1868. N°. 132. Ut Zondag 1 November. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ur, HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." 5( Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. gi Abonnementsprijs per kwartaal1.30. 41 franco per post - 1.65. 1 - Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1t regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 3 November vertrekt de Oost- 8 Indische mail over Triest. 10 8 6 HELDER en NIEUWEDIEP, 31 October. Het Engeische brikschip, dat 11. Zaturdag nacht op deu Zuidwal was geraakt, is eergisteren avond vlot geraakt en den volgenden morgen in het Nieuwediep gebragt. Z. M. heeft de benoeming van den beer C. Francis, burgemeester van Hatingcarspel, tot secretaris dier gemeente bekrachtigd. ij H. M. de Koningin der Nederlanden beeft aan het zeeraaus- - huis te Dover een gift van 10 p. st. doen toekomen, als bewijs "J van ingenomenheid met die stichting, en naar aanleiding van de omstandigheid, dat de bemanning van een Nederlandsch wrak te an d Dover is aangekomen cn in bet zeemanshuis is opgenomen op het- ober zelfde oogenblik, waarop H. M. te Dover aankwam. H. K. H. is gisteren uit Torquay te Plymouth aangekomen. jr;a. H. M. zal de voornaamste plaatsen in den omtrek dezer stad bezoeken. HH. KK. HH. Prins en Prinses Prederik en Prinses Marie worden a. s. Zondag Damiddag vaA hunne buitenlandsche reis op het „Huis de Paauw" terug verwacht. Ook Nederland heeft het voorloopig bewind van Spanje erkend. Aan het prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1°. het bouwen eener nieuwe school en onderwijzerswoning te Nanërna, gemeente Assendelft; minste inschrijver de heer A. J. Leent, te Beverwijk, voor ƒ8289; 2°. het bouwen eener nieuwe school mJ en onderwijzerswoning in den Anna-Paulowna Polder, gemeente Zijpe; minste inschrijver de heer J. Ott, te Anna-Paulowna Polder, voor/7995. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is ter vergadering 0 bijeengeroepen tegen Maandag den 2 Nov. a. s., ten 3 ure. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn bij het onderzoek van bet t. VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrootiog (Oorlog) de zaken der landsverdediging druk besproken. Onderscheidene leden drongen aan op wijzigiog der schutterij- wet. Ook waren er, die aandrongen op eeoe betere verhouding der scherp- a.._aa.a»n.'n.'nr.nn tsvt Unl lo„„. ,1 e.„t,..*S-ft U -1 agai Coei ,75^ 18 schuttera-vereenigingen tot het leger en de schutterij. Vrij algemeen werd 'aangedrongen op inkrimping der cavalerie, omdat de waarde van dit wapen in gQ de laatste oorlogen gebleken is niet meer zoo groot te zijn. Eene hervorming der Kon. Militaire Academie te Breda werd dringend noodzakelijk geacht, Ca vooral met het oog op de voortdurende ongeregeldheden aldaar. Ook de kosten dezer instelling werden verbazend hoog genoemd; nu het aantal cadets vermin- derd is, zijn die kosten, per hoofd berekend, weder vrij aanzienlijk gestegen. 3g Vooral eene vergelijking met het Instituut voor de opleiding van adelborsten te Willemsoord valt zeer ten nadeele der Kon. Militaire Academie uit. De verplaatsi°o der Geneeskundige School van Utrecht naar Amsterdam werd door f eenige leden met ingenomenheid begroet. Algemeen betreurde men de over- j haasting, waarmede de regering daarbij was te werk gegaan. Eenige leden D kwamen op nieuw op tegen het verpligte ter kerk gaan van de soldaten, waarin zij eene schending der grondwet meenden te zien. De vrijheid, die er thans bestaan zou, is slechts schijnbaar. Wie niet ter kerk wil gaan, wordt gedu rende de daarvoor bestemde uren in de kazerne geconsigneerd. Bij het onderzoek van het IXde Hoofdstuk der Staatsbegrooting (Koloniën) werd door verscheidene leden het oordeel geuit, dat de toestand ouzer bezit tingen aan de Kust van Guinea in het kort verslag over deu toestand der o- koloniën veel te gunstig wordt voorgesteld. Zij meenden, dat daar werkelijk jP gevaar bestaat voor de handhaving van ons gezag en voorzagen reeds eene kostbare expeditie, die veel geld en menschenlevens zou kosten, zonder uit- komsten op te leveren. Eenige leden stonden de meening voor om deze be- ïud ZI^n8» even a's de k°l°nie Cura9ao en onderhoorigheden, los te laten. u Een hevig cmweder, jl. Woensdag morgen over Alkmaar en p omstreken losgebarsten, heeft op onderscheidene plaatsen ten platte lande brand doen ontstaan; o. a. is een vlasmolen te Graft totaal sten afgebrand en in de Schermer de bliksem geslagen in de kap van Ntl een molen, welke, reeds vlam gevat hebbende, evenwel nog in tyds is gebluscht. Ook de molen tusschen den Oudendyk en de Beets 90 werd getroffen en twee zoons van den molenaar, de een 24 en de tra ander 21 jaren* oud, te bed liggende, werden door den bliksem gedood. Te Zaandam is de bliksem in de pelmolen de Prinses geslagen en totaal afgebrand. Voorts hebben nog drie molens aldaar schade bekomen, zonder echter in brand te vliegen. Verder is het onweder op verschillende plaatsen ingeslagen. O. a. te Delfshaven in een branderij, die afbrandde; te Woubrugge in 2 watermolens en te Aarlanderveen in 1, die allen uitgebrand zijn; ook te Abbebroek 'g'1 in de Herv. kerk, te Moordrecht en te Kapelle a/d IJssel in den 1 watermolen; op de drie laatste plaatsen werd het vuur gebluscht. M Te Grosthuizeu sloeg de bliksem in den dorpstoren. Men schrijft ons uit Terschelling dd. 28 October: „Terwijl ik deze regelen schrijf, is ons eiland waarschijnlijk weder door eene ramp getroffen, zooals wij in Dec. van het vorige jaar te betreuren hadden. Men vreest hier namelijk dat de loodsboot u°. 4, met hare equigage, in den storm die hier in den nacht van Zaturdag op Zondag 11. zoo vreeselijk woedde, zal zijn verongelukt. De verslagenheid, welke, wat God geve 1 misschien spoedig voor blijdschap zal plaats maken, is hier groot, zeer groot. Twee zulke groote rampen in een zoo kort tijdsbestek, zijn voor ons arm eiland eene te zware beproeving. Negen vrouweu zijn binnen een jaar tijds weduwen, 27 kinderen hebben in dat tijdsbestek hunne vaders, hunne verzorgers verloren. Toen ou9 in het vorig jaar de eerste ramp trof, was het ongeveer 33 jaar geleden, dat eene hier te huis behoorende loodsboot verongelukte, eu thans 52 10 bipnen één jaar tijds twee loodsbooten. Onwillekeurig rijst bij menigeen de gedachte op: zoude door het bestuur van loodswezen ook te veel van het loods personeel worden gevergd, met het oog JöVop de ondoelmatigheid der hier in gebruik zijnde loodsvaartnigen Op die vraag meen ik een toestemmend antwoord te kunnen geven: zie hier ae zaak. Het wordt door ieder erkend, dat het district Terschelling van zeer ondoel matige loodsvaartnigen wordt voorzien, welke bij hevige stormen niet alleen ongoschikt 'zyn om zee te bouwen, maar ook om, wanneer zij bij slecht weder op lager wal bezet geraken, de ruimte op te zoeken. steeds zendt men ons elders buiten dienst gestelde, of zooals sommigen meënen, afgekeurde rinkelaars, vaartuigen welke, volgens eenparig oordeel van deskundigen, slechte zeilschepen zijn, waarmede men bij eenigzins slecht weder volstrekt geen hoogte kan honden, hetwelk, zullen zij aan het doel beantwoorden, een hoofdvereischte is. Een loodsvaartuig toch, dient in snelheid minstens met ieder ander vaartuig te kunnen wedijveren. De loodsrinkelaars, althans de hier bestaande, worden door de oudste'kofschepen voorbijgezeild. De wet ,wil, dat de loodsvaartnigen gednrcnde hunnen kruistogt, welke drie weken dnuH, inet binnen zullen komen. Ik heb eerbied voor de wetten^ doch wraak het, dat men Vaartuigen als onze rinkelaars, trots alle stormen, in see wil houden. Verlangt men dat onze loodsen in zee zullen zijn, welnu, dat men hun dan ook goede vaartuigen gevel i Van hen te verlangen dat zij met sober uitgeruste en voor de dienst in, niet buiten de zeegaten, bestemde, of liever geschikte vaartuigen, hunne buitendien reeds moeijelijke en min aangename dienst zullen verrigten, is geen eer voor ons gouvernement en een zware verantwoordelijkheid voor den man die geroepen is, de wet ten uitvoer te leggen, niet blindelings, doch met inachtneming der locale omstandigheden. Ik durf verder te gaan en te beweren, dat, bij dezen voortgang, binnen weinige i jaren, het grootste gedeelte der bevolking van Terschelling zal bestaan uit i weduwen en vaderlooze kinderen, zoo er niet spoedig ingrijpende veranderingen in de dienstregeling over het loodswezen alhier aan het hoofdbestuur worden voorgedragen. De inspecteur alhier, die evenzeer als de schrijver dezes, in gemoede overtuigd is, dat de bestaande rinkelaars voor de zeedienst ongeschikt zijn, bevindt zich tegenover deze zaak in eene moeijelijke omstandigheid. Hij toch dient het gouvernement met zijne ervaring en locale kennis voor tc lichten en bij herhaling j op het zenden van andere, betere vaartuigeu aan te dringen. In afwachting dat men aan zijne wenschen voldoet, is het zijn pligt, in het belang van het loodspersoneel zooveel mogelijk concessies te verleeneu en het i zooveel in zijn vermogen is, aan het gevaar te onttrekken. I Wanneer men hoort dat de in het vorig jaar verongelukte rinkelaar met een gebroken hanepoot naar zee is gegaan, en bovendien dat vrees voor straf, de loodsen heeft doen besluiten om a tont pris in zee te blijven, daar het hunne beurzen niet voegt, nu eens ƒ30, dan eens 15 en een andere keer weder 7.50 boete te betalen, waartoe zij volgens de bestaande voorschriften om de geringste overtredingen worden veroordeeld; dan vordert de zaak een spoedige voorziening." Volgens lieden morgen ontvangen telegram was van genoemden loodsboot nog niets bekend. Red. Eergisteren is te Petten een schip gestrand, waarvan de opvarenden zijn gered, behalve de kapitein en zijne vrouw, die bij de ramp zijn omgekomen. Deze hadden zich, terwijl de manschap zich in het want zocht te bergen, in de kombuis begeven en hebben daar hun einde gevonden. Uit Sehagen wordt berigt, dat het vaandel, dat eenige jonge dames aan de weerbaarheids-vereeniging aldaar ten geschenke zullen geven, is aangekomen. De keurige bewerking van het vaandel worden door ooggetuigen zeer geroemd. Het doek is van oranje-zijde, het wapenschild van keel, kerskleurig rood en de roos van goud. Alles doet maker, besteller en geefsters eer aan. Aan de harddraverij, jl. Donderdag te Beverwijk gehouden hebben 12 paarden deelgenomen. De prys, een fraaije zilveren inkt koker, is gewonnen door deo heer Barendregt, te Barendrecht, met Mariame, bereden door den pikeur J. de Boer; en de premie, een dito trancheer-toestel, door den heer G. Eecen, van Oud-Carspel, met <fe Vlieg, bereden door C. Eecen. Te Amsterdam is het plan opgevat, het Vondelspark, dat zoo uitstekend bevalt en geheel door particuliere bijdragen is gevestigd, te vergrooten tot aan den Amstelveenschen weg. Daartoe zal weder 130,000 noodig zijn. De commissie roept de bijdragen in van alle burgers. Jl. Woensdag avond werd in het gebouw Diligentia, te Amsterdam, de rouwplegtigheid gehouden ter nagedachtenis van mr. Jacob van Lennep, den diep betreurden overleden voorzittenden meester der vrijmetselaars-loge Willem Frederik. Te Rotterdam wandelde jl. Dingsdag avond een 18jarig meisje, met regenmantel en hoed op de daken; zjj scheen naar beneden te willen springen, uit waanzin of door Amor gedreven. Men maakte zich gereed haar op te vangenintusschen kwam de policie, om haar weder in huis te geleiden. De heer Graaf Maurin Nahuijs, te Utrecht, de onvermoeide voorstander van de munt-eenheid, heeft de voldoening gehad een eigenhandig schrijven te ontvangen van den maarschalk Serrano, President van het voorloopig bewind in Spanje, gedagteekend Madrid 23 October 1868, waarbij hem wordt berigt, dat de Spaansche minister van financiën het decreet heeft uitgevaardigd, waardoor voor Spanje het munt-systeem is aangenomen, (munt-conventie van 22 December 1865, gesloten tusschen Frankrijk, Italië, België en Zwitserland,) waartoe reeds verscheidene natiën zijn toegetreden. Uit Leeuwarden wordt van 29 Oct. jl. geschreven: Betreffende de arrestatie van de twee laatste der ontvlugte gevan genen verneemt men, dat gisteren ochtend omstreeks 6 ure in de nabijheid van Buitenpost twee personen werden gezien, die Spelleken en Seip voorkwamen te zijn. Zij sloegen den weg naar Augus- tinusga in. Spoedig werdeo zij achtervolgd door H. Banning, hout zaagmolenaarsknecht te Buitenpost, en werd van hunne verschijning kennis gegeven aan den burgemeester van Achtkarspelen, die dade lijk aan de vervolging deelnam, gevolgd door de policie en tal van ingezetenen van Buitenpost. Al spoedig was men de ontvlugten op het spoor eo nam de jagt een aanvang. Spelleken en Seip want zij waren het de vervolging bemerkende, namen den terugtogt aan ten zuidoosten van Buiteopost, liepen daarop over den straatweg en zetteden koers naar de zoogenaamde Kollumer bosschen, waar zjj eene schuilplaats dachten te zullen vinden. Wegens het al nader en nader komen van hunne vervolgers, achtten zij 't echter niet geraden daar te vertoeven, weshalve z(j de vlugt voortzetteden over de landen naar Veenklooster. Hier had men hen letterlijk ingeslo- j ten en was aan ontkomen niet te denken. Inmiddels hadden de burgemeesters van Kollumraerland, Nieuw-Kruisland en Danta- 1 madeel, van de jagtparty in kennis gesteld, er mede met ijver aan deelgenomen. Spelleken werd eindelijk door Melle de Vries, van Veenklooster, en Seip door Melle Boersma, van Buitenpost, gevat, waarna zij door een groot getal hunner vervolgers naar Veen klooster gebragt, en daar aan den burgemeester van Knllummerland en de policie overgegeven werden. Van daar trahsporteerde men hen in een rijtuig naar Buitenpost en vervolgens per spoortrein naar deze stad. Geljjk te denken is, waren zij uitgeput van ver- moeijenis en ontbering, daar zij van Zondag af geen noemenswaardig voedsel hadden gehad. De militaire wacht aan het tuchthuis is nu sedert eenige dagen met 1 korporaal en 6 man en bovendien gedurende den nacht met 1 sergeant 2 korporaals en 10 man, tot het doen van rondes, ver sterkt. De geheele wacht bestaat daardoor thans uit ongeveer 60 man. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Oost- en West-Graftdijk door den heer S. J. Andriessen, predikant aan den Up. Drietal te Zierikzee: de heeren H. J. Gillot, te Assendelft; P. C. van Wijk, te Barchem c. a., en O. Geers, te Rijp. Drietal te Rijswijk P. Beekman, teSassenheimA. R. Ruiterschild, te Oegstgeest, en J. van Doesburgh, te Zuid—Zij pe. Ds. A. van Laer Jr. nam jl. Zondag afscheid van zijne gemeente te Oosterland op Wieringen, met eene rede naar 2 Cor. 1 13 en 14. Op morgen, Zondag 1 November, zal Z. Eerw. te Egmond aan Zee bevestigd worden en zijne intrede houden. Ds. G. C. Klerk de Reus, te Heilo, nam jl. Zondag afscheid van zijne gemeente wegens vertrek naar Oost-Indië, met eene rede naar Matth. XIV 22-31. Ds. J. la Verge, predikant te Hensbroek (classis Hoorn), heeft besloten zijn ambt neder te leggen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit.-kolonel E. G. Bube, van het 3de reg. Infanterie is, overeenkomstig zijn verzoek, in afwachting van nadere beschikking, op non-activiteit gesteld. Bij den plaats, staf i9 benoemd tot majoor plaats, comm. 3de kl. te Zntphea, de kapt. 1ste kl. J. J- Reiche, van het Zdc reg. Infanterie, thans gedet. bij het koloniaal werfdepot. Bij het wapen der Infanterie zijn benoemdtot majoor de kapt. late kl J. J. baron MelviU vau Cnrubce, van het wapen, thans op non-activiteit; bij het 6de reg. tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van raag) de lste luit. G. J. Sas, van het Instr.-Bat.bij het 7do reg. tot majoor de kapt. late kl. G. J. Engelen, van hot reg. Grenadiers cn Jagers. De aanslagen op de Lanterne van den heer Roohefort aan de Fransch-Belgische grenzen worden ijverig voortgezet. Eenige dagen geleden werden aldaar twee reizigers bij hunne aankomst op de Fransche grenzen streng gevisiteerd en vond men twee exemplaren van dat blad bij hen. De beambten spraken van niet minder dan voorloopige arrestatie der reizigers. Een Belgisch voerman ging juist voorbij en vroeg wat er gaande was. Men antwoordde hem, dat men twee reizigers had aangehouden,' die met twee Lanternes in Frankrijk waren gegaan. „Hoe is het mogelijk," riep de koetsier uit! „Ik werd eenige dagen geleden bekeurd als reizende zonder lantaarn (lanterne); hoe ik het nu voortaan aan moet leggen, weet ik waarachtig niet." De Fransche Moniteur bespreekt in zijn overzigt de discussie in de Oostenrijksche Rijksraad-oommissie, gehouden over het bepalen der legersterkte op 800,000 man. Het officieële blad zegt, dat in dit cijfer niets gelegen is hetwelk niet in verband staat met het cijfer der bevolking van Oostenrijk en met de positie van dit rijk in Europa. De bedoelingen en inzigteu zijn volkomen vredelievend. De Oostenrijksche regering en de ten eenenmale bevredigende toestand der algemeene politiek, uit het oogpunt der wederzijdsche gevoelens en wederkeerige betrekkingen der mogendheden, gedoogen dat de beraadslaging, die eerlang geopend zal worden, van louter technischen aard zy, met vermijding van alles dat geschikt zou zijn de openbare meening te verontrusten, die voortaan gevestigd is op den toestand van vrede en rust waarin Europa thans verkeert. Volgens een bij het Parysche blad la Patrie uit Lima ontvangen particulier schrijven, is op de kust van Peru een vaartuig, aan boord waarvan zich een bedrag van drie millioen francs aan giften voor de noodlijdenden door de aardbeving, benevens een aantal genees- heeren, liefdezusters en ziekenoppassers bevonden, met man en muis vergaan. Alleen drie matrozen hadden er het leven afgebragt. Deze ramp had echter slechts tot een nieuwen prikkel aan de liefdadigheid verstrekt, en kort daarop was op nieuw eene bezending van 4 millioen francs en een aanzienlijke voorraad benoodigdhedeu in natura uit Lima naar de geteisterde streken afgezonden. Volgens la Oironde, van Bordeaux, heeft bij den verkoop van den wijnkelder van het beroemde laatstelijk door de gravin Duchatel bezeten Chateau-Lafitte zulk eene mededinging bestaan, dat voor een gedeelte van den voorraad van naar dat landgoed genoemden wijn (en wel voor bet gewas van 1811) de ongehoorde prijs van 121 fr. per flesch betaald is geworden, terwijl het overige van 35 tot 70 fr. per flesch heeft opgebragt. De hoogste bieder is geweest de eigenaar van het Hotel des Princes, te Bordeaux, wiens voor naamste mededingers waren de directeuren van het Café Anglais en van het Café Riche, te Parijs. De reeks van voorhanden en verkochte gewassen liep van 1797 tot 1864. Het landgoed zelf is voor de som van 4-i millioen fr. door een der heeren Rothsehild gekocht geworden. Koningin Isabella, de Koning (haar gemaal) en haar gevolg, bestaande uit 54 personen, zullen Pau verlaten cn worden den 6 November a. s. te Parijs verwacht, alwaar twee naast elkander staande en reeds lang onbewoonde hotels bij de Avenue der Champs- Elysées, toebehoorende aan mevr. de Montaillenr, voor hen gehuurd zijn en met den meesten spoed gemeubeleerd worden. De heer Sothera heeft met zijn schouwburg-gezelschap van Liverpool eene vertooning gegeven voor de krankzinnigen in een gesticht by die stad. Hy verklaarde dat de krankzinnigen zeer aandachtig geluisterd en de zinspelingen goed verstaan hadden en dat hy zelfs niet altijd een zoo verstandig publiek had. De KölnUche Zeitung, die de Spaansche revolutie warm verdedigt, bevat bet volgende De heer Victor Hugo antwoordt aan de republikeinsche bladen van Madrid, die hem zijn oordeel over de Spaansche revolutie gevraagd hebben, dat hetgeen van den feniks verdicht wordt, waar is van het Spaansche volk: dat het, namelijk, uit zijne asch herrijst. „Zal dit zijn," vervolgt hij, „om klein of wel om groot te worden? Spanje kan thans zynen rang hernemen, Frankrijks en Engelands gelijke worden. Zal het dit zeldzame aanbod der Voorzienigheid, die eenige gelegenheid aangrijpen of verloren laten gaan? Waartoe zou eene monarchie meer op het vasteland dienen? En hoe vernederend voor Spanje, onderdaan te worden van een Koning, op zijne beurt onderdaan der mogendheden! Treedt Spanje uit zijne revolutie als monarchie te voorschijn, dan is het klein staat het als republiek daaruit op, dan is het groot. Het kieze thans!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1