i !IS 1868. N°.50. Vrijdag 24 April. 26 Jaari BINNENLAND. BUITENLAND. de e%«» Cz. dat hij IEüW morden, HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- cn Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BA K K E R MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. e water, en van maag. aan i jonge l'ne ge- voor ar het tipatie orkeor sij de ïwste heil- r het n de leien der zoo etit, n ur- sten HELDER en NIEUWEDIEP, 23 April. Io Oostenrijk wordt in de laatste dagen eene sterke gisting op merkt ten aanzien van de verhouding, die er bestaat tusschen de ,ren van Weenen en Rome. De Keizer moet zeer bezorgd zijn mor eene verwijdering, die tusschen hem en den Paus dreigt te uitstaan ten aanzien van de wet op het burgerlijk huwelijk, en de rste minister von Beust, gesteund door de sympathie van 't volk zgne vertegenwoordigers, dringt ten sterkste op de uitvaardiging in van die wet, die in hooge mate afkeuring vindt bij de geestelijkheid den H. Vader. Het is waarlijk te wenschen voor de rust ia iet land, dat nog in tijds eene verzoening tusschen de partijen tot ad komt, die een einde maakt aan de bestaande spanning. De zaak van vrede en oorlog blijft altijd op dezelfde hoogte, ie Kölnische Zeitung heeft verhaald, dat de minister van oorlog, 'iel, om in de Fransche begrootings-commissie de hooge uitgaven oor oorlog te doen doorgaan, als hulpmiddel o. a. gebezigd heeft, leze zinsnede„Ik ben door den Keizer op een post van vertrouwen proepen en ik zal aan dat vertrouwen beantwoorden. Bedenkt, lat te Berlijn een man is, die elk oogenblik toegang heeft tot len Koning en den heer von Bismarck; die niets verzuimt, om 'ruissens wapening al meer en meer te voltooijen die daarvoor sommen ip sommen vraagt en krijgt; die dag op dag, met de kaart van 'uropa voor zich, naar den koristen militairen weg zoekt, die van lerlijn naar Parijs voert; en dat deze man geen ander is dan de proefde overwinnaar van Sadowa, de generaal von Moltke." [et zelfde zou te Berlijn mntatis mutandis omtrent Frankrijk kunnen ;ezegd worden Een zilveren huwlijksfeest, dat heden in eene der meest geachte [amiliën in deze gemeente wordt gevierd, ondervindt hier in groote mate belangstelling en deelneming. Onze algemeen hooggeachte Gemeente-Secretaris, de heer L. VERIIEY, viert heden met zijne ihtgenoot, omringd door een talrijk gezin, het feest hunner ïójarige Echtvereeniging. Tal van bijzondere personen, tal van Corporatiën, waaronder wij de leden van den Gemeenteraad, het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps, het Burgerlijk Armbestuur opmerkten, maakten bij het feestvierende Echtpaar hunne opwachting. Mogen deze echtelingen nog lang worden gespaard voor hunne betrekkingen en vrienden, die hun bezit op zoo hoogen prijs stellen. De aangekondigde voordragt van de Texelsche vertelling: ibed" had gisteren avond in liet lokaal Tkoli alhier plaats. De heer Dekker toonde op overtuigende wijze, hoeveel zijne schetsen uit het Texelsche volksleven er nog bij winnen, wanneer ze door hem, met inachtneming van het Texelsch dialect, worden voor gen. Regt treffend kwamen de schoone, leerrijke trekken uit van dit boeijend verhaal, dat door zijn verheven moraal krachtig sprak tot het hart en het gemoed der hoorders. Genoegelijk werd deze avond door de aanwezigen in het lokaal Tivoli doorgebragt. Werd met deze lezing een liefdadig doel bevorderd, strekkende de opbrengst tot leniging der behoeften van de weduwe Gerssen, te Oude Schild op Texel, het doet ons leed te moeten vermelden, dat de opkomst zeer gering was. Hebben zij, die de voordragt bijwoonden genot gesmaakt, wij twijfelen daar niet aan jammer vinden we het, dat de poging tot verzachting van het lot eener arme weduwe niet beter is geslaagd. Z. Hoogheid Prins Wilhelm zu Wied komende van Neuwied, aan den Rijn, heeft heden morgen met den trein van 12 u. 20 min. een bezoek gebragt aan deze gemeente, en is hier met de gebruikelijke eerbewijzingen ontvangen. Z. H. was o. a. vergezeld van den Pruissischen gezant bij het hof te 's Hage, den heer Perponcher en heeft met HDs. gevolgd o. a. het raaritime-etablissement, den vuur toren eu het ramtorenschip bezigtigd. In eene der achterstaande advertentiën, wordt den aanvang der zomerdiensten voor de Hollandsche spoorweg aangekondigd. Wij maken onze lezers op die voor velen hunner belangrijke wijziging in de reisgelegenheid opmerkzaam. Wij doen dit met betuiging van onze ingenomenheid met de vermeerdering van het aantal treinen, waardoor voor het reizend publiek voordeel, gemak en genoegen bevorderd wordt. Bij de inzage der dienstbilletten trok het inzonderheid onze aandacht, dat er een sneltrein zal rijden van Amsterdam naar Rotterdam (alleen 1ste en 2de klasse), die, ten 10 ure 's voormiddags vertrekkende, reeds vóór 12 ure te Rotterdam aankomtterwijl die uit Rotterdam om half drie terugkeert en reeds vóór half vijf te Amsterdam aankomt. Voor handelaars is deze reisgelegenheid van zeer groot belang. De reizigers, die per eerste trein uit Zuidholland of uit Amsterdam in het vervolg alhier aan komen, arriveren reeds ten 11 ure 20 min. voormiddags en kunnen tot half zeven des avonds hier verblijven. Een trein, die omstreeks vijf uur uit Amsterdam vertrekt en hier om 7 u. 45 min. aankomt, is zeker voor beurs-bezoekers van zeer veel waarde. De dageljjksche vertrekuren van hier zijn alsnu bepaald: 's voor middags 6 u. 40 m. en 10 u. 40 m., 's namiddgs 2 u. 35 m. en 6 u. 30 m.; uren vau aankomst: 's voorm. 11 u. 20 m., 's nam. 3 u. 15 m. en 7 u. 45 m., en 's avonds 11 u. 10 m. Bovendien vertrekt iederen Donderdag een trein 's morgens 6 ure van hier naar Alkmaar en komt ook dien dag een trein ten 9 u. 11 m. uit Alkmaar hier aan. Eenige treinen zullen te Oude Sluis en te Zjjdewind stoppen. Jl. Dingsdag werd voor de Arrondissements-Regtbank te Almaar behandeld de zaak van P. J. W., te Helder, beschuldigd van oneerlijke handelingen in loontrekkende dienst. Niet minder dan 27 getuigen waren gedagvaard, zoodat de behandeling dezer regtszaak van 's voormiddags elf tot 's namiddags half zeven ure aanhield. De eisch vau het Openbaar Ministerie is: één jaar eenzame opsluiting. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 28 April e. k. Bij kon. besluit van 4 April is goedkeuring verleend op bet reglement van de Vereeniging tot werkverschaffing aan minvermogenden, te Krommenie, ern die vereeniging alzoo als regtspersoon erkend. De heer F. L. J. de Belleville, essayeur bij het middel van den waarborg der goudeu en zilveren werken te Alkmaar, is in die betrekking benoemd te 's Hage, terwijl tot essayeur te Alkmaar is benoemd de heer P. J. A. J, F.L. Jonxis, thans essayeur te Middelburg. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Dingsdag zijn de discussiën over de Staatsbegrooting voor 1868 aangevangen. Deze beraadslagingen beloven hoogst belangrijk tc zijn, en zullen weliigt, ja zeer waarschijnlijk op indrukwekkende wyze eindigen. Het schijnt althans genoegzaam zeker, dat de leden der oppositie, die de meerderheid in de Kamer hebben, van plan zijn om al' de begrootingen af te stemmen. De hecren Dam en Moens, de eerste sprekers in deze zitting, verklaarden rond uit, dat zij tot dat middel hunne toevlngt zonden nemen, om hunne afkeuring over het regerings-beleid van dit ministerie aan den dag te leggen. In eene uitvoerige rede verdedigde wel de minister van Binnenl. Zaken hetgeen door het kabinet was verrigt en werd hij daarin door de heeren Rochnssen, Gefkens en de Bosch Kemper ondersteundmaar inmiddels bragt de heer van Bosse op duidelijke wijze aan het licht, dat de tegenwoordige oppositie vooral ook in het beheer van Financiën en Koloniën een onoverkomelijk bezwaar zag om dit bewind te kunnen ondersteunen. Hij toonde met cijfers aan, dat wij uit een financieel oogpunt in de laatste jaren zijn achteruit gegaan en dat terwijl vroegere inkrimping van uitgaven en aflossing van schuld plaats had, nu juist het tegendeel: verhooging van uitgaven en geen aflossing plaats grijpt, en dat er bovendien nog belangrijke tekorten ontstaan. Hij wijst er op, dat de begrooting voor 1868 nog negen ton hooger is dan de vorige. De beraadslagingen zijn in de zitting van Woensdag voortgezet. Ds. Bölger, te Ouddorp, heeft voor het beroep naar St. Pancras bedankt. Naar wij vernemen is bij de Commissie te Terschelling voor de noodlijdenden door de zeeramp aldaar dezer dagen eene geldelijke bijdrage uit Ookt-Indië ontvangen, groot ruim 800. HH. MM. de Koning en de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje met HDs. gevolg zijn jl. Dingsdag namiddag ten 2^ ure per extra trein te Amsterdam aangekomen. Eenige minuten voor drieën stapte de Vorstelijke familie aan het paleis af en vertoonde zich HH. MM. en Z. K. H. op het balcou. De Dam was gevuld met eene talrijke menigte, uit allerlei rang en stand, die met luide toejuichingen den Koning, de Koningin en den Prins verwelkomde. Deze blijken van genegenheid werden door de hooge bezoekers op de minzaamste wijze beantwoord. Dien middag werd er diner ten hove gehouden. Naar de Amst. Crt. verneemt heeft Z, M. de Koning, toen Woensdag ochtend de burgemeester met de leden van den gemeenteraad van Amsterdam ter audiëntie zijn ontvangen, persoonlijk medegedeeld, dat, behoudens de vereisehte bekrachtiging, de zaak van het Noord zeekanaal geregeld is. De bewoordingen, waarin de mededeeling was vervat, getuigen op nieuw van 's Konings welbekende warme belangstelling in de voor Amsterdam zoo gewigtige zaak. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren rar. C. Fock, burgemeester van Amsterdam, en rar. M. Schooneveld P.Jz., procureur-generaal bij het provineiaal- geregtshof in Noordholland. Jl. Woensdag ziju te Amsterdam aangekomen de eerste peulen en doperwten van Roelofarendsveen en verkocht door H. Baggelaar. Men verneemt, dat de directie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eerlang zal aftreden. De ongunstige finantiële toestand dezer onderneming gedoogt niet langer een veelhoofdig en kostbaar bestuur. Daarvoor zal, naar ons verzekerd wordt, de exploitatie worden toevertrouwd aan den heer de Vries, den welbekenden directeur uit Rotterdam. ArnhCt.) Als eene nieuwigheid bij de verkiezingen kan vermeld worden, dat men te Breda begonnen is met een candidaat voor het lidmaat schap van den gemeenteraad, waarvan den 21 dezer de stemming heeft plaats gehad, den vorigen dag door den gewonen omroeper te laten proclameren, In de vergadering van het kiescollegie der Herv. Gemeente te Deventer is het navolgend twaalftal vau predikanten, ter vervulling der vacature, die ontstaan zal door het vertrek van dr. J. Knappert, opgemaakt: L. Mees, te Rockanje; O. Geerts, te Rijp; E. C. Jun- gius, te Zierikzee; dr. J. A. Lamping, te Helder; E. Snellen, te Nieuwveen; II. P. Schim van der Locff, te Bergen op Zoom; dr. J. G. R. Acquoy, te Zalt-Bommel; J. van Konijneuburg, te Hooge- veenJ. van Loenen Martinet, te Zaandam; F. W. N. Hugenhoitz, te ZierikzeeJ. J. van Hille, te Rossum en J. II. Kremer, te Aartswoud. Den 19 dezer is te Brouwershaven een akelig geval gebeurd. In eene vlaag van zinsverbijstering heeft de knecht van den ligter- schipper J. de R. zich met een scheermes den -hals afgesneden. Het verdiend opmerking, dat de vader en grootvader vau dien man zich op gelijke wijze van het leven hebben beroofd. Bij het voorjuars-examen te Leeuwarden voor de acte van .hoofdonderwijzer ziju van de 17 candidaten slechts 4 geslaagd, bij dat te Haarlem 8 van de 35. Een der schoonste ossen in het noorden van ons land is die van den landbouwer Hibma te Pietersbirum; het beest woog 2800 halve Ned. ponden. Aangekomen schepen te Batavia vóór den 28 Maart: Aeolus, Honigbij, Jacobus, Jupiter en Vooruit. Vertrokken: Bantam, Bastiaan Pot, Bezoekie, Cornelia, Francina Willemina, Gerard Pieter Servatius, Josephina Bernhardina, Maria Adolfiua, Maria Regina, Matbilda, Schelde, Schiedam, Vice-Admiraal May, Vrede, Vijf Vrienden, Macassar, Nieuwe Waterweg II, Samatang en Triton. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adjunct-commies bij de Directie der Marine te Amsterdam J. C. Marcns is, op zijn verzoek, met den laatsten Juuij a. s. eervol uit 's Rijks dienst ont slagen, onder toekenning van pensioen. Desgelijks de adjunct-commies bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis D. F. Hoorns van den Berg, onder genot van wachtgeld. Met ingang van den 1 Mei a. s. zijn bevorderd: tot luit. ter zee 1ste kl.. de luit. ter zee 2de kl. S. KraijcnholT van de Leur, eu tot luit. ter zee 2de kl-, de adelborsten 1ste kl. J. V. Wierdsma en L. Voute. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. N. A. Holmberg de Bcckfelt cn de luit. ter zee 2de kl. F. H. baron van Verschuer, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Iudië, zijn op non-activiteit gebragt. De luit-kolonel F. W. d'Harvant Bigut de Villaudry, van bet wapen der Infanterie, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvraag, op pensioen gesteld. Bij het wapen der Kavallerie ziju 1. benoemd: bij het 1ste reg. huzaren tot lsten luit. de 2de luit. S. J. graaf van Limburg Stirum, vau het corps en bij bet 3de reg. huzaren, tot ridin. 3de kl. de 1ste luit. C. A. L. Brendcr u Brandis, van het corps, beiden naar ouderdom von rang; en 2. op noo- aetiviteit gesteld: de ridin. jhr. 1'. O. H. Gevaerts van Simonshaven, adjudant bij het 2de reg. huzaren, in afwachting vau nadere beschikking. Jl. Zaturdag was voor het stadhuis te Brassel het schavot opgerigt. Er stonden drie galgen en daaraan waren vastgehecht borden, bevattende de namen van drie personen, die bij verstek tot een uur te pronk stelling waren veroordeeld. Naast de galgen stonden de beul en zijne twee knechts, die door velen uit het volk voor de te pronk gestelden gehouden werden. Woensdag jl. ging de vergadering van den Raad van State te Parijs onder een treurigen indruk uiteen. Een der leden toch van den raad, Graaf Dubois, had juist over de wet op de buurt wegen gesproken, toen hij plotseling ineen zakte en den geest gaf. Hij was nog slechts 56 jaar oud en een der werkzaamste en schranderste leden van de sectie der openbare werken. Den 18 dezer zijn te Parijs de 23 schilderijen, uit de ver zameling San-Donato te Florence, in het Hotel Drouot verkocht. De geheele kunstwereld was daarbij tegenwoordig, en onder de vreemdelingen zag men Amerikanen, Russen, Italianen, Spanjaarden en Hollanders. Daar stonden drie Rothschilds, Prins Narisclikine, gevolmagtigden van den Hertog d'Aumale en andere Prinsen van den bloede, om elkander het bezit dier doeken te betwisten. De 23 schilderijen hebben opgebragt 1,365,650 francs, terwijl zij getaxeerd waren op slechts 972,000 francs. De stukken van Hobbema zijn verkocht voor 110,000 fr. (een Bosch) en voor 98,000 fr. (gezigt op de omstreken van Haarlem). Het stuk van Potter (een weide) 112,000 fr. Die van Rembrandt (Het portret eener oude vrouw en Het portret van een jong meisje) respectievelijk voor 55,000 fr. en 21,600 fr. Als bewijs dat schilderijen geen verwerpelijke geldbelegging vormen, kan dienen dat deze doeken, die Zaturdag verkocht werden, een deel uitmaakten van de galerij der Hertogin van Berry, die in 1837 te gelde werd gemaakt. Ziehier, volgens de N. R. Ct. eene vergelijking van de toen en nu betaalde prijzen: Veiling Hertogin van Berry, 1837. Veiling 1868. Ostade, Het groote dorp, 31,000 francs. 104,000 francs. Teniers, Het ontbijt met ham, 24,000 76,000 Paul Potter, Een weide, 37,000 112,000 Hobbema, Een bosch, 22,100 110,000 Terburg, Congres van Munster, 45,000 182,000 Cuyp, Gezigt op Dordrecht, 18,000 140,000 Den 19 dezer gaf Patti hare bencfice-voorstelling, die 18,000 francs opbragt. Zij is nog altijd dezelfde gevierde diva, maar zij is niet meer de eenige te Parijs. Wie vroeger diva zeide, meende la Patti; thans vraagt men: welke diva? De blonde of de bruine? De blonde is de Zweedsche mlle Nilsson, die door velen boven Patti wordt gesteld. Mlle Thuillier, van wie men onlangs zeide, dat zij in een klooster zou gaan, zal eerstdaags weder in een nieuw stuk van George Sand optreden. De duivel der komedie heeft te Parijs dus een overwinning behaald. Van het repertoire George Sand naar het klooster is de sprong ook wel wat groot. Nabij de Seinebrug te Parijs stond onlangs op zekeren avond een jong mensch, die, naar zijne bewegingen te oordeelen, aan de uiterste vertwijfeling ten prooi was; onophoudelijk boog hij zich over den vloed en riep: „Eduard, Eduard!" Er liepen mcnschen te zamen, aan wie de wanhopige verhaalde, dat zijn vriend Eduard in het water met den dood lag te kampen. Onmiddellijk liep hij weder naar den eersten pijler der brug en riep Eduard! Beneden antwoordde een flaauw gereutel. Natuurlijk zwom de in het water gevallene naar de brug, maar het was zoo donker, dat niemand hem kon zien. „Houd u vast aan den pijler!" riep nu de trouwe vriend op de brng. Tegelijk verzocht bij aan de omstanders hem hunne zakdoeken te leenen, die hij dadelyk aan elkander knoopte. Wie zou zoo iets geweigerd hebben om iemand het leven te redden. De redder ontving wel vijftig zakdoekenzijden, linnen, katoenen van allerlei kleur. Toen de lijn gereed was, bond hij er zijn sleutel aan om bet onderste eind te bewaren en liet haar af. Terstond werd er aan getrokken. Goddank! riep hij, maar in zijne vreugde liet hij de lijn vallen, stond eenige oogenblikken als verpletterd en ijlde daarop naar den oever. De menigte volgde hem, maar hare talrijkheid en de duisternis gaven hem gelegenheid te ontvlugten hij spoedde zich naar een afgelegen buurt, waar bij met zijn vriend, die zich onder de brug verscholen had, de gestolen zakdoeken deelde. Men kan zich de woede van het bedrogen volk voorstellen! Jl. Woensdag avond had er in de belangrijke linnenfabriek van den heer Deqnoy, te Rijssel, een verschrikkelijk ongeluk plaats. Terwijl de werkliedeu allen bezig waren, boorde men op eens een geluid, zoo hevig, alsof er eenige kanonnen te gelijk werden afge schoten. De ruiten der werkplaatsen werden verbrijzeld en kwetsten enkele vrouwen en meisjes in de spinzaal; terwijl allen, doodelijk verschrikt, niet wisten waarheen zij zich zouden wenden. Een der ketels was gesprongen. Een belendend gebouw, waarin acht stoom werktuigen stonden, stortte geheel in. Nadat het eerste oogenblik van schrik voorbij was, dacht men aan de ongelukkige werklieden, die onder de puinhopen waren bedolven. Maar daartoe moest men eerst den brand blusschen, die door de vuurhaarden der machines was ontstaan. Door de hulp van de sapeurs-pompers slaagde men er in. Vyf lijken werden teruggevonden. Het zijn die van de stokers en de hulpstokers, welke met vreesclijke wonden waren overdekt. De Kroonprins van Frankrijk heeft te Cherbourg het escader pantserschepen in oogenschouw genomen, in naam des Keizers eenige ridderkruizen en eerepenningen uitgereikt en zich vervolgens naar Brest begeven. Het is de eerste maal dat de Kroonprins een reisje doet zooder den Keizer of de Keizerin. De ontvangst van den Kroonprins is volgens de officiële cn officieuse bladen zeer hartelijk. In bijzondere berigten wordt gemeld, dat liet leven aan boord den Prins bijzonder aanstond. l)es avonds na zijne schitterende ontvangst hadden hij en zijn hem vcrgezellenden makker, de zoon

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1