m 1868. N°.39. Zondag 29 Maart. 26 Jaargang^ BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. F R A N K R IJ K. GR00T-BRITTA N NI E. HELDERSCHE -vdl .v EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER brengeu ter openbare kennis, dat het VOLJAARSKOHIER van den Hoofdelijken Omslag over 1868, het VOLJAARSKOHIER der Belasting op de Honden over 1868 en het SUPPLETOIR KOHIER dierzelfde belasting over 1867, door de Gedepu teerde Staten der provincie Noordholland zijn goedgekeurd bij dispositie van den 25 Maart 11., N°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 28 Maart 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 28 Maart. Berigten uit Noord-Amerika doen het vermoeden doorschemeren, dat de zaak van den President Johnson niet zoo hopeloos is als men wel verwachtte. Onderscheidene verkiezingen voor de gemeente raden waren ongunstig voor de radicale partij uitgevallenmen hield dit voor een teeken, dat de bevolking minder ingenomenheid betoonde met de handelingen van het Congres. Buitendien schijnen de conservatieven bepaald planmatig te werk te gaan om het regtsgeding zooveel mogelijk te rekken. Allerlei nevenzaken, moeijelijkheden en geschillen worden er opge worpen, ten einde de aandacht van de hoofdzaak af te wenden en oneenigheid tusschen de leden te doen ontstaau. Het is niet onmogelijk, dat dit geding den langzaraen weg opgaat van de Ala- S®»a-quaestie of van de zaak van Jefferson Davis. Uit de door het Wetgevend Ligchaam te Parijs aangenomen arti kelen der wet op het regt van vereeniging en vergadering blijkt, dat publieke bijeenkomsten kunnen gehouden worden, zonder vooraf gaande authorisatie, behalve die, waarin zaken van godsdienstigen of staatkundigen aard worden behandeld. Een Fransehman, die zoo dwaas is de vrijheden, welke de regering too mild uitstrooit, niet aan te nemen, zei: „apropos dat gepraat over de vrijheid der pers en het regt van vergadering, doet mij denken aan het vertelseltje der moeder, die haar zoon een trom gaf, en zeide: „Maak nu zoo veel pleizier als je wilt, maar zorg er voor niet 't minste leven te maken, hoor!" Ofschoon wij in het overzigt der staatkundige gebeurtenissen van den dag gelukkig niet van geweldige staatsomwentelingen hebben te gewagen, ontbrak het in den jongsten tijd niet aan op roerige tooneelen. Het oproer toch te Bordeaux, ter gelegenheid van de inschrijving voor de mobiele garde had een vrij bedenkelijk aanzien en de omstandigheid, dat men het staudbeeld des Keizers met steenen wierp en beschadigde is wel een teeken, dat er bij de bevolking een geest van verzet tegen de keizerlijke regering huis vest. Bij znlk eene gezindheid, die zich gedurig meer in straat rumoeren openbaart en waarop de oppositie in de Wetgevende Vergadering zeker wel eenigen invloed heeft, is het geen wonder, dat in Frankrijk stemmen opgaan om het aloude oproer-lied, de Marseillaise, dat daar thans verboden is, weer te mogen zingen. Ook io België hebben ernstige ongeregeldheden plaats gebad en wel onder de arbeiders in de steenkolen-mijnen in de nabijheid van Charleroi. Te Montigny zijn tien dooden en 13 gekwetsten gevallen; te Chatelinean is eeu luitenant der gendarmerie zwaar gekwetst geworden. Een gedeelte van het garnizoen van Charleroi is naar de plaats des onheils vertrokken om de onlusten te doen eindigen. De Iersche zaken schijnen voor het Britsche ministerie een groot struikelblok te zullen worden. In het Lagerhuis is door den heer Gladstone eene motie ingediend, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken van de afschaffing der Iersche staatskerk. Die voorstel is geheel tegen den zin der regering, die „het heilig verbond tusscher. staat en kerk" nog wil doen vooriduien. Een der Engelsche dagbladen verzekert zelfs, dat de heer Disraeli voornemens is het parlement te ontbinden, indien het voorstel van den heer Gladstone mogt worden aangenomen. Er is bevel gegeven, de versterking van de schansen van Duppel en Alsen met kracht voort te zetten. Het departement Helder, der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, hield gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier zijne laatste buiten gewone vergadering in dit saizoen. Redenaar voor dezen avond was de heer dr. Krol, die in een onderhoudenden vorm de geschiedenis van het graan mededeelde. Spreker beschreef, hoe ook in dit opzigt de kunst van uitvinden en toepassen eerst zeer langzaam is gegaan; hoe het gebruik van brood eene groote verbetering in den maatschappelijken en zedelijken toestand heeft teweeg gebragt; hoe eene verkeerd geplaatste zucht naar winst en voordeel vaak oorzaak is van eene voor de gezondheid gevaarlijke vervalsching van het brood; hoe wenschelijk het is, dat naar de deugdelijkheid van dit ououtbeerlijk voedsel onderzoek van deskundigen plaats grijpe en eindelijk hoe het van groot belang is, dat op de middelen, die er aangewend worden om brood van een slecht gehalte te leveren, de aandacht gevestigd worde. De eerste bijdrage werd geleverd door den heer G. E Bron in de voordragt van l. Bij de wieg van een kind, door Nicolaas Beets en 2. De Grijsaard en de Jongeling, van vrouwe Bihlerdijk. Vervolgens werd door den heer A. B. Weber voorgedragen: De kleine Savogard, van J. J. L. ten Kate terwijl eindelijk de heer B. R. de Breuk vier kleine dichtstukjes voordroeg van Spandaw, getiteld: 1. Bruin of blond; 2. Blond boven bruin; 3. De Spinster en 4. De gebroken Roos. De voorzitter bragt aan het einde den dank der vergadering aan de sprekers van dezen avond over, en sloot met een gepast woord de laatste buitengewone vergadering in dezen winter. Woensdag a. s. zal de rederijkers-kamer Olympia alhier, hare laatste buitengewone vergadering houden in dit saizoen. Zr. Ms. raderstoomschip Borneo, onder bevel van den luit. zee 1ste kl. D. L. Feldmann, heeft den 18 Febr. de Tafelbaai verlaten, om zijne reis naar Oost-Indië voort te zetten. Aan de Israëlitische militaiien is van 3 tot 17 April a. s. verlof verleend voor het in dat tijdvak invallend Paaschfeest. Met den laatsten dezer maand wordt de heer J. Kooiman, op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, eervol ontheven van de betrekking van visiteur der quarantaine op Vlieland, en die betrekking met den 1 April a. s. opgedragen aan den heer J. van der Jagt, genees-, heel- en verloskundige aldaar. Van wege het departement van Oorlog is uitgevaardigd de staat der manschappen, die gedurende het afgeloopen jaar 1867 van de landmagt en van het korps Mariniers gedeserteerd zijn, en omtrent wier lot by de verschillende korpsen waartoe zij behoord hebben tot heden nog niets bekend is. Daaruit blijkt, dat niet minder dan 154 personen gedeserteerd zijn, als: 5 Huzaren, 6 stukrijders van het regement Veld-Artillerie, 14 Kanonniers, 5 Mariniers, 3 Grenadiers en 121 manschappen der afdeelingen Infanterie. Verleden jaar was dit getal veel kleiner. Beroepen te Haarlem, de heer I. J. Koningsberger, pred. te Velp. i Jl. Maandag is te St. Maarten uitbesteed: het aanbouwen eener nieuwe school en onderwijzers-woning, aan W. Neefkens, voor 6998. Door den commissaris van policie te Alkmaar is Zaturdag 11. aangehouden een persoon, zich uitgevende voor hoofd-directeur van eene vee-verzekering-maatschappij, en in die hoedanigheid gelden innende van verschillende landlieden in de omstreken dezer gemeente en tegen wien een zwaar vermoeden bestaat dat hij daartoe niet geregtigd was en zich alzoo schuldig maakte aan opligting of poging tot opligting. In den nacht van 11. Vrijdag op Zaturdag heeft een nog jeugdig matroos zich vau de stoomboot in het Noordhollandsch Kanaal laten zakken. Ofschoon zulks spoedig opgemerkt werd en nog eene poging tot redding gedaan werd is het ongelukkig opzet gelukt en den 24 dezer het lyk opgevischt. Daar de ongelukkige geen spoor van dronkenschap noch van verstands-verbijstering liet blijken, maar in tegendeel nog kort te voren van zijnen helderen geest bewijzen gaf, is de aanleidende oorzaak tot heden nog een raadsel. (Nieuwe Alkm. Crt.) Dezer dagen had te Amsterdam een 16jarige knaap het ongeluk op een schip aan den buitenkant van het dok in het ruim te valleD; in zijn zak had hij een mes, waarmede hij zich in zyn val zoodanig wondde, dat hij eenige minuten daarna overleed. De Leidsche broodfabriek, werkende met een maatschappelijk kapitaal van 50,000, heeft over 1867 een winst opgeleverd van ƒ932.02 of ruim, nadat 5% op het kapitaal was afgeschreven. Uil het verslag van commissarissen blijkt het beweren„dat de inwoners van Leiden een som van ƒ200,000 in het afgeloopen jaar, die zij minder voor het brood hebben uitgegeven, aan de fabriek te danken hebben." Het volgende had, volgens de Winsch. Crt., den 21 dezer in de pastorie te K. plaats: J. v. T., arbeider, wilde zijn kind bij den dominé aangeven, om het te laten doopen. De dominé vroeg van hem het bewijs, dat hem bij de aangifte van zijn kind door den ambtenaar van den burgerlijken stand was gegeven. Hij antwoordde „Dat heb ik nijt, domeni.' „En hoe heet uwe vrouw?" „Maar hoe heet gij?" „J. v. T." „Anna." „Hoe nog meer?" „Dat wijt ik vort nijt." „En hoe heet het kind?" „Dat wijt ik ook nyt; as ik thoes bin wel." AMSTERDAM, 26 Maart. Het maken van een fort iD den Laauder en West-Bylmer-Polder, bij den Bijlmermeer-Ringdijk, is aangenomen door de heeren gebrs. Schooneuburg, voor de som van 238,000. 27 Maart. De Arrond.-Regtbank heeft eergisteren iemand, ter zake van opligting, tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld, die eeD op een bankbiljet van 40 zeer gelijkenden Nieuwjaars-wensch in betaling had gegeven, en daarop, als ware het een echt bankbiljet van dat bedrag, geld had terug ontvangen, hetwelk hij ten eigen bate verteerde. OUDENBOSCH, 26 Maart. Uit Rome is hier aangekomen de Wel-Eerw. heer pater de Kruijf, van Amsterdam, met een lOtal Pauselijke zouaven, welke bij de laatste gevechten tegen de Garibal disten gewond zijn geworden. Groot was de toeloop der ingezetenen, welke tegen de aankomst van den spoortrein zich naar het station begeven hadden, om de Nederlandsche helden op den vaderlandscheO bodem terug te zien, zoodat bij hunne aankomst een luid hoera! werd aangeheven, waaraan ieder deelnam. Vervolgens begaven zy zich naar de kerk, alwaar door het zangkoor een plegtig Te Deum is uitgevoerd. ARNHEM, 26 Maart. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft by arrest van heden den persoon van M. L. Nyboer, kleermaker te Harderwijk, met schuldigverklaring aan de hem ten laste gelegde misdaden, waarvoor hij heden teregtstond, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vyftien jaren. (Arnh. Cour.) ZUTl'HEN, 26 Maart. Volgens hier ontvangen berigt uit Hummelo, heerscht aldaar onder de paarden eene soort van keelziekte, welke in vele opzigten overeenkomst schijDt te hebben met de keelziekte, die in de laatste tijden herhaaldelijk bij menschen is waargenomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Da adj.-administrateur W. F. Margadant, is met ingang van 1 Julij 1867, benoemd tot off. van adin. 8de kl., met bepaling, det hij zal rang nemen tus schen den off. van adm. 3de kl. J. Gallas en F. 3. Roest. De luit. ter zee 1ste kl. J. R. Hagedoom, dienende bij de zeemagt in O. I., is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebragt. De off. van gcz. 1ste kl. A. H. Neyssel, dienende op het wachtschip te Vlissingeo, wordt met den laatsten April a. s. op non-activiteit gebragt, en op dien bodem opgevolgd door den off. van gez. 1ste kl. H. L. Koning. De luits. ter zee 2de kl. J. Vriemoet Drabbe en G. Eek, worden met den 1 April a. 8. geplaatst, eergenoemde op bet wachtschip te Vlissingeo, co laatstgenoemde in de rol van het wuchtschip te Hellevoetsluis, om gedetacheerd te worden op het kostschip te Rotterdam. 4)e off. van adm. 3de ki. J. Gallas, wordt met gemelden datum geplaatst op het wachtschip te Amsterdam. Het Fransche Wetgevend Lichaam heeft jl. Woensdag het ontwerp van wet op het regt van vereeniging en vergadering aangenomen met 209 tegen 22 stemmen (40 leden hielden zich buiten stemming), en is toen tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men leest in de Stad Gent: Kwakzalvers hebben komieke gedachten. Te Marseille vindt men een uithangbord, waarop eene schoone vrouw haren voet presenteert om hare eksteroogen te snyden. Die vrouw is de keizerin; in hare hand houdt zy een billet van 500 francs. Naast haar staan de keizer, de kroonprins en heel het hof in groot costunm; zelfs de bisschop van Parys is er niet op vergelen, die dankend de handen ten hemel heft. En dat al te maal om keizerin Eugenie hare eksteroogen te zien snydenDat uithang bord is wel de superlatief van de Fransche blague! Het laatste concert op de Tuilleriën was prachtig. De diamanten en de „poudre de riz", waarvan tegenwoordig een kwistig gebruik wordt gemaakt, waren het eenige wat men van de hoofden en gezigteo der dames zag. De Keizerin was in den ligten rouw over den oud-Koning van Beyeren, en de slip van haar kleed was de helft korter dan dat der andere dames. Er werd gezongen uit de Diamants de la Couronne, van Auber. In de haven van Havre is weder een schip, dat 400 vaten petroleum inhield, te zamen wegende 60,000 kilo's, in brand geraakt en geheel vernield. In Engeland is thans de Iersche kwestie aan de orde, en wel bepaaldelyk het vraagstuk der Iersche staatskerk. Men moet weten, in Ierland zoowel als in Engeland, bestaat die staatskerk volgens de Hervormde instellingen, en daar de Ieren voor verreweg het grootste gedeelte tot de R. C. kerk behooren, zoo is de staatskerk in hun land niet anders dan eene vrome opligtery want de gemeenten moeten maar opbrengen ten behoeve der Protestantsche bisschoppen en lagere geestelijken. De Iersche prebenden zijn instellingen ten behoeve der jongere zoons uit adelijke geslachten, en aangezien de Ieren zeer tegen hun zin (zeer natuurlijk) de geestelijken eener andere religie voeden en kleeden, is de grieve tegen het bestaan eener staatskerk in Ierland zeer billijk en regtvaardig. Zeker spreker vergeleek de instelling der Iersche staatskerk met de oprigting van slagterijen in alle steden en dorpen van Eogelscb-Indië. De Hindoes, de inboorlingen, eten geen vleesch, dooden geeDe dieren uit gods dienstig gemoedsbezwaar, - zelfs is hun het gezigt eener geslagte os een gruwel; „maar," zegt de spreker, „Engeland zou het nuttig kunnen oordeelen in het land allerwege op gemeentekosten slagterijen aan te leggen: er mogt door zoo'n dorp eens een Engelschman komen, die trek had in een biefstuk. Even zoo billijk," zegt hy, „is ook de instelling van staatskerken in Ierland." By het Britsche Hoogerhuis is van lord Marlborough ingekomen een voorstel van wet, strekkende tot het instellen van een ministerie van opvoeding en onderwys. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2299 geboorten en 1298 sterfgevallen. ITALIË. NIZZA, 26 Maart. Heden werd hier, in tegenwoordigheid van den Grootvorst-Troonopvolger van Rusland, plegtig ingewyd de kapel opgerigt ter eere van de nagedachtenis van diens oudsten broeder, als Grootvorst-Troonopvolger hier overleden. De Fransche overheidspersonen en de Russische onderdanen, die zich in deze stad bevonden, waren tot bywoning dezer plegtigheid uitgenoodigd. De Prins zal Zaturdag naar St. Petersburg terugkeeren. Kunstgewrochten zijn, gelijk men weet, een eigenaardig uitvoer artikel van Rome en een belangryk bestanddeel van den uitvoerhandel van den Kerkdijken Staat. Het officiële dagblad van Rome berigt, dat de voortbrengselen van de oude en nieuwe schilder- en beeld houwkunst, die in bet vorige jaar uit het Pauselijk gebied uitgevoerd zyn, te zamen genomen eene waarde vau 21,623,310 fr. uitmaakten. RUSLAND. Uit Rusland schrijft het Journal de St. Pétersbourg„Van het eene eind des keizerryks tot het ander, onder alle standen der natie, is de stemming vredelievend; van den troon tot de hnt is het Ruslands wil, dat het rijk met de geheele wereld in vrede zij." Mag dat zoo bly ven, dan kunnen wij zelfs begrijpen, dat het Journal des De'bats zoo verre gaat van aanstaande onderhandelingen over een algemeene ontwapening te doen voorzien. Hartelijk hopen we, dat dit voorgevoel juist zy: Europa, maar vooral de kleine staten, zouden er veel by winneD. AMERIKA. Te New-York wordt tegenwoordig aller aandacht geboeid door een nieuw uitgevonden „stoom-man." Het is een soort van machine, bestemd om langs gewone wegen te loopen of rytuigen te trekken. De eenige tot nu toe vervaardigde machine is 7 voet 9 duim hoog, weegt 500 pd. en heeft een omtrek van p. m. 200 duim. De voeten zijn van ijzeren platen gemaakt, natnurlyk voorzien van ettelijke scharnieren en veeren, terwyl zij zich bewegen als de beenen van een gewoon meDsch. De maag is een fournuis, de borst een stoomketel, terwijl de rook zijn weg neemt door het hoofd en den hoed. In den mond, die door een kolossale snor wordt gedekt, bevindt zich een stoomfluit, terwyl achter aan het hoofd een veilig heidsklep is aangebragt. De „stoom-man" trekt een zeer eleganten phaeton, benevens een wagen voor water en kolenbij kan zeer gemakkelijk in alle rigtingen worden bestuurd. Een mijl wordt in twee minuten afgelegd, terwijl de „stoom-man" over alle ver hevenheden, die zich op den weg bevinden heenstapt, mits zy niet hooger zijn dan een voet. De uitvinders zyn bereid „stoommannen" te leveren voor 300 dl. elk. Volgens een Amerikaansch blad is de beroemde Rubinstein door den piano-fabriekant Steinway's geëngageerd, om honderd concerten te geven, in de voornaamste steden van Noord-Amerika, en waarop Rubinstein zich uitsluitend op een instrument van ge noemden fabriekant zou moeten doen hooren. De knnstenaar zou voor deze soort vau commerciële propaganda honderd duizend frs. honorarium ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1