1868. N°. 109. Woensdag 9 September. 26 Jaar 3 BINNENLAND- BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. •n, DHI nel; n HELDERSCHE EN NIEIJWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. - f i 0 f 4 l; i V« 1 a a 2! ehaj maj l 40 ■P. 34, r 15 7,1 110 Klei ld« N.| ■N, ia pa L rie >pe (Z. gel pej gek Qgt, Donderdag den 10 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Marseille. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 September. De met vlaggen versierde schepen en openbare gebouwen melden ons ditmaal de tegenwoordigheid in deze gemeente van een der leden van het Koninklijk Hnis. Prins Hendrik is heden voormiddag met den trein van li ure 20 min. alhier aangekomen, heeft zich spoedig daarna aan boord begeven van de monitor Heiligerlee en doet tbans met dat vaartuig een togt in het Marsdiep. Aan het station werd Z. K. H. opgewacht door de burgerlijke en militaire autoriteiten ter dezer plaatse; daaronder merkten we o. a. op de commandanten der dd. Schutterij en van het Artillerie-Vrijkorps alhier. Men deelt ons mede, dat dezer dagen in het Heldersch Kanaal alhier gevonden is een kinderhandje en een voetje. Naar ieders vermoeden is hierbij te denken aan de gepleegde vreeselijke misdaad kindermoord. Het ware te wensehen, dat het de politie gelukken mogt om de misdadige te ontdekken en de verdiende straf te doen ondergaan. De trein, die jl. Zaturdag avond ten 11 ure 10 min. alhier moest aankomen, is tusschen het station Anna Paulowna en hier gedeeltelijk gederailleerd, tengevolge van een koe, die zich op den weg bevond en door den locomotief verpletterd werd. De passagiers en de beambten zijn allen met den schrik vrijgekomen; alleen heeft een passagier, in zijn angst uit deu trein willende springen, met zijne handen de ruit van het portier stuk geslagen, waardoor hij zich aan de glasscherven heeft bezeerd. De machinist heeft den trein zoo spoedig mogelijk doen stilstaande locomotief is daarop naar het station alhier gestoomd om andere waggons te halen voor het overbrengen der passagiers, die ten 12 ure reeds hier aankwamen. De werklieden, in dienst van de spoorweg-maatschappij, hebben in den nacht de gederailleerde waggons weder tusschen de rails gebragt zoodat den volgenden morgen weder ongehinderd in de dienst kon worden voorzien. De luit. ter zee 1ste kl. H. van Goens zal, den luit. ter zee 2de kl. M. Bochusseu vervangen als adjudant van den minister van Marine. Tot klerk bij den Bijks-telegraaf is o. a. benoemd C. A. Olivier. Even als in het vorige jaar zullen op den 8 Oetober a. s., den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573, door de aldaar bestaande vereeniging tot viering van dien dag openbare volksspelen worden gegeven. Jl. Zaturdag avond, omstreeks acht ure, ontstond brand in een gebouwtje, even buiten de Boompoort te Alkmaar. Hoezeer de brandweer zeer spoedig ter plaatse aanwezig was, zijn het perceel en de inboedel geheel verbrand. Het omvallen eener petroleumlamp in de bedstede, terwijl de vrouw hare zieke kinderen hielp, schijnt de oorzaak van deu brand te zgn geweest. Hnis en inboedel waren geassureerd. Jl. Donderdag avond is in den Hollandschen schouwburg te Amsterdam, als hulde aan de nagedachtenis van mr. Jacob van Lennep, een der dramatische werken van den overleden dichter, en wel „ie Vrouwe van Waardenhurg" opgevoerd. Daarna is door vier leden van het personeel des sohouwbnrgs voorgedragen eene lyrisch— dramatische hulde van de hand van den heer W. J. Hofdgk. De voorstelling is besloten door het aanheffen van een lijkzang door de zangvereeniging „Amstels Mannenkoor." In de vergadering der afdeeling *s Hage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter medegedeeld, dat verdachte gevallen van veeziekte zieh niet alleen te Waddiux7een, maar ook elders op verwijderde punteo hadden voorgedaan. De kerkeraad der Nederduitsche Gereformeerde gemeente te Botterdam, kennis genomen hebbende van de uitspraak der synodus eontracta in de zaak betrekkelijk het weder optreden van dr. J. C. Zaalberg, als pred. der Nelerd. Herv. gemeente te 's Gravenbage, heeft aan den kerkeraad dier gemeente medegedeeld, dat hij met belangstelling de pogingen volgt van genoemden kerkeraad om de wederoptreding van dr. Zaaiberg te verhinderen, en dat hij hoopt dat die pogingen met een gunstigen uitslag mogen worden bekroond. Dergelgke verklaringen zijn ook van andere kerkeraden en ver- eenigingen inkomen. Te Botterdam is gisteren voormiddag een Bjarig knaapje, dat van een onbewaakt oogenblik gebruik maakte om bij het openstaande raam van een derde verdieping op een stoel te klimmen, op straat gevallen en spoedig aan de gevolgen overleden. Jl. Donderdag is te Siebengewald, gemeente Bergen, op Nederlandsch grondgebied, een ergerlgk tooueei voorgevallen. Du herbergier Planken, de veldwachter Hendrik Buhl, nit de Pruissische gemeente Hulm, en de landbouwers Hegerath en Hoenings, ver maakten zich met kaartspelen. Na eenigen tijd ontstond er twist tusschen hen, waarop genoemden veldwachter den herbergier Planken vastgreep, mishandelde en met zijn sabel een hevige houw en zware verwonding op het hoofd toebragt; hiermede niet tevreden, stak hij zyn sabel den landbouwer Hegerath in den buik, die kort daarna aan zgn wonde overleed, en ging toen naar buiten, waar hij zekeren Koenen aanviel en met zgn sabel vele verwondingen toebragt. Gelukkig is de moordenaar op Pruissisch grondgebied, door toedoen van den wachtmeester der maréchausóes te Gennep, aangehouden geworden. AmstCrt.) Heden en morgen heeft te Arnhem de algemeene jaarlgksche vergadering plaats der vereeniging tot afschaffing van sterken drank. De heeren Hugenholtz van Amsterdam, van Lummel uit Utrecht en Visser uit 's Gravenhage, zullen er het woord voeren. Op deze vergadering zal ook de afschaffing der kermis worden besproken. Het was jl. Vrijdag in het kamp bij Milligen een glansrijke feestdag. Vroeg reeds was eene vrg talrijke menigte uit den omtrek naar de heide op weg, om de groote parade der troepen op den 28sten verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje bij te wonen. De troepen stonden voor eif uur tusschen de tenten geschaard en rukten van den regter- en linkervleugel naar de tegenover den straatweg gelegen vlakte, waar zg in linie van parade werden op gesteld; kort daarna verscheen de Kroonprins met zijn staf, die weldra HH. MM. den Koning en de Koningin te gemoet ging, welke ter eere van den verjaardag in het kamp kwamen. H. M. de Koningin was in een met 4 zwarte paarden a la Daumont gereden kales gezeten, terwgl drie rijtuigen daarachter volgdenZ. M. de Koning plaatste zieh aan het hoofd van den staf, met Z. K. H. nevens zich; Z. M. was-in infanterie-, Z. K. H. in kavallerie- uniform. De luit.-generaals van den Bosch en de Sturler waren aanwezig. In den staf merkte men op den luit.-kolonel der Am- sterdamsche schutterg. jhr. Bicker, en de commandant der Ilaaasehe weerbaarheid, baron van Hardenbroek. Nadat HH. MM. en Z. K. H. en gevolg van het centrum uit den regtervleugel en daarna den linkervleugel hadden geïnspecteerd, trokken de troepen in gesloten colonne zamen en defileerden zij. Was het een luisterrijk gezigt, de ongeveer 9000 man troepen geschaard te zien staan, waarbij de geweren en sabels zoo flonkerden in de schitterende najaars-zon, het was indrukwekkend het leger, uit zooveel oude en voor het laatst opgeroepen miliciens bestaande, zoo keurig te zien defileren en daarbij de steeds toenemende opgewondenheid der troepen op te merken. Onder luid hoerah! trokken zij voorbij den koninklijken stoet; toen kavallerie en artillerie in gestrekten draf aankwamen zwaaiden zij juichend hunne sabels. Ook de aanwezige burgers toonden herhaaldelijk bij het passeren van den koninklijken stoet hun geestdrift. Tegen half twee was de parade afgeloopen. In de tent van Z. K. H. den Kroonprins was toen een oollation aangerigt. Omstreeks 3 uur verlieten HH. MM. met gevolg het kamptegen 5 uur volgde Z. K. H. de Kroonprins met eenige heeren, om op het paleis aan het Loo het dinée te gebruiken, waartoe alle hoofd officieren uit het kamp waren genoodigd. In het kamp wordt zeer de aanwezigheid opgemerkt der beide schutterij-officieren, waarvan de majoor Meder van Amersfoort bij den staf van het 7de reg. en de 1ste luit. Julius van Goor van Gouda bij het 4de reg. infanterie is geplaatst. Het is zeker zeer wenschelijk, dat van lieverlede meer officieren der schutterij de nuttige praotisehe kamp oefeningen gaan bijwonen. De uitgestrekte, sehier onafzienbare heide tusschen de buurtschappen Uddel en Meerveld, het Meervelderbosch en het Uddelermeer, tot militaire evolutiën zoo uitmuntend gelegen, had jl. Zaturdag een zeer buitengewoon aanzien. Door de bij Milligen kamperende troe pen werd met den schitterendsten uitslag een prachtig spiegelgevecht uitgevoerd, dat ruim twee uren duurde en waaraan door alle korpsen werd deelgenomen. Het was een interessant schouwspel dat heide veld, waarop anders enkele kudden schapen rustig grazen, nu met zoovelen tot den krijg geoefende manschappen bezet te zien, die de lucht van een onafgebroken geweer- en kanonvuur deden weergalmen. Jl. Zondag werd voor de Protestantsehe militairen in het kamp de godsdienstige toespraak gehouden door ds. F. C. A. Pantekoek, van Amsterdam. Naar aanleiding van 2 Cor. V 6a, spoorde de welsprekende redenaar tot moedbetoon aan in alle omstandigheden des levens, en ontwikkelde hoe de ware moed onder 's Hoogsten zegen met gunstig gevolg is te verkrijgen. Het muziekkorps van het regement Grenadiers en Jagers begeleide weder op uitmuntende wijze de te zingen liederenGez. 2 vs. 1, Ps. 68 vs. 10 enGez.96. Ook Z. K. H. de Prins van Oranje woonde de godsdienstoefening bij. Des namiddags had een wedstrijd plaats in het schijfschieten voor hh. officieren, op de heide van Kootwijk. Gisteren namiddag heeft Z. M. de Koning op nieuw aan de legerplaats een bezoek gebragt en is met uitbundig gejuich ontvangen. Men kent de geschiedenis van het geheimzinnig verdwijnen van den afgescheiden dominó te Ulrum. Volgens den een zou hij wreedaardig zijn vermoord: volgens den ander zou hij met eene jufvrouw van zijne kennis op reis zgn gegaan. Aan de Prov. Gron. Cour. wordt thans van twee verschillende zijden verzekerd, dat de waarheid van deze lezing zieh heeft bevestigd. Naar men zegt, moet de vrouw van den bedoelden dominé een brief van hem ge vonden hebben, benevens een of meer rekeningen, waarop het bedrag in specie lag, ten einde die te voldoen. Ds. VV. is geen onbekwaam werktuigkundige en hield zich meermalen bezig met het schoonmaken en herstellen van uurwerken. Ook vervaardigde hij wel andere mechanische toestellen. De meeste werktuigen, welke hij daartoe gebruikte, moeten niet meer aanwezig zgn. Welligt zal hg door zijne vaardigheid in de werkluigkunde het middel vinden, om in verre landen in zijn onderhoud te voorzien. Op verzoek van den officier van justitie te Groningen heeft de commissaris van politie te Harlingeu onderzoek gedaan naar den vermisten ds. Woudsma en zijne gezellin, en is, door herkenning der portretten, door de bedienden der boot European en den agent voor landverhuizers te Huli gebleken, dat Woudsma en de voort- vlugtige dame van Harlingen over Huil en Liverpool naar Amerika zijn vertrokken en dus het vermoeden van moord ten eeuenmale ongegrond is. Maakt men van elders melding van het zien eener zwarte oogevaar en witte zwaluw, enz.; in het dorp Dijken (Friesland) is eene geheel witte kievit, in gezelschap van eene groote menigte andere kievitten. De handel in vlas is, zooals gewoonlgk om dezen tijd des jaars, te Dokkum zeer gering, daar het schoonmaken nog niet aan gevangen is. De oogst valt niet tegen, en men mag verwachten, dat de aanvoeren in den winter aanzienlijk zullen zgn. De hoedauigbeid schijnt goed te zijn, ofschoon in den tijd der rotting bijna nergens versch water te vinden was. Door de regtbank te Assen is iemand nit Meppel veroordeeld tot betaling eener boete van 25 of drie maanden gevangenisstraf, ofschoon de eisch van het openbaar ministerie was 6 maanden op sluiting en 150 boete, wegens het bezigen van voor de gezondheid schadelijke kleurstof op sommige door hem tot versnapering gebakken en verkochte artikelen. De leverancier der stof, de heer G., uit Botterdam, handelaar in verfwaren en oliën, is vrijgesproken, op grond zgner onder eede afgelegde verklaring, niet geweten te hebben, dat zulks tot versiering van gebak had moeten dienen. Aangekomen schepen te Batavia, vóór 22 Aug. Antje, Brouwershaven, Cornelia Geertruida, Guurtje Marie, Maria Catharina, Stad Dokkum, Stad Middelburg, Sailor Prince. Vertrokken: Baron van Heemstra, Baltimore, Maarten van Bossnm, Mentor, Nederland en Oranje, Noach, Patriarch Samhiri en Senior. Het schip Maria Veronica, kapt. Schol, beeft schipbreuk geleden de bemanning is gered. De oorsprong van het woordje „Grog" wordt aldus verklaard: „Het was op de Engelsche vloot gebruikelijk geweest het volk hunne portie rnrn onvermeugd te leverendit had echter menigen roes en derhalve stoornis in de discipline ten gevolge. Daarom ver ordende in 1740 de admiraal Vernon, dat in het vervolg de rum met water vermengd zou uitgereikt worden. Beeds vroeger had die admiraal, die gewoonlijk een rok van kemelshaar (grogram) droeg, van zijn volk daarom den bijnaam „old grog" bekomen. De naam grog" ging nu bij dien generaal ook op den door hem uitgevonden drank over." Als een merkwaardig voorbeeld van scheepsbouw moge hier eene korte beschrijving plaats vinden van het gepantserde ramschip Hercules, voor rekening der Engelschen gebouwd, onder toezigt van den marine-ingeDieur Beed. Het vaartuig, gebouwd uit hout en ijzer, is onlangs te Chatham van stapel geloopen en overtreft alles wat tot heden in deze soort van scheepsbouw was geleverd. Het schip heeft eene lengte van 337 Eng. voet, bij eene breedte van 70 voet, met een diepgang van 22 voet 10 duim aan den vóór- en 26 voet 10 duim aan den achtersteven. Men berekent dat het bij een voort gang gelijk aan zijne lengte, 5226 ton water verplaatst. Van buiten is het schip gepantserd met ijzeren platen van verschillende dikte, naar gelang dit noodig werd geacht, maar die voor de zgden niet minder dan 9 duim bedraagt. Achter deze platen ligt eene huid van djatihout, dik 12 duim, gesteund door eene ijzeren bedekking van IJ duim dikte, die weder door ijzeren ribben wordt geschraagd. Op deze gzeren ribben volgt eene huid van djatihout, dik 28 duim, en daarachter eene derde laag van pantserplaten, geschraagd door ijzeren ribben ter dikte van 7 duim. De houten wanden van het schip zijn dus te zamen 40 duim (3 voet 4 duim) dik, en de ijzeren bekleedingen hebben gezamenlgk eene dikte van 11J duim. De wapening zal bestaan uit 8 zware stukken gesehut, die een kogel van 600 pond werpen, geplaatst onderdeks in de zijden van het schip, terwijl 12 getrokken kanonnen op het dek worden gesteld, en daarenboven nog 2 stukken aan den vóór- en even zooveel stukken aan den achtersteven. Men vertrouwt, dat de Hercules, niettegen staande zijne groote afmetingen en zwaarte, 14 knoopen in het uur zal afleggen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De lnit. ter zee 2de kl. W. A. van Aken wordt met den 16 dezer geplaatst op het wachtschip te Vlissingen. De plaatsing met den 16 dezer op het raderstoomschip de Valk van don luit. ter zee 2de kl. J. H. Benthem Bcddiugius is ingetrokken. Prins Napoleon is van zijn Noordzee-togtje terug, en heeft jl. Donderdag te Havre de internationale tentoonstelling van voor werpen, betrekking hebbende op de zeevaart, in oogenschouw genomen. Op den weg van Chalon naar het legerkamp is dezer dagen een proef genomen, om eene locomotief met petroleum te stoken. Het was de eerste proefneming van dien aard, welke in of buiten Frankrijk plaats had.. De Keizer heeft zich met de ingenieurs op de locomotief geplaatst, ten einde gedurende den togt de werking dier nieuwe brandstof van nabij te kunnen gadeslaan. De togt is volkomen goed geslaagd en leverde volstrekt geen gevaar op. Te Marseille is dezer dagen regtsingaug verleend tegen drie vrouwen, oud 35, 45 en 20 jaar, beschuldigd hare mannen door vergif te hebbeo om het leven gebragt, met het doel na hunnen dood hare minnaars te huwen. Behalve deze drie hoofddaderesen, zijn een handelaar in kruiden en planten en nog een persoon in hechtenis genomen. De drie voornoemde mannen zgn overleden, de eerste in Januarg, de tweede in Mei en de derde in Augustus dezes jaars. Boeheforts Lanlerne heeft te Londen navolging gevonden. Een peuny-blaadje wordt daar thans op de straat te koop aange boden, dat the London Lantern heet en een hontsneê-afbeelding van een lantaarn boven den titel beeft. Met de Parijsehe Lanterne heeft de Londensche echter niets anders gemeen dan den titel; de inhond beteekent niet veel en het blaadje zal weldra verdwijnen, omdat niemand het waard acht te koopen of te lezen. Aanvallen op het regerend vorstenhuis zijn natuurlijk in the London Lantern volstrekt niet te vinden, gelijk dan over het algemeen een blad, van inhond gelijk aan dat van Bochefort, in Engeland thans tot de onmogelijk heden zou behooren of, bijaldien mcu het wilde uitgeven, de slechtste speculatie zou zijn. De Londensehc berigtgever, aan wipns brief in de Köln. Zeit. het bovenstaande ontleend is, laat er rleze aanmerking op volgen; „Voor de Franschen heeft alles wat naar verzet tegen bet keizerlijk regeringstelsel riekt iets aanlokkelijks. Hoe minder daarbij de personen van den Keizer, van zijne gemalin, van zgnen zoon en van zijne omgeving gespaard worden, te meer welkom, te meer gezocht is de waar. Laat iemand het maar beproeven hier (te Londen) een blad van dien aard uit te gevende eerste nom- mers zouden misschien groot debiet hebben, mits de inhoud zeer sterk gekleurd ware; maar daar waarschijnlijk de policie de uitgave en den verkoop niet zou beletten, ware het zeer spoedig met de heerlijkheid van het blad gedaan. Te Manchester werd jl. Zaturdag een Orangisten-meeting gehouden, waarin Murphy als spreker optrad. De Ieren moesten aanrukken, een straatgevecht was hiervan het gevolg; met steenen en stokkefi werd gevochten; 6000 personen namen deel aan den strgd. Vele personen zijn gewond, ook zijn velen in hechtenis genomen. Zondag werden de ongeregeldheden herhaald. Volgens een door de Times medegedeeld kabeltelegram hebben de Indianen in Nieuw-Mexico eenen spoorwegtrein aangehouden, de wagens verbrand en 16 spoorwegbeambten omgebragt en gescalpeerd. Sedert eenigen tijd schenen de gewelddadigheden der FeniaDS in Ierland voor goed geëindigd te zijn; dit gaf voor Ieriaud betere vooruitzigten, die de conservatieve candidaten niet verzuimden bij de kiezers in de weegschaal te leggen. Doch in de vorige week zijn er omstreeks Cork, in het zuiden van Ierland, weder brand stichtingen, alsmede heimelijke oefeningen in den wapenhandel ont dekt; in beide meent het publiek wederom de hand der Feniansche broederschap te zien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1