VIER SCHAPEN,!" buitenland! advertentiën. EE1 VLUGGE, ZINDELIJKE DIENST EENE WERKSTER 267ste STAATS LOTERIJ. lijke pijp van twaalf Menniste blaadjes te rooken, voor dat men weder ter ruste ging." Ook aan de Eoomsche geestelijkheid werd het gebruik van tabak door eene bul van Paus Urbanus VIII verboden, t' Was de aantrekkelijkheid, die het verbodene steeds heeft, er de oorzaak van? zeker is het, dat reeds spoedig de tabak juist onder de geestelijken van de verschillende gezindten de ijverigste ver eerders vond, zooals immers nu nog de predikant haast ondenkbaar is zonder zijne lange pijp. De gewetensbezwaren zijn dan ook geheel vergeten. Ook de geneesheeren zijn vrij algemeen tot den tabak bekeerd. Hoort men al hier en daar eene waarschuwing tegen het overmatig rooken, zooals nog onlangs een Fransche arts uitrekende, hoeveel tabaksrook men zonder nadeel voor de hersenen kan verdragen, toch is de medicus den sigaar even trouw als de theoloog de pijp. De tabak heeft den geneesheeren dan ook niet weinig te danken. Toen de pest in de 17de eeuw zijne verwoestingen aanrigtte, werd de tabak als een voortreffelijk voorbehoedmiddel beschouwd. Niemand heeft het rooken ijveriger verdedigd dan de Amsterdamsche geneesheer Cornelis Bontekoe. Hij zag er een geneesmiddel in voor alle ziekten. „Zoo men benaauwd is van harte", schreef hij, „dof in het hoofd, onlustig, lui, vadzig, slaperig, stijf van scheurbuik, zoo men pijn heeft in het hoofd, in de oogen, tanden of elders, zoo het gezigt zwak of duister is, het gehoor bezwaard, of zoo men niet wel en gerust kan slapen, of indien men geplaagd is met podagra, steen, koliek, puisten, vurigheid, magerheid, al te veel vet met wanden, wurmen, enz., het is de tabak, de Virginische bladen, onze rook en damp, die tegen al de takken, bladen en vruchten en goed en krachtig geneesmiddel is, omdat hij de scheurbuik die er de wortel en boom van is, omversmijt en wegdrijft. Het is derhalve ten hoogste noodzakelijk, dat men in een land als Holland, daar alle lieden met scheurbuik gekweld zijn, tabak rooken, en zelfs zou het ook voor de vrouwen om verscheidene redenen zeer goed en dienstig zjjn, dat ze rookten. En mogelijk dat wij dien tijd nog wel beleven znllen, daar niet anders aan mankeert dan de mode, want dat maar eenige aanzienlijke vrouwen, het mogt dan wezen onder wat voorwendsel dat het wilde, de hardiesse namen van in het openbaar te doen, hetgeen wel ter sluiks geschiedt, de rest zou wel volgen, en zoozeer als de tabak tegenwoordig van de vrouwelijke Bexe gehaat wordt, zoozeer zou hij dan geprezen, en ten hemel toe verheven worden, geljjk hij inderdaad verdient." Nu, die haat is zeker niet weinig getemperd, en men kan nu niet meer zeggen als in de I6de eeuw: Ook waren Al de vroukens zeer vileynich Teghen den toeback En ay achten syne deugt zeer weyuig, Ghcven hem een lack. Sy segghcn er van, Dat daardoor den man Verdrooghen kan. Ontegenzeggelijk heeft echter Bontekoe gelijk, als hij het rooken eene modezaak noemt. Een sprekend bewijs daarvan levert ons Engeland. In 1680 vermeldt een Hollandsch reiziger als eene algemeen bekende zaak, dat de Engelschen groote tabakrookers zyn, en als voorbeeld verhaalt hij, hoe een Engelschman „met een lange pyp in zijn mond te paard zittende, en meer denkeude aan den heerlijken geur van den tabak dan aan zijn paard, van boven neer in een put viel en zjjn been brak. Maar de vreugde, die hg bad na den val zijn pijp nog te zien, deed hem de pijn van zijn gebroken been vergeten, en met uitbundige vreugde zijn makkers toeroepen: „dat komt er niet op aan, mijn pijp is nog heel!" Ook Starter besluit zjjn geestig verhaal van „den oorsprong van toback- drinken" met de woorden: Maar d'Engclsman verdiend op 't hooghst te zijn vermaerd, Sijn neus zul smoken met de beate neus op d'aerd. Toch weet men, hoe in Engeland het rooken langzamerhand in onbruik is geraakt, en eerst in den laatsten tijd komt het door de protektie van den Prins van Wales weer in de mode. Zal niet bij ons ook die tyd eens komen, dat het rooken uitzondering in plaats van regel wordt? Wie zal het zeggen? Onmogelijk is het niet, immers de uitzonderingen op den algemeenen regel worden langzamerhand talrijker. Het is dan ook welligt niet zoo geheel ontijdig uit een economisch oogpunt het voor en tegen van die algemeen verbreide gewoonte na te gaan. Vragen wij ons dan onpartijdig af: wie is het dienstig te rooken Daar hebt gij bij voorbeeld dien sjouwerman. Hij heeft een harden morgen achter den rug, voor dag en dauw was hij op de been, en nu is de karrewei weer afgeloopen en hij geniet, tegen de leuning van de brug geleund, of wel aan de „klapbank," al naar het gebruik in de stad uwer inwoniug, waarde lezer, het meebrengt, met volle teugen het genot van een pijpjen tabak. Waarlijk, hem is het toch veel waard te kunnen rooken, hem mogen wjj dat genot wel gunnen I Ik ben overtuigd, uw medelijdend hart zou er tegen opkomen, als ik zoo stoutweg a priori ging beweren, dat de sjouwerman beter deed niet te rooken. Hoe tevreden staat hij daar de vereelte handen houden het zwarte stompjen pijp, zijn eenige hoop welligt, de meest verfijnde dandy kan zijne geurige manilla of havana niet meer savourceren, dan hij het dien tabak doet, waarbij gg en ik ons liefst boven den wind houden. De zorgen zjja vergeten, hjj dommelt zoo langzamerhand in; als zijn pijp op en zgn schoft om is, gaat hjj weêr flink aan het werk, aan een nieuwe karrewei. En 's avonds, als hij voor goed .thuis komt, in de benaauwde, bedompte kamer, waar zijn vijf-, zestal kinderen ligt te ronken in het eenige kleine vertrek, dan schenkt hem die pijp andermaal een genot, en de tabak, die de lucht in onze salons zou verpesten, schijnt hier de atmosfeer te zuiveren en te verfrisschen. Of heeft de arme drommel door eenig toeval van een milden „heer" eens een sigaar gekregen van de vier of vijf om een dubbeltje, gij, mjjn rookende lezer, zult u zijn genot kunnen begrijpen, wanneer gij u herinnert, hoe de planteur u smaakte, dien u vriend de zee kapitein u aanbood, of die u na dit of dat diner werd gepresenteerd. Maar daar is ook aan deze medaije eene keerzijde. Het is zeer waar: zjjn pijp doet hem de zorgen vergeten, maakt bem tevreden met zijn lot. Geven wij ons nu eens rekenschap van den lof, dien wjj in deze woorden den tabak toekennen. Zou men niet datzelfde kunnen aanvoeren, en heeft men het niet met hetzelfde regt nu en dan aangevoerd ten gunste van den opium, ten gunste van den jenever? En zal er wel iemand uwer zijn, die in ernst het algemeen gebruik van opium zou verdedigen? En de jenever? al zjjt gij geen afschaffer, gij zult, dunkt mij, het toch wel met mij eens zijn, dat het voor den arme wenschelijk ware nooit jenever gekend te hebben, het zal u zeker niet innemen voor een oppasser, die u zijne diensten komt presenteren, voor een werkman, zoo hjj een karrewei heeft in nw huis, dat hjj naar sterken drank riekt. Werkelijk is het een schrale, laat ik liever zeggen, een negatieve lof voor den tabak, dat hjj den armen sjouwerman tevreden maakt met zijn lot. Wij leven Goddank niet in het oude Egypte, waar ieder geJoemd was te leven in denzelfden stand als zijn vader, en al zjjn wij nog ver van de Amerikaansche toestanden, die den houthakker, den schoen maker in staat stellen eens de hoogste waardigheden te bereiken, toch is ieder overvloedig in de gelegenheid met een goeden wil en wat energie zjjn lot te verbeteren. Zal hij dien goeden wil en die energie hebben, als hjj „tevreden is met zjjn lot." Zeker niet, hjj zal jaar in jaar uit voortgaan zijn karrewei af te doen, en daarna zijn pijpjen te smoken en zoetjes in te dommelen. (Perwig en slot hierna). BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang van den 1 Sept. zijn benoemd tot adelborsten 1ste kl. bij de Nederl. Marine, de volgende adelborsten 2de kl. bij het Kon. Institnut voorde Marine te Willemsoord: W. H. van Braam, B. P. Korteweg, L. V. K A. Jeekel, K. J. Bal, J. C. Hora Siccama, M. J. P. Westveer, L. A. H. Lamie; F. Bohtlingk, H. J. Klcijuhens, L. C. Koster, W. L. baron van Verschner, T. Dalhüisen, jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, H. van der Sande, J. C. Kikkert Schotborgh, E. P. H. graaf van Limburg Stirum. A. E. J. \V. Juta en J. A. Kloek. De luit: ter zee lste kl. G. Doorman en de luit. ter zee 2de kl. C. H. Gornelissen, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 9 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De toestand van Keizerin Charlotte baart wederom groote zorg. De doctoren zien het einde der ongelukkige vrouw zeer spoedig te gemoet. Bij een brand, die jl. Zaturdag nacht in de rue Saint-Antoine te Parjjs is uitgebarsten, heeft de korporaal Thibault, van het corps sapeurs-pompiers, met groot levensgevaar, achtereenvolgens niet minder dan tien menschen gered, die zich op de derde, vierde en vijfde verdieping van een huis bevonden, waarvan de trappeu in lichtelaaije vlam stonden en aan wie geen andere uitweg ter ont koming scheen open te staan dan om zich of in de vlammen te werpen, of uit het venster te springen. Bij de redding van de laatste persoon, eene zestigjarige vrouw, die de vijfde verdieping bewoonde en welke hij, om zijne handen vrij te hebben, met een bedlaken op zijn rug bad vastgebonden, heeft Thibault niet slechts blijken van de grootste onverschrokkenheid en verachting van doods gevaren, maar ook zulk eene ongeloofelijke gymnastische bedrevenheid ten toon gespreid, dat de volksmenigte, die getuige der redding was, hem daverend heeft toegejuicht. In weerwil echter van de groote zelfopoffering van den korporaal Thibault en van nog ver scheidene andere sapeurs-pompiers, is eene geheele Israëlitische familie, uit man en vrouw, een meisje van vijftien, een knaap van elf jaren en een zuigeling bestaande, die de zolderverdieping van het bedoelde huis bewoonden en door den brand in den slaap schijnen overvallen te zjjn, in de vlammen omgekomen. De Moniteur de la Motte verkondigt eene nieuwe soort van oorlogvoeren. De uitvinder - een Pruissisch scheikundige - neemt een stoffen zak, vult die met veratrienhars, het geweldigste nies kruid dat er bekend is, en door middel van eene kleine lading kruid werpt hij dat onder de vijandelijke gelederen. Onderweg springt de zak, overal zijn bedriegelijken inhoud verspreidende, en allen die er den reuk van in den neus krijgen, beginnen te niezen, te niezen eeu half uur achtereen. Daarmede hebben de Chassepots, de Dreyses en de schrootspouwers voor goed gedaan. Onder de ontploffingen van het veratrienhars zal de officier in plaats van zijn sabel zijn zakdoek moeten trekken en de generaal, die zijne soldaten moed zou willen inspreken, zal hun naauwclijks kunnen zeggen: „God zegene u!" terwijl hij zelf zal moeten niezen. Jl. Vrijdag bij de prijsuitdeeling aan de geneeskundige school te Parijs werd de naam afgeroepen van een leerling, genaamd Empereur. Die naam werd met zulk een gejouw ontvangen, dat men genoodzaakt is geweest, de zaal te dóen ontruimen. Dezer dagen is te Londen de doodstraf voor het eerst binnen de muren der gevangenis uitgeoefend en wel te Maidstone. De schuldige was Thomas Weel, een spoorwegbediende, die den station chef te Dover voorbedaehtelijk had doodgeschoten, wijl deze hem zijn ontslag gegeven had. Weels was slechts achttien jaren oud. De eenige personen tegenwoordig, waren de onder-sheriff van Maidstone, de gouverneur der gevangenis, de heelmeester, de gees telijke en zestien dagbladschrijvers. Volgens het dagblad l'llalia, dat te Napels uitkomt, hebben de struikroovers verleden week in het gebergte van Marsico Veterre een zekeren Nikolaas Cluiffo en zijn zoon Raphaël, 10 jaar oud, gevangen genomen. Zij werden naar een bosch gebragt, waar zij in gezelschap kwamen van andere gevangenen, die geld wachtten van hunne familiën om hunne vrijheid terug te bekomen. De chef van de bende riep Nikolaas Cluiffo bij zich en gelastte hem, in zijn dorp twee duizend fr. bij elkander te zamelen, om zichzelven en zijn zoon vrij te koopen, welke laatste als borg moest achterblijven. Hij gaf hem daarvoor drie dagen tijd. Men kan zich gemakkelijk den angst van den ongelukkigen vader voorstellen. Hij ging, maar hij kon slechts een gedeelte van de 2000 fr. bij elkander krijgen. De derde dag was reeds eenige uren verstreken, toen een onbekende bij hem kwam. Hij stelde hem een pakje en een brief er bij ter hand. Het pakje hield een oor van zijn zoon in en de brief bevatte deze woordenvoor het oogenblik wordt u dat eene oor toegezonden, maar, indien gij over 24 uren met het geld niet komt, dan zal uw zoon Raphaël het slagtoffer worden. De vader, van den schrik half dood, verkocht alles wat hij had en kreeg zoodoende de 2000 fr. bijeen en bragt toen het geld over. Hij vond zijn zoon bijna stervende. Aan al de andere gevangen genomen personen was een oor afgesneden, dewijl hunne familiën het gevraagde geld nog niet hadden afgezonden. Op het oogenblik dat de kleine Raphaël in vrijheid werd gesteld, hadden de struikroovers juist eene zitting gehouden, waarin besloten was een der gevangenen te dooden om een voorbeeld te stellen en aan al de belanghebbende familiën schrik aan te jagen. De keus dezer ellendelingen was gevallen op den jeugdigen Raphaël. Als de vader een kwartier later was gekomen, had hij slechts het lijk van zijn zoon gevonden. Het comitée van waakzaamheid in Indiana heeft 2 spoorweg- roovers zonder vorm van proces doen ophangen; het heeft daarbij ter waarschuwing der roovers, die gedreigd hadden zich te zulleu wreken, bepaald, dat indien dit plaats heeft, elk die op goeden grond voor een dief wordt gehouden en in hauden van het comitée valt, dadelijk zal gehangen worden. De heer C. Burchardt te New-York heeft patent genomen op eene uitvinding, door welke wagons, als ze derailleren, van zelf van de anderen losraken en zoo het gevaar voor deze laatsten ver mindert. Behalve dat de nieuwe wijze van aanhechting van zelf loslaat, haakt zij ook van zelf aan, en eindelijk kunnen er, terwijl men aan het rijden is, zooveel wagens als men wil losgemaakt worden. Deze wijze van aanhechting moet zeer eenvoudig en goedkoop zjjn. Bevallen van een Zoon Mevrouw STEFFENSBEETS. Helder, 16 Augustus 1868. Bevallen van een Zoon C. C. KOOIJNANDORFF. Nieuwediep, 16 Augustus 1868. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot FREDRIK VROOM, oud 36 jaren. Amsterdam, 16 Augustus 1868. Wed. F. VROOM, van KELCKHOVEN. Heden overleed ons innig geliefd Zoontje IJSBI in den ouderdom van 10 weken. Nieuwediep, 15 Augustus 1868. G. H. BUERS. C. E. BUERS—JONKE Men verlangt tegen 1.85 per week: en tevens voor den Zaturdag; en den W a Adres: D. DEKKER, Molenplein. VERMIST: Gfin rnndA afin on Irrmc on rloaJÏ^ gemerkt: een roode stip op kruis en schoft, di een hak uit het linker oor. Zij die eenig narigt kunnen geven, worden verzocht te wenden tot den Eigenaar J. VAN DER OORD den Anna Paulowna-Polder PRIJSCOURANT DER EFFECTEN. Als i&Q a AMSTERDAM, pCt. Nederland, Werk. Schuld, 21 dito dito 3 dito dito 4 Handelmaatschappij 4£ Spanje, Obligatiën. 2£ dito Binnenlaudsche. 3 Portugal, Obligatiën 1853 3 dito dito 1856/60 3 Rusland, bij Hope, oude 5 dito 6de serie5 dito 1864 te Amst. 5 dito dito te Londen.5 dito 1866 te Amst. 5 dito dito te Londen.. 5 dito bij Hope 1860. 41 Aand. Gr. M. spoorw. dito Loten 1864 dito dito 1866 Oostenrijk, Metalliek 5 dito dito 21 dito Rente Amst.5 dito Zilverl. 1864. 5 17 Augustus 1868. Slotkoersen. pCt. 571 Oostenrijk, Zilverl. 1865 5 85-} dito Nationale 1854 5 S7}| dito dito 1866 O. W. 5 130i Griekenland, Oblig. 1825 5 33f Turkije, Oblig. Alg. Scb. 5 31| V. Staten, Oblig. 1874 5 38f\ dito dito 1881 6 37$ dito dito 1882 6 94 Certific. Illin. Amst. 74-^ Obl. dit. Const. Bonds. 7 89^ Aand. Ohio-spoorweg7 90-?, dito Debent. (enkele)8 881 dito dito (onbep.)8 90t9s Gec. Atl. 1865 7 791 Oblig. St. Paul-Pacif. 7 198^ Brazilië, 1865 5 216® Mexico, Oblig. 1851 3 219 dito dito 1864 3 48t\ Greuada, Obl. Gest. W. 24dito dito Uitgestelde 61| Venezuela, Obligatiën 3 dito dito 1$ .001® noodi des t ipoed niedej d trouv die *eini Of i o belan gebii opwe schil Zeer in hi steei verb zijn van goec trefl Nie ter vau naa voo gev heb die kei zul dal MARKTBERTGTEN. AMSTERDAM, 17 Augustus. Tarwe stil; per 2400 N. p.bonte Poolscbe f 400; Deensche f 310 c. Rogge onveranderd; per 2100 N. p.: Taganrog f206,208; dito f200 c.i Petersb. f 198 c. z. k.Galatz f 212 c. z. k. Op leveriug per 2100 M vaster; Oct. f 199, 200, 199, 198; Maart f 194, 193. Vee. Vette Runderen lste kwal. f 200 a 220; 2de kwal. f 180 ai 3de kwal. f 150 a 180. Melk- en Kalf-Koeijen f 80 a 180. Schapen f f 22. Varkens 52 a 56 c. per N. p. HOORN, 15 Augustus. Granen. Ter markt zijn gebragt 172 mud, als: 85 mud Gerst f 6 a 7; mud Haver f 5 a 5,50. 17 mud Erwten: Witte f 12, Graauwe f 14 Vale f 10 a 12. 7 mud Paardeboonen f9. Op monster verkocht: mud Mosterdzaad f 21,50 a 22 en 1500 mud Karweizaad f 20 a 20.50. Vee. 6 Paarden T 100 a 300. 9 Kalveren f 6 a 12,50. 100 Schapen a f 18. 40 Lammeren f8 a 14. 60 Varkens f6 a 18,50. 5 Zeugen f 1! a f 29. 125 Biggen f 3 a 5,50. 6 Bokken f 1 a 4. 5 Geiten f 1,50 115 Kippen f 0,35 a 1,20. 800 kop Boter 75 a 87 z. per 5 ons 2 lood, 12109 Kip-Eijeren f 2,60 a 3 en 3300 Eend-Eijeren f 3,50 a 4 per stuks. 1200 mud Aardappelen f 3,50 a 4 per mud. 1300 manden pelen f 1 a 1,50 en 2900 mud Pereu f 0,90 a 1,20 per half mud. 1 N. p. Roode Aalbeziën f 20 a 22 per 100 N. p. LEIDEN, 15 Augustus. Boter lste kwal. f 58 a 62, 2de kwal. f 53 a 57. ROTTERDAM, 15 Augustus. Boekweit. Fransche f 206 per 2100 N. p. 17 Augustus. Tarwe. Er was een knappe aanvoer van Vlaams., Zeenws. Flakk. en Over vooral nieuwe, ter markt, die slechts tot lagere prijzen slepende te plaatsen zonder geheel te kunnen opruimen. Jar. f 9,50 a 11,50, nieuwe f 10 a 12, voorts per 2400 N. p.124, 125 p. jar. Zeeuws, f 355, 121, 124 p. dito f 345 a 350; 132, 135 p. nieuwe dito f 350; Pools, en Roode weinig aans boden, ruim prijsh.; 125, 126 p. jar. witb. Pools, f 410; 124, 125 p. ditod f 390; 126, 127 p. jar. Bovenl. Ris f 365; 133, 134 p. nieuwe Ruw. Bove f 385; 132, 133 p. nieuwe Bovenl. f 365, per 2400 N. p. Rogge. Inl. met kleinen toevoer en goeden 'vraag, goed prijshen zelfs enk raooije zuivere partijtjes, voor de zaai geschikt, nog boven genoteerde priji betaald; van jar. was zeer weinig ter veil. Nieuwe Vlaams., Zeeuws., Óver en Noordbrab. f 8,50 a 9,25; jar. dito f 6,50 a 8; Buitenl. tot vorige prijn met weinig omgang, 122, 123 p. Berd. f 215 a 217; 122, 123 p. Tag. f" 121, 122 p. dito f 205 a 208, per 2100 N. p. Boekweit ruim prijsh.; per 2100 N. p. jar. Noordbrab. f 248, 249, nieuwe dito, die er nog weinig was, f 260; Frans., die vast op prijs wori gehouden, f 205, 210, mindere dito f 190. Gerst met kleinen toevoer en goeden vraag wederom hooger verkocht. Nienf Zeenws. Winter- f 6,50 a 7,40; nieuwe Zomer- f 5,80 a 6,80. Haver. Van jar. komt weinig meer voor. Nieuwe ruimer ter markt 20 lager verkocht, f 4 a 4,80; voorts 77, 78 p. jar. Zeeuws. Voer- f 11; 62, p. dito dito f 10,50 a 10,75; 65, 68 p. nieuwe dito f 10, 10,121, 10,1 10,50. per 100 N. p. Meekrap. De aanbiedingen waren hoogst onbeduidend; tot vorige prijzen wt eenige kooplust, doch meestal waren de vorderingen te boog. SCHIEDAM, 17 Augustus. Jenever f23,50; Amst. Proef f24,75; Moutwijn f 18 per Ned. vat. LEEUWARDEN, 14 Augustus. Boter, lste kwal. f 54,2de kwal. f 46,50, 3de kwal. f ZIERIKZEE, 13 Augustus. Prijs der MeekrapTeelt 1867 2/1 en 1/1 f 30,50 a 32,Onberoofde f 30,5 a f 32,Muilen f a Middelbare dito f a LONDEN, 17 Augustus. Heden waren ter VwE-markt aangevoerd: 3710 Runderen, 21530 Schapen 248 Kalveren en 260 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., v« Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 5 sH. 4 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sb. 4 d., Schapen 5 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. 4 d. Varkens 4 sh. 6 d. EERSTE K.LA.SSE. Prijzen van 100 en daarboven. eerste lijst: No. 14254 f 20,000; No. 1912 ƒ1000 No. 1019 400; No. 2714 200; No. 2777, 14347 en 18247 ieder 100. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigting Barometer mm. Kracht. stand. Afw. I 16 12jono. 17 12 no. IS 8:z. 18 12|zwtz. 8p. 4.2. 0.1„ 0.1, 1 '57.06 i- 3.50 753.4.7,'- 7.11 754.10j- 6.50 754.82 - 5.78 Thermomet. C. Stand. Afw 21.6 23.5 19.5 21.8 Sf o O 8 I Weers gesteldheid. 5 o i «o rt oj I 2.01 0.92jHld. bew.wiuder. golvend 3.9j 0.80|Hld.schüw.warm!Gewoon -1.9 0.83|Ltbw. stil,schnw.'Stil. -2,2] 0.77'Hld.ltbew.stil, I Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 2