1868. N°.82. Woensdag 8 Julij. 26 Jaargang.. HAVER en TARWE. BAZAR. NIEUWE BESSEN-JENEVER. binnenland" UIT DE HAND TE KOOP: ONTVANGEN: Uitgever A. A. BAKKER Cz. BUITENLAND. INGEZONDEN. A D V E RTEN T1 IM. dVÜ A I 3XT El- AARDAPPELEN, 10 Bunders uitmuntende te veld staande \V. J. BLITZ, Tandmeester H. JANZEN Ez. HELDERSCRE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag 9 dezer vertrekt de Oost-Indische muil over Soutliampton. HELDER en N1EUWEDIEP, 7 Julij. De politieke beschouwingen der laatste dagen bepalen zich hoofd- zakelijk tot de bespreking der Pauselijke allocutie betreffende de liberale hervormingen in Oostenrijk. Het vóór en tegen wordt door de wederzijdsehe partijen breed uitgemeten. L'Inde'pendance Beige onderscheidt zich evenwel door eene echt vrijzinnige zienswijze. Ofschoon dit blad veel meer de liberale staatkunde vau het Oosten- rjjkache bewind dan de Pauselijke allocutie toejuicht, verwondert het zich volstrekt niet over den inhoud der kerkelijke beoordeeling. ,Jïen kan", zoo zegt dat blad „men kan van niemand, ook uiet van een Paus eischen dat hy zijn eigen doodvonnis onder teekenen zal. Van het oogenblik, waarop een Paus zich als een voorstander der gewetensvrijheid, van de vrijheid van onderwijs en van drukpers, en van de gelijkheid van alle eerediensten voor de wet deed kennen, zou voor het Catholicisme de laatste kans verdwenen ziju om ooit te worden wat het vroeger geweest is. Dit weet Paus IX en niets schijnt dus natuurlijker, dan dat hij dien overeenkomstig handelt." Genoemd blad betuigt echter zijne ver wondering over eene regering als die van Frankrijk, die in het eigen land vrijheid van drukpers, vrijheid van geweten en van onderwijs toestaat en in het door haar beschermde land een gezag doet bestendigen, dat zich met alle kracht tegen die „nieuwigheden" verzet. „Wij verwijten den Paus niets" zegt Vindependance „hij blijft volkomen in zijne rol, maar vau zijne beschermers, de Franschcn, kan dit in geenen deele worden gezegd." Zr. Ms. monitor Heiligerlee heeft gisteren met Z. Exc. den minister van Marine een proeftogt gedaan. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. B. Everwijn, is den 25 Mei jl. te St. George d'Elmina (Kust van Guinea) aangekomen. Het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen is jl. Zaturdag te Vlissingen, in het bijzijn van eene talrijke volksmenigte, met goed gevolg te water gelaten. Het raaritime etablissement aldaar zal thans spoedig geheel worden ontruimd. De verjaardag van H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De tijd van de kermisvreugde in deze gemeente bestemd brak op gisteren aan en hoezeer ook het weder zich niet bijzonder gunstig toonde, mag men nogtans zeggen, dat al aanstonds een vrij groote mate van sympathie voor het aloude volksfeest zigtbaar is. Behalve de gereed staande tenten tot het tentoonstellen van merkwaardig- heded, worden naast het Heeren-Logement van den heer Pedroii de diergaarde van Hermann en nog een paar kleine inrigtingen opgeslagen; terwijl op het Molenplein nevens het reeds aanwezige een miniatuur-paardenspel wordt opgeslagen. De „draaimolens" zijn begonnen met het begin der kermis en schenken der ronddraaijende jeagd blijkbaar een groot genoegen. Ter bekoming van meerdere plaatsruimte dan er op het Westplein en in den naasten omtrek aldaar te vinden was, zijn eenige inrigtingen tot uitspanning thans op het Molenplein geplaatst. Wy hopen, dat dit het voorteeken moge zijn van de aanneming vau het vroeger gedane voorstel, om de kermis voortaan alle jaren op dezelfde plaats te doen opslaan en wel aan den Kanaalweg ter weerszijden vau de Fostbrug, met de tenten en de caroussels op het Molenplein en het Westplein. Met genoegen vermelden wij, dat de heer J. van der Kam, welke met zijne van ouds bekende poffertjeskraam op de kermis staat, gisteren de kinderen uit het Algemeen Weeshuis op zijn gebak heeft onthaald. Naar wij vernemen was de vreugde daarover bij de jeugdige gasten algemeen en bet zal den heer van der Kam zeker niet aan recommandaties ontbreken van de zijde der jongelui, die aan zijne edelmoedigheid een aangenaam uur te danken hebben. De voorstelling van gisteren avond in het Theatre Maritime Mechanique, onder directie van de heeren Gebr. Ouvrier, heeft ons bij uitstek voldaan. Het schilder- en decoratiewerk toch was inderdaad net, en de mechanique kunstig en verrassend. Met name noemen we: het gezicht op eeD volle zee, de storm, de schipbreuk en de komst der reddingbooten. Ook de tours d'adresses van den prof. Albert hebben we met genoegen zien uitvoeren. We kunnen de kermisbezoekers, de geringe entree in aanmerking nemende bij het voorgesteld wordende, een bezoek in hunne tent aanbevelen. Een der te Florence verschijnende bladen, de Nazione, deelt mede dat HH. KK. HH. de Kroonprins en de Kroonprinses van Italië, op hunne buitenlandsche reis, die zij zullen aanvaarden, ook aan Nederland een bezoek zullen brengen. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is verleend een tweejarig verlof wegens ziekte aan den tweeden onderwijzer aan de gouvernemeuts eerste lagere school te Samarang C. over de Linden. In de provincie Zuidholland zullen de nieuw op te rigten Schutterijen op voorstel van den commissaris des Konings in dat gewest en met goedkeuring van den minister van Binnenl. Zaken eerst met 1 Januarij 1869 in werking treden. Of deze maatregel ook in andere provinciën wordt toegepast is ons niet bekend. De collecte, dezer dagen in de gemeenten der provincie Noordholland gedaan, ten behoeve der achtergebleven betrekkingen van de Enkhuizer, Uurker en Vollendammer visschers, den 23 April op de Noordzee verongelukt, heeft opgebragt 13485,40, waarvan 2764,29 te Amsterdam. Aangenomen het beroep naar Amersfoort door ds. H. C. Voor- hoeve, pred. te Delftshaven. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Neder- landsch Zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen 20803,33, behalve 400 ter geldelijke bestrijding der onkosten van de zendelingzuster van de Wal. Een heer loopt een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam t binnen en wil een dozyn paar kousen koopen, maar op het punt Staande van ze te betalen, zegt hy: weet ge wat, wel beschouwd tnoest gij die sokken maar houden èn twee flanellen hemdjes in de plaats geven. De winkeljufvrouw doet wat haar gevraagd wordt en geeft de flanellen hemdjes, die de heer oprolt en meeneemt zonder te betalen. De jufvrouw roept hem terug en herinnert hem dat hij niet betaald heeft. - Wat? Wat? - De flanellen hemdjes. - Wel zoo, daar heb ik u immers de sokken voor in de plaats gegeven. - Dat is zoo, maar gij hebt de sokken ook niet betaald. - Zoudt gij willen, dat ik u die betaalde? Dat is immers niet mogelijk, omdat ik ze niet neem! De redenering was even logisch als paradoxaal, maar toen het bleek dat de winkeljufvrouw noch voor logica, noch voor paradoxen vatbaar was, gaf de heer ook de flanellen hemdjes terug, die hij volstrekt niet noodig had. Hij had slechts een grap willen hebben. Jl. Zaturdag werd te Beverwijk, in tegenwoordigheid van al de raadsleden en een aantal belangstellenden, door den burgemeester A. Magnin de eerste steen gelegd voor het nieuw te bonwen raad huis. Bij deze gelegenheid werden door den steenlegger en den wethouder dr. J. F. Halder gepaste toespraken gehouden. Volgens een jl. Zaturdag te Vlaardingen ontvangen schrijven, van den kommandeur over de haringjagers, dd. 29 Junij, uit Lerwick, was er in de eerste vijf nachten door een 20tal schepen, die op die hoogte bijeen waren, geen haring gevangen. Het weder was guur en koud, soms stormachtig met noordewinden. De eerste haringjager had op dat tijdstip slechts 5 ton haring aan boord. Bij arrest van het hof van Utrecht is, den 6 dezer, J. H. H., vroeger stucadoor te Amersfoort, schuldig verklaard aan het maken van valsche muntstukken en het misdadig deel nemen aan het in omloop brengen daarvan en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, twee geldboeten van ƒ50 en in de kosten. Zijne vrouw en zijn 13jarig zoontje zijn vrijgesproken. Met het doel om de aanstaande tentoonstelling te Arnhem op te luisteren, heeft dezer dagen iemand uit Deventer aan het Arnhemscfce gemeentebestuur verzocht om op zijn hoofd op den haan van den grooten toren te mogen gaan staan. Sedert eenigen tijd voert men van Londen en Huil te Harlingen eene groente aan, welke nog weinig in Nederland bekend is, te weten de bladstelen der rhabarberplant. Wel wordt zy hier en daar bij ons te lande aangekweekt als sierplant en soms als iets bijzonders gegeten, maar verbouwd wordt zij eigenlijk nergens. Zooals men weet, smaakt de moes er van als die van kruisbessen. De plek op den Olijfberg, alwaar Jezus gezegd wordt het allervolmaakste gebed aan zijne jongeren te hebben geleerd, is onlangs door eene Fransche dame, de Prinses de la Tour d'Auvergne, gekocht en aan het Fransche gouvernement geschonken: de overdragt aan dit gouvernement is door eene goedgunstige beschikking van den Sultan gemakkelijk gemaakt. Bij het Fransche leger zullen eerstdaags, gelijk een ministeriël dagblad van Parijs berigt, zooveel manschappen als maar immer mogelijk is, met groot verlof naar hnis gezonden worden. Tevens echter heeft de minister van oorlog aan de militaire overheden berigt dat hij voornemens is om des zomers een grooter aantal soldaten onder het vaandel te vereenigen, dan in de vorige jaren. Volgens den Moniteur de Boulogne heeft eene dame in die stad den redacteur van een humoristisch blad aldaar uitgedaagd, wijl hij zich tweemaal achter elkander met zaken, haar privaat leven betreffende, had bezig gehouden. De getuigen dezer dame hebben formeel order gekregen om het duel, met welk wapen ook, aan te nemen. Te Boulogne heeft dit zooveel sensatie gemaakt, dat verschillende personen voor en tegen deze dame weddingschappen hebben gemaakt. Volgens de Londensche Times is het Engelschc gouvernement thans in stilte werkzaam om het Itomeinsche vraagstuk tot eene oplossing te brengen. De Prinses van Wales is gisteren morgen ten 4.25 uur van eene dochter bevallen. Beide, moeder en kind, zijn welvarende. Sir Robert Napier is dezer dagen te Londen aangekomen, vergezeld van zijn staf, van de generaals sir Charles Saveley, Malcolm en Merewether, en van andere officieren der land- en zecmagt. Eene talrijke volksmenigte was aan het stationsgebouw bijeengekomen en sir Robert werd bij zijne aankomst luide toegejuicht. In drie jaren tijds is door de Norwich Union Brandverzekering- Maatschappij 1,601,544 schadevergoeding betaald voor branden, veroorzaakt door het onvoorzigtig behandelen van lucifers. De brand- assurantie-maatschappij the Sun vergoedt jaarlijks gemiddeld 10,000 wegens het zorgeloos omgaan met lucifers. Een student in de regten, Gutbier, wonende te Berlijn in Lutzow-strasse, beeft in het hotel Landhaus in genoemde hoofdstad, in den nacht van 1 op 2 dezer zyn jong gehuwde vrouw met een pistoolschot doodgeschoten. Het doodend lood trof de ongelukkige in de borst ouder het hart. Hoewel zij niet onmiddelijk overleed verkeerde zy den volgenden dag in groot doodsgevaar en werd elk oogenblik haar afsterven verwacht. De moordenaar, voor wiens gruweldaad uog gcene verklaring is gevonden, heeft zich terstond vrijwillig in arrest begeven. Aan de Hamburger Nachricliten wordt van den 4 dezer nit Weenen gemeld, dat de heer von Beust in eene gisteren afgezonden nota aan de regering van Rome, naar aanleiding van de allocatie van den Paus, met nadruk opkomt tegen de onbegrijpelijke, onbe voegde inmenging van de pauselijke regering op het gebied der binnenlandsche wetgeving in Oostenryk, en die regering aansprakelijk stelt voor de droevige botsingen, die, door het opwekken der harts- togten, welligt zullen ontstaan. In Boston is eene dames-societeit (ladie's-club) opgerigt. Ter gelegenheid van den gedenkdag der onafhankelijkheid van de Amerikaansche republiek, op 4 dezer, heeft Presideut Johnson eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hy amnestie schenkt aaif allen die aan den opstand van het Zuiden in der tyd hebben deel genomen, met uitzondering van degenen die van hoog-verraad beschuldigd zijn. Binnen betrekkelijk korten tijd zijn den ondergeteekende twee stalen groen damast voor ledikant-gordijnen en wiegenkleed ter onderzoeking aangeboden, daar zich verschijnselen voordeden, die het vermoeden deden ontstaan, dat zy met een schadelijke verfstof waren bedeeld. Uit het onderzoek is dan ook gebleken, dat beide stoffen hunne heldergroene kleur te danken hadden aan eene met Arsenicum (Rottenkruid) bereide verfstof, die voor de gezondheid allernadeeligst is. Hij neemt de vrijheid een ieder te waarschuwen tegen het gebruik van dergelijke stoffen, en ook behangselpapieren of gordijnen van verdachte kleur, voor en aleer men zich van derzelver onschadelijkheid heeft verzekerd. Jb. SEVENHUIJSEN, Apotheker. Heden overleed zeer onverwacht, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot H. C. KUIPER, in den ouderdom van ruim zeventig jaren. Zevenhuizen op Texel, 2 Julij 1868. Wed. H. C. KUIPER—REIJ. Bevallen van een welgeschapen Zoon J. J. SLEBE, geliefde Echtgenoote van C. DE GOEDE. Schagerbrug, 5 Julij 1868. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op Woensdag den 15 Julij 1868, des voormiddags ten elf urebij inschrijving worden aanbesteedde levering van: ten behoeve van het Hospitaal der Marine, van af den dag der kennisgeving van de goedkeuring der inschrijving tot den 30sten November aanstaande. De biljetten van inschrijving, op gezegeld papier, zullen vóór of op den dag der aanbesteding vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willemsoord vrachtvrij moeten bezorgd worden. De voorwaarden van aanbesteding liggen gedurende de werkdagen ter lezing bij de Directie voornoemd. Willemsoord den 7 Julij 1868. De Schout-bij-nacht, Directeur en Kommandant der Marine, O. A. LKLEKIBEC K. Te bevragen bij den Heer P. LANGEVELD Mz., op WILLEMSHOEVE, in het Oostdeel van den Anna Paulowna-Polder. W. C. M. VAN BRUGGEN. van AMSTERDAM, is te spreken of te ontbieden over alle gebreken betreffende de Tandheelkunde, alsook het plaatsen van Kunsttanden, bij J. REIS, Oesterput, Molenplein, Nieuwediep, Donderdag a. s., tot 4 ure, verder aan zijn adres, Weesperplein bij de Barrière, W 644, Amsterdam. BINNENHAVEN. NIEUWEDIEP. Gedurende deze en de volgende week nog voortgang der UITVERKOOP. Voorhanden nog 500 el 5/4 Paarsch van 11 Cts per el, per stuk 10 Cts per el. Echte Fransche van 30 Cts voor 15 en 171 Cts. Nog circa 800 el Kleedjesstoffen voor 8, 9 en 10 Cts per el. 5/4 zwart Luster van af 15 Cts. 5/4 zwart Merinos, goede kwaliteit, 20 Cts. Extra koopjes in wit Katoen en Madapollam. Graslinnen, goede kwaliteit, voor slechts 10 Cts. Boezeroen- streep van af 12£ Cts. Gekleurde katoenen Boezelbonten 17| Cts, rood en wit 7/4 dito 22| Cts, 6/4 breed wit Damast 20 en 25 Cts. Geel Bazin 6/4 breed 32 Cts per El. Linnen Luijer- en Handdoekgoed 20 Cts. 5/4 Servetgoed Linnen voor 271 Cts. 5/4 Meubelchits, noch circa 1000 el voor 15 Cts. Wit Flanel en diverse soorten Baaijen, soliede goed 20°/o lager als gewoonlijk, alsmede eene groote partij Buksking tot spotprijzen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1