lil 1868. N°.48. Zondag 19 April. 26 Jaargang.. 1 BINNENLAND. BUITENLAND. IAÏ «5 'mom ii»«3 HELDERSCHE ;.V U NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." 'ary,, om. Verschijnt Dingsüag-, Donderdag- cn Zaturdag namiddag. abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag 33 dezer pail over Triest. vertrekt de Oost-Indische kinp; "li HELDER en NIEUWEDIEP, 18 April. CJP Treffend zijn de tafereelen, die er vau den hongersnood in Algerië worden opgehangen. De nood, die daar heerscht, is zeer groot. Wel doen de hoofden der Christelijke gezindheden aldaar de ver wachting doorschemeren, dat door den heerschenderi nood vele Jlahomedanen tot Christenen zullen bekeerd worden; doch wij achten zulk een bekeering, slechts door honger en ellende veroorzaakt, te!» weinig aangenaam. Van bekeering door overtuiging is daar ten dl» minste geen sprake. Op die wijze kunnen ligt, na het ophouden van den nood, de nu hongerige maar dan verzadigde proselieten, tot het geloof der vaderen terng keeren Meer dan aan hen, die Frankrijk's strijdkrachten vermeerderen, komt hulde en lof toe aan den minister van onderwijs, den heer Duruy, die door vermeerdering der scholen en verbetering van het onderwijs zeer veel bijdraagt om kennis en beschaving aan te wakkeren. Toch ontgaat dien verdienstelijken staatsman niet den ondank, die zoo vaak aan edele en verhevene daden te beurt valt De clericalen, die zoo gaarne geheel alleen invloed op het onderwijs wenschen uit te oefenen, verheffen schier dagelijks hunne stemmen, om een afkeurend oordeel uit te brengen over het werken en streven eens staatsmans, die op zoo krachtige wijze bijdraagt om de ver standelijke en zedelijke belangen des volks te bevorderen Dt. Manning, het hoofd der R. C. geestelijkheid in Ierland, heeft in een vlugschrift mede zijne iugenomenheid betuigd met het voorstel van den heer Gladstone in het Britsche Lagerhuis. Zijne beschou wingen echter over het landbezit in Ierland worden door de Times heftig aangevallen en als strekkende om socialistische denkbeelden te verspreiden, ten sterkste veroordeeld. Tusscheu Weenen en Rome bestaat op het oogenblik eene j merkbare verwijdering ten aanzien van de godsdienstig-staatkundige f aangelegenheden. De liberale staatkunde, door Oostenrijk in de ougste dagen gevolgd, wordt door het hof van Rome ten sterkste afgekeurd, als strijdig met de kerkelijke voorschriften. De regering van Keizer Frans Joseph handhaaft echter hare houding tegenover die tegenwerpingen en is voor zich zelve overtuigd, dat, ongeacht de eerbied aan de kerk verschuldigd, de liberale staatkunde voor den Oostenrijkschen staat in dezen tijd, bepaaldelijk eene behoefte Hare houding wekt vrij algemeen in Europa bewondering af zal bij de noodige volharding en bij de zoo zeer gevvenschte ondersteuning der bevolking, die blijkbaar naar vooruitgang hunkert, niet anders dan voordeelig knnnen zijn voor de ontwikkeling van Oostenrijks bloei en welvaart. Met genoegen vestigen wij de aandacht op de voordragt, te houden door den heer D. Dekker in het belang van de wed. Gerssen, te Texel. De Texelsche novelle Meugebed is zeker eene der liefste en naïfste van zijne hand en de voordragt door hem zeiven als schrijver en bekend met het Texelsch dialekt belooft een genoegelijk avondje. Wij vertrouwen dat vele ingezetenen, waaronder vooral ook vele Texelaars, hier woonachtig, de voordragt zullen bijwonen, ook om het goede doel te helpen bevorderen. Dezer dagen is bij den Boekhandelaar W. H. Kirberger te Amsterdam van de pers gekomen een werkje, getiteld: „Verslag van de tijdens de veetyphus onder opzigt der regering gedane proef neming", door den heer A. Paarlberg. Prijs 25 cents. De commissie voor het afnemen van het examen voor den rang van 2den luit. van de kadets bij het corps Mariniers (derde studiejaar) zal in dit jaar bestaan uitden commandant en inspecteur van het corps Mariniers, als voorzitter, den kapt.-luit. ter zee W. F. L. de Vriese, en den kapt. 1ste kl. bij genoemd corps J. Gautier, als leden. Door Z. M. is benoemd bij de dd. schutterij te Enkhuizen, tot off. van gez. 3de kl. L. P. Schmidt, thans schutter. De commissaris van policie te Zaandam M. Ypey, is tevens benoemd tot commissaris van rijkspolicie. De Raad van State houdt zich, naar men verneemt, voortdurend ijverig bezig met het onderzoek der voordragt tot wijziging van de wet op het lager onderwijs. De afdeeling van den Raad, in wier handen die wet is gesteld, heeft reeds eenige conferentien deswege met het departement van Binnenlandsche Zaken gehouden. De minister van Binnenl. Zaken heeft eene aansporing gerigt tot de gemeentebesturen, ten einde die op te wekken tot het nemen van de noodige voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar. De minister beveelt inzonderheid aan herhaalde oefening der manschappen, met het beheer der brandbluschmiddelen belast. Verder wijst hij op het gevaar, dat er ontstaat, wanneer huizen in de kom der gemeente met rieten daken zijn bedekt; terwijl hij tevens de aandacht vestigt op het opslaan van hooi binnen de bebouwing eener gemeente. De minister wijst op het gebeurde te Genemuiden en waarschuwt tegen alles wat bij voorkomenden brand strekken kan om het gevaar meerdere uitbreiding te geven. Op het verslag der Tweede Kamer over zijne begrooting, heeft de minister van Marine eeue nota van antwoord ingezonden, waarin hg verklaart de beste uitkomsten te verwachten van het aangenomen stelsel van aanbouw van gepantserde schepen op eigen werf en dat hij daarvan geen verhooging van marine-uitgaven ducht. Het ramtorenschip Prins Hendrik heeft zich als een zeer goed en bruikbaar stoom-oorlogschip doen kennen. Als zeilschip heeft het niet voldaan. Het zal met vrucht kunnen gebruikt worden bij de verdediging onzer kusten en zeegaten en kan, des gevorderd, de reis naar Oost-Indië rond de Kaap, ondernemen. Iutusscben dienen de uitkomsten der met den Prins Hendrik aangevangen nieuwe proefnemingen nog afgewacht te worden, alvorens eeue bepaalde uitspraak te doen. Met betrekking tot den bouw der voor Indië bestemde vaartuigen, meent de minister naar omstandigheden te moeten handelen. Het meest doelmatig acht hij om alleen schepen van zeer klein charter, die anders in gedeelten zouden moeten worden uitgezonden, in Indië te bouwen en welligt ook, bij uitzondering, een enkelen bodem waarvoor de stoomwerktuigen, afkomstig van een gesloopt schip, daar voorhanden zijn; doch in het belang der schatkist blijft de regering het noodig achten dat het grootste gedeelte der vaartuigeu, bestemd voor de Indische militaire marine, hier te lande worden aangebouwd. De regering zal er steeds op bedacht zijn om van in dienst komende schepen, tot oefening der manschappen en tot vermeerdering hunner zeemanschap gebruik te maken. Het wets-ontwerp op de Banken-van-Leening, dat in den jongsten tijd in de afdeelingen der Tweede Kamer is onderzocht, heeft tot ernstige bedenkingen omtrent het voortbestaan dier in stellingen op den tegenwoordigen voet aanleiding gegeven. Men oordeelt, dat het beter was om het houden van die Banken, des nood3 onder een streng toezigt, aan de vrge concurrentie over te laten. In zoo ver zulke iurigtingen in den tegenwoordigen toestand der maatschappij nog volstrekt worden vereischt, zouden zij van philantropische vereenigingeu behooren uit te gaan en als instellingen van liefdadigheid moeten werken. Regtstreeksche bemoeijiDg van den Staat daarmede schijnt ook hierom afkeurenswaardig, om dat de Banken-van-Leening wel in bepaalde gevallen aan de minver mogenden een middel aanbieden om in tijdelijkeu geldnood te voorzien, maar ook slpchts al te dikwijls misbruikt worden tot het geven van den vrijen teugel aan neiging tot verkwisting en losbandigheid. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland werd eergisteren aanbesteed, het uitbaggeren van de voorhaven der schutsluis Willem I van het Noordhollandsch Kanaal en verdere werken tot voltooijing dier sluis. Minste inschrijver de heer G. van Kleef te Amsterdam, voor 37,950. In het hoofdkiesdistrict Schagen treden dit jaar twee leden der Provinciale Staten af; het zijn de heeren A. R. Sloos en C. Muller Cz. De verkiezing voor de Provinciale Staten in de onder scheidene kiesdistricten moet plaats hebben den 12 Mei e. k. Beroepen tot predikant bij de Waalsche Herv. Gemeente te Breda, ds. Perk, te Dordrecht. Beroepen te Bergen, de heer P. Immink, pred. te Noord- Scharwoude. Jl. Donderdag zijn in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door Z. K. II. den Prins van Oranje, eere-voorzitter der Nederl. hoofdcommissie voor de in 1867 te Parijs gehouden wereldtentoon stelling, plegtig uitgereikt de medailles en certificaten van eervolle vermelding, welke bij gelegenheid der tentoonstelling aan Neder- landsche inzenders zijn toegekend. Nadat de plegtigheid door den minister van Binnenl. Zaken met een kort woord geopend was, en de voorzitter der Nederl. hoofdcommissie, de heer van Oordt, een beoordeelend en vergelijkend verslag had voorgedragen, nam de Prins van Oranje het woord, en hield Z. K. H. de volgende rede „Mijne heeren! Aan den voorzitter der Nederl. hoofdcommissie breng ik mijnen dank voor het uitgebragt verslag, hetwelk een duidelijk overzigt gaf vau Nederlands aandeel in de wereldtentoon stelling van 1867. „Het was met groot genoegen dat ik de taak aanvaardde, mij door den Koning toevertrouwd, van als eerevoorzitter deel te nemen aan uwe werkzaamheden, mijne heeren, leden der hoofd-commissie; en met niet minder genoegen heb ik mg, bg mijn herhaald bezoek te Parjjs, zoowel als bij ons zameuzijn hier te lande, kunnen over tuigen, hoeveel zorg en inspanning door u aan die zaak is ten koste gelegd en met welken gewenschten uitslag. „Het Keizerlijk Fransche gouvernement heeft de gelegenheid gegeven tot den vierden wedstrijd vau vele volken op het gebied van landbouw, nijverheid en kunst; een wedstrijd op zoo groote schaal en met zoo onbekrompen hulpmiddelen, als nog niet was gevierd. Het verdient daarvoor den dank van alle andere staten. „Ik verheug mij van harte er over, dat ons geliefd vaderland met eere aan dien wedstrgd beeft deelgenomen. „De aard en het getal der eereblgken, door de jury aan Neder- landsche inzenders toegekend, geven daarvan het duidelijkst bewijs. „Zeer gaarne voldoe ik dus aan het verzoek, dat mij door Zr. Ms. regering werd gedaan om die eereblgken te overhandigen aan hen, die ze zoo wèl hebben verdiend. Het gebouw, waarin wij ons bevinden, aan de volksvlijt gewijd, en een der schoonste sieraden van de nijvere hoofdstad, wier bloei en welvaart mij na aan het harte gaan, was boven allen voor deze plegtigheid als aangewezen. „Ik noodig thans de heeren bekroonden uit, zich op deze tribune te vervoegen, naar mate bunne namen zullen woiden afgelezen." Z. K. H. reikte vervolgens de toegekende medailles en bewijzen van eervolle vermelding uit aan de inzenders. Tot besluit der plegtigheid werd door den minister van Binnenl. Zaken eene aan spraak gehouden. Eergisteren morgen is schipper Makkes, varende tusschen Amsterdam en Schagerbrug, onder de gemeente Alkmaar bg de kalkovens in aanvaring geweest met de stoomboot die ten 10 ure van daar naar Amsterdam vertrok, met het oogelukkig gevolg dat het beurtschip dadelijk gezonken is. De lading, twee lasten boekweit, een last rogge en een last tarwe, benevens koffij, suiker, enz., eene waarde van ongeveer 3000.zal minstens zwaar beschadigd en gedeeltelgk verloren zijn. Men vermoedt dat de rook en de damp der brandende kalkovens de oorzaak van bet ongeluk was. Den 15 dezer is te 's Hage in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer A. J. Verhorst, in leven gepensioneerd luitenant- generaal der Infanterie. In de slagkruidfabriek te Delft is jl. Woensdag eene kleine hoeveelheid kruid ontploft. Vier kanonniers ziju aan aangezigt en handen verbrand, doch gelukkig z|jn de bekomen wonden niet van verontrustenden aard. Het bevestigd zich, dat bg den brand, die den 15 dezer te Rotterdam heeft gewoed, een geheel huisgezin, bestaande uit mau, vrouw en vier kinderen, is omgekomen. Hunne lijken zgn eerst den volgenden morgen onder de puinhoopen gevonden. Het gedeelte van het afgebrande hui9, dat door dit gezin bewoond werd, schijnt, wegens het in brand staaD der trappen, geheel onbereikbaar geweest te zgn. Een man en vrouw, die een ander gedeelte van het huis bewoonden, en zich met hun kind uit een bovenraam hebben geworpen, zijn naar het ziekenhuis vervoerd, en er bestaat vooruit- zigt op hun herstel, doch het kind verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Een ter zake van den diefstal, enz. bij den landbouwer J. Huyssen, in de gemeente Neuzen, op vermoeden gearresteerde persoon, woonachtig te Clinge, bij Hul9t, is jl. Maandag morgen uit de kantonnale bewaarplaats te Axel ontsnapt, en niettegenstaande alle nasporingen der justitie, Dingsdag morgen nog niet in handen ge komen, zijnde waarschijnlijk over de naburige grenzen België inge trokken. De cipier, hem zijn eten brengende, terwijl hij dien morgen via Neuzen naar Goes moest overgebragt worden, opende daartoe de deur, en binnen het hok zijnde, wipte de vogel er uit, sloot de deur onmiddellijk achter zich en stelde alzoo den cipier in bewaring, terwijl de wezenlijke arrestant zonder aarzelen het op een loopen zette. De cipier werd later door zijne vrouw uit zijue gevangen schap verlost. Voor de noodlijdenden door den brand te Genemuiden is tot 9 April 11. b|j de commissie aldaar ontvangen de som van/7141.92}. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot off. van adm. 1ste kl. is bevorderd ue off. vau adm. 2de kl. F. C. Scbaaljc; tot off. van adm. 2de kl. de off. van adm. 3de kl. W. P. J. L. Stort en F. T. Courier dit Dubekart; en tot ndj.-adm. de schcepskierken 11. J. vau Oosterzee, E. Fabius, H. C. D. van de Ven en M. C. Hazenberg; terwijl benoemd zijn tot off van adm. 3de kl. de adj.-adm. P. K. S.Metman, P. 1). G. Soetbrood Piccardt en N. \V. Lasonder. In het zuiden van België hebben zich thans de zwaluwen vertoond. Als een opmerkelijk verschijnsel deelt men mede dat toen, ten gevolge der warme dagen, in het begin van April, de iosecten waren uit gekomen en er nog geen zwaluwen waren om er jagt op te maken, de uilen die taak hebben overgenomen. Terwijl deze gewoonlijk slechts des nachts vliegen, zag men haar thans ook dikwjjls over dag, uitgelokt door den overvloed van pfooi, die haar niet betwist werd. Twee organen der Fransche regering hebben in last gekregen, Frankrijk en Europa op nieuw gerust te stellen, en te verklaren, dat er volstrekt geen aanleiding is tot vrees voor stoornis van den vrede. Een dier twee bladen, de Trance, levert een overzigt van de bestendige oorzaken, die, volgens het hardnekkig geloof van de pessimisten, onvermijdelijk en weldra den oorlog moeten doen uit barsten. Bedoelde oorzaken ziju ten getale van vier; I. de uit breiding van Pruissen's grondgebied, 2. de Sleeswijksche kwestie, 3. de onafhankelijkheid van Zuid-Duitschland, 4. de zaken van het Oosten. Wat n°. 1 betreft, betoogt de Trance, dat, indien de oorlog mogelijk was bij den aanvang van den Boheemschen veldtogt, thans de uitbarsting niet te verwachten is, na het Prager vredes- tractaat, in welks gevolgen niets dreigends voor Europa ligt en aan welk tractaat Keizer Napoleon zijne goedkeuring geschonken heeft. Pruissen heeft, verklaart de Trance, dat wil zeggen: verklaren Napoleon III en zijne ministers, door zijne gematigd heid en zijnen practischen zin elk voorwendsel door een conflict weggenomen. Met betrekking tot n°. 2. verzekert meergenoemd blad, dat het geenszins in de bedoeling van Pruissen ligt zich te onttrekken aan de verbindtenissen, welke het bij artikel 5 van het Prager vredesverdrag heeft aangegaan, en te weigeren hetgeen door Denemarken wettiglijk geëischt wordt. De Sleeswijksche kwestie, waarin noch Frankrijk, noch Engeland, noch zelfs Oostenrijk is tusschen beide gekomen, zal weldra tot tevredenheid der beide partijen afgedaan worden. Ten opzigte van u°. 3 zegt de Trance, dat Duitsehlands toekomst natuurlijk aan Frankrijk niet onver schillig is, maar aaugezien Pruissen de boorden van de Main tot grens heeft gekregen, zoowel door de letter der tractaten als door de vaderlandsliefde der Zuid-Duitschers, is het niet te veronder stellen, dat uit dezen kalm geworden toestand een conflict kunne ontstaan. En wat nu aangaat n°. 4, de vrede tusschen Frankrijk en Duitschland verzekert den vrede in het Oosten. Ofschoon de gisting nog niet is verdwenen en van zekeren zijde de eerzucht zich nog openbaart, levert het Oosten geen casus lelli, geen ernstige gevaren op. De beer Thiers vierde jl. Dingsdag zijn een-en-zeventigsten verjaardag en hg ziet er uit als iemand van nog geen zestig. LONDEN, 16 April. De dagbladen bevatten bijzonderheden omtrent de rei9 van den Prins en de Prinses vau Wallis uaar Ierland. Het Koninklijk yacht kwam gister ochtend ter reede van Kingstown aan, waarop de haven-commissarissen zich aau boord hebben begeven en HH. KK. HH. een adres benevens een duif hebben aangeboden als bewijs van loyauteit en vrede. Alle vaartuigen in de haven waren gevlagdhet geheel leverde een schoonen aanblik op. Toen daarop het yacht aan het havenhoofd aanlegde, begaven de lord— luitenant van Ierland en andere hooge autoriteiten zich aan boord, om hunne hulde te bewijzen aan de Vorstelijke personen. Eene eerewacht schaarde zich om het paviljoen. Ten 12 ure kwamen de Prins en de Prinses aan wal, terwjjl salvo'3 uit het geschut door het gejuich der menigte werden afge wisseld. In gereed staande rijtuigen werden de Vorstelijke personen daarop naar Dublin gebragt, waar zij met de meeste geestdrift werden ontvangen. De Vorstelijke trein kon zich slechts met moeite voortbewegen door de rjjk versierde straten, te midden van dedigt opeen gepakte menigte, die luide van bare liefde en gehechtheid deed blijken. Sinds jaren bad men een zoo groote volksmassa niet op de been gezien. Ten half twee ure deden de Prins en Zgne gemalin hun intogt op het kasteel, waar Zij een adres outvingen van het gemeentebestuur van Dublin, 's Avonds waren vele huizen geiïllumineerd. Te Londen heeft een spoorwachter, Jenkins, een trein met 1000 vrijwilligers willen doen derailleren, door spoorstaven en 9teenen op den weg te leggen. Men had het werk gelukkig gezien en de trein kon dus worden tegengehouden. De misdadiger is in hechtenis; hij schijnt niet goed bg zinnen te zijn. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2066 geboorten en 1274 sterfgevallen. Te Manchester is eene vergadeting gehouden in het belang van het regt der vrouwen om aan de verkiezingen deel te nemen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1