1868. N°.44. Vrijdag 10 April. 26 Jaarg binnenland! "buitenland. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Cz. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland d< tweede zitting zal houden te ALKMAAR, en wel voor zoover deze gemeente betreft op Woensdag den 15 April e. k, des voormiddags ten half ell ore, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zittiug niet afgedane rakeo en omtrent hen, die als Plaatsvervangers of Numinerverwisselaars verlangen op te treden. Zij, die het voornemen hebben een Plaatsvervanger of Numtnerverwisselaar te stellen, worden, in huu belang, aangemaand, orn zich tijdig ter Secretarie dezer gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlich tingen te bekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 3 April 1868. L. VERHEY, Secretaris HELDER en NIEÜWEDIEP, 9 April. De beslissing, nu dezer degen in het Iersche Parlement gevallen, ter zake van de Iersche staatskerk, is tegenwoordig een der voor naamste punten van bespreking in de dagbladen. Het voorstel van den heer Gladstone om de wenschelijkheid van de opheffing der Iersche staatskerk te onderzoeken, wordt door de dagbladen van het Yereeuigd Koningrijk op verschillende gronden verdedigd en bestreden. Van weerszijden, van den kant der vrienden van de genoemde staatskerk als van de zijde der bestrijders, worden plannen beraamd om moustermeetings te houden. Er zijn te groote belangen in het spel, dan dat de partijen elkander niet heftig zouden bestrijden en elkaar de zegepraal betwisten. Een der Engelsche bladen, een juichtoon aanslaande over de zegepraal, door Gladstone en zjjne vrienden behaald, noemt de Iersche staatskerk het verfoeisel der beschaafde wereld. Een ander daarentegen blijft volhouden, dat in den kroonings-eed een zeer naauw verband tusschen kerk en staat is voorgeschreven en dat eene scheiding van die beiden met revolutie zou gelijk staan. De Times doet opmerken, dat door de aanneming van genoemd voorstel van Gladstone eigenlijk nog niets omtrent de staatskerk van Ierland beslist is en gelooft, dat wanneer het eerlang vernieuwde Parlement de wenschelijkheid der scheiding van kerk en staat in Ierland uitspreekt, de heer IJisraëli, die gewoonlijk een buigzame staatkunde volgt, er zich wel bij zal kunnen nederleggen. Weder andere bladen leggen de overtuiging af, dat dit voorstel zeer diep ingrijpt in de tot nog toe gevolgde staatkunde en dat thans niets minder dan de staatskerk der drie Koningrijken op het spel staat. Onderscheidene mogendheden .van Europa wenden pogingen aan om van de regering van Rumanië te verkrijgen de noodige zekerheid, dat de wetsvoordragt betreffende de Israëlieten niet worde aan genomen. De verschillende bnitenlandsche gezanten te Bucharest ea te Constantinopel zijn door hunne regeringen aangeschreven om al hun invloed aan te wenden ten einde zoo een midden-eeuwsch voorstel niet tot wet verheven worde. De verzekering, daaromtrent door den minister gedaan en door de vergadering der afgevaardigden goedgekeurd, geeft reeds eenige gerustheid omtrent de verwerping van een besluit, ten eenenmale in strijd met de verlichting en beschaving der 19de eeuw. Op de vraag: zulleu wij oorlog hebben? antwoordt de Liberte': „de mensch zegt neeo! de feiten zeggen ja!" Wie heeft gelijk, de mensch of de feiten? De Echo roept: De feiten!! Naar wij vernemen hebben zich van de lotelingen voor de ligling der Nationale Militie van dit jaar alhier niet minder dan 44 aan gemeld, met verzoek om bij de zeemilitie te worden geplaatst. Blijkeus eene kennisgeving van den heer opperbrandmeester alhier zullen in het vervolg niet m -er zoo als vroeger de gemeeute- brandspniten in geval van brand door te voren aangewezen personen naar de plaats van den brand worden vervoerd. Thans is bepaald, dat in het vervolg, aan de eerste personen, die zich in geval van brand aan het brandspuithuis aanmeldeu om de spuit te vervoeren, dat vervoer zal worden opgedragen door een der heeren brandmeesters, die daarvoor aau elk der bedoelde personen een penning zal ter hand stellen, waarvoor bij het terugkeercn van de spuit de voor die dienstbetoouing bepaalde som zal worden uitgekeerd. Geraakt die penning verloren, dan heeft de verliezer geen aanspraak op het ontvangeo der toelage. De 44ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, Groothertogin van Saxen Weimar-Eisenach, zuster des Konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Gisteren avond hebben alhier ongeregeldheden plaats gehat! langs den openbaren weg. Eenige bootsmausleerlingen der Marine hebben getracht onderscheidene personen zonder eeltige aanleiding daartoe aan te vallen en te mishandelen, o. a. hebben zij den kor poraal der Infanterie A. van Doorn, die van een bezoek bij zijne ouders naar de kazerne terugkeerde, aan den Kauaalweg mishandeld. De policie beeft twee der belhamels gevat en doet. onderzoek. Het is te verwachten, dat die brooddronkene jongelieden, behoorlijk ge straft, zich voortaan van zulke baldadigheden zullen onthouden. Z. M. heeft o. a. bevorderd tot kapt. der 2de kl. den kapt. der 3de kl. H. la Fors van het 2de regiment Infanterie; en den kapt. D. F. G. van der Voort Maarschalk van het 3de naar het lste regiment Vesting-Artillerie overgeplaatst. Aan 's Rijks kweekschool voor Militaire Geneeskundigen kunnen dit jaar 39 jongelingen geplaatst worden. De Staatscourant van heden vermeldt de voorwaarden. De majoor der Mariniers J. H. Stengel, is van Hellevoetslnis naar Amsterdam vertrokken. Man zag hem noode Hellevoet ver laten, en hij ontving van de burgerij menig bewijs van sympathie. Uit eene opgave, ons onlangs onder de oogen gekomen, blijkt, dat in de laatste helft van het vorige jaar 5832 personen uit ons vaderland naar Amerika zijn vertrokken. Opmerkelijk is het aan zienlijk aantal vrouwelijk personeel, dat thaus mede den togt zal aanvaarden. Uit 's Hage wordt aan de Arnh. Crt. gemeld, dat er eene wijziging van het ministerie op handen is. Het vroegere plan van het kabinet, om niet dan eenparig af te treden, schijnt opgegeven te zijn. Men zegt, dat de graven van Zuylen en Schimmelpenninck zullen aftreden, en men noemt reeds als hunne opvolgers de heeren W. van Goltstein en dn Marchie van Voorthuysen, de eerste als minister van buitenlandsche zaken, de tweede als minister van financiën. Ook zou volgens dat berigt de heer Hasselman als minister van Koloniën willen aftreden, doch zijne ambtgenooten zouden hem tot aanblijven bewegen, daar men nog niemand weet te vinden, geneigd om de nalatenschap MijerTrakrauenHasselman te aanvaarden. Wij doen eebter opmerken, dat dit berigt niet officieel is. Jl. Dingsdag werd voor het Prov. geregtshof te Amsterdam, (voorzitter mr. G. Schimmelpenninck) een gelukkig zeldzaam voor komende zaak behandeld. Nicolaas Hendrik de Heer, oud 56 jaren, geboren te Rotterdam en wonende aan den Overtoom onder Slolen, stond nl. teregt ter zake van bigami of dubbel huwelijk. De be schuldigde was den 19 Oct. 1867 door den burgemeester van Sloteu getrouwd, na overlegging van de doodacte zijner vroegere vrouw. Later is echter gebleken, dat hij, nadat zijn eerste huwelijk door den dood was ontbonden, andermaal gehuwd was, doch dat die tweede vrouw zich met der woon naar Hamburg had begeven, toen eene procedure ter zake van echtscheiding was aangevangen. Zoowel de tweede als de derde vrouw van den besch. werdeu als getuigen ter teregtzitting gehoord. Ook de burgemeester van Sloten was te dien einde tegenwoordig. De advocaat-geueraal mr. J. Spoor, requireerde de veroordeeling vau den besch. tot een tuchthuisstraf van zes jaren; de hem toegevoegde verdediger, mr. Croroineliti, wees op eeuige versohoonende omstandigheden. Het hof sprak nog dienselfden dag arrest uit, en veroordeelde den beschuldigde tot een tuchthuisstraf van vijf jaren. AmstCrt.) Bedankt voor het beroep naar Haarlem door den heer J. J. Koningsberger, pred. te Yelp; voor dat naar Anlersfoort door deu heer K F. Creutzberg, pred te Maarssen. Een Volendammer visscher deelt mede, dat hem jl. Zaturdag in de Noordzee, voor zijn vischwant drijvende, door eeu Eugelscbe visschersloep zijn geheele vischtuig moedwillig werd afgesneden en medegenomen; de man zal zich hierover bij het hooger bestuur beklagen. Het is een lust, zoo prachtig als het er in de omstreken van Haarlem uitziet. Bijna onafzienbare velden met hyacinthen, tulpen, enz. verrukken het oog door de prachtigste kleurschakeringen. Dat is echter niet alleen zeer fraai, het is ook een belangrijke tak vau handel. Die bloembollen worden bij publieke veilingen verkocht, welke van nu tot half Mei dagelijks gehouden worden, en soms wel op 2 a 3 plaatsen te gelijk. Wanneer men nu weet, dat op zulk eene veiling bij wijlen voor meer dan 35,000 bollen verkocht worden, dan kan men eeuigziris nagaan, welk eeu kapitaal jaarlijks te Haarlem en omstreken in dat artikel wordt omgezet. Dezer dagen is in de Haarlemmermeer eeu stuk land, groot ongeveer 20 bunders, verkocht voor 29,000 en later verhuurd voor deu tijd van 14 jaren tegen f 85 per bunder in het jaar. Sints het laatst van de maand Februarij prijkt achter het glizen raampje van het kastje der onverzendbare brieven, op het postkantoor te 's Hage, een brief met dit opschrift: „Voor mijne tante." Welligt komt door deze mededeeling de snuggere afzender of afzendster in de gelegenheid dien brief af te halen en heeft zjj kans om antwoord van die tante te hekomen. De regtbank te Arnhem heeft jl. Dingsdag bij afzonderlijke vonnissen veroordeeld: 1°. P. A. Roding, wonende te Zeveuaar, tot gevangenisstraf van twee jaren, en 2°. M. Moreau, wonende te Putten, tot gevangenisstraf van één jaar; beiden ter zake van verre gaande mishandelingen, gepleegd op hunne wettige eebtgenooten. Het Prov. Geregtshof in Zeeland heeft Zaturdag uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van Johannes van Darnme, bijgenaamd de Dekker, stroodekker te Houtenisse, te Middelburg gedetineerd. Het hof heeft genoemden persoon schuldig verklaard 1. aan diefstal bij nacht in de aonhoorigheid van een bewoond huis2. mondelijke voorwaardelijke bedreiging om eens anders 1-igeudotn in brand te steken; 3. bedreiging bjj naamloozegeschriften om eigendommen in brand te steken, met bevel eene som op eene aangeduide plaats neder te leggen en hem op grond daarvan ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren, eene geldboete vau 12.50 en tot betaling der kosten. Het hoofdorgaan der clericalen in België, het Journal de Bruxelles, van de teleg'aminen gewag makende, die op deu verjaardag van koning Willem III tusscben de Nedcrlandsche zouavcn te Rome en den adjudant vau dieust vau genoemden Souvereiu gewisseld zijn geWjrden, voegt bij zijne mededeeling het volgende: „De Koning van Nederland houdt den evenaar voor al zijne onderdanen steeds even regt. Hoewel Protestant, stelt hij de Cutholieken eo zijne gcloofsgenooten op gelijke lijn. Hetzij de Nederlandsche Cutholieken in zijne dienst dan wel in die van deu oppersleu kerkvorst staan, hij draagt hun allen eene gelijke genegenheid toe. De aalmoezenier de krujjf (afzender van het telegram der zouaven) is in Nederland teruggekomen met negen te Monte-Lihretli en te Mentana gekwetste Hollanders. De koning heeft hem zijne gelukwcnschingen doen aanbieden, en daardoor op nieuw getoond, dat hij de vader van al zijne ondeidaucn is." ALKMAAR, 4 April. Door dijkgraaf en hoogheemraden van den Hondsbossche en Duinen tot Petten zijn heden aanbesteed de volgende werken: 1. het versterken van den Hondbosschen zanddijk, enz; aangenomen door H. de Groot te Knollendam, voor/39490; 2. herstellingen aan hoofden en paalwerk, enz.; aangenomen door denzelfde, voor 44444; 3. de leverantie van rijsmaterialen, enz.; aangenomen door I). Tool te Wognum, voor 1 1200. HOOGWOUD, 5 April. De predikant bjj de Hervormde gemeente alhier, ds. W. Vetter, gedacht heden, in de voormiddag-godsdienst oefening, zjjn 40jarig dienstwerk binnen deze gemeente. Het wapperen der vaderlandsche vlag van veler woning, ook van die van sommigen onzer Roomsch Katholieke medeburgers, cn kostbare geschenken, zijn voor den jubilaris zoo vele blijken geweest van de liefde, welke zijue gemeente hem toedraagt. De ouderlingen en diakenen, benevens al de verdere leden van het kiescollegie voor de benoeming van eenen predikant, vereerden deu wuardigen evangelie-dienaar bun portet, als blyk hunner hooge waardering van hem en van zijue leer. AMSTERDAM, 7 April. Op de Keizersgracht heeft het volgend voorval plaats gehad Eene dienstmeid, wier kleeding binnenshuis in brand was geraakt, begaf zich, door angst en schrik bevangen, op straat. De heer Barends, bediende bij de heeren Lenormand en van Ouwenaller, haar in dien gevaarlijken toestand ziende, had de tegenwoordigheid van geest en de kloekheid, haar op te nemen en met haar in de gracht te springen. Door deze krachtdadige hulp is gelukkig voorkomen dat het vuur ernstige brandwonden veroor zaakte. Door zijn manmoedig gedrag had de redder de aangename bewustheid een zijner medemenschen voor een ontzettend ongeluk te hebben bewaard. ROTTERDAM, 7 April. De Zigeuners hebben ook onze stad een bezoek gebragt. Hoewel gister avond eerst aangekomen, schijnt het echter dat de ontvangst, van het grootste gedeelte van het publiek ondervondeu, niet van dien aard geweest is om het bezoek langer dan noodig was te verlengen. Althans met het aanbreken van den dag werden de tenten reeds opgebroken en vervolgde de bende haren zwerftogt in de rigting van het Katendrechtsche veer. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. H. de Jon- wordt met deu 16 dezer geplaatst in de rol van het wachtschip te ltellevoetsluis cn gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. A. G. van Nispen, die met den 15 dezer op non-activiteit gebragt wordt. De rust in het Henegouwsche kolendistrikt kan thans als geheel hersteld worden beschouwd. Van Alexander Dumas (zoon) zal binnen eenige dagen het eerste deel van zjjn kompleete tooneelwerken het licht zien. Daarin zal men niets nieuws vinden - want iedereen kent la Dame aux Camelias, Diane de Lys en le Bijou de la Reine - dan een voorrede, waarin de vrouw tegen den man in bescherming wordt genomen en in de geestigste, maar te gelijk krachtigste en ernstigste taal tegen de prostitutie wordt te velde getrokken, als een noodzakelijk kwaad onzer eeuw en dat door de mannen bij den dag erger wordt gemaakt. Onlangs is, naar men zich herinnert, berigt dat het lid van het Wetgevend Ligchaam Henri Didier op de tribune blijken had gegeven van verstandsverbijstering. Thans wordt de dood van dien afgevaardigde gemeld. In de rue Lafayette te Parijs is dezer dagen een gebouw ge opend, waarvan de gevel door allerlei verguldsel en versieringen de aandacht van de voorbijgangers treft; in het midden ziet men een medaillon in brons, hetwelk evenwel niets anders is dan een sous stuk van verbazenden omvang. En wat beteekent nu dat vergroote muntstuk? Dit slechts dat het geheele gebouw door stukken koper geld ter waarde van 2) cent, is bij elkaar gekomen, die uit alle deelen en hoekeu van Frankrijk zijn bijeen gestroomd. In het nieuwe gebouw wordt namelijk het Petit Journal gedrukt, en van daar uit dagelijks 200000 exemplaren verspreid. Treedt men door den hoogen met standbeelden versierden ingang de binnenplaats op, dan vertoont zich aan het oog een achtergebouw vjjf verdiepingen hoog, waarin genoemd dagblad dagelijks het licht ziet. Op den beganen grond bevinden zich vier snelpersen, waarvan ieder 36000 exemplaren in het uur drukt, zoodat het geheele aantal in minder dan twee uren ge leverd wordt. Op de eerste verdieping worden de stukken in den vorm gebragt; op de tweede werken de zetters; op de derde zetelt de redactie; op de vierde wordt het blad gevouwen en op de vijfde wordt voor de expeditie gezorgd. De stichter van het Petit Journal is de bankier Mellaudmaar zijne reputatie is het verschuldigd aan den journalist Léo Lespès, die onder den naam Timothée Trimm sedert 1863 dagelijks de hoofdartikelen levert. Zekere Riché - zoo lezeu wij in de Gazette des tribunaux - wordt beklaagd van landlooperij. Naar zijn beroep gevraagd geeft h(j op artiste te zjjn. - De president. Het is nu voor de derde maal binnen veertien dagen dat gij gearresteerd wordt. - De beklaagde. Het is waar, ik heb mij zelf aangegeven, daar ik geen huisvesting en geen verdienste heb. - De president. Gjj beweert artiste te zijn, welke kunst beoefent gjj dan? - De beklaagde. Ik was in dienst van een tandentrekker bij wien ik veertien maanden gebleven ben; ik verliet hem den 15 Februarjj, omdat hij mij bjjna nooit betaalde. - De president. Maar wat deedt gij dan bij dien kwak zalver?... muziek maken? - De beklaagde. Neen mijnheer, ik was zjjn patiënt. - De president. Wat is dat? - De beklaagde. Gij weet dat men, om de klandisie te bevorderen, de menschen moet overtuigen dat men de tanden zonder pijn uittrekt; maar omdat dit niet kan, gebruikt men een helper. Voor mijn patroon was ik die steeds: ik verkleedde mij nu eens als een boer, dan weder als een werkman, verscheidene malen zelfs als een vrouw of als een militair, om niet wanneer men mjj dikwijls gezien had herkend te kunnen worden; ik begaf mij dan onder de menigte om naar het gebabbel van mijn patroon te luisteren, die eene verklaring gaf boe hij, Da in de physica, de metaphysica, de optica en de mathesis gestudeerd te hebben, het tot zulk eene hoogte had gebragt om de tanden, onverschillig waarmede: met een sabel, met een sleutel, met een pijpensteel, zelfs met een klein geldstukje uit te trekken. Dan nootligde hij iemand uit het gezelschap, die een kwaden tand had, om op zijn voertuig te klimmen, en beweerde 50 franken te zullen geven aan iemand dien hij bij het trekken van een tand pijn mogt doen; natuurlgk was ik het dan die mij aan hem toevertrouwde. De president. En liet gij u dus trekken? - De beklaagde. Wel neen, mjjnhecr; het was maar fopperijik had in een hoek van mijn mond een ralschen tand dien ik er even in stak voor ik het voertuig beklomdien tand trok hy mij dan uit. - De president. Zoo, en dit is dus volgens uw meening artiste zijn. - De beklaagde. Och gij weet het is een woord dat zoo dikwijls gebruikt wordt. De regtbank heeft deze artiste tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Een vrederegter in het Nièvre-departement (Frankrijk) heeft dezer dagen een vonnis gewezen, waarop de bekwaamste regts- geleerde niets zal kunnen aanmerken. Bij verordening is het ver boden paarden in de rivier te brengen; getuigen verklaarden dat zjj den beklaagde met zijne paarden uit de rivier hebben zien komen, doch niemand had hem er zien ingaan, en op grond hier-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1