1868. N°.59. Vrijdag 15 Mei. 26 Jaar; BINNENLAND. BUITENLAND. Ikeni avooi, i zon; Elf 'Ondi; van i °g ik ït, «I U II Si I II. 71 101, HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e.,! Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zcgelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Mei. Gelijk bekend is, zijn iu Zweden nog geen gelijke staatkundige regten toegekend aan de belijders der onderscheidene gezindheden in dat rijk. De Luthersche godsdienst is daar de godsdienst van staat, en hare belijders zijn dus de meest bevoorregte. Deze tijd, waarin wij gelukkig zoo vele vooroordeelen van den goeden ouden tijd zien vallen, schijnt ook bestemd om aan dien domperigen toestand in Zweden een einde te maken; althans dezer dagen werd te Stockholm eene vergadering gehouden, waarin besloten werd bij de Stenden er op aan te dringen, dat er voortaan gelijkheid voor de wet aan alle ingezetenen, van welke religie ook, worde toegekend. Men heeft dezer dagen de opmerking gemaakt, dat tussehen het Britsehe Lagerhuis en de Nederlandscbe Tweede Kamer ten opzigte hunner houding tegenover de regering eene verwonderlijke overeen stemming bestaat. Disraëli is niet ongelijk aan onzen Heemskerk. Beide manuen van talent, hebben zij zich eene baan gebroken op parlementair gebied, door eerst flink liberaal te zijn; daarna door ingeschapen eerzucht geprikkeld en door de omstandigheden niet genoeg vooruit geschoven op de baan, die eervol maar glibberig is, zijn ze conservatief geworden. Beiden hebben de vertegenwoordiging met ontbindiug gedreigd, beiden hebben het ontslag van het minis terie ingediend, beiden voegden bij die vraag om ontslag, den raad tot ontbinding, beiden werden scherpelijk geïnterpelleerd over het ongepaste van zulk een inmenging en beiden antwoordden daarop „Stel eene motie van wantrouwen in!"Kortom beiden hinken op gelgke krukken voort op de baan der regerings-politiek, maar beiden zullen ondervinden, dat weinig eer is weggelegd voor hen, die den wil der meerderheid des volks wederstreven. Voor de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten in dit district, jl. Dingsdag gehouden, zgn alhier uitgebragt 126 stemmen. De opening geschiedt morgen ochtend ten 9 ure in het lokaal Tivoli alhier. De rekening en verantwoording der Diaconie van de Hervormde Gemeente van den Helder en Huisduinen, voor 1867, dieden8sten dezer door de beide kerkeraden is goedgekeurd en overgenomen, sluit met de volgende totalen: Totaal der ontvangsten 8816.49| uitgaven- 8262.62 Batig saldo 553.87J Deze rekening is in deze week voor de gemeenteleden ter inzage nedergelegd en zal a. 8. Zondag avond worden gesloten. De rederijkerskamer Olympiazal ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der omgekomen visschers opvoeren het schoone tooneelspel Latudeof Zbjarige geeangenstraf. De zangvereeniging Polyhgmnia zal a. s. Maandag 18 Mei eene buitengewone vergadering geven. De gunstige reputatie van dit gezelschap in aanmerking genomen, beloven wij den leden en hen die zich laten introduceren een alleraangenaamste!) avond. In den vroegen morgen van Dingsdag vernamen de sloeper- lieden C. Verberne en J. Buis, op het Hoofd zijnde, een geroep om hulp, dat van een voorbijvarende vischschuit scheen te komen; naar den steiger gesneld zijnde, zageö ze een hand boven water, oogenblikkelijk begaven ze zich in een sloep en hadden de voldoe ning om een drenkeling te redden, die reeds in ziukenden toestand was. Het was een Marine-matroo9. Naar wij vernemen, ziju door het bestuur van het Artillerie- Vrijkorps alhier tot eere-leden benoemd, de heeren Pottgieter van Laar en Mommers, majoors, de eerste kommandant van het 3de bat. 7de reg. Infanterie, de laat9te kommandant der alhier in garnizoen liggende compagniën van het 1ste reg. Vesting-Artillerie en de heer Matthijsen, 1ste luitmagazijnmeester der Artillerie. Verder is de heer Plantenga, 1ste luit.—adj. der Inf., benoemd tot lid van deu militairen raad vau advies, in de plaats van den naar Amsterdam vertrokken lste luit.-adj. Ponse. Van wege de Gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap i9 onlangs een wedstrijd gehouden in het schetsen van landkaarten, zonder daarbij gebruik te maken van een atlas, of eenig ander voorbeeld. Thans is de uitslag der beoordeeling openbaar geworden. De prijs is behaald door de heeren J. Bakker en J. H. Waldman, eerstgenoemde thaus hulponderwijzer te 's Graveland, vroeger alhier; terwijl loffelijke getuigschriften werden toegewezen aan de heeren A. Bommel en N. van Vucht, hulponderwijzers alhier. Aan de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden op Terschelling, W. S. L. Eschauzier, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; - terwijl benoemd zijn: tot commissaris der loodsen op Vlieland de heer K. Reedeker, tevens ontvanger der loodsgelden aldaar; tot commissaris der loodsen op Terschelling, de adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis J. van der Burght, en tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de zeeloods J. van den Berg, van het loodswezen van Goedereede, Maas en Brouwershaven. Het Dagblad, verneemt, dat. bij Koninklijk besluit, aan den heer A. Hoogendijk Jzn., lid der Prov. Staten van Zuidholland de taak is opgedragen de internationale tentoonstelling voordevisscherijen, die eerlang te Havre zal worden geopend, bij te wonen en aldaar de Nederlandscbe regering te vertegenwoordigen. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning-Groothertog onlangs behaagd heeft HDs. hofdenti9te, dr. S. N. Dentz, te Amsterdam, tot ridder van de Eikenkroon te benoemen. Men berigt uit 's Hage aan de Amh. Crt., dat onder al de geruchten, die omtrent toekomstige ministers in omloop zijn, echter er een is waaraan men bepaald geloof kan slaan; namelijk dat door het aannemen van de portefeuille van Koloniën door den gewezen resident Klein van de Poll, (tegenwoordig een reactionnair op koloniaal gebied), het ministerie eindelijk zou zijn tot stand gekomen. Morgen zal er eene zitting van de Eerste Kamer ten 3 ure plaats hebben, waarschijnlijk om in verband met het optreden van een nieuw kabinet aan de vjjf heeren gelegenheid te geven hun voorstel in te trekken. Den 1 Junij zou de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Gisteren is het verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, omtrent het voorstel der vijf leden over de aan leiding tot eene voordragt aan den Koning, verschenen. Daaruit blijkt, dat bij het onderzoek in de afdeelingen de groote meerder heid om verschillende beweegredenen, zoo wegens onbevoegdheid als onraadzaamheid, ontkennend beantwoord heeft de voorgestelde vraag: of de Eerste Kamer in de thaus bestaande omstandigheden van haar, door niet niemand betwijfeld regt gebruik moet maken tot eene voordragt aan den Koning. De minderheid der leden beantwoordde die vraag toestemmend. De voorstellers, bij memorie van antwoord, hebben de gemaakte bedenkingen wederlegd en ter tegemoetkoming aan den wensch van verschillende leden hun voorstel eenigzins gewijzigd, naar aanleiding der ontvangen mededeeling betreffende de in het werk gestelde pogingen tot vorming van een nieuw ministerie. Tot leden voor de Prov. Staten zijn herkozen: te Alkmaar, de heer J. Conijn, te Egmondte Purmerende, de hh. C. Hartog en H. Stant; te Hoorn, jhr. D. van Akerlaken. Volgens officiëele opgaven kwamen bij den storm van 28 April voor de reede van Terschelling van de visschersvloot om: van de Urker schuiten 26 personen, nalatende 13 weduwen en 28 kinderen van die uit Enkhuizen 9 a 10 personen, nalatende 6 weduwen en 15 kinderenvan de Vollendammer schuiten 6 a 7 personen, nalatende 4 weduwen en 21 kinderen. In het geheel zijn ruim 40 visscherlieden verdronken, en bedraagt het aantal nagelatene betrekkingen 23 weduwen en 64 kinderen, die bijna alle in kommer volle omstandigheden verkeeren. De Arrond.-Regtbank te Hoorn heeft, ter voorziening in de vacature in voormeld collegie, ontstaan door de benoeming van den heer mr. C. R. H. van Leiijveld, tot president der Arrond.-Regtbank te Alkmaar, op de lijst van aanbeveling geplaatst mrs. M. van Trojen van Hulst, regter te Appingadam; W. A. L. Domis, subst. griff. bij de Regtbank te Zutphen, en C. II. Q. vau Strijen, subst. griff. bij de Regtbank te Hoorn. Tot lid van den gemeenteraad te Hoorn is gekozen, de heer J. C. Bast. Herstemming tussehen de heeren Korver en Brinkerink. Door het gemeentebestuur te Beemster is uitbesteed: het bestraten van twee marktpleinen met daarbij behoorende werken, aan A. Bakker, te Avenhorn, voor 5459. Door dijkgraaf en heemraden van den Schermeer te Alkmaar, a. leverantiën van 1000 kul), el grind, aan P. Outes, te Wognura, voor 3450; b. begr'inding van den dijk van Westgraftdijk tot Driehuizen, aan B. Swets, te Petten, voor 2984. Beroepen bij de Rem. Geref. Gemeente te Amsterdata, dr. J. W. Bok, van Utrecht. Uit het YVestland verneemt men dat de verzendingen van aspergies den 4 dezer begonue», nu zeer aanzienlijk zijn geworden. Van het warme weder hangt het veel af om telkens grooter vrachten af te zenden. Terwijl deze vruchten een schoon gewas opleveren, staan de aardappelen geregeld en zwaar in het loof en nemen steeds in aanwas toe. Perziken, pruimen en abrikozen hebben vrucht gezet en zijn goed beladende wijnstok begint te ontwikkelen en de peren- en appelboomen dragen een zoo buitengewoon rijken bloei dat, zoo er geen onheilen ontstaan, er een niet minder buitengewone oogst te wachten is. Ook uit deze omstreken luiden de berigten omtrent de granen, het thans in bloei staande koolzaad, de vrucht- boomen en den toestand der weilanden allezins bijzonder gunstig. Aan het weder-opbouwen van het verbrande gedeelte van Genemuiden wordt met zooveel spoed gearbeid, dat eerstdaags onge veer 70 woningen weder onder dak zullen ziju. Vele timmerlieden en metselaars uit Holland en Noordbrabant zijn daar werkzaam. De heer J. van der Meer, hoofdonderwijzer te Oldemarkt, weduwnaar met twee kindereu, heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag door ophanging van het leven beroofd. Men vond hem 's morgens levenloos aan de ketting zyner huisklok hangende. Jl. Zaturdag middag ontmoette de Harlinger stoomboot, op de hoogte van Makkum, zoo groote zwermen zwarte vliegen, dat de lucht er door verduisterd werd. Ze vielen bij millioenen op het dek neder als een digte regenbui; dit duurde zoo nagenoeg een half uur. Toen de boot arriveerde had zij nog zoo eene groote menigte dezer onverwachte passagiers aan boord, dat de toeschouwers op den wal er mede als overdekt werden. Als een bewijs van groote vruchtbaarheid, wordt gemeld, dat op een stuk land van deu heer H. Reinders te Appelscha, die in het vorig jaar driemaal heeft gehooid, nu reeds voor de tweede maal gras is gemaaid. Men schrijft uit Idskenhuizen van 8 Mei: Toen onze ijverige policie-agent Bosraa heden voor S dagen in de bosschen op de Huister-Heide surveilleerde, hoorde hij drukte en beweging in een der nabijzijnde waters. Nader komende zag hy een vader met 2 zoons en 2 dochters achtereenvolgens, geheel naakt, uit het water opklimmen. Wat heteekende dit? Deze 5 personen hadden het zoogenaamde schurft en nu wordt hier door hen en anderen geloofd, dat een bad in den nacht vau nieuwe Mei tussehen 12 en 1 ure radicale genezing geeft. In dezen hoek gebeuren meer zaken, die van het bijgeloof der geloovigen getuigen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bevorderd zijn: tot olT. van adm. lste kl., de off. van adui. 2de kl. F. Wolfson- tot off. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. L. F. C. Scelkin^ en C. J. P. Furnce; - en tot adj.-adm. de scheepsklerk J. C. Kluit; - terwijl benoemd is tot off. van adra. 3de kl. de adj.-adm. W. E. Muller. Op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt met den 26 dezer geplaatst de off. van gez. 2de kl. I). Matak Fontein, en met den 16 dezer de off. van adm. 3de kl. P. D. G. Soetbrood Piccardt. 's Kunings adjudant in buitengewone dienst, de kolonel der Infanterie van het leger in Ned. Indië, E. C. F. Hnppé, thans met verlof hier te lande, is, naar aanleiding zijner benoeming tot lid iu den Raad vau Ned. Indië, eervol uit de militaire dienst ontslagen, onder toekenning van den rang van generaal-majoor, en met vergunning om de activiteits-uniform van dien rang te dragen. De afgevaardigde Overloop heeft jl. Diogsdag in de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers, bij de beraadslaging over het budjet voor openbare werken, beweerd, dat het thans uitgemaakt was, dat de afdamming der Schelde een noodlottigen invloed uitoefende. De heer Jamar heeft dat beweren bestreden. De Zigeuners zijn werkelijk weder de Belgische grenzen over gekomen, om, nu ze aan de Fransche grenzen geweigerd zgn, den terugtogt naar Boheme of Hoogarge te vervolgen. De Moniteur verzekert, dat de door Keizer Napoleon te Orleaus gesproken woorden een uitstekenden indruk hebben gemaakt. Volgens het regerings-orgaan, heeft Z. M. op nieuw willen doen uitkomen, dat Frankrijk eene vreedzame politiek wenscht te volgen. Mgr. Darboy, te Parijs, heeft den Keizer en de Keizerin geluk gewenscht met de eerste communie van den Keizerlijken Prins. Het slot zgner rede tot dezen laatste was als volgt: „Heb de Kerk en Frankrijk lief; dien God en uw vaderland wordt een groot Christen en een groot Vorst; alsdan zal de zegen des H. Vaders steeds op u rusten en u voor tijd en eeuwigheid geluk aanbrengen 1" Jl. Zondag ontstond er in het Bois de Boulogne een kleine opschudding. Een dame van vermaarde, ik meen beruchte excentriciteit, reed in een rijtuig dat bijna geheel van glas was en waarop de zon zoo scherp weerkaatste, dat sommige paarden er schichtig van werden. Een paar gendarmen te paard reden er op af, verzochten de dame uit te stijgen, namen hnnne mantels cn legden die over het rijtuig, dat zjj zoo naar de stad lieten terug rijden. De cocotte werd door een galanten gentleman aan het gejouw en gespot van het publiek onttrokken. Te Algiers is dezer dagen op de openbare straat een kind vermoord. Te oordeelen naar hetgeen er bjj verhaald wordt, moet hongersnood tot dezeD moord aanleiding hebben gegeven; immer9 de dagbladen verlangen dat de inlanders ontwapend worden, en men hun het dragen van messen in den gordel verbicde; een maatregel- zoo zeggen de berigtgevers verder - allezins noodig om den zoo diep gesehokteD toestand van het Afrikaansche Frankrijk te ver beteren. „Krachtiger middelen," verklaart de Indcpendance Beige, „moeten worden gezocht en aangewend, om het kwaad in den wortel aan te tasten. Het geldt hier Frankrijk's eer. Dat in Tunis hongersnood, typhus en zoo vele andere geesels de bevolking met meer dan een derde verminderd hebben, is te verklaren door de domheid der regering; maar dat in Algerië, - in een land, reeds voor meer dan twintig jaren door Frankrgk veroverd, door Frankrijk bestuurd, en nog wel bestuurd met een alvermogen dat tot de uitzonderingen behoort, - het menseheneteu een behoefte kan geworden zijn, zie, dit gaat in afgrijselijkheid alle beschuldigingen te boven, welke men ooit heeft kunnen inbrengen tegen de magteloo9heid der legers om de beschaving te stichten." In de omstreken van Amiens vertoonen zich de meikevers in eene zoo ontzaggelijke menigte, dat er eene premie op het vangen dezer dieren is gesteld, en niet alleen vrouwen en kinderen aan die jagt deelnemen, maar zelfs ambachtslieden hun werk verlaten, om daarmede meer te verdienen dan hun gewoon dagloon bedraagt. Op één dag zijn meer dan twee millioen meikevers op het raadhuis van Amiens ingeleverd. De premie was aanvankelijk op 10 francs per mud bepaald, maar aangezien de gemeente-financiën daardoor te sterk bedreigd werden, is zij nu op 4 francs verlaagd. Volgens een schrgven uit de stad Tunis van 3 Mei, door een dagblad van Marseille medegedeeld, zouden daar te lande sedert een jaar, ten gevolge van hongersnood en typhus, wel 500,000 menschen gestorveu zgn, dat is omstreeks een derde van het totaal der inlandsche bevolking. Den 5 dezer was de internationale commissie voor den Mont- Cenis-spoorweg te San Michele vergaderd om het hervatten der proeftogten over dezen bergpas bij te wonen. Ten half twaalf uur voormiddags vertrok de trein en ten 5 uur 15 minuten kwam hg te Susa aan. De togt ging uitmuntend. De baan en het materiëel bevinden zich in den besten staat, zoodat over eenige weken de geregelde dienst zal kunnen aanvangen. Jl. Donderdag heeft te Nottingham een droevig ongeluk plaats gehad. Iemand, die voorstellingen gaf in de zwem- en duik- kunst, besloot zijne voorstelling met te duiken van een 90 voet hoogen toreo, toen hij ongelukkig op zjjne zijde nederkwam. Eerst na eenige minuten bemerkte men, dat men vergeefs wachtte hem boven te zien verschijnen. Een der omstanders dook en bragt liet lijk boven. De ongelukkige onderhield zijne moeder en jongere broeders. Vijf malen had hij gelegeuheid gehad menschenlevens te redden door zijne zwemkunst, welker uitoefening hem thans het leven gekost heeft. Te Ashton heeft dezer dagen een ernstig oproer plaats gehad tussehen Engelschen en Ieren. Zeventig huizen zijn geplunderd. De troepen en de policie hebben de straten schoon geveegd. Vjjftig muitelingen zgn gekwetst geworden. Eene correspondentie uit Japan, opgenomen in het Engelscbe blad the Owl, levert bet volgende verhaal van eene executie, welke op verlangen van Frankrijks vertegenwoordigers in genoemd rijk heeft plaats gehad. Eenigen tijd geleden, zoo luidt het verhaal, werd een Fransch soldaat gewond, omdat hij tussehen een stoet van den Daimio Bizen had willen doorloopen, hetgeen in strijd ia met de Japanschc wetten. De Fransche autoriteiten eisebten daarvoor genoegdoening en dien ten gevolge werd de Japanschc kolonel, die het bevel over den troep had gevoerd, ter dood veroordeeld. De executie bad plaats des avonds ten half tien ure in eene van binnen prachtig geïllumineerden tempel. De veroordeelde was van adel en kolonel in het leger van Bizen. Volgens de Japansche etiquette, mogten er slleen officieren van zijn rang bij tegenwoordig zijn. Elke vreemde legatie was er door een lid van haar personeel bij vertegenwoordigd De ongelukkige hield, geknield voor eene kleine ronde tafel, waarop zijo familie-zwaard lag, eene lange redevoering. Hij hield zijne onschuld staande en herhaalde dat hij gehandeld had in over eenstemming met de Japansche wetten, toen hij iemand sloeg die tnsschen den stoet van den Prins wilde doorloopen. Daarna keerde hij zijn gelaat naar de andere zijde van den tempel cn sprak een innig gebed oit, terwijl al zijne aan wezige landgenooten met hunne aangezigten ter aarde lagen; dc vreemdelingen naren staande gebleven. Eensklaps uitte de veroordeelde eeo schellen kreet, greep bet zwaard en bragt zich eene diepe snede in den ouderbuik toe, te gelijkertijd het hoofd met uitgestrekten hals vooruitstekende, als het ware om den dood te gemoet te gaan. Dadelijk sloeg een zijner vrienden, die achter hem stood, hem met eene sabel het hoofd van den romp, dat voor zijne voeten nedervtel. De ambtenaren, die hij de executie tegenwoordig warco, plaatsten dat hoofd op een verlakte schaal en gingen er den kring der vreemdelingen meê rond, onder het uitspreken der vraag: „Zijt gij tevreden?" De Börsenhalle spreekt van het plan van een ontmoeting van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1