1868. N°. 129. Zondag 25 October. 26 Jaargang. fg binnenland. buitenland! ff Uitgever A. A. BAKKER Cz. AP" J HELDERSCHE EN NIEDWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 October. Er is uit Spanje nog geen bepaald nieuws te vermelden, waaruit dijken kan in hoedanigen zin de vraag zal worden beantwoord, (elke regeringsvorm zal daar verkozen worden. Onderscheidene pededeelingen worden er gedaan, waaruit blijkt, dat de leden der joorloopige regering gestemd zijn voor een monarchalen regerings- torm. In een brief van maarschalk Serrano zegt dat hoofd der EFierolutie, dat de constitutioneele regeringsvorm het best overeen lomt met den tegenwoordigen tijd, den geest van het volk en de £r (mstandigheden waarin Spanje verkeert. Het ontbreekt in de dagbladen en buitenlandsche correspondentiën genjiet aan verhalen omtrent pogingen, welke door de tegenwoordige (jgjpaaosche bewindslieden en anderen aangewend zijn en bij voort- luring aangewend worden om de geziodheid te polsen der vorstelijke personen, die als candidaten voor den ontledigden troon van Koningin Isabella worden genoemd. Naar meu beweert zou Koning ||T Ferdinand, de vader van den regerenden Koning van Portugal, lllr' eeuige personen, die zich met dat doel bij hem hadden aange beld, gezegd hebben„Wilt gjj mij weder den last van eene kroon ipleggen Begrijpt gij dan niet, dat ik mijne kroon tegen een BDama-hoed verwisseld heb, omdat de kroon mij te zwaar drukte? jie (vervolgde hij, uit zijn venster op de wingerden in het verschiet 75jrjjzende), ik ben thans wijngaardenier geworden, en ik kan zonder rootspraak verzekeren, dat het gewas, hetwelk ik verkrijg, voor treffelijk is. Is dit niet verkieslijker dan bemoeijing met de staat- unde, die veelal slechts wrange vruchten afwerpt?" Diezelfde arschheid van de candidatuur zou, volgens de Londensche Interna- door Prins Napoleon aau den dag zijn gelegd. „Even als iocletianus te Salona (zou hij aan den heer Sainte-Beuve hebben 208pschreven) wensch ik voortaan slechts kool te planten. Aan staat- unde wordt door mij niet meer gedacht." Door sommige, der revolutie ongenegen bladen is de generaal herhaaldelijk beschuldigd geworden van den toeleg om zich jjielven de kroon van Spanje op het hoofd te plaatsen. Een Madridsch veriorreapoodent Zegt deswege: „Ik meen van het vertrouwen, waar- Bede de graaf van Reus mij vereert, geen misbruik te maken, waljndien ik verklaar, uit den eigen mond van dien even regtschapen sis rondborstigen krijgsman de verzekering vernomen te hebben, 5QÜat het hem aangewreven voornemen nooit bij hem is opgekomen. ,50.'„Indien mij immer (zeide hij tot mij) door een zamenloop van 17,omstandigheden die kroon mogt worden aangeboden, ik zou dan ,50,]iever op nieuw en voor altijd mijn innig geliefd vaderland verlaten, nQtldan zulk een aanbod aan te nemen."" Onder de verdere grieven, ggWelke de clericale bladen tegen den generaal Prim aanvoeren, be- ïghoort ook, dat hij zich steeds door een Koninklijk eskorte van 0 ahuzaren laat volgen. „Doet hij dit (zeggen de bedoelde bladen) 8 2voor zijne persoonlijke veiligheid, dan beleedigt hij het souvereine ird'volk, hetwelk men ongeschikt verklaart om eeuig kwaad te plegen. Is het uit trotschheid en praalzucht, dat Prim aldus handelt, dan maakt hij zich aan eene onvergeeflijke magtsaanmatiging schuldig; der want het Spaansche volk alleen is Koning." 1" De Gaceta behelst eene circulaire van den heer Lorenzana, Bn; minister van buitenlandsche zaken, aan de vertegenwoordigers van ;Me Spanje bij de vreemde mogendheden, waarin de redenen, die tot de .enrevolutie hebben geleid, worden uiteengezet, zijnde: de regering der laatste twee Vorsten, die een treurig schouwspel voor het volk '"igeweest was, en waaronder het geld der schatkist werd verspild, en ks'voorts de groote ondankbaarheid der gouvernementen. In dat stuk wordt verder gezegd, dat de vreemde mogendheden geene reden hebben om wegens de omwenteling vrees te koesteren. De heer Figuerola, minister van financiën, heeft een decreet uitgevaardigd, en waarbij het slaan van nieuwe mnnt wordt bevolen, zoodat Spanje j zal kunnen worden beschouwd als zich te hebben aangesloten aan 1(j' de in 1865 tusschen Frankrijk, België, Italië en Zwitserland gesloten ■er conventie. De junta heeft aan de regering het stichten van strafkoloniën voorgesteld. Zij heeft besloten, een nationalen scherp- ischutlerswedstrijd in te stellen. De minister van oorlog heeft bij een decreet gratie verleend aan de krijgslieden, die deelgenomen hebben aan de beweging van 1866. Bij een ander decreet is de vereeniging van Vincentius da Paulo opgeheven. De meeste der iprovinciale junta's zijn ontbonden. De junta te Barcelona heeft de beweegredenen opgegeven, die haar er toe brengen om te blijven bestaan. Prim is een man van middelbare grootte, en, in weerwil van zijn 52 jaren, ziet hij er uit als een veertiger. Zijn haar is zwart zijne gelaatstrekken zijn in den hoogsten graad innemend, en, ze mogen al niet zoo trotsch en fijn zijn als van generaal Serrano, ze spreken van het diep gevoel van een beschermer van het volk en van de vrijheid, van een lieveling van geheel Spanje. Prim heeft in al zijne bewegingen en in zijn geheele manier van zijn, iets buitengewoon eenvoudigs en innemends. Bjj alle triomfen en eer betuigingen verloor zijne houding geen oogenblik iets van de haar eigene kalmte en bescheidenheid, wat bij het trotsch en eergierig karakter van den Spanjaard nog al iets beteekent. In de dagbladen van Barcelona leest men de volgende verklaring eejier commissie van leiders der democratische partij: „Het volk, dat een Koning zoekt om door hem te worden geregeerd, verlaagt zich zelfhet maakt zich gelijk aan een slaaf, die rondloopt om een meester te vinden. Spanje kan niet anders zijn dan een eed- génootschappelijke republiek. Juist ons land, Catalonië, met zijne aloude privilegiën, met zijn krachtig en koen volkskarakter, met zijne arbeidzaamheid en zijnen afkeer van te leven op kosten der staatsbegrooting, heeft al wat het behoeft om zich zelf te regeren zoo goed ais de beste staat van Amerika." Gisteren avond had in het lokaal Tivoli de eerste winter-vergadering j plaats van het Departement Beider der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Nadat de voorzitter, de heer G. E. Bron, vooraf een gepast woord tot opening had gesproken, vervulde de heer D. Dekker de spreekbeurt met de voordragt van een zijner Texelsche novellen, getiteldde Waarzegster. De eerste bijdrage werd geleverd door den heer Bron in het gedicht: Eduard de derde voor Calait, van de Buil. Verder droeg de heer Weber voor het dichtstuk George Uarris. Hierna werden de werkzaamheden van deze vergadering door den voorzitter gesloten. Aan G. D. Hagenaar, commies 3de kl. bij 's Rijks belastingen, is een pensioen verleend van 443 's jaars. Tot klerken bij den Rijks-telegraaf zjjn o. a. benoemd: de heeren C. Kroon Jbzn., te Wieringen en C. Schuit, te Hoorn. Men kent thans de voornemens der regering omtrent de ont- boeijing der drukpers van de banden welke haar knellen in de gedaante van zegels. Deze belasting, welke ruim 7 ton opbrengt en waaraan ieder meê betaalt die dagbladen leest, wenscht de regering te doen vervangen door eene verzwaring der invoerregten op de thee met 15 op de 100 pond, benevens eene belasting op tabak, als mede de verhooging van de belasting op de sterke dranken. Bjj de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen ontwerpen van wet: 1°. tot herziening der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten; 2°. tot afschaffing van het registratieregt van buitenlands gebouwde zeeschepen; 3°. tot wijziging der wet op het regt van successie en van overgang bij overlijden. Beroepen te IJsselmonde, de heer H. J. James, pred. te Broek-op-Langendijk. Aangenomen het beroep naar Noord-Scbarwoude door den heer M. Buijs, te Callantsoog. Door het scherpschutters-corps te Schagen is op Zondag 18 dezer weder eene schietoefening gehouden in de schietbaan te Noord- Scharwoude. Door 15 schutters zijn 120 schoten gedaan, waarvan 67 treffers. De Sckager Courant een deel van hare Tijdsbeschouwingen aan de oppositie in Nederland, besluit zulks met de volgende opmerkingen „Gelukkig echter voor het tegenwoordig ministerie, heeft zulk eene oppositie, die altijd op hetzelfde neder komt, hare vervelende zijde. Hoe men die oppositie ook kruide met geestigheden of pepere met hatelijkheden, het blijft toch een spijs, waarvan men, als zjj ons iederen dag wordt voorgezet, gaat walgen. Altijd patrijzenzegt de Franschman, „gedachtig aan het bekende verhaal, om aan te duiden, dat de lekkerste spijs, als men ze iederen dag moet eten, op het laatst niet meer smaakt. De oppositie-bladen moesten dit bedenken, en eindelijk eens andere spijzen aan hunne geabonneerden voorzetten, daar toch anders de vurigste bestrijders van het tegen woordige ministerie uit verveling welligt de Arnhemsche Courant ter hand zullen nemen." De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten, dat met 1869 aldaar de accijns op het geslagt zal ophouden. Dezer dagen is nabij Hilversum een daggelders-woning afge brand, waarin zich 4 kinderen eu 2 geiten bevonden, welke allen in de vlammen zijn omgekomen. De ouders waren afwezig. Jl. Woensdag is dr. Blank, een der gewezen gevangenen van Koning Theodorns, om welke de welgeslaagde Abessioische expeditie is ondernomen, in de Presbyteriaansche kerk, aan het Haringvliet te Rotterdam, voor een zeer talrijk publiek opgetreden. In eene uitgebreide rede heeft de spreker eene menigte feiten en omstandigheden medegedeeld, zich daarmede voornamelijk ten doel stelleo, het karakter te doen kennen van den blocddorstigen Koning, en in het licht te stellen, dat de oorzaak van Theodorus' dood voornamelijk deze ge weest is, dat hij niet dulden kon dat Koningin Victoria, eene vronw, hem de wet stelde. Van Koning Theodorns gaf genoemde spreker de volgende karakterschildering. Hij was beurtelings vleijend en dreigend, des morgens beleefd, als hadde hij ziju opvoeding in beschaafde landen genoten, terwijl hij na den eten een bloeddorstigen tijger gelijk scheen, als hy tal van menschen soms gruwelijk liet dooden of met eigen zwaard vermoordde. „Wat gebeurde dan toch tusschen die ochtend- en avondaren, waardoor die man en Koning alle zelf beheersching verloor en den voorlaatsten dag zijns levens nog op eenige passen afstands van waar spreker stond, die van die vreeselijke menschenslagting getuige was, 307 weêrlooze gevangenen liet vermoorden, nadat hij zelf het eerste tiental met eigen hand afmaakte tot hij vermoeid het verdere bedrijf aan zijne dienstknechten overliet? Wat gebeurde er dan toch om die woede te verklareo? Wel, een dood eenvoudige zaak. Koning Theodorns was eiken middag dronken. Niets meer maar ook niets minder. „Spreker herhaalde dit meermalen in zijne mededeelingen en schetste zeer aanschouwelijk hoe de Koning soms bij de bezoeken, die hij hnn maken kwam, met de fleech onder den arm binnen kwam, gevolgd door dienaren die het meerder benoodigde droegen. Toen zijn einde daar was, andere berigten hebben dit gemeld, bet werd niet door dr. Blanc herinnerd, vond men bij bet lijk van den Koning een hoorn of veldüesch, nog gedeeltelijk met rum gevuld; de laatste teug daaruit, was ook voor hem de laatste dnivelsteug, om zijn leven nis zelf moordenaar te eindigen 1 „Koning Theodorus en zijne wreede geschiedenis is voorbij, maar wat de drank hem maakte, blijft voor iedereen ter leerling geboekt. Id Abessinië of in Europa en Nederland, mankt de sterke drank, in welken vorm ook misbruikt, van den menscb een onmensch, hetzij Koning of bedelaar, hetzij rijk of arm, en.... door den verkoop van dien drank des verderfs, geniet de regering van Nederland in 1868 een inkomen van dertien miliioen gulden op hare staatsrekening." Ingevolge ontvangen uitnoodiging, heeft dr. Foek, die met den heer M. Wolff Mnz. te Amersfoort de directie der op te rigten Maatschappij' voor Zijdeteelt in Nederland vormt, dezer dagen aan Z. M. den Koning Op het Loo de monsters van zjjde vertoond, in zijne bijzondere inrigting van zijdewormen gesponnen. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. Donderdag A. Geiliet, oud 40 jaren, zadelmaker, wegens moord op een 16jarig meisje gepleegd, veroordeeld tot de doodstraf. Wie Vlissingen in een jaar niet gezien heeft, kan zich moegelijk een denkbeeld vormen van het diepe verval dier stad en den achter uitgang der ingezetenen. Waar vroeger leven en beweging was, is alles nu doodsch en stil. De schoonste huizen staan onbewoond zelfs het prachtige en rijk gebouwde huis der admiraliteit, met grooten en kostbaren tuin, een waar paleis prijkt met een bordje: „Dit huis is te huur." Niets is hier van ongeluk en tegen spoed verschoond, en alsof dit alles niet genoeg verpletterde, komt er nu nog bij, dat het korps Mariniers, bijna 300 man sterk, ons zal verlaten. Jl. Donderdag reeds vertrokken 50, den 1 Nov. 80, en zoo vervolgens, om te Amsterdam en te Hellevoetsluis te worden ingedeeld, zoo dat die beiangerijke steun ons weldra geheel zal ontvallen. De laatste trein van Groningen naar Harlingen liep jl. Woensdag niet verre van het station Hardegarijp op een veewagen, die door de bedienden halverwege op de rails voor den trein bestemd was geplaatst geworden. Ofschoon de trein zijn grootste vaart miste, werd de wagen verbrijzeld en de leerling-machinist door de stukken gekwetst, hoewel men hoopt niet belangrijk. De inspecteur was spoedig uit Leeuwarden ter hulp. De trein is een paar uren te laat te Harlingen gearriveerd; overigens zijn er geene onheilen voorgevallen. De Friesche Crt. de zaak HasselmanHuet besprekende, zegt o. a. het volgende: „Wij stellen, dat ergens een bediende in een winkel de zaken van zijn patroon behartigt; er komt een handwerksman, die reisgeld vraagt om zich buitenlands te begeven en de bediende geeft bet hem gulweg uit de toonbankslade. Door zijn patroon geïnterpelleerd over zijn eigendunkelijke handelwijze, verontschuldigt hjj zich met te zeggen: „Heb ik gedwaald, dan deed ik het ter goeder trouw." Is die bediende te verontschuldigen? Neen, want hij was verant woordelijk voor zjjn doen en laten en de patroon zal hem ongetwij feld het weggegeven geld in zjjn loon korten." Zoo als onzen lezers bekend is ontving de heer Busken-Huet 3000.uit 's Rjjks schatkist voor den overtogt naar Java. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. P. 3. RozenwalJ, dienende als 1ste off. op het ram- achip de Buffel, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en op gemeld ramscbip vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. C. H. Bogaert, thans dienende op het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. De luit. ter zee late kl. L. F. H. Tnckermanu wordt met 1 Nov. a. a. op voornoemd ramtorenschip geplaatst. De Indepeniance Beige beklaagt zich over het groote aantal Jezuiten en andere monniken die thans uit Spanje in België komen wonen, en tevens over de aanhoudende aangroejjing van het aantal kloosters in België. Als een bewijs, dat het vaarwater op de Schelde nog geenszins verzandt (gelijk voorspeld was geworden), wijst Vindépendance op het feit, dat eenige dagen geleden een Belgisch koopvaardijschip, hetwelk nagenoeg 24 voeten diepgang had, zonder last gebroken, noch van ligters gebruik gemaakt te hebben, in de haven van Antwerpen is binnengeloopen. In een dorpje van het noorden van Belgic heeft verleden week een brand gewoed, die op een zeer zonderlinge manier is ontstaan. Een knecht van een boer ging des avonds tegen elf ure naar den stal om de paarden voeder te brengen en zette op den grond zijn slecht gesloten lantaarn neer, waarin een aangestoken vetkaars zat. Op eens begon het licht te dwarrelen, de knecht keek om en wie beschrijft zijne verbazing, toen hij een grooten rat met de kaars zag wegloopen? Hij vervolgde bet dier te vergeefs. Een uur later, toen al de bewoners der hoeve reeds ter ruste lagen, brak er een brand uit in den hooizolder, waarin de rat met zijn prooi gevlugt was en de geheele stal, die gelukkig van het woonhuis gescheiden was, brandde af. Of de rat, de stichter van den brand, meê verbrand is, wordt niet gezegd. Le Monde, een katholjjk dagblad van Parijs, vermaant het Fransche gouvernement om de katholijke Christenen in het Japan- sche rijk te beschermen, inzonderheid Fransche zendelingpredikers, zoo er in Japan mogten zijn die door de geloofsvervolging getroffen wierden. Le Monde wijst op het door Engeland in Abessinië gegeven voorbeeld, en meent dat eene demonstratie van de Fransche zeemagt, die in de Japansche wateren vereenigd is, toereikend zou zjjn om den gewenschten indruk bij de Japansche vorsten te bewerken. De Times behelst een telegram uit Noord-Amerika, waarin wordt medegedeeld, dat de conservatieven ontmoedigd zijn, en dat de verkiezing van den generaal Grant tot President als zeker beschouwd wordt. De gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft den 22 dezer te Liverpool, waar hg door het gemeentebestuur ontvangen en een feestmaal te zjjner eere gegeven werd, een to - spraak gehouden, waarin hij de verzekering gaf, dat het laatste punt van geschil betreffende de Alabama-kwestie zijne oplossing nabij is. Onder de aanwezigen bevonden zich lord Stanley en de heer Gladstone. Eerstgenoemde zeide, dat Engelands buitenlandsche politiek ten doel heefthandhaving van den vrede, onthouding van alle aanrandings plannen, eerbied voor de internationale regten. „Denkt geheel Europa zoo," vervolgde de minister, „dan kan een einde komen aan de ontzaggelijke militaire toerustingen, die een smaad zijn voor de beschaving van Europa. Worden die wapeningen echter voortgezet, dan zullen de geldmiddelen der landen er zwaar onder lijden. Europa is geneigd de gevaren van den toestand te overdrijven. Een onzijdige bemiddeling kan vaak tot voordeel strekken. De toekomst is wel niet zoodanig, dat zij volstrekt geen bekommering wekt, maar men mag hopen, dat elke staatsman een afkeer van oorlog gevoelt." Ten slotte bevestigde de redenaar de door Reverdy Johnson gegeven verzekeringen. De heer Gladstone zeide, dat de verandering der oude regeringsbeginselen in Europa het beste middel is om oorlog te voorkomen. De heer W. Evring, directeur van een Presbyteriaansche Zondagschool te Bessbrook, digt bij Newry, had een pond sterling beloofd aan diegenen zijner leerlingen, die 6000 verzen van den bijbel gedurende 52 Zondagen uit het hoofd op zon zeggen. Een klein meisje van Bressborough, miss Annie Morrison, leerde ze van buiten en van 23 Oot. 1867 tot 14 Oct. 1868 werden door haar 7581 verzen opgezegd. Dat is het juiste getal verzen van het Nieuwe Testament, uitgezonderd de laatste hoofdstukken van de Openbaring van Johannes. Aan de officieren van het 10de Hannoversche legercorps is verboden lorignetten of knijpbrillen te dragen. Dezer dagen is te Linda, nabij Neustadt, de vrouw van een schaapherder in den ouderdom van 97 jaren overleden. Haar echt genoot, die reeds 107 jaren oud is, beeft met haar 79 jaren en 1 maand in gelukkigen echt doorgebragt. Te St. Petersburg is het aantal herbergen zeer toegenomen. In 1862 telde men er 460, thans 2500. Als een bewjjs, dat het met de vervolging der Christenen in Japan ernst is, wordt in een der Japansche bladen van 21 Aug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1