1868. N°.55. Woensdag 6 Mei. SCHUTTERIJ. BINNENLAND. BUITENLAND. AANBESTEDING. PUBLICATIE. HELDERSCHE m NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuiidag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den 8 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Marseille. Op Vrijdag den 15 Mei 1868, des avonds ten hal/ 2tm ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het MAK 13IV van eenige gemetselde Hiolen, het BLSTKATE1 va» de Vlamingstraat en van een gedeelte van de Achter-Binnenhaven. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling tan 50 Cents. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, door wien op Woensdag den ld Mei e. k„ des voormiddags ten elf ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Helder, den 5 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den li April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Alt. 6, 7, 8 ea i) van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dtl. II April 1828, N°. -gf-jE (Provinciaal blad N°. 41) omtrent de executie der Wet op de Schutterijen Roepen bij deze op alle Manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Janoarij 1868 hun 25ste jaar zijn iugetreden, en alzoo diegenen welke iu den jare 1843 zijn geboren, alsmede de zoodauigen welke, ofschoon in audere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijü komen wonen eu op den lsteu Jannarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 183^, tot en met 1842 ingesloten, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasportcerde Militairen, die, om welke redenen dau ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, teu einde zich iu de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven; teveus te kennen gevende: Dat de inschrijving zal beginnen deu 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den e e rs te n Juuij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, voor de inschrijving zal worden gevaceerd op alle werkdageu, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor te komen, dat iemand iu de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld c-eu ieder bekend te maken met en te heriuuereu aau de navolgende bij de Wet vau 11 April 1827 (Staatsblad n°. 17), gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder ouderscheid of hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun verinogen hebbeu gevestigd, tot de inschrijviug verpligt zullen ziju binuen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, eu bijaldieu in die verschillende gemeenten alleeu dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die geineeute, alwaar zij voor de personele belustlug ziju aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden; Dat degenen welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoeud bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden iugeschreveu, onver minderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunneu juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, iudieu het zal blijken dat er tijdeus de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermaucn tevens ieder ingezeten dezer gemeente welke het aangaat, om zich tijdig vau een geboorte-extract te voorzien, waardoor zich ieder vau zijnen juisten ouderdom kun verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te meldeu, teu einde de straf, wegens ualatigheid vastgesteld, voor te komen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 Mei 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Mei. Een artikel over den toestand der buitenlandsche aangelegenheden inden Times begint met de woorden: „Oorlog of ontwapening, dit zijn de twee uitersten waartusschen bet algemeene gevoelen op bet vasteland onophoudelijk zweeft." Het blad vraagt waarom men niet tot ontknooping overgaat en draagt aan Frankrijk de verant woordelijkheid van het tegendeel op. Er kan geen oorlog iu Europa zijn, zegt de Timesdan wanneer Fraukrijk dien veroorzaakt. De Keizer behoort uitspraak te doen en dat op eene wijze die geen tweeërlei uitlegging toelaat. Dingsdag a. s. zal in dit district eene veikiezing van twee leden voor de Prov. Staten plaats hebben. Aan de beurt der aftreding zijn de hcerenMr. K. J. C. STAKMAN BOSSE en S. KEIJSER Sz., die weder herkiesbaar zijn. Spaarbank van den Helder: Saldo op 1 Januarij 1868 ƒ19352,66 Ingebragt en renten gedurende het 1ste kwartaal 1868 - 2682,17 Te zaraen ƒ22034,83 Gedurende het 1ste kwartaal 1868 uitbetaald - 1308,19 Saldo op 1 April 1868 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1868 1 April 1868 20726,64 188. 193. De majoor-commandant der op te rigten Schutterij alhier, de heer mr. Ch. Bosch Reitz, heeft heden in handen van Z. Exc. den commissaris des Koaings dezer provincie, den gevorderden eed afgelegd. Met genoegen vernemen wij, dat, door een geacht ingezetene dezer gemeente, die verzocht heeft zijn naam niet te noemen, onder den iudruk der door het bestuur der Zangvereeniging Nut en Genoegen aangewende poging om bijdragen te verzamelen voor de weduwe VV. Ran, den volgenden dag aan die weduwe 10 kop erwten en eene niet onbelangrijke hoeveelheid vet is gegeven. Dit voorbeeld vinde navolging. Gisteren hebben de majoor-kommandant en de verdere offi cieren van het 3de bataillon 7de reg. Infanterie, jl. Donderdag alhier in garnizoen gekomen, hunne opwachting gemaakt hij de onderscheidene autoriteiten in deze gemeente, o. a. bij den majoor- kommandant van het Artillerie-Vrijkorps. Gisteren was het 54 jaren geleden, dat de gemeente Helder van de Fransche overbeersching werd bevrijd. Z. M. stoomschip de Valk verlrekt morgen naar den Moerdijk, ter overbrenging der equipagie van het ramtorenschip de Scorpioen, dat te Toulon is aangebouwd en aldaar in dienst zal worden gesteld. Gelijk wij reeds vroeger gemeld hebben zal genoemde manschap de verdere reis per spoortrein door België en Frankrijk afleggen. Naar wij vernemen zal door de leden der zangschool Euphonia alhier eerlang een coucert worden gegeven ten voordeele der nage- lateue betrekkingen van de visschers, die in den storm van den 27 April 11. zijn omgekomen. Het liefdadig doel, dat met dit concert wordt beoogd, maakt onzes inziens aanprijzing overbodig. Heden wordt in het lokaal Tivoli alhier de aflevering gehouden der miliciens, behoorende tot de ligting van dit jaar, en afkomstig uit deze en uit de omliggende gemeenten. Wij vestigen de aaodacht van het belangstellend publiek op de bij de heeren Bosch en Zoon te Utrecht in het licht verschenen brochure, getiteld: „Een woord van opwekking tot deelneming aan de Artillerie-Weerbaarheid. (Prijs 10 ets.)" Onze vroegere plaats genoot, de kapt. der Artillerie W. C. Hojel, vestigt in dat opwek kend woord de aandacht zijner lezers op het groote belang voor de verdediging van het vaderland van het bestaan van genoemde korpsen, die zich meer bepaald op de Artillerie toeleggen. Zijn woord worde veel gelezen en algemeen betracht! H M de Koningin zal in de helft van deze maand HDs. zomerverblijf het "Huis ten Bosch" betrekken. Niet minder dan 75 personen mannen, vrouwen en kin deren zijn dezer dagen vau Terschelling naar Amerika vertrokken. Te Wieringerwaard vierden jl Zondag Hendrik Jbsz. Waiboer en Gunrtje Albers Kaan hun gouden, de dochter en behuwdzoon van dit echtpaar hun zilveren bruiloftsfeest en werd tevens het huwelijk voltrokken van drie kiuderen van laatstgenoemden (twee zoons en een dochter). Door het Kantongeregt te Alkmaar is dezer dagen iemand veroordeeld tot 1.boete en de kosten, met subsidiaire gevangenis straf van één dag, omdat hij zonder behoorlijk plaatsbewijs plaats had genomen in een rijtuig der Holl. IJzeren Spoorwegdienst. De huisvrouw van Jakob Homan, arbeider te Hoorn, schonk hem als Meigesehenk drie zonende vrouw en de kinderen zijn in den besten welstand. De Arrond.-Regtbank te Hoorn, heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van H. V., reeds meer gemeld, wegens diefstal van kerk- en armengelden, eu hem mitsdien veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Door de scherpschutters-verpeniging Claudius-Cwilis te Amster dam, zal, in het laatst der maand Juuij een wedstrijd worden aan geboden aan al de in Nederland gevestigde Scherpschutterijen en Vereenigingen tot bevordering van 's Lands weerbaarheid, en wel op verlangen vau Z. K. H. Prins Hendrik, den beschermheer der genoemde vereeniging. Jl. Vrijdag is door het kiescollegie der Ned. lïerv. Gemeente te Haarlem, uit het vroeger vermelde drietal beroepen, dr. A. W. Bronsveld, pred. te Charlois. Door den gemeenteraad te Zaandam is benoemd tot leeraar in de oude talen en letteren aan de hoogere burgerschool aldaar, de heer H. Smits, doctor in de letteren te Waalwijk. Uit Brouwershaven wordt gemeld, dat op den Banjaard een Engelsch vaartuig is gestrand, waarvan de bemanning op één enkelen na, in de golven is omgekomen. Toen te Zwolle jl. Zondag avond, omstreeks 7 nre, honderde raenschen ter gelegenheid van de Potjes-kermis bqeen waren, hoorde men eensklaps roepen: Een wolf los! een wolf los! en inderdaad een vau de dieren, die in eene tent ten toon gesteld werden, had zijnen oppassers weten te verschalken en liep over het kermisplein rond. De daardoor veroorzaakte verlegenheid was groot, doch na vrij wat moeite gelukte het den directeur der menagerie den wolf weder te vaogen. Aangekomen schepen te Batavia vóór 8 April: Fop Smit, Louis Meijer, Medea, Schoonderloo, Walcheren en Nederland Oranje. Vertrokken: Batavia, Burgemeester van Middelburg, Fagel, Geertruida Maria en Jacobus. In het Fransche officiëele dagblad, den Moniteur, komt een zeer belangrijk artikel voor van den heer Georges Ville over de aardappel ziekte. Uit proefnemingen, door hem zoowel als door den schei kundige Liehig en door doctor Kamrodt vroeger genomen, blijkt, dat al te overvloedige bemesting met gewone mest, waarvan de stikstof het hoofdbestanddeel uitmaakt, praedispositie tot de ziekte geeft, terwijl daarentegen det gebruik van drie mineralen, phosphor- zure kalk, potasch en kalk, een oogst van volkomen gezonde vruchten waarborgt. Op het proefveld van Vincennes is de waarheid daarvan bij ondervinding gebleken. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Z. M. heeft o. a. benoemd bij het 7de reg. Infanterie tot kapt. 3de kt* (naar ouderdom van rang) Zr Ms. ord.-off., den lsten luit. jhr. W. I,. van Spcogler, van het Instrnctie-bataillon. De Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft besloten het noodige terrein aan te koopen tot oprigting van het ruiterstandbeeld voor wijlen Koning Leopold I en waarvan de afstand naar men weet, door den Antwerpschen Gemeenteraad is geweigerd. De Kamer zal tot dat einde 10,000 francs bijdragenwat aan de koopsom dan nog te kort komt zal door eene nationale inschrijving worden gevonden. De Fransche minister van marine heeft nadere berigten ont vangen betreffende het vermoorden in Japan van een gedeelte der bemanning van een sloep, behoorende tot de Dupleix. Den 8 Maart werd de sloep van bedoelden oorlogsbodem afgezonden om den Franschen gezant af te halen. In de onmiddelijke nabijheid der kust aangekomen, werd de bemanning eensklaps aangevallen door eenige honderden Japanners. Tien man werden door de aanranders doodgeschoten. De Japansche regering heeft zich terstond bereid verklaard, al de vorderingen deswege door de autoriteiten gedaan, in te willigen. De hongersnood die in Algerië heerscht, gaat alle beschrijving te boven. Een ooggetuige deelt het volgende mede: „Ik zag," zoo schrijft hij, „te Oued-el-Téménia, met mijne eigen oogee, een groot aantal uitgehongerde mensohen, die op handen en voeten kropen, wijl zij de kracht niet meer bezaten om zich staande te houden. Kwamen zij op een stuk lands dan deden zjj hun best om eenige graanhalmen te plukken en op te eten. Vier hunner zag ik voor mijne oogen bezwijken. Dagelijks, dit vertelden mij de inwoners, sterven er op die plek acht a tien personen, die zoo zorgeloos begraven worden, dat eiken nacht de hyena's aan hnune lijken zich vergastpn Parijs heeft niet slechts zijne boogeschool met vier faculteiten en zijn instituut met de vijf academies: het bezit ook eene hoogcschool en eene academie voor kappers en friseurs. Even als het echter schrijvers en geleerden dikwijls hoogst moeijelijk valt lid van het instituut te worden, zoo is het ook niet gemakkelijk voor de kappers, zich onder hunne tallooze collega's roem en onsterfelijkheid te verwerven. Ondcrtusschen wordt hun toch de gelegenheid aangeboden hun genie te doen bekend worden. Jaarlijks namelijk heeft er in de „Salie Molière" een plegtige wedstrijd plaats, waarbij aau de roemrijke overwinuaars eere-medailles worden toegekend. In het midden vau de zaal staat bij die gelegenheid eene lange tafel, waarover een wit kleed ligt uitge spreid, waarop twee rijen kapspiegels staan. Naast ieder daarvan bevindt zich een sierlijke kast, welke de instrumenten van den kapper bevat. Vóór iederen spiegel zit eene dame, in een kapmantel, en aan hare linkerhand staat een friseur. Op een gegeven tecken beginnen alle mededingers tegelijk hun werk. Ieder kapper heeft zijne eigene methode, zijn eigen stijl, zijne eigene kunst grepen, welke hij op het hoofd der dame, welke hem wordt aangewezen, toepast. Zoodra het werk voltooid is, valt de kapmantel van de schouders der schoonc, die dan door haren friseur aan de aanwezigen wordt voorgesteld, terwijl het kapsel, al naar liet zulks verdient, bewonderd wordt, Bij het einde van deu wedstrijd, wanneer alle dames gekapt zijn, worden deze in groepen verdeeld en het kapsel van de verschillende groepen door de leden der jury naauwkeurig beoordeeld. Er worden dan beraadslagingen over de friseerkuust en het haar knippen geopend en eindelijk aan den vcrdieustelijkstcu kapper de prijs-medaille uitgereikt. De leden der vereeniging houden er ook een ondcrstcunings-fonds op na, waarvan zij jaarlijks drie groote soirees geven, welke gewoonlijk in de zaal Valentino plaats hebben en die inderdaad hoogst eigenaardig zijn. Op eene soort van estrade zitten dan eenige dozijnen dames, aan wier hoofden men de geschiedenis der friseerkunat kan bestuderen. Men ziet daar toch kapseis uit den tijd vau Perikles, Augustus, Frans 1, Hendrik IV, Lodewijk XIV, van de revolutie, het keizerrijk, de restauratie en alle nuances vau den tegenwoor- digen tijd. De eerste heeten „coiffures de fantaisie", waaraan de kunstenaar zijn vindiugrijk talent vertoont. Iemand, die de voorgaande inaand zulk eene soiree heeft bijgewoond, zegt dat de zaal prachtig verlicht was, terwijl een voortreffelijk orchest keur van muziek deed hooren eu de blikken van het tal rijke publiek geboeid werden door de fantastische kapsels, welke de dames op de estrade vertoonden. Vooral vielen de vier jaargetijden in het oog. De leute werd voorgesteld door de sleutelbloemen en de nageltakken, beuevens een vogel nestje, waarin de moeder haar jongen voederde; de zomer, door eene jonge sehoone blondine, die in haar kapsel droeg een met koreuhlocmen doormengde korenschoof, waarin een gouden sikkel stak; de herfst werd vertegenwoordigd door vruchten, waaronder de druiven zeer schilderachtig uitkwamen, terwijl rijp en ijskegeltjes zeer natuurlijk den winter voorstelden. De kapper 'harensol had evenwel de vreeindsoortigste coiffure uitgedachthij had daaraan den naam van „internationale" gegeven. Zijne dame droeg de vlaggen van alle natiën in hare haren, en op den schedel prijkte een zouaaJf, die er de Fransche' driekleur op plantte. Volgens telegram heeft de minister Disraeli aan H. M. de Konin gin van Engeland zijn ontslag aangeboden, maar H. M. heeft ge weigerd dat verzoek in te willigen. Het dezer dagen te Londen in eene kast van een in aanbouw zijnde huis gevonden lijk van een manspersoon is ter aarde besteld en voorloopig moet men aannemen dat die man uit een krank zinnigenhuis is ontsnapt. De verklaringen intusschen van de twee dames die beiden bet lijk ais dat van haar man hadden opgeëischt zijn van dien aard dat het vermoeden is ontstaan, dat de hier bedoelde persoon twee vrouwen had gehuwd onder twee verschillende namen. Dit punt is te merkwaardiger omdat eene der dames, wanneer het geconstateerd werd, dat zij weduwe was, een pensioen van 100 p. st. per jaar verloor en dat zij dus geen belang had bjj de toelichting van de identiteits-quaestie. Er komt bij deze zaak nog eene andere vraag: namelijk hoe de hier bedoelde persoon uit het gesticht heeft kunnen ontkomen door vyf stenig gegrendelde deuren en daarna over een muur die vyftien voet hoog was. Maar dan is het vooral eene belangrijke vraag geworden welke behandeling de verpleegden in deze soort van gestichteu ondergaan, wanneer zy die ontvlugten, om in eene kast van een ledig huis deu dood te gaan zoeken? De South london Press berigt, dat te Londen eene kerk voor doofstommen gebouwd zal worden, en verder dat Ds. Spurgeon een nieuwe gift ontvangen heeft van 1500 voor den aanbouw van twee nieuwe weeshuizen in Stockwell (nabij Londen). Over twee of drie weken zal de eerste steen gelegd worden van twee diergelijke gestichten, waarvoor gelden gelijkelijk door de kinderen der Zondags school en door de studenten van het collegie tot opleiding vau evangeliedienaars, bijeengebragt zyn. Te Dover heeft een bediende van den spoorweg den opzigter van het station op de meest voorbedachte wijze met een geweer doodgeschoten, daar de moordenaar, die berispt was geworden, ver onderstelde dat de heer Walsh (de opzigter) bezig was een beklag aan de directie op te stellen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1