader. Zierikzee. van Kerkwijk. Breda. Mr. Hollingerus Pijpers. Gnljé. Tilburg. Mr. Verheijen. Borret. Eindhoven. Mr Bots. Mr. Smitz. Maastricht. Jhr. Mr. v. d. Maesen deSombrelf. Bar.deBieberstcinRogallaZawadsky Roermond. Mr. Haffmans. Mr. Cornelis. Boxmeer. Kerstens. 's Bosch. Mr. van Zinnicq Bergmann. Jhr. Mr. van der Does de Willebois. De discussiën over de interpellatie van den heer Thorbecke tn de motie van den heer Blussé zijn, na een zesdaagsch debat, in de zitting van 11. Zaturdag voorloopig gestaakt. Ónderscheidene sprekers voerden in genoemde zitting weder het woord en daaronder de ministers van Buiten- en van Binnenlandsche ZakeD. Op kalme bezadigde wyze handhaafde de heer Thorbecke, een der sprekers van Zaturdag, zijne reeds vroegere uitgesprokene afkeuring der Kamer-ontbinding. Ten gevolge van den wensch des ministers om door overlegging van bescheiden der Kamer over het buitenl. beleid de noodige inlichtingen te verschaffen, verklaarde hij er niet eaen te hebben als de verdere behandeling der motie werd gesehorst. Deze verzekering, vernomen uit den mond van het hoofd der oppositie, had dan ook het gevolg dat met 65 tegen 5 stemmen werd aangenomen, de volgende, door den heer Pijnappel voorge stelde motie: „De Kamer, wenschende vóór de stemming over de motie Blussé aan het ministerie de gelegenheid te laten om nadere stukken over te leggen, doch van moening, dat die overlegging niet behoeft te wachten tot de behandeling der begrooting van Buitenl. Zaken, schorst voorloopig de behandeling van de motie Blnssé. De voorzitter verklaarde daarop, de verdere behandeling der motie-Blussé voor onbepaaldeu tijd verdaagd. De minister van Marine berigt, dat in de maand Mei, bij de directie der Marine te Amsterdam, een vergelijkend examen van jongelingen, die als machinist-leerling 2de kl. wenschen te worden aangenomen, zal plaats hebbenhet getal is op 14 bepaald. De Staatscourant geeft hierover nadere inlichtingen. Het classicaal kerkbestuur van 's Gravenhage heeft reeds uitspraak gedaan in de bekende zaak van dr. Zaalberg. Daarbij is de kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente in het geljjk gesteld met betrekking tot de door dezen genomen maatregelen, om het prediken van den heer Zaalberg te verhinderen, en den door den kerkeraad ingestelden eisch, dat hem door de hoogere kerkelijke autoriteit „voor goed" het wederoptreden onmogelijk mogt gemaakt worden, op grond dat dit wederoptreden zou zijn eene „bespotting en verguizing der gemeente," zóó „gegrond en gewigtig" geoordeeld, dat het de zaak naar het Provinciaal Kerkbestuur van Zuidholland heeft verwezen, ten einde dit, als de daartoe bevoegde autoriteit, den heer Zaalberg zijn „gedwongen ontslag" uit de Evangelie bediening geve. Iutusschen is nu reeds door meer dan 1600 leden der Herv. Gemeente te 's Hage geteekend op een adres „ten gunste" van het wederoptreden van dr. Zaalberg, als herder en leeraar der gemeente. (AT. R. Ct.) Men schryft ons uit Noord-Scharwoude, dd. 7 Maart: Jl. Donderdag had alhier in het lokaal Harmonie van den heer P. de Geus Dz., een buitengewone vergadering plaats der Rederijkers-kamer Aurora. De werkzaamheden bestonden in de opvoering van het historisch drama Vergelding, door P. Beets en in de de dramatische caprice Re samenzwering te Venetië of een Drama met Hindernissen, door D. F. van Heyst. Talrijk was de opkomst. De uitvoering van beide stukken mag zeer verdienstelijk heeten. Eene vereeniging van 38 zakkendragers te Rotterdam, heeft een gedeelte van de 50,000 getrokken uit de Staats-Loterij, waardoor elk hunner ruim 100 heeft bekomen, welke som allen zonder onderscheid, zeer te stade kwam en eene gepaste vreugde onder deze lieden, die zwaren arbeid verrigten, heeft veroorzaakt. Te Ond-Gastel is den 6 dezer een schuur afgebrand, waarbij 7 paarden, 11 ossen, graan, hooi, enz., verloren gingen. In de Friesche Courant komt een artikel voor van drie schutters, waarin zij de officieren der dienstdoende schutterij te Leeuwarden opwekken om het korps beter te oefeneu. Bij gelegen heid van 's Konings verjaardag heeft de Schutterij aldaar, de offi - eieren niet uitgezonderd, zoo wordt verzekerd, tot spot verstrekt, niet slechts aan de militairen, maar zelfs aan straatjongens. Zoo als ondersteld werd, is inderdaad de lste luit. R..., te Maastricht verdronken. Li. Donderdag namiddag heeft men zijn lijk uit het bassin der Zuid-Willemsvaart opgehaald. VLISSINGEN, 7 Maart. Alhier zijn aangekomen twee ambtenaren van het departement van Marine, ten einde de vorderingen van de ontruiming van 'o Rijks werf in oogenschoow te nemen. Bedoelde ontruimiug wordt met spoed voortgezet, en zal hoogst waarschijnlijk in den loop van dit jaar ten einde gebragt worden. Onder de vele nieuwere landbouw-werktnigen, die in den laatsten tijd met groot voordeel in gebrnik kwamen, komt zeker eene eerste plaats toe aan de buigzame eggen of ketting-eggen. Daar zij in de bekende almanak der Holl. Maatschappij van Landbouw (1868, pag. 282) afgebeeld en beschreven zijn, kunnen wij ons hier van die beschrijving onthouden, maar meenden, dat het nu juist de goede tijd van het jaar was, om de landbouwers aan dit werktuig te herinneren. Velen hebben hunne weilanden met aarde bemend of de greppels verdiept en de daaruitkomende aarde over het land verspreid en zullen nu, zoodra de grond wat opgedroogd is, veel arbeidsloon moeten uitgeven, om die aarde fijn en geljjk te verdeelen. Het is een werk, dat buitendien voortdurend toezigt vereischt; want is die aarde niet fijn en geljjk genoeg verdeeld, dan veroorzaakt dit in den zomer veel nadeel en belemmert den grasgroei op die plaatsen. Dit werk nu wordt door de ketting- egge beter, spoediger en veel goedkooper gedaan dan door arbeiders. Twee paarden, die zulk eene egge voorttrekken, bewerken daarbij 8 voet breedte te gelijk en laten al de op de oppervlakte liggende aardekluiten, mest of molshopen zoo fijn verdeeld achter, als of er met bezems en tuinharken op gewerkt was. Eén paard bewerkt 6J voet breedte te gelijk en doet dan zeker het werk van 8 a 10 arbeiders. Wanneer men daarbij de eenvoudige zamenstelling nagaat, terwjjl het werktuig zoo sterk gemaakt is, dat het wel een meuschen- ieven meê kan, dan is de aanschaffing zeker voor velen raadzaam. {Zie de advertentie in deze Courant.) De Revoe Nationale behelst eene statistieke opgaaf omtrent de verliezen, welke de oorlogen van den laatsten tijd zoowel ia manschappen als in geld hebben veroorzaakt. Naar dat overzigt (hetwelk beweerd wordt, op officiële gegevens te rusten), zouden sedert 1854 meer dan 1,700,000 personen gesneuveld of ten gevolge van wonden en in deu oorlog bcloopen ziekten (cholera, typhus, enz.), bezweken zijn; terwijl het geldelijk verlies op nagenoeg 48 milliardcn frs. moet worden geschat. De oorlog met Rusland heeft, volgens den schrijver (den heer Leroy-Beanlien), 785,000 manschappen weggesleept en 84 milliarden francs gekost; de vierjarige burgeroorlog in Noord-Amerika was slechts op het verlies van 281,000 manschappen, maar daarentegen op eene uitgaaf van 234 milliarden fraucs te staan gekomen. De Rcvne zegt, dat deze opgaaf nog niet eens als volledig kan worden beschouwd, daar omtrent de expeditieu naar Mexico, naar Cochin-China, enz., juiste gegevens ontbroken hadden. BATAVIA, vóór 14 Febr. Aangekomen schepen: Anthonie van Hoboken, Baron van Hardenbroek, Electra, Elisabeth, Eva fen Johanna, Macassar, Marij en Hillegonda, Scheveningen en Ternate. Vertrokken: Australië, Baltiraore, Constance, Doelwijk, GezinaMarie, Lichtstraal, Samarang, Passaroeang en Johanna en Willem. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adj.-adm. W. F. Margadant, laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 2 dezer van daar in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De luit. ter zee 2de kl. W. J. A. Nolthenius, dienende op Zr. Ms. wacht schip te Vlissingen, wordt den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. korvet van Speyk, en op gemeld wachtschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H.Quispel. Te Parjje had dezer dagen het volgende voorval plaats, hetwelk tot de zeldzaamheden behoort, maar waarvan meer voorbeelden bestaan. Drie hoogst aanzienlijke Spaansche dames, eene moeder met twee dochters, traden een mode-magazijn binnen en deden daar verschillende aankoopen. Twee der winkelbedienden intusschen bemerkten, dat de moeder handschoenen, zjjden kousen, reukflacons, potjes pomade, enz., wegnam en ze in hare mof of haastig onder hare kleederen verborg. Gedurende dit een en ander spraken de dochters, waarvan er eene, achttien jaar oud, van uitstekende schoonheid was, druk met de winkelbedienden en lieten haar moeder haar gang gaan. De winkelbedienden deden dat ook; maar toen deze dame en haar twee dochters zich verwijderden, waren zjj naauwelijks het rijtuig ingestegen of eenige polieie-agenten som meerden haar om hen te volgen naar het policie-bureau. Men stond echter aan de dames toe dat zij in het rjjtuig bleven; de moeder smeekte dat men haar vrij liet, terwjjl de dochters in tranen baadden. Het feit was echter te duidelijk; de gevolgen waren dus niet te ontgaan. Ten slotte werd, na gedaan onderzoek, de moeder naar de prefectuur van policie gebragt en de dochters werden in vrjjheid gesteld. Later bleek het echter, dat de in hechtenis zittende dame schatrijk was, maar een onoverwinneljjken hartstogt bezat van een anders eigendom zich toe te eigenen. Wat men er ook aan gedaan had, het had niets geholpen. Men ziet dus hare in—vrjjheid— stelling weldra te gemoet. Tc Algiers zijn in de vorige week twee personen van meer dan honderd jarigen leeftijd overlcdeD; de een had zelfs den ouderdom van 114 jaren bereikt. Tc Leipzig zal een gedenkteeken voor Mendelssohn Barthaldy worden opgerigt. Er heeft zich eene commissie voor dat doel gevormd. In een der Idyllische dalen van Tyrol is een gezelschapsspel in zwang, dat tot de geliefkoosde uitspanningen van de onver dorven landjeugd behoort. Het is eenigzins ontleend aan de zeden en gewoonten der bokken, en bestaat daarin, dat men met de hoofden tegen elkander stoot; die neervalt verliest den strijd. Te Murboden gaf men zich dezer dagen weder aan dit schuldeloos vermaak over; een der strijders zette zich op een bank neder om een oogeublik van de vermoejjenis van het dartele spel uit te rusten. Eenigen tjjd later toen men tegen de bank stootte, viel de jonge man op den grond en ontdekte men dat hij een lijk was. Een hersenschudding had zijn dood ten gevolge gehad. Alle spelers namen de vlugt; de justitie heeft zich echter de zaak aangetrokken. RUSLAND. De hongersnood in Rusland overtreft al wat men zich omtrent die vreeseljjke ramp kan voorstellen. Nogtans heeft de Russische regering den jammerlijken toestand geheim gehouden niet alleen, maar de berigten die er over medegedeeld werden in Petersburger en Moskauër bladen werden door officiële communiqués als onwaar heden gebrandmerkt. Ais de oorzaak daarvan noemt men, dat Rusland er belang bij had den hongersnood van millioenen zijner onderdanen te verzwijgen, ten einde niet te doen blijken dat het hierdoor in zijne plannen ten opzigte van het Oostersche vraagstuk werd belemmerd. Eindelijk echter, toen de Engelsche consul te Archangel eene inzameling deed bij zijne landgenooten was de toestand niet meer te verbergen en van dat oogenblik af hebben zich ook in Rusland, Staat en particulieren de zaak aangetrokken. Aan zulk eene ellende te gemoet te komen schijnt echter onmogelijk. Niet minder dan 19 gouvernementen zijn door den hongersnood geteisterd. Terwijl in Noord-Finland op eene oppervlakte van 24,000 vierkante mijlen bijna geen voedsel meer te bekomen is, en boomschors en mos reeds schaarsch voedsel zijn geworden, is in de drie Noord-Russische gouvernementen van Archangel eene nog vreeselijker ellende. Daar wonen op de onafzienbare sneeuw vlakte IJ millioen menschen, die van alle hulpbronnen en gemeen schapswegen der nieuwere beschaving verstoken zijn, en verhongeren er duizenden zonder dat zelfs het berigt van hun dood bekend wordt. Alles, alles is opgegeten en de hutten hebben geen dak meer, daar het stroo voor veevoeder heeft gediend. PETERSBLTRG, 9 Maart. Volgens zeer geloofwaardige berigten, zal Keizer Napoleon in de maand Junij een bezoek aan deze stad brengen. Behalve schitterende feesten, zonden bij die gelegenheid ook militaire manoeuvres plaats hebben, en wel door een korps van 100,000 man. AMERIKA. Te Mexico is een zamenzwering tegen het leven van Juarez ontdekt. VIJF-EN-TWINTIGJAR1GE ECHTVEREENIGING van P. J. KOEVER en M. H O L L E R S. Nieuwediep, 10 Maart 1868.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1