1868. N°.52. Woensdag 29 April. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BA K KER Cz. RELDERSURE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verscliijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEÜWEDIEP, 28 April. De Britsche expeditie naar Abessinië is naar wensch afgeloo- penj Engeland heeft zijn doel er mede bereikt. Zie herig ten) Spanje heeft weder een nieuw kabinet, dat, naar verzekerd wordt, de staatkunde van wijlen Narvaez zal volgen. Bij den dood van genoemden bewindsman wordt herinnerd, hoe hij steeds, evenals alle andere staatslieden in Spanje, een partijman is geweest. Een correspondent van een buitenlandsch blad, dit herinnerende, maakt daarbij de zeer juiste opmerking, dat, indien Espartero, 0'Donnell en Narvaez, in plaats van elkander onophoudelijk tegen te werken en elkanders bestuur omver te werpen, de handen ineen hadden geslagen, om hunne uitstekende talenten ten voordeele van Spanje aan te wenden, zij ontzaggelijk veel tot de grootheid van lo land hadden kunnen bijdragen. In België is tegenwoordig evenais in Nederland ernstig sprake van herziening der onderwijswet, met het oog op de verhoudiug tot de kerkgenootschappen en het godsdienstig element in zake het onderwijs op de lagere scholen. De toestand in beide lauden ver schilt echter aanmerkelijk. In België eischt de clericale partij den blijvenden invloed der geestelijkheid op het onderwijs, terwijl de regering van scheiding spreekt; in Nederland daarentegen doet de regering haar voornemen kennen om aan het verlangen van hen, die godsdienstig onderwijs verlangen, te gemoet te komen. Door verscheidene dagbladen is gemeld, dat eene vermindering der getalsterkte van het staande leger op handen is. Dat berigt wordt bevestigd door het Militcir Wochenblattwelk blad als reden voor die vermindering opgeeft, dat verschillende omstandigheden het der administratie van het leger onmogelijk maken, met de haar verleende sommen toe te komen. Daar zij tegen het aanvragen eener verhooging opzag, had zij tot het naar buis zenden van een veker aantal manschappen besloten. Omtrent de politieke beteekenis van dien maatregel, zegt het Wochenblatt„Al is de vermindering ook niet van diep ingrijpenden aard, zij strekt toch ten bewijze, dat men in de regeringskringen den politieken toestand als van teer vreedzamen aard beschouwt." Het gerucht, dat de bedoelde maatregel zou genomen zijn ten gevolge van onderhandelingen met Oostenrijk en Frankrijk, wordt niet bevestigd. Wij vernemen dat bij sommige leden van het Yr ij korps alhier twijfel is gerezen, of zij wel van het geweer voorzien moeten zijn, gelegenheid van het uitgeleide en de ontvangst op a. s. Donderdag. Met zekerheid kunnen we daaromtrent berigten, dat bepaald bedoeld is, dat de manschappen gewapend moeten zijn. Tengevolge van het uitgeleide van het vertrekkende en de ontvangst van het naar hier komende bataillon zal in deze week geene exercitie van het korps plaats hebben. De officieren van het Artillerie—Vrijkorps alhier hebben 11. Zondag hunne opwachting gemaakt bij den majoor-kommandant van het 4de bataillon Infanterie, den heer Leijssius, ten einde van dien hoofdofficier, met het oog op zijn aaustaand vertrek, afscheid te nemen. Een treffende gebeurtenis had 11. Zondag namiddag in deze gemeente plaats, een gebeurtenis, die in hooge mate een algemeene deelneming verwekt heeft. De majoor-plaatselijke commandant W. Yske, werd, terwijl de HH. officieren van het Vrijkorps bij hem zijne opwachting maakten en terwijl hij tot hen een toespraak hield, door eene ongesteldheid overvallen, die onmiddelijk een einde maakte aan zijn leven. Groot is die onverwachte slag voor zijne diepbedroefde gade en nog jeugdige kinderen. De overledene was sedert Mei 1866 in zijne tegenwoordige betrekking werkzaam geweest. Naar wij vernemen zal de indeeling van miliciens, behoorende tot de ligting van dit jaar, plaats hebben op Dingsdag 5 Mei e. k. des voormiddags ten 10 ure in het lokaal Tivoli alhier. Gisteren heeft in eene woning aan de Hoofdgracht alhier, eene schoorsteenbrand plaats gehad, die gelukkig geene verdere gevolgen had. De spoedig aangebragte brandspuit van Zr. Ms. stoomschip de Valk deed uitnemende diensten en hield de uitbrei ding van het dreigend gevaar tegen. Door den notaris W. H. Bruno Bok, van Texel, werd jl. Zaturdag alhier publiek verkocht: eene oppervlakte van 604 bunders, 33 roeden slik, zandgronden en water, liggende binnen de gemeente Texel. Een en ander is opgehoudenhet heeft kunnen opbrengen 18080. Naar wij vernemen zijn in de vergadering der kiesvereeniging Burgerpligtgisteren avoud in het bierhuis de Brouwer gehouden, tot candidaten voor de Prov. Staten gekozende heeren S. Keyser Sz., van Texel en J. C. de Leeuw, uit den Anna-Paulowna Polder. Zr. Ms. stoomschip Bankaop reis naar Oost-lndië, is den 16 Maart 11. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Alles was wel aan boord. De Koninklijke familie heeft gisteren morgen omstreeks half elf uur het paleis te Amsterdam verlaten en is naar de residentie teruggekeerd, waar zij even na twaalf ure is aangekomen. Aan Z. M. den Koning zijn gisteren door Jacobus Krieger, tuinier én hovenier te Naaldwijk, de eerste nieuwe aardappelen van den konden grond aangeboden. De raad van den waterstaat, in zake der ontworpen droog making van de Zuiderzee is de geheele vorige en een gedeelte dezer week vergaderd geweest aan het Departement van Binnenl. Zaken. Wij vernemen, dat de raad thans met zijn verslag over deze belangrijke zaak, voor zoo ver den tegenwoordigen stand betreft, geheel gereed gekomeu is, zoodat men dit, indien de regering daar aan eene wenschelyke openbaarheid wil geven, binnen kort kan tegemoet zien. Stoompost De algemeene beraadslagingen over de Staats-begrooting van 1868 zijn door de Tweede Kamer in hare zitting van jl. Zaturdag voortgezet. Ware het niet, dat het onderwerp hetwelk in al de gehoudene redevoeringen behandeld wordt, de staatkunde van ïet tegenwoordig ministerie, letterlijk afgezaagd mag heeten, voorzeker zouden die discussiën, waaraan door de voornaamste redenaars in de Kamer wordt deelgenomen, eene groote aantrekke lijkheid hebben. Inzonderheid belangrijk achten wij de rede van den heer Storm van 's Gravesande, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Ik veroorlof mij den ministers en alle zoogenaamde conservatieven toe te roepen: Eigent u toeti niet het monopolie toe van liefde voor het vaderland, het Koningschap en het regerend stamhuis! weest verzekerd,en ik wenschte wel, dat ik het tot den Koning zeiven zeggen mogt, dat ook by de liberalen, of zoo gij wilt bij de oppositie, even veel vaderlandsliefde, even innige gehechtheid aan het regerend vorstenhuis en geenerlei gedachte bestaat om aan de regtcn van het constitutionele Koningschap afbreuk te doen." Toen het publiek op de tribune, na het uitspreken dezer woorden toejuichingen deed hooren, werd het door den voorzitter vermaand zich van teekenen van goed- of afkeuring te onthouden. In de zitting van gisteren, die zeer lang heeft geduurd, zijn de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrootiug, na een zeven- daagsch débat, ten einde gebragt. Heden voormiddag zou worden aangevangen met de afzonderlijke behandeling der begrooting voor Buitenl. Zaken. Volgens het Dagblad, zijn er, die beweren, dat de oppositie eene motie wil voorstellen om vooraf het Xllde hoofdstuk (Onvoorziene Uitgaven) in behandeling te nemen en daarbij de kabinets-qumstie te doen beslissen. Genoemd blad meent, dat de regering daartoe niet zou zijn over te halen, maar dat het kabinet bepaaldelijk bij eene stemming over het hoofdstuk Buitenl. Zaken de beslissing der meerderheid vernemen wil. Ds. J. W. van der Leeuw, pred. te Alkmaar, heeft tegen 1 Augustus zijn emeritaat aangevraagd. Naar wij vernemen is de heer J. J. van Duyn, te Alkmaar, benoemd tot kapelmeester der stedelijke mnziek te Assen, alwaar hij vroeger circa 5 jaren in dezelfde betrekking is werkzaam geweest. Jl. Vrijdag stond te Hoorn voor de Arrondissemeuts-regtbank teregt de persoon van H. V., van wien vroeger, als zijnde op hceter- daad betrapt, toen hij bezig was geld aan de Gereformeerde Kerk, in welker dienst hij was, te ontvreemden, is melding gemaakt. Na volledige bekentenis eischte de officier van justitie vijf jaren correc- tionnele gevangenisstraf en is de uitspraak bepaald den 1 Mei a. s. Van 20 tot en met 25 dezer zijn te Haarlem geëxamineerd 78 candidaten voor de acte van hulponderwijzer, waarvan aan 37 den verlangden rang is toegekend. Voor het onderhond van de kazerne te Haarlem is de minste inschrijver de heer M. Bierenbroodspot, te Hoorn, voor 6160. Jl. Vrijdag overleed te Leiden in 58jarigen ouderdom de heer dr. Lambert Allard te Winkel, beroemd taalkundige, redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal. Men verhaalt, dat een jongmeusch, te Koudekerk aan den Rijn woonachtig, die geene andere wetenschappelijke opleiding heeft ge noten dan die, welke hij zich zeiven heeft weten te verschaffen, een middel heeft gevonden om langs denzelfden telegraafdraad gelijktijdig van beide uiteinden signalen over te brengen. De uitvinding zou bij genomen proeven voldoende resultaten hebben opgeleverd. In den nacht van 11. Vrijdag op Zaturdag is, zoo meldt de Rosendaalsche Courant, op het groot seminarie onder Hoeven, in den hoogen ouderdom van 86 jaren, zacht en kalm ontslapen Z. D. H. Mgr. Johannes van Hooijdonck, bisschop van Breda, kommandant der orde van den Ned. Leeuw, enz. De Roomsch Katholieke Kerk lijdt in zijn afsterven een zeer groot verlies. Men verneemt, dat zich 11. Zaturdag middag een sergeant majoor van de koloniaal-invaliden van Bronbeek uit de voeten heeft gemaakt met eene aanzienlijke geldsom, die hij had ingebeurd ter uitbetaling van pensioenen, enz. De policie moet evenwel spoedig onderrigt zijn geworden, dat hij plaats had genomen op den trein naar Utrecht, en onmiddellijk derwaarts hebben getelegrafeerd. Volgens later berigt is hij daar aangehouden en naar Arnhem terug gebragt. Te Onstwedde geraakte een arbeider, die een schoorsteen schoon zou maken, er in beknelt; hij bulderde het weldra van benaauwdheid nit; toen men zoo spoedig doenlijk een opening in den schoorsleen bragt, werd de man afgemat en ontveld aan de knieën en schouders verlost; hy verklaarde het hoogstens slechts enkele minuteu meer te hebben kunnen uithouden. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat in den tuin van ds. Kappers te Makkinga een bloemkool staat, die op den kouden grond is gegroeid en nu reeds zoo groot is als een Edam mer kaasje. Het 50-jarig bestaan van de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid zal den 25 Aug. a. s. te Frederiksoord luisterrijk worden herdacht. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Oorlogsmiddelen. Voorheen en thans. Het is aardig op te merken, hoe men tegenwoordig, bij de uiterste volkomenheid der verdedigingsmiddelen als het ware tot de kindschheid der oorlogs tijden schijnt terug te keeren, althans^ dezelfde beginselen weer in toepassing brengt, die men in de vroegste oorlogen bezigde. Wie erkent b. v. niet in de ramschepen de gallcijen der Grieken en Romeinen, met de vernielende sporen voorzien, waarbij men ons op de school deed opmerken, hoeveel de oorlogsmiddelen onzer eeuw boven zulke lompe verdedigings-werktuigen vooruit haddenDe zware harnassen, van ridders en paarden afgenomen, komen op de wanden der schepen terug. Ericson, de beroemde Zweedsche ingenieur, heeft voor de verdediging van zyn vaderland een nieuw soort van kanonneerboot uitgevonden om in de naauwe kreeken en zee-armen dier kusten gebruikt te worden, die door menschenkracht in beweging wordt gebragt. Eindelijk, een der nieuwste kanonnen, het Steinheil-kanon, dat zooder geluid en zonder kruiddamp zijn kogels uitwerpt, is op het beginsel van Davids wapen ingerigt. De kogels worden door middel van een snel draaijende schijf uitge worpen, en de rigting van den loop komt juist overeeu met den tangens dier schijf. Het is dus de middelpunt-vliedende kracht die hier werkzaam is, even als bij den slinger, dat geduchte wapen der oude volken. Inderdaad men mag wel zeggen, er is niets nieuws onder de zon. Economist Aan den schoat-bij-nacht titulair J. Boelen Jzn.. lid van het Hoog Militair Gcregtshof, is de titulaire rang verleend vau vicc-adrairaal. De luit. ter zee 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, dienende op Zr. Ms, drijvende batterij Neptunus, wordt met 10 Mei op nou-activiteit gebragt en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. P. J. van Druynen; terwijl op Zr. Ms. wachtschip te Vlissiogeu wordt geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. L. C. Holtzapffel. Volgens Reuther's Office is Magdala den 13 April jl. stormen derhand ingenomen. De gevangenen zijn bevrijd. Koning Theodorus is gesneuveld. 14,000 man hebben de wapenen nedergelegd. De Engelschen tellen 15 gekwetsten, waaronder een officier. De vijand heeft 500 dooden en 1500 gekwetsten. De troepen zijn in het bezit van een ruimen voorraad levensmiddelen voor drie maanden. Een officieel berigt uit Alexandrië, dd. 25 April, meldt het volgende: „Koning Theodorus van Abessinië is bij Magdala ver slagen gewordeD, heeft aan al de gevangenen de vrijheid hergeven en zich binnen Magdala teruggetrokken. Deze stad is stormender hand ingenomen en Theodorus verloor daarbij.het leven. Het verlies door de Engelschen geleden is van zeer weinig beteekenis; 14,000 man hebben de wapenen nedergelegd. Volgens een telegram uit Suez zou Koning Theodorus by de bestorming van Magdala, zieude dat zijne keurbende vernield werd, zich met een pistoolschot om het leven hebben gebragt, ten einde niet in de handen der overwinnaars te vallen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten te volharden bij het besluit om geen plaats voor het oprigten van een standbeeld van Koning Leopold I aan te wijzen, een besluit waardoor hy vroeger gemeend had zijne outevredenheid over de inrigting der werken tot betere versterking der stad aan den dag te moeten leggen. De vier groote opera-boufl'es van Offenbach, La belle Helène, Barbe bleue, Vie Parisienne en Duchesse de Géroltstein zijn te zamen te Parijs 1000 maal opgevoerd, en hebben 3,372,366 fr. opgebragt. De Parijzeuaar is in de wolken. Hij heeft wéér een nieuw stopwoord. Op O/te' Lambert, Je ne le demande enz. is thans gevolgd Je le sacoure, en men kan nu gedurende een maand weer niets zeggen, of men is zeker negen maal van de tien ten antwoord te krijgen: Je le aamure. En dit is het geestigste volk der wereld. De voordragt der regering om te bepalen dat de doodstraf in Engeland en Schotland niet meer op de openbare straat, maar binnen den omtrek der gevangenis zal worden uitgevoerd, is dezer dagen door het Lagerhuis aangenomen. Daarbij is een voorstel van den heer Gilpin, om de afschaffing der doodstraf wenschelijk te verklaren, met 127 tegen 23 stemmen verworpen, na eene korte discussie waaraan de ministers niet deelnamen, en waarbij de dood straf door den heer Mill, den bekenden wysgeer en staathuishoud kundige, verdedigd werd, als een doelmatiger en minder wreed middel om van misdaden af te schrikken, dan al wat in de plaats daarvan zou kunnen worden gesteld. De Prins van Wallis en diens gemalin zyn van hunne Iersche reis in goeden welstand te Londen teruggekomen. Ter eere van den Prins en de Prinses van Wallis, is Woensdag jl. door de burgery der stad Dublin een groot bal gegeven, in het daartoe luisterijk ingerigte en schitterend met gas verlichte gebouw der wereldtentoonstelling. Treffend moet, volgens den te Dublin gevestigde berigtgever van den Times, het oogenblik geweest zijn waarop het vorstelijk gezelschap het gebouw binnen kwam, door de hofhouding van den onder-Koning en door de commissarissen van het bal aan den ingang ontvangen, en onder het spelen van het volkslied, door de meer dan 4000 aanwezigen luide en herhaaldelijk toegejuicht werd. Het koninklijk gezelschap bleef tot half vier ure in den ochtend het feest bijwonen. Zelfs in Australië bedrijven de Fenians hunne misdadenEen Britsche regerings-dépêche uit Sidney meldt het volgendeDen 12 Maart heeft een Fenian, Offarell genaamd, in den schouwburg een pistool gelost op Prins Alfred en hem ligt in den rug getroffen. De kogel is uit den wond gehaald, en de toestand van den lijder niet gevaarlijk. De dader is in hechtenis; hij heeft zijne misdaad bekend. Toen hij gezien had, dat zijn schot niet de door hem gewenschte uitwerking had, deed hy een tweede schot, waardoor een ander gekwetst werd. Bij deze tweede moordaanslag werd hy gevat. De Prins werd dadelyk aan boord van de Galathea gebragt en zal zoo spoedig mogelyk naar Engeland terug keeren. Eene bij de Engelsche regering uit Sydney ontvangen dépêche, dd. 31 Maart, meldt, dat het herstel van Prins Alfred goed vooruitgaat. O'Farrell, de dader van den aanslag op het leven vau den Hertog van Edinburg, is den 31 Maart te Sidney veroordeeld om opge hangen le worden. De toestand van den Hertog bleef gunstig. De Engelsehe dames toonen tegenwoordig, dat zy gaarne van andere natiën eene mode willen aannemen, die haar bevalt. De eerste mode is door haar van de Parijsche sohoonen afgezien. Zij droegen de parapluie of en-tout-cas als een degen aan hare linker zijde gehaakt. Dit te zamen met hooge laarsjes van ontzettende hakken voorzien, ronde hoeden met veeren en glinsterende knoopen aan den mantel, geeft haar een bepaald militair voorkomen, zoodat Engelsche vaders en echtgenooten, in koor met de belastingschul digen van geheel Europa de tegenwoordige kostbare wijze van algemeene wapening betreuren. De tweede mode is aan de Ameri kanen ontleend, en toont meer vernuft. Daar de Engelsche dames veel in den spoortrein zitten en gaarne gemakkelijk en rustig willen reizen, derhalve zonder door te veel gezelschap geplaagd te worden, nemen zy tegenwoordig eenige bébés postiches, of kunstmatige zui gelingen mede. Wanneer deze kinderen opgewonden zyn (met een sleutel), slaken zij zulke akelige kreten, dat iedereen het rijtuig, waarin zy zich bevinden, vermijdt. Zij worden op de volgende wyze geadverteerd: Stemmen van de beste soort, zeer snijdend en mcchant, des noods vijf octaven hoog 2 p. st. Dezelfde zuigelingen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1