N°. 42. Zondag 5 April. 26 Jaargang/ie binnenland! buitenland. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. De COMMISSARIS DES KONINGS NATIONALE MILITIE. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. it franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. rekinp gebn ;arrl. «l| 51i 31! 7t) 76 7) in de provincie NOORDHOLLAND, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen van sluisdeuren in het benedenfront van de groote opening der Schutsluis te Purmerend, gedurende den 18. 16 en 17 April 1860, de scheepvaart door die opening grootendeels zal zijn gestremd en door de kleine opening eenige belemmering zal ondervinden. Dat evenwel onder de uitvoering der werkzaamheden de schepen zullen worden geschut, zoo dikwijls als daartoe naar het oordeel der directie gelegenheid is, en dat de passage met rijtuigen en voor vee over den Westelijken Kanaaldijk bij Purmerend tusschen 8 en 30 April 1868 nn en dan zal zijn gestremd. Haarlem, 28 Maart 1868. De Commissaris des Konings voornoemd, ROÉLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland dt* tweede zitting zal houden te ALKMAAR, en wel voor zoover deze gemeente betreft op Woensdag den 15 April e. k., des voormiddags ten half elf ure, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane uken en omtrent hen, die als Plaatsvervangers of Nummerverwisselaars verlangen op te treden. Zij, die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Nummerverwisselaar te stellen, worden, in huu belang, aangemaand, om zich tijdig ter Secretarie dezer gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlich tingen te bekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 3 April 1868. L. VERHEY, Secretaris De VOORZITTER VAN DER RAAD der gemeente HELDER maakt bij deze bekend, dat de Lijsten der Kiezers voor de Leden van de TWEEDE KAMER OER STATEN-GENERAAL, de PROVINCIALE STATEN en den GEMEENTERAAD, door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd zijn. H el der, De Voorzitter voornoemd, den 3 April 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 April. De Mémorial diplomatique waarschuwt de Italiaansche patriotten tegen de gevaren, die kunnen ontstaan, indien kardinaal Lucien Bonaparte eens Pius IX opvolgt. Men had reeds vermeld, dal Pius hem al als opvolger had gerecommandeerd. Dit wordt echter door niemand geloofd, om de eenvoudige reden, dat de Paus niel abdiceren kan en iedere kardinaal in het hooge collegie reeds eeuwen lang bekend staat als te vechten voor zichzelve. Voor Frankrijk's Keizer was het een groote triomf, dat zijn neef den rooden hoed ontving; te meer, omdat de Paus te arm is, om tegenwoordig veel kardinalen te makeu. Een reiziger, die van Rome kwam, antwoordde een vriend, welke hem over de eeuwige stad ondervroeg: „Niets is veranderd." Dat is een groote bijzonderheid voor een land, in de negentiende eeuw en in allen gevalle geen best verschijnsel in een land als Italië. Toch is er een kleine verandering gekomen in het Fransche hulpleger. Dit is verminderd tot op 4500 man, welke - zeker voor hunne zonden - in het verpeste Civita-Vecehia verblijf zullen houden. Italië's vrienden behoeven er nog niet om te denken, dat er in Rome iets is veranderd in hun voordeel. Eerder vertoonen zich ongunstige voorteekenen voor hen, want het afdanken van een deel der hulptroepen bewijst, dat de Paus zich zelf sterk genoeg denkt, om alleen gelaten te worden. Een der Engelsche dagbladen, overtuigd, dat eerlang veel goeds voor Ierland zal tot stand gebragt worden, geschikt om vele grieven der bevolking weg te nemen, maakt de opmerking dat de meeste groote regeringsdaden in het Vereenigd Koningrijk tot stand kwamen onder de regering van vrouwen. Hij wijst daartoe op Elisabeth, Anna en Victoria en dat zoo iets ook in het buitenland waar te nemen valt bewijzen z. i. de daden van Maria Theresia in Oostenrijk en van Catharina de Groote in Rusland. Geheel Europa schijnt onder den indruk van het voorjaar te zijn. België, Beijeren, Ierland, Frankrijk, Zwitserland - overal doen zich meer of min oproerige bewegingen voor. In België en Zwitserland i> bet de quaestie van arbeidsloon, in Ierland de kerk, in Frankrijk de militie en in Beijeren de Pruissische landweer, die de burgers tegen het wettig gezag doet opstaan. Zou het jaar 1868 een 1848 in miniatuur worden? Wij zyn uitgenoodigd te vermelden, dat op den a. s. Goeden Vrijdag des voormiddags in de Huisduiner Kerk door ds. van Vledder tal gepredikt worden. In de maandeljjksche vergadering van het Onderwijzers- Gezelschap Helder, jl. Donderdag avond gehouden, hield de heer A. J. Leijer, onderwijzer iu de wis- en zeevaartkunde alhier, eene wetenschappelijke voordragt, waarin hij de gasbereiding behan delde. De spreker verduidelijkte zyne mededeelingen door het in werking brengen van eene, door hem zeiven vervaardigde, gas fabriek op kleine schaal. Deze welgeslaagde proef werd met belang stelling door de leden in oogenschouw genomen, terwijl aan het einde der vergadering door den voorzitter, den heer Jb. van der Haar, dank werd gebragt, aan de onvermoeide pogingen van deu heer Leger, tot aankweeking van nuttige kennis. De equipage van het alhier dezer dagen binnengebragte schip Wingolf kapt. Sörenseü, van Drammen, is gered en den 30 Maart te Elseneur aangebragt. Henschlievende daden maken steeds aanspraak op openbare hulde. Daarom maken wij gaarne meldiug van het redden van een kind, dezer dagen in het Heldersch kanaal gevallen, door een militair, genaamd Kiliaan, behoorende tot het hier garnizoen houdend bataillon van het 7de regement Infanterie. Zonder die hulpvaardigheid was het kind zeker verdronken. De gedachte, een edele daad te hebben verrigt, strekke dien man steeds tot eene streelende herinnering. Bij den boekhandelaar L. A. Laurey alhier, is dezer dagen in het licht verschenen een brochure, getiteld: Eenige beschouwingen over het tegenwoordig geschut der Marine en het gebruik daarvan in onze verdediging aan de zeezijde, door den luit. ter zee isle klasse N. Mac Leod. Op 1 Oet. a. s. zullen, na behoorlijk afgelegd examen, drie jongelingen als kadet bij het korps Mariniers kunnen worden geplaatst. Voor den overvoer van 150 militairen naar Java is aangenomen het schip lnsulinde, kapt. J. H. J. Jollie. Embarkement den 29 dezer alhier. Wij vernemen, dat de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten in dit kiesdistrict zal plaats hebben op Dingsdag den 12 Mei a. s. De aftredende leden, mr. K. J. C. Stakman Bosse en S. Keijser Sz., zijn herkiesbaar. Het drietal te Zierikzee is zamengesteld als volgt: ds. Gras- winckel, te Zalk, dr. Lamping, alhier en ds. Schim van der Loef, te Bergen op Zoom. Men deelt ons mede, dat de kapitein der Infanterie baron Aarssen, van het 4de bat. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen, benoemd is tot kapitein-adjudant van het corps en dat genoemde officier eerlang als zoodanig naar Utrecht vertrekt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren de be grooting voor Nederlandsch Indië 1868 aangenomen, als: de uitgaven in Indië met 50 tegen 23, die in Nederland met algemeene stemmen. Tot dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder is herbenoemd de heer J. W. M. van de Poll. Ds. J. Wijs te Oude Niedorp, heeft voor het beroep naar St. Pancras bedankt. Beroepen te Bergen, ds. P. Immink, te Noord-Scharwoude. Aangenomen het beroep naar Zwolle, door ds J. Vermeer Az., pred. te Vlissingen. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Warga, door ds. J. P. van der Vegte, te Zuid-Zype; voor het beroep bij die gemeente te de Koog en Zaandijk, door ds. K. R. Schuiiing, te Oldeboorn. Door het emeritaat van ds. N. Pott te Wieringen zijn de heeren J. P. van der Vegte en P. L. Lugt, predikanten te Zuidzijpe en te Graft, uitgenoodigd tot het vervullen eener predikbeurt op beroep aldaar. In een ingezonden artikel in de Amst Courl. van gisteren wordt van eene geachte zijde medegedeeld, dat de bewering, als zouden de bewoners van Genemuiden verzuimd hebben zich tegen brandschade te assureren, bezijden de waarheid is. De Friesche en Groninger Couranten hebben gemeld, dat de thans zoo ongelukkige bewoners grootendeels zelve de oorzaak zijn van hunnen deernis- waardigen toestand. In bovengenoemd artikel wordt verzekerd, dat slechts tien perceelen niet, maar wel 130 te laag waren verzekerd. Dit pleit dunkt ons wel voor te groote eerlijkheid, maar niet voor schandelijk verzuim of diveeperij. De noodlijdenden verdienen daarom de hulp en bijstand hunuer weldadige landgenooten. De bloemen-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, vangt heden aan en eindigt den 9 dezer. De Tijd, het verslag van het bestuur der afdeeliug „Amsterdam" van de Nederl. Vereentging tot afschaffing van sterken drank medcdeelende, knoopt daaraan eene beschonwing vast, waarin de redactie de opmerking maakt dat de Nederl. afschaffings-maatschappij, in weerwil harer goede bedoelingen en ondanks het loffelijk voorbeeld van onthouding, dat hare leden geven, weinig tegen dit gruwelijk maatschappelijk kwaad uitrigt. Een van tweecn moet dus waar zijn, öf dat de Nederlaudsche jeneverdrinkers te verstokt zijn, om er bekeering van te kunneu hopen, öf dat de juiste middelen tot hunne bekeering niet zyn ter hand genomen. Dit laatste schijnt wel het gevoelen der redactie van de Tijd te zijn. Althans zij stelt tegen de ongunstige uitkomsten, in Nederland verkregen, de hoogst gunstige over, waarop de vóur elf jareu te Newport, graafschap Monmoufh, Engeland, opgerigte „Katholieke associatie tot uitroeijiog dei dronkenschap" zich beroemen mag. De bijzonderheden daaromtrent deelt de redactie van de Tijd mede, gelijk zij tevens een bekoopt oveizigt geeft van de wijze waarop die vereenigiug werkt. Zij vordert alleen van diegene harer leden, hij wie de ondervinding heeft doen zien dat het gebruik meestal in misbruik ontaardt, geheele onthoudingvoor de overigen heeft zij slechts beperkende bepalingen gesteld, terwijl zij ook voor godsdienstige oefeningen en voor het verschaffen van gezellige vermaken heeft gezorgd. De redactie eindigt met hun, die zich hier te lande opgewekt gevoelen om de dronkenschap te bestrijden, in bedenking te geven bij de practische en wak kere Engclscheu te rade te gaan, waaruit men tevens bij vernieuwing de oude waarheid zal bevestigd zien, dat men geene volksondeugden oitl'oeit, geene volksbeschaving bevordert en geene volkswelvaart voortbrengt, wanneer men de godsdienst niet als bondgenoot heeft. Den 2 dezer zijn uit Afrika, en nu laatstelijk per spoortrein van Rotterdam, te 's Hage aangebragt de stoffelijke overblijfselen van wijlen de beroemde reizigster mevrouw Tinne en van hare kamenier, gelijk men zieh herinneren zal, in Egypte overleden. De lijken waren in verzegelde kisten besloten en werden aan het station in twee lijkkoetsen geplaatst, die, door twee volgkoetsen gevolgd, in trein de stad binnenredenmaar op zeker punt gekomen ver deelde de stoet zich in tweeën, daar namelijk het lijk van mevr. Tinne, naar de begraafplaats op Eik en Duinen en dat harer kamenier naar het Roomsch-Katholieke kerkhof werd overgebragt, en daar in stilte aan den schoot der aarde is toevertrouwd. Er heeft zieh te Rotterdam eene vereeniging gevormd tot oprigting eener ambachtsschool. Door slagters te Harlingeo is dezer dagen aangekocht een monster-os van 2000 pond, toebehoord hebbende en gemest door M. A. Hibma, te Pietersbierum. Het suikerverbruik is in Engeland het grootst, namelijk 19.23 kilo per hoofd, daarop volgen de Hanzesteden met 9.15, vervolgens Nederland met 7.43. In Turkije en Oostenrijk is het verbruik het geringst, 1.5 per hoofd. De hoogste regten vindt men in Nederland; de laagste in Rusland, Polen en Oostenrijk, (de verhouding 139.10). In 1867 is er uit Nederland uitgevoerd 78,407,000 kilo geraffineerde suiker, waarvan 87,630,000 naar Engeland en 24,894,000 naar Italië. De Suez-kanaalmaatschappij heeft weder behoefte aan geld; z(j verlangt honderd raillioen francs door middel eener leening, waarbij zeer aanzienlijke premiën worden toegezegd. Het daartoe betrekkelijk ontwerp is thans in onderzoek bij denFranschen raad van state. HAARLEM, 2 April. Naar men verneemt zijn door den minister van Binnenlandsche Zaken benoemd tot leden der prov. commissie van onderwijs in Noordholland, die onder voorzitterschap van den inspecteur, den heer Beeloo, op 15 April eu volgende dagen te Haarlem zal bijeenkomen, voor het verleeDen van acteu van bevoegd heid tot het geven van lager en meer uitgebreid lager onderwijs, de heeren mr. J. Jager, te Amsterdam; mr. A. van Ejjk Bijleveld, te Amsterdam; dr. A. L. Gastmann, te Haarlem; en P. J. Heijning, te Helder, schoolopzieners in het lste, 2de, 5de en 7de schooldistrict. ZWOLLE, 2 April. De palmpaardenmarkt van gisteren was bezet met ruim 900 stuks. De handel was niet geanimeerd maar de pryzen waren hoog. Vooral paarden van luxe werden op prijs gehouden. Voor een echt bovenlandsch paard werden tot 450 besteed en voor een best jong merriepaard tot den aanfok 360 a 300. De minste prijs voor driejarigen was 125. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. A. F. J. Trackers wordt met den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. Zoo als men weet, beschikt de academie te Parijs jaarlijks over een prijs der deugd, de prijs Monthyon geheeten, en in het jaar 1866 gaf zij dien aan Jeanne Dessité, wier braafheid door den heer Saint-Marc-Girardin in sierlijke taal werd verheerlijkt en nu is dat brave meisje, de laureaat der academie, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat zij arme boeren heeft opgeligt en dat wel, door te zeggen, dat zij gezonden was door den procureur- generaal. De SeDaat van Frankrijk beeft met aanzienlijke meerderheid bekrachtigd de wet op de legerorganisatie en de overige militaire wetten. Uit Havre schrijft men, als een bewijs hoe vredelievend de geest in Frankrijk is, dat de zijde, die dient om het laatste model geweerpatronen te maken, op de Fransche markt 45 pCt. gerezen is. Minder rijzen de reliquiën, die aan Keizer Napoleon I hebben toe behoord, en dit kan niemand verwonderen, als hy hoort, welk een oneindige massa van die voorwerpen de markt overvoert. Zoo men al die zoogenaamde reliquiën by elkander voegde, zou men een berg hebben ter hoogte van den Montblanc. Een portefeuille, die aan den grooten Keizer heeft toebehoord, brengt nog slechts 85 fr. op, en een zakdoek, waarin de man zyn neus gesnoten heeft, maar 33 fr. Is hij nooit in de was geweest, maar slechts gemerkt N. 12, dan is hy met 10 fr. duur betaald. Niettegenstaande die daliug der prijzen heeft de boekverkooper van het Badensche hof te Karlsrube in het Weekblad van den boekhandel, dat hier uitkomt, aangekondigd, dat hij eerstdaags in het hotel Drouot bij opslag zal laten verkoopen het eindje van de kaars, dat by bet bed van Napoleon te Kaiserslautern heeft gebrand, toen hy deze stad doortrok om zich naar Rusland te begeven. Eenige dagen geleden kwam te Bordeaux een schip aan uit Amerika, waarop zich ook een lid van den Amerikaauschen Senaat bevond, die nog slechts 27 jaren oud is. Groot was echter zyne verbazing toen hij, zoodra hy voet aan wal zette, door een paar gendarmen in hechtenis werd genomen, en wel omdat hy, Franschman zijode, zyn vaderland op 17jarigen leeftijd verlaten, en dus niet aan de militie voldaan had. Hij liet zich iu Amerika naturaliseren, en werd daar verleden jaar seuator van Louisiana. Daar de naturali satie echter geen terugwerkende kracht heeft, had de krijgsraad vat op hem en veroordeelde den Amerikaanschen senator tot zes dagen gevangenisstraf. De veroordeelde heeft zich op den Amerikaanschen gezant te Parijs beroepen, en het is de vraag, of Amerika zyneu seuator zal opeischen, dau wel, of hij, na zes dagen in de gevan genis te hebben doorgebragt, verpligt zal zijn dienst te nemen in Frankrijk. Het besluit tot geheele afschaffing der ligchaamsstraffen bij de Britsche Iandmagt is door het Lagerhuis uitgebreid tot dezeemagt: er is nu bepaald dat aan zeelieden aan land geene ligchaamsstraffen voor eenig in vredestijd begaan misdryf mogen worden opgelegd. De regering zou de geeselstraf by de krijgsmagt, onder de beper kingen waaraan hare toepassing laatstelyk onderworpen is, vooreerst nog hebben willen behouden; maar zy heeft in het besluit van het Huis berust, en den laDg gevoerden stryd tegen de vyanden der ligchaamsstraffen opgegeven. Nu rijst de vraag, wat bij de land- en zecmagt met onverbeterlijke slechtaards en weerspanningen te doen. Dat er, vooral ook om by de aanwerving van vrijwilligers het schuim der bevolking af te schrikkeD, eene strenge straf noodig is, wordt niet tegengesproken; als zoodanig wordt door den Morning Herald dwangarbeid, liefst in de koloniën, maar anders in het moederland, aanbevolen. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2308 geboorten en 1320 sterfgevallen. In dezen zomer zal te Londen eene luchtvaart-tentoonstelling plaats hebben. De hertog van Sutherland heeft 100 uitgeloofd voor eene machine, welke noch vlieger noch ballon is, maar toch een man 120 voet hoog kan doen stygen, terwyl de maatschappij van Shipwrecked Mariner 50 heeft uitgeloofd voor een werktuig, dat de beste gemeenschap zou vormen tusschen een gestrand schip en het land. In Londen is thans blaauw de hnofdkleur. Alle heeren en damea dragen donker of licht blaauw. Zij, die hierin eenige politieke beteckenia mogten zoe ken, bedriegen zich: die klcoreu hebben slechts betrekking op den aanstaanden roei- en zeilwedstrijd tusschen Oxford en Cambridge, wier kleuren donker en lichtblaauw zijn. De wedstrijd zal aanstaanden Zaturdag bij Putney op dén Theems gehouden worden. Beide hoogescholen tellen jongelieden uit de. aan zienlijke familien en hebben bare relatien in de verschillende klassen der maat schappij. Haar wedstrijd boezemt daardoor bij velen belangstelling in, zooala in Eugeland de publieke geest ten opzigte van alles partij vat. Dat Oxford sedert jaren ovcrwinuaar bleef en Cambridge zelfs op bet punt stond dit jaar den kamp geheel op te geven, heeft de algemeene belangstelling nog doen stijgen, en het is geen overdiijving wanneer men zegt, dat, ernstige diplomaten uitgezonderd, het Engelsche publiek thans meer belang stelt iu den roei- en zeilwedstrijd dan in den parlementairen strijd over de Iersehe kwestie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1