rs, 1868. N°.61. Woensdag 20 Mei. 26 Jaari KMscÉviNc: binnenland! "WSi BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 'V" HELDERSCHE m NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag 33 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triest. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennisse van de Ingezetenen, dat, ingevolge verzoek van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 6 dezer, No. 71, in d e z e week aan de huizen eene COLLECTE zal worden gedaan ten behoeve van de noodlijdende achtergeblevene betrekkingen van de op den 28 April 11. door storm in de Noordzee veronge lukte visscherlieden. De hulpbehoevende toestand, waarin een groot aantal dier betrekkingen ver- keeren, maakt het inroepen der algemeeue liefdadigheid dringend noodig. De ondergeteekende vertrouwt dan ook, dat de ingezetenen door het verstrekken van milde bijdragen van hunne deelneming in het lot der nagelatene wednwen en kinderen zullen doen blijken. Helder, De Burgemeester, dea 18 Mei 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Mei. Het Britsehe ministerie wordt eerlang bedreigd met een votum van wantrouwen, dat door een der leden van het Lagerhuis zal worden voorgesteld. Dit voorstel zal welligt eene belangrijke onder steuning vinden, vooral na het gebeurde met de voorstellen van den heer Gladstone, waardoor toeb de oppositie in dat deel der wetgevende magt aanmerkelijk is versterkt. De voorsteller, de heer Armstrong, heeft te kennen gegeven, dat de tegenwoordige positie zijns inziens in strijd is met de grondbeginselen van een vertegenwoordigend gouvernement en een constitutioneel bestuur. Jl. Zaturdag heeft de Senaat te Washington, als hooggeregtshof ran jnstitie, uitspraak gedaan in de zaak van President Johnson. Over de vraag of de heer Johnson schuldig is op het elfde pont der acte van beschuldiging, waarin al de andere punten worden geresumeerd, hebben 35 leden zich vóór en 19 zich tegen de ver oordeeling verklaard Aangezien nu, naar luid der Amerikaansche constitutie, twee derden der uit te brengen stemmen vereischt worden om het besluit tot vervolging geldig te verklaren, beteekent dit votum de niet-schuldig-verklaring van den President. Jl. Zaturdai? avond werd in het lokaal Tivoli alhier eene algemeene ver gadering gehouden vau het Artillerie-Vrijkorps, hoofdzakelijk bijeengeroepen roor de verkiezing van een president en een lid van het bestuur, bleu aantal contribuerende en werkende leden woonden deze vergadering bij. Alle leden des bestnurs en een der leden van den militairen raad van advies waren tegen woordig. Nadat de president, de heer rnr. Ch. Bosch Reitz, de vergadering geopend had en de notulen der vorige algemeene vergaderiog waren gelezen en goedgekeurd, werd raededeeling gedaan, dat de hh. Pottgictcr van Laar, Mommers en Matthijsen hunne benoeming tot eere-leden van het korps hadden aanvaard en dat ook de heer Plautenga zich de keuze tot lid vnu den militairen raad van advies had laten welgevallen. Vervolgens wordt door deo heer Kros voor lezing gedaan van het verslag, opgemaakt door de commissie, die in de vorige algemeene vergadering is beuoemd en belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester. Nadat eenige door de commissie gemaakte bemerkingen door den president zijn opgehelderd, wordt die rekening en verantwoording, met dankzegging aan den penningmeester voor diens beheer, goedgekeurd. Daarna wordt gelezen eeu door den beer W. J. Hidde Bok en nog 25 andere leden van het korps schriftelijk ingediend voorstel tot wijzi ging van art. 11 ran het reglement. De voorstellers betoogen de wenschelijk- heid om te bepalen, dat de keuze van een president niet slechts uit de leden der categorie a, maar uit de beide categoricn a en b kan geschieden. Nadat de heeren Bok en Vries hierover het woord hadden gevoerd, werd het voorste] met 42 tegen 22 stemmen aangenomen. - Hierop wordt overgegaan tot de verkiezing van een president en van een lid des hestuurs. Met 60 stemmen wordt de heer Bosch Reitz als president herkozen, terwijl in de plaats van deo heer Pedroli tot bcstnurslid gekozen wordt de heer C. Wijs Jr. Onderscheidene 6prekers voeren daarna nog het woord, als: de presideut, die de werkende leden opwekt tot meerderen ijver in het betrachten van hetgeen zij bij de aanvaarding van hun lidmaatschap zich als hun pligt hebben opge legd; de heer Plautenga, lid van den militairen raad vau advies, die zijne groote ingenomenheid met het oprigten en het bestaan der vrijkorpsen aan den dag legtdoor den heer Bok, die het korps geluk wenscht met den uitslag der zooeven gehouden stemming en met het bezit van zulk eeu welgeziud lid van den militairen raad, als de heer Plantenga zoo even betoond heeft te zijn: dooi den heer Aberson, die mede een woord vao opwekking tot de werkende lcd^o rigt en mededeelt, dat op a. s. Diogsdag avood de oefeningen in het schijf schieten voor hh. officieren, onder-officieren en korporaals zal aauvaugen. Hierop wordt door den president de vergadering gesloten. Het Zanggezelschap Polyhymnia, onder leiding van den heer Bekker, gaf gisteren avond eene buitengewone vergadering. De goede naam waarin dit gezelschap zich verheugen mag en het degelijke programma voorspelde den talrijk opgekomen leden een aangenamen avond en deze verwachting is niet teleurgesteld geworden. Kooren en soli werden uitmuntend uitgevoerd. De zeer beschaafde en nette voordragt van beide maakte op de aanwezigen zigtbaren indruk en werd telkens door een luid applaudissemeut kenbaar gemaakt. Met eeu vrolijk bal, waarop eene regt prettige stemming heerschte, werd deze avond besloten. Moge het jeugdige gezelschap nog vele der gelijke genotvolle avonden zijnen leden aanbieden. Naar wij vernemen ligt dezer dagen voor de leden der Herv. Gemeente alhier ter inzage: het kohier voor den Kerkelijken Hoofde- lijken Omslag, dienst 1868. In de consistorie-kamer der Westerkerk ligt dit kohier ter inzage van heden, Dingsdag 19, tot Dingsdag 26 Mei en in die der Nieuwekerk van Woensdag 27 Mei tot Woensdag 3 Junij e. k., telkens des middags van 12 tot 2 ure. Bezwaren tegen den aanslag kunnen worden ingediend by den president-kerkvoogd, den heer L. Verhey. Op den 17 dezer is te Toulon in dienst gesteld Zr. Ms. ramschip de Schorpioenonder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. K. van Gennep. De genoemde bodem werd, zooals men weet, in het vorige jaar, voor rekening van de Nederlandsche regering, te Toulon op stapel gezet, onlangs afgebouwd en te water gelaten. De bemanning voor dat ramschip, met de officieren, uit 110 koppen bestaande, werd alhier op Zr. Ms. stoomschip de Valk ingescheept en met dit vaartuig naar den Moerdijk overgebragt. Zij ontscheepten den 15 dezer in den namiddig, vervolgden hunne reis per spoorweg en stoomden, behoudens een kort oponthoud te Parijs, regtstreeks naar Toulon, alwaar zy in den morgen ven den 17 dezer, allen in goeden welstand, aankwamen en op de Schorpioen werden ingescheept. De Java is den 15 April jl. van Batavia naar Nederlan d vertrokken. Zr. Ms. stoomschip de Valk, jl. Zaturdag van den Moerdijk teruggekomen, vertrekt eerstdaags naar Birkenhead. Bij Kon. besluit van 19 April 11. is bepaald, dat de militaire pensioenen en onderstanden van de zee- en laudmagt, beneden den rang van officier voortaan gelijktijdig zullen kunnen worden genoten met inkomsten of belooningen in burgerlijke betrekkingen, die gekweten worden uit de geldmiddelen van den staat of van zijne overzeesche bezittingen of uit fondsen onder het beheer des rijks geplaatst ea zulks volgens eene bij het besluit gemaakte regeling. Wanneer de bijkomende bezoldiging meer dan 700 bedraagt wordt de betaling van het pensioen geschorst. De bij bet besluit vastgestelde regeling is ook toepasselijk verklaard op het personeel dat in daggeld werkzaam is op de inrigtingen van rijks zee- en landmagt eu op hen, die in het genot zijn van vrije woning. Van de toepassing der korting, in het besluit genoemd, worden uitge zonderd: 1. zij, die bezoldiging genieten in eene betrekking waaraan geen uitzigt op pensioen is verboden; 2. zy, aan wie de vergunning tot geheel of gedeeltelijk cumulatief genot van pensioen en tractement is verleend vóór den 19 April, of later verhooging van dat tractement mogten bekomen3. zij, die pensioen genieten tengevolge van wonden of gebreken door den vijand bekomen. De minister van Oorlog heeft ter kennis van de betrokken autoriteiten gebragt; dat het de intentie is, dat het leger de meest mogelijke medewerking zal verleenen bij de oefening der dienstdoende Schutterijen in den wapenhandel en het schijfschieten. Ten behoeve van de Artillerie-Schutterij, die in vele gemeenten wordt gevormd, zal op de eerste aanvrage het noodige aantal officieren, onder-officieren en korporaals worden aangewezen, ten einde behulpzaam te zijn om die Schutterij grondig in de artillerie-dienst te onderrigten. Ook zal in het gebruik van de exercitie-batterijen en bet voorhanden zijnde materieel, aan de Schutterij zooveel mogelijk faciliteit behooren te worden verleend, waaromtrent de kommandant van de ter plaatse aanwezige Artillerie, in overleg zal treden met den kommandant van de Schutterij der gemeente. Naar men verneemt is de geneeskundige dienst in het kamp bij Zeist dit jaar opgedragen aan de off. van gez. 1ste en 2de kl. van Hemert en van Duyl. In zijne zitting van 13 Mei jl. heeft het Prov. Kerkbestuur van Zuidholland in het regtsgediDg tusschen den kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente te 's Gravenhage en dr. J. C. Zaalberg Pz., de twee volgende uitspraken gedaan Voorts is dr. Zaalberg niet ontvankelijk verklaard in het hooger beroep, waarbij hij vernietiging verlangde van dat gedeelte van de uitspraak van het classikaal bestuur van 's Gravenhage, waarbij zijne klagt over onwettige en willekeurige verhindering van zijn predikdienst als ongegrond werd afgewezen. Ten andere is dat gedeelte der uitspraak van het classikaal bestuur, waarin zijn wederoptreden als predikaat te 's Gravenhage in over eenstemming met de beschuldigingen, door den ketkeraad ingediend, geoordeeld werd te zijn eene zedelijke onmogelijkheid va eene bespotting en verguizing der Gemeente, daarmede bekrachtigd, dat het Prov. Kerkbestuur, overeenkomstig het verlangen van het classikaal bestuur, met toepassing van art. 37 van het reglement op de vacaturen, beslist heeft, „dat dr. Zaalberg uit de Evangeliedienst bij de Nederl. Herv. Kerk behoort te worden ontslagen." Zulk een „gedwongen ontslag" verschilt daarin van afzetting, dat het „eervol" verleend wordt. De wet vergunt nu aan den heer Zaalberg een termijn van vier weken, binnen welken hij, of in hooger beroep kan gaan by de algemeene synode, of het gedwongen ontslag kan voorkomen, door nu zelf zijn emeritaat aan te vragen. Indien hij tot het laatste besloot, zou het provinciaal kerkbestuur pogingen aanwenden om hem van regeringswege pensioen te doen erlangen. Besluit hij echter tot het eerste, zoodat hij zyn emeritaat niet aanvraagt, maar in hooger beroep gaat, dan zal, zoodra de algemeene synode in hare zitting in Julij e. k., de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Zuidholland mogt bekrachtigen, het „ongevraagd ontslag," maar dan ook zonder pensioen, op hem worden toegepast. Aangenomen het beroep naar Botterdam door ds. fy. W.Bronsveld, pred. te Charlois en Katendrecht. Jl. Zaturdag heeft zich te Leiden een wachtmeester, wapen smid der Huzaren, door middel van een pistoolschot, van het leven beroofd. Hij heeft het pistool tegeu den mond gezet, zoo dat zijn hoofd is verbrijzeld. De overledene laat een huisgezin met kinderen na. Er staat op de kermis te 's Hage eeue kraam, zoo als er zeker nog nooit op eenige kermis een gestaan heeft. Men verkoopt er godsdienstige boeken en reikt er kosteloos tractaatjes nit, alles met het doel om aan te toonen, hoe slecht de kermis is. Buiten op de kraam zijn met groote gekleurde letters bijbelspreuken geplakt, terwijl nu en dan een prediker op een stellaadje treedt en vertoogen tegen bet volk houdt; eene groote volksmenigte woont ditgewoonlykbij. Jl. Zaturdag ochtend is de hoogleeraar mr. O. van Eees, inde nieuwe zwemschool aan den Krommen Ryn te Utrecht bezig zijnde met zwemmen, naar bet schijnt, door een kramp bevangen en in de diepte weggezonken. Hoewel spoedig hulp werd aangebragt, is het niet mogen gelukken, den drenkeling te redden. Te Driebergen worden mensch en dier geplaagd door gansche zwermen wespen van een zeer lastig karakter. Een natuurkundige noemt als oorzaak van dat verschijnsel de groote warmte. De wol wordt te Capelle (Langstraat) tegenwoordig tot lage pryzen opgekocht, men besteedt niet meer dan 75 cent per Ned. ongewasschen, dat, de helft minder dan vóór twee jaren. Voor eenige dagen is te Deventer het lijk van eene moeder met haar kind uit den IJssel opgevischt. De moeder bad haar wichtje aan zich vastgebonden. Jl. Zaturdag hebben er te Genemuiden, ter gelegenheid eener verpachting van landerijen, ernstige ongeregeldheden plaats gehad, doordien men den voormaligen inwoner dier gemeente II. G. van Dyk, die vroeger van brandstichting verdacht werd, zich te Zwolle in voorarrest bevond en later ontslagen is, mishandelen wilde. De burgemeester van Genemuiden is het gelukt van Dijk te onttrekken aan de woede der Genemuiders. Onder zyn geleide heeft van Dijk zich buiten de gemeente begeven en is met een bootje het Zwarte Water gepasseerd. By het verlaten van Genemuiden heeft men van Dijk zoodanig met steenen geworpen, dat het onbegrijpelijk is dat hij noch de hem geleidende policie verwond zijn. Aan den te Zwartsluis gestationeerden ryks-veldwachter is van het gebeurde kennis gegeven, die reeds toen een plaatselijk onderzoek gedaan en, zooals men zegt, de namen van 13 der belhamels, waaronder ook een wethouder, genoteerd heeft. (Hrnh. Crt.) Te Blokzyl bloeit nu reeds een wijngaard op den kouden grond. Tot bewijs dat de herten nog in vrij grooten getale in ons vaderland zich bevinden, kan dienen, dat men in dezen tyd, nu de rogge in de aren komt, op vele plaatsen der Veluwe genoodzaakt is, rondom de velden stroopoppen te plaatsen, wil de boer zyn oogst niet gedurig door de herten vernield hebben. In den loop der vorige week werd een geheel huisgezin te Roermond, na soep van den vorigen dag gebruikt te hebben, plotseling in vrij hevige mate ongesteld. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Gelukkig waren de leden van bedoeld gezin eenige uren later weder volkomen hersteld. In het laatste nommer van Punch vindt men de volgende aankondiging „Kabinet-cement. Deze zeer nuttige compositie stelt eene opmerkelijke eigenschap van politieke zelfstandigheden in het licht, namelyk de aantrekking der cohaesie. Laat een Huis of eene Kamer ontbonden, of door eene onvoorziene omstandigheid overhoop geworpen worden, toch zal, door aanwending van Kabinet-cement, één noodwendig meubel overeind blijven staan en de algemeene verbazing opwekken door zijne wonderbaarlijke vasthoudendheid. Banken op welke ministers hun steun zoeken, zyn, met bnnne bezitters, tegen alle ongevallen gewaarborgd, door middel vau dit onschatbaar hechtmiddel. Het maakt de handen niet vuil en voor zijne deugdzaamheid en duur zaamheid gedurende eene reeks van jaren wordt ingestaao, mits men het in het donker houde. Voor verzendingen naar buiten 's lands kan men het ook zamengeperst verkrijgen. Belanghebbenden gelieven hunne aanvragen te doen met de aanduiding: Premieb's gepaten teerde Kabinet-cement. Namakers zullen volgens de wet gestraft worden, zynde de echtheid van het artikel gestaafd door een gouver- uements-stempel." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. A. \V. Vinkhuyzcn, laatst behoord hebbende tot bet escader in Ooat-Indie en den 8 dezer van daar in Nederland teruggekomen, ia met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Bij het wapen der Artillerie zijn benoemd: tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) de 2de luit. E. Thesing, van het wapen, thans op non-activiteit bij den staf van bet wapen tot lsten luit. (uaar ouderdom vau rang) de 2de luit.-magazijum. der Art. 3de kl., te Woudrichem, A. A. van Reyus; by het reg. Veld-Artillerie tot lsten luit. (uaar ouderdom van rang) de 2de luit. J. W. K. Verwcy eu C. de Wit, van het corps; bij het 3de reg. Vest-Art. tot kapt. 3de kl. (naar ooderdom van rang) de 1ste luit. C. m. B. IV. Rcde- maguie, van het 2de reg. Vest.-Art.; tot lsten luit. (naar ouderdom vau rang) de 2de luit. P. van der Meer, van het corps. In België zal de bevolking zeer snel toenemen als de gevallen van buitengewoue vruchtbaarheid daar te lande blyven voortduren, die er in den laatsten tyd zyn waar te nemen. Onlangs vermeldden wjj den doop van een vierling te Antwerpen. Gister heeft eene dame Verhulst drie gezonde kinderen ter wereld gebragt. Eene andere dame, te Brugge, is eveneens van een drieling bevallen. De Moniteur bevat berigten uit Japan van 26 Maart jl., waaruit blijkt dat in alle opzigten de verlangde genoegdoening voor den op Fransche matrozen gepleegden moord, door het Japansche gouvernement is gegeven. Twintig officieren, onder-officieren en manschappen namelyk, die de misdaad hebben gelast of ten uitvoer gebragt, zijn ter dood veroordeeld. Bovendien is een schadeloosstelling, van 150,000 piasters uitbetaald aan de familiën der slagtoffers. Eindelijk hebben de Mikado en de Prins Tosa (op wiens grondgebied de misdaad is gepleegd), hunne verontschuldiging aangeboden aan Frankrijks vertegenwoordigers. Den 16 Maart waren elf schuldigen ter dood gebragt. Kapitein Dupetit heeft daarop verklaard, dat de executie van de negen anderen kon achterwege blyven, omdat de genoegdoening toereikende was. Op de hem daartoe gedane uit- noodiging, beeft de Fransche gezant zich naar Kioto begeven waar hy door den Mikado is ontvangen. De Engelsche gezant heeft hem op die audiëntie vergezeld. De heer Thiers heeft, niettegenstaande zijnen hoogen ouderdom, den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag jl. ter drukkerij van den Moniteur doorgebragt, om de proeven zjjner redevoering te corrigeren, 's Morgens ten 6 nre verliet hy het gebouw en ten ure was hy weder tegenwoordig in de zitting van het Wetgevend Ligchaam, waar hy niet ophield met het maken vaD aanteekeningen. Het Fransche Protestantsche weekblad Ie Zien meldt, dat de beroemde Engelsche geleerde Faraday, die onlangs in 76jarigen ouderdom is overleden, behoorde tot de godsdienstige secte der Glassiten. De aanhangers dezer weinig bekende gezindte erkennen noch predikanten, noch andere geestelijke voorgangers, en spreken nooit openlijk over de godsdienstige aangelegenheden, omdat hun geloof medebrengt, dat het gemoed alleen door den geest kan worden getroffen. Voorts achten zy zich verpligt, huD geheel inkomen uit te geven, nooit gelden te sparen en voor den dag van morgen geheel op de Voorzienigheid te vertrouwen. Le Siècle meldt, dat de generaal Garibaldi de baden te Monsumono, bij Pistoja (in Toscane), zal gaan gebruiken. Hy was voornemens, aldaar een twintigtal dagen te vertoeven. „Hoe kunt gy zoo gek zijn", vroeg de vrouw van een Parijsch kruidenier „om voor zooveel geld in te schrijven voor het standbeeld van Voltaire?" „Ik heb wel eens gelezen, hernam deze, dat Voltaire graag koffij dronk, misschien komt hy op het denkbeeld, on3 de klandieie te geven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1