1868. N°.65. Vrijdag 29 Mei. 26 Jaarg^,, BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. g HELDERSCHE W EN NIEDWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinosdao-, Donderdag- cn Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post - 1.65. Zaturdag 30 dezer vertrekt de West-Indische mail over Engelnnd. Zondag 31 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Southainpton. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Mei. Er heerscht iu Japan nog 9teeds een sterke mate van antipathie tegen de Europeanen en alle andere vreemdelingen; zij openbaart zich bij elke gelegenheid al9 de meer verlichte overheid zich tot die vreemden in betrekking stelt. Men verwondere zich over dien tegenstand niet. Eeuwen, vele eeuwen zelfs, gelukte het dat volk om zich afgezonderd te houden van de overige natiën der wereld en slecht9 werd eene geringe uitzondering jegens de Nederlanders vergund. Maar nu de belangen des handels de volken der wereld steeds meer dringen om de handels-betrekkingen nit te breiden, nu is het afgesloten Japan niet langer veilig voor dien geweldigen aandrang. Slechts langzamerhand zal de tegenzin der bevolking om vreemdelingen, bij hen barbaren, in hun land toe te laten, over wonnen worden; dit kan bijna niet anders. Onder de aanzienlijken des lands zijn er velen, die het voorbeeld van den vorst navolgen, door het belang in te zien van meerdere toenadering tot vreemde volken, welke, dit valt hun thans helder in het oog, in vele opzigten verre, zeer vele in wetenschap en beschaving by de bewoners van het afgesloten Japan vooruit zyn. Groote vorderingen heeft men reeds gemaakt om te komen tot het zoozeer gewen9chte doelopen stelling van Japan voor vreemde natiën. Vele hinderpalen zyn reeds overwonnen; maar nog wordt het leven bedreigd van hen, die zich te midden van die ongastvrije bevolking wazen. Wie zich echter thans herinnert, hoe weinig kans er b. v. vóór twintig of vijf-en-twintig jaar bestond, om ergens in dit rijk binnen te dringen, zal in de vergelijking van dien toestand met dien van thans tot de overtuiging komen, dat, gelijk alle groote veranderingen ook deze slechts met veel moeite en inspanning en na verloop van langen tijd gelukken kan. Als eenmaal Japan deelt in de beschaving dpr Europesche volken en voor het maatschappelijk en het handelsverkeer geopend is, dan zullen zeker de Japanners zelve dankbaar zijn voor de in onzen tijd aangewende pogingen om dien toestand trapsgewijze in het leven te roepen. De verkiezingen voor de Provinciale Staten in België zijn afge- loopen. De verkiezings-9trijd is er nog al vrij hevig geweest, daar de partijen in dit land nog al scherp tegenover elkander staan en elkander met heftigheid de zege betwisten. Te Brussel en te Luik hebben de liberalen gezegevierd, maar te Antwerpen en te Brugge hebben de clericalen de overwinning behaald. In België wordt over het algemeen een zeer groot gewigt gehecht aan de verkiezingen voor de Prov. Staten; ook bij deze verkiezingen wordt de sterkte der partijen naauwkenrig gemeten. Zr. Ms. schroefstoomschepen Djamii en Marnix zullen, naar men verneemt, in het begin van July in dienst worden gesteld, met bestemming naar Oost-Iudië. Bij het departement van Marine is berigt ontvangen dat Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, kapt.-luit. ter zee J. E. Koopman, aan boord hebbende de bemanning voor den in Engeland aange- bouwden monitor Heiligerlee, den 24 dezer te Liverpool is aangekomen, en dat aan boord alles wel was. Wij zijn verzocht onze lezers attent te maken op de hierachter staande advertentie van den heer Leijding, bij wien o. a. tegen billijken prijs te bekomen is kunst-mineraal water. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en Pruissen over een nieuw postverdrag tot de meest bevredigende uitkomst voor beide partijen hebben geleid. De port van een gewonen brief van Nederland naar Pruissen zal 10 cents bedragen. Uit den algemeenen staat van het verslag van het voorjaars examen 1868 in de verschillende provinciën blijkt, dat voor het lager onderwijs zijn geëxamineerd 1756 candidaten, van welke 1014 zijn toegelaten en 742 afgewezen. Voor de hulpbehoevende betrekkingen van de te Urk op den 28 April verongelukte visschers, is van wege Z. M. den Koning ontvangen 250. Bij den boekhandelaar P. Kluitman, te Alkmaar, ligt ter perse een werkje, getiteld: Mijne verbanning uit de Evangeliedienst, Aan- klagten, Pleidooien, Vonnissen, Brieven en beroep op de Algemeene Synode, uitgegeven door dr. J. C. Zaalberg Pz. De heer H. J. Smit, burgemeester van Zaandam, vierde dezer dagen het 25jarig bestaan der Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarvan hij ook gedurende al dien tijd voorzitter i9 geweest. Hij bood zijnen medeleden der Kamer ten zijnen huize een diner aan en ontving van hen als blijk van achtiug een geschenk, bestaande in een zilveren fruitschaal. Te Amsterdam zijn gekozen tot leden voor de Prov. Staten van Noordholland, de hh. mr H. J. van Lennep en Joan Muller. De Stoompost, die altijd vreemd gebleven is aan de politiek, ducht, dat het besluit van den Am9terdamschen raad in zake het regeringsvoorstel tot regeling der zaak van het kanaal door Holland op zysmalst, ook door politieke redenen is ingegeven. De raad wil uitvoering door den Staathetgeen de regering, die zeker door de Kamer zal worden ondersteund, niet wil. In stede nu van de uitvoering door de maatschappij te helpen verzekeren, zou het kanaal dan maar vooreerst onvoltooid moeten worden gelaten. Verleden week werd de dienstmaagd van den heer X., te Haarlem, naar den apotheker gezonden om violetstroop. Misschien heeft de meid dit door achteloosheid verkeerd verstaan en vroeg in de apotheek om vitriool. Bij hare tehuiskomst werd het fleschje aan de baker overhandigd, die daarvan aan een kindje van pas eenige weken een eierlepeltje toediende. De gevolgen hiervan zijn geweest, dat het wicht na twee dagen onder de hevigste pijnen is overleden. Te 's Hage is verslag uitgebragt omtrent de „vleeschhouwerjj," die sinds 1 April 1867 niet ongunstig heeft gewerkt, ofschoon het moeite gekost heeft een voldoend personeel te bekomen. Er zijn in de 9 maanden geslagt 681 runderen, 551 kalveren en 353 schapen, te zamen eene inkoopwaarde van 187,079 vertegenwoordigende. LI. Zaturdag zijn van Botterdam naar Huil per stoomboot Albert de eerste kersen uit Duitschland afgezonden. De Nieuwe ütrechtsche Courant meent met zekerheid te kunnen berigten, dat bij een dezer dagen genomen besluit, met wijziging van het besluit van 1853, de zetel van den Boomsch Catholieken aartsbisschop van Utrecht, te Utrecht gevestigd is. Het is bekend, dat tot nog toe de gemeente Haren was aangewezen als den zetel van den aartsbisschop. Dr. de Klerck Sr., te 's Bosch, die ten vorige jare zijn 50jarige ambtsbediening en in de vorige week zijn gouden bruiloft vierde, heeft o. a. ruim 14,000 accouchementen gehad. Jl. Zondag heeft ds. Hoek, te Kampen, bij de godsdienst oefening in de Bovenkerk zijne toehoorders laten zingen: Wien Neêrlundsch bloed in de aderen vloeit, enz. Om hieraan den mee9ten luister bij te zetten, moest dit door de gemeente staande geschieden. Jl. Maandag kwam op het kantoor van een der voornaamste bankiershuizen te Arnhem een persoon eene som van 1500 betalen, namens eene dame aldaar gevestigd. Bij het wegleggen van het geld ontdekte men terstond dat het bankbillet van duizend gulden, hetwelk een gedeelte van de betaalde som moest vertegenwoordigen, valsch was; het was een der bekende nieuwjaarswenschen. De bankier heeft de justitie kennis gegeven van het voorval, die de zaak thans in banden heeft. Omtrent den derden, eigenlijken feestdag te Heiligerlee, wordt het volgende aan de Amst. Crt. gemeld Zaturdag morgen atriveerden de beide Prinsen met de Commis sarissen des Konings van Groningen en Friesland met aanzienlijk gevolg te Wiuschoten, dat met vlaggen en groen geheel getooid was. Ten 10 ure hield dr. Jonckbloet in de harmoniezaal eene feestrede, eene historische herinnering aan Heiligerlee en eene hulde aan het Orauje-stamhuis, aan Nedetland innig verbonden. De Prinsen complimenteerden den redenaar na afloop over het gesprokene, dat algemeen indruk maakte Tot afwisseling liet zich een zang koor hooren. De Prinsen begaven zich met duizenden vervolgens naar Heiligerlee, om er den eersten steen van het nieuwe monument te leggen. Alleen voerde de spoorweg des morgens 3000 feeste lingen aan. Dr. Beets sprak een prachtig dichtstuk uit, dat de geestdrift ten top deed stijgen; ook dezen spreker bragten de Prinsen hunne hulde. Men keerde daarop naar Winscholeu, vanwaar de Prins van Oranje ten 4 ure naar Groningen vertrok, terwijl Prins Hendrik aan het feestdiner deel nam, de soiree in de Harmonie bezocht en ten 11 ure naar Groningen vertrok. Prins Hendrik bezocht Maandag het noordelijk deel van Groningen, en wel Warffum en omstreken en zou ook de groote boerderij van den heer Beinders welligt bezigtigen. Maandag avond werd Z. K. H. te Assen verwachten zou bij den Commissaris des Konings, afstappen. Eene eerewacht te paard onder bevel van mr. Oldenhuis Gratama en twee eerewachtpn te voet zouden den Prins inhalen, die heden te Assen zou blijven, waar de Commissaris een diner geeft, en morgen, Woensdag, Meppel en de kolonie Veenhuizen zou bezoeken, om dan naar 's Hage terug te keeren Bij de stryd in de Doopsgezinde gemeente te Groningen over modern of niet modern, zijn de beide predikanten er afgetreden de kerkeraad wilde nu voor elk der beide partijen, die tegen elkander bijna opwegen, een predikant benoemen en heeft daartoe een voorstel gedaan aan de gemeenteleden, welk verzoenend voorstel echter met eene meerderheid van slechts drie stemmen is verworpen. Hoe de zaak nu zal afloopen weet men niet. Te Hulst is een diefstal met inbraak gepleegd, gevolgd door een gruwelijken moord. De vermoedelijke dader schijnt reeds in handen der justitie te zjjn. Jl. Zondag ochtend, tusschen 6 en 7 ure, is onder Stoppeldijk, op het hoefje van Schelfhout, terwijl deze met zjjne vrouw te Bapenburg in de kerk was, een vreeselijke moord gepleegd op diens I8jarige bij hem inwonende nicht. De moordenaar heeft haar met een broodmes onderscheidene sneden over het aangezigt toegebragt en haar eincielyk de keel afgesneden. Men heeft eene kast open gebroken gevonden, uit welke 30 centen waren genomen. Op de lijn Maastricht-Aken geraakte in de vorige week een spoorbeambte bij het aanhaken der wagen9 tusschen 2 pistons; zijne beenen werden verbrijzeld; de man stierf weldra, eene weduwe met vyf kindereu achterlatende. De heer A. van der Gon Netscher, dringt in eene dezer dagen verschenen brochure „over den nood van Suriname," met kracht er op aan, dat Nederland zijne zorg zal wijden aan die kolonie. Hg betoogt, dat subsidie niet alleen voldoende is om Suriname tegen verder verval en uitsterven te boeden, dat het behoefte beeft aan een krachtiger bescherming, wil het de welvaart bereiken, die de naburige Engelsche kolonie, Britsch Guyana en de oud-Hollandsche kolonie Berbice, Demerary en Essequebo genieten. Hg wil, dat de emigratie geleid zal worden door het koloniaal bestuur, niet meer door particulieren; dat vaste regelen voor de emigratie worden bepaald; dat het reeds aanhangige tarief van in- en uitgaande regten tot spoedige uitvoering worde gebragt, ten einde op indirecte wijze de arbeidende bevolking iets meer bijdrage tot het algemeene welzijn dat de belasting op de stapel-producten bij den uitvoer 9trekke tot stjjving van het emigratie-fonds; dat men beproeve door vereen voudiging van bestuur, vermindering van uitgaven te verkrijgen. Uitvoerig betoogt de schrijver de noodzakelijkheid dat de emigratie onder leiding van het gouvernement moet geschieden en voert ook tot staving van dat denkbeeld het adre9 der koloniale staten aan den Koning aan. Aangekomen schepen te Batavia, vóór 2 Mei: Baron van Heemstra, Goede Verwachting en Ida Elisabeth. Vertrokken: Admiraal de Buyter, Elisabeth Jacoba en Mary Hillegonda. Voor de Pinksterdagen zijn er pleiziertogten georganiseerd van Antwerpen naar het kanaal van Zuid-Beveland. Met het oog op de bezwaren, in België tegen de afdamming der Ooster-Schelde Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. gemaakt, is het wel zeer interessant te vernemen, dat de Antwerpenaars daarheen een pleiziertogtje ondernemen. Ter bewaring van het vleesch in deze heete dagen wordt door een Fransch blad aangeraden om het vleesch in stukken te snijden en het dan met houtskool te bestrijken. Hoe heet het ook wezen moge, kan men veertien dagen lang het vleesch op die wijze voor bederf behoeden. De inwrijving heeft ten gevolg, dat de lucht er niet in kan doordringen, zoodat men er niet behoeft tegen op te zien, om de houtskool zoo dik mogelijk in te wrijven. Bieroozisumptie in Europa. kannen. kannen. Per hoofd jaarlijks 27 In Frankrgk 15 In Begeren 134 Zweden 11* Engeland 113 Spanje 2 Wnrtemburg 104 Busland H België 80 Italië 1 Brunswjjk 68 Portugal Thuringen 60 In de steden: Saksen 39 Munchen p. hoofd 427 Nederland 39 Londen n 188 Baden 31 Weenen If 131 Oostenrijk 22 Frankfort a/M. n 43 Zwitserland 20 Berlijn n 28 Pruissen 19* Pargs 22 BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt is bevorderd de off. van gez. 2de kl. C. P. T. Hommel. De luit. ter zee 1ste kl. E. J. van der Sleijden, en de loits ter zee 2de kl. J. C. de Borst Verdoorn, W. J. P. van Waning, J. A. Willink Ketjen, \V. E. Hazenberg, J. C. Clarksoo en W. C. P. E. de Klopper, allen van het eskader in Oost-Indië, zijn met den 14 dezer op non-activiteit gebragt. De kapt. J. P. C. Bcijer van het 6de reg. Infanterie is, op zijne aanvraag, op pensioen gesteldaan hem is tevens den rang verleend van majoor. Bij het wapen der Infanterie is benoemd, bij het 6de rog., tot kapt. 3de kl. (oaar ouderdom van rang), de 1ste luit. W. G. Rompelinan, van het Instrnctie- batailloo. Men spreekt van een reis der Keizerin van Frankrijk naar IJsland en verzekert dat H. M. van haar plan reeds aan verschillende personen heeft kennis gegeven, o. a. aan Prins Napoleon die eenige jaren geleden dat land heeft bezocht. Bij een besluit des Keizers van den 24 dezer is aan de hooge9chool te Parijs een leerstoel voor de Japansche taal opgerigt. De Moniteur de l'Armee behelst eeu aanbeveling van een bij Berger en Levrault verschenen militaire kaart van Duitschland. Hij zegt daarin o. a.Uit eene aandachtige beschouwing volgt: dat de drie corpsen, het naast by Frankrjjk, ook de sterkste en zorgvuldigst georganiseerde zijn. De drie hoofdaderen van het Duitsch spoorwegnet loopen ineen in het hoekpunt, waaruit de Pruissische gewesten onze grenzen schijnen te bedreigen. Men ontwaart uit de kaart duidelijk, dat de drie legercorpsen van den Noord-Duitschen Bond niet zonder voordacht gekozen zgn uit de sterkste en best georganiseerde bouds- korpsen. Hoe dit zij, dit historisch document is heden van het grootste belang voor Frankrgk. Verder bevat dit blad een rapport van maarschalk Niel, minister van oorlog, aan Keizer Napoleon III, dd. 20 dezer maand, waarin hg op nieuw de voortreffelijkheid van het Chassepot-geweer con stateert, en zegt, dat weêrgalooze eigenschappen aan dit geweer den eersten rang onder de oorlogswapenen verzekeren. Geheel de infan terie is reeds van dit wapen voorzien en met de vervaardiging der Chassepot-geweren wordt ijverig voortgegaan; gemiddeld werden in den laatsten tijd ruim 1600 per dag geleverd. De berigten uit Algerië luiden bij voortduring hoogst ongunstig. Vooral te Tiaret moet de toestand bedroevend zijn; er worden veel roofaanvallen gepleegd en op nieuw hoort men ook van menscheneters. Jl. Zondag avond is aau den gouverneur der Newgate-gevangenis door den minister vau Binnenl. Zaken kennisgegeven, dat het nader onderzoek der zaak van den fenian Barrett, ter dood veroordeeld wegens moord, ten gevolge van den aanslag op de gevangenis vau Clerkenwell, er niet toe geleid heeft om het bewezen-zijn van de schuld des veroordeelden te verminderen, en dat du9 de wet moest worden toegepast. De ter dood veroordeelde heeft die tijding met kalmte aangehoord, daar hij zich nimmer veel had voorgesteld vau het welslagen der pogingen, welke in den laatsten tijd in het werk gesteld zijn om zjjne ter dood veroordeeling te doen veruietigen. Hij schijnt den tyd, die daarmede is verloopen, integeudeel te hebben besteed om zich te beter op het ergste voor te bereiden. Des Oingsdags heeft de teregtstelling voor de Newgate-gevangenis plaats gehad Dit zal waarschijnlijk het laatste doodvonnis zijn, hetwelk in Engeland in het openbaar wordt voltrokken, daar het vonnis over Barrett is uitgesproken voor dat de nieuwe wet in werking trad, waarbij bepaald wordt, dat de opgelegde straffen binnen de muren der gevangenis zullen worden toegepast. Mevrouw Lyon, te Londen, die zoo vele duizenden p. st. aan den welbekenden heer Home schonk, heeft haar proces gewonnen. Al die giften, door deze oude vrouw gedaan, worden verklaard nul en van geene waarde te zgn en als op bcdriegelijke aanleiding gegrond. De vice-kanselier noemde het stelsel vau den heer Home „schandelijke nonseose." Een der in Engelsch-Indië verschijnende bladen zegt: „Uit een staatkundig oogpunt is de dood van Koning Theodorus zoowel voor Abessinië als voor ons zeiven het beste wat geschieden kon, tenzg w'j hem door een gedwongen verblijf in het beschaafde En geland zijne barbaarschheid hadden kunnen ontnemen, ten einde hem later naar Abessinië terug te zenden, om dan aldaar, op den troon van Ethiopië, eene verlichte dynastie te vestigen. Nu zal Abessinië weder worden eene vereeniging van feodale provinciën, zonder eenig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1