N°. 98. Vrijdag 14 Augustus. 26 JaargÉ^.; BINNENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, HELDERSCHE f.1 NIE11WEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e.,] Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuiidag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 71 991 Zaturdag den 15 dezer vertrekt de Oost-Indische 6rl»il met de Mcssageries Imperiales over fflarseille. 38 38 20. fl 38 73 74 4 HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Augustus. Er heerscht stilte in de politiek, zegt het Volksblad, zoowel het buitenland als in het binnenland. Het is meestal het lot van de Augustusmaand. De parlementen zijn gesloten, de staatslieden op reis of in hun ibinet bezig, ter voorbereiding van hetgeen later in het openbaar 1 behandeld worden. En toch heeft zulk een tijdvak van stille voor de volken en jk voor ons volk de kiemen in zich of van eendragt of van reed ragt. Men kan, terwijl de politieke vraagpunten sluimeren, zich voor- c' rfeideD tot oapartijdig, regtvaardig en kalm oordeel, of wel, met den liefdeloozen hartstogt in het gemoed, de scherpste wapenen jzoeken tot feilen partijstrijd, leder moge toezien hoe zijne voorbereiding is. Wij verblinden ons door eigenwaan, wanneer wij meenen met onze tbrekkige kennis en beperkte vermogens het lot der wereld te uaoen regelenmaar, wanneer, naar het almagtig wereldbestuur, twisten en partijen voortduren, zij hebben ook de heilrijke vrucht, ustdst zij voor de opregten, de waarhaidlievendeu eo de vredestichters a2([u ruim veld voor werkzaamheid openen. Men leest in de Opinion Nationale: „Volgens bijzondere berigten, j20( ie wij ongelukkig veel reden hebben voor juist te houden, zou er 0 c) n de laatste dagen een meer oorlogzuchtige wind waaijen. Voor 1 drie en voor wat zou men strijden? dat weet men nog niet juist, 'ftei laar, zoo als de boeren zeggen: „vecht eerst, later zal men u we! eggen, waarom gij vecht." Deze gelegenheid is zoo goed als elke ndere, zoo als Vollaire zegt, om de aarde van twee a driemaal lomlerd duizend schelmen te verlossen, die haar verpesten en de vol radgetten der Europesche staten met eenige millioenen, die dezen nih bukken, te verligten, daar anders elk begrip van evenwigt geheel ',3. 'jeu al te loor zou gaan. De Fransche bezetting te Rome zal naar de loopende geruchten »gi>ns mededeelen door Spaansche troepen worden vervangen. Het I3g lanstaaude concilie te Rome maakt het voortdurend verblijf der Franschen aldaar minder gewenscht. De kerkvergadering toch, zal, 11 naar men verwachten kan, het wereldlijk gezag van den Paus hand- a.8 haven en het goddelijk regt bevestigen. Alle veranderingen, die in lu'de laatste jaren op het Italiaansche schiereiland zijn tot stand gekomen, tullen natuurlijker wijze door het concilie worden veroordeeld. Keizer 32: Napoleon komt dan, hoe kan het anders, in eene netelige positie en het allerzonderlingst zou dan wel wezen dat, terwijl de soldaten Z1J" des Keizers Rome beschermden, de banvloek tegen den Keizer zou an| worden uitgesproken. Napoleon schijnt op raad zijner vrienden te hebben besloten om zijne politiek tegenover Rome te wijzigendoch het is moeijelijk om de eenmaal aangenomen rol te verloochenen. Men scheen aanvankelijk het plan te hebben om eene gemengde bezetting in Rome te leggen. In dat geval zou echter Italië even zoowel als de andere Katholieke mogendheden voor zich het regt geëischt hebben om mede zijne soldaten io Rome te brengen. Dit zou echter tot niet geringe moeijelijkheid aanleiding geven en de Paus zou hen zeker hebben terng gewezen. Het plan om Spaansehe troepen in Rome te leggen zou op die wijze het best geschikt zijn om alle moeijelijkheid uit den weg te ruimen. lat Heden middag hebben de onlangs benoemde officieren der dienst doende Schutterij alhier in handen van den heer Burgemeester den gevorderden ambtseed afgelegd. Eergisteren avond had aan het zeestrand alhier een droevig ongeluk plaats. Een der manschappen van het alhier in garnizoen liggend bataillon van het 7de reg. Infanterie is bij het baden in zee verdronken, zonder dat het zijnen makkers mogelijk was hem te redden. Een Engelsche schooner is eergisteren avond op de Noorder- haaks naby deze kust gestrand. De duisternis van den avond is welligt oorzaak geweest van dit ongeval. Bij het kalme weder kon de equipage rustig aan boord blijven, ofschoon voor hen gelegenheid bestond om naar den wal te komen. Men hoopt het schip nog te kunnen afbrengen. Ten gevolge van het onder de wapens komen van een deel miliciens, behoorende tot de ligtingen van 1364 en 1865, zijn gisteren de kazematten van het fort Kijkduin voor de Artillerie in gebruik genomen om aldaar te verblijven. De voor de dienst op geroepen miliciens zullen eerstdaags alhier aankomen. Gisteren is een kind, dat nabij de gasfabriek in het Heldersch kanaal alhier was gevallen en dat groot gevaar liep van te verdrinken, door Roelof Gerritsen aan het dreigend gevaar ontrukt. Donderdag, den 20 dezer, zal van Rotterdam naar hier een pleiziertrein rijden. Bg Koninklijke besluiten van den 8 dezer zijn verleend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille aan H. van Zanten, 2den machinist aan boord van het gouvernements stoomschip Bronbeek, wegens het redden van den over boord gevallen lsten stuurman, ter reede van Riouw, op 30 April 1868, en aan J. de Vries, schipper in het vaste corps dek- en onderofficieren op de schroefst oomkorvet Prinses Amelia, wegeos het redden van een over boord gevallen matroos, ter reede van Amboina, op 12 April 1868; alsmede aan ieder een getuigschrift. In d Ouden Dik is de titel van eene novelle vati dr. Aghina, waarin hy op zeer onderhoudende wijze eene type schildert uit het volksleven in West-Friesland. Dit keurige boekje be velen wy zeer aan ter lezing, zoowel om de degelijke strekking vau bet verhaal als om de levendige beschrijving van gewoonten en zeden in dit welvarend, maar niet algemeen bekend deel onzer provincie. Aan de vrijzinnigen in Nederland is eene oproeping gerigt door eene zich te's Ilage gevormd hebbende commissie, die aan den heer dr. J. C. Zaalberg een blijk wil vereeren van de ingenomenheid met zijn werken en streven ter bevordering van intellectueele ontwikke ling op godsdienstig gebied. Zij noodigt alle vrijzinnigen uit door het afstaan van geldelijke bijdragen het doel der commissie te schragen. Volgens het plan zai den heer Zaalberg o. a. een album worden aangeboden, bevattende de namen van allen, die tot het doel der commissie medewerken. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met gevolg, heeft jl. Vrijdag morgen, in het fort bij het Vossengat, te Utrecht, de proeven met de torpedos, zoo als ze door den luit. ter zee lste kl. Comelissen aldaar zijn ingerigt, bijgewoond. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft HD. belang stelling betoond iu de te Amersfoort op te rigten Maatschappij van Zijdeteelt in Nederland, door belangrijk deel te nemen in de inschrij- ing van het kapitaal dier Maatschappij. Naar wij vernemen, zegt de Amersf. Cour., ondervindt deze onderneming van verschillende zijden grooten bijval. Met den 1 Sept. a. s. zal het Kon. besluit van 25 Julij jl. in werking treden, waarbij de tirailleur-compagnien bij het wapen Ier Infanterie worden opgeheveu. Dat besluit rust op de overweging der noodzakelijkheid, dat al de onderofficieren en manschappen in gelijke mate voor de lirailleursdienst kunnen worden bestemd, en lat ieder compagnie hare eigene scherpschutters bezitte. Jl. Maandag avond heeft er in het Noorden een hevig onweer gewoed, dat op onderscheidene punten tot branden heeft geleid. Had te 's Hage onlangs eene combinatie van onderscheidene sectiën uit de vereeniging Het Metalen Kruis de hooge eer ont vangen te worden zoowel door H M de Koningin met Z. K. H. Prins Alexander, als door Z. K H. Prins Freiierik, een niet minder belangrijk feest werd gisteren gevierd door de afdeeling Alkmaar, en dat wel ter eere vau den état-major en de bemanning van het schip van dien naam, na de zoo eervol volbragte expeditie aan de Kust van Gninea, zooals vooral blijkt uit de Engelsche bladen, met den Times aan het hoofd, en waarbij de bemanning van bet Metalen Kruis, onder het afslaan van drie achtereenvolgende aanvallen, dertien gekwetsten heeft gehad. Wij zullen nader op dit feest terugkomeo, dat vereerd werd door de tegenwoordigheid van hh. de Man en Vos, met hunne eerste officieren Binkes en Voorduin. Aan den disch werd den feestelingen eene verrassing bereid, be staande in de kennisgeving: dat, toen de Nederlandscheautoriteiten het belangrijke fort te Dixeove (een fort gewapend mei ruim dertig stukken gesehut) van de Engelschen hadden overgenomen en met alle militaire plegtigheden de Engelsche vlag voor goed hare stand plaats had overgedragen aan onze nationale driekleur, de toen Nederlandsche bezetting, onder toenmaals nadere goedkeuring des Konings, evenzeer met alle militaire honneurs, die belangrijke sterkte herdoopt heeft met den naam „Fort Metalen Kruis", waarna boven de hoofdpoort, voor duurzaam, een model van dat kruis, in zeer groote afmetingen, feestelijk werd bevestigd. Grooter en schitterender blijk van militaire sympathie kon het schip van dien naam wel niet deelachtig worden; en het is ligt te begrijpen met hoeveel warmte dit berigt door de afdeeling Alkmaar zal zijn ontvangen. (Amst. Crt Jl. Dingsdag avond, omstreeks negen ure, ontlastte zich boven Purmerend en omstreken een zwaar onweder, dat tot middernacht met onverpoosde hevigheid voortduurde. De bliksem sloeg in de boeren plaats van den heer Stuyt en in die van Heiloo, beide in de Wijde Wormer gelegen; zij brandden tot den grond af, zonder iets te kunDen redden, terwijl kort daarop de pelmolen, genaamd de Wijde Wormer, nabij Kalf, mede door den bliksem werd getroffen en in brand vloog. In de oostelijke rigting van Pnrmerend en te Kwadijk barstte te gelijkertijd ook een hevige brand uit. De bliksem sloeg aldaar in de boerenplaats van den landman Panw; ook deze is geheel verbrand en de bewoners zijn er met levensgevaar uitgekomen. Ook te Purmerend is de bliksem in een huis op de Vischmarkt ingeslagen, zoomede te Edam in een houtschuur, zonder echter brand te veroorzaken, en in de Zeevang in een watermolen. Men zag van eerstgenoemde stad vier branden te gelijk en de lucht vertoonde een hevigen vuurgloed. (Amst. Crt.) De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft jl. Dingsdag in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam hare 83ste algemeene vergadering gehouden, onder voorzitting van mr. A. E. J. Modderman. Uit het verslag, door den secretaris uitgebragt, is gebleken, dat het aantal leden 13,635 bedraagt, en sedert het vorige jaar met 135 is verminderd; dat het aantal departementen hetzelfde is gebleven, en dat de rekening over 1867 sluit met een batig saldo van 51,849. In de vergadering is voorts besloten, aan een commissoriaal onderzoek te onderwerpen de volgende vragenHoe behoort het voorbereidend onderwijs in Nederland te zijn ingerigt? Wat heeft men onder schoolbibliotheken te verstaan, en wat kan van de zijde der maatschappij gedaan worden om de oprigting en instandhouding daarvan in de hand te werken? Welke middelen zouden moeten worden aangewend, ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen, dat het karakter van het kermisvermaak hier te lande strijdig is met den goeden smaak, schadelijk voor de gezondheid en verderfelijk voor welvaart en zedelijkheid, opdat bij de natie zelve de behoefte aan iets beters en edelers ontsta. Te Beverwijk werd jl. Dingsdag middag een koe in het land doodelijk door den bliksem getroffen. Jl. Dingsdag werd te Beverwijk in het logement de Zon in publieke veiling te koop aangeboden de goederen nagelaten door de douairiaire Deutz van Assendelft. N°. 1 der notitie: het aloude kasteel Assumburg met tuinmanswoning, enz heeft bij opbod kunnen velden 35.100; n°. 3 de hofstede Beijenlust, enz. 10,500; ii°. 28 de wildrijke duinen, groot 714 bunders 8 roeden 40,000. Al de aangeboden perceelen, met inbegrip der hiervoren afzondi-rlyk vermelde nummers, hebben by opbod kunnen gelden p. m. 280,000. Over acht dagen zal de afslag geschieden. In lang vervlogen tijden maakten onze voorouders hier te lande meermalen jagt op beeren. Van dergelyke jagten hoort men thans niet meer; wel dikwijls van beeren, die jagt op menschen maken. Daar de eerste soort van jagt nu tot de groote zeldzaamheden behoort, mogen wij niet onvermeld laten wat jl. Vrijdag te Delft gebeurde. Een der commensalen - tot het beerengeslacht behoorende - van den dierentemmer Hermann, die met zyne tent op de paardemarkt staat, had, zoo verhaalt de De/fsche Courant, des voormiddags vau dien dag, middel weten te vinden, om, terwyl zyn patroon afwezig was, zijne woning te verlaten en wandelde, regt te vreden en zonder de minste buitensporigheid te plegen, - wat stellig van iederen kermisganger niet gezegd kan worden - het toen vry eenzaam kermisplein rond. Juist was hij voornemens ook aan eenige andere gedeelten der stad een belangstellend bezoek te brengen, toen hy door een paar mannen werd opgemerkt, die vau oordeel waren, dat Bruintje zijne bevoegdheid te buiten ging en zich vryheden veroorloofde, die in strijd waren met de voorschriften van orde en tucht eener welgeordende menagerie, welk oordeel nog versterkt werd door de afwezigheid van zijnen meester. Fluks wist men toen Bruintje een touw om den hals te slaan en een ijzeren stang tusschen den halsband, dien hij droeg te wringen, en op op die wijze slaagde men er in hem, zeer tegen zijnen zin en niet zonder heel wat tegenspartelen, onder het gejoel eener inmiddels toegestrromde menigte, naar de voor hem bestemde verblijfplaats terug te voeren. De opbrengst der appelenboomen is dit jaar te Wijlie zoo groot, dat deze reeds nu tegen I 25 a 1.50 per mud verkocht worden. De peren gelden 2 a 2.50 per mud en de pruimen worden tegen 2 a 3 cent het pond van de hand gezet. In de vorige week zou te Almelo een paar in het huwelyk treden, doch hoe verslagen stond het, toen uit de overgelegde stuk ken bleek, dat de bruid was ingeschreven als behoorende tot het mannelijk geslacht. „Uitstel is geen afstel", zeiile de bruidegom in het Iaaatst, „en de vergissing zal spoedig blijken." Men verneemt dat J. C. Vissers, vroeger koster en passement werker te Arnhem, thans wonende te Cleve, zich in het laatst der vorige maand vrijwillig heeft aangemeld in de cellulaire gevangenis te Utrecht, tot het oudergaan der gevangenisstraf van een jaar, waartoe hy ter zake van het misbruik maken eener blanco hand- teekening was veroordeeld. (Arnli. Crt.) Jl. Maandag is een geweldige brand uitgebarsten in de buurtschap Netterden, onder Gendringen, graafschap Zutphen. Zeven huizen, vier schuren en het schoolgebouw zijn een prooi der vlammen geworden. Ook velerlei huisraad, varkens en geiten, koorn en hooi zijn verbrand. De kerk en pastorie die ook reeds vuur hadden gevat heeft men nog gespaard. De oorzaak van den brand is voorals nog onbekend. Door het bestuur der gemeente Heerenveen is aan de onder wijzers verlof gegeven om de schooltijden gedurende de warme dagen aanmerkelijk te bekorten. Te Middelburg zat een 12jarig meisje van een draaimolen met een zusje van 3 maanden op de schoot. Door de vermoeid heid van den laatsten kermisnacht overmand, liet het meisje het wicht achterover in een emmer vallen; toen het bemerkt werd was het reeds dood. Jl. Maandag avond en uaoht heeft te Assen en omstreken, alsmede in een groot gedeelte van Groningen en Friesland, een ontzettend onweder gewoed, afgewisseld door geweldige regenbuijen, die met wolkbreuken gelijkstonden. Op vele plaatsen hebben zware branden plaats gehad. Wij ontleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ms. schepen iu Oost-Indic, loopende tot 15 Junij jl.: Prins Alexander der Nederlanden, kapt. J. W. de Ruyter de Wildt; Juno, kapt.-luit. G. H. Bakker; de Cachelot, kapt. A. J. Kroef en roeiknnonneerboot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Coblijn, wachtschepen te Batavia, Soerahaija, Macassar en Samarang; Amsterdam, kapt.-luit. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, ligt ter reede Batavia voor de dienst gereedReinier Claeszen, kapt.-luit. P. Koning, gest. ter O.kust van SumatraHaarlemmermeer, luit. lste kl. J. W. F. Fracht, gestat, ter Z, en O. afd. van BorneoCelebes, luit. lste kl. F. M. Parker Verboom gestat, in de Z. en O. afd. van Borneo Bromo, kapt.-luit. H. P. van Booevnl Faure, gest. ter O.kust van Sumatra, zal eerlang naar Java terngkeerenOnrust, luit. lste kl. J. C. H. Beeloo, gest. inde Z. en O. afd. van Borneo; Ardjoeno, kapt.-luit. H. B. Kip, ligt ter reede Batavia voor de dienst gereed; Stavoren, luit. lste kl. C. J. Smith, ondergaat te Soerahaija eenige herstellingenPrinses Amelia, kapt.-luit. C. A. I.. H. baron van Heeckeren, gest. in de Moluksche wateren; Coehoorn, luit. lste kl. H. van Goens, gest. in dc wateren van Celebes; Madura, luit. lste kl. A. J. van Mansvelt, gest. ter W.kust van Borneo; Aart van Nes, luit. lste kl. II. K. Koning, gestat, in de wateren van Celebes; Bali, luit. lste kl. J. K. L. Gey van Pittius, gestat, in de wateren van Menado den Briel, luit. lste kl. W. F. van der Burg, gest. ter W.kust van Borneo; Maas en Waal, luit. lste kl. C. P. van der Star, ligt te Soerahaija voor de dienst gereed, en is bestemd om in de wateren van Menndo gestnt. te worden; Cycloop, luit. lste kl. D. Schuurman, ligt te Soerahaija voor de dienst gereed; Suriname, luit. lste kl. G. F. Servatius, zal eerlang naar Macassar vertrekken, ten einde in de wateren van Celebcs geBt. te worden;Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. G. Bijl dc Vroe, gest. in de wateren van Riouw en Linga; Willem, kapt.luit. J. K. van dc Kruysso Pilaar, gestat, ter W.kust van Sumatra;Leeuwarden, kapt.-luit. W. C. Klis, ligt in reparatie te Soerahaija; Vesuvins, luit. lste kl. C. A. B. D. Rijk, gestat, in de wateren van Rioow en Lingade Watergeus, kapt.-lnit. W. B. F. Eschcr, is te Soerahaija aan gekomen, ten einde aldaar onderzocht te worden; Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, gestat, in de wateren van Celebes; Borneo, luit. ter zee lste kl. D. L. Feldraan, ondergaat eenige herstellingen te Onrast; Banka, lnit. lste kl. A. W. Kenchenins, is den 27 Mei uit Nederland te Batavia aangekomen) Timor, luit. lste kl. E. F. Hanel van Croncutkall, is den 4 Junij nit Nederland te Batavia aangekomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-luit. ter zee jhr. J. B. E. von Schraidt auf Altenstadt en de luit. ter zee 1de kl. D. J. A. L). van den Steen, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader iu Oost-Indic, zijn op non-activiteit gebragt. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit vau deu 8 dezer wordt met den 20 dezer maand de kapt.-luit. ter zee C. J. Dainme eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, en dat bevel met den 21 daaraanvolgende opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee jhr. M. "W. Bowier. De lste lait. bij het corps Mariniers F. A. van Braam Houckgeest wordt met den 10 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. raintorenschip Prins Hendrik der Nederlanden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1