1868. N°.41. a&a Vrijdag 3 April. 26Jaai BINNENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. De COMMISSARIS DES KONINGS "benoemingen en verplaatsingen bij marine e* leger. bloed ÏN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lr^ Ter voorkoming van verkeerd bezorgen van Brieven of Advertentiën, bestemd voor de Heldersche en Nieuwedieper Courant, maakt de Uitgever bet Publiek |tóent, dat de naam der Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. veranderd is in eenvoudig Heldersche Courant, mder welk adres wij gewoonlijk onze Brieven ontvingen. Jaarom verzoekt hij als adres te stellen: Bureau HELDERSCHE en NIEUWEDIEPER COURANT. A. A. BAKKER Cz. de provincie NOORDHOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen van sluisdeuren in het benedenfront van de rroote opening der Schutsluis te Parmerend, gedurende jen 15, 16 en 1? April 1868, de scheepvaart door opening grootendeels zal zijn gestremd en door de tleine opening eenige belemmering zal ondervinden. Dat evenwel onder de uitvoering der werkzaamheden je schepen zullen worden geschut, zoo dikwijls als daartoe Daar het oordeel der directie gelegenheid is, en dat de lassage met rijtuigen en voor vee over den Westelijken ianaaldijk bij Purmerend tusschen 8 en 30 April 1868 tu en dan zal zijn gestremd. Haarlem, 28 Maart 1868. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 April. De schoone voorjaarsdagen, die wij thans beleven, herinneren ons dat thans de tijd is aangebroken, waarvan men in den afgeloopen winter zooveel onheilspellends vreesde. Bij al de aanmaak van i Dieuwe juistheidswapenen, werd telkens de profecy geuit: met het Aanslaande voorjaar brengt de oorlog Europa in vuur en vlam. Hen kon geen geloof slaan aan de verzekering, die gedurig werd herhaald, dut zooveel vermeerdering van vernielingswerktuigen eenig in alleen noodig was om den vrede te doen bewaard blijven, 't Is lolt moeijelijk om zoo iets te gelooven. Want wie ooit zich het Beid des vredes heeft voorgesteld, zeker heeft hij het zich nooit edacht, omgeven door moordtuigen eu beschermd door gewapende aden, In een nieuwjaarsvers der nachtwachts, herinneren we ns eens gelezen te hebben: „Wilt op uw vuur en lichten passen: Rn enk'le vonk kon u verrassen!" Het is, dunkt ons, of die worden des klappermans in de jongste dagen tot de kabinetten der vorsten zijn gerigt en dat een waarschuwende stem is opgegaan, die herinnert, dat één vonkje genoeg is om den oorlogsfakkel te ontbranden. En waarlijk, die waarschuwing is niet ongepast. Het ontstaan der oorlogen, die in de jongste twintig jaren hebben ilaats gehad, is geschied op eene wijze, die wel verrassend mogt leeten. Niemand dacht er aan, dat zoo groote gebeurtenissen zoo ipoedig aanstaande konden zijn. De geschiedenis van vroeger dagen Khildert ons oorlogen, die eerst lang na het uitbreken op het felst begonnen te woedenmaar in den nieuweren tijd is de snelheid van kandelen aanmerkelijk toegenomen. De verbeterde middelen van gemeenschap, de ingevoerde legerwetten, de grootere doelmatigheid der wapenen, dit alles heeft er zeer veel aan toegebragt om de vijze van oorlogvoeren aanmerkelijk te wijzigen. Werden in vroeger eerst na het uitbreken der oorlog van weerszijden middelen •angewend om den krijg met kans op een gelukkigen uitslag te 'oeren; niet alzoo tegenwoordig. Die voorbereidende maatregelen •otden nu te midden van den vredestijd genomen en breekt de oorlog uit, dan is men terstond gereed om te velde te trekken en «en is voorbereid om ook oumiddellijk na de oorlogsverklaring Rn vijandelijken aanval tegen te staan en af te weren. Andere lijden brengen andere omstandigheden te weeg; de vooruitgang van den jongsten tijd heeft ook haar invloed uitgeoefend op de voor bereidende werkzaamheden van het oorlogvoeren. Leefden we een Ruw vroeger, dan zouden wij bij aller strijdvaardigheid den voor wond van een Europeschen krijg meenen aangebroken te zienthans beeft de toestand van gewapenden vrede volstrekt niet dat gewigt, dat men er vroeger aan zou hebben toegeschreven. Eergisteren avond werd het onderwijs aan de Lagere Industrie- School voor dezen winter geëindigd met het houden van eene laatste les, die, behalve door hh. Bestuurderen dezer inrigting, door Se heide heeren Wethouders, een lid van den Gemeenteraad en Ru der leden van het bestuur der Plaatselijke Teekenschool werd bijgewoond. Het onderwijs van dezen avond, door den onderwijzer L J. Leijer gegeven, en de tentoongestelde proeven van de bekwaam- bcid der leerlingen in het hand- en regtlijnig teekeneD deden helder Uitkomen, hoezeer deze, voor den ambachtstand zoo heilzame inrigting jwrtgaat aan hare bestemming op voortreffelijke wijze te beantwoorden, "ijzen werden uitgereikt aan vier der leerlingen, en wel aan B. Mooij, Boon, C. Vis en J. Kramer. Bij monde van den president van het bestuur der school, den «Rr van Voornveld, werd een gepast woord gesproken tot de «rlingen, tot de onderwijzers en de tegenwoordig zijnde autoriteiten I* Wethouder, de heer Graat, antwoordde daarop en deed uitkomen. (leze inrigting in ruime mate sympathie vindt bij het gemeeute- wduur, dat vau zulk een degelijk onderwijs de beste resultaten '«wacht. De rederijkerskamer Olympia alhier gaf gisteren avond in het kkaal Tivoli hare laatste buitengewone vergadering in dit saizoen. ye opkomst der leden met hunne dames mogt vrij talrijk, de uitvoering werkzaamheden verdienstelijk heeten. Inzonderheid trok bet 0C2e aandacht, dat het blijspel, waarmede de werkzaamheden werden besloten grootendeels door de jongste leden der kamer werd ten tooneele gebragt, die zich wel kweten van hunne taak. Wij hopen, dat hun wélslagen, nu zij voor de eerste maal voor het publiek optraden, een spoorslag voor die leden moge zijn om zich met ijver toe te leggen op de uiterlijke welsprekendheid. Bij het scheiden van de wintervergaderingen ook van deze ver- eeniging uiten wij den wensch, dal zij met het volgend winter- saizoen ons weder even genotrijke avonden moge bereiden, als die zij dezen winter aan de leden en hunne dames verschaft heeft. Zaturdag 11. is door de commissie tot het examineren van varenslieden te Amsterdam met goed gevolg als derde stuurman geëxamineerd de heer F. van der Meulen, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. In 1867 hebben aan het onderwijs aan bovengenoemde school 15 leerlingen deelgenomen. Daarvan zijn 10 te Amsterdam of Botterdam geëxamineerd en hebben vijf een diploma als opper- een als tweede en drie als derde stuurman verkregen. Zr. Ms. korvet van Speyk is heden uitgezeild met bestemming naar Oost-Iudië. De Japansche heeren Itoo Gempak en Hayassi Kenkai hebben hunne studiën aan het Marine-Hospitaal alhier volbragt, en zullen met Junij a. s. deze plaats verlatep, nog eenigen tijd te Botterdam doorbrengen en dan naar hun vaderland terugkeeren. De examens der adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de Koninklijke Militaire academie, in de maand Junij af te nemen, zullen niet te Breda, maar te 's Hage plaats hebben. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voor 1868 zien thans het licht. Bapporteurs zijn geweest: de heeren Duilert, Thorbecke, van Voorthuysen, Geertsema en Storm van 's Gravesande. De meerderheid acht den tegenwoordigen toestand even voorbeel deloos als treurigniets is duidelijker, volgens haar, dan het gemis aan overeenstemming tusschen Begering en Vertegenwoordiging. Niet temin blijft het ministerie een onbegrijpelijk proces over zyo proces voeren; een proces, waarin geen landsbelang schijnt betrokken te zyn. De tegenwoordige toestand brengt algemeene onzekerheid in den gang der publieke zaak te weeg en verzwakt den zedelijken invloed van het gezag. Onder zulke omstandigheden is de afstemming van alle begrootingen de eenige uitweg. Verscheidene leden, die de jongste ontbinding betreurden, oordeelden nogtans, dat de Kamer zelfs den schijn van krenking van het monarchaal beginsel moest vermijden, en gaven aan een gezet onderzoek over de begrootings- wetten de voorkeur. Sommige leden kozen partij voor de personen van de ministers; meer algemeen werd beweerd, dat het hier eene vraag van beginselen gold, eene uitsluitend constitutioneele kwestie. De reconstructie van het ministerie vóór de ontbinding werd door de meerderheid zeer afgekeurdzeer vele leden gispten het financieel beleid, vermits zoowel voor het loopend jaar als voor de toekomst de financiën noodeloos bezwaard zijn. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars heeft het Neder- landsch Zendeling-Genootschap aan giften en legaten ontvangen 9031.93benevens 400 voor de reis van de echtgenoote van een zendeling. Van wege de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank wordt afgekondigd, dat er 298 slagters en vleeschverkoopers, 597 melkslijters, 1284 brood bakkers en broodverkoopers en in Amsterdam 1841 plaatsen zijn, waar sterke drank wordt verkocht; 2,300,000 wordt jaarlijks in Am sterdam aan sterken drank uitgegeven. Op de tweede algemeene vergadering van den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond, nu onlangs te Utrecht gehouden, is, op voorstel der Utrechtsche Vereeniging besloten, om aan de Hooge Begering het volgende verzoek te rigten: „Vermindering van den diensttijd der Miliciens en Schutters, die bij hunne aankomst bij het korps blijken geven zooverre gevorderd te zijo, dat zij met goed gevolg terstond reeds bij de meer geoefende recruten kunnen worden geplaatst." In genoemd adreswordt gewezen op de verblijdende uitkomsten, reeds verkregen, nu gebleken is, dat leden van Vrijkorpsen, bij het leger of de Schutterij ingedeeld, blijken geven van genoegzame bedrevenheid in het hanteren der wapenen, dat ze terstond van de meer bezwarende diensten konden worden vrijgesteld. Het is te verwachten, dat de regering aan dit voorstel wel eene groote belangstelling wijden zal, want het leidt tot aanmerkelijke besparing van uitgaven voor het departement van Oorlog. Een ander gevolg van het aannemen van dit voorstel zal zijn, dat men niet meer zal opzien tegen de verpligte Militiedienst en dat de geheele mannelijke bevolking des lands in tijd van gevaar de wapens opvatten en het vaderland verdedigen kan. Want wij gelooven vast, dat reeds de vermeldiüg van dit voorstel velen zal opwekken, om zich bij de Vereeniging tot bevordering van 's lands Weerbaarheid aan te «luiten. Jongelingen van 17 tot 20 jareo hebben er toch allen groot belang bij, dat zij, worden zy militiepligtig, reeds bij hun optreden in een der korpsen, met de meer geoefenden worden gelijk gesteld. En wordt, wat zeer waarschijnlijk is, dit voorstel tot wet verheven, dan zal zeker geen jongeling achterblijven om de vereisohte bekwaam heden aan te leeren, ten einde van deze gUDstige bepalingen, des gevorderd, te kunnen genieten. Wij gelooven wel te doen reeds nu de aandacht op die aangelegenheid te vestigen. Wij hopen, dat eene talrijke deelneming aan het Vrijkorps ter dezer plaatse er het gevolg van moge zyn. Volgens berigten van Texel teelen de schapen aldaar veel lammeren. Een schaap van den landbouwer S. B. Smit ooide dezer dagen 6 lammeren, waarvan ongelukkiglijk 2 in leven zijn, een zwart schaap van den landbouwer P. Hin ooide 3 lammeren, waarvan twee zwart en een wit is. De buitengewone wintervergaderingen van het Departement Wieringerwaard der maatschappij Tot Nut van 't Algemeenwerden jl. Dingsdag avond op feestelijke wijze besloten. De president, de heer Groneman, opende de bijeenkomst met eene toepasselijke rede. Vervolgens trad de heer Waiboer als redenaar voor dezen avond op en sprak over de ligchamelijke opvoeding, waarin hij het zwemmen, de gymnastiek, de oefeningeu in het hanteren der wapeneu, enz. zeer aanbeval. Bijdragen werden geleverd in de volgende voor dragten: het dichtstuk Roodmantel, door ds. Bouman; de Emancipatie der vrouwen (proza), door den heer de Beus; het gedicht Ileueen en Dwergen, door den heer A. B. Kaan en het dichtstuk een Traan, van mr. Is. da Costa, door den heer B. Visscher. Men deelt ons mede dat de heer Kaan, burgemeester der gemeente Wieringerwaard, deze zijne betrekking reeds ruim 49 jaren bekleed heeft en den 19 Februarjj 1869, zoo wij hopen, zyn 50jarig jubilé als zoodanig zal vieren. Dit zeldzame feit verdient voorzeker opeDÜjke vermelding; de heer Kaan heeft waarschijnlijk de meeste dienstjaren van al de in dienst zijnde burgemeesters in ons vaderland. Den 16 dezer zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, door Z. K. H. den Prins van Oranje de plegtige uitreiking plaats hebben van de medailles aan de bekroonden op de wereldtentoon stelling te Parijs. Te Grootebroek is eene moeder van acht kinderen, die goed wilde uitspoelen, in het water gevallen en verdronken. Op den stal van den veehouder Brouwer, te Zaandam, is de longziekte uitgebrokenhet bepaalde zich eerst tot één rund, terwijl er nu 5 a 6 zjjn aangetast. Bij de nieuwe verkiezing vau diakenen bij de Herv. Gemeente te 's Hage, door kiesgeregtigdeo, zijn al de liberale candidaten gekozende orthodoxe zijn allen gevallen. Dit is een zeer op merkelijk feit. De troep Zigeuners, waarvan reeds meermalen is gesproken, is van Deventer, Zwolle en Zutphen naar Amersfoort komen af zakken, waar op het Vilderskerkhof op den weg naar Leusden hun kamp is opgeslagen. De lieden ziju goed bij kas en ontvangen veel giften. Omtrent deze vreemde zwervers lezen wij nog het volgende: „Het zijn typen van vnilheitl en ontbering, voor zooveel de weelde en ge makken der beschaving betreft. Slechts het leelijke is schoon. Behalve echter bet leelijke en vuile, dat deze hontgekleedc heidenen karakteriseert en de nieuws gierigheid opwekt, verdienen zij vooral belangstelling wegens hunne eigenaardige levenswijze, die in verhand staat met hunne geschiedenis. Hun oorsprong is niet met juistheid bekend, dat zij van Oostersche, van Indische, afkomst zijn, ge- tnigen reeds hunne gelaatstrekken. In het begin der 15de eeuw vertoonden zij zich het eerst in westelijk Europa, eu hebben zij zich in verscheidene landen nedergezet, de namen aannemende, die men hun gaf: Heidenen, Egyptcnaars, Zigeuners, Tateren, Gitano's, Gypsies, Bohemers, Romnimanuschen, enz. De laatste naam, van het Sanskriet afgeleid, pleit voor hnnne Indische afkomst. Zij oefenen meestal bedrijven uit, die hen aan geene vaste woonplaats binden. Daaronder behoorde ook, in vroeger tijd, het waarzeggen en beoefenen der zoo genaamde verborgen wetenschappen. Tegenwoordig levert dit handwerk minder op en worden ook aan hunne geneeskundige praktijk mocijelijkheden in den weg gelegd. Als kermiskunstenaars, reizende marskramers, ketellappers, soms ook als beulen, eü overigens in alles, waartoe een geslepen aard en een vlugge geest vereischt worden, zijn de Heidenen zeer ervaren. Van daar dat men voor heen hen in betrekking waande met den duivel; het bijgeloof heeft wel de vrees voor hen, maar tevens hunne populariteit vermeerderd. Daar zij zich nooit door bijzondere eerlijkheid hebben onderscheiden en in het algemeen hnnne eigen schappen niet zeer aanbevelenswaardig zijn, heeft men dit zwervende volk, waar men kon geweerd. Maar hoe men hen ook verdreef, waarbij menig heiden het leven liet, hou aantal is blijven voorttieren vooral in Oostenryk en in die landen, waar de mindere klasse weinig beschaafd ia. Wel heeft men in Oosten rijk getracht hen te temmen en met geweld te beschaven, door bij voorbeeld de kinderen aan de ouders te ontnemen en Christelijk te laten opvoeden, maar het heeft weinig gebaat. Intnsschen is er toch eenige beschaving in hen over geplant, maar zij die thans ons land doortrekken en, naar wij meenen, nit Hongarije naar Antwerpen op reis zijn om van daar zich naar Amerika in te schepen, hehooren nog tot de ongetemde Heidenen. Zij die men in Spanje aan treft behooren tot een stam die een sport hooger staat. Dit volk toch is ver deeld in stammen, elk hun opperhoofd hebbende, dat voor het leven wordt gekozen, en waaraan allen gehoorzaamheid verschuldigd zijo. De zwerftogt brengt dezen mcnschen een goed daggeld op; hunne armoede werkt hijzonder op den weldadigheidszin van het publiek." Nog blijkt uit de opgaven omtrent den brand te Genemuiden, dat de schade 350,000 beloopt, en de verzekerde som in het geheel 100,000. Er zijn 141 huizen en 39 hooi- en stelten bergen vernield. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Appiogadam zijn uitgebragt 1584 stemmen, waarvan 770 op den heer mr. D. de Buiter Zylker, te Winschoten, en 406 op deu heer mr. B. J. Gratama, te Groningen, tusschen welke eene herstemming moet plaats hebben. Den met lof bekenden wapenfabriekant George H. Daw te Londen is den prijs van 400 p. st. toegewezen, door het Engelsche gouvernement uitgeschreven voor de beste soort van ammunitie voor achterlaadgeweren. Bij de vermelding van dit berigt voegen wij, dat dit systeem van patronen bij het nieuwe stelsel van geweren bij ons leger in gebruik is. LEIDEN, 31 Maart. Op aanbeveling van commissarissen der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij is, in de vergadering van aandeelhouders, 11. Zaturdag alhier gehouden, tot direktenr verkozen de heer P. van Bleiswijk Kis, gewezen kapitein-luitenant ter zee en opvolger van den heer Wolfson, thans direkteur der fabriek voor het stoomwezen te Soerabaija. HAKLINGEN, 31 Maart. Terwijl de trein van 7 uur heden morgen gereed stond naar Groningen te vertrekken, is er een vreesselijk ongeiuk gebeurd. De locomotief u°. 8, voor den trein staande, sprong door eene onbekende oorzaak met een zoo vreeselijken slag, dat de stoker oogenblikkelijk dood was. De voorwielen van de locomotief vlogen bij het ronde raam in den wagenlooils door den muur, het geheele bovenwerk van de machine, de ketel eet., is een heel eind vooruitgeslagen, terwijl het onderwerk op de plaats is blijven staan. IJzer en koper zijn aan de machine doorgesneden alsof het dun papier was. De verwoesting aan de rails en sporen aangerigt, is zeer opmerkelijk. GBAAUW, 31 Maart. Behalve de burgemeester hebben ook alle zes leden van den gemeenteraad hun ontslag genomen, wegens de bezwaren die gerezen zijn tegen het door hen genomen besluit tot het geven van ontslag aan den onderwijzer. Z. M. heeft met ingang van den 1 dezer hij de Zecinagt bevorderd: tot off. van gez. late kl. de off. van gez. 2de kl. P. J. van Wageningc; tot off. van gez. 2de kl. dc off van gez. 8de kl. C. Enthoven en B. Léon, met bepaling dat dc off. van gez. 2de kl. C. Enthoven zal rang nemen tusschen de off. van gez. 2de kl. G. F. Rochat en dr. II. de Brieder. De luit. ter zee 2de kl. P. M. Cochius, is op zjjn verzoek, met den 31 Maart jl. eervol uit de Zeedienst ontslagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1