1868. N°.76. 26 Jaargang. L Woensdag 24 Junij. buitenland! i U i t g' e v e r Bureau: A. A. BAKKER Cz. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. BINNENLAND. ransel Katoj ifel?w bactse, >ering! zwar 3 voo lIELDEttSCIIE A' tï* •'■yp',. ■i U \IEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dtngsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.G5. M O L E N P L K I X°. 163. Pnj9 der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente IIELDER roept bij deze op je personen, die zich in dit jaar hebben doen inschrijven, nm te verschijnen ia het Weeshuis alhier, in te gaan door de Oostelijke Poort, op Vrijdag ,jen 26 Junij 1868, des namiddags ten zes ure, ten eiude voor de SCHUTTERIJ te loten. Wijders wordt kennis gegeven, dat de Alphabetische Naamlijst der Inge schrevenen, van heden af tot den dag der loting toe, op de gewone kantoor uren aan het Raadhuis ter inzage is nedergelcgd. Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 20 Junij 1868.SMAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Junij. Zeldzaam schoon mag het tegenwoordige weder genoemd worden; ieder wordt er dan ook eens door uitgelokt, zelfs hij, die door allerlei zaken van alle kanten bezet is, moet thans eens uitbreken, om te profiteren van de schoone natuur en het aangename saizoen. Zelfs de gevangeneD te Leeuwarden breken uit en voelen zich ge drongen de wijde wereld in te trekken, ofschoon het hun niet gegund was hun tournee ver uit te strekken. De badplaatsen in den Rijngau en den Tanrus zijn sedert eenige weken druk bezocht. Men schrijft dit toe aan de omstandigheid, dat alle vrees voor oorlog is verdwenen. Meer dan gewoonlijk hebben Frankrijk, Engeland, de Amerikaansche Unie, Rusland en Nederland aanzienlijke contingenten touristen en badgasten geleverd, die zich voornamelijk te Wiesbaden, Ems, Nauheim en Homburg ophouden. Vod Bismarck is naar zijn landgoed vertrokken, von der Goltz is te Ems aangekomen, Gortsehakoff wordt te Homburg verwacht en de vorsten der diplomatie en der heerschzucht ze trekken en reizen en worden aangegaapt als waren ze fameuse raadseldieren, die politiek ademen, politiek snuiven, politiek drinken en zich met politiek de maag vullendie nooit naar eeöe andere stad gaan dan met politieke en diplomatieke oogmerken, die geen hunner vrienden een handdruk geven dan met politieke bedoeling. En zoo het mogelijk ware om eens een blik te werpen in het binnenste van zoo'n heer, wanneer hij van zijne bemoeijingen ontslagen, zich eens verpoozen kan, ja wie weet, welk een genoegen hij schept in de hem omringende wereld, even als wij allen, als we van honk zijn. Een Weener correspondent van een der Fransche clerieale organen, welke organen een bondgenootschap tusschen Frankrijk en Oostenrijk eene zeer wenschelijke zaak achten en aan de reis van Prins Napoleon een aan de vervulling hunner wenschen bevorderlijk doel toeschrijven, zegt, na uitvoerig gewag gemaakt te hebben van het groote diner, hetwelk ter eere van den franschen Yorst op Schönbrunn gegeven is geworden „Drie dingen hebben op den wandelrit, dien de hooge personages na den afloop van het gastmaal door het park gemaakt hebben, onze aandacht getrokken; het van vreugde, wij zouden kunnen zeggen van geluk, stralend gelaat van Keizer Frans Joseph, de schalksche glimlach van den Prins, en het hoogst voldane voorkomen van den baron von Beust; een voorkomen, hetwelk een ieder scheen toe te roepen„Wij bezitten 900,000 geweren, die 16 schoten per minuut doen, en Frankrijk kan een millioen wonderen-verrigtende chassepots aanbrengen Men mag het er dan ook voor houden, dat Oostenrijk en Frankrijk voortaan in alle groote en kleine Euro- pesche vraagstukken hand aau hand zullen gaan, en dat het austro- fransehe verbond, de tegenhanger van liet russiscli-pruissische, hetwelk voor geen enkel kabinet meer een geheim is, indien niet feitelijk, dan toch in begiusel bestaat. Dit is echter nog geenszins de oorlog; de golf, die hem moet aanbrengen, is, myir men ons ver zekert, op de diplomatieke kust zelfs nog niet in het gezigt." Graaf von der Goltz en Graaf von Bismarck zegt de diplomatieke wereld zijn beide voor de politiek verloren en kunnen, volgens menschelijke berekening geen vau beide lang meer leven. In Mexico is het oproer op onderscheiden punten uitgebroken. De toestand schijnt in die republiek weder even ellendig, als voor de Fransche wapenen er de beschaving, orde en rust zouden brengen. Jl. Zaturdag is een matroos van een iu de buitenhaven alhier liggende schepen uit de mast gevallen in zee. De ongelukkige werd na verloop vau een half uur levenloos opgehaald. De voor eenige dagen alhier gehoudene collecte, ten behoeve van het vaderlandseh Fonds tot Aanmoediging en Ondersteuning van de Gewapende dienst in de Nederlanden, heeft opgebragt de som van 64.77£. Gisteren avond zijn de jaarlijksehe oefeningen met de gemeente brandspuiten aangevangen. Spuit n°. 1 werd dien avoud beproefd. De oefeningen met de andere brandspuiten der gemeente worden op de eerstvolgende avonden van deze week gehouden. Gisteren heeft alhier de jaarlijksehe iuspectie der miliciens verlofgangers in een der lokalen van het Algemeen Weeshuis plaats gehad. De heden in publieke afslag, li contant geld, aangeboden zoute- visch, den 17 dezer per vischslocp Fisscierij N°. 1 aangebragt, heeft opgebragt: 109 ton zoutevisch/18 a 18£; 9 ton leng 7,75, gedeel telijk opgehouden 12£ ton kibbeling 83 ton koolen/7Ja8; 7 ton traan 7,75; 1 ton heilbot ƒ7,75 li 8; eenig klein fust keelen en lippen T's ii/3£ a 3,75, a/6£.p 6,75. Wij ontvingen dezer dagen berigt,' dat het Grand-Thóatre Crosso de aaustaande kermis alhier weder zal opluisteren. Men deelt ons van goederhand omtrent deze gunstig bekende inrigting mede, dat een groot gezelschap Athletische, Acrobatische, Gymnas tische en Komische Artisten, benevens Pantomimisteu, Galerijen van Levende Beelde'n en Zwevende Groepen, opgeluisterd door Egyptische en Tilectrische Verbindingen, in hooge mate de belangstelling op wekken. De Kristalgrot der Nayaden en de IJsregen of Minniehaha (een waar kunstwerk), maken aanspraak op ieders bewondering. Het personeel van deze inrigting bestaat uit Amerikanen en Engel- schen, 20 Dames, 12 Heereu en 8 jeugdige Artisten, waarvan de oudste 16 en de jongste 7 jaren telt. Heeft de directie van dit Grand-Théatre steeds rekening mogen maken op de waardeering van het kunstminnend publiek ter dezer plaatse; bij al wat zij doet om de zaak uit te breiden en te verfraaijeu zal, wij gelooven dit vast, ook de belangstelling in gelijke mate stygen. Als een der belangrijkste vertooningen, die de a. s. kermis te aanschouwen zal geven, is ongetwijfeld de collectie wilde dieren van den beroemden dierentemmer Hermann te noemen. Het zoontje van dien onverschrokken man, Carlo genaamd en vier jaren oud, durft de bokken der wolven binnen te treden, met die dieren te worstelen eu zelfs, te midden van den maaltijd dezer ruwe gasten, zijn hoofd iu hun bek te steken. Siberische wolven, Russische beeren, Bari- baalsche beeren van 7 voet hoog zijn aldaar te bezigtigen. Maar het verwonderlijkste van alles is de maaltijd met de beesten. De heer Hermann begeeft zich te midden der uitgehongerde beesten, dragende het vleesch om den hals; hij werpt zich tusschen hen in en laat het zoo vau zijn ligchaam door hen afscheuren. Wie, even als hij, met den reusachtigen Baribaalschen beer durft kampen, wordt door den heer Hermann met de som van 100 beloond. MeD verzekert dat Z. M. de Koning, alvorens van het Loo naar de residentie terug te keeren, een uitstapjen buiten 's lands zal doen. H. M. de Koningin heeft op haren verjaardag de vereeniging „Tot nut der Armen" te Rijp, waarvan H. M. beschermvrouw is, een jaarlijksehe gift van 100 geschonken. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft ter kennis van het bestuur der vereeniging tot onderlinge oefening in den wapenhandel te Groningen doen brengen, dat hij, „met genoegen terugdenkende aan zijn bezoek aan de provincie Groningen, en niet vergetende al het geen het korps der weerbaarheid bijgedragen heeft tot den luister en de hartelijkheid daar ondervonden, met liefde het beschermheer schap over genoemde vereeniging aanvaardt." De minister van Marine heeft bekend gemaakt, dat, bij kon. besluit van den 15 dezer voortaan de adelborsten op het instituut die na hun eerste studiejaar een onvoldoend examen afleggen, dadelijk van het instituut zullen worden verwijderd, terwijl voor de beide volgende jaren, de adelborst slechts eenmaal mag blijven overzitten, en bij een tweede onvoldoend examen wordt verwijderd, altijd behalve wanneer ziekte de aanleiding is. Wegens bekomen gebreken kan altijd aan een adelborst zijn ontslag gegeven worden terwijl hij dit steeds op eigen verzoek kan bekomen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend het bekende adres van den gemeenteraad van Amsterdam, betrekkelijk het maken van een kanaal ter verbinding van de Noord-en Zuiderzee. Uit 's Hage verzekert men ons, dat de zaak der Kanaal maatschappij nog vóór het uiteengaan der Kamer in beraadslaging zal komen, wanneer althans het verslag der afdeelingen over de door den heer Heemskerk tegen den verklaarden wil van de stad Amsterdam gesloten nieuwe overeenkomst niet al te ongunstig is. Van eene andere zijde verneemt men echter dat voor dit laatste veel kans bestaat. ArnhCrt.) De heer Koorders heeft dezer dagen in de zitting der Tweede Kamer gezegd, dat hij stelselmatig zal oppositie voeren. Wel, dat was eene geheel onnoodige verklaring van deu ..geachten" afgevaardigde uit Haarlem. Het ..Dagblad" klaagt in een ingezonden artikel over den onverklaarbaren tegenstand, waarmede Koorders overal wordt bejegend, inzonderheid wordt de Arnherri- sche Rouraot" aangevallen. Maar ons dunkt, zegt de „Friesche Courant," dat die tegenstand niet alleen verklaarbaar, maar zelfs „natuurlijk" is. Koorders zal „stelselmatig oppositie blijven voeren." Hoe zou hij dit anders kunnen doen? Om stelselmatig oppositie te voeren, is hij in de wereld gekomen; hij deed het reeds tegen zijn' vader, toen hij nog een knaap was; hij deed het tegen de professoren, toen hij aan de academie was; hij deed het altoos en overal. Om stelselmatig oppositie te kunnen voeren, is hij vau partij veranderd. In de wiskuude kent men „negatieve groothedenals Koorders nu een grootheid is, dan is hij bepaald eene negatieve. Disputeren, critiseren, uitkleeden, dat was steeds zijn lust en leven. Zelfs heeft hij de zaak zijner vrienden (indien hij ze had) steeds minder verdedigd cn bevoordeeld, dan wel die van de vijanden zijner geestverwanten geschaad. Beroepen te Amersfoort, ds. H. C. Voorhoeve, pred. te Delfshaven. Na gehouden vergelijkend examen is benoemd tot hoofdonder wijzer der openbare school te Bokhoven (Noordbrabant) de heer P. J. van den Bogaard, thans hoofdonderwijzer aan de R. C. weeshuis- school te Nijmegen. Aan den heer J. Stammes is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente St. Pancras. Tot burge meester zijn benoemd: te St. Paneras de heer P. Nobel; te Zuid en Noord-Schermer de heer P. Honig. Aangekomen schepen te Batavia vóór 28 Mei: Amazone, Catharina Maria, Hellevoetsluis, Ida Elisabeth, Ida Geertruida, Juno, Minister Thorbecke, President van Rijckevorsel, Twee Cornelissen en Wilhelmina. Eergisteren is in een der stallen op de veemarkt te Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat inderdaad ijzingwekkend te noemen is. Een der beambten namelijk, een man van reeds 67 jaren, is door een stier met de hoornen de buik opengereten. De ongelukkige moet in hoogst zorgelijken toestand verkeeren, of is welligt nu reeds aan zijne vreeselijke wonde bezweken. AmstCrt.) Jl. Zondag namiddag omstreeks half vier ure vervoegden zich drie heeren aan het Hervormde diaconie-weeshuis te 's Hage en verzochten de jongens te spreken, die jl. Woensdag den prijs van 100,000 uit de bns der Staals-loterij hadden uitgetrokken. Dezen bevonden zich op dat oogenblik ter kerke, maar de heeren vertoef den eene wijle tot aan hunne tehuiskomst en vereerden toen de twee jongens, die gezegden prijs en het nummer waaraan hij ten deel viel uit de bus hadden getrokken, ieder met een fraai zilveren horologie met toepasselijk inscriptie, terwijl zij aan de beide andere weesjongens, die dienzelfden dag bij de trekking tegenwoordig geweest, maar door wie die prijs en dat nummer niet uitgetrokken waren, evenwel eene gift in geld ter hand stelden. Men kan zich ligtelijk voorstellen welk eene blijde verrassing daarmede aan die weezen is bereid. (Dagblad.) Te Delfshaven heeft zich eene commissie van 13 leden gevormd tot oprigting van een standbeeld binnen die gemeente voor den zeeheld Piet Hein. Prins Hendrik heeft zich bereid verklaard, het eere-voorzitterschap dier commissie op zich te nemen. Door burgemeester en wethouders der gemeente Raalte is het rooken van tabak en sigaren in de kom van het dorp, buitenshuis, en op plaatsen waar zich brandende stoffen bevinden, verboden. Te Genne, nabij Dalfsen, heeft zich een boerenknaap, nadat hij een dag te voren zich had willen verdrinken, door een pistool schot een einde aan zijn leven gemaakt. Op 6c tragische tooneelen, waartoe het tuchthuis te Leenwarden de vorige week aanleiding gaf, is in den nacht van Zaturdag een voorval van komischen aard gevolgd. Ten half een ure werd de diepe stilte io den omtrek van het gebonw eensklaps afgebroken door den knal van een geweerschot. Wachten van huiten en van binnen waren terstond in beweging alles was in rep en roer. Men dacht niet anders of er had op nieuw een ontvlugting plaats gehad met al den aankleve daarvan. Het onderzoek toonde aan, dat „alles wel" was. Van waar was het geweerschot gekomen? Het raadsel zon weldra worden opgelost. De kommandant der gevangenis hondt er voor zijno kinderen een paar ezels op na, die nu en dan op het terrein losloopcn. Een hunner, die waarschijnlijk te vergeefs den slaap had gezocht, ging een togtje doen en streek langs den muur der güvnngenÏ9, op den grachtwal uitziende. De daar geposteerde schildwacht kreeg hem in het oog, doch de nachtelijke duisternis belette hem te onder scheiden, welk levend wezen daar voortschreed. Het zekerst was, het maar voor een ontvlugten gevangene te houden en tot driemalen toe klonk het uit den mond des schildwachts: „werda!" Maar deze ezel, minder gelukkig dan die van Bilcam, had geen spraakvermogen en kon dus niet antwoorden. Nu echter ook het. derde werda zonder gevolg bleef, schoot de soldaat er op los, enhet overige laat zich raden. Ook een van Necrlands nog altoos maagdelijke achter laders had „wonderen" gedaan; graauwtje lag doodelijk getroffen neder! Eene zaak is hierbij te bejammeren, namelijk, dat deze ezel-excursie niet vier Dachten vroeger heeft plaats gevonden. De andere nachtelijke excursie zou dan waar schijnlijk tijdiger ontdekt, zoo niet voorkomen zijn geworden, en het arme dier ware welligt even beroemd en heilig geworden, als zekere ganzen van het Kapitool. Het Prov. Geregtahof te Groningen heeft jl. Vrijdag een 61jarig persoon, die reeds 22 jaren in het tuchthuis heeft door- gebragt, wegens verschillende diefstallen, weder tot negen jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Groningen is in het telegraafkantoor Vrijdag avond inge broken. Juist was er 3000 gestort, zoodat de dieven slechts 60 vonden. Voor een paar dagen verloor een achtenswaardig ingezeten te OudePekela, de heer P., koopman in manufacturen, van het postkantoor komende, een aangeteekenden brief, inhoudende eene waarde van 1000. Na ruchtbaarheid aan de zaak gegeven te hebben, bleek het, dat de brief gevonden was door een jongen, die naar de avondschool ging. Deze verscheurde het couvert en stak de mooije prent (het was een spoorwegactie) in zyn zak. Later liet hij die prent aan zijn vader zien, die zich hiermede naar den verliezer spoedde en hem het verlorene zonder eenige aanspraak op belooning ter hand stelde. De man was daarvoor zoo dankbaar, dat hij dien eerlijken vinder eene flinke belooning gaf, bestaande in een geheel nieuw pak uit zijnen winkel. Mevrouw Michelet zal tegen den herfst een boek uitgeven, gewijd aan de Kat. De echtgenoot van den grooten geschiedschrijver en wijsgeer heeft, in het gebrek aan kroost, zeven en twintig katten; zij heeft dus wel typen voor zich gehad om die beesten te bestudereu BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. 's Konings adj. in buiteugew. dienst, de generaal-mujoor J. A. van den Bosch, afgetreden minister van Oorlog, is benoemd tot 'b Konings adjudant-generaal. 's Konings adj. in buitengew. dienst, de geueroal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirurn, comm. in de 1ste stelling der Genie, is op non-activiteit geslcid, cn zulks tot dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De oif. van gez. 2de kt. T. J. J. Gori wordt, op zijn verzoek, met den laatsten Julij a. s. eervol uit de zeedienst ontslagen. Dezer dagen ontstond te Antwerpen oproer aan boord van het Amerikaansche clipperschip „Nerius", bemand met 26 matrozen. De agenten der waterpolitie, niet tegen de woede van het scheepsvolk bestand, riepen hulp in van het aldaar aanwezige Amerikaausche oorlogsfrcgat „Ticonderoga. Met dien bijstand gelukte het de oproermakers io bedwang te houden, waarna zij op de Amerikaansche manier, voor den tijd van eenige uren, op het dek met de handen omhoog werden vastgebonden, zoodanig dat zij gedwongen waren op de teenen te staan, zonder met de hielen aan den vloer te kunnen komen. Bij onderzoek bleek, dat zij, na in beschonken toestand vau den wal te zijn gekomen, geweigerd hadden te werken en den gezagvoerder hadden mishandeld, hetwelk misschien nog erger zou zijn geloopen, zoo niet juist de policie tusschen beiden waa gekomen. Er is ook sprake van twee matrozen, die mishandeling ondergaan hebben, omdat zij hun chef wilden verdedigen. Jl. Zaturdag lag het schip nog op de Schelde ten anker, doch toen was alles rustig. Den 19 dezer, den eersten verjaardag van den dood van Keizer Maximiliaan, is in de kapel van het kasteel van Laeken een plegtige lijkdienst gevierd, die door de Koninklijke familie en door Keizerin Charlotte is bijgewoond geworden. In een schrijven uit Yokohama aan den Franschen Monileur wordt van het uiterlijk voorkomen van den Mikado vau Japan de volgende beschrijving gegeven: „De souverein van Japan is nog zeer jong; hij schijnt niet ouder dan vijftien of zestien jaren te wezen. Zijne tanden zijn zwart verlakt en zyne wenkbraauwen geheel weggeschoren. Daarentegen zijn op het midden van zijn voorhoofd een paar kunstmatige schuinsche wenkbraauwen geteekend, even als men op oude afbeeldingen van Japansche personages opmerkt." Ji. Zaturdag werd het landgoed Chateau Lafittc door de civiele regtbank der Seine hij toeslag verkocht. Bij inzet werd het op een prijs van 4,500,000 fr. gebragt. Deze bezitting die, zoo als ieder weet, den cdelsten der Bordeaux wijnen oplevert, is het eigendom der erven van den heer Sequiu, welke in drie takken zijn verdeeld. Zij brengt eene jaarlijksehe winst van 400,000 fr. op. Waarschijnlijk zal er op de verkooping hord gestreden worden, want de grootsie speculanten en rijkste grondeigenaars van Europa streven naar het bezit van het kostbaar domein. Men zegt dat zich eene Fransche maatschappij heeft gevormd met het doel om met een aanzienlijk cijfer van millioenen den Engclschen het bezit van een wijnberg te betwisten, waarop Frankrijk met regt trotsch kan wezen, De 31ste verjaardag van den dag, waarop Koningin Victoria als Koningin van Groot-Brittannië gehuldigd is geworden, is jl. Zaturdag met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. De geschenken door het leger in Abessinië aan Koningin Victoria gezonden, zijn te Londen aangekomen. Er bevinden zich drie gouden kroonen onder, een koningsmantel, een kelk en een zegel, paardentuigen, enz. De kostbaarste kroon heeft den vorm van een tiara en is effen behalve van onderen, waar zy uit drie gouden ringen is zamengesteldde tweede is met fluweel gevoerd en gelykt op een gravenkroonde derde is een soort van puntigen helm met hangende versierselen. De mantel is een gouddraadweefsel, met zijden bloemen van verschillende kleuren geborduurd. Het is die welken Theodorus heeft afgelegd alvorens zich dood te schieten. Het zegel, voorstellende een staanden leeuw, heeft een handvat bestaande uit vier verschillende gekleurde stukkeu. Het is Engelsch maaksel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1