Zondag 12 April. 1868. N°.45. 26 Jaargang. binnenland! buitenland. fa A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE V-Vs U NIEIJWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Ailvcrtcntiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrc^t. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte 'berekend. Dingsdag 11 dezer vertrekt de West-Indische mail over Engeland. Woensdag 15 dezer vertrekt de Oost-Indische inail over Marseille. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 14 April a. s., des avonds ten zeven ure. HelderDe Voorzitter voornoemd, den 11 April 1868. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Beëediging van het jongst gekozen lid. 2. Aanbieding van het jaarverslag over 1867. 3. Geldelijke aangelegenheden van hetBurgerlijk Armbestuur over 1867. 4. Benoeming eener Coram. van toezigt over het Middelbaar Onderwijs. 5. Uitvoering van nieuwe werken. 6. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEÜWEDIEP, 11 April. De Fransche bladen, die onder den invloed des Keizers staan, hebben in den jongsten tijd onderscheidene lofredenen gehouden op het uitnemend goede der nieuwe militiewet. Op verscheidene plaatsen dra lands echter heeft de bevolking den draak gestoken met het blazen van de loftrompet, voor bepalingen, die hen hoogst onaan genaam zijn. Te Grenoble hebben een SOOtal jongelieden voor het huis van den prefect en voor het gebouw der orde van de Jezuiten het bekende oproerlied, de Marseillaise aangeheven. Men heeft nog al met eenige verwondering van deze demonstratie kennis genomen, omdat Grenoble altjjd bekend is geweest ais eene stad, waar de dynastie der Napoleons zeer bemind was. Men herinnert zich, dat, toen Napoleon I van Elba terugkeerde, de mannen van Grenoble de poort der stad verbrijzelden, om hun geliefden „kleinen korpo raal" een intogt te banen, daar de militaire bevelhebber bij zijn aftogt de sleutels had medegenomen. Uit Washington schrijft men, dat algemeen wordt geloofd, dat het hangende geding tegen den president, diens veroordeeling en verwijdering wel tengevolge zal hebben. Men vertrouwt dit zeker; niet omdat de beschuldigingen zoo zwaar zijn, maar omdat de vrijspraak van Johnson voor de republikeinsche partij hetzelfde zou zyn, als de eigenhandige onderteekening van hun doodvonnis. „Het is goed, dat één voor het volk sterve, opdat"enz., is ook hier weder toegepast. Johnson moet opgeofferd worden om de partij te redden van onmiddellijke demoralisatie en ontbinding. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen rapport van den commanderenden officier van Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Het Metalen Kruis, gedagteekend Commandee (Kust van Guinea) 4 Maart jl., hadden eenige ontevreden negerstammen op den 24sten Februarij jl. getracht zich te verzetten tegen het opwer pen van een aarden werkje op de kust te dier plaatse. Een peleton van 24 mariniers onder den adelborst lste kl. Hordijk, tot bedekking der aan dat werk gestelde werklieden en inlandsche soldaten ge zonden, hield de muitelingen staande tot dat de geheele landings divisie van bovengenoemd stoomschip, onder den luitenant ter zee lste kl. Voorduin, ontscheept was en de aanvallers voor goed uit elkander dreef. Noch de sterkte, noch het verlies des vijands is te benaderen. Aan onze zijde waren 7 gekwetsten, waarvan twee ernstig, doch geene gesneuvelden. In de volgende dagen werd de aanval ditmaal op een steenen huis in het Krom gelegen nogmaals beproefd, doch wederom door de soldaten en de gedebarqueerde schepelingen zóó goed afgeslagen, dat men vermoedde dat den vijand de lust zou ontbreken om terug te komen. De laatste berigten, loopende tot 7 Maart jl., bij het Departement van Koloniën ontvangen, doen eene gunstige wending in den staat van zaken ter kuste van Guiuea verwachten. Gisteren werd de Goede Vrijdag bij de Hervormde gemeente alhier als een kerkelijke feestdag gevierd. Des voormiddags werd in de Westerkerk een getal van 72 nieuwe leden bevestigd. Des avonds werd in de beide kerken dier gemeente het H. Avondmaal gehouden. Naar wij vernemen, zal de Zangvereeniging Nut en Genoegen op Donderdag 30 dezer hare jaarlijksche buitengewone vergadering houden in het lokaal Tivoli alhier. Zr. Ms. zeilkorvet van Speyk is jl. Zondag te Douvres aangekomen. Zr. Ms. ramschip ie Stier, voor rekening van het Nederl. gouvernement te Birkenhead in aanbouw, is den 9 dezer aldaar met goed gevolg te wateï gelaten. De Koninklijke familie zal zich Woensdag den 22 dezer uit de residentie naar Amsterdam begeven. Z. M. de Koning heeft aan den heer W. Punt, hoofdonder wijzer te Zutphen, de groote zilveren medaille geschonken, wegens het gedurende meer dan een halve eeuw trouw vervullen van zijne betrekking. Bij onderscheidene kon. besluiten zijn in 8 provinciën van ons vaderland gemeenten aangewezen, in welke de dienstdoende schutterijen geheel of gedeel telijk voor de dienst der vesting-artillerie worden bestemd. Het is reeds vroeger door ons bcrigt, dat in deze gemeente de schutterij geheel voor de vesting-artillerie is aaagewezen. Bij koa. besluit van 4 April 11. is thans de uniform-kleeding der artillerie-schutterij vastgesteld als volgt: A. Voor de onderofficieren en manschappenEen korte jas van donker-blaauw laken, met twee rijen wit metalen knoopen, waarop twee overkruis liggende kanonnende schoot lang 24 duim; staande open kraag van zwart laken. De opslagen van hetzelfde laken als de jas, met twee kleine uniform-knoopen bovenaan. Aan de linkerzijde een laken-passant met kleinen, op de taille twee groote unifonn- kaoopen. Op iederen schouder eene platte gevlochten passant van wit kemels garen koord. Voor den stafhoornblazer (sergeant of korporaal) is de kraag van boven omzet met een zilveren, die van de hoornblazers met een wit zijden galon. Pantalon van donker-blaauw laken, met roode biezen in de buitennaden. Schakot van vilt met zwart verlakt lederen bodem en klep, voorzien van ge kruiste kanonnen en kroon, lis met knoop en bal, allen van wit metaal, als mede een lederen oranje-kokarde en aan de binnenzijde een ledereu stormband. De chevrons der onderofficieren en korporaals zijn als die der infanterie- schuttcrij, met dit verschil, dat ze een scherpen hoek uitmaken en met rood laken worden afgezet. B. Voor officieren: Korte jas, als voren omschreven, zonder passant aan de linkerzijde; dc kraag van zwart fluweel; de passanten op de schouders van zilveren koord. Pantalons met souspieds, kleur en biezen als boven. Schakot, in vorm als hoven; stof: donker blaauw laken, het metaal verzilverd. Wijders voorzien van eene tulp van verzilverd metaal, waaruit eene afhangende pluim van zwarte hanenvederen. Patroontasch van verlakt zeehondenvel, op het blad twee gekruiste kanonnen en kroon van verzilverd metaal. Patroontaschbandclier van verlakt zeehondenvel, verzilverde gespen en stootplaat, voorts verzilverde rnimnaald met kettingen en leeuwenkop. Sabelkoppel van verlakt leder (deze wordt onder den korten jas gedragen). Sabel met schede als die der officieren van de Artillerie van het leger. Onderschcidingsteekenen der adj. ondcroff. gelijk aan die der Infanterie-Schntterij. - De Mouiteur du Soir wijdt in zijn staatknndig overzigt nagenoeg eene geheele kolom aan de politieke gebeurtenissen in Nederland. Na betoogd te hebben, dat de strijd tnsscben behoudsgezinden en liberalen daar te lande voornamelijk het koloDiale vraagstuk en dat van bet openbaar lager-onderwijs geldt, zegt het regeringsorgaan„Die twee onderwerpen maken de eenige wachtwoorden der beide partijen uit; terwijl omtrent alle overige vraagstukken geen noemenswaardig verschil tnsschcn haar hecrscht. Men moet erkennen, dat in een land, gelijk Holland, waar de nationale Vertegenwoordiging weinig talrijk is, de kwestien van personen eene vrij belangrijke rol spelen." De Monitcnr gewaagt vervolgens van de zittingen der Tweede Kamer van den 30 en 31 Maart en van het uitstellen der beraadslaging over de begrooting van Bnitenl. Zaken tot 21 April, en vervolgt alsdan: „Men herinnert zich, dat ter zake van die begrooting, en tengevolge eener zuiver retrospective beraadslaging over de aangelegenheid van Limburg en Luxemburg de crisis ontstond, welke tot de ontbinding der Tweede Kamer leidde. Ofschoon de diplomatieke vraag stukken meer een voorwendsel voor den strijd opleveren dan dat zij daarvan de aanleidende oorzaak zijn, hebben de partijen dit terrein uitgekozen oin bare wederzijdscbe krachten te meten en te zien, wie de bovenhand behonden zal de oppositie dan wel bet ministerie. De behoudende partij is op dit oogeublik aan het bewind, en de liberale partij, die in de Kamer bijna even talrijk als de behoudende is, neemt alle gelegenheden te baat om het kabinet te bestrijden." Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn voor Amsterdam bevracht de volgende schepen, als: Iduna, Aldebaran, Vertrouwen, Gebr. van der Beek, Maria Catharina, Willemina Clara, Pieter Adolf, Kandanghauer, Galilei en Mentor. Het departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid heeft besloten drie zilveren medailles aan te bieden aan de commissie voor de Tentoonstelling van Nederlandsche Nijverheid en Kunst, dezen zomer te Arnhem te houden. Op het einde van de civiele teregtzitting der Arrondissements- Regtbank te Alkmaar van 9 April 11., welke door den heer mr. T. M. Wentholt, benoemd tot president der regtbank te Arnhem, voor de laatste maal werd gepresideerd, heeft deze met een harte lijke toespraak afscheid genomen van de leden der regtbank en van de balie. Door den officier van justitie, mr. van Leeuwen, werd namens het parket, door den regter mr. van Bemmelen namens zijne medeleden, en voorde leden der balie namens hen door den advo caat mr. P. A. de Lange deze toespraak beantwoord. De heer P. Glijnis Pz., burgemeester te Oterleek, vierde jl. Maandag zijn zilveren bruiloft. Vele blijken van toegenegenheid mogt het feestpaar ontvangen. Als eene bijzonderheid wordt uit Hoorn gemeld, dat dezer dagen een landman aldaar, op zijn zilveren bruiloftsfeest het geluk had vier zijner kinderen te zien bruiloft vieren. De gemeenteraad te Beverwijk heeft besloten tot het herstel van den toren, die zoo bouwvallig werd, dat de Hervormde gemeente het gemeentebestuur reeds bij dagvaarding verantwoordelijk had gesteld voor alle gevolgen. Ook het gemeentehuis zal eerstdaags verDieuwd worden. Dat was evenzeer noodig. In de laatst gehouden raadsvergadering te Zaandam is besloten den toegang naar het station van den Staats-spoorweg te plaatsen tusschen het Spinhuispad en Haringpad. Voor de te onteigenen gronden zijn de noodige schikkingen getroffen. De Kon. Nederl. Beijersche bierbrouwerij te Amsterdam, sedert verleden voorjaar met zulk gelukkig gevolg in werking, zal een dividend van pCt., aan de aandeelhouders uitkeeren. Jl. Donderdag middag ontstond in de hulpkerk der Heilige Wiilehrordus, in de van der Duyn-straat te 's Gravenhage, door het vallen van eene kaars in een kleed van kant tijdens de H. dienst, een ligten brand. Hoewel de pastoor, die zich juist bezig hield met het afnemeu van den biecht, met behulp van zijnen mis-bediende, door afdoende middelen de verdere uitbreiding verhoedde, ODtslond eveowel onder de aanwezige gemeente eene zoodanige algemeene ontsteltenis, dat er geruimen tijd mede gemoeid ging alvorens de godsdienstoefening hervat kon worden. Op de tentoonstelling van vee, in de vorige week te Rotterdam door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden, ver wierf de heer J. Waiboer te Barsingerhorn een eersten prijs voor zijne met hard voêr gemeste koe. De heer G. Groot te Schermer bekwam een tweeden prijs. De vleeschhouwer J. Scholmeijer te Alkmaar kocht het eerstgenoemde beest, naar men verneemt, voor 560 en thans hangt het schoone dier, ruim 650 Nederl. ponden wegende, en naast hem 80 ponden los vet, ter pronk als eene lof rede op de weilanden van den Wieringerwaard. Te Breda is het huisgezin van den heer S. na het gebruik van soep hevig ongesteld geworden. De man, 8 kinderen en de meid zijn nog in leven. De justitie doet onderzoek. De spoorwegbrug te Kuilenburg is thans geheel gereed. Dat prachtig werk zal weldra door het overrijden van eenige locomo tieven beproefd worden. Wij ontlecnen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ms. schepen in Oost-Iudië, loopende tot 15 Februarij jl.: Prins Alexander der Nederlanden, kapt. J. W. de Ruyter de Wildt; Juno, kapt.-luit. jhr. J. B. E. von Schmidt aof Aftenstndt en de Cachelot, kapt. A. J. Kroef, wachtschepen te Batavia, Soerabaija en Macassar; Pylades, luit. lste kl. W. H. F. van Oordt, ligt ter reedc van Muutok; roeikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. D. J. A. D. van den Steen, wachtschip teSamarang; Aaisterdam, kapt.-lnit. A. R. A. M. ClitTord Kocq van Breugel, ondergaat eenige voorzieningen te Onrust; Reinier Claeszen, luit. lste kl. A. N. L. Koops, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen; lteteh, tijdelijk buiten dienst gesteld; Haarlemmermeer, luit. lste kl. J. W. F. Frucht, gestat, terO.kust van Sumatra; Celebes, luit. lste kl. F. M. Parker Verboom, gestat, in de Z. en O. afd. van Borueo; Bromo, kapt.- luit. H. P. van Boneval Faure, onder gaat te Onrust eenige voorzieningen; Onrust, luit. lste kl. D. A. Cooraaus de Ruiter, gest. in de Z. eu O. afdeeling van BorncoArdjoeno, kapt.-luit. H. B. Kip, ligt te Batavia voor de dienst gereed; Stavoren, luit. lste kl. C. J. Smith, gestat, in de wateren van Celebes; Prinses Amelia, kapt.-luit. C. A. L. H. baron van Heeckeren, gest. in de Moluksche wateren; Coehoorn, luit. lste kl. H. vanGocns, gest. in de wateren van Celebes; Madura, luit. lste kl. A. J. van Mansvelt, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen; Aart van Nes, luit. lste kl. H. K. Koning, gestat, in de wateren van Menado; Bali, luit. lste kl. J. K. L. Gey van Pittius, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen; den Briel, luit. lste kl. W. F. van der Burg, heeft de Maas en Waal in de wateren van Riouw cn Linga vervangenMaas en Waal, luit. lste kl. jhr. J. II. P. von Schmidt auf Altenstadt, is door den Briel in de wateren van Riouw en Linga vervangen en te Soerabaija aangekomen om aldaar eenige herstellingen te ondergaan; Cycloop, kapt.-luit. G. H. Bakker, ligt te Soerabaija voor de dienst gereed; Snriname, luit. lste kl. G. F. Servatius, gestat, in de Moluksche wateren; Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. D. Schuurman, gestat, ter W.kust van Borneo; Willem, kapt.luit. J. K. van de Kruyssc Pilaar, gestat, ter W.kust van Sumatra Leeuwarden, kapt.- luit. W. C. Klis, ligt ter rcede Batavia voor de dienst gereed; Vcsuvius, luit. lste kl. C. A. B. D. Rijk, gestat, in de wateren van Riouw en Linga de Watergeus, kapt.-luit. W. B. F. Escher, gereed voor de dienst, zal weldra zijne bestemming naar Macassar opvolgen; Cura9ao, kapt.-luit. J. van Gogh, ligt ter rcede Batavia voor de dienst gereed; Java, kapt.-lnit. C. J. Damrac, is den 22 Febr. jl. uit Nederland ter reede Batavia aangekomen; Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, is den 24 Febr. jl. uit Nederland ter rcede Batavia aangekomen. Te Batavia zijn vóór den 14 Maart aangekomen de volgende schepen, als: Admiraal de Ruyter, Bezoekie, Cornelia Geertrnida, Cornelis Smit, Koning Willem II, Landbouw, MathildA, Patriarch Samhiri, Petronella, Quatre-Bras, Regina Maria, Stad Leyden, Wildeman, Willem Poolman en Mina. Vertrokken: Bantam, Christina Maria, Herman de Ruyter, Jacoba, Josephina Bernhardina, Leopold Graaf van Limburg Stirum, Maria Regina, Meppel, Nereus, Nieuwland, Padang Packet, Tonia en Noach II. De Liberté bespreekt een door den heer Dumont in het polytechnisch genootschap gehouden voordragt over een zeekanaal van Parijs naar Dieppe. Hij splitst dat plan in twee deelen 1°. het maken van een grooten handelshaven vlak voor de hoofdstad, gelijk zij te Londen, te Liverpool enz., bestaat en 2°. een zeekanaal, dat die haven aan de zee moet aansluiten, zoodat de schepen der handelsmarine ten allen tijde gemakkelijk daar zullen kunnen landen. Een liefhebber van statistiek heeft eene berekening gemaakt, volgens welke elk huisgezin in Frankrijk tot onderhoud van den roemrijken toestand van den gewapenden vrede jaarlijks 45 francs betaalt (voor oorlog en marine), tegen 25 frs. voor het openbaar onderwijs, den handel en den landbouw. Deze cijfers hebben de welsprekendheid van Demosthenes! Laatstleden Zaturdag heeft men op den noordoostelijken spoorweg in Frankrijk proeven geuoraen met een toestel, door middel waarvan de reizigers in spoortreinen seinen kunnen geven aan den machinist of aan de conducteurs. Dit middel bestaat in een touw, dat verkort of verlengd kan worden, naarmate het getal rytuigen zulks vereischt, en in verbinding is gebragt met een gong of tamtam, die aan de zijde van den kolenwagen is geplaatst. Deze proeven hebben de verwachting zelfs overtroffen. Als een bewijs hoeveel de schrijvers van naam verdienen, diene ook dat Victoire Sardou, schrijver van Nos intimes, les Ganaclies, enz. een contract heeft gesloten met het tbéatre Porte Saint-Marlin, om jaarlijks één drama te leveren, en dat wel voor de som van 30000 fr. in eens (e ontvangen, terwijl hem bovendien 10 pCt. van de bruto recette iederen avond zal worden gegeven. De geheele recette in dien schouwburg bedraagt zelden minder dan 6000 frs. Te beginnen met heden zal eiken ochtend te Parijs verschijnen een geïllustreerd blad, l'Eve'nement lllustré, dat dagelijks de gebeur tenissen van den vorigen dag aanschouwelijk zal voorstellen. Geheel Parijs stroomt naar de Notre-Dame en de Madelaine, naar de eerste om pater Felix, naar de tweede om pater Bauer te hooren, welke twee geestelijken in den laatsten tijd de gewoonte hebben aangenomen de politiek in hunne preeken te vlechten, maar zéé, dat het gouvernement er niets op kan hebben aan te merken. In de Notre-Dame worden bovendien de reliquiën van Christus gratis den volke vertoond. Een oude koopman in bloemruikers, die iederen dag op den hoek van de rue de Choillot en den ingang der Champs Elysées te Parijs staat, was dezer dagen bezig om zijne bloemen op zijn bloemkorfje te schikken, toen een voorname dame het nederig magazijn in de open lucht naderde en vroeg: hoeveel een ruiker kostte. „15 centimes", was het antwoord. Nu kocht de dame in plaats van één vier bouquetten en schoof glimlagchend een goudstuk op zijn mandje, terwijl zy zich verwijderde. Groot was de verbazing van den armen drommel, toen hij zich zoo vorstelijk beloond zag. Maar zijne verwondering hield op, toen hij vele wandelaars zeer eerbiedig den hoed afnemen en zich ter zijde scharen zag, om de dame door te laten. H. M. de Keizerin (want zy was het, die toen eene wandeling door de Champs Elysées deed) kon de luide dank betuigingen hooren van den ouden man, die door Ilr. Ms. mildheid zoo gelukkig zijn verkoopdag begonnen was. Te Compiègne is jl. Zaturdag 's morgens ten 4} ure, de groote toren, bekend onder den naam van toren der Maagd van Orleans, ingestort; verscheidene huizen werden in den val mede- gesleept en met den toren in een puinhoop veranderd. Mensehen- levens zijn gelukkig niet te betreuren. Luidens den Courrier du Pas de Calais, zou een koopman in piano's, te Marseille, na 2 jaren studie, brevet bekomen hebben op eene uitvinding, door hem gedaan, om nl. een spoortrein in een seconde, zonder schokken of derailleren, te doen ophouden. Yolgens het getuigenis van deskundigen, zou gemelde koopman, de heer Laugier, uitstekend in zijn doel geslaagd zijn. Te Toulou wordt verzekerd dat de Keizerin der Franschen en de Keizerlijke Prins eerstdaags aldaar naar Rome zullen scheep gaan, en dat het evolutie-eskader reeds bevel heeft ontvangen om zich gereed te houden, ten einde op dien togt tot geleide te dienen Het is niet de eerste maal dat er van zoodanig reisplan der Keizerin

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1