N*.97. Woensdag 12 Augustus. 26 Jaargang. IV binnenland. buitenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. re. HELDERSUHE m NIEVWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." niwosai'.wüaa-ftiïi-.i.ij H Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag, jAbonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zcgclregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag- den 13 dezer vertrekt de Oost-Indische lail over Marsellle. ■H HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Augustus. Omtrent den man, die wel eens kon heengaan (als de verkiezing is niet goed uitviel), namelijk Disraeli, zegt het Eugelsche blad Óhturdag Ileview het volgende: Of de „right bon gentleman" misschien Ivelukkig is geweest, dan of hij wezenlijk gewogen en te ligt onden is, in allen gevalle heeft hij een tijd doorleefd, waarin jee gebreken duidelijk, en zijne bekwaamheden niet zigtbaar ziju orden. Hij heeft over zich zeiven en zijne bondgenooten gepraat, lals een novellist spreekt over den held zijner geschiedenis en >ds vrienden. Hij heeft zonder blikken of blozen zijn eigen lof [tgebazuind, in het kort, hij heeft in zijn eigen verkiezing het reekwoordelijk geluk van een romanheld gezien en heeft van zich- f gesproken en met zichzelven gespeculeerd en zijn gedrag geregeld of hij te gelijk de artist en het voorwerp der kunstuitvoering, in romanheld en de uitvinder van den held was, alles om van het bliek bewonderd te worden en de aandacht te trekken. Wat het leemdste is en zeer pleit voor zijn magt en geluk is dat, ofschoon lisraeli dit alles deed, hij toeh niets er door verloren heeft. Zijn steem van regeren is - en teregt - als gevaarlijk voor het land moemd, maar dat heeft hem zeiven niet het minst in discrediet ibragt. De geschiedenis dezer zitting heeft teveus bewezen, dat de len der liberale partij getoond hebben, dat zij zeer goed eendragtig [unnen werken; hetwelk zeer ter hunner aanmoediging strekt. Pas is het gerucht van een Fransch-Belgisch-Nederlandsch verbond oor een verzinsel verklaard, of er wordt al weder van een nieuw ioodgenootschap gesproken van niet minder belangrijken aard. Thans eet het weer, dat tusschen de kabinetten van Berlijn en van Wee- len meerdere toenadering op te merken en een bondgenootschap te achten is. Ook na wordt het gerucht van zulk eene alliantie door ie Oostenrijksche bladen tegengesproken. Uit Amerika verneemt men het berigt eener nieuwe annexatie, aarbij nog al een zonderlinge oorzaak ten grondslage ligt. De ouing der Tigri-eilanden is aan het gouvernement der Vereenigde laten 45000 doll. schuldig, als schadevergoeding voor de beman ing van twee Amerikaansche schepen, welke door zijne onderdanen ijn opgegeten. Thakombau, zoo heet de Koning, heeft tot onder- iand der betaling drie van zijne beste eilanden gegeven. De tijd van betaling is nu gekomen en Thakombau is niet bij magte er aan te voldoen. Een zekere Hare, een Engelsch zendeling, is de eerste en eenige minister van dezen Koning der menscheneters en heeft zich tot het Eugelsch-Australiesch bestuur gewend, om zijne tusschenkomst bij het kaninet van Washington te vragen. Hij be toogt, dat, als men Thakombau zijne beste eilanden afneemt, deze tot den bedelstaf is gebragt en zijne onderdanen den kost niet meer kan. Zij zouden weder menscheneters worden. Daarom wenscht hij aan de Vereenigde Staten voor te stellen, dat zij de geheele groep eilanden overnemen voor een billijken prijs, waarop dan de 45000 doll. gekort konden worden. De Amerikaansche voogdij ware ook voor de beschaving van de bewoners der Figri- eilanden wenschelijker. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 5 dezer wordt het te Willemsoord liggende schroefstoomschip Djambi met 1 Sept. a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-luit ter zee J. E. Buys. Met dien datum zullen op dat stoomschip worden geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. J. Tromp, als lste off de laits. ter zee 2de kl. A. de Bruyne, J. P. J. Lucardie en G. J. Eischer; de adelborsten lste kl. L. Dupper, W. E. Adema, C. J. de Jong, P. H. Ter Menlen, J. C. van de Kasteele, J. Schimmel, C. J. de Vriese en W. A. Cambier; de off. van gez. lste kl. W. Dammann; de off. van gez. 3de kl. G. 1'. J. Theunissen; de off. van adm. lste kl. P. A. Le Mahieu en de scheepsklerken F. J. Olivier en PI. B. Poel. Naar men verneemt zal de kapt. luit. ter zee C. J. Damme, komm. van Zr. Ms. stoomschip Java, vervangen worden door den kapt. luit. ter zee jhr. M. W. Bowier. Bij Koninklijke besluiten van 29 Julij zijn opgeheven de beide departementen van Eerediensten en bepaald dat zij met 1 Sept. a. s. als bijzondere afdeelingen zullen gevoegd wordenbij het departement van Financiën, wat betreft de zaken van Hervormde en andere eerediensten, behalve de K. C., en bij het departement van Justitie, wat aangaat de zaken van R. C. eeredienst. Bij de dd. schutterij te Hoorn is benoemd tot kapt. J. A. Heule, thans lste luit.; tot lsten luit. P. C. Abbing, thans 2de luit.; tot 2den luit. mr. C. H. Q. van Strijen, thans schutter; eervol is op zijn verzoek ontslagen bij die schutterij C. Bloem Az., als kapt. Aan N. Zwartboed, te Vollendam (gemeente Edam), en aan S. Weel, te Oude Niedorp, is vergunning verleend tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti en van de gouden medaille 3de kl., beiden hun als zouaven in dienst van Z. H. den Paus toegekend. Te Neuenahr is in 67jarigen ouderdom overleden de lieer Jhr. mr. O. R. van Andringa de Kempenaer, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, kamerheer des Konings in buitengewone dienst, oud-lid van Gedep. Staten van Friesland. Keur van gravuren, nette typographische uitvoering, flinke redactie en daarbij buitengewone goedkoopte, hebben aan de admi nistratie van de Katholieke Illustratie een twintig duizendtal abonnés bezorgd, welke ongetwijfeld hunne inteekening op den tweeden jaargang gaarne zullen vernieuwen, als zij letten op de belangrijke verbeteringen welke dit werk, dat reeds bij den eersten jaargang boven alle werken van dien aard uitmuntte, in den tweeden jaargang zal ondergaan. Men verneemt, dat bij den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's Hage een adres is ingekomen, geteekend door 70 leden der gemeente, en inhoudende het verzoek om al het mogelijke aan te wenden, ten einde het optreden van den heer Zaalberg als predikant te verhinderen. .Tl. Zatnrdag had te Amsterdam de nationale en daarna de internationale wedstrijd plaats tusschen de liedertafels. Een zestiental vereenigingen waren opgekomen. Eergisteren heeft te Rotterdam de wedstrijd plaats gehad van de vereeniging der Noord- en Zuidhollandsche handboogschutterijen. De drie Amsterdamsche en twee Rotterdamsche vereenigingen namen er aan deel en bragten een genoegelijken dag door, opgeluisterd door de gewone feeslelijkheden en ceremoniën. Eergisteren had te Kralingen een treffend feest plaats. Aan de blaauwsel- en verwfabriek van de heeren van Dnura Versteeven mogten drie der werklieden, de meesterknecht A. van der Graaff, Cs. Volbrecht en A. Koolwijk, aldaar 25 jaren werkzaam zijn. Van fabriekgebouwen en woning wapperde de Nederlandsche vlag en des namiddags mogten de werklieden met hun gezin, door den patroon gul onthaald, feest vieren. Aan de oefeningen in het kamp te Millingen zal, zooals gemeld is, worden deelgenomen door een detachement Mariniers; dat zal zijn ter sterkte van 1 kapitein, 3 luitenants en 200 onder officieren en manschappen; de 5de compagnie van het corps, te Vlissingen in garnizoen, zal het grootste gedeelte er van uitmaken. De rekening der gemeente Alkmaar over het jaar 1867 bedraagt in ontvangst 139,874.31, in uitgaaf 133,838.57), en slnit derhalve met een batig saldo van 6035,73). Jl. Vrijdag avond ten ruim 10 ure onstoud er een felle brand in de stad Vollenhoven. Aangewakkerd door een hevigen wind, breidde het verwoede element zieh in weinige uren zoover uit, dat ieder voor het ergste begon te vreezen. Gelukkig was de brand in het oostelijke gedeelte der stad en de wind west; aan deze gunstige omstandigheid vooral had men het te danken, dat men den brand nog al vrij spoedig kon bepalen en meester worden. De brandweer van Vollenhoven en Blokzijl was druk in de weer, doch de spuiten konden weinig uitrigten,' omdat zij geen water uit grachteD of slooten konden krijgen, maar het hij emmers uit putten en pompen moest gehaald worden. In het geheel zijn 30 huizen afgebrand; naar men verneemt waren meest allen tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. UITTREKSEL uit het Verslag van den toestand der provincie Noordholland over het jaar 1867, gedaan aan de Provinciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1868. Vervólg en slot van N°. 95.) Hoofdstuk XII (wegen) bevat niet vele bijzonderheden die voor onze lezers belangrijk zijn. De begrinding van den zeedijk tusschen Oosterend eu het Nieuwe Schild op Texel en van een gedeelte van den St. Maarteuweg door het bestuur van de Zijpe eu Hazepolder, van de Oosterlander, Hoofd- en Bargerweg op VVleringen zijn het voornaamste wat in betrekking tot de naburige gemeenten gezegd wordt. Omtrent den Helder wordt vermeld dat de bestratiug daar geeue buitengewone uitgaven vorderde. Ten slotte maakt het ver slag melding van de voltooijing van den verbindingsspoorweg van Haarlem tot Uitgeest, die op 1 Mei 1867 in dienst werd gesteld. De waarde der landerijen in de provincie (hoofdstuk XIII, landbouw) was gedurende dit jaar, nu de dreigende omstandigheden door de veetyphus veroorzaakt, geweken waren,, weder hooger geworden eu in verband daarmede ook de huurprijzen. Over verbeteringen bij landbouw en veeteelt is het verslag kort. Het kruisen der schapen met Engelsche, vooral met Leicester rammen werd steeds voort gezet, ofschoon uit Texel werd medegedeeld dat b(j vele schaap houders het kruisen niet zoo sterk werd voortgezet als vroeger, daar men tot de ervaring is gekomen dat de schapen van de 2de en 3de generatie die van de 4de en 5de in waarde overtreffen en het dus wenschelijk is niet te lang door te kruisen. In den Wieringerwaard leverde de aanfok van paarden gunstige resultaten op. De opbrengsten van tarwe en rogge waren dooreen genomen genoegzaam gelijk aan die van 1866 terwijl de opbrengst van gerst en haver iets gunstiger was geweest. De gemiddelde opbrengst per bunder is geweest tarwe 16, rogge 14, gerst 29 en haver 36 mud per bunder op Texel; terwijl voor de gemeente Zijpe deze cijfers respectievelijk waren 20, 25, 30 en 36 mud en voor den Wieringerwaard 28 mud tarwe, 34 mud gerst en 60 mud haver. Haver werd ook verbouwd in de gemeente Helder en leverde daar 28 mud per bnuder, een groot verschil bij den Wierin gerwaard die ook hierin de gunstigste verhouding opleverde. Op het eiland Wieringen was de gemiddelde opbrengst per bunder van de haver 50 mud. Erwten en boonen leverden geen ruim beschot. De boekweitoogst was echter tegen de verwachting goed. De aardappelenoogst was ongunstig. In de duinstreek was echter het gewas en de opbrengst van den oogst zeer goed, hoewel het invallen der ziekte veroorzaakte dat vele soorten stijf waren. De opbrengst van het vlas is uitmuntend geweest. Te Schagen werd een gedeelte van het vlas bewerkt; het overige werd in natura vervoerd. De opbrengst was daar 600 Ned. p. vezelstof en 10 mud lijnzaad per bunder. Het grasgewas is tengevolge van de afwisselende weersgesteldheid goed geslaagd, terwijl de cultuur van tuinvruchten niet onvoordeelig was. De ooftteelt heeft in dit jaar echter weinig opgeleverd. Met eenige bemerkingen over den veetyphus die gelukkig tegen het midden des jaars verdween, besluit dit hoofdstuk. De tabel die een overzigt geeft van den loop dier ziekte in de provincie, herinnert ons aan het blijde verschijnsel dat de landbouwers in dezen omtrek van dien geesel gespaard bleven. Slechts één geval is op Texel voorgekomen en niet meer dan 9 op Schagen, terwijl er 8243 beesten in deze provincie werden aangetast, waarvan 946 stierven, 6439 werden afgemaakt en slechts 840 herstelden. Wij gaan de opgaven der marktprijzen van de verschillende soorten van vee, van boter en kaas, van het vleesch en brood voorbij en zoo ook het cijfer der opbrengsten van jagt- en vischacten. Hoofdstuk XV (nijverheid, handel en scheepvaart), bevat onder zijn eersten titel (fabrieks-nijverbeid) niets in betrekking tot de plaats onzer inwoning dan de vermelding van de duinwaterleiding en de grofsmederij, ijzer- koper- en metaal-gieterij van den heer Bosch Reitz, als behoorende tot die inrigtingen welke stoomwerktuigen bezitten. Ouder het opschrift visscherij vinden wij dat de pachter van de visscherij langs de Ileldersche zeewering opgeeft in 1867 te hebben gevangen en afgeleverd 1000 pond zeepaling a 0.34 het pond, 200 tal haring a 2 het tal en 120tal geep a 6 het tal. De aangebragte viscli te Helder bestond hoofdzakelijk uit kabel jauw, schelvisch, rog, tongen, heilbot eu schol. Zij werd hij afslag verkocht voor ruim ƒ44000. De haringvangst werd met verlies voor de reederijen gedreven. Wij vernemen verder dat de visschers te Oosterend en Oost op Texel in 1867 met 30 schuiten ongeveer 22000 oesters verzamelden, die afgeleverd zijn tegen ƒ2,80 de 100 stuks. Door de oester handelaars werden tevens van de Schotsche kust aangevoerd 800000 oesters, die op de wierwaarden van Texel gespeend en daarna voor 28 de 1000 stuks verkocht zijn. De bijzonderheden omtrent de oestervisscherij in deze gemeente zijn onzen lezers reeds bekend. Te Oude Schild en te Oosterend hebben zich ongeveer 100 per sonen bezig gehouden met het visschen en droogeu van wier. Zij verzamelden ongeveer 290000 pond, welke gemiddeld ƒ2,30 de 100 pond opbragtcn. Het afraaaijen van wier op de waarden werd door 140 man schappen met 50 vaartuigen uitgeoefend en leverde 360000 pond, die tegen ƒ5,50 de 100 pond werden afgeleverd. Langs de Heldersche zeewering werden opgevischt cn gedroogd 13500 pond wier, die ƒ2,50 de 100 pond golden en 9000 pond, welke nat achter den kaaimuur van den zeedoksluis zijn verwerkt. De schelpenvisscherij leverde op Texel op 24000 kub. el, te Huisduinen 140 kub. el. Het verslag noemt die uitkomst ongunstig maar voegt er bij dat de prijzen hoog geweest ziju, op Texel ƒ1,75 a 2 en langs den vasten wal ƒ2,50 a 3 voor de kub. el. Hoofdstuk XV bevat eene tabel die een overzigt geeft van het vervoer en de opbrengst over de spoorweglijn Amstcrdam-Rolterdam- Helder, waarvan wij bier de eindcijfers mededeelen. Daaruit blijkt dat het aantal reizigers op deze lijn is geweest 1,713,074 en de opbrengst daarvan heeft bedragen 1,467,573.92; dat er 24,142,536 kilo aan bagage, bestel- en koopmansgoederen werden vervoerd, waarvan de vracht heeft bedragen 241,444.39; dat er 72,186 stuks vee zijn vervoerd, die eene opbrengst hebben geleverd van ƒ30,487.54, terwijl de opbrengst van posterijen en diverse is geweest 25,658.03,}, zoodat het geheel der ontvangsten bedroeg 1,765,163.88), dat is 395,031.67 meer dan in 1866. Deze toename werd voor een deel verkregen door de exploitatie gedurende 8 maanden (Mei-Deccmber) van het gedeelte Haarlem-Alkmaar, dat gedurende dien tijd opleverde 126.230.46 Verder blijkt uit de tabellen dat in dit jaar per spoorweg naar verschillende plaatsen in de provincie van den Helder vervoerd zijn 39,177 personen terwijl van de onderscheidene aan den spoorweg gelegen plaatsen indit gewest naar denllelder38069 personen zijn vervoerd. De ontvangst op het postkantoor te Helder bedroeg 22,099.23. Het aantal telegrammen van het Rijks-telegraafkantoor te Helder naar binnenlandsche kantoren verzonden, bedroeg 13,864 en die naar het buitenland naar en over België en Duitschland en naar Engclaud 1307het aantal berigten van binnenlandsche kantoren hier ontvangen was 9179 en die uit het buitenland 716. Het totaal der berigten, zoowel verzonden als ontvangen op alle Rijks-telegraafkantoren in de provincie was 466,368. De opbrengst van het Rijks-telegraafkantoor te Helder bedroeg 8099 97. Langs den telegraaf der Hollandsche IJzeren Sooorweg-maatschappy voor zooverre het de stations in Noordholland betreft, werden in 1867 verzonden van den Helder 781 en naar de plaats onzer inwoning 315 berigten. Het verslag eindigt met een hoofdstuk dat niet op zyne plaats staat, omdat bij het afdrukken de opgaven er voor ontbraken. Het hoofdstuk is getiteld medische policie. De gezondheidstoestand wordt in het afgeloopen jaar niet ongunstig genoemd, vooral vergeleken bij het vorige. Wij laten echter de treurige opgaven achterwege die spreken van epidemische ziekten die in dit jaar zijn voorgekomen, en hopen, dat, al is het cyfer der sterfte ook al niet zoo buiten gewoon groot, het jaarverslag over 1868 de gezondheidstoestand in plaats van niet ongunstig, gunstig zal kunnen noemen. Jl. Donderdag avond heeft in de mijn Sainte Henriëtte le Jemmapes, (België), waarin drie honderd mijnwerkers arbeidden, eene ontploffing plaats gehad; Vrijdag ochtend zijn 47 lijken uit de mijn opgehaald; terwijl bovendien van vier zwaar gekwetste werklieden nog twee bezweken zijn. Al de overigen zijn er zonder letsel afgekomen. Ten gevolge van de aanmerkelijke daliDg der graanprijzen te Brussel, gedurende de laatste weken, is de prijs van het brood, die voor de beste soort 57 centimes per kilogramme bedragen heeft, thans tot op 48 centimes gedaald. In den gezondheidstoestand van den Belgischen Kroonprins is, naar het schijnt, eenige verbetering gekomen. l'Echo de Bruxelles vermeld, dat de heer Henri Rochefort, de redacteur van het Parijsche blad la lanterne, jl. Zondag te Brussel is aangekomen. Voor liefhebbers van wild zal het zeker eene belangrijke mede- deeling zijn, dat zij ook buiten den tyd sappige, jonge hazen kunnen laten braden. In België is eindelijk het moeijelyk probleem opgelost om hazen, alsmede leporiden (bastaarden van hazen eu konijnen) in gevangen schap voort te doen teelen. Het middel is eenvoudig. Men neemt gevangen jonge hazen, mannetjes en wijfjes, en voedt ze op niet in een hok of kooi of stal, maar in eene door menschen bewoonde kamer, waar men ze vrij laat rondloopeu. Ze worden dusdoende zoo tam als katten cn honden en vermenigvuldigen in deze, hen als vrijheid toeschijnende gevangenschapbij oude hazen kan men dit doel niet bereiken. De vraag blijft echter of deze tamme, voor het slagtmes opgevoede kamerhazen het gewone wildbraad leveren zullen. Met de gewone uitvoerigheid van de berigten, vorstelijke per sonen betreffende, is ook de komst en het vertrek van Koningin

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1