1868. N°.46. Woensdag 15 April. 9 i 26 Jaar BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. M HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER COURANT. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Voor de Weduwe van den onlangs overleden onderwijzer te ïtö^^^BK^^Texel GERSSEN, is bij den Uitgever dezer ingekomen: Van Q. Xf 1,50. D. een coupon, groot -1,48£. Op Donderdag den 23sten April 1868, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal bestuur van Noord- holland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed: 1. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, dienst 1868/1869, in drie perceelen. 2. Het leveren van brik, zet- en stortsteen en het be storten der Heldersche zeewering, in twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam en bij den opzigter vau den Provincialen waterstaat C. VAN DER STERR, te Helder. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Ingenieur van den waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. F. W, CONRAD te Alkmaar en bij de opzigters C. VAN DER STERR te Helder en J. F. KRIEGER te Alkmaar, doch bij laatstgenoemde alleen voor zooveel betreft het eerstgenoemde werk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze, tengevolge eener bekoineue kennisgeving van deu Heer Directeur en Kommandaut der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met deu 15 October aaustaaude, op de reede van Texel in de logt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit de Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van Quarantaine schepen ter adsistentie of om andere redenen te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip ofwel, zoo noodig, een Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig te gedragen, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename gevolgen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zouden voortvloeijen, te vrijwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 14 April 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 14 April. Nog bij voortduring wordt het voorstel van den beer Gladstone in het Britscbe parlement, waarbij op onderzoek naar de wensche- ljjkheid van de opheffing der Iersche staatskerk wordt aangedrongen, druk besproken. Men verzekert dat de Paus aan een zijner hooge beambten heeft opgedragen aan den heer Gladstone zijne erkentelijkheid te betuigen voor zijne bemoeijingen ter zake van de opheffing der Iersche staatskerk. En geen wonder ook, dat Paus Pius IX zich verheugt en erkentelijk is voor de poging door genoemden Britschen staatsman aangewend om eene onregtvaardige instelling den eersten genadeslag toe te breDgen. Zelfs de Protestant, die regt en geregtigheiil voorstaat moet het ten hoogste afkeuren, dat de Ieren, die grooten- deels de R. C. godsdienstleer zijn toegedaan, gehouden zijn eene kostbare Protestantsche staatskerk te onderhouden. En meer nog: de bevoorregting dier staatskerk had voor het Protestantisme in dat rijk de droevigste gevolgen. Verzekerd van zoo hooge inkomsten heerscht er in dat kerkgenootschap een doodslaap, die elke ontwikkeling ten eenenmale buitensloot. Men mag het voor zeker houden, dat de opheffing dier kostbare onnoodige instelling, wier bestaan sedert 300 jaren een grief voor de R. C. Ieren is geweest, een meer krachtig en verjongd leven ook bij de ProtestaoteD zal te voorschijn roepen. Denemarken weoscht vuriger dan ooit, dat de regeling der grenzen in Sleeswijk eindelijk eens tot stand kome; Pruissen wil, zoo het schijnt, die regeling liever verschuiven, ten einde altijd een gereed middel te hebben, om de Denen aan te vallen, wanneer het te Berlijn noodig mogt schijnen ook Jutland en welligt later de Deensche eilanden te annexeren. De Deensehe minister van oorlog is naar Parijs vertrokken, om eens met den minister van Napoleon te spreken. Om te Berlijn geen argwaan en onrust te verwekken, hebben ze daar laten vertellen: „Niets te doen, hoor! Ooze oorlogs minister gaat eens kjjken, of de kastanjeboom al bloeit, en heeft heel bijzondere dingen te bespreken, die met den oorlog in geen het minste verband staan. Het antwoord van von Bismarck luidt natuurlijk: „Gelooven u graag, wij zoeken er volstrekt niets achter" en brengen Alsen en Düppel in duchtigen staat van tegenweer. Met genoegen vernemen wij, dat zich in de jongste dagen weder onderscheidene personen als nieuwe leden b|j het Artillerie-Vrijkorps alhier hebben aangemeld. Wij verheugen ons daarover, omdat we daarin een blijk zien, hoezeer het vaderlandslievend doel der vereeniging mag bljjven aanspraak maken op de belangstelling onzer plaatsgenooten. Hebben we onlangs in een artikel, gewijd aan de mededeeling van een hoogst belangrijk voorstel door den Weerbaarheidsbond bij de Hooge Regering ingezonden, er op gewezen van hoeveel gewigt bet is voor jonge lieden, om zich bij bet Vrjjkorps aan te sluiten, wjj deden het om te doen uitkomen, dat fnanmiwBinMgan, n iiwm n nWHiiiuezmaaBM— Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. uit geoefendheid in het hanteren der wapenen zeer waarschijnlijk aanmerkelijke voordeelen voor aankomende Miliciens en Schutters zullen voortvloeijen. Thans maken we er nog bijzonder opmerkzaam op, dat het Heldersche Vrijkorps door hare oefeningen zoowel in de exercitien van de Infanterie, als in die der Artillerie de schoonste gelegenheid aanbiedt om zich voor beide wapens van het leger te bekwamen. Bij koninklijk besluit is aan mr. K. J. C. Stakman Bosse, op zijn verlangen niet herbenoemd, met ingang van 13 Mei a. s. eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter alhier, en voorts met ingang van 13 Mei a. s. benoemd tot plaatsv. kantonr. alhier Mr. S. P. J. Kro9, advocaat en candidaat-notaris. Zr. Ms. stoomfregat Adolf van Nassau wordt elk oogenblik alhier verwacht. Zr. Ms. schroefstoomboot de Amstelcommandant luit. ter zee lste kl. J. B. Everwijn, is Vrydag namiddag naar de kust van Guinea vertrokken. Na het bedanken van den heer J. Wijs, pred. te Oude Niedorp c. a., werd den 5 dezer tot predikant te Sint-Pancras gekozen de heer J. Bölger, pred. te Ouddorp en Oterbeek. In den laatsten tijd is door zeer velen met leedwezen opgemerkt, dat de staathuishouding in ons vaderland niet kan bestaan, zonder het genot der Indische haten. Onze staats-spoorwegen, die een zoo groot cijfer op onze staatsbegrooting vorderden, zijn dus ten koste der goede Javanen daargesteld. De Friesche Courant komt in een der laatste nommers met nadruk op tegen het beweren van hen, die gelooven, dat wij bepaaldelijk afhankelijk zijn van de Indische haten. Zij gelooft, dat de door velen reeds zoo lang begeerde herziening van het kadaster zeer veel zon bijdragen orn die afhankelijkheid van de voor deelen uit Indië te doen ophouden, terwijl door dien maatregel tevens een einde zou worden gemaakt aan eene onregtmatige lastenverdeeling, waarover thans wordt geklaagd. Zeer vele landeigenaars toch profiteren ten koste van de schatkist. "Wat o. a. Limburg betreft, het is bekend dat de bodem nog geen derde gedeelte opbrengt vau hetgeen men in Gelderlaud voor dezelfde opper vlakte moet opbrengen. Bij de onteigening van gronden voor de spoorwegen is evenwel gebleken, dat hij bijna even duur is. In den Bommelerwaard lagen gronden die nooit droog waren, dan in warme zomers. De waarde per bunder was f 120 ongeveer. Sedert het stoomgemaal te Aalste bestaat, is die waarde p. in. f 3600 geworden. De grondbelastiug bleef evenwel dezelfde. Te Dreuiuel, in het Maas- en Waalsche, bestaat insgelijks een stoomgemaal, dat de ingezetenen familiair weg nden rijkmaker van Drenmel" noemen. Deze omstandigheid zal ongetwijfeld wel met eene vermeerdering van grondswaarde gepaard zijn gegaan. Van eene verhooging der grondbelasting heeft echter niemand hooreu spreken. Behalve door verbeteringen in den landbouw en door een beter stelsel van ontwatering, zijn de landerijen in de laatste twintig jaren verbazend gestegen. Toch is de grondbelasting dezelfde gebleven. Het is te hopen, dat aan dezen toestand, waarbij alle ingezetenen des lands een zoo groot belang hebben, spoedig een einde kome, ook opdat er in een niet ver verwijderde toekomst een beter verband besta tusschen de uitgaven en de ontvangsten van onzen staat. Ook te Haarlem heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat iemand een billet van 40 gelukwenschen voor een bankbillet van 40 heeft aangenomen. Een schipper heeft zoodanig briefje in eene tapperij tegen klein geld doen wisselen. Jl. Vrijdag avond, circa half tien ure, werd ten huize van een fatsoenlijk, reeds zeer bejaard inwoner te 's Gravenhage, door eene vrouw eene groote spannendoo9 afgegeven, met verzoek, haar aan den heer de9 huises ter hand te stellen. Bij opening van de in alle opzigten goed bezorgde doos, vond men er een pas geboren jongentje in. Onmiddellijk werd hiervan aan de policie kennis gegeven, door welker tU9schenkomst het kind provisioneel bij eene zogende vrouw besteed werd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. jhr. G. A. van Nispen is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de adelborst lste kl. C. Vreede bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Bij het wapen der infanterie is 1°. belast met het bevel over het 8ste reg. de luit.-kolonel P. H. J. Hoogeveen, van het corps; en 2°, benoemd bij het 8ste reg. tot luit.-kolonel, de majoor R. M. Verniers van der Loeff, van het corps; tot majoor, de kapitein lste kl. G. B. C. Stoop, van het reg. grenadiers en jagers: 3°. in zijnen rang overgeplaatst bij laatstgemeld reg. de kapt. H. E. J. Heijmans, van het 2de reg. Z. M. de Koning Leopold II, heeft den 9 dezer zyn drie-en- dertigste levensjaar bereikt. De Frausche academie heeft dezer dagen voor de eerste maal den prijs Thiers (3000 frs.) toegewezen aan den heer MariusTopin, voor zijn geschiedkundig werk: Europa en de Bourbons onder Lodeieijlc XF1. De oorsprong van den prijs Thiers is deze. De Keizer heeft een tweejaarlijkschen prijs van 20,000 frs. uitgeloofd voor het beste werk, dat er in dien tjjd uitkwam. De heer Thiers ontving dien eens voor het werk: Lc consulat et l'Empire, maar terwijl hij de onderscheiding aannam, weigerde hjj het geld en maakte er den prijs Thiers van, die om de drie jaar wordt gegeven. Jl. Zondag (Palm-Zondag) is te Parijs voor een bedrag van 150,000 fr. aan palmstokken verkocht. Onder den naam van Magasins Réunis, vereenigde magazijnen, bestaat tegenwoordig te Parys eene reusachtige handelsonderneming ten algemeenen natte. Zij, die te Parys die inrigting bezochten zullen verhaald hebben, dat men in die magazijnen het geld terug ontvangt, dat men daar besteedt; men zal dit voor een dier vele onwaarschijnlijkheden houden, waartoe de wereldtentoonstelling ruim schoots aanleiding gaf, en toch is het geen canard en verdient algemeen bekend te worden. He gebouw der vereenigde magazijnen kan meer dan twee hon derd verschillende nijverheidstakken of winkels bevatten en er worden nu reeds zeventig aangetroffen, alwaar alle benoodigdheden voor het dagelijksche leven in haar rnimsten omvang te verkrjjgen zijn. De voordeelen, welke de vereeniging aan den verbruiker ver schaft zijn, daar zij bij gelijke kwaliteit van goederen als door de best bekende handelshuizen verkocht worden, dat zjj bjj de ver kochte goederen een bon of warrant-obligatie geeft, welke de „Wij huldigen het goede." Pnjs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. geheele terugbetaling der bestede gelden verzekert, in een tijds verloop vau twee tot negen en vjjftig jaren, doch nimmer langer dan binnen dien termijn. Bij eiken koop, van welk bedrag ook, die men in de vereenigde magazijnen doet, ontvangt men een bon of ontvang-bcwjjs voor het bestede geld. Zoodra die bons tot een som van 100 franks zijn opgeloopen, verwisselt men die tegen een obligatie van hetzelfde bedrag, een bewijs van 100 francs aan toonde^ waarvan de betaling gewaarborgd is door eene aanzienlijke maatschappij van grond- crediet. Het ergste nu wat gebeuren kan, is dat de obligatie eerst over 59 jaar uitloot, maar dan is het gewoonljjk een voordeel voor de erfgenamen. Wanneer men nu bedenkt dat de geringe som van 5 gulden, intrest op intrest, tegen 5 pCt. na verloop van ongeveer 59 jaar een kapitaal vormt van bijna 200 gulden, dan zal men kunnen begrijpen dat de vereeniging, waarvan hier sprake is en welke door hare eigenaardige inrigting over middelen beschikken kan, welke buiten het bereik van den handelaar liggen, een bon van terug betaling geven kan tot het geheele bedrag der uitgave, zonder daarom genoodzaakt te zyn duurder te verkoopen of minder goede waar te leveren dan de beste winkels. Die vereeniging heeft hare hulpmiddelen gevonden in eene ver deeling van den geheelen kleinhandel onder hetzelfde dak en in de vergoeding voortspruitende uit de algemeene onkosten, welke altjjd zeer belangrijk en voor elk handelshuis bezwarend zijn. Wanneer nu een huisgezin zich aldaar voorziet van kleederen, brandstoffen, sigaren, linnen, brood, specerijen, kortom van alle dagelijksche behoeften en bijv. 's jaars 1000 gulden verteert, dan bezit een gezin, na verloop van 10 jaren 10,000 gulden in warrant- obligatiën, na 50 jaar, altjjd 's jaars evenveel verterend, hebben de 50,000 gulden, veronderstellende, dat in dien tijd geene obligatiën bij de jaarlijksche trekkingen zijn uitgeloot. Van al hetgeen de vader dus in zjjn leven verteerd heeft, gaat dus niets verloren, krijgt hij het zelf in zijn leven niet terug, dan zijne kinderen of erfgenamén. De obligatiën zijn gewaarborgd door eene vennootschap met een kapitaal van 6 millioen gulden, door de internationale vereeniging voor grondcrediet met een kapitaal van 100 millioen gulden, en eindelijk door pandbrieven bepaald aangewezen voor de aflossing en door de maatschappij der vereenigde magazjjnen in te koopen op het oogenblik van het opmaken der schuldbewijzen, bijgevolg vóór de uitgifte aan het publiek. De waarde dezer schuldbekente nissen is dus verzekerd tegen mogelijke gebeurtenissen. Blijkt dit stelsel proefhoudend te wezen, dan is zeker eene geheele omkeering in vele zaken te wachten. Men verwacht eerlarg de verschijning eener brochure van Prins Napoleon, getiteld: Brieoen over Pruissen. Te Parys is de vraag, of de vrede zal behouden blijven, weder aan de orde van den dag. De nota van den half-officielcn Constitutionnel is aan de redactie regtstreeks uit het kabinet des Keizers toegezonden. Zjj is een antwoord op een artikel in de Golos, waarin beweerd wordt, dat Frankrijk, zoo lang het. zijne militaire toerustingen voortzet, niet te vertrouwen is, ondanks zijne vredelievende verklaringen. Nu laat de Keizer door deu Constitutionnel verzekeren, dat Frankryk zich heeft gewapend, omdat ook de andere mogendheden dit hebben gedaan. Deze nota is geenszins eene zaak zonder gewigt. De kwestie van ontwapening komt op het tapijt. Ongelukkigerwijze bljjkt nit de houding der regering tegenover de budget-commissie, dat zjj zelve niet aan de mogelijk heid van eene ontwapening gelooft. De maarschalk Niel, minister van oorlog verklaart, dat h|j niet een centime van de begrooting van oorlog en marine wil laten schrappen. Het Journal de Paris herinnert, dat de Italiaansche oorlog van 1859 en deu krjjg in Duitsehland van 1866 met een eisch tot ontwapening begonnen zijn, en verlangt daarom, dat Frankrijk zich hiertoe niet zal laten overhalen. Het Journal du Havre meldt, dat bij gelegenheid der aan staande tentoonstelling van visscherij-voorwerpen te Havre een zeil wedstrijd zal plaats hebben, zoo schitterend als men er te voren nooit een heeft gezien. De 700 a 800 yachten en andere vaartui gen uit alle landen, die men rekent dat daaraan deel zullen nemen of er althans bij tegenwoordig zullen zjjn, zullen des avonds in den vorm eener driedubbele halve maan op de reede gerangschikt en vau de prachtigste illuminatie voorzien worden. Op een sein, door de losbarsting van honderd gelijktijdig afgevuurde kanonschoten gegeven, zal op de hoogten van Sainte-Adresse een vuurwerk wor den ontstoken, dat de voornaamste opeubare gebouwen der stad zal voorstellen; het slotnummer van dit vuurwerk zal bestaan in een transatlantisch stoomschip, met de vlaggen van alle zeevarende natiën in top, en dat verschillende manoeuvres zal uitvoeren en begroet zal worden met duizenden vuurpijlen en lueht kaarsen, die van al de ter reede liggende vaartuigen, van de kusten van Honfleur en van Trouville, en van het terrein der tentoonstelling zullen opgaan. Op dat oogenblik zal een orchest van 4 a 500 muziekanten de beroemde matrozen-hymne van Flotow aanheffen. Terwijl de Londensche Morning Herald, een orgaan van de bewindvoerende partjj in Engeland, de verzekering geeft, „dat de Sleeswijksche zaak denkelyk eerlang door een tamelijk voldoend vergelijk beslecht zal worden," geeft de Times te kennen dat, ook al mogt dat vergelijk minder voldoende zijn, Engeland en het overige Europa daarin zouden dienen te berusten. „Vier jaren geleden zegt de Times werd Denemarken voor Europa's vrede opgeofferd. Het was eene politieke misdaad, veel minder verschoonlijk dan de verdeeling van Polen. De staatkunde van Europa heeft Denemarken opgeofferd, toen het nog voor verliezen behoed had kunnen worden; en zou die staatkunde thans, nu het enkel te doen is om herstel vau een klein deel dier verliezen, verandering moeten ondergaan?" De Times heeft weder een lang opstel over de verschrikkelijke verspillingen van de admiraliteit, die maken dat door de millioenen, welke het volk opbrengt, om een uitstekende vloot te hebben, dit doel volstrekt niet wordt bereikt. Het blijkt onder aDderen, dat sinds 1860, het onderhoud van de oude reserve van houten fregatten en linie-schepen, die letterlijk lot niets meer nut zijn, ongeveer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1