F. 113, Vrijdag 18 September. 26 Jaargprg. p.&68. ÖËilEENTEBAAD. K KENNISGEVING. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 8. •ve( HELDERSCHE vf. SN NIEUWEDIEPER COURAMT. „Wij huldigen het goede." ing Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. 1 Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zitting van Dingsdag den 15 September 1868. E: foorzitter de heer Burgemeester. 'egenwoordig 14 leden; afwezig de heeren: Janzen, van Stryen Haags ma. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting den gelezen en goedgekeurd. Namens het Dagelijksch Bestuur worden door den Voorzitter Raad aangeboden de volgende begrootingen voor 1869: a van gemeente, b van het burgerlijk armbestuur en c van het alge- «n weeshuis. Van eerstgenoemde begrooting zyn de totalen der 39llerseheidene hoofdstukken als volgt: ONTVANGSTEN. Ontvangsten wegens vroegere diensten Baten en opkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen Opbrengst van belastingen en heffingen Ontvangsten van verschillenden aard Buitengewone ontvangsten Te zamen UITGAVEN. Kosten van het huishoudelijk bestuur Kosten van invordering der plaatselijke belas tingen en middelen Kosten van het aanleggen en onderhouden van plaatselijke eigendommen Kosten der openbare veiligheid en brandweer Kosten der plaatselijke gezondheids-policie Kosten van het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen Kosten van het armwezen Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schul den der gemeente Andere uitgaven, niet onder de vorige be- hoorende Buitengewone uitgaven van allerlei aard Onvoorziene uitgaven Te zamen 169648,56 J De begrooting voor het burgerlijk armbestuur bedraagt in ontvang uitgaaf de som van 11100; het subsidie der gemeente wordt I. 1. ,1 6. 7. 7. 1 k. Ta 196 uw. pe 9. 10. 11. 9128,25£ 362,60 - 148162,81 - 1445,00 550,00 159648,56i 11220,00 - 16565,00 - 30845,00 - 24603,00 120,00 - 28753.00 - 31000,00 6400,00 730,00 6710,00 2702,561 Braaksma, Berghuijs, Hugenliultz, ^ïaarby geraamd op 8500. De begrooting voor het algemeen weeshuis is mede in ontvang in uitgaaf gelijk, bedragende I4071.23J; het subsidie uit de (emeentekas ten behoeve van die instelling wordt begroot op/ 12500. i Tot onderzoek dier begrootuigen splitst zich de raad in drie pe|»fdeelingen, volgenderwijze lste afdeeling, de heeren Maalsteed en Haagsma. des 2de afdeeling, de heerende Lange, de Breuk, van Ktlckhoven, „'M'Janzen en van Stryen. J* 3de afdeeling, de heeren: Boomsraa, Werendlijn Smit, Jelgersma tDen Zur Muhlen. 15; De vergaderingen dezer afdeelingen zullen, elk onder voorzitter- i/fchap van een der leden van het Dag. Best., successivelyk gehouden ""worden den 21, 22 en 23 dezer. ,s Er wordt overgegaan tot de benoeming van een plaatselijk muziek- ut'meester met 13 stemmen wordt gekozen de heer H. A. Elgbers, thans muziekmeester te Bolsward. Er was één briefje in blanco ingekomen, en. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een Commissaris '2>van het ziekenhuis en de apotheek, in de plaats van den heer r H. Slot. Op de voordragt van het Dag. Best. zyn geplaatst de heeren dr*WKrol en dr. D. Hellema. lo.f Met 10 stemmen wordt gekozen de heer Krol; er worden 4 ii stemmen op den heer Hellema uitgebragt. Er wordt tevens eene benoeming gedaan ter voorziening in de "■''vacature in de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs, mede door het aanstaand vertrek van den heer Slot ontstaan. Op de voordragt waren geplaatst de heeren P. C. de Winter en dr. J. A. Lamping. Laatstgenoemde wordt gekozen met 8 stemmen6 stemmen werden op den heer de Winter uitgebragt. Br wordt gelezen eene missive van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, houdende herinnering, dat de termjjn, waarvoor door Z. M. den Koning vergunning is verleend om in deze gemeente verbruiksbelastingen te heffen, met ultimo April 1869 zal zyn verstreken en dat, indien met het heffen dier belastingen zal worden voortgegaan, het noodig is om eenigen spoed te maken met het nemen van een besluit daartoe, opdat dit besluit, met opgave van redenen voor die bestendiging, aan de hoogere goed keuring kan worden onderworpen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten om dit stuk in behan deling te nemen in de eerstvolgende vergadering, opdat de leden intus- schen met de begrooting voor het volgende jaar kunnen kennis maken. Er wordt gelezen een adres van den heer J. H. Polak, dans- onderwijzer alhier, houdende verzoek om te worden belast met het geven van dans-onderwijs aan de kweekelingen van 's Rijks Normaal school alhier, en mededeeling van den aanbouw van een lokaal nabij den Stationsweg, geschikt voor onderscheidene doeleinden, als vergaderingen, het houden van verkiezingen, enz. Op voorstel des Voorzitters wordt ook omtrent deze missive besloten haar te behandelen in de volgende vergadering, waarin de begrooting voor 1869 aan de orde is. Er wórdt gelezen eene missive van den heer A. J. H. Beeloo, houdende kennisgeving, dat hij, wegens zijn aanstaand vertrek, ge noodzaakt is zyn ontslag te vragen als lid van het Bestuur der Plaatselijke Teekeuschool. Óp voorstel des Voorzitters wordt besloten den heer Beeloo dank te betuigen voor zyne bemoeyingen ten nutte van genoemde inrigting, en in eene volgende zitting over te gaan tot de vervulling der bestaande vacature. Niemand der leden verlangt meer het woordde vergadering wordt daarop gesloten. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOTING der INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente voor het dienstjaar 1869, gisteren aan den Gemeenteraad aan geboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en een afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Bnrgemeester. den 15 September 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 September. Een matroos die gisteren van Amsterdam naar hier en aan boord was gekomen van het koopvaardijschip de Houtvaartheeft in den afgeloopen nacht gepoogd van boord te gaan, langs het touw dat aan den wal bevestigd was. De man was vermoedelijk beschonken en zoo is hij aan het touw blyven hangen met het hoofd iu het water en verdronken. Een groot getal werkende leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier zal a. s. Maandag van hier vertrekken om de manschappen te begeleiden, die aan den Nationalen Scherpschutters-wedstrijd te 's Hage zullen deelnemen. Zr. Ms. stoomschip Djambi, bestemd voor de reis naar Oost- Indië en Japan, heeft jl. Maandag een proeftogt gemaakt, die goed voldaan heeft; het loopt 10 mijlen. De zeildag is bepaald op den 21 dezer. Z. M. de Koning heeft voor den aanstaanden wedstrijd van scherpschutters te' 's Graveuhage, ten geschenke aangeboden drie zilveren milieux de table Aan de belangrijke collectie geschenken voor dezen wedstrijd ingekomen, is alzoo waardiglijk de kroon opgezet. Z. M. de Koning heeft tot parkwachter aangesteld de heer Dinkhuyzen, gepetis. onderofficier bij de Marine, te Apeldoorn woon achtig; met bepaling, dat genoemde beer in gemelde betrekking de uniform der mariniers zal dragen. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl Leeuw, den opperschipper T. Suk, behoorende tot het vaste corps dek- en onderofficieren der Nederlaudsche zeemagt. Aan den heer P. Spanjaardt, gewezen yker der maten en gewigten te Alkmaar, is verleend eeu pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van 781; aan den heer J. Brouwer, gewezen hoofdonderwijzer te Cocksdorp op Texel ten bedrage van 305 's jaars, met intrekking van het pensioen van 285 hem verleend. Tot predikanten bij de Prot. Gemeenten in Nederl. Indië zijn benoemd de heeren G C. Klerk de Reus, pred. te Heilo, J F. Tliieme, prftl. te YVytiaaarden, en P. Heering, pred. te Steenwijkerwold. Ter kennis van de militaire officiereu der zeemagt, die zich op non-activiteit bevinden, wordt gebragt, dat zy door het centraal eoraité van den Nederl. Weerhaarheidsbond zijn uitgenoodigd tot het deelnemen aan den algemeenen Scherpschutters-wedstrijd, welke van den 21 tot en met den 26 dezer te 's Gravenhage zal gehouden worden. Het IVeekblad van bei Regt van jl. Maandag, bevat een belangrijk arrest van den Hoogen Raad, den 11 Augustus jl. gewezen. Daarbij is beslist, dat by de schadeloosstelling wegens onteigening ten al gemeenen nutte, ook de schade in aanmerking moet komen, welke het gevolg is niet van de onteigening zelve, maar van de uitvoering van het werk, ter zake waarvan de onteigening wordt gevorderd. Volgens informatiën is het nog niet geneeskundig bewezen, of de heerschende ziekte onder de paarden de ware kwade droes is, en zal dit thans onderzocht worden. De Staatscourant behelst het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, op Maandag den 21 dezer. Men schryft ons van Cocksdorp, op Texel, dd. 15 Sept. „Zondag 13 dezer was voor de Herv. Gemeente te Cocksdorp een dag van waar genoegen. Haar vorige leeraar, de wel-eerw. zeer gel. heer R. A. van Deurseo, thans predikant te Purmer, trad voor haar op en hield, naar aanleiding van Matth. IX 9 (waar van alleen de woorden „volg mij") een treffende en hartelijke toespraak. Een talryke schare vulde reeds tijdig het kerkgebouw, en bewees daardoor hoezeer men belangstelde in den te verwachten redenaar; een stilte, die ons vergunde om ieder woord van zyne lippen op te vangen, heerschte terwijl hij sprak; en een blij genoegeD, zigtbaar op ieders gelaat, toonde dat men zeer voldaan huiswaarts keerde. De Heer der gemeente spare den beminden man nog lang tot heil en zegen van velen." Jl. Vrijdag middag is op het zeestrand, ruim een uur ten noorden van het dorp Zandvoort, het lijk van een Israëlitischen koopman, te Leiden te huis behoorende, gevonden, met sporen van eene gewelddadige aanranding. Den vorigen namiddag had die persoon, Maurits de Vries gebeeten, in welvarenden toestand zicb van Zandvoort langs het strand op weg begeven naar Beverwyk. De zaak wordt door de justitie onderzocht. Jl. Zaturdag vervoegde zich eeQ landbouwer by den geweer maker v. S. te Delft, omseen geweer terug te halen, dat eenige reparatie had moeten ondergaan. De boer liet het slot werken, om zich te overtuigen of het geweer thans goed in orde was, toen het, tot beider groote ontsteltenis, eensklaps losbrandde en het schot hagel, waarmede het geladen bleek te zijn, gedeeltelijk in de borst van v. S. teregt kwam. Het schijnt dat nog eenig sas op het schoorsteentje heeft gezeten en door het neervallen van den haau is ontploft, waardoor het schot ontbrandde. Onvergeeflijk roekeloos is het, dat men een geladen geweer ter herstelling bij den geweermaker brengt, maar onvoorzigtig ook van den geweermaker, die niet eerst onderzoekt of een geweer, dat hij onderhanden neemt, geladen is. De heer J. J. Molenbroek, griffier ter stedelyke secretarie te Delft, heeft jl. Zondag den dag gevierd, waarop hij zijnen 60jarigen diensttijd als ambtenaar ter secretarie vervuld heeft. Te Oud-Beijerland is door het luik heen op den algemeen geaebteu kantonregter geschoten, die gelukkig een oogenbiik zyn plaats verlaten had, en daaraan waarschijnlijk alleen te danken had dat hij niet gedood werd. Terstond na het voorval werd een revolver gevonden in de vensterbank van het woonvertrek van een zaakwaarnemer, die sleehls twee huizen van den kantonregter woont. Van dien revolver waren nog 5 loopen geladen, het 6de schot werd gemist. De by den kantonregter gevonden kogel scheen gelijksoortig te zijn met de anderen. Buiten het hoofd van de policie om is de Rijksveldwacht van elders gerekwireerd. De plaatsvcrv. kantonregter is het gebeurde aan den officier van justitie te Dordrecht gaan mededeelen, en door dezen is reeds een onderzoek in loco gedaan. Een gehouden verhoor van den zaakwaarnemer Schijnt echter voor alsnog niet tot eene gewenschte opheldering te hebben geleid. Voor het Prov. geregtshof van Friesland stonden jl. Maandag teregt W. Spelleken, oud 26 jarenJ. C. von Schenk, oud 28 jaren; G. H. Schafstal, oud 35 jaren; allen in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerd, beschuldigd van diefstal met braak, gepleegd ten huize van den landbouwer Bottema, te Roodkerk, na hunne ontvlugting uit het tuchthuis in de maand Junij II. in vereeniging met den later verdronken Schultz. Na de verdediging door mr. Y. Fockema, advocaat te Dockum, ambtshalve raadsman der beschuldigden, heeft het hof de feiten bewezen verklaard, en hen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren, te ondergaan na het einde van hunnen tegenwoordigeu straftijd, die voor twee nog ongeveer 15, voor den derde nog omstreeks 26 jaren bedraagt. Het corps officieren der dd. schutterij te Leeuwarden is jl. Maandag een bezoek gaan brengen aan de legerplaats bij Milligen. Door het Prov. geregtshof in Drenthe is D. T., gebroen te Delft, tot 6 jaar en B. A. C., geboren te Amsterdam, tot 5$ jaar tuchthuisstraf veroordeeld, beiden wegens het als kolonisten te Veen- huizen schrijven van brandbrieven aan den burgemeester van Assen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adelborst lste kl. J. C. van de Kasteelc. dienende op het schroefstoom schip Djambi, wordt met den 20 dezer maand op non-activiteit gebragt. De kolonel N. Mac Leod, koinm. van liet reg. Grenadiers en Jagers, is benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van Z. M den Koning. De kapt. L. C. de Fremery, van het 5de reg. Infanterie, is op nóo-activiteit gesteld; bij het 5de reg. Infanterie is benoemd tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom vau rang) de lste luit.-adj. J. D. Saueicssig, van het 8ste reg. Te Antwerpen heeft weêr een petroleumbrand gewoed. Het ligtcrschip Jeune Angustemet petroleum geladen, raake in brand de wegvloeyende brandende petroleum dreigde overal brand te zullen yeroorzaken. Gelukkig werd dit voorkomen, tot een tweede ligter met 120 vaatjes petioleum bereikt werd Deze geraakte ook in brand, maar dreef gelukkig weg, en brandde rustig uit, zonder verdere schade te veroorzaken Keizer Napoleon heeft by het verlaten van het kamp vau Chalons lot zyu generaals niets gezegd, omdat „de dagbladeu aan zijn woorden hoe gematigd ook, eeue oorlogzuchtige bedoeling zouden toeschrijven." De dagbladen moeten zich zeer vereerd gevoelen, dat de Keizer der Franschen zoo veel gewigt aan hun oordeel hecht, eD dat hij, opper- bevelhebber vau het leger, spreekt of zwijgt ter wille van de pers. Nu hij zyne woorden daarvan laat afhangen, zou men geneigd zijn te gaan gelooven, dat hy ook zijne daden naar het oordeel der pers zal gaan regelen en zich oDthouden van maatregelen tegen den geest van het volk, uit vrees dat de dagbladen ze zullen afkeuren. Van die zyde is de deferentie van den Keizer voor de dagbladen een aangenaam verschynsel. Maar er ligt toch ook eenige kinder achtigheid in, dat een Keizer zich weerhouden laat om te spreken, uit vrees dat men zijne woorden verkeerd zal uitleggen. Die vrees verraadt dat het geweten niet zuiver is. Wanneer Keizer Napoleon werkelyk den vrede wil, dan zou hij zeer goed woorden kunnen vinden, die dit op eene ondubbelzinnige wijze uitdrukten en tcu overvloede met daden die woorden kunnen bevestigen. Thans nu hij aarzelt om, hoe gematigd ook, liet leger toe te spreken, moet men juist het tegendeel onderstellen en gelooven dat zijne toespraak, zoo hy ze hield, niet slechts de dagbladen tot onderstellingen zouden leiden, maar regt zouden geven om iets anders van den Keizer te verwachten dan hij zoo gaarne zou willen doen gelooven. Mogelijk evenwel was de geheele verontschuldiging waarom hij niet sprak slechts een voorwendsel en zweeg de Keizer, omdat hij niets wist te zeggen. De dagbladen, die reeds zoo veel op hun geweten hebben, konden dat weinige er nog wel by dragen. Voor zijn vertrek heeft de Keizer aan eiken regements-kommandant een revolver in étui ten geschenke gegeven en tien revolvers onder de officieren van eik regement doen verloten. Voor de reis der Koningin van Engeland naar Schotland, die jl. Maandag avond ongeveer te 7 ure is ondernomen geworden, zijn door de spoorweg-maatschappijen der lijnen, waarvan H. M. gebruik zal maken, als gewoonlyk, uitgebreide maatregelen genomen voor de veiligheid, de rust en het gemak der Koningin. Eene loods- locomotief zal den koninklijken trein op een afstand van 15 minuten voorgaan; aan al de stations moet het voorbijgaan van den trein terstond naar de voorafgaande en de opvolgende station getelegra feerd worden, en de lijn moet 20 minuten vóór de aankomst en 20 minuten na het vertrek van den trein geheel vrij gehouden worden. Gedurende den nacht zal aan geen der stationsgebouwen, die de trein aandoet, iemand worden toegelaten. De Neue Freie Presse leverde dezer dagen de volgende statistieke opgave: In Engeland staat het aantal moordenaars tot de geheele bevolking als 1 tot 675,000; in Nederland als 1 tot 163,000; in den Noord-Duitschen Bond als 1 tot 100,000; in Oostenrijk als 1 tot 77,000; in Spanje als 1 tot 4000 en in den Kerkelyken Staat als 1 tot 750. De Daily News heldert het rampvolle nieuws uit Ecuador en Peru op door aan te merken, dat ile aardschokken de geheele streek ten westen der Andes vau Aricn iu Peru tot aan Ecuador door- golfdeu, en dat deze streek in de geschiedenis als aan aardbeving M

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1