«1868. N°. 104. Vrijdag 28 Augustus. 26 Jaargang; BINNENLAND. BUITENLAND. GEMEENTERAAD. I gsdi lt. HELDERSCRE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 81 Zondag den 30 dezer vertrekt de West-Indische mail over Southampton. Zitting van Dingsdag den 25 Augustus 1868. 75J Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Janzen, Zur Mühlen, ran Strijen en Haagsma. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting rorden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der rekeningen en 74 rerantwoordingen van de' gemeente, alsmede van die van het Alge meen Weeshuis en van het Burgerlijk Armbestuur. De heer de 8 Breuk leest, op uitnoodiging des Voorzitters, het rapport voor, jpgemaakt naar aanleiding van het onderzoek dier stukken in de ifdeelingen. Daaruit blijkt, dat die geheel en al in orde zijn be- ronden, dat de ontvangsten en uitgaven door de noodige bewijs- itnkkcn worden gestaafd en dat geene onnaauwkeurigheden zijn opgemerkt. Op grond daarvan wordt het voorstel gedaan om die rekeningen goed te keuren en ze tot het volgend bedrag vast testellen: Rekening der Gemeente: Ontvangsten 188000.61£ Uitgaven- 178872.46 Ui 121 20 Saldo.../ 9128.261 Rekening van het Algemeen Weeshuis: Ontvaogsteu 13517.92^ Uitgaven- 13437.69 Saldo 80.23| Rekening van het Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 11652.61$ Uitgaven 11058.80 Saldo.../ 593.8l£ Bij hoofdelijke stemming worden deze rekeningen en verantwoor dingen achtereenvolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij die der gemeente onthouden zich Burgemeester en Wethouders, bij die van het Weeshuis de heer de Lange en bij die van het Arm bestuur de heer van Kelckhoven om aan de stemming deel te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat de door Z. M. beüoerade officieren der dienstdoende Schutterij "beëedigd en in functie getreden zijn. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen eene missive van den heer H. Slot, waarin hij te kennen geeft, dat hij met 1 Oct. e. k. deze gemeente gaat ver iatenen daardoor genoodzaakt is zijne betrekkingen van commissaris van het ziekenhuis en de gemeente-apotheek en van lid derCommissie voor bet Middelbaar Ouderwijs neder te leggen. Hij treedt daarbij in eenige beschouwingen over het nut van het middelbaar onderwijs voor deze afgelegene gemeente, beveelt de beide inrigtingen, waar van hij de eer had lid des bestuurs te zijn, in de belangstelling van den Raad aan, dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, drukt den wensch nit voor den bloei der gemeente, waarvan hij bijna 16 jaren ingezetene is geweest en wenscht den leden van den Raad geluk en zegen toe. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten den heer Slot hartelijk dank te zeggen voor zijne veelvuldige goede bemoeijingen ten dienste der gemeente Tevens wordt besloten in de volgende vergadering de ontstane vacatures te vervullen en daartoe iomiddels aanbevelingen van B. en W. in te wachten. De Voorzitter deelt mede, dat, tengevolge eener oproeping van sollicitanten voor de vacante betrekking van plaatselijk muziek meester, negen sollicitanten zich hebben aangemeld. Hij merkt op dat onderscheidene sollicitanten alleen organisten en zangonderwijzers zjjn en stelt zich voor nader onderzoek omtrent bekwaamheid in te stellen, ten einde daaromtrent in de volgende vergadering een voordragt te kunnen doen. Hij wjjst op het wenschelijke, dat de te benoemen muziekmeester geschikt zij voor piano en viool en om orchest-directeur te zijn. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten de benoeming tot de volgende vergadering aan te houdeD. Er wordt gelezen eene missive van E. Kindt, koffijhuishouder in de „Oude Tuintjes" te Huisduinen, houdende klagten over den slechten toestand van den weg naar zijn koffijhuis en verzoek om eene toelage nit de gemeentekas, ten einde in dien ongunstigen toestand, ook in het belang der ingezetenen, die van deze uitspannings plaats gebruik maken, verbetering te brengen. De Voorzitter herinnert, dat vroeger, toen er nog geen water leiding was en er dus veel grooter noodzakelijkheid bestond om voor het halen van water een goeden weg te hebben, met nog veel meer reden over de onbegaanbaarheid van dien weg is geklaagd, maar dat de pogingen tot verbetering steeds schipbreuk hebben geleden bij de Oenie, die bezwaar zag om daartoe de vereischte toestemming te verleenen. Hij stelt voor om te onderzoeken of er alsnog bezwaren tegen de verbetering van dezen weg bestaan en zoo niet, deze zaak dan in behandeling te nemen bij de vaststelling der begrooting voor 1869. Er wordt ter tafel gebragt een verzoek van den onderwijzer der Zeevaartkundige School A. J. Leijer, die den wensch uitdrukt, dat een onderzoek worde ingesteld naar deze iurigting en naar de middelen om haar te bestendigen en in bloei te doen toenemen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten ook dit verzoek schrift te behandelen bij het onderzoek der begrootiog voor het volgende jaar. Geen der leden verlangt meer het woord te voeren en daar er niets meer aan de orde is, wordt deze zitting door den Voorzitter gesloten HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. De heer mr. S. P. J. Kros is gisteren als auditeur-militair bij den Schuttersraad alhier beëedigd. Door het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier is tot eerelid van het korps benoemd de majoor plaats.-commandant A.E. J. Charlier. Tot adjudant-onderofficier-vaandeldrager van het Artillerie- Vrijkorps alhier is benoemd de heer C. Wijs, thans fourier. Wij vernemen dat bij een aantal leden van het Scherpschutters- korps West-Vriesland te Schagen het voornemen bestaat om op a. s. Zoodag den wedstrijd in het schieten naar de schijf alhier te komen bijwonen. Ten blijke hoe aangenaam dit voor het Vrijkorps alhier zoude zijn, om de naburige zustervereeniging, zoo mogelijk in grooten getale, bij die feestelijkheid tegenwoordig te zien, kan dienen, dat er een prijs beschikbaar is gesteld, uitsluitend bestemd om door een der leden van de Schager-vereeniging te worden behaald. Gisteren morgen ten half zeven ure zijn van hier naar Hoorn vertrokken twee compagniën van het alhier garnizoen houdend bataillon van het 7de regiment Infanterie, onder commando van den kapitein Jarman. Zoo als reeds door ons gemeld is, zullen die compagniën aldaar verblijf houden gedurende den tijd, dat het bataillon uit Hoorn de oefeningen in het kamp van Milligen bijwoont. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voor komende advertentie, waarbij een tweetal voorstellingen, te geven door de Koninklijke Hollandsche tooneellisten, onder directie van den heer Valois, worden aangekondigd. Op zeer gunstige wijze deed zich dit tooneelgezelschap reeds vroeger hier kennen, waarom wij gelooven, dat zijn weder optreden alhier door zeer velen met blijdschap zal worden begroet. Wij stellen ons voor, dat Tivoli beide avonden zeer druk bezocht zal worden. De Hollandsche spoorweg-maatschappij zal den 3 Sept. a. s. een tweeden pleiziertrein van Rotterdam naar den Helder (Nieuwediep) doen loopen, zamengesteld uit rijtuigen der 2de en 3de klasse. De eerste pleiziertrein heeft 1100 personen vervoerd. Jl. Dingsdag avond vervulde de heer Bekker voor het laatst zijne betrekking als directeur der zangvereenigiog Cecilia. Na afloop der repetitie sprak de president, de heer J. Heeres, een woord van hulde tot den vertrekkenden directeur, bragt hem dank voor de vele en groote diensten door hem in zijne betrekking aan het gezelschap bewezen en overhandigde hem uit naam der leden een aandenken, bestaande in twee iu sierlijk lijstwerk gevatte photographiën, waarvan de eene voorstelt de heeren-, en de andere de dames-ledeD. Hartelijk dankte de heer Bekker voor dit bewijs van belangstelling. Hij getuigde dat de avond die hij wekelijks in het gezelschap Cecilia doorbragt, altijd voor hem eene zeer genoegelijke was om de groote ambitie door de leden voor de toonkunst aan den dag gelegd. Hij beval zich bij voortduring in hun vriendschappelijk aandenken aan en gaf de verzekering, dat ook h|j immer met genoegen zou terug denken aan de leden wier vriendschap en kunstzin er zooveel had toe bijgebragt om zijn verblijf ter dezer plaatse aaDgenaam te doen zijn. Onze beroemde landgenoot, de regtsgeleerde en letterkundige mr. Jacob van Lennep, oud-lid der Tweede Kamer, is eergisteren in 66jarigen ouderdom te Oosterbeek, bij Arnhem, overleden. Nederland verliest in hem een zijner sieraden, een der mannen, wier naam door de geschiedenis zal bewaard blijvenHij was de uitnemendste en vruchtbaarste onzer romanschrijvers, een onzer beste dichters en ontegenzeggelijk een onzer geestigste tijdgenooten. Vriend en tegenstander betreuren zijn verlies en bovenal ieder, die hart heeft voor onze letterkunde. Zr. Ms. ramschip de Buffel, den 22 dezer naar zee vertrokken met bestemming naar Birkenhead (Engeland), is in den namiddag van den 25sten te Ealmouth aangekomen en heeft den daaraan- volgenden dag de reis voortgezet. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt is door den luitenant Buijs van het 7de reg. Infanterie aan het Koninklijk Museum, op het Prins Maurits- huis te 's Hage, een Abessinische bijbel ten geschenke gegeven, afkomstig van Magdala. Z. M. heeft den heer de Waal, minister van Koloniën, een verlof van vier weken verleend tot herstel van gezondheid. Bij order in council van H. M. de Koningin van Groot- Brittannië is bepaald dat schapen, uit vreemde landen aangevoerd, of vier dagen na aankomst moeten gcslagt worden of eene quaran taine van veertien dagen moeten ondergaan, ter keuze van den eigenaar. Deze order is op 22 Aug. 1868 in werking gekomen. Het verslag voorkomende in de Staatscourant omtrent de vooruitzigten nopens den oogst in deze provincie, vermeldt het volgende: „De Tarwe, ofschoon in enkele gemeente dun te velde staande en te spoedig rijp geworden, belooft een zeer goede oogst. De kwaliteit van het graan is nitmuntend, en het gewigt belooft buitengewoon te zijn. Het stroo bleef echter kort wegens de aanhoudende droogte. Ook de Rogge belooft in den Haarlemmermeer en in de Zeepol ders een ruim beschot. In het Gooiland daarentegen is, voor zoo verre zij reeds binnen is gehaald, de uitkomst tegengevallen. De Gerst heeft veel van de langdurige droogte geleden. Ook de Haver belooft een middelmatig beschot. Op de ligte gronden in den Haarlemmermeer stond zij zeer goed, op de zware gron den daarentegen schijnt de oogst beoeden het middelmatige te zullen zijn. De Boekweit stond slecht. Reeds vroeg is dit gewas door de droogte verdord, zoodat zoowel van de vrucht als van het stroo weinig te verwachten is. In enkele gemeenten is dit gewas als geheel mislukt te beschouwen. De vroege Erwten zijn goed geslaagd; van de latere soorten zal het heschot gering zijn, daar dc bloem door de droogte weinig vrucht heeft gezet. De Boonen zijo bijna geheel mislukt. De Aardappelen stonden in den Haarlemmermeer en de Zeepol ders over het algemeen zeer goed; de droogte schijnt aldaar niet zoo nadeelig op dit gewas te werken als men verwacht had. Aan den Duinregel daarentegen schijnt de uitkomst zeer ongunstig te zullen zijn. Het Winterkoolzaad schijnt goed te zullen slagen. Het Mosterd zaad belooft daarentegen een middelmatigen oogst. In vele gemeenten had het gewas veel te ljjden van de rups. De Vlasteelt is middelmatig uitgevallen in den Haarlemmermeer. In de Zeepolders is dit gewas echter goed geslaagd. De Meekrap, die zich aanvankelijk zeer gunstig ontwikkeld heeft, heeft later veel geleden door de droogte. Het Hooi heeft een goeden oogst opgeleverdde kwaliteit is uit muntend. Minder gunstig is de toestand van het Grasgewas, dat in vele gemeenten tengevolge van droogte en hitte geheel verschroeid is. De oogst der Vruchtboomen, vooral de appelen, belooft gunstig te zullen zijn. De Tuinderij heeft in de laatste maanden minder gunstige resul taten opgeleverd, waarschijnlijk wegens gebrek aan regen. Het Vee verkeert op dit oogenblik voor zoover bekend is in gunsti- gen toestand. De Zuivelbereiding is, waarschijnlijk tengevolge van het gebrek aan gras en den trenrigen toestand der weilanden, minder gunstig." Beroepen te Vlissingen de heer W. Meuse, predikant te Bodegraven. Behalve de twee runderen, die binnen de gemeente Noord- Waddinxveen zijn afgemaakt als aan veetyphus lijdende, zijn zeventien andere, als daarvan verdacht, insgelijks gedood, en verder zijn alle maatregelen tot afsluiting en desinfectie der hoeve genomen. De Arrondissements-Regtbank te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het ongeluk op den Rijti-spoorweg den 2 Junij 11. De regtbank heeft den machinist G. v. Z. vrijgesproken, van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein dat hij had kunnen en moeten voorzien en waarvan verwonding en andeie ligchamelijke letselen bij onderscheidene personen en verlies van menscbenleven het gevolg is geweest. Dc kosten te dragen door den Staat. Terstond na die uitspraak verklaarde de officier van justitie in hooger beroep te zullen komen. Ulrechtsch Dagblad.) Bij een der landbouwers aan de Bildt heerscht eene ziekte onder de schapen, waarvan vroeger meer gehoord is en die in warme streken meer voorkomt.. De dieren worden geplaagd door een insekt, dat door het oor schijnt in te kruipen en ze als dol maakt. Naar wij vernemen, zijn reeds 30 schapen afgemaakt en begraven. Ten bewijze van de vruchtbaarheid van dit jaargetijde, ten opzigte van de aardappelen, meldt men, dat in den tuin van den heer O., te Hillegersberg, zijn gerooid van een stoel 110, van een ander 130 en van een derde 134 eetbare aardappelen. Uit Gouda berigt men dat de lste luitenant der Schutterij D. Julins van Goor een adres heeft gerigt aan Z. M. den Koning, om als vrijwillig-officier de karapoefeningen te Milligen te mogen bijwonen. Men herinnert zich, dat een ander Goudsch schutter- officier, de heer Prince, de Abessinische expeditie heeft bijgewoond. Jan Stelt, te Ammerzoden, is, terwijl hij met Arie Vos na eer. hevig onweder onder een boom stond, doodgeslagen door een slag, die onverwacht nedervielde kleederen werden hem van het lijf gescheurd. Vos werd in een sloot geworpen en daaruit gered. Te Zwolle is den 25 dezer een vreeselijk ongeluk gebeurd. In een oliemolen was een der knechten bezig om het asrad te smeren. Plotseling werd beneden een krakend geluid gehoord en zag men bloeddroppels lekken. Men stopte dadelijk en bij onderzoek bleek het nu, dat de ongelukkige werkman tusschen de raderen was geraakt en hem de hersenpan was verbrijzeld. De zoo rampzalig omgekomene was een 60jarig man, gehuwd en vader van twee kinderen. De zaak van den Afgescheiden predikant Woudsma, heeft veel opzien gebaard. Wij hebben indertijd daaromtrent een berigt medege deeld. De Prov. Gron. Crt. ontvangt thans uit Ulrum over die zaak de volgende mededeeling: Volgens gerucht, verspreid door den broeder van Anlje Kapenga, moeten zij en ds. Woudsma denkelijk te Harlingen zijn geweest en met de stoomboot naar Huil zijn vertrokken. Die broeder heeft jl. Vrijdag persoonlijk te Harlingen ouderzoek gedaan en moet van dat onderzoek kennis aan den officier van Justitie te Groningen hebben gegeven. Jl. Zondag heeft nabij Assen een noodlottig voorval plaats gehad. Een meisje, ziende dat eenige koe|jen te digt bijeen stonden, wilde die van elkander verwijderen; ongelukkig raakte zij tusschen de koeijen beklemd, die haar znlke wonden toebragten, dat zjj reeds is overleden. Aangekomen schepen te Batavia vóór 8 Aug.: Anna Digna, Eensgezindheid, Jacoba Christina, Julie, Ouderkerk aan den Amstel, Soerabaya Packet en Waalstroom. Vertrokken: Goede Verwachting en Robertus Hendrikus. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. P. F. baron van Heerdt wordt met den 15 Sept. a. s. eervol ontheven van de betrekking van adjudant van den directenr en com mandant de Marine te Vlissingen en op non-activiteit gebragt. De luit. ter zee 2de kl. P. Heijning wordt met den 1 Sept. a. s. geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Djarobi, en met den 6 dier maand de luit. ter zee 2de kl. jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De kennisgeving van den uitslag van het consult over,den toestand van den Belgischen kroonprins moet, naar verzekerd wordt, een zeer pijnlijken indruk op den Koning en de Koningin hebben gemaakt. Het laatste bulletin luidt iets gunstiger. Jl. Vrijdag is te Parijs een proefrid gehouden met een door stoom bewogen omnibus. Met een 35tal passagiers beladen heeft dat nieuwe 'voertuig, met een goeden uitslag, het traject van den Boulevard-Mazas, langs de laan van Vincennes, naar Nogent-sur- Marne afgelegd. De Moniteur deelt de redevoering mede, jl. Maandag in den Algemeenen Raad te Dyon door den maarschalk Vaillant uitgesproken. Naar aanleiding van den overvloedigen oogst wordt in die rede voering gezegd, dat die overvloed des te meer gewaardeerd moet worden, omdat de tijdsomstandigheden tevens ten hoogste geruststellend zijn. „De Keizer (zeide de maarschalk) heeft nog onlangs gezegd, dat de vrede niet behoort verbroken te worden, en dat alles aan toonde, dat hij werkelijk duurzaam zijn zon. Ja, mjjne heeren! overvloed te midden van den vrede, maar van eene vrede, die niet ten koste van onze vaderlandsliefde is verkregenziedaar in twee woorden den toestand van ons land uiteengezet."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1