1868. N°.79. Woensdag 1 Julij. binnenland! buitenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE n. EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegclregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Donderdag 3 Julij vertrekt de Oost-Indische mail over Marseille. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Junij. De zegepraal van het Britsche leger in Abessinië heeft in hooge mate de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat sinds langen tijd de belangstelling in een belangrijk wapen by het leger, dat der genie, was verflaauwd. Sir Napier, de opperbevelhebber van het Britsche leger, is een man van dat wapen en zijne sappeurs en mineurs hebben, hoe weinig vaak ook geteld, het groote gewigt van hunne tegenwoordigheid bij het leger ten volle ge staafd. Tal van wegen, bruggen en versterkingen zijn door die afdeeling des legers in hoogst onbegaanbare wegen in korten tijd aangelegd. Men voorziet, dat bijl en spade, als in de oudheid, weer een voorname plaats in het leger zullen innemen. Sinds de groote oorlogen, wier rij met Junij 1815 gesloten is, was dit korps als in de schaduw getredenthans komt zijne belangrijkheid weer in het helderst lieht. Reeds wordt er gesproken over de wensche- lijkheid van leger-ingenieurs. Reeds worden er, met het oog op de algemeene voorbereiding voor te wachten oorlogen, ingenieurs met den rang van veldmaarschalk aangetroffen en wel het beste bewijs voor het stijgen der belangrykheid van genoemd wapen, ten gevolge der jongste Britsche expeditie, is de benoeming van Prins Arthur als luitenant bij het korps, dat zich in Abessinië zoo bijzonder onderscheidde. De tegenwoordige toestand van het koningrijk Italië baart in den laatsten tijd zeer veel bezorgdheid bij elk, die den ordeloozen toestand des lands met eenige opmerkzaamheid gadeslaat. De vernietiging der vroegere orde van zaken, waarby zeer velen groot belang hadden, heeft aan de tegenwoordige regering een groote magt van vijanden bezorgd, die zich telkens meer werkzaam betoonen om de plannen der regering tegen te werken en onmogelijk te maken. Inzonderheid is zulks het geval in het ver van het middelpunt des lands verwij derde Sicilië, waar boosdoeners vaak van de bestaande partijschappen gebruik maken en de onrust des eilands levendig houden. Onder scheidene malen wordt in berigten van Italië gewaagd van nieuwe woelingen en nieuwe plannen der party van Garibaldi. Het zou ook nu weder op den Kerkdijken Staat gemund zijn en volgens die geruchten zouden er in 't geheim reeds aanstalten worden gemaakt voor eene expeditie derwaarts. Die losse berigten worden echter voldoende gelogenstraft door de opmerking, dat de tijdsomstandig heden volstrekt ongunstig zijn voor zoodanige onderneming; dit moet Garibaldi ook zeer goed inzien. In een brief aan een vriend, opgenomen in een liberaal blad, slaat de oude generaal een vrij moedeloozen toon aan en de bladen, die de zaak van „het jonge Italië" dienen, laten duidelijk doorschemeren, dat, zoolang de alge meene vrede in Europa duurt, er aan geene nieuwe ondernemingen tegen Rome te denken valt. In Belgrado heeft dezer dagen plaats het geregtelijk onderzoek naar de sehuld der aangeklaagden wegens den moord op Vorst Michaël gepleegd. Niet minder dan 13 zaamgezworenen staan voor het hof te regt. Een der zaamgezworenen, de kapitein Mirzailowicz, die met eene afdeeling troepen het policiegebouw moest bezetten, is gisteren morgen doodgeschoten. Daarbij was eene groote menigte volks op de been. Het onderzoek wordt voortgezet en er zijn weder eenige personen in hechtenis genomen. Het stoomschip de Valk en de monitor de Krokodil zijn gisteren van Birkenhaed alhier aangekomen. Laatstgenoemde bodem is naar Amsterdam gestoomd. Volgens een bij het departement van Marine ingekomen rapport van den kapt.-luit. ter zee C. J. Damme, commanderende het transportschip Java, is die bodem den 16 Mei jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen en zou den 24 daaraanvolgende de reis naar Nederland verder worden voortgezet. Alles bevond zich wel aan boord. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is gisterea voormiddag te Liverpool aangekomen. Het Nederi. fregat Java Packet, kapt. D. Crap Hellingman, aan boord van welken bodem zich een detachement suppletie-troepen sterk 150 man bevindt, is jl. Zondag van hier naar Oost-Indië uitgezeild. Bjj het uitgaan der godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk alhier jl. Zondag voormiddag, heeft een marinier met zijn harts vanger eenige niet gevaarlijke wonden aan een sergeant van zijn korps toegebragt. Men gelooft, dat de dader soms vlagen van waanzin heeft; hij is thans in het Marine-hospitaal opgenomen. Z. M. de Koning vertrekt morgen van het Loo naar Zwitser land (Dagblad.) Volgens een te Berlyn algemeen verspreid gerucht, zal Prins Albrecht van Pruissen, zoon van Prinses Marianne der Nederlanden, in het huwelyk treden met Prinses Maria, dochter van Prins Fre- derik der Nederlanden. (Arnh. Crt.) In de zitting der Eerste Kamer van jl. Vrijdag werd door de ministers by de behandeling van de verschillende hoofdstukken van de staatsbegrooting het woord gevoerd, o. a. ook door de ministers van Justitie en van Marine. Nadat de heer van Lilaar het woord had verzocht, vroeg de president der Kamer of hij (de verzoeker) de minister van Justitie was, welk voorbeeld hij ook heeft gevolgd, nadat de minister Broex het woord had gevraagd Dit schijnt hieraan te moeten worden toegeschreven, dat deze ministers zich niet aan den voorzitter hadden laten voorstellen. De minister van Financiëu maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbillet groot 40 door een onbekende uit den Helder, onder de letters N. N. tot voldoening van te min betaald registratie- regt aan den minister van Binnenlaudsche Zaken ingezonden. Bij de dd. Schutterij te Haarlem zijn benoemd tot Iste luit. kwart. C. Thamer, thans 2de luit. kwart.; tot 2de luits. C. A. Joekes en P. J. L. Huetby die te Edam, tot 1ste init. P. Costerus; tot 2de luit. W. L. Groot. De schrijver van de brieven uit Holland in de Gron. Cour. resumeert het programma van dit kabinet aldus: a. Volledige toepassing van het beginsel van scheiding tusschen kerk en staat. b. Handhaving der bestaande wetgeving op het lager onderwijs. c. Regeling bij de wet der cuUuuraangelegenheden voor Indië in haren ruimsten omvang. d. Herstel der finantiën, iif Indië zoowel als in het moederland. Men ziet, voegt hij er bij, het programma is in allen deele in harmonie met de vrijzinnige beginselen, maar de uitvoering zal geschieden in verzoenenden geest. Inzonderheid gaf de minister van Koloniën dit duidelijk te verstaan, wat de regeling der Indische aangelegenheden betreft, terwijl de minister van Binnenl. Zaken zijnerzijds verklaarde, dat hij wilde trachten door eene eerlijke en regtvaardige toepassing der onderwijswet te gemoet te komen aan de bestaande bezwaren. De uitslag der herstemming te Zaandam voor de benoeming van een lid van de Prov. Staten is als volgt: van de 421 uitgebragte geldige stemmen (waarvan één in blanco) hebben bekomen: de heer Jan Prins 210 en de heer Jacob Duijvis insgelijks 210; zoodat de heer Jan Prins, als oudste in leeftijd benoemd is. Aangenomen het beroep naar Deventer door ds. Jungius, pred. bij de Herv. Gemeente te Zierikzee. Te Wieringen heeft dezer dagen het volgend treffend ongeluk plaats gehad. Een man, vader van zes kinderen, had zich met vier hunner naar het veld begeven en had de zorg voor het jongste kind en het toezigt over zyne aan vlagen van krankzinnigheid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overgelaten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblik, grijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar buiten, en werpt het in den put. De oudste dochter, die haar uagetjlt was, trachtte het nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en ook naar de diepte geworpen. Toen de man te huis kwam vond hij aanvankelijk niemand. Later vond hij de beide lijken in den put en het lijk vau de ongelukkige, hangende op den zolder. Men schrijft ons van Westerschelling, dd. 27 Juny: „Op den 25 Junij had te Midsland eene harddraverij plaats, welke door fraai weder werd begunstigd en waaraan door 21 paarden werd deelgenomen. De prys, bestaande in een zilveren horologie, werd behaald door het paard van D. W. Pais, bereden door diens zoon, en de premie, een servies met schenkblad, door het paard van K. F. de Groot, bereden door K. de Groot. Na afloop der harddraverij had een ongeval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Het zoontje van den veldwachter Överkamp, werd namelijk door een in volle ren zynd paard, omver geworpen, waarbij het geen ander letsel bekwam dan eene ontwrichting vau den bovenarm, welke door de beide aanwezige geneeshceren spoedig werd gezet." Jfe Donderdag in den namiddag, hebben binnen de gemeente Huissen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Dien dag vierde het schuttersgild, als naar gewoonte, zijn jaarfeest, hetwelk bestaat in eene gemeenschappelijke vischpartij aan het Loveer. By terug komst van het gild wordt volgens oud gebruik de stad stormen derhand ingenomen. Daartoe verdeelen zich de feestvierenden in twee afdeelingen, waarvan het eene gedeelte binnen de stad post vat om het andere te beletten de stad binnen te rukken. Hoe aardig zoo iets ook moge schijnen, ditmaal gaf het aanleiding tot groote ongeregeldheden, waarvan de oorzaak was, dat de verhitte gemoederen by de verdediging gebruik maakten van hunne vischangeis, en daar mede elkaar wonden toebragten. Door gepaste maatregelen van het hoofd der gemeenteu die enkele belhamels in arrest deed nemen, zyn grootere onaangenaamheden voorkomen. Bij arrest van het Hof van Utrecht is J. Graus, wegens het vermoorden zijner echtgenoote, ter dood veroordeeld. Jl. Zaturdag kwam te Gouda zeer onverwacht aan, de heer J. F. Prince, officier bij de dienstdoende Schutterij aldaar, die vrij willig de Abessinische expeditie heeft mede gemaakt, 's Avonds werd hem ten huize zijner ouders door het muziekkorps der Schutterij eene luisterrijke serenade met fakkellicht gebragt. Te Gonda was door de benoeming van den cipier van het kantonnaal provisioneel huis van arrest tot gemeente-bode, eerst genoemde betrekking komen te vaceren. Een groot aantal sollicitanten had zieh daarvoor aangemeld, en deze hebben dezer dagen een ver gelijkend examen moeten doorstaan. Het scheren der schapen te Ommen is aangevangen. De prijzen der wol zyn dit jaar aanmerkelijk lager dan de beide vorige jaren. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zekere Peters, uit Nymegen naar Tiel vervoerd om daar verhoord te worden, getracht te ontsnappen. Reeds was hij uit zyne ijzeren slaapkooi gebroken en had hij eene ijzeren bout uit het lichtraam gewrongen toen, by het losrukken van eene tweede bout, deze hem ontviel en het gedruisch hierdoor veroorzaakt de wachters deed ontwaken. Hy gaf zich aan deze over zonder tegenstand te bieden en werd in eene andere cel geplaatst. Peters is een hoogst gevaarlijk individu, die nog 15 jaar tuchthuisstraf moest ondergaan. Eerlang zal hy te regt staan wegens diefstal te Zalt-Bommel gepleegd. In een stadje in de provincie Gelderland, zon een jong mensch zijn belijdenis doen, een oppassende jongen, die trouw ter kerk gaat en te huis was in de Bybelsche geschiedenis, enz. De kerkcraad dier gemeente weigerde echter hem als lidmaat aan te nemen en gaf hem hiervan kennis. Ofschoon erkennende, dat hij niet gehouden was zich over zijne besluiten te verantwoorden, was de kerkeraad welwillend genoeg om de gronden van weigering mede te deelen en noemde ook als zoodanig op: „dat de betrekking, die de jongeling bekleedt, gepaard gaat met ontheiliging van den heiligen rustdag des HeerenHet jonge mensch was bediende in een sociëteit Daarmede heeft de kerkeraad uitgemaakt dat koffijhuisbedienden geene goede Christenen kunnen zijn. Voor de jurisprudentie van de orthodox-gereformeerde kerk is deze uitspraak zeker niet onbelangryk. (Arnh. Cl.) Voor hen, die belangstellen in de beantwoording der vraag: Is het waarheid, dat, zoo als verzekerd wordt, Klaasje Zevenster nog in leven en in de provincie Friesland woonachtig is, is het zeker niet van gewigt ontbloot te vernemen, dat dezer dagen in de Friesche Courant de 25jarige huwelijksvereeniging vermeld van een echtpaar, waarvan de vrouw den naam van J. S. Sevenster voerde. Het is echter blijkbaar Klaasje niet en ook de eerste letter van den familienaam is niet gelijk aan de spelling van den auteur van Lennep. Jl. Donderdag avond sloot de koster van O. L. Vrouwe, te Maastricht, zorgvuldig de deuren der kerk; doch nog eens terug keerende om de een of andere reden, vond hij achter het groot altaar een onbekend persoon, die zich verborgen had. De schuilende gaf voor, dat hy uit godsdienstzin in de kerk was geblevenhet gelukte hem echter niet den koster te overreden, die hem aan een policie- agent uitleverde. Op het gezag van eene Belgische correspondentie, wordt door verschillende Nederlandsche couranten verkeerdelijk de dood van den violist Vieuxtemps aangekondigd De beroemde kunstenaar is volmaakt gezond. Het is zijne vrouw, Josephine Vienxtemps, die overleden is. Op den H. Sacramentsdag hebben te Brugge, ter gelegenheid van het houden eener prediking door een Protestaotschen evangelist op de openbare straat (den Burg), zeer stuitende ongeregeldheden plaats gehad, veroorzaakt door een overgroot aantal lieden, die den prediker het spreken wilden beletten, en tot dat einde een vervaarlijk gedruisch maakten. In weerwil daarvan, heeft de evangelist zijne prediking voortgezet. Toeu eindelijk een uit den troep den spreker zoo grovelijk beleedigde, dat de policie zich van zijnen persoon meende te moeten meester maken, is het tusschen verscheidene lieden, die den arrestant wilden bevrijden, en de policie-agenten tot een worsteling gekomen, die met de inhechtenisneming van eenige onruststokers geëindigd is. Het Belgische dorp Qnenast, bekend door zijne keigroeven, is in de vorige week schier geheel verwoest, door de uitbarsting van 1800 kilogrammen nitro-glycerine, eene hoeveelheid wier ontploffende kracht gelijk wordt gesteld met die van 200,000 kilogrammen buskruid. Eene geringe onvoorzigtigheid bij het ontladen was welligt de oorzaak dier verschrikkelijke ramp. Vier van de tien slagtoffers laten met elkander vier weduwen en twee-en-twintig kinderen na, in wier onderhoud echter door de directie der steengroeven van Quenast zal worden voorzien. Indien het onheil een half uur later was voorgevalleu, zouden de gevolgen nog oneindig betreurenswaardiger zijn geweest, daar alsdan het thans afwezige werkvolk der groeven, ten getale van veertien honderd personen, in de onmiddelijke nabijheid van het tooneel der ramp vcreenigd zou zijn geweest en vermoedelijk niemand hunner het leven zou hebben behouden. De Fransche Moniteur berigt uit Dscheddah, in Arabië, van 17 Junij, dat de pelgrimstogt naar Mekka dit jaar zonder nadeel voor de algemeene gezondheid is afgeloopen. In het Fransche departement van de Hérault is door eene windhoos, van zwaren regen en hagel vergezeld, eene schade aan- gerigt, die, volgens een der Parijsche half-officiële bladen, op twee millioen fr. kan worden begroot. Onder de feesten, welke te Hftvre ter gelegenheid der internationale maritieme tentoonstelling znllen gegeven worden, behooren ook stierengevechten, welke reeds verleden Zondag zonden hebben plaats gehad, indien de hoofdacteurs bij die spelen, de stieren zeiven, ten gevolge van hnn vervoer over den spoor weg, niet in een staat van verdooving verkeerden, welke hen vooralsnog ten eenanmale ongeschikt tot den strijd maakt. Een van het twaalftal is zelfs ten gevolge van de vermoeijenis der langdurige spoorwegreis bezweken. Men zal de voorzorg gebruiken, om bij de gevechten de hoorns der stieren van lederen ballen te voorzien, ten einde het kwetsen van menschen en paarden te voor komen terwijl de toreadors, van hanne zijde, den degen in de schede zullen laten. Het cirque zal 12,000 toeschouwers kunnen bevatten. De Parijsche «Constitutionnel" gewaagt van eene in dat cirqnc voorhanden keizerlijke loge, zoodat men de tegenwoordigheid der keizerlijke familie bij de spelen schijnt te verwachten. Dat blad doet, waarschijnlijk ook met het oog daarop, uitkomen, dat de spelen van H&vre slechts eene nabootsing der Spaansche stierengevechten zullen zijn, en dat daarbij evenmin menschen- als dierenbloed zal strooraen, eene nabootsing, die evenwel in zoo ver getrouw zal zijn, dat men in Frankrijk, even als in Spanje, achtereenvolgens de picadores, de chulos, de banderilleros en ook, tot op zekere hoogte, den torero zal zien werken. Te Mieian in het departement du Gers trok dezer dagen de stadstroramel- slager, die dezelfde taak vervult als bij ons de stadsomroeper, de stad door, eene aankondiging doende, welke de vrolijkheid opwekte. De ingezetenen werden uitgenoodigd het verblijf mede te deelen van eene vrouw, die haar man verlaten had. Deze had, om meer gewigt aan zijne zaak te geven, zich gewapend met een certificaat van den volgenden inhoud: «De burgemeester der gemeente kanton verklaart, dat Jeanne Marie L., oud 27 jaar, echtgenoote vau Bcrnard K., landbouwer, wonende in genoemde gemeente, den 11 Junij het huis van haar echtgenoot verlaten heeft zonder reden, en zich naar Mieian begeven heeft. Weshalve de ondergeteekende den bnrgeraeester of commissaris van policie van Mieian verzoekt de echtgenoote van den houder dezer verklaring te bewegen zich naar huis te begeven; in het tegenovergesteld geval, zou men in de droevige noodzakelijkheid zijn om haar langs den wettc- lijken weg te doen terugkeeren. - De burgemeester van Het dwaasste van deze zaak was, dat de echtgenoot overal den trommelslager volgde om te zien of hij zijne vrouw ook mogt ontdekken. De Daily Telegraph en the Saturdy Review trekken in eenige leading- artikelen zeer scherp te velde tegen de meer en meer in zwang komende mode bij de dames, om baar gelaat te beschilderen en zich door allerlei kunstmidde len schooner voor te doen, dan zij werkelijk zijn. Na dc schoone sexe op dit punt menige gevoelige les te hebben gegeven, trekt de Daily Telegraph te velde tegen de verkoopers, die het land overstroomen met circulaires, waarin onder de meest ongerijmde, doch schoonklinkende en veelbelovende namen, allerlei schoonheids-artikelen worden aangeprezen, die, naar het schijnt, veel aftrek vinden ondanks de dwaze sommen, die men er voor vraagt. Voor twintig jaar deed in Engeland een zinspeling op rouge dc meeste dames blozen; thans houdt men er allerlei dure artikelen op na. Dat is o. a. het magnetich rotsdauwwater van de Sahara om zomersproeten en vlekken te verdrijveu a f 15 de fiacou; - albastpoeder voor verhuoging der schoonheid; Indische kool voor de oogen; - jeugd eu schoonheid, allen artikelen die ponden kosten, en mischien komt er spoedig een uitvinding als-, bet koninklijk Arabisch toilet der schoonheid!" van 100 tot 1000 gninjes. Om al de nadeeelige gevolgen van het gebruik dezer dingen te voorkomen, vooral om het huis houden te bezuinigen, wil men eene vcrecniging vormen van vaders en echt- geuooten, die op zich nemen alle toilet-artikelen, verfpotjes, enz., die ze magtig kannen worden, uit de vensters te werpen en, trotsch allen wederstand van zachtzinnnige echtgenooten en dochters, hun verdelgingsoorlog vol te houden tot ze overwinnen of sterven. Eene door 143,235 Ierache vrouwen en meisjes onderteekende petitie tegen de vernietiging der lersche staatskerk is bij de Koningin van Engeland ontvangen. De Onderkoning van Egypte heeft te Ems voor dit badsaizoen eene groote villa voor zich en zijn gevolg dopn huren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1