1868. N°.57. Zondag 10 Mei. BINNENLAND. BUITENLAND. ADVERTENTIËN. A. A. BAKKER Cz. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. - BEKÉ NmviAKIING. ÏN HB, HELDERSCHE m NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post 1.65. Uitgever Bureau; M O L E N P L E 11\, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Aao Het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Noordholland (s Haarlem, zal op DINGSDAG den 19den MEI 1868, des namid dags ten half drie ure, bij enkele inschrijving worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild, op het eiland Texel, dienst 1808—1871. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaar, te verkrijgen aan de Provinciale Griffie van Noordholland te Haarlem, aan het bureau van Buitenlandsche Paspoorten op den Dam te Amsterdam, bij deu Provincialen opzigter van den Waterstaat te Helder en ter Gemeente-Secretarie van Texel. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in Noordholland te Haarlem, bij den Ingenieur van den Waterstaat J. F. W. CONRAD te Alkmaar en bij den opzigter voornoemd. Aanwijzing in loco zal worden gedaan des Zaiurdags vóór de besteding, des voormiddags ten 10 ure, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor HET VERLEENEN VAN INKWARTIERING EN ONDERHOUD aan het krijgsvolk in aanmerking komen, opgemaakt volgens art. 17 der Wet van 14 September 1866 (Staatsblad u°. 138) gedurende de eerstvolgende 14 werkdagen, op de gewone kantooruren, op de secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst moeten binnen 14 dagen na atloop van deu tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 9 Mei 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 9 Mei. Pruissen heeft zijn leger een weinig verminderd, en men heeft de boop geuit, dat Frankrijk dit voorbeeld mogt volgen. De Moniteur herinnert nu, dat het keizerrijk in Maart reeds 14000 man naar hunne haardstedeu heeft gezonden, en dat naar verhouding die vermindering grooter is dan die van Pruissen. Het ware te wensehen, dat beide staten in dien geest wat verder gingen. Eene wezenlijke legervermin- dering zou het reeds een weinig verlevendigd vertrouwen spoedig geheel herstellen. Er is sprake van een huwelijk van den Kroonprins van Denemarken met de Britsche Prinses Louise. Het belangrijkste nieuws heden te vermelden is: 1. de aanneming door het Engelsehe Lagerhuis van de twee andere voorstellen van Gladstone betreffende de Iersche staatskerk2. de verwerping van het voorstel der liberaal-nationale partij in het Tolparlement, tot het zenden van een adres van antwoord op de rede, waarmede de Koning van Pruissen de zitting geopend heeft; 3. de aannemiug van de Frausche drukperswet door den Franschen Senaat. Dingsdag a. s. zal in dit district eene veikiezing van twee leden voor de Prov. Staten plaats hebben. Aan de beurt der aftreding zijn de heerenMr. K. J. C. STAKMAN BOSSE en S. KEIJSER Sz., die weder herkiesbaar zijn. Met genoegen vernemen wij, dat ook door de rederijkers kamer Olympia alhier eene buitengewone vergadering zal worden gegeven ten voordeele der nageblevene betrekkingen der in den I jongsten storm verongelukte visschers. Jl. Donderdag is alhier aaugekomen de nieuw benoemde majoor bij de Vesting-Artillerie A. H Momraers, kommandant der alhier in garnizoen liggende compagniën van het 1ste regiment. Per Kandanghauer zijn als passagiers naar Oost-Indië ver trokken: de heer W. van der Ven, echtgenoote en 5 kinderen; de heer Brouwers, echtgenoote en 7 kinderen; de heer Edwards: de heer Poelman en echtgenoote; de heer Nielant; mejufvrouw Godron; en 2 Inlandsche bedienden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in de zitting van jl. Donderdag met 26 tegen 11 stemmen besloten om het door den heer Cremers en nog vier leden der Kamer ingezonden voorstel in de afdeelingen te onderzoeken. Het nemen van dit besluit werd door eene vrij langdurige beraadslaging vooraf gegaan, waarbij onderscheidene sprekers te kennen gaven, door hunne toestemming tot onderzoek niets te willen beslissen omtrent de af-of goedkeuring van het voorstel zelve of omtrent hetgeen de inhoud van het daarin bedoeld adres zoude uitmaken. Ook de minister van Binnenl. Zaken voerde het woord, om te doen uitkomen, dat de in ons land heerscheude spanning niet door het ministerie, maar door de beslissing der Tweede Kamer is veroorzaakt. Verder deelde de Minister mede, dat de opdragt tot vorming van een nieuw kabinet aan den heer van Reenen was geschied, vóór de Regering kennis droeg van het voorstel door vijf leden dezer Kamer gedaan. De active sterkte der dienstdoende schutterij in Nederland bedraagt, blijkens officiëele opgave, 25,294 man, tot dusver bedroeg zij 16392 man. De rustende schutterij telde 30068, thans 39944 schutters. Derhalve heeft de sterkte der dd. en rust. schutterij eene vermeerdering van 18778 man ondergaan. Uit 's Hage wordt gemeld, dat de heer Lewe Quintus, lid der commissie voor de oprigting van een monument te Heiligerlee, Z. M. den Koning heeft uitgenoodigd om tegenwoordig te ziju bij de aanstaande viering van het derde eeuwfeest van deu slag bij Heiligerlee. Volgens dat berigt, is genoemde heer naar Groningen wedergekeerd met veel hoop, dat Z. M. aan de feestviering zal deelnemen. Aan HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik, zijn gisteren door Jacobus Krvger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden. Door den Herv. Kerkeraad en gemagtigden te 's Hage, is het navolgende drietal predikanten opgemaakt: ds. Koningsbergen te Velp, dr. Kuijper te Utrecht en ds. Jorissen te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Zierikzee, door ds. D. P. M. Graswinekel, pred. te Zalk. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Warga, door ds. J. P. van der Vegte, te Zuidzijpe; naar die gemeente te Koog en Zaandijk, door ds. J. Boetje, te den Burg, Waal en Oosterend op Texel. Te Texel is de handel in lammeren stil, voor eenigen tijd werd nog 6 50 tot 7.50 geboden, doch die prijzen zijn thans moeijelijk te maken. Van wol zijn reeds enkele partijtjes verkocht voor 1.80. Naar men verneemt heeft den 6 dezer de heer officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Alkmaar, vergezeld van den heer griffier en een geneeskundige, zich naar Egmond-Binnen begeven ten einde een onderzoek in te stellen naar den dood van een nog jeugdig kind. Het -is gebleken dat de moeder in eene vlaag van krankzinnigheid haar kind, 9 maanden oud, voorover in een emmer met water heeft gehouden zóó, dat de dood er het gevolg van werd. De ongelukkige was reeds eenmaal aan die ziekte lijdende en is toen te Meerenberg verpleegd. Thans is zij weder derwaarts gebragt. (N. Alkm. Crt.) Door den raad der gemeente Beverwijk werd eergisteren aan besteed het bouwen van een raadhuis aldaar; daarvoor waren ingekomen 6 biljetten. Aannemer de heer V. P. Braun aldaar, voor ƒ20,000. Voor het oude raadhuis tot amotie waren 8 biljetten ingekomen. Hoogste inschrijver de heer K. Slegtkamp aldaar, voor 1690. Het Prov. Geregtshof van Gelderland heeft den persoon van T. C. Meijer, wonende te Oldenzaal, laatst verblijf hebbende gehouden in de kolonie Ommerschans, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren, ter zake van schriftelijke bedreiging met brandstichting in een gebouw onder voorwaarde, en zulks na vroegere veroordeeling van meer dan een jaar. Te Oisterwijk herinnert men zich niet ooit zooveel nachtegalen bij elkaar te hebben gehoord, als er thans eiken avond hun liefelijk gezang in den onmiddelijken omtrek dier plaats doen hooren. Te Wijhe staan de vruchtboomen zeldzaam vol met bloesem. In de Köln. Ztg. komt de volgende advertentie voor„Wilhelm Spelter waarschuwt in de courant mij niets op zijn naam te crediteren, net of er domme menschen zouden kunnen gevonden worden, die mij het geringste zouden willen borgen op zijn naam. Dus die waarschuwing dient alweder om mij noodeloos te krenken en dit is voor mij eene reden te meer om een echtscheiding aan te vragen." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. vaö gez. 2de kl. II. van Stockum, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 16 dezer gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord, en op gemeld wachtschip vervangen door den off. van gez. 2de kl. T. J. J. Gori. Jl. Donderdag zijn te Antwerpen ten doop gehouden de vierling dochters vau een geacht echtpaar daar ter stede. Deze merkwaardige plegtigheid had duizenden nieuwsgierigen doen zameükomen in de straten waar langs de stoet moest trekken, die bestond uit 4 bakers, 4 meters, 4 peters, en de vier kinderen met den vader. Toen deze laatste aankwamen ging er onder het publiek een luide kreet van toejuiching op. „Leve de echtelieden v. d. M.l Leven bunne kinderen 1" riepen duizende monden. Sommige dames weenden van aandoening. Nadat de doop was volbragt, werden de kinderen aan het publiek vertoont voor de vensters der rijk gezegende ouders. Moeder en kinderen zijn bij voortduring zeer welvarende. Jl. Donderdag heeft de Fransch-Keizerlijke Prins, thans 12 jaren oud, zijne eerste communie gedaan. De Prins droeg het costuum, dat men in Frankrijk gewoon is bij zulke gelegenheden te dragendonkerblaauw buis met witten strik aan den linkerarm, witte pantalon en wit vest. De plegtigheid was zeer statieus. De Keizer en de Keizerin woonden haar bij. Op hetzelfde oogenblik dat zij plaats had, hebben al de kinderen van de lagere scholen, onder geleide van hunne onderwijzers, de verschillende kerken bezocht, om hunne gebeden te voegen bij die van den zoon des Keizers en der Keizerin. Le Monde kan het aan zekere fransche dagbladen niet vergeven dat zij de abessioische expeditie met die naar Mexiko vergelijken en uitroepen. „Ongelukkig Frankrijk! Gelukkig Albiou!" Zij begrijpt niet, hoe men eene parallel kan trekken tusschen een langen, moeije- Ujken en bloedigen oorlog en „eene militaire promenade, waarop geen enkel patroon verschoten en geen enkel man verloren werd, en die Koning Theodorus in eene geduchte nederlaag had kunnen doen verkeeren, indien hij de Engelschen slechts afgemat en tot het invallen van het regengetijde opgehouden had." „Frankrijk (vervolgt le Monde), dat op 2500 mijlen afstand van zijne kusten Puebla stor menderhand innam, heeft aan de overwinnaars van Koning Theodorus iets te beuijden 1" Te Mostaganem (Algeric) zijn tusschen 9 en 23 April 66 doode Arabieren op straat gevonden en te Maskara zijn tusschen 1 en 15 April 287 personen den hongerdood gestorven. Het aantal personen van 1 Oct. tot 15 April in laatstgenoemde stad verhongerd is 2340; als: in Oct. 12, in Nov. 81, in Dec. 381, in Jan. 562, in Febr. 577, in Maart 640 en in de eerste helft van April 287. Ernstige maatregelen om aan een zoo verschrikkelijken toestand een eind te maken schijnen echter nog maar niet genomen te zgn. Over het geheel berekent men, dat 300,000 Arabieren zijn omgekomen. De heer Eugène Paz te Parijs heeft zyn rapport over eene reis, door hem gedaan in België, Nederland, Pruissen en Oostenrijk, om te zien boe de gymnastiek in die landen was ingerigt, aan den minister vau onderwijs overhandigd, en wij zien daar uit, dat de eerste twee landen, evenmin als het laatste, veel belangrijks op bet gebied van gymnastiek opleveren, maar dat deze in Pruissen uit muntend is georganiseerd, tot het verpligteud onderwijs op alle scholeu behoort en ongetwijfeld veel heeft bijgedragen tot deontwikkeling en het succes van het Pruissische volk in den laatsten tijd. Mlle Patti is burgerlijk gehuwd met den markies de Caux, stalmeester des Keizers. Het kerkelijk huwelijk zal eerst plaats hebbeD, nadat zij aan haar contract met de directie van de opera zal hebben voldaan. De heer Taine huwt weldra te Parijs, naar men verneemt. Zijn lastige kritiek, en zijn abstracte denkbeelden over schoonheid en schoonheidszin beletten hem niet, een jonkvrouw van uituemende schoonheid tot zijn gade te bevorderen. Overwinning der natuur over de kunst! Nog beter! de schoone brengt millioen francs mede. Waar de aesthetiek al niet toe voert!!! Een gemeente van het niet ver van de hoofdstad gelegen departement van het keizerrijk Frankrijk heeft thans, in de tweede helft der negentiende eeuw, een mairedie niet lezen en schrijven kan 1 verzekert de Opinion Nationale. Bij Reuters office is berigt ontvangen dat Magdala (in Abessinië) en al de tot deze stad behoorende vestingwerken vernield zgn geworden, dat het Engelsehe leger den 18 April zijnen terugtogt zon beginnen en dat de troepen in goede gezondheid verkeerden. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2331 geboorten en 1392 sterfgevallen. De inbraak in een bewoond huis in het hart der City, en de moordaanslag op de huishoudster, welke jl. Vrijdag in Londen plaats had, schijnt beraamd en uitgevoerd te ziju door twee jongens, 13 en 15 jaren oud, kinderen van fatsoenlijke ouders. Zij hebben bekend reeds menige inbraak gepleegd te hebben; verleden jaar onder anderen, stalen zij eene portefeuille met bankbilletten uit een kantoor, en wisselden die den volgenden morgen om 9 uur bij de bank van Engeland, den naam van een vertrouwden klerk der bestolen firma, achter op de bankbilletten schrijvende. Men vermoedt, dat het lezen van roover-romaus hun het hoofd op hol had gemaakt, ten minste zij gingen op zeer dramatische wijze te werk, met zwarte kappen over het aaugezigt en gewapend met geladen pistolen en degens. Sedert 1 Mei 1851 zijn nit Ierland geëmigreerd 1,852,000 menschen. Te Linz, in Oostenrijk, aan den Donau, heeft jl. Dingsdag een ontzettend ongeluk plaats gegrepen. Een zwaar beladen sleepboot zou wegens den lagen waterstand door een ander vaartuig op sleep touw worden genomen, doch geraakte tegen een der bruggenpijlers, met het rampzalig gevolg, dat de brug bezweek en al de zich daarop bevindende personen in den vloed stortten. Gelukkig werden de meesten nog gered, doch enkelen werden door den stroom ver zwolgen. Terwijl volgens de eene lezing het aantal der omgekomenen op veertien wordt begroot, verzekeren anderen weder dat het slechta vier bedraagt. Latere berigten zullen daaromtrent eerst zekerheid geven. De verslagenheid in Liuz was groot, wijl in het eerste oogenblik de omvang van de ramp zeer werd overdreven. De sleepboot-zelf is geheel gezonken. Het eerste hoofdkussen van den overleden Koning van Begeren, Lodewjjk I was van een zeer zonderling soort. Zooals bekend is, was de overleden Koning den 25 Aug, 1786 te Straatsburg in het Zweibrucker hof geboren. Zijn vader was Prins Maximiliaan van Tweebruggen, en Koning Lodewijk XVI van Frankrijk wilde zelf een der peetooms van deD zoon van Prins Maximiliaan zgn. De overlevende tijdgenooten van dezen doop vertellen dienaangaande een aardige anecdote, waarvan de heer Piton in zgn werk „Stras- bourg illustró" gewag maakt. Toen Prins Max eenige dagen na de geboorte zijns zoons zgn regement inspecteerde, was hij zeer verbaasd de grenadiers van het infanterie regiment nit den Elzas geheel en al zonder bakkebaarden of knevels te zien, die de sieraden der man schappen waren. Wie bad dan zonder inwilliging van den Prins overste zich zulk eene vrijheid veroorloofd? De Prins geraakte over deze insubordinatie in woede, toen twee onderofficieren van het regiment voortraden en hun overste een klein kussen overreikten, dat in plaats met veêren of paardehaar met de knevels en bakke baarden van de grenadiers vau het korps gevuld was. De Prins lachte zeer over deze hulde, voorzeker eenig in haar soort. Zoo sliep dan Lodewijk I in zijn kindschheid op een met soldaten- knevels en bakkebaarden gevuld hoofdkussen, Het corps Pauselgke zouaven bestaat thans uit 4593 man, waaronder 1301 Franschen, 686 Belgen, 1910 Nederlanders, 101 Ieren, 51 Engelschen, 10 Schotten, 157 Romeinen, enz. Bijna al de groote steden van Italië wedijveren met elkander om ter gelegenheid van het huwelijk van den Kroonprins met Prinses Margaretha, geschenken of andere blgken van belangstelling der italiaansche dynastie aan te bieden. Door een aantal vrouwen uit den hoogsten stand in Rome zijn aan het bruidspaar een gouden eikenkrans met oostersche paarlen doorvlochten, een halsketen en andere sieraden toegezondendoor de italiaansche partij te Rome is een adres onderteekend, waarin o. a. gezegd wordt; „Rome is, even als geheel Italië in dezen stond met vreugde en hoop vervuld. Een oogenblik zijn rouw vergetende, gevoelt het zich te midden der blijdschap, welke in het italiannsch gezin heerscht, tot het leven terugkeeren, en mengt het zgne stem met de duizenden, die op alle plaatsen heil en zegen voor het doorluchtig paar en voor Italië afsmeeken." Getrouwd M. WITSENBURG Jr. EN A. J. E. DE K N N I G H. Helder, 1 Mei 1868. Treurende over het nog zoo kort geleden verlies van onzen oudsten lieveling SIMON, zoo werd ons ouderhart andermaal met smart vervult, daar het den Almagtige behaagde van onze zijde weg te rukken onze twee jongste lievelingen, MEINDERT en GRIETJE, in den ouderdom van 2 jaren en 3 maanden en 1, jaar en 2 maanden. Nieuwediep, 8 Mei 1868. W. BOOM. C. BOOM—VERMEULEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1