1868. N".» Vrijdag 13 Maart. 26 Jaari BINNENLAND. BUITENLAND. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE tiv EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.,s Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: HOLEN PLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen, op de gewone kantooraren, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: Het SUPPLETOIR KOHIER der BELASTING OP DE HONDEN, over het dienstjaar 1867. b. Het VOLJAARS KOHIER dierzelfde belasting, over het dienstjaar 1868. e. Het VOLJAARS KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, voor het dienstjaar 1868. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Eelder, den 11 Maart 1868. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 10 Maart 1868. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren Janzen en van Strijeu. De notulen der vorige zitting worden'gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel de ingekomen geloofsbrieven van bet nienw gekozen raadslid, den heer P. A. C. Hugenholtz en stelt die tot onderzoek in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren: de Breuk, Braaksma en Jelgersma. De vergadering wordt gedurende de afwezigheid der Commissie voor eenige oogenblikken geschorst. Bij de heropening der zitting brengt de Commissie, bij monde van den heer Braaksma, verslag uit, rapporteert dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dut de Commissie alzoo tot toelating adviseert. Met eenparige stemmen vereenigt zich de Raad met het voorstel der Commissie. Er wordt overgegaan tot de benoeming van een hulponderwijzer aan de Gemeente-School No. 3. Op de voordragt waren geplaatst de hulponderwijzers P. Backum Pastoor, F. Sant en G. Haremaker. Met 13 stemmen werd gekozen P. Backum Pastoor; 1 stem was op G. Haremaker uitgebragt. De Voorzitter brengt ter tafel het Primitief Kohier vau den Hoofdelijken Omslag voor de dienst van 1868, welk Kohier ter Secretarie dezer gemeente ter inzage heeft gelegen en waartegen zes bezwaarschriften zijn ingekomen. Ter behandeling dezer bezwaarschriften stelt de Voorzitter voor, de openbare zitting op te heffen en die stukken in eene besloten zitting te behandelen. Daartoe wordt besloteD. Bij de heropening der zitting wordt het Kohier, tot een bedrag van 9999, met eenparige stemmen goedgekeurd. Zoo mede werden met algemeene stemmen goedgekeurd: het Primitief Kohier der belasting op de Honden, dienst 1868, tot een bedrag van f 855 en het Suppletoir Kohier dierzelfde belasting, dienst 1867, tot een bedrag van 64. Er wordt gelezen een adres van den heer T. C. Znr Muhlen, houdende verzoek, om, in de plaats van wijlen den heer J. van Herwerden, te worden benoemd tot makelaar in alle vakken. De heer de Breuk vraagt of er een wettelijk voorschrift bestaat, dat den ltaad verpligt om makelaars te benoemen. Hij heeft opgemerkt, dat in eene andere gemeente de Kamer van Koophandel en Fabrieken het oordeel heeft uitgesproken, dat zoodanige benoeming niet behoeft te geschieden. De heer Berghuijs vraagt of er ook een bepaald getal makelaars moet aangesteld worden. De Voorzitter geeft de gevraagde opheldering. Hij wijst op art. 62 van het wetboek van Koophandel, waarin gezegd wordt, dat de makelaars door het gemeentebestuur worden benoemd. Hij herinnert, dat te Amsterdam door de Kamer van Koophandel en Fabrieken een verzoek is gerigt aan den minister van Justitie, om de benoeming van makelaars geheel weg te laten bij de herziening van genoemd wetboek. Verder brengt de Voorzitter in herinnering, dat in grootere gemeenten makelaars voor afzonderlijke vakkeu worden benoemd. De benoeming van den heer T. C. Znr Muhlen geschiedt daarop met algemeene stemmen. Vervolgens wordt gelezeu eene missive van het Bestuur van het Algemeen Weeshuis, het verzoek inhoudende, dat de subsidie aan dat gesticht nog met 1500 worde verhoogd. Bestuurderen treden -in die missive in de noodige aanwyzing van de behoeften die er bestaan, na het gesticht een veel grooter aantal verpleegden telt dan vroeger, terwijl de hooge prijs der levensbehoeften mede tot verhooging van het cijfer der subsidie noodzaakt. De heer de Breuk betuigt zijn leedwezeD, dat dit gesticht zulk ecu bezwarende post op het budget der gemeente wordt. Hij beveelt aan, dat het bestuur vao die inrigting met de mecstmogelijke spaarzaamheid te werk ga om in de behoeften te voorzien en dat er geene kinderen worden opgenomen, dan dezulke, waarvan het overtuigend blijkt, dat zij er in behooren te komen. Hij wenscht, dat het reglement van het gesticht stipt worde gehandhaafd. De Voorzitter wijst op het onderscheid tusschen het Weeshuis hier en de gestichten in vele andere plaatsen van ons land; het Algemeen Weeshuis in deze gemeente zon z. i. zoowel een armhuis als een weeshuis kunnen heeten. De heer de Lange komt met nadruk op tegen het gesprokene van den heer de Breuk, waaruit zou zijn op te maken twijfel of werkelijk wel met de noodige spaarzaamheid wordt te werk gegaan in het bestuur van het weeshuis. Als Regent van dat gesticht legt hij de verzekering af, dat niet dan met de grootste spaaarzaambeid wordt gehuudeld en dat dus het bestuur vau het weeshuis niet verdient aangevallen te worden op eene wijze zoo als zoo even is geschied De Voorzitter herinnert den heer de Lange er aan, dat de he°r de Breuk ook reeds vroeger op parlementaire wijze op dezelfde zaak gewezen heeft, doch dat toen op eene vraag des Voorzitters door den heer de Breuk is geantwoord, dat hij niets onaangenaams daarmede wilde te kennen geven. De heer de Breuk zegt in antwoord aan den heer de Lange, dat hij meent als lid van den Raad het regt te hebben om tot zuinigheid in het beheer eener gemeentelijke iuslelliug aan te sporen; hij heeft volstrekt geene feiten op het oog, maat* ziet niet in dat de heer de Lange hem het regt ontnemen kan om te kennen te geven zijn wensch naar eeu spaarzaam beheer en hy verzekert zelfs, dat hij, komt weder eene aanvrage om verhooging van subsidie in, dien wensch herhalen zal. De aangevraagde verhoogiug wordt daarop met eenparige stemmen toegestaan. Er wordt gelezen eene missive van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat nog voor den tijd van een jaar aan deze gemeente is toegestaan al de tot dusverre gehevene plaatselijke belastingen op voorwerpen van verbruik te mogen blijven heffen. Gedeputeerde Staten verzekeren echter, dat met het jaar 1869 ten minste ééue dier verbruiks-belastingcn, namentlijk die op den turf, moet worden afgeschaft en vervangen door heffing van schoolgeld op de gemeente-scholen en des noods door verhooging van het cijfer van den Hoofdelijken Omslag. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving Mugenomen.. Er geschiedt voorlezing van het Jaarverslag der Plaatselijke Teekenschool over 1867, ingezonden door het bestuur van die inrigting. Uit dit verslag blijkt, dat die school op het einde van 1867 telde 39 leerlingen, dat de lessen Redurende dat jaar geregeld hebben plaats gevonden, dat op den 16 Mei van dat jaar, in tegenwoordigheid vau autoriteiten, eene prijsuitdeeliug voor gemaakte vorderingen heeft plaats gehad en dat de onderwijzer, de heer J. C. Leich, op lofwaardige wijze zich van zijne taak kwijt. Dit verslag wordt voor kennis geving aangenomen. Het verslag van de Apotheek en het Ziekenhuis der gemeente en het beredeneerd verslag der Plaatselijke Schoolcommissie over 1867 worden ter tafel gebragt en zulleu op algemeen verlaugeu bij de leden worden rondgezonden. De Voorzitter deelt medea. dat door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie, het contingent voor deze gemeente voor de ligtiug der Nationale Militie Mn dit jaar is bepaald op 45 man; eu b. dat, blijkens een schrijven van den Commissaris des Koniugs, dit jaar ook de Helder zal worden aangewezen als plaats, waar de miliciens uit ueze gemeente en haren omtrek, bij de verschillende corpsen worden ingedeeld; dat znlks geschieden zal op Dingsdag 6 Mei e. k.; een deel dier miliciens alsdan alhier zal moeten worden ingekwartierd en dat voor dc indeeling een geschikt lokaal behoort tc worden aangewezen. In een nader schrijven van den Commissaris des Konings, wordt nog medegedeeld, dat het getal miliciens, voor wien nachtverblijf noodig zal zijn, niet meer dan 20 zal bedragen en dat voor lokaalhuur te Amsterdam en te Haarlem, niets wordt in rekening gebragt. De Voorzitter doet opmerken, dat de eigenaar van het lokaal Tivoli, het eenige dat in deze gemeente voor het doel geschikt is, de som van f 40, voor het gebruik der verschillende zalen vraagt en daarvoor de noodige banken en verwarming aanbrengen zal, terwijl hij zich verpligten moet volstrekt geen sterkeu drank te tappen. De inkwartiering der miliciens zou zijns inziens, ten einde de ingezetenen geen overlast aan te doen, het best in het logement van van Wijngaarden kunnen geschieden. De heer de Breuk vindt de som van f 40 voor lokaalhuur zeer hoog. De heeren Graat en Bakker wijzen er op, dat het voor de gemeente veel voordeeliger is de door den Voorzitter opgenoemde, niet aanzienlijke uitgaven te doen, dan dat, bij weigering daarvan, de miliciens van hier, op kosten van de gemeente, naar Amsterdam moeten gaan om ingedeeld te worden. Het voorstel des Voorzitters om de kosten, op het houden van de indeeling van miliciens alhier vallende, voor rekening der gemeente te nemen, wordt met eenparige stemmen aangenomen. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Maart. Het ia in de laatste jaren herhaaldelijk gevraagdwat er toeh wel zon gebeuren, indien te eeniger tijd aan het leven van Paus Pius IX een einde kwam. De Heilige Vader, thans reeds hoog bejaard en vaak sukkelende, bovendien ter prooi aan groote staats zorgen tengevolge van zijne lastige positie tegenover Italië, nadert toch zijn einde. Was zijne persoonlijkheid tot nog toe de oorzaak dat zijn gezagf hoezeer dan ook verminderd in omvang van gebied, kon bewaard blijven, na zijn dood dreigt er gevaar voor het in stand blijven van het wereldlijk gezag van het hoofd der Catholieke kerk. Thans echter wordt de aandacht gevestigd op de omstandig heid, dat er sedert eenige weken een kardinaal Bonaparte bestaat, die weieens adspirant kon zijn van den welhaast vacant wordenden Pauselijken troon. Ëen Paus uit het huis Bonaparte kon welligt de regte persoon zijn voor de bevestiging van de wereldlijke magt. Het is niet vau belang ontbloot daarop de aandacht eens te vestigen wie weet hoe spoedig zulks van gewigt kan zijn voor de rust en de kalmte der gemoederen in ons werelddeel! Intusschen wordt er, naar men verzekert, bij de kabinetten van Florence, Rome en Parys druk onderhandeld aan eene herziening van de September- conventie van 1S65. Dit schijnt des te meer noodig, omdat de volksgeest in Italië bestendig naar het bezit van Rome blijft wen- schen en zulks ligtelijk tot eene nienwe ontploffing van Italiaansche geestdrift kon leiden. Jl. Dingsdag is alhier door de policie in verzekerde bewaring gesteld een Fransche visscher, verdacht van poging tot diefstal van vischgereedschap. Hij is echter later weder op vrije voeten gesteld. Men deelt ons mede, dat het volgende dezer dagen alhier plaats heeft gehad: Een Fransch visschersvaartuig wilde binnenkomen, zonder aan de verpligting te voldoen om havengeld te betalen. Spoedig werd het achtervolgd door eene gewapende sloep, welke den schipper uit- noodigde de daarvoor gestelde som te voldoen. Op de vraag, waarom hij het havengeld ontdook, kreeg men ten antwoord, dat dit in Frankrijk ook niet geheven werd; maar hier moet havengeld betaald worden, zeide hem de chef van de sloep en ge zjjt hier ook niet in Frankrijk. „Oui monsieur, t'est vrai, pas encore," liet de Franschman hierop onmiddelijk volgen. Naar men verneemt zal ds. Kinderman, beroepen predikant bij de Evang. Luth. Gemeente alhier, vermoedelijk den 29 dezer zijn dienstwerk aanvaarden. Twee Maassluisehe sloepen bragten jl. Maandag nit zee alhier aan 1600 kabeljaauwen, behalve anderen visch. De levende kabel- jaauw werd voor 3,50 a 3,75 door opkoopers overgenomen. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement sterk 150 militairen, het schip President Plate, kapt. C. D. Julius. Embarkement 28 Maart e. k. alhier De plaatsing van den machinist 1ste kl. P. G. Haverkamp, op Zr. Ms. korvet van Speyk, is ingetrokken. De Nederlanders, als Pauselijke zouaven te Rome in dienst, hebben den 19 Fehr., 's konings verjaardag, Z. M. hun huldebetoon getelegrafeerd. Binnen vier nren tijds ontvingen zij uit het kabinet des konings een telegram terng. (Amsterdamse/ie Courant.) Uit een goede bron verneemt de N. R. Ct. dat dit jaar twee kampeu door de troepen van het leger zullen worden betrokken. Onder het opperbevel van Z. K. H. den Prins van Oranje, zullen te Milligen van 29 Aug. tot 21 Sept. kamperen 12 bataillons Infanterie, waaronder 3 bataillons Jagers en Grenadiers, met de muziek van dat corps, 3 eseadrons Huzaren, 4 batterjjen Veld-en 1 batterij Rijdende Artillerie, Trein, enz. De brigades zullen ge commandeerd worden door de kolonels Macleod en de Bock; de Kavalerie door kolonel Jackson, terwijl de majoor Schuurman de functiën van chef van den staf zal waarnemen. De Artillerie en Mineurs zullen te Zeist kamperen. De sterkte biervan is npg niet bepaald. De Hooge Raad der Nederlanden heeft jl. Dingsdag verworpen het beroep van den aannemer Isaiic van der Net, tegen liet arrest van het Hof in Zuidbolland, waarbij hg, wegens het als aannemer van een werk doen oprigten van een zwakken steiger, (ilie ingestort is en waardoor een werkman ten gevolge van den val gedood werd), is veroordeeld, in hooger beroep, tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Naar men ons mededeelt, is dezer dagen op Texel eene af schuwelijke misdaad ontdekt. In een put heeft men gevonden het Igkje van een pasgeboren kind, dat, naar men zegt, volgens het oordeel van deskundigen, blijken toont van geleefd te hebben. Het vermoeden bestaat, dat eene aldaar woonachtige dienstmaagd, die hare bevalling heeft weten verborgen te houden, deze onmenschelijke daad heeft gepleegd. Door leden van de regterljjke magt van Alkmaar is deze zaak in loco onderzocht. De heer J. R. Künh Pz. te Oude Schild op Texel, beeft ver vaardigd een dichtstukje, getiteld: Tafereel van Terschellings ramp, in December 1867, prijs 0.20. We vertrouwen met het oog op de letterkundige waarde en den billijken prjjs, dat het in vele handen zal komen. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene missive van directeuren der Nederl. Maatschappij van Nijverheid, ter geleide van een verslag betreffende het plan om Amsterdam door een open zeegat met de Noordzee te verbinden en een afschrift van het adres aan Z. M. den Koning, houdende verzoek om van Rijks wege te doen plaats hebben, het plaatselijk onderzoek betrekkelijk de mogelijkheid der uitvoering en de te maken kosten. Bg de herstemming, eergisteren te Haarlem gehouden, tusschen de hh. mr. A. S. van Nierop en mr. D. Koorders, is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen, de heer mr. D. Koorders, met 1052 stemmen; de heer van Nierop verkreeg 958 stemmen. Over het algemeen beschouwt men hetgeen men op den publieken weg vindt als zijn eigendom, en verkeert het publiek, en voornamelijk het minder beschaafde gedeelte, in de meening, dat het eene onverpligte goedheid is, gevonden voorwerpen terug te geven of aan de policie ter hand te stellen, terwjjl men daarvoor in den regel belooning eischt. Het kan daarom zijn nut hebben, het volgende mede te deelen: Een jongman vindt onlangs op de Schie te Rotterdam een gouden dames-horologie en verkoopt dit voor/19,50, niettegenstaande hij, daar het horologie uitgeklonken was, kon vernemen wien het toebehoorde. Bjj vonnis is hij, benevens eene vrouw, die de opbrengst met hem bad gedeeld, door de regt- bank aldaar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar ieder, wegens diefstal en medepligtigheid daaraan. NR. Ct.) Te Westervoort (nabij Arnhem), heeft in eene zitting van den gemeenteraad een vreemd tooneel plaats gevonden. De burgemeester geraakte in hevigen twist met een der wethouders en deed, toen hg te midden zijner langdurige redevoering in de rede gevallen werd, den veldwachter in de vergaderzaal komen, om door diens tegen woordigheid de orde te handhaven. De vergadering heeft toen, onder toezigt der policie, nog ongeveer een half uur geduurd en de burgemeester zette zijne redevoering voort. Een poging der raadsleden om de goede verstandhouding tusscben den burgemeester en den wethouder tc herstellen is door de onverzettelijkheid van eerstgenoemde mislukt. De wethouder heeft daarop voor zjjne betrekking bedankt. Iemand, die als koloniaal dienst had genomen, en daarvoor natuurlijk het bestemde handgeld had ontvangen, besteedde een gedeelte daarvan, om een vjjfde lot in de thans nog trekkende loterij te koopen. Vrouw Fortuna, grillig als altijd, bestemde den grooten prijs van 100,000 voor het nommer, waarvan de koloniaal een gedeelte had. Dat de gelukkige winner zich thans beklaagt, dienst te hebben genomen, behoeft geen betoog. Natuurlijk echter vergeet hij, dat, als hij geen handgeld had ontvangen, een ander in het bezit zon zijn gekomen van de zeventien duizend en zoo veel guldens. Een statistiek vertelt ons, dat er in Frankrijk (38 millioen inwoners) jaarlijks, middelbaar gerekend, 81 menschen door den bliksem worden getroffen, in Duitschland (47 millioen) 72, in Zweden (4 millioen) 11, in Saksen (2 millioen) 1. De Charivari, welke in den regel caricatnren bevat, levert heden eene talentvolle teekening, voorstellende eene fastastiscbe revue, door den uitvinder van het naaldgeweer gehouden over al de lijken, die uit den grond oprijzen, die hem met hunne holle oogen aanstaren en hem met hunne ontvleeschte armen verwenschen. AMSTERDAM, 10 Maart. Den 13 dezer zal voor het Prov. Gcregtshof behandeld worden de zaak van D. J. Rejjsack, geboren te Loguard (Hannover), beschuldigd van moedwilligen doodslag. De beschuldigde had in het begin van Dec. 1854 zjjn kameraad, met wieu hij in den Haarlemmermeer werkte, F. Duitsman, in het water geworpen en hem eenige sneden aan den hals toegebragt. Uit het toen opgemaakt verslag van deskundigen is gebleken, dat Duitsman bg gewelddadige aanranding verwond is, zonder dat die verwondingen den dood veroorzaakt hebben; dat hjj na de verwon ding waarschijnlijk in een toestand van fiaauwte in het water gekomen en verdronken is. Sedert het plegen van gemeld feit had de beschul digde geen rust en heeft hij zich na een tijdsverloop van 13 jaren vrijwillig in handen der justitie overgegeven. De beschuldigde zal worden verdedigd door mr. H. W. Tydeman. HOORN, 9 Maart. De bediende aan de Ooster- en adsistent aan de Groote Kerk, zekere V., werd op heeterdaad betrapt op het ontvreemden van een bus met geld in de kerkeraads-kamer staande. Hij is naar het huis van arrest overgebragt. EINDHOVEN, 9 Maart. Heden heeft de regtbank alhier regls- ingang verleend tegen den hulp-directeur van het postkantoor te Gemert, beschuldigd van het door bedriegeljjke middelen achter houden van gelden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De olf. van gez. der 2de kl. M. C. Slegt, thaos gedetacheerd bij het hospitaal der Marine alhier, wordt, onder intrekking zjjner plaatsing op Zr. Mt. korvet van Speijk, met den laatsten dezer maand op ooo-activiteit gebragt. De 1ste luit. bij het corps Mariniers J. L. Cadet, laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 2 dezer van daar in Nederland terug gekeerd, is met dat tijdstip gesteld ter beschikking van den commandant eo inspecteur van voornoemd corps. F R A N K R IJ K. Het Fransche Wetgevend Ligchaam heeft jl. Maandag de drukperswet aangenomen met 242 stemmen tegen 1, en dadeljjk nieuw werk gekregen, daar de begrootings-wetten en het ontwerp van wet tot het aangaan eener leening van 440 millioen zgn ingediend. Te Pargs heeft in het 19de arrondissement de bekende père Philippe zich door ophanging van het -leven beroofd, ten gevolge van de hevige ligchameljjke smarten, welke hjj sedert eenigen tijd onderging. Bjj zgn leven was hij de Koning van een wijk der stad, waar niet anders dan straatvegers en voddenrapers wonen, die men over dag zelden ziet, maar 's nachts ten 3 ure uitgaan en van middernacht af onder elkander een leven maken, dat onbeschrjjfeljjk is. Père Philippe, de eigenaar van de meeste huizen in die buurt, had een reglement gemaakt en wist alleen eenige orde onder de bewoners te houden. Hij was tevens van aard goed en hulpvaardig en hielp menigeen uit den brand. Een levensbeschrijving van père

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1