5» 1868. N°. 93. Zondag 2 Augustus. 26 Jaargsfyg. I BINNENLAND. BUITENLAND. inden door i EGGEf te ovei n aant; n potte) ;tlie, ■tserlat, estigd; en mat Is of HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT. „Wjj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N8. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zcgelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 59 52 49, 12 761 112 60 40j 40} 72 73} öfj lOf 4 Op 201 Op kwal. lust. 'eren jam- 11 a 7.75 2.80 uim wal. tste was ïgd en. g«- *1. 10; P- ar. ta. la 5; P. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Augustus. Wedstrijden van scherpschutters zijn tegenwoordig aan de orde tan den dag. Te Wimblelon in Engeland is er een gehouden, die lelfs op de hooge tegenwoordigheid van den Prins van Wales en den Hertog van Edimburg mogt bogen Lord Napier van Magdala zeikte de prijzen uit. In Oostcurijk is men een stap verder ge gaan en hebben de scherpschutters aan zoodanig concours een staat kundig karakter gegeven. Men ziet in zoodanigeu wedstryd daar eene welkome gelegenheid om aan zyue staatkundige meening lucht te geven. Het concours werd vereerd met de tegenwoordigheid der Frankfortsehe scherpscl.utters-vereeniging. De president dezer ver- ecniging sprak, in antwoord op den welkomstgroet die tot hem eu zijne makkers gerigt werd: „Wij zijn van de Main-liuie tot u ge komen, ook om u het bewijs te leveren, dat wij ons één met u gevoelen, als één, ondeelbaar volk. Wij zijn gekomen ten teeken, dat wij Duitschers zijn, en bet eeuwig zullen blijven, ondanks de inlijving, verdrukking en mishundeliug, die wij oin onze Duitsch- gezinilheid moeten verduren." Wat zal von Bismarck wel zeggen, als hij verneemt, dat de Frankfortsehe Pruissen zulk een taal durven voeren? Welligt vindt hij het vreemd, dat die menschen zoo weinig begrijpen hoe groote zegeningen de inlijving hun geschonken heeft. Anders heeft de graaf nog al voldoening van zijn werkwant ondanks zijne tijde lijke afwezigheid uit het bestuur, een gevolg van ongesteldheid, draait de Pruissische staats-machine uitmuntend voort, zonder eenige merkbare storing. De ontevredenen onder de ingelijfde Duitschers. uitgezonderd, kan von Bismarck roemen op de zegepraal zijner beginselen. De roem van zijn naam wordt door de mode-kleur verspreid In de laatste dagen is herhaaldelijk door buitenlandsche bladen gesproken over een bondgenootschap, dat eerlang tusschen Frankrijk, België en Nederland zou tot stand komen. Het Engelsche blad, Morning Herald, herinnert dat de verschillende soorten van alliantiën zijnannexatie, militair verdrag en handelsverdrag. Pruissen levert in den jongsten tijd van alle die soorten onderscheidene voorbeelden, zoo zegt genoemd blad. Inlijving wordt door den Engelschen schrijver voor onmogelijk gehouden. Leopold II van België en Willem III van Holland door den schrijver voor geheel en al ongezind gehouden om de kroon neer te leggen, hoezeer de vader van Keizer Napoleon in der tijd Koning van Holland geweest is. In dit artikel schemert de gedachte door, dat, hoezeer het grootste deel der Nederlandsche natie aan zijne geschiedenis gehecht is, er welligt eene Franschgezinde partij in bet land bestaat, die in ieder geval eene zeer kleine minderheid uitmaakt. Een of- en defensief verbond tusschen de drie genoemde rijken wordt mede voor zoo goed als onmogelijk geacht. Zoodanig verbond zou de magt der' Koningen van België en Nederland en de bronnen van bestaan der bewoners van die twee landen in de magt van Frankrijk brengen. Frankrijks magt zou overmagt worden bij vermeerdering van eene gezamenlijke bevolking van negen millioen zielen, met inkomsten ten bedrage van 12 millioen p. st. en een leger van 300000 man. Alleen een handelsverbond zou voor de drie rijken voordeelig zijn; zoowel de Koning van België als die van Nederland zouden in zoodanig verbond kunnen toestemmen en daardoor het personen- en goederenverkeer tusschen de naburige landen bevorderen. De jongste berigten doen uitkomen, dat van opgenoemd bond genootschap niets bestaat en dat er zeer zeker ook by de regerin gen dier landen geen spraak van is. Eergisteren namiddag vermaakten zich met zwemmen in het Groot I Noordholiandsch Kanaal, bij het Nieuwediep, eenige manschappen, behoorende tot de zee-militie alhier. Een van deze, in het midden van het kanaal, waarschijnlijk door kramp bevangen wordende, verkeerde op eens in zinkenden toestand en zou voorzeker in de diepte zijn weggezonken, zoo niet twee, bijua veertienjarige knapen, J. van Sprang en A. Metzelaar genaamd, die juist op de plaats des onheils zich met roeijen in eene boot vermaakten, den moed gehad hadden naar den reeds half bewusteloozen jongeling toe te roeijen, hem een roeiriem toe te steken en hem half over de boot op te trekken, onbewust van hun eigen gevaar. Een ander milicien begaf zich te water eu met diens gedeeltelijke hulp geiukte het den drenkeling bijna geheel bedwelmd in de boot eu behouden aan deu vasten wal te brengen De synode der Ned. Herv. kerk heeft in hare zitting van Ijl. Maandag uitspraak gedaan in de zaak van het hooger beroep des lieeren dr. J. C Zaalberg, pred. te 's Hage. Zij heeft de uil- spraak van het provinciaal kerkbestuur van Zui holland, hetwelk volgeus art. 37*, reglement op de vacature, oordeelde, dat de pred. t Zaalberg behoorde ontslagen te worden, vernietigd en regt doende iu hooger beroep geoordeeld, dat de heer Zaalberg schuldig stond aan „vergrijp" in zijne kerkelijke bedieuing, weshalve zij hem geschorst heeft voor den tijd van vier weken, iu te gaan met den dag, dat dit vonnis kracht van gewijsde zal liebbeu bekomen. Dc heer I. J. Italië, voorlezer by de Israëlitische hoofd- synagoge te Meppel, viert hedeu het feest zijner 50jatige ambtsver- vulling als zoodanig. Beroepen te Monickendam de heer B. Mossel, pred. te Nederhorst den Berg. Op het twaalftal kwam o. a. voor ds. van Vledder, te Huisduiuen. Iu de kanaalwerkzaamheden te Velzen begint zich veel meer leven te verlooneu. Een aantal arbeiders zijn op nieuw aangekomeu. In deze maaud zal te Eukhuizeu het 50jarig beslaan der spaarbank herdacht worden. Als een voorbeeld van vroegrijpheid in dit jaar deelt men mede, dat in den tuin van een particulier te 's Hage reeds rijpe druiven, die geenerlei kunstbewerking oudergaan hebben, kunnen gesneden worden. Ds. J. C. Zaalberg Pz., adverteert in het Dagblad het volgende: „Aan belangstellenden bericht ik, dat heden ter mijner kennis gebracht I is de uitspraak der Synode, waarby het vonnis van het Provinciaal Ij Kerkbestuur vernietigd is, de aanklachten des Kerkeraads afgewezen zijn, mijn recht op den kansel onbepaald erkend en gehandhaafd wordt, maar ik, voornamelijk rot straf voor stoute woorden in de Verboden Preek en in mijn Adres aan de Synode over personen en collrgiëu uitgebracht, voor vier weken geschorst word in de waar neming mijner bediening, eu tevens veroordeeld in de kosten van het geheele rechtsgeding. Zeer ingenomen met den tijd van kalme voorbereiding my alzoo vergund, aauvaard ik deze beslissing, om op een nader door mij te bepalen dag mijnen predikdienst weder te aanvaarden." Te Botterdam is door den gemeenteraad bepaald, dat door B. en W. zal worden aangewezen waar mag worden gezwommen, evenwel altijd gekleed met zwembroek. Er zyn voor het baden en zwemmen nu 5 plaatsen aangewezen. Te Utrecht overleed eergisteren de uitstekende toonkunstenaar K. A. Craryvanger. Een boerderij op het landgoed Dennenbroek, onder Lunteren, is dezer dagen, tengevolge van het inslaan van het onweder in brand geraakt. De geheele boerderij met een vierroedigen hooiberg, 150 vim koren, eenige duizenden ponden hooi, gereedschappen, enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Dertien varkens zijn bij deze ramp ongekomen. De brandweer van Barneveld en die van Lunteren hebben goede dirusteu bewezen. Iu de nabijheid van Winterswyk woedt een veenbrand, die reeds over meer dan 200 bunders oppervlakte verspreid is. Er is geen water om den brand te blusschen. Onder de gemeente Wassenaar is een heidebrand ontstaan, die met inspanning van alle krachten door te hulp toeschietende personen gebluscht is. Ook op het Alexanders-veld te 's Gravenhage is dezer dagen een gras- en heidebrand ontstaan, die na eenige moeite werd gestuit. Jl. Woensdag is te Ellekom in het Middachterbosch, door gunstige beschikking der eigenares, het vijfde nationale zendingsfeest gevierd. Het weder was, ofschoon nu en dan, vooral bij de aankomst der feestgenooten, een vrjj sterke regenbui viel voor de gelegenheid niet geheel ongeschikt, en het feestgenot ging door deze voor het overige zoo gewenschte weersgesteldheid niet verloren. Eenige duizenden belangstellenden namen deel aan de feestviering, en bewonderde de schoone bosschen en dreven en heerlijke vergezigten van dit verrukkelijk oord. Met welgevallen werd de tegenwoordigheid opgemerkt, niet alleen van vele aanzienlijke en begaafde landgenooten, maar inzonderheid van den adellijken bewoner van het hnis te Vogelenzang, die de feestvierenden verleden jaar zoo zeer aan zich heeft verpligt, en zich thans ook weder bereid toonde, om, zoo noodig, hun diezelfde dienst op nieuw te bewijzen. Onder de vele met genoegen gehoorde sprekers, was ook de Haagsche predikant Schuurman, die eerstdaags naar Java zal vertrekken. De vrouwe van Middachten verpligtte vele feestgenooten bijzonder, door hun de gelegenheid aan te bieden, om onder geleide van een lid der feest-commissie, en aangevoerd door een van eene wimpelvlag voor ziene veldwachter, de schoonste plekken van liet Middachterbosch te bezoeken, waar de feestelijke volksmenigte zich van heuvel tot heuvel als een kronkelenden stroom voortbewoog, en telkens in verband tot de verrukkelijke natuurtooneelen, een gepast psalm en gezangvers aanhief. De herinnering aan dit vijfde zendings feest zal velen aangenaam blyven, bij wie de enkele regenbuijen geene stoornis veroorzaakten, maar veeleer een gevoel van dankbare erkentenis opwekten voor den zoolang afgebeden zegen. Men heeft berekend, dat tusschen de 10,000 en 16,000 menschen het zendings feest hebben bygewoond. Voor de Arrond.-Begtbank te Leeuwarden stonden jl. Maandag teregt de vijf gedetineerden aldaar, wegens de onlangs door hen bewerkstelligde ontvlugting. De teregtzittiug leverde weinig bij zonders op, behalve dat op nieuw bleek dat er te weinig personeel voor de bewaking der gevangenen aanwezig is. Het openbaar ministerie rekwireerde voor allen correctionele gevangenisstraf van 6 maanden tot 1 jaar, te ondergaan na het eindigen van hun tuchthuisstraf. De regtbank veroordeelde eik hunner tot 6 maanden. Een talrijk publiek was bij de zitting tegenwoordig. Bij bet paleis van justitie was eene militaire wacht geposteerd geworden. De heer Th. P. Jorna, pastoor te Harlingen, oud-deken van het dekanaat, heeft den 28 dezer den vyftigsten verjaardag zijner ambtsbediening gevierd. Algemeen, ook bij andersdenkenden, legde nen groote belangstelling in deze gebeurtenis aan den dag. Verscheidene zilveren geschenken werden hem voor de kerk aangeboden. Des avonds bragt hel muziekkorps der stedelijke schuttery den jubilaris eene serenade. Men schrijft onder het opschrift „een gewigtige Baad" in de dsier CourantHet aardappelgewas verkwijnt op onze hooge akkers en zal waarschijnlijk weinig opbrengen. Dat geeft een slecnt voor- uitzigt, de aardappel is immers het voornaamste voedsel in ons land voor armeu eu rijken! Zou er uog niet wat te doen zyn, om, hier en daar althans, dien kommer te voorkomen Ik raad het volgeude aan. Hebt ge ook nog oude aardappels? Ander9 zijn die er nog wel te krijgen. De roggeakkers worden al ledig. Poot op die ontledigde akkers nog oude aardappelsl Het is vroeg genoeg iu deu tijd; die kunnen tegen den aaiistaaudeu herfst deD wasdom nog wel krijgeu. Vooiheeu plagt men immers de aardappels eerst te pooten acht weken na Mei. Ik raad u zeer aan, landlieden 1 om het te beproeven. Het zal hoogst waarschijnlijk gelukken. Eu als het onverhoopt mislukte, dan is uw verlies immer9 gering: wat oude aardappels en wat werk! De akkers kunt ge even goed weer gebruiken. Spoedig maar de aardappels in den grond! Als we dan straks een mooijeu regentijd krijgen, zult ge zien hoe heer- lijk ze opgaan eu wassen. En gij haalt van uwe akkets een dubbel gewas. Komt, jongens! de ploeg maar weer iu den akker, waar ge straks die heerlijke rogge hebt afgehaald. De grond is geil genoeg, het kan wel zonder bemesting. Een boefsmid komt uit zyn werkplaats met een gloeijend hoefijzer, om het een paard aan te leggen. Juist komt er een soldaat voorbij, die er belang in schynt te stellen om dat werk van zeer nabij te zien. De smid mooi kwaad, omdat iemand zich wil indringen in de geheimen van zyn vak, houdt hem het gloeyende ijzer ouder den neU9, om hem bang te maken, doch de landsverdediger zegt„Bang voor dat ding? Als je my een kwartje geeft, lik ik er aan." De smid denkt bij zich zeiven: „Laat ik hem zyn grooten mond stoppen zoekt lagchend in den zak, haalt een kwartje te voorschijn en geeft het den soldaat. Deze grjjpt spoedig toe, likt er aan (aan het geldstuk namelyk), en gaat pleizierig den weg op met het vaste voornemen om op de gezondheid van den bedrogen smid te drinken. Bogumil Dawison, de beroemde Duitsche tooneelspeler, zal wel nooit meer optreden. Hij lydt aan verweeking der hersenen. Wel begint by telken9 met de hem eigene levendigheid te spreken, maar plotseling weet hij geene woorden meer te vinden en moet zijne vrouw hem helpen. Toch is hij nog vol moed en denkt voortdurend aan den tijd dat hy weder op het tooneel zal komen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt. ter zee M. H. Jansen is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, onder dankhetuiging voor de vele goede diensten door hem aan den lande bewezen. Het pensioen is bepaald op f1800 'sjaan. De navolgende officieren, enz beboorende tot de rol van bet transportschip Java, zijn op non-activiteit gebragt, als: de luit. ter zee 1ste kl. A. J Visser; de luits. ter zee 2de kl F. J. Beekman, A. P. Tadema. A. van Linden van den Heuvell. J. Fichet, J. Dalen, C. Heffman, J, Haremaker ek J. Schoow Santvoort; dc otf. van gez. 3de kl. C. J. A. de Groot; de off. van adm. 2de kl. T. C. de Vriese en J. G. Bebelaar; de off. van adm. 8de kl. F. Bamberg en E. H. Wijnmalen; dc adj.-adm. G. J. Guichard en D. J. van Oosterzee. Tot kapt. ter zee ia bevorderd de kapt.-lnit. ter zee jhr. J. B. E. von Scbmidt auf Altenstndttot kapt.-luit. de luit. ter zee 1ste kl. A N. L. Koops; tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. H. J. van Broekhuizentot luit. ter zee 2de ki. de adelborst late kl. R. C. A. L. Jansen, en tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt de off. van gez. 3de kl. P. C. Buvze. Do luit. ter zee late kl. W. I,. A. Gericke wordt met 1 Sept. o. e. geplaatst op Zr. Mg. wachtschip te IV illemsoord. De adelborst 1ste kl. J. G. R. van Doorn, dienende op Zr. Ma. wachtschip te Hellevoetslnis, is met den laatsten Julij jl. op non-activiteit gebragt. Een hoedenmaker te Brussel heeft aan de commissie der feesten, voor de groote tombola, een zonderlingen prijs geschonken. Hy heeft nl. een bon ingezonden, waarmede de winner gedurende zyn leven ieder jaar een nieuwen hoed bij hem Van bekomen. Jl. Zondag zijn de kermisfeesten te Brussel met een grooten roei-wedstijd, een wedloop vao vrouwen in verschillende Europeesche kleederdragten, een concert, eene gratistooneelvoorstelling en een vuurwerk besloten. De Koninklijke familie beeft de kermis een paar malen met hare tegenwoordigheid vereerd, en o. a. ook eene representatie bijgewoond van de „inneming van Magdala," een groot militair ballet-pantomine, hetwelk ongemeen veel opgang heeft gemaakt. Het Journal de Charleroi schryft aangaande het berigt van den Amerikaanschen dierentemmer, die te Brussel door zijne eigen leeuwen zou zyn verslooden, dat het dit berigt per telegraaf van de directie der menagerie zelve ontvaDgen had, dat het echter, door het zwijgen der Brusselsche bladen achterdochtig geworden, informatica ingewonnen en nu begrepen heeft dat het geheele berigt een reklame van die directie is geweest. Inderdaad een soort van reklame, een wilde-beestentemmer waardig. Het 9tedelijk bestuur van Antwerpen heeft besloten niet deel te nemen aan de feesten, welke er den 1 en 2 Aug. van wege den handelsstand en onder leiding der kamer van koophandel zullen plaats hebben; maar ten einde den ongunstigen indruk van die onthouding te verzachten zal het by eene proclamatie aan de burgerij aanwijzen, waarom het nog in zyne oppositie tegen het gouvernement volhardt. Blijkens eene mededeeling van de Independance Beige is de gesteldheid der gemalin van wylen Keizer Maximiliaan van Mexico □og nagenoeg dezelfde als toen die vorstin in België terugkwam. In een Belgisch blad leest men: In Pruissen heeft de overheid eene circulaire uitgevaardigd waarin bepaald wordt, dat men in de dorpen maar vier maal in het jaar bal mag houden. Daar is nu ook al de dans officieel geregeld; God weet wat men in Prnissen verder al aan olficiëele regels zal onderwerpen. Jl Zondag heeft te Luik de outhulling plaats gehad van het aldaar opgerigte ruiterstandbeeld van Karei den Groote. Een dagblad van Charleroi deelt mede, dat aldaar eene vrjj onedele weddenschap heeft plaats gehad. Het goldt niets minder of meer dan wie van twee veelvraten de meeste mosselen zou ver- verorberen. 2800 mosselen kwamen met den exprestrein van Mechelen aan. '9 Avonds ten vijf ure was de estaminet Duc de Bra bant opgepropt met toeschouwers. Zeer groote ketels kwamen te voorschijn. De eerste ketel, die 1000 mosselen inhield, was spoedig geledigd. De een at er 802, zyn tegenstander slechts 196. By den tweeden ketel gaf de eene wedder de zaak op, terwijl de andere er nog met smaak 500 at< dat maakte zamen dus 1302. Hij beklaagde zich zulk een laffen tegenstander te hebben en bood aan, voor eene weddingschap van 50 fr. er nog 3000 op te eten. Er is zeer geklaagd geworden over den last, welke de leden van het Fransche Wetgevend Ligchaam in den laatsten tyd van de warmte in hunne vergaderzaal geleden hebben. Naar beweert wordt heeft de Fransche regeriog, tengevolge daarvan, het plan gevormd om bet plafond van die zaal derwyze in te rigten, dat bet, even als dat der Alcazar te Brussel, weggeschoven kan worden. Dit geeft een der Parijsche correspondenten van l' Independance Beige aanleiding tot de opmerking, dat, indien na die veranderiog nog kwestiën in de Wetgevende Kamer gesmoord worden, dit niet aan de atmosfeer der zaal zal kunnen wordeD geweten. De Monileur berigt dat Keizer Napoleon jl. Maandag een uitstapje in het bergachtige gedeelte van bet departement der Vogezen gedaan en er een van de hoogste punten beklommen heeft. Z. M. was kort na het middaguur uit Plombières vertrokken en is er 's nachts om elf uur terug gekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1