[868. N°. 90. Zondag 26 Julij. 26 Jaarga: 9 BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 39 I Diiigsdasf 38 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triest. H J »p f390; 2. t; vering Aan. a 50; Witti Og Of :u f( f 1! 1,50 aas 2 eren 1400 120 'eren loen. :heei f 11 Mid- 2,70 De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER •engt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN Dingsdag den 28 Julij a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 24 Julij 1868. STAKMAN BOSSE. ponten ter behandeling 1, Aanbieding der rekening van de gemeente over 1867. i, het Burgerl. Armbestuur over 1867. 3, ii i, i, bet Algemeen Weeshuis over 1867. 4, Voorstel tot het verleenen van gratificatiën. 5, Vaststelling van het Suppletoir Kohier van den Iloofdelijken Omslag. J, Mededeelirig van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Julij. De gedwongen verwijdering van den Hertog de Montpensier en ijjne gemalin uit het koningrijk Spanje wordt bij voortduring druk besproken en in de bladen van het buitenland breedvoerig behandeld. Vrij algemeen is de afkeuring over die vermetele, onregtvaardige Opmerkelijk is het, dat de Hertog zich Diet naar zijne familie in Engeland begeeft, maar dat hij zijn verblijf in Portugal beeft gevestigd. Men wil weten dat hij daarmede wil te kennen jeven, dat hij niet dan voor dwang en geweld heeft moeten wijken lit een klimaat, dat hij voor zich en zijne gemalin verkoos. 3.50 Viet minder hard dan jegens den Hertog, handelt de Spaansche «gering tegen al de beambten te Sevilla (de vroegere verblijfplaats ran den verbannen Vorst), die afgezet en door andere vervangen lijn. Het strengste was de regering gekant tegen de beambten der niet losteryeu daar ter plaatse, omdat deze geweigerd hadden de brieven, aan den Hertog en de Hertogin gerigt, te openen. Verder verneemt men nog, dat de Hertog voornemens is afstand te doen ran al zijne waardigheden, ambten en Spaansche ridderorden. Welligt heeft echter de regeriug van Spanje door dien ellendigen naatregel zich zelve het meest benadeelt. Want behalve dat zij [eschandvlekt is in het oog van allen, die aan de onschuld des Hertogs llijven gelooven, zoo openbaren zich thans reeds verschijnselen van teer onrust barenden aard. In Madrid worden allerlei vliegende blaadjes en blaauwhoekjes verspreid, waarin een zeer scherpe vermetele taal tegen Koningin Isabella gevoerd wordt. Eergisteren namiddag bij hevigen noordenwind geraakte de Engelsche schroefstoomboot Aurora, kapt. Smith, van Londen naar Amsterdam bestemd, nabij de kustbatterij Kaaphoofd, in een toestand, dat de machine niet meer kon werken, waarschijnlijk ten gevolge van het verstoppeu der pijpen met wier. Door de hulp van de sleepstoomboot Archimedes, kapt. de Liefde, mogt het des avonds niet dan met moeite gelukken om de boot, die door den wind tegen de steen- glooijing gedreven in het ruime vaarwater te brengen. Den volgenden morgen heeft de Aurora de reis naar Amsterdam weder kunnen vervolgen. !p. De eerstvolgende buitengewone vergadering der zangvereeniging 6; Polyhymnia is bepaald op Donderdag 6 Augustus e. k. P' De droogte brengt dit voordeel aan, dat er niets wordt £8 bemerkt van de aardappelziekte; de aardappelen zijn geheel rijp en 5gezondmen hoopt nu weder voor lang van de aardappelziekte verlost te wezen, die gednreude eeuw bijna het land in meerdere sn of mindere mate teisterde. r' Z. M. heeft o. a. herbenoemd tot griffier bij het kantongeregt le Schagen, C. de Heer en te Purmerend P. Geerke; tot kanton- regter te Haarlem mr. D. Merens Az; tot plaatsvervangend kanton- regter te Zaandam C. Hondius. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Julij jl. 50 candidaten tot de heilige dienst. Beroepen te 's Hage, de heer J. W. Felix, pred. te Utrecht. Beroepen tot tweeden leeraar hij de Doopsgeziude gemeente aan den Burg op Texel, de heer C. J. Bakker, thans te Wolvega. Door het dijksbestuur van het eiland Wieringen, werd den 16 dezer in het openbaar aanbesteedhet maken van 1400 vierk. ellen steenglooijing van zuilen-bazalt, welk werk is aangenomen door den heer B. Swets, te Petten, voor de som van 8668. Aan de harddraverij den 21 dezer aan den Omval gehouden, is door 12 paarden deelgenomen. De prijs behaalde de Eva, toe- behooreude aan J. Az. de Wit, te Zijpe, de premie het paard van G. Eeceu, te Oud-Carspel. De harddraverij den 22 dezer aldaar gehouden, heeft geen bevredigende uitkomsten gehad. Bij het corps, gevormd uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Hoorn, is benoemd tot Isten luit.-comm. J. G. R. van Haersolte, en tot 2den luit. mr. G. van Rossem. Door het bestuur van de afdeeling Beemster, Edam en Purmerende, der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is de som van 50 beschikbaar gesteld, voor het voldoend antwoord, op de door haar uitgeschreven prijsvraag: Wat is het doelmatigst middel tot verwijdering van de vlieg, als oorzaak van de schapenworm De antwoorden hierop moeten, voorzien van een motto of spreuk en van een behoorlijk gesloten naambriefje van den schrijver, worden inge leverd bij den secretaris der' afdeeling te Purmerende, voor den 1 July 1869. Jl. Dingsdag namiddag, omstreeks half drie ure, is te Beverwijk brand uitgebroken bij J. van Steen, in een gebouw aan de Breêstraat, gedeeltelijk ingerigt tot woonhuis en stalling, alwaar op den zolder p. m. 20 wagens hooi geborgen waren. Hoezeer de brand een dreigend aanzien had, heeft het toch de ijverige pogingen van de brandweer, zoo mogelijk nog aangevuurd door het loffelijk voorbeeld van den burgemeester, mogen gelukken de belendende perceelen te bewaren. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd, bet hooi niet. Hoezeer de oorzaak onbekend is, moet de brand bepaald in het hooi zijn uitgebarsten. Eene nieuw gebouwde boerenplaats, onder Schellingwoude, brandde eergisteren namiddag tot den grond af. Het broeijen van het hooi 9cbijnt de oorzaak te zijn geweest van den brand. Jl. Woensdag bevond een 2J jarig kindje zich met zijne moeder en grootmoeder in eene der tenten vooraan in het Bosch te 's Hage; naar het schijnt zonder behoorlijk toezigt gelaten, had het kind zich verwijderd en was niet terug te vinden. Eerst Donderdag middag is het lijkje van het kind door een agent van politie uit eene sloot opgehaald. Aan de Haagsche kroniek van het Handelsblad, ontleenen wij het volgende: „Seheveningen is de oasis, de uitkomst, waar men aan het steeds verfrisschende strand verademing zoekt voor de bedompte, drukkende atmosfeer, „Bij het ruisschen der mnziek en onder het inademen der frissche zeelucht, ziet men de opmerkelijkste slagtoffers der mode defileren. De dames schynen zich vooral dit jaar op afbeeldingen op Japansche vazen voor haar toilet te hebben geïnspireerd; met een hoofddeksel, dat als een vleermuis op den ontzaggelijken chignon ligt, de sluike rokken en halsbrekende hakken, herinneren ze sterk aan de dochteren van het hemelsche rijk. „Het Scheveningsche strand is overigens in menig opzigt verrijkt geworden. Naast de gewone, magere Iangooren, die toonbeelden van geduld en onthouding, zijn afgeleefde paarden gekomen, wier vorm een schitterend verleden verraadt, maar die aan oude danseuses doen denken. Gasten van pleiziertreinen en ellenridders wagen zich nu en dan op deze afgetobde dieren. Op den straatweg over het duin naar het badhuis, zijn, behalve het van ouds bekende water tentje, twee aardige tentjes verrezen, waar men zich verfrisschen kan. „Het sans-gêne neemt hoe langer hoe meer toe. Soms waant men zich op een der drukste boulevards te Parijs. Jl. Zondag zat een groot gedeelte van het diplomatiek korps op den straatweg, voor het hotel Garni, rondom een groote theetafel. Een carcellamp ver lichtte het tafereel en deed de dames in de bevalligste ongedwongenste houdingen zien. Sommige casalliers zateu op voetenbankjes, zeker om de lijnen te breken. Een eind verder zag ik een groep Scheveningsche visschets en vrouwen even ongegeneerd in het land zitten en liggenzoo raken de uitersten elkattr." Jl. Dingsdag had te Gouda een treffend ongeluk plaats. Bij de schietoefeningen der militairen op het schietterrein werd, na het gewone schijfschieten, het signaal gegeven tot snelvuren. Hetzij dat een der militairen, bij de schijf in den kuil zijnde, het signaal tot het snelvuren niet had gehoord of door welke oorzaak dan ook, hy kwam uit den kuil en werd onmiddelijk door een schot in den linkerarm getroffen, met het noodlottig gevolg, dat reeds voor den avond de arm is moeten geamputeerd worden. Als een zeer doeltreffeude maatregel bij de tropische hitte onzer dagen wordt gemeld, dat door burgemeester en wethouders van Schiedam, op voordragt der plaatselijke schoolcommissie, is bevolen dat de schooltijden op de armen-, tussohen- en burger scholen, gedurende deze hitte, zullen worden verkort, zoodat des voormiddags van negen tot elf en des namiddags van drie tot vijf uur school zal worden gehouden. Als waarschuwend voorbeeld tegen het te spoedig drinken vart koud water in deze warme dagen, deelen wij mede, dat dezer dagen een persoon te Tilburg plotseling is overleden ua het te schielijk gebruiken van een beker koud water. In navolging van andere plaatsen heeft ook'te Almelo het gemeentebestuur, ten einde, wegens de aanhoudende droogte, alle mogelijke gevaren van brand te voorkomen, eene verordening uit gevaardigd, waarbij het rooken op de openbare straat wordt verboden. Het tarief der Atlantische telegraafmaatschappij zal met Sept. voor gewone telegrammen verlaagd worden tot 3 p. st. 7 sh. 6 d. Uit Fernambucq wordt onder dd. 29 Junij het volgende verschrikkelijk ongeval gemeld: Het Nederl. brigantijnschip Fennechina, kapt. Koetze, hetwelk den 19 Junij van Montevideo met eene lading gedroogde stukken ossenvleesch te Fernambucq is aangekomen, rapporteert, dat op den 18 Mei, op 30° 4' ZBr. en 48° 35' WL., een der|matrozen, den eersten stuurman en den kok vermoord had, vervolgens den kapitein en den tweeden stuurman in de kajuit opsloot en het bevel over het schip aanvaardde, en de twee andere matrozen noodzaakte zijne bevelen te gehoorzamen. Yier dagen later, nadat de moordenaar, uitgeput van vermoeijenis en bij gebrek aan de noodige rust, in slaap was geraakt, werd hij door een der beide matrozen afgemaakt, die daarna den kapitein en den tweeden stuurman weder in vrijheid stelde. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van adm. 2de kl. F. "W. L. A. Hirschmann, laatst behoord hebbende tot het escader in Oo9t-Indië, en dezer dagen van daar in Nederland terug gekomen, wordt met den 26 dezer op non-activiteit gebragt. Bij het 5de reg. Infanterie is benoemd, tot kapt. 3de ki. de 1ste luit.-adj. J. A. K. H. \V. Vogel, van bet 3de reg. De 1ste luit. A. E. Boeck, van het reg. Veld-Artillerie, en de kapt. L. J. B. Verschoor, van het 5de reg. Infanterie, zijn op non-activiteit gesteld. Naar de berigten van Antwerpsche dagbladen zou de runderpest jl. Maandag op eene boerderij iu de nabijheid dier stad ontdekt zijn, en wel in het Kiel. Zij voegen daarbij, dat bet op die boerderij aanwezige vee afgemaakt, en de toegang tot de boerderij door gewapende magt afgesloten is. De Brusselsche afdeeling van de „Ligue de Tenseignement" heeft den minister van oorlog verzocht, het oprigtcn in de kazernen en wachthuizen te bevorderen van boeker (jen ten dienste van den gemeenen soldaat, gelijk bij de corpsen boekerijen voor de officieren en voor de onderofficieren bestaan. De adressante wijst op het voorbeeld van Frankrijk en Engeland, waar o. a. in de legerkampen te Cbalons en te Aldershott welvoorziene bibliotheken voor den gemeenen krijgsman worden aangetroffen. Volgens een berigt van de Independance Beige zijn er dezer dagen drie duizend paarden voor het Fransche leger aangekocht. Door sommige onzer dagbladen is de opmerking gemaakt, dat de meening, welke Keizer Napoleon dezer dagen in den hofkring te Fontainebleau omtrent de aanslagen op het leven van gekroonde hoofden ontwikkeld schijnt te hebben, inderdaad een getrouwe weerklank is der uitdrukkingen, door dien Sonverein in de troon rede van 19 Jan. 1858 gebezigd; welke rede door bem eenige dagen na den aanslag van Orsini is uitgesproken. Z. M. zeide destijds: „Noch de partij welke Caesar, noch die welke Hendrik IV doodde, heeft eenig voordeel met hare wandaad behaald. God gedoogt somwijlen den dood des regtvaardigen, maar hy gehengt nooit de zegepraal der misdaad. Aanslagen tegen mijn leven kunnen dan ook evenmin mijn vertrouwen in het heden, nis mijn geloof in de toekomst aan het wankelen brengen. Blyf ik in leven, dan zal het keizerrijk met my blyven voortleven, en mogt ik vallen, het keizerrijk zou dan door mijnen dood slechts bevestigd wordenwant de algemeene ontsteltenis onder het volk en het leger, zou dan tot een nieuwen steun voor den troon mijns zoons strekken." In het overzigt van den Franschen Monileur wordt, by het bespreken van de beraadslagingen in de kamers van verschillende landen, het volgende gezegd: „Nergens wordt eene verbitterende discussie gevoerd over de buitenlandsche staatkunde. De openbare meening ondersteunt overal de regeringen in hare vreedzame taak, die het doel is harer onderlinge pogingen." By de staatsinrigtiugen voor Middelbaar onderwijs in Frankrijk zal de behandeling der krijgswapenen onder de vakken van onderwijs worden opgenomen. In de Presse Vosgienne leest men het volgende: Een huis te Marscille een kist met klisteerspuiten naar Canton gezonden hebbende en geen van deze daar hebbende kunnen plaatsen, droeg aan een reiziger in champagne op om die machines van daar weêr mede te brengen. Deze reiziger, in China aangekomen, presenteerde zich bij de Mandarijnen, die meer op de Fransche champagne wijnen dan op de klisteerspuiten van dat land gesteld zyn en kochten al wat hij medegebragt had. Hij was nu op het puut om de klisteerspuiten naar Fraukryk mede te nemen, toen een verheven denkbeeld hem voor den geest kwam. Hij ging naar een Mandaryn en presenteerde hem een instrument, kortelings uitgevonden om champagne uit te drinken en dat beter was dan de gewone champagne-glazen. De Mandaryn nam dadelijk de proef er van, door de klisteerspuit met champagne te vullen, en toen hy den wijn door het pijpje had binnengekregen, zeide by: „het is waar, dat gaat veel beter; wilt gij roy een van die spuiten verkoopenl" De reiziger zeide niet neen, raakte op die manier al zyne klisteer spuiten kwijt en kwam in Frankrijk terug. Eenigen tijd daarna had een Mandarijn de officieren van de Engelsche en Fransche vloot bij zich te dineeren genoodigd en meende goed te handelen om naast elk couvert een klisteerspuit te doen leggen, om de champagne te gebruiken. De officieren kwamen en toen zy de tafel overzagen, spraken zy onderling er over, hoe toch wel de afloop zou zyn van een Chineeschcn maaltyd, wegens de ceremoniën van het land. Gedurende het diner hielden zy zich, uit eerbied voor hun gastheer, zeer stil. Aan het dessert, kwatn de Champagne voor den dag en de Mandaryn gaf nu het voorbeeld, hoe men dien heerlyken drank naar binnen kreeg. De officieren besloten, na eenige oogenblikken geaarzeld te hebben, om het voorbeeld van den Mandaryn te volgen maar toen zij elkander allen met de spuit aan den mond zagen, schoten zij allen in een homerischen lach, hetgeen de Mandaryn toeschreef aan de werking van de champagne. Op deze wijze nu is de klisteerspuit van Europa in China gekomen. Een verschrikkelijke brand is te Rouaan aan het woeden. Eenige magazijnen van vloeistoffen en het postkantoor zyn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op meer dan een mil- lioen francs begroot. In het kamp van St. Maur had de vorige week eene groote wapenoefening plaats, onder bevel van maarschalk Canrobert. De uitwerking der chas9epots wa9 zoo verschrikkelijk, dat zy de meest ervaren officieren verbaasde. „Gare a qui me touche!" zal voortaan het devies zijn der Fransche troepen, van dit wapen voorzien. Geen kavallerie kan daar tegen in, cd zoodra het vechten in kolonne vervangen zal zijn door dat in linie, ook geen infanterie, die gewapend is met een geweer, dat minder ver draagt, zoo dat de God des oorlogs, die volgens Frederik den Groote met de grootste battaillons was, in onze moderne tyden zal zyn met de troepen, die van de verst dragende geweren voorzien zijn. Welligt zullen wij nog meer wonderen hooren, wanneer generaal le Boeuf, aide-de- camp van den Keizer, het kommando zal hebben aanvaard over het kamp van Chalons. Deze generaal toch heeft te Vincennes meer achterladers en allerlei verbeteringen in de vuurwapenen onderzocht dan misschien een officier ter wereld. Het is een troost voor alle vieesacbtigen en oorlogschuwenden, dat, naar het gevoelen der helderste denkers, de steeds voortgaande verbetering der vuurwapenen een der beste waarborgen voor den vrede is. Dezer dagen las men in de Fransche bladen, dat Keizer Napoleon een tabaksdebiet had gegeven aan de weduwe Mochain, wier man bij de sehiet-oefeningen te Vincennes, welke hy als nieuwsgierige by woonde, door een verdwaalden kogel werd getroffen. Door die mededeeling wordt bevestigd, wat trouwens in Frankryk algemeen bekend is, dat die tabaksbureaux niet, althans niet ailen meer, zooals voorheen, ter beschikking van den minister van Financiën staan. Werkelijk heeft de Keizer zich de bureaux voorbehouden, wier opbrengst meer dan 1000 frs. bedraagt. Van alle vakante bureaux wordt aan den Keizer en de Keizerin opgave gedaan en deze kennen ze toe naar welgevallen aan personen wien zij een gunst bewyzen willen. De bureaux van 2,500 tot 10,000 francs geven zy aan generaals-weduwen of dochters, de kleinere aan personen van lagere maatschappelijke positie. Treurige gevolgen heeft eene ontploffing gehad, die dezer dagen in eene Fransche kolenmijn, Sainte-Barbe geheeten, is voorgevallen, waarhij twaalf van de negentien op de plaats des onheils tegen woordige werklieden onmiddelijk gedood en de zeven overige allen min of meer ernstig gekwetst zyn geworden. Gelijktijdig nagenoeg zyn te Fontainebleau, ten gevolge eener aardstorting, tien werklieden, met het graven van een kanaal bezig, bedolven geworden, van welke vier reeds bezweken waren, toen men hen van onder het zand te voorschijn haalde. Volgens den Oicl zal Koningin Victoria op hare aanstaande

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1