DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE I IN D OUDEN DIK. Nederl. NijverheidenKunst BUITENLAND. ADVERTENTIE N. UIT DE HAND TE KOOP: jgl Een HUIS aan de Molengrachi TENTOONSTELLING te ARNHEM, FEESTEN IN AUGUSTUS: JULI, AUSUSTUS EN SEPTEMBER. ENTREE 50 CENTS. MATINEE MUSICALE. I fa MATINEE MUSICALE. i Omtrent bet ongeluk in de steenkolenmijn van Sainte Henriette verneemt men, dat het aantal dooden, eerst op 47 opgegeven, nog grooter is. L'Organe de Mom, hetwelk de vreeselijkste bijzonder heden meldt van liet voorkomen der halfverbrande, somtijds onken- baar geworden lijken, en van de tooneelen, welke bij het opbrengen daarvan aan den ingang van de mijn voorvielen, verzekert, dat er 52 slagtoffers reeds gevonden zijn, en waarschijnlijk nog niet allen buiten de mijn gebragt zijn. Het voorval schijnt aan niet-nakoming van de reglementen bij het doen springen van een nieuwen gang in de mijn te zijn veroorzaakt. De opzigter, die de schuld van zoo groote ramp is geweest, is zelf het eerste slagtoffer van zijne onvoor- zigtigheid geworden. In den beginne was men te Parijs zeer verwonderd, dat Koningin Victoria het bezoek, haar door Keizerin Eugenie gebragt, niet met een tegenbezoek beantwoordde. De eenige ware reden daarvan is echter slechts de staat der gezondheid van Hare Engelsche Majesteit. Lord Lyons, die tegelijk met lord Stanly en den Hertog van Edinburg te Fontainebleau heeft gedineerd, heeft verzekerd, dat H. M. zich ten hoogste getroffen gevoelde door de teedere belang stelling haar door Keizerin Eugenie betoond. Het onderhoud der beide Vorstinnen was zeer hartelijk en beiden betuigden zich warme voorstanders van den vrede. Hare Engelsche Majesteit verzekerde ten sterkste, dat Hare reis hoegenaamd geen staatkundig doel had, maar alleen op aanraden Harer geneesheeren werd ondernomen. Lord Stanly, die bij deze gelegenheid een onderhoud had met den Markies de Moustier, gaf de stellige verzekering, dat men in Engeland algemeen tot den vrede geneigd was; Engeland, verzekerde lord Stanly, heeft met geen der mogendheden eenig geschil te vereffenen en heeft behoefte aan den vrede, om zijne binnenlandsche aange legenheden te regelen. Met zorg vermeed de Engelsche minister eene der hangende kwestiën aan te roeren. Naar men wil moet echter de Oostersche kwestie toch ter sprake zijn gebragt, waaruit bleek dat Engeland volkomen de inzigten deelde van Frankrijk en Oostenrijk namelijk dat de tijd der oplossing van het Turksche rijk nog niet is gekomen. In Frankrijk echter acht men zich nog niet genoeg voorbereid om met vrucht den oorlog aan te vangen, daar de staat van het leger zoo is, dat men nog niet met gerustheid alle moge lijke gebeurtenissen kan afwachten. Zoo b. v. is wel het geheele leger met het nieuwe geweer gewapend, doch nog niet in de hand- tering er van geoefend; de nationale garde, die, bij eventuëlen oorlog met Pruissen, zeker hare diensten zal moeten verleenen, bestaat nog slechts op het papier, terwijl de officieren voorals nog niet benoemd zijn; hieruit volgt dus, dat Frankrijks houding geene verandering zal ondergaan, voor het die hoogte bereikt zal hebben, die het zich voorgesteld heeft; dan eerst zal het zijne zienswijze kenbaar maken, omtrent het al of niet behouden van den vrede. Bij de uitdeeling der prijzen aan de leerlingen der Parijsehe gymnasia deed zich het volgende merkwaardig geval voor. Deze uitdeeling geschiedt door den Kroonprins; toen nu de beurt was aan Godefroid Cavaignac, zoon van wijlen generaal Cavaignac, president der Fransche republiek, weigerde de jeugdige laureaat hij had den eersten prijs in het Grieksch en twee accessits behaald te voldoen aan de uitnoodiging, voor 's Keizers zoon te verschijnen en uit diens handen de eereblijken, te ontvangen. Het daverend gejuich zijner medekweekelingen verwekte eene opschudding in de zaal, en een der leeraars, hier een einde aan willende maken, gaf aan de dames der familie van den jongen Cavaignac een wenk, vermoedelijk aan de moeder zelve, de weduwe vau den vermaarden republikein; maar die dames gaven door teekenen te kennen, dat zij het gedrag van den jeugdigen republikein goedkeurden. Toen wilde men een poging doen hem naar de tribune te brengen, doch hij bood weerstand, onder het gejuich der studerende jeugd. Men begreep nu de zaak niet verder te moeten drijvenden Kroonprins werd het gebeurde opgehelderd, en het incident had geen ander gevolg. Zekere schoenmaker te Parijs was, nu drie jaren geleden, het slagtoffer geweest van eene nachtelijke aanranding, door diefstal gevolgd. Op een nacht ging hij door eene eenzame straat der wijk St. Antoine, toen hij plotseling door een kerel werd aangerand. Niettegenstaande zijnen hevigen tegenstand, werd hij op den grond geworpen; de aanvaller zette hem de punt van een dolkmes op de keel, zeggende: „Indien gij u verroert, zyt gij een man des doods." De schoenmaker, ziende dat hij in groot gevaar was, bleef beweging loos en liet zich berooven van zijne porte-monnaie die 130 francs bevatte, alsook van zyn horologie. De schoenmaker deed eene aan- klagt hij de policie en gaf een zeer duidelijk signalement van den dief, die aan de regterwang eene breede wijnkleurige vlek had. „Ik zou altijd den deugniet herkennen, als ik hem ontmoette," zeide hij tot den commissaris van policie. Sedert dit voorval waren drie jaren verloopen, en noch de policie, noch de aangerande hadden den misdadiger ontdekt. Dezer dageu beklom de schoenmaker de imperiale van een omnibus; er was slechts ééne plaats ledig hij nam ze in en bevond zich naast een persoon, dien hy onmiddelijk herkende; het was de dief. „Kent gij mij niet meer, mijnheer?" zeide hy. „Neen," antwoordde de aangesprokene. De schoenmaker sprak geen woord meer; toen hij eenige oogenblikken later twee stads-sergeanten ontwaarde, stapte hij af en wees op den dief, dien zy aanhielden. Men bragt hem naar een naburig bureau van policie en vond het horologie van den schoenmaker nog bij hem. Parijs heeft een ontzettenden eetlust en eene verbazend sterke verduwing. Niet minder dan 75 millioen oesters verdwijnen jaar lijks in die onmetelijke maag. Maar aan alle goede zaken komt een eind, en de oesterbanken op de kust van Frankrijk zijn reeds zoo zeer uitgeput, dat, nam men niet zijne toevlugt tot de kunst, de oesters weldra zouden behooren tot de zaken, die men alleen uit grootvaders verhalen keut. Men wist' reeds lang, dat de oester- visscherij met sleepnetten de banken vernielt, maar men volgde nog altyd dien ouden sleur in plaats van een verstandiger middel uit te denken. Toen viel bij dat treurig vooruitzigt een heldere straal in den donkeren nacht door de ontdekking van den heer Coste. Deze beloofde namelijk niet alleen oesters te spenen, wat niets nieuws was, maar ook oesters te teelen, wat tot nog toe slechts de bevolking van het meer van Fusaro in Napels siuts onheugelijke tijden had gedaan. Coste reisde dus naar het meer Fusaro, keek de Napoli- tanen op de vingers, en nadat hij hun de kunst had afgezien, beloofde hy aan de Franschen oesters, zooveel zy maar op konden. De oester is niet vader öf moeder, maar vader èn moeder beide, een echtpaar in één persoon, dat jaarlijks 1 a 2 millioen jongen ter wereld brengt. Gingen niet van ieder millioen 999,999 te gronde, dan ware de Oceaan reeds lang in een grooten oesterput veranderd. Maar de jonge oester vindt in het zilte nat veel lief hebbers: weekdieren, kreeften en polypen, ja de mondboorslak mures tarentinus) en een andere soort van slak nassa reticulata) boren door de schaal heen, en slurpen zoo den oester op. Bovendien is er nog een dier, dat de bewoners der Fransche kust maërle noemen, een woord onbekend bij de Fransche academie. Volgens de beschrij ving moet het een schelpdier zijn, dat zich ontzettend snel voort plant en de grootste oesterbanken vernielt. Wat al die oester-lief hebbers van de 999,999 stuks uit ieder millioen overlaten, dat valt den homo sapiem van Linuaeus ten deel. Eigentlijk echter komt de schade, die al de opgenoemde vijanden aan het oestergebroed doen, niet in vergelijking met de verwoesting, die de grootste verdelger der oestermaatschappy aanrigt: het slyk, dat de jonge oesters verstikt. In den nacht van jl. Maandag heeft men in de omstreken van Parijs, Meudon, Bellevue en eenige andere plaatsen een tamelijk sterken schok van aardbeving waargenomen. De inwoners werden uit den slaap gerukt; ongelukken zijn echter niet voorgevallen, doch van onderscheidene huizen zijn de muren gescheurd. Tengevolge der ondervinding, in den jongsten oorlog opgedaan, zullen de marketentsters in Frankrijk tot een geregeld corps worden vereenigd, dat onder het toezigt zal staan van den intendant van het leger. Wanneer men bedenkt, welken invloed de marketentsters uitoefenen, dan zal men niet anders dan dezen maatregel kunnen goedkeuren. Maandag morgen heeft een geweldige brand eene geheele wijk van Londen met ondergang bedreigd. Nadat twee pakhuizen en twintig huizen verbrand waren, mogt het echter gelukken den brand te blusschen. Als eene merkwaardigheid kan gemeld worden, dat gedurende de twaalf dagen dat het schuttersfeest te Weenen geduurd heeft, op het feestterrein, waar dagelijks van 's morgens vroeg tot laat in den avond duizenden menschen bijeen waren, de dienst van geen enkelen poiicie-agent werd vereischt en de uit jongelieden bestaande feestwacht met geene enkele ongeregeldheid heeft te kampen gehad, een bewijs vau den goeden geest welke onder alle aanwezigen heerschte. In het Weichselland, dat is Polen, is onlangs de aan bar- baarschheid van vroegere eeuwen herinnerende verordening uit gevaardigd, dat Israëlieten hunne kinderen door geene Christen minnen mogen doen zogen. De berigten uit Baltimore vermelden van eene watervloed, die aldaar den 24 Julij jl. eene zeer aanzienlijke schade heeft veroorzaakt. De stad, op een hellend terrein gelegen, wordt in twee helften ver deeld door een stroom, welke den naam draagt van Jones's-Falls, op verschillende plaatsen overbrugd is, en bij regen dikwijls buiten zijne oevers treedt. Dikwijls hebben dergelijke overstroo mingen groote schade aangerigt, o. a. in 1837, toen 20 personen in den stroom zijn omgekomen, en aan eigendommen voor eene waarde van 2,000,000 dollars vernield werd. Ditmaal was de schade niet minder groot; negen der bruggen werden medegesleept door den stroom, sommige pakhuizen insgelijks, en andere leden zware schade. Zeer spoedig na het ophouden van den zwaren regen was echter de vloed geweken, doch de schade was, ofschoon op 3,000,000 dollars geschat, niet te overzien. Zes lijken werden opgevischt, en men hoopte, dat het aantal slagtoffers niet grooter dan 10 zou zijn. Het kleine .stadje Ellicott—City, aan de Patapsco-rivier gelegen, leed echter nog grooter schade. Het water dier rivier steeg door de stroomen, welke van de aangrenzende heuvelen in haar uitvloei den, daar ter plaatse niet minder dan 40 voet boven zijnen gewonen stand. 40 huizen en 2 pakhuizen werden medegesleept, en verschei dene mijlen van den spoorweg, die zich langs de rivier uitstrekt, werden vernield. Twintig lijken van te Ellicott in den vloed om- gekomeu personen zijn gevonden op een afstand van 7 mijlen van de stad. De schade, aan bezittingen aangebragt, wordt op 1,000,000 dollars begroot. Door een der bladen wordt verhaald, dat een der rijkste grondeigenaars van Australië, zekere heer Powell, die met verschei dene zijner vrienden op de jagt gegaan was, zich met hen tegen het uur van het ontbijt naar den oever van de rivier Huon begaf, niet ver van een waterval, een van de schoonste landschappen in de omstreken van Hobart-town, de aanzienlijkste stad van dit vrucht bare gewest. De echtgenooteu der jagers wachtten hen daar, om gezamenlijk het ontbijt te gebruiken. Men zette zich op het gras neder, rondom het landelijk maal, en het duurde niet lang of iedereen was in eene opgeruimde stemming. Eensklaps wordt de opmerk zaamheid der aanwezenden geboeid door een roofvogel, die in zijne klaauwen een voorwerp hield, waarvan de gedaante op het eerste gezigt hunne harten met den grootsten schrik vervult. Mevrouw Powell, die het met een strakken blik volgde, slaakt een doordrin genden kreet en valt bewusteloos neder. Zij had haar kind, drie maanden oud, herkend, dat zijne min op eene afstand van honderd schreden en gewikkeld in een sjaal, die aan een dikken boom was vastgemaakt, had nedergelegd. De arend vlugtte met zijne prooi in de rigting van een berg, twee mijlen van daar. Nog voordat de gasten van den' eersten schrik een weinig bekomen waren, hadden twee zwarte bedienden zich reeds op weg begeven, om den roofvogel te vervolgen. Naauwelijks waren er twintig minuten verstreken, toen zij reeds den steilen berg beklommen, met eene onverschrok kenheid die zonder voorbeeld was. Ademloos en met bebloede handen, gelukte het hun eindelijk, na bovenmenschelijke inspanning, den top te bereiken. Maar nu ontdekken zij met verbazing dat het arendsnest zich in eene ongenaakbare bogt bevindt. De tijd dringt; de een wil nog eene ongehoorde poging wagen, en, de hand van zijn kameraad grijpende en zich met de andere aan eene rotspunt krampachtig vastklemmende, waagt hij zich op goed geluk af en zoekt een plek, waar hij steun voor zijnen voet kan vinden. In dit gevaarlijke oogenblik, waarin hij zich met de eeue hand boven den afgrond opgeheven houdt, valt de arend met onstuimigheid op hem ueder, en brengt hem met den bek en de vleugels een aantal wonden toe. In dezen verschrikkelijken toestand is het hem niet meer mo gelijk zich te verwijderen. Daarenboven zijn zijne krachten uitgeput en staat hij op het punt de hand, die hem ondersteunt, los te laten. Op eens laat zich het losbranden van een vuurwapen hooren, en zijn vreeselijke vijand, doodelijk gekwetst, valt neder, aan den voet des bergs te vergeefs zijne vleugels uitslaande. Een kwartier na dit treffende toonecl, werd het kind in een afgrijselijken staat bij de zijnen teruggebragt. Dc arend had den schedel van het kind ver brijzeld, om zijnen jongen de gelegeuheid te verschaffen zich met de hersens te voeden. Bij den Boekhandelaar F. A. KRAMPS te Hoorn is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld: Eene Westfriescbe Novelle van Dr. J. J. AGHINA. In 8°. Met in kleuren gedrukten Omslag en 5 Vignetjes. Prijs 0.65. te Nieuwediep, ingerigt tot W OONHUIS, WINKELHUISen SLAGTERIjj met SPEKKELDER, ROOKHOK enFOURNUIS en ERp! Wijk L, N°. 256. De helft der koopsom kan hypothecair op het perceA gevestigd blijven. Nadere informatiën ten kantore van den Notari W. J. HIDDE BOK, te Nieuwediep, gemeente Helder, E VAN IN Geopend van 5 Juli tot 30 September van 's voormiddag! 10 tot 's namiddags 4 uur, op Zondagen van 12 tot 4 uur. Abc Beb VACC elke 5 Zondag 16 MATTNÉE MUSICALE door de Kapel vau het 8C Regemeut Infanterie, onder directie van den Kapelmeester KRöNIG. Aanvang ten IA uur. Entree .30- Dinggdag 18 Augustus. door de Kapel van het Regement j Veldartillerie,onder directievan den I Kapelmeester RUDERSDORFF. Aanvang ten li uur. Entree/.30. I Augustus. CONCERT door de Kapel van het Regemetl f"' Veldartillerie,onder directievan dei Kapelmeester RUDERSDORFF, Aanvang ten 7 uur. Entree 75. Donderdag 30 Augustus. door de Kapel van het Kegement Veldartillerie,onder directievan den Kapelmeester RUDERSDORFF. Aanvang ten 1£ uur. Entree —.3(1 PRIJSCOURANT DER EFFECTEN. AMSTERDAM, pCt. Nederland, Werk. Schuld, 2A dito dito 3 dito dito 4 Handelmaatschappij 4£ Spanje, Obligatiën. 2f dito Binnenlandsche. 3 Portugal, Obligatiën 1853 3 dito dito 1856/60 3 Rusland, bij Hope, oude 5 dito éde serie5 dito 1864 te Amst. 5 dito dito te Londen.5 dito 1866 te Amst. 5 dito dito te Londen.5 dito bij Hope 1860. 4$- Aand. Gr. M. spoorw. dito Loten 1864 dito dito 1866 Oostenrijk, Metalliek 5 dito dito 2A dito Rente Amst.5 dito Zilverl. 1864. 5 12 Augustus 1868. Slotkoersen. pCt. 57-j^ Oostenrijk, Zilverl. 1865 5 65-j-| dito Nationale 1854 5 88t's dito dito 1866 O. W. 5 130 Griekenland, Oblig. 1825 5 331 Turkije, Oblig. Alg. Sch. 5 31t76 V. Staten, Oblig. 1874 5 38 dito dito 1881 6 dito dito 1882 6 94 Certific. Illin. Amst. 74| Obl. dit. Const. Bonds. 7 89 Aand. Ohio-spoorweg. 7 dito Debent. (enkele)8 88£ dito dito (onbep.)8 Gec. Atl. 1865 7 79-^ Oblig. St. Paul-Pacif. 7 199 Brazilië, 1865 5 215^ Mexico, Oblig. 1851 3 218 dito dito 1864 3 48{| Grenada, Obl. Gest. W. 241 dito dito Uitgestelde 62 Venezuela, Obligatiën 3 57t\ dito dito H 594 52^ 49 1*5 38 m 75! 99! 604 38| 38{ 73H 14f 8n\ Tl 1U Oi vredi Napc vinei zou Frar zou wikl Eurt kan. zijne ;een zij vete kan nop aan met heb het heti oor! dit waf dat vrei Pri; 00 do MA.RKT BERIGTEN. AMSTERDAM, 11 Augustus. Heden van Tarwe verkocht: bonter Poolsche f 400 per 2400 N. p. Rogge op levering onveranderd; Oct. f 199, 198; Maart f 193, 192. 12 Augustus. Tarwe stil; per 2400 N. p.oude bonte Poolsche f 420; bonte dito f 400, 415. Rogge in loco onveranderd met weinig handel; per 2100 N. p.: Taganrog f 212; dito f 205 c. z. k.dito f 200 c. z. k. bij partij; dito f 198 c. z. k. van boord; Petersb. f 202 c. z. k.; dito f 195 c. z. k. Op levering per 2100 N. p. traag, Oct. f 198, 199; Maart f 193. Vee. Vette Kalveren lste kwal. f 40 a 60; 2de kwal. f 30 a 50; 3de kwa. f 60 a 40. Schapen f 16 a 22. Varkens 52 a 56 c. per N. p. PURMERENDE, 11 Augustus. Aangevoerd: 125 Runderen; vette Koeijen wel zoo vlug tot verhoogde prij- zen; in Melk-Koeijen meer handel; Knlf-Koeijen stil. 114 vette Kalveren 60 a 80 c. per N. p. en 14 nuchtere Kalveren f7 a 14; handel vlug. 1010 Schapen en Lamineren; vette Schapen redelijk vlug; Lamineren slecht van de haudmajere Schapen zeer weiuig handel. 46 vette Varkens 42 a 51 c. per N. p.handd vlug. 9 magere Varkens f 10 a 15 en 45 Biggen f 3 en 5; handel stug. 217 stapels Kaas; Kleine f 31 cn middelbare f 28 per 50 N. p Boter f 1,35 per N. p. Kip-Eijeren f 2,75 en Eend-Eijeren f 4 per 100 stuks. 324 mud Peren f 1,80 en 300 mud Appelen f 2 per mud. ROTTEKDAM, 11 Augustus. Tarwe. 135, 136 p. nieuwe ruwarige Bovenl. f 380 per 2406 N. p. Rogge. 121, 122 p Taganrog f 208 per 2100 N. p. Boter lste kwal. f 63, 2ue kwal. f 60, 3de kwal. f 58. siJHIBDAM 11 Augustus. Jenever i 22.a 22 50 per vat contant bij party. Moutwijn <"18, WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigting en Kracht. I 1212'zwtw. 6p. 13j 8 ozo. 2„ 13-12 ozo. 4„ Barometer Thermomet. min. I C. Stand. Afw. St.aud. Afw. I Weers gesteldheid. 755.47,- 5.01 20.6 755.541- 4.96' 20.8 754.07 - 6.43 24.0 I -0.6 0.63;Held.ltbw.raooiw Gewoon -2.8, 0.79 Hld.schnw.warm slechtw -4.1 O.ei.Hld.schnw.warm1 ÉM Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 2