1868. N°.58. Woensdag 13 Mei. i r«- BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE «BEwW- - >i5aaEÏ>- i EN NIEUWEDIEPER COllRAAT, Vcrschij'nt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. U i t g- e v e r Bureau: A. A. BAKKER Cz. M O L E P L E I .V, i\°. 163. „W ij huldigen het goed e." c£*:3:a'.3asttst&& latmnrxca wwMasfanflwntTMn—ic Prijs der Advertentiëu: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag? 14 dezer vertrekt de Westindisclie mail over Engeland. Vrijdag 15 dezer vertrekt de Oostindisehe mail over.Harseille, Zaturdag 16dezer overSoutharapton. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Mei. Even ah in de dagen toen de groote Parlements-liervorming in Engeland aan de orde was, 30 a 40 jaren geleden, Lebben de dis- cussiën in het Britsche Parlement in de jongste dagen een groot gewigt. Het ministerie, met den bekwamen Disraëli aan het hoofd, stelt zich in de bres voor het behoud der Iersche staatskerk en voert ter verdediging van hare handelwijze aan, dat door de aan neming der voorstellen van Gladstone oude verbittering zal berleven.de eigendom van velen geschonden, het godsdienstig beginsel uit het staatsgezag weggenomen en ook de staatskerk van Engeland in gevaar gebragt zal worden. Met niet minder groote bekwaamheid blijft zich de heer Gladstone tegen de regering verzetten, op waardee ring zjjner voorstellen aandringen en ontkennen dat eenig staats belang de ontbinding van het Parlement vordert. In den Pranschen Senaat werd in de vorige week behandeld de nieuwe drukpers-wet; de beraadslaging daarover was allerbelangrijkst. Met veel talent werd door sommige leden de voordragt bestreden, met het oog op de huns inziens al te groote vrijheid daarin aan de drnkpers verleend. Een der voorstanders echter voerde hen te gemoet, dat zelfs door den Rnssischen rijks-kanselier, Prins Gortschakoff, de vrijheid der drukpers in dat land als eene hoogst wenschelijke zaak wordt beschouwd. Toen eens zoo verzekerde de spreker tot dien staatsman de klagt werd gerigt over de aan de Russische pers gelaten vrijheid, gaf hij daarop ten antwoord, dat die vrijheid wel hare lastige zijde had, en dat hij dit dikwijls persoonlijk ondervond, maar dat hij daaraan de voorkeur gaf boven eene rust en een stilzwijgen, die met het hervormiugs-programma van zijn keizerlijken meester volstrekt niet strookten. Het streven van Rusland in den laatsten tijd, om zijn magt en invloed steeds verder en verder onder de Slavonische volken uit te breiden, wekt in de westelijke landen van ons werelddeel de alge- raeene opmerkzaamheid. Alle mogelijke middelen worden er aangewend om invloed te verwerven bij die uitgebreide volksstam, wier ingenomenheid tegen Oostenrijk sterk wordt levendig gehouden en versterkt. Men beeft de opmerking gemaakt, dat een voornaam kenmerk van waarlijk groote manoen dit is, dat ook nog na hun dood in hunnen geest wordt voortgewerkt aan de voltooijing van ontwerpen, die door hun genialen geest zijn voortgebragt. Met het oog op deze waarheid, mag waarlijk wel aan den vroegeren Czaar van Rusland, Peter I, den naam van de Groote worden toegekend, want aan zijne ontwerpen tot uitbreiding van Ruslauds magt en grootheid wordt thans nog, anderhalve eeuw na zjjuen dood, ijverig voortgewerkt. Alexauder II is zoowel uitvoerder der erflating van zijn grooten voorzaat, als al de andere vorsten, die vóór hem de teugels van het bewind in Rusland voerden. Op allerlei wijzen poogt Rusland zich uit te breiden ten koste van minder woelige naburen. Door ondersteuning van den opstand op Candia; - door het levendig houden van Griekenlands neiging, om zich ten koste van Turkjje te verrijken met een deel zijner Europesche staten- door aankweeking van eenheid onder de Grieken, die in Turkije wonen, om allen naar afwerping van het Turksche dwangjuk te verlangen en te streven; - door bestendige beroering der Donau-Vorsteuclorameo, die voortdurend een twist appel tusschen Turkije en Rusland zijn; - door vervreemding der Oostenrijksche onderdanen, die tot de Slavische volksstam behooren, van de andere bewoners der Oostenrijksche erflanden; - door al zulke middelen zoekt Rusland den dag voor te bereiden, waarop Constantinopel door den Russischen Keizer zal worden in bezit genomen. (Wanneer)?? De rekening en verantwoording der Kerkelijke Administratie van de Hervormde Gemeente alhier over het jaar 1867, wijst in bare Recapitulatie de volgende cijfers aan Totaal der ontvangsten 6468.26J uitgaven- 6178.79^ Batig saldo 298.47 Onder de ontvangsten is begrepen de opbrengst van den Hoofde- ljjken omslag, tot een bedrag van 1217 50. Jl. Maandag is alhier op ple<»tige wijze de eerste 9teen gelegd van de bier op te rigten R C. bewaarschool, achter de gasfabriek. Het leggen van den steen geschiedde door het zoontje van den heer Janzen in tegenwoordigheid van de eerw. heeren pastoor en kapellaan alhier en van de eerw. heer Lith, deken van Schagen, terwijl de plegtigheid bovendien door verschillende andere belangstellenden werd bijgewoond. Heden morgen hadden eenige Engelsche visschers de baldadigheid om den sleutel, waarmede de spoorbrug bij de Nieuwe Kerk moet worden opengedraaid en die, zooals gewoonlijk, op den trottoir lag te water te werpen. Gelukkig dat er een duplicaat van dien sleutel voorradig was, anders had deze baldadigheid in den loop van den dag voor schippers wel eens lastig kunnen worden. Jl Vrjjdag zjjn alhier nog een aantal zeemiliciens uit andere provinciëo, en jl. Zaturdag namiddag miliciens der Infanterie aangekomen. Zr. Ms. stoomschip de Valk is heden naardenMoerdijk vertrokken Zr. Ms. stoomschip Banka heeft den 3 April jl. de Tafelbaai verlaten, ter voortzetting der reis naar Batavia. Zr. Ms. schroefstoomschip het Metalen Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. Vos, op zijn terugreis naar Nederland, is den 15 April jl. te Ascension aangekomen. Aan boord was alles wel De heer P. Spanjaardt is op zijn verzoek eervol ontslagen i Arrond.-ijker der maten en gewigten te Alkmaar. Door de commissie van examen in de provincie Noordholland zijn van 15 April tot 9 Mei jl. geëxamineerd voor de verschillende vakken van het lager onderwijs 362 kandidaten, namelijk43 voor de acte van hoofdonderwijzer, toegelaten 8, afgewezen 35; 78 voor de acte van hulponderwijzer, toegelaten 41, afgewezen 37I huis onderwijzer voor het schrijven, toegelaten29 onderwijzers voor de Fransche taal, toegelaten 15, afgewezen 14; 7 voor de Engelsche taal, toegelaten 3, afgewezen 4; 1 voor de Hoogduitsche taal, af gewezen; 16 voor de wiskunde, toegelaten 6, afgewezen 10; 20 voor het teekenen, toegelaten 5, afgewezen 15; 13 voor de gymnastiek, allen toegelaten; voorts 8 voor de acte van hoofdonderwijzeres, toegelaten 5, afgewezen 3; 46 voor de acte van hulponderwijzercs, toegelaten 16, afgewezen 30; 1 huisouderwijzeres, voor de vakken a, b, c en d, afgewezen35 onderwijzeressen voor de Fransche taal, toegelaten 25, afgewezen 10; 15 voor de Engelsche taal, toege laten 10, afgewezen 58 voor de Hoogduitsche taal, allen toege laten; l voor het teekenen, toegelaten; 40 voor de handwerken voor meisjes, toegelaten 36, afgewezen 4. Onder deze laatste zijn 13, die voor de beide afdeelingen van het vak, nuttige en fraaije, hadden aangevraagd, slechts voor één der categoriën toegelaten. De feestcommissie voor de regeling der feestviering bij Heiligerlee, heeft namens Z. M. den Koning mededeeling ontvangen, dat HD. het genoegen niet zal kunnen hebben, aau de uituoodiging tot bijwoning van dit roemrjjk herinneringsfeest gevolg te geven. Gisteren werd aan het ministerie van Oorlog aanbesteed de levering van de benoodigde brandstoffen en kaarsen, ten behoeve der militaire wachten in het geheele rijk, en wel voor den tijd van een jaar, ingaande den 1 Julij a. 9. en eindigende den laatsten Junij 1869. Daarvoor waren 3 billetten van inschrijving ingekomen, en was de minste inschrijving die van den heer C. Giltjes, te Helder, de 100 ponden steenkolen voor 1,64, de 100 stuks takkenbossen 1,50 en het Ned. pond kaarsen 80 cents. Door de Nederl. Hand. Maats, zijn bevracht voor Amsterdam, de schepen: Alcyone, Sliedrecht, Cornelia Adolfina, Java, Bestevaer, Sophia, Koningin der Nederlanden, Admiraal de Ruyter en Java Packet. Te Wormerveer overleed den 7 dezer in den ouderdom van 64 jaren de heer J. Laan, lid der Prov. Staten van Noordholland. Naar wij vernemen, heeft er dezer dagen in Zevenhoven, nabij Nieuwveen, een brutale diefstal plaats gehad, die des te schandelijker is, daar het misdrijf gepleegd is door een tijdelgk bij den heer U. inwonenden neef, zijnde een jongeling van omstreeks 14 jaren. Bij het plaats gehad hebbend onderzoek is gebleken, dat er ten huize van zijn oom vermist wareneenige honderde guldens, een gouden en een zilveren horologie, een zilveren tabaksdoos, enz. Een en ander werd na schuldbekentenis en aanwijzing teruggevonden in eene holte onder den grond, terwijl deze jeugdige deugniet reeds vroeger bij herhaling een bankbillet van 60 moet ontvreemd hebben. Natuurlijk is dit voor het boevenhuis veelbelovend kind spoedig naar Leiden getransporteerd, waar hij verder in stilte over zijne bedrijven zal kannen nadenken. Dezer dagen is op de rivier de IJssel, aan het Katerveer bij Zwolle, een treffend ongeluk gebeurd. De van Deventer komende stoomboot der Rijn- en IJssel-maatschappg zette aldaar 10 passagiers af in een bootje, hetwelk voor dat aantal te klein en te ligt was. Door te veel diepgang niet durvende roegen, liet men het vaartuigje afdrijven; maar dit was noodlottig, want nu geraakte het op de ketting der veerpont en sloeg om. Hoewel allen nog al spoedig uit het water werden gehaald, was het voor een der drenkelingen, een bejaard koopman uit Deventer, toch te laat. Een half uur nadat hij aan wal was gebragt, overleed hij. Hij laat eene weduwe met 9 kinderen na. Door den commissaris van policie te Venlo, is een der beambten van den Reinisehen Eisenbahn, dienstdoende op den spoorweg vao Creveld op Venlo en wonende aldaar, aangehouden en naar het huis van arrest te Roermond opgezonden, daar hij zich zon hebben schuldig gemaakt aan aanranding der eerbaarheid en verkrachting op eene vrouw, met wie hij alleen in den spoorwagen zag. Aan een particulier schrijven vau de kust van Guinea aan de Arnh. Ort. ontleenen wij het volgende: „Aan de kust van Guinea gaan de zaken niet vooruit. Dagelijks ziet men den rook der braudeude dorpen, Ampeenie, Hankwanda, Broenietjiena, en anderen hebben dit lot reeds ondergaan alles wordt in den omtrek verwoest en na den regentijd, die op handen is, zullen de negers van honger omkomen. De Engelsche roemen zeer het Hollandsche oorlogschip Metalen Kruis en de vlugheid en juisheid waarmede de equipage is gedebarkeerd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. F. K. Eugclbrccht, dienend: op het fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau, wordt met deu 15 dezer op non-activiteit gebragt en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. M. G. de Swart; terwgl met laatstgcmelden datum op het wachtschip te Hellevoctsluis wordt geplaatst de luit. ter zee 2de kl. H. J. Uorgerhoff van deu Bergb. De luit. ter zee 2de kl. P. Metman, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, is met den 6 dezer op non-activiteit gebragt. De luit. ter zee 2de kl. D. L. M. E. Kens, laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Iodië en den 6 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Bij den plaatselijken staf zgn benoemdtot majoor plaatsel.-comm. 3de kl. te Helder, de kapt. W. F. G, L. Driessen, plaatsel.-adj. 1ste kl. te Bergen op Zoom; tot 2deo luit. plaatsel.-adj. 2de kl. te Docsborgb, de serg. O. W. F. Pippinghegen, van het 1ste reg. Infanterie, en te Gravc, de serg. H. D. J. van Winshegm, van het 6de reg. Infanterie. De kapt. J. F, Gobios, plaatsel.-adj. iste kl. te Grave, is op pensioen gesteld. In minder dan acht dagen is door de bevolking van Antwerpen voor meer dan 100,000 fr. vrijwillig ingeschreven ter bestrijding der oprigtings-kosten van een standbeeld voor wijlen Koning Leopold 1, waarvan de onthulling op den 1 Aug. zal plaats hebben in tegenwoordigheid van de leden der Koninklgke familie. De gemeenten Gent, Luik en Mons hadden vrijwillig vele duizenden francs als bijdragen gezonden, maar de Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft dat geld teruggezonden, omdat de manifestatie een zuiver plaatselijk karakter behoorde te dragen. Een van de in de vorige week te Antwerpen geboren vierlings- zusters, bij wier doopplegtigheid het publiek van zooveel belang stelling heeft blijk gegeven, is in den nacht van Zaturdag op Zondag overleden. De Keizer en de Keizeriu van Frankrijk hebben jl. Zondag het aangekondigde bezoek aan de stad Orleans gebragt, waar zij ten 1 ure namiddag aankwamen om 's avonds naar Parijs terug te keeren. De Keizer heeft op de toespraken van den maire en van den bisschop het volgende geantwoord. Tot den maire zeide hij „Met genoegen heb ik uwe uitnoodiging aangenomen, omdat ik mij altoos gelukkig gevoel mij weder te bevinden in een stad, die, terwijl zij hare herinneringen van een roemrijk verleden, en van gebeurtenissen, die van zooveel vaderlandsliefde getuigen, godsdien- 9tiglijk trouw bewaart, zich tevens inspant om op het gebied van nijverheid vooruit te streven. In persoon heb ik uwen vooruitgang willen komen zien en aanmoedigen, overtuigd dat, te midden der algemeeue rust welke Europa geniet, die vooruitgang zich met vertrouwen verder kan ontwikkelen." Tot den bisschop zeide hij „Op deze plek brengt men zich met een gewaarwording van geluk te binnen wat godsdienst-geloof en ware vaderlandsliefde voor het heil en de grootheid van een land vermogen. In deze stad heeft zich een der wonderbaarlijkste feiten voorgedaan, welke de geschiedenis oplevert. De rivier, die onder uwe muren stroomt, was eens een der bolwerken onzer onafhankelijkheid, en beschermde in lateren tijd de heldhaftige overblijfselen van onze groote legers. Nu de Keizeriu en ik gekomen zijn om deel te nemen aan de volksfeesten te Orleans, hebben wij eerst willen uederknielen in de oude basiliek, en, omgeven door herinneringen van groote feiten uit het verledene, aan God zijne bescherming voor de toekomst afvragen." De aanleiding der te Orleans aangerigte feesten zijn een landbouw-tentoonstelling en de 439ste verjaring van den dag waarop die stad onder de aanvoering van Jeanne Darc op de Engelschen hernomen is, Bg gelegenheid dat de Kroonprins van Frankrijk zijn eerste communie deed, heeft de Keizerin 50 fr9. gegeven aan ieder kind in Frankrijk, die te gelijk met den Kroonprins zijn eerste communie deed. Die kinderen zgn 3000 in getal; zoodat dit een uitgave van 150,000 frs. is voor de civiele lijst. Op bevel van den Mikado van Japan, moeten de te Parijs wonende Japanners, door den vorigen Taikoen daar heen gezonden, alsmede de broeder van dezen, Abein-Boutu-Jou, naar Japan terug keeren. In het laatst der vorige week is eene raming van de kosten der Abessinische expeditie van regeringswege bij het Engelsche Parlement ingediend. De uitgaven daarvoor door de Britsche of door de Indische schatkist gedaan en nog te doen, zullen gezament- lijk 5,351,000 pond sterling of daaromstreeks bedragen. Volgens de jongste berigten uit het Britsche legerkamp in Abes- sinië, loopende tot 21 April, had de generaal Napier den terugtogt naar de kust aangenomen, de puiuhoopen der in Afrika wijd ver maarde vesting Magdala achterlatend ais een blijvend gedenkteeken van Engelands magt. De weduwe vau Koning Theodorus, die zelve het lijk van haren gemaal onder de gesneuvelde verdedigers van Magdala had herkend, bevond zich met haren zoon in liet Britsche legerkamp, alwaar zij veilig was voor de wraakzucht der vele vijanden die Theodorus zich onder de inlanders had gemaakt. Zij zou bij de aftrekkende Engelschen blijven tot in de landstreek Tigreh, alwaar hare veiligheid minder gevaar zou loopen. Hoe et intussehen over het grondgebied van wijlen Theodorus beschikt is of beschikt zou worden, blijkt uit de ontvangen berigten nietdoch er schenen daaruit geene politieke verwikkelingen te zullen ontstaan van zulken aard, dat de Engelschen er mede gemoeid zouden worden. De uitvoering van het doodvonnis aan den Fenian Michael Barrett te Londen, is acht dagen uitgesteld, op last van den minister van binnenlandsche zaken, die vergunning gegeven heeft tot het doen van een nieuw onderzoek. Uit Cannes is in Engeland het berigt ontvangen, dat lord Brougham daar ter stede in negentigjarigen ouderdom is overleden. Volgens een dezer dagen openbaar gemaakte statistiek, waren onder de 99,716 jongelieden, die in 1866 in het Pruissische leger werden iugelijfd, slechts 3800, die geen schoolonderwijs hadden genoten. De schoorsteen van de „Port Dundas Works," eene fabriek te Glasgow, is de hoogste die bestaat. In Europa zgn slechts twee kerktorens, welke dezen schoorsteen in hoogte overtreffen, te weten die van de hoofdkerk te Straatsburg en van de St. Stephanus-kerk te Weeuen. De hoofdafmetingen van dit reusachtige werk zijn de volgende: hoogte boven den grondslag 142,65 meters; hoogte hoven het omgevend terrein 138,40 xncters buitenwerksche middellgn op terreinshoogte 9,75 en aan den top 3,85 meters; binnenwerksche middellijn 6,10 en aan den top 3,15 meters Het gebouw heeft den vorm van een afgeknotten kegel, zonder de minste afwijking, bijvoeging of versiering. Te Berljjn ontstond, door onvoorzigtigheid van gasfitters een hevige gas-ontploflïng in een groot magazijn, in welks kelders petroleum bewaard werd. De petroleum vatte vuur en er ontstond een hevige brand. De schade is nog niet te berekenen, maar 3 menschen verloren het leven en 6 werden zwaar gekwetst. Vrjjdag 8 dezer 's morgens even na acht ure, is te Breslau de 283 voet hooge noordelgke toren der nieuwgebouwde Siut- Michaelis-kerk ingestort, bij welk ongeval gelukkig niemand eenig letsel bekomen heeft, daar de instorting te verwachten was, en de noodige voorzorgsmaatregelen genomen waren. De toren is geheel verdwenen en de schade wordt op 40 a 50,000 thaler begroot. De kerk zelve is niet beschadigd geworden. Te Tamboff heeft een knaap, Gorski, die nog op het gymna sium ging, een geheel huisgezin, uit 7 personeu bestaande vermoord. Hg was bij de familie Shemarin, zoo heette hij, in de kost. Op een morgen ontving het hoofd vau het gezin 3000 roebels: hij liet die som door de kinderen natellen en verzocht Gorski toe te zien dat zij goed telden. Hij kweet zich van die taak, maar vatte den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1