1868. N°. 108. Zondag 6 September. 26 Jaargi H: BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. V van HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dtngsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den dezer vertrekt de Oost-Indische iail over Triest. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 September. De 28ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje werd iteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Des middags ten ure werd op het Westplein eene parade gehouden door de troepen in het garnizoen. Schoon weder luisterde deze millitaire plegtigheid op. Zr. Ms. monitor Heiligerlee zal weldra van hier vertrekken kar Delfzijl; aan boord van dien bodem zal Prins Hendrik zich ede derwaarts begeven. Z. K. H. zal zich daartoe alhier inschepen. Dezer dagen is bij het gemeentebestuur alhier ontvangen een edel-uniform voor de manschappen der dd. Artillerie-Schutterij. uniform is net en gemakkelijk. Het Nederlandsche barkschip A. R. Falak, kapitein Hutt, hier naar Noorwegen bestemd, is eergisteren middag op de oorderhaaks nabij deze kust gestrand en na eenigen tijd door de 2i2fepstoomboot Stad Amsterdam weder in vlot water gebragt, zoodat g pe|et schip de reis kon voortzetten. Naar men verneemt zal eerstdaags door het zoo gunstig Mekkende Languedoc's mannenkoor ook alhier eene soiree worden gegeven. De derde goedkoope volkstrein van Botterdam, Schiedam, Gravenhage en Leiden naar hier zal op a. s. Woensdag 9 dezer ,"a Êilen togt maken. a Naar wij vernemen is de belangstelling, die zich allerwege in 1' te 's Gravenhage te houden seherpsehutters-wedstrijd openbaart, Ier groot. De leden der vorstelijke familie hebben, naar men ver- 70( kert, allen prijzen voor dat concours beschikbaar gesteld. H. M. 7 Koningin heeft tot dit doel een fraai zilveren theeservies geschonken. 1809e gunstige bepalingen van het programma en de door het ,tetuur medegedeelde bijzonderheden, alsmede de verlenging van den leD rmijn voor de aangifte, een en ander zal zeker zeer bevorderlijk tart in aan eene talrijke deelneming. 82 and dei? Wij zijn nog in staat gesteld omtrent deze aangelegenheid met it, SJkerheid te kunnen berigten, dat bij de kampering op het terrein i» n den wedstrijd van wege het bestuur voor voeding zal worden tere zorgd tot billijke prijzen, volgens een tarief, dat in het kamp zal j|ie° 0'rïen bekend gemaakt. De uitloving. van prijzen en verdere e Vi jzonderheden voor belanghebbenden znllen in het Dagblad en in de els taurlemsc/ie Courant medegedeeld worden. (Zie verder de advertentie lan het bestuur van het Vrijkorps alhier, hierachter voorkomende.) H. M. de Koningin heeft jl. Woensdag voormiddag de resi- j f|entie verlaten en zich over Arnhem naar het Loo begeven. H. M. eed in een ligt zomerrijtuigje naar het station en was vergezeld 1. 6!an Z. K. H. Prins Alexander, door wien het span behoorlijk werd 0 cjemend, en die aan het station van H. M. afscheid nam. Ook Z. C. H. Prins Frederik had zich naar het spoorwegstation begeven lm H. M. uitgeleide te doen. ,att H. M. de Koningin is jl. Woensdag namiddag ten 5 ure en —4. M. de Koning jl. Donderdag, een uur na middernacht, op het paleis het Loo aangekomen. Aangenomen het beroep naar Egmond aan Zee, door den heer I. van Laer Jr., pred. te Oosterland c. a. op Wieringen. Beroepen als tersten pred. te Dedemsvaart de heer H. J. James, pred. te Broek op Langeodijk. 131 De nieuwgebouwde gemeenteschool te SchageQ is thans gereed zou heden in tegenwoordigheid van ouders en belangstellenden '50 'P plegtige wijze worden geopend. [(j De Alkmaarsche kermis is ook door drie Haarlemsche jonge- rjt ieden, van 14 a 15 jaren oud, bezocht. Die heeren, meer behendig j lan bemiddeld, logeerden in eene ledige schuit die bij het station ag en gebruikten den dag om van de door goud- en zilverwinkeliers litgestalde voorwerpen zoo veel mogelijk zich toe te eigenen. Op [ie manier werdeu zij eigenaars van 3 gouden spelden, een gouden lot en eenige gouden ringen. De oudste hunner had zich met de pelden en eenig geld tevreden gesteld en is geretourneerd. De leide anderen zijn Vrijdag avond aldaar in bewaring genomen. Opmerkelijk is bet, dat geene der gestolen voorwerpen vermist werden doèn dat het herkennen van een onbeduidend pijpje van enkele eenten vaarde tot het ontdekken van die industrie heeft geleid. 'N.A.C De door burgemeester en wethouders van Alkmaar aan den fj1' laad aangeboden begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente (Tri, 'oor het jaar 1869 bedraagt in outvangst en in uitgaaf eene som iterfao 138,823. De voor onderwijs uitgetrokken som bedraagt 20,536, waartegen in ontvangst wordt gebragt ƒ6000 wegens te W leffen schoolgeld. De uitgaven voor de Latijnsche school worden w legroot op p. m. ƒ2000; de opbrengst van het minerval dier school !w9>p ƒ120. De uitgaven voor het armwezen zijn tot een bedrag van meif 16,121 uitgetrokken. Blai De hoogleeraar C. B. Tilanns, te Amsterdam, vierde jl. Donderdag het 40jarig jubilé van zijn hoogleeraarsambt. Te dier gelegenheid ontving hij van Z. M. de benoeming tot commandeur der orde ""van den Nederl. Leeuw. Volgens het jongste rapport, betreffende de werkzaamheden der pWmsterdamsehe Kanaal-maatschappij, werd het werk in Julij 11. met 500 tot 600 arbeiders voortgezet. Verder werden er gebezigd 7 tot b, 18 paarden, 2 of 3 stoombagger-vaartuigen, 4 locomotieven, 80 Jcl «'agens, 1 ccntrifugaalpomp, 1 stoomzaagwerktuig, 3 stoomwerk tuigen tot het ophalen van grond en 1 stoomhei-stelling. Bovendien was eene afzonderlijke ploeg van 2029 arbeiders bij nacht werk zaam op de stoombagger-vaartuigen, welke zoo wel bij nacht als bij i dag met hunne zelflossende toestellen in werking zijn geweest. Te Amsterdam is eene oefenschool voor jeugdige tooneel- spelers, van den ouderdom van 11 tot 14 jaren, opgerigt, onder •3 de leiding van den heer H. C. Verwoert. Woensdag 9 dezer zullen (de leerlingen dier school, in het lokaal de Koningskroon, in de "Plantage, eene debut-voorstelling geven. Eene dergelijke school heeft leht jaren geleden onder dezelfde leiding, te 's Gravenhage bestaan. In de maand November a. s. zal te 's Hage een examen voor onderofficieren van het leger worden gehoudenvoor het wapen der infanterie worden 30, voor dat der kavalerie 6 en voor de artillerie 8 plaatsen als officier opengesteld. Uit Koudekerk wordt ons geschrevenTot grooten schrik van de landbouwers beeft zich ook hier de gevreesde pokziekte onder de schapen vertoond; reeds zijn drie koppels daardoor aangetast. Ook de longziekte, waarvan wij eenigen tijd verschoond waren, is hier weder uitgebroken. LD.) Jl. Donderdag namiddag heeft op den weg van 's Hertogenbosch naar den Dungen een verschrikkelijk oDgeluk plaats gehad. Een paard, gespannen voor een boerenkar, is aan het hollen geraakt; de voerman sprong er af, viel en het wiel ging hem over den rug; hij verkeert in doodsgevaar; eene jufvrouw volgde zijn voorbeeld, doch het wiel ging haar over het been; maar wat het ergste is, een knaapje van negen jaren volgde zijne moeder, en dat onge lukkige kind ging het wiel over hoofd en lijf, zoo dat het op de plaats dood en onkenbaar misvormd voor zijne diep ongelukkige moeder lag, aan wie nog zoo vele krachten overbleven, dat zij kruipende tot bij haren lieveling kwam. Ook te Nijkerk zijn witte zwaluwen opgemerkt. Twee daarvan werden geschoten en zijn opgezet. Jl. Dingsdag zijn in de legerplaats bij Milligen, in tegen woordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje en van diens staf, evolntiën in het vuur gehouden, waaraan de infanterie regi- meutsgewijze, de geheele brigade kavallerie en de batterij rijdende artillerie deelgenomen hebben. De batterijen veld—artillerie hebben afzonderlek gemanoeuvreerd. Woensdag hebben weder groote oefe ningen in het vuur plaats gehad. Vrijdag, den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, werden HH. MM. de Koning en de Koningin in de legerplaats verwacht. Er zijn zeer weinig zieken in het kamp, en er heerscht een goede, opgeruimde geest. De „lijn der cantiues," de hoofdstraat, die het kamp in zijne grootste lengte doorsnijdt, is geheel met burger cantines bezet. In de meeste zijn ververschingen te verkrijgensommige zijn kruideniers- en tabakswinkels, en een groot aantal zijn muziektenten of danszalen. In deze laatsten wordt nimmer, en in het geheele kamp nooit des ochtends vóór elf uur, sterke drank getapt. Het avondappèl heeft te 9-) ure plaats, en na 10 are mag in het kamp geen licht meer worden gebrand. De reveille wordt des ochtends te 4) ure geblazen. Den 31 Aug. jl. zijn van 's rijks marinewerf te Vlissingen ongeveer 60 geëmployeerden en werklieden bedankt of gepensionneerd, en zijn de gewone werkzaamheden gesloten. Men is thans nog bezig de laatste hand te leggen aan de opheffing door het opruimen van de werk tuigen, enz., welke tot hiertoe nog gebruikt zijn geworden. MiddCt.) In de Gron. Crt. leest men: „Ware van Lennep in leven en gezond geweest bij de bijeenkomst van het congres, dan zou hij de man zijn geweest om de Haagsche regelingscommissie te interpelleren over haar onverklaarbaar besluit om de vrouwen uit te sluiten van het lidmaatschap van het congres. Hij, de vereerder der vrouw, die nog op het Gentsehe congres op zoo geestige wijze zijne inge nomenheid betuigde met de aanwezigheid van zoovele dames, zou het der commissie zeker hoogst kwalijk genomen hebben, dat zij de vrouwen onwaardig heeft gedekreteerd om lid te zijn van het taai en letterkundig congres. En hy zou volkomen gelijk hebben gehad. Aan eene zeer verdienstelijke Nederlandsche vrouw, die dealgemeene achting geniet, mevr. Stormvan der Chijs, is het lidmaatschap van het congres, door haar bij de commissie aangevraagd, geweigerd, wel is waar, naar men zegt, onder zeer 'beleefde vormen en met de plegtige verzekering, dat men niets personeels tegen haar had, maar met aanduiding van motieven, die op zijn minst zonderling mogen heeten. Men heeft nu, om te trachten den maatregel eeuigszins goed te maken tegenover de dames, aan mevr. Bosboom-Toussaint, onze beroemde romancière, het eerelidmaatschap van het congres aangeboden. Maar kan dit vergoeden, dat door den genomen maatregel het lidmaatschap van het congres is ontzegd aan mevr. Elize van Calcar, aan mevr. Estella Hijmans-Herzveld en andere vrouwen, die op verdienstelijke wijze de letteren beoefenen? Het scheelt niet veel, of op de deur van de vergaderzaal van het congres zou het bordje passen, dat buiten de sociëteit te Tilburg hangt: „Honden en dames worden niet toegelaten." In de Asser Courant leest men: „De Kijn vrij tot in zee. „Dat is een oude diplomatieke kwestie. „Pruissen wil die vrijheid even als Nederland, maar dat Pruissisch vrijheids-muisje heeft ook een staartje. „Pruissen zegt: de Lek en de Waal, de Merwede en de Nieuwe Maas zijn voortzettingen van den Kijn, bij gevolg behooren daarbij ook de bepalingen nopens de Rijnvaart te gelden, en bygevolg komt mij ook toe policie-toezigt op al de kunstwerken, die Nederland in zijn belang daar bezit. „Dat heet nuwater-annexatie op Pruissische maaier, maar die ons hier niet bevalt." Onder den titel Set voornaamste weekblad der wereldschrijft men ons uit Grand Rapids (Mieh. U. St. N. America), dd. 15 Aug. het volgende: In het zuidwesten van den staat Wisconsin, op de grens van den staat Minnesota, in het verre westen van de Vereenigde Staten, ligt aan de rivier de Missisippi een klein stadje van eenige duizend inwoners, Lacrosse genaamd, dat geene andere merkwaardigheid bezit dan dat het de eer heeft dat er een weekblad verschijnt dat de grootste circulatie heeft vau alle bladen der wereld. Dat blad is de Lacrosse Democraat, in het bezit en onder redactie van Mark M. Pomeroij. Het blad onderscheidt zich meer dan eenig ander door deszelfs stoutheid en het onverholen beginsel, waarmede het de republikeinsche partij bestrijdt. Om die reden wordt de uitgever en redacteur dan ook algemeen Brish Pomeroij genoemd. Negen jaren geleden begon hij de uitgave op kleine schaal en met een beperkt getal inteekenaren, en thans telt zijn blad niet minder dan het ver bazend getal van 280,000 exemplaren, welk getal hij zegt, voor dat de politieke campagne der Presidents-verkiezing ten einde is, tot een half millioen te znllen brengen. „Brish" is eene van de talrijke self-made men, waaraan dit land zoo rijk is. Niemand anders dan hij zelf werkt aan de redactie, en dat is niet kinderachtig voor een blad van acht pagina's, ieder van 6 kolommen, en een formaat dat de Nederlandsche bladen verre achter zich laat. Hij begon met zeer bekrompen middelen, en is thans, niettegenstaande zijne enorme onkosten een rijk man. Hoewel de prijs van subscriptie slechts 2,50 dollar iu het jaar bedraagt, zijn zyne ontvangsten toch omstreeks 2000 dl. per dag. Bij zijn etablissement bevindt zich alles wat tot veraangenaming van zijn personeel kan strekken, als een billart en een badkamer, kegelbaan, balzaal, zelfs is hij thans bezig om een vry groot theater te bouwen. Alles in zyne etablissementen is op de flinkste wijze ingerigt. Drie stoomperscn van bet grootste kaliber met 10 cylinders ieder, doen het werk en iedere bladzyde wordt, nadat zy gezet is, onmiddelijk gestereotypeerd, opdat men niet noodig zoude hebben driemaal hetzelfde te zetten. Tevens wordt onmiddelijk eene copie van papier macho naar New-York gezonden, waar Pomeroy de laatste dagen een nieuw etablissement heeft opgerigt, omdat hy onmogelijk te Lacrosse al het werk kan doen. Twee hemzelven behoorende papiermolens verschaffen het papier voor zyne cou rant. Aan het postkantoor heeft hij zyne eigene klerken, welke zijne post verzenden, hetgeen natuurlijk niet door de gewone beambten kan geschieden, wanneer men bedenkt dat zyne verzending aeht spoorweg-vrachtwagens vereischt. In zijne particuliere vertrekken heerscht de grootste weelde, terwijl men er vele portretten en vooral carieaturen aantreft, betrekking hebbende op de vele personen, die met de Amerikaansche politiek in verband staan. Niet minder dan 10,000 exemplaren geeft hij kosteloos weg aan diegenen, welke de betaling eenigzins moeyelijk valt. Zijn blad telt meer inteekenaren dan de vyf grootste New- Yosksche bladen de Herald, Tribune, World, Sun en Daily-News te zamen, en deze opgang heeft hij aan niets anders te danken dan aan de eigenaardige toon waarin zijn blad geschreven is. Scherp als een geesel, is b. v. onze Hollandsche Asmodée zonder overdrijving een zuigeling bij hem te noemen en hij verzocht dan ook steeds de redacteuren van democratische bladen, zacht en mild te zijn, daar hij liefst het scherpe gedeelte der partij wil vertegenwoordigen Zijne verbazende stoutheid, die aan het wonderbaarlijke grenst, ontaardt echter dikwijls in vuile en lage straattaal, terwijl de iliu- stratiën, waarmede zijue courant is versierd, diezelfde aard nog beter doen uitkomen. Gelooft niet, dat hij zich bang laat maken. Onlangs in de hevigste bewoordingen de voormalige generaal Butler, thans lid van het Congres, en nog al een zeer berucht man, hevig aanvallende, stelde deze een actie tegen hem in wegens laster, tevens eene schadevergoeding van 30,000 dl. eischende, maar in het volgende nummer haalde hij de ex-generaal zoo verbazend door, dat deze niet wist, hoe spoedig hij zyne actie zoude intrekken. Bij zijne bekwaamheden als redacteur en zijn invloed, die hij door de gansche Unie bezit, paart hij tevens die van een zeer bekwaam redenaar en is bij dit alles een gentleman in den volsten zin van het woord. Zyne meest lezenswaardige artikelen zijn de in zijn blad voorkomende schetsen van New-York, over alle klassen der maatschappij, van de geld-aristocratie van Wallstreet en de vijfde Avenue af tot de boevenwyken der beruchte „Five points" en Greenstreet toe, hebbende hij zieh jaren lang tot taak gesteld het leven der wereldstad van nabij te bestuderen. Ik hoop u in het vervolg nu en dan op enkele dezer schetsen te ont halen, en zal thans eindigen, met den wensch, dat mijn geschrijf u ook ditmaal weder niet verveeld heeft. J. W. v. d. H. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tengevolge der aan deo luit. ter zee 2de kl. G. vao Herwaarden aangewezen bestemming naar de Ku9t van Gnioea, om aldaar over te gaan op het schroef- stoomschip de Amstel, wordt hij met deo 16 dezer door den luit. ter zee 2de kl. J, H. Benthem lleddingius vervangen aau boord van hét raderstoomschip de Valk, waarop hij thans is dienende. Met den 16 dezer worden de navolgende scheepsklerken geplaatst op de hieronder vermelde schepen, als: op Zr. Ms. raderstooomschip de Valk W. K. M. Hazeu ea K. J. van den Bossche; op Zr. Ms. drijvende batterijNeplunnsJ.de Visser; op Zr. Ms wachtschip te Willemsoord F. Lensing, J. Mets en S. J. A. Deyllco op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis F. J. Muller. Het spinnewiel, waarmede Maria Antoinette in de gevangenis du Temple te Parijs den tijd doodde, en dat men op de wereld tentoonstelling van 1867 heeft kunnen zien, is uit de handen der familie vau eene der vrouwen, die haar oppasten, in die van een Hongaarsche adellijke dame overgegaan. De invloed van den pastoor der Madeleine en van de Keizerin op den Franseheu Kroonprins is merkbaar. Men heeft hem verleden week hooren zeggen: „Als ik Keizer zal zijn, zal ik eischen, dat ieder zijn godsdienstpligten vervulle. Ik wil niet dat iemand in mijn rijk zonder godsdienst zij." Dat zal meer braaf dan uitvoerbaar zijn. Behalve voor de godsdienst heeft de Kroonprins een groote sympathie voor den dans en de muziek, maar de Keizer gaat deze neigingen zoo veel mogelijk tegen. Arme jongen, die zelfs geen kind mag zijn! Het dansen moet hem anders beter afgaan dan het in specteren vau St. Cyr, of de prijsnitdeeling in de Sorbonne. Uit Schotland wordt gemeld, dat Maandag jl. te Braemar een zeer hevige sneeuwstorm heerschte. De koude was zeer scherp. De kruinen van de heuvels waren allen met sneeuw bedekt, die vier-en-twintig uren bleef liggen. Men herinnert zich den tijd niet, dat het in die streken in Augustus sneeuwde. Dingsdag nacht is een rijtuig van den exprestrein van Londen naar Schotland in brand geraakt; de passagiers zijn gered. De Staalsameiger meldt, dat von Bismarcks val van het paard wel geene ernstige gevolgen voor den minister zal hebben, doch hij lydt veel pijn en heeft ongestoorde rust noodig, zoodat hij zich van elke bemoeijng met staats- of andere zaken moet onthouden. Terwijl in het grootste gedeelte van Rusland en in het overige van Europa de grootste hitte en droogte hebben geheerscht, hebben eenige streken in het zuiden van Rusland zeer veel van vochtigheid te lijden gehad. Volgens berigt uit Wolsk heeft het daar van 5 Mei tot 20 July alle dagen geregend. Slechts 5 dagen waren zonder regen. De oudste lieden herinneren zich zulk een regeuachtigen zomer niet. In den ochtend van 27 Aug. is eeu oproer in het bagno der Spaansche stad Oarthagena uitgebarsten, maar, dank zij de kloeke bouding van den commandant, nog in tyds onderdrukt. Eeu der gevangenbewaarders is door de veroordeelden vermoord, en aan de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1