1868. N°. 133. Woendag 4 November. BINNENLAND. 59J 5'i 391 8l| HELDERSUHE 3?S, IN NIEUWEDIEPER COURANT, 774 15# lof 1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdao- en Zaturdag namiddag. 12| Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. „W ij huldigen het goed e." Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 5 dezer vertrekt de Oost-Indische 202mnil over Darseille. ijke HELDER en NIEUWEDIEP, 3 November, lotaj Door een stations-arbeider alhier is van dit jaar voor de tweede ilatifaaal, van denzelfden grond, aardappelen van goede grootte en kwaliteit geteeld. In de vorige maand vertrok van hier de heer A. J. H. Beeloo, i li' lie gedurende de laatste jaren de betrekking van hoofdingenieur bij lal le Directie der Marine alhier had vervuld. Bij zijn vertrek onder- afrond genoemde hoofdofficier onderscheidene blijken van achting en 'PPe renegenheid. In getrouwe pligtsbetrachting mogt hij voorzeker kelen tot navolgenswaardig voorbeeld verstrekken. De heer II. G. Jansen, tot gemelde betrekking alhier benoemd, 0,-aanvaardde die op gisteren. Reeds vroeger was de heer Jansen als ingenieur bij 's Rijks werf alhier werkzaam. 210! Qe stuurman T. Bakker, van de zeevaartkundige school van L*klcPen heer A. J. Leijer alhier, is jl. Zaturdag te Amsterdam als rQj^jpperstuurman geëxamineerd en toegelaten. 's Jaarlijks worden in het wintersaizoen in het gebouw op de Vischmarkt in de Nieuwstad, Vrijdags om de 14 dagen, volks- Pfroorlezingen door onderscheidene sprekers gehouden. De eerste dier ezingen in dit saizoen zal plaats hebben op a. s. Vrijdag 6 Nov. des avonds ten half acht ure, waaneer de heer L. V. Ledeboer Az. roor belangstellenden zal optreden. Wij vertrouwen, dat ook gedurende •gslflezen winter een talrijke opkomst van het publiek zal toonen koezeer deze gelegenheid om iets goeds te hooren wordt gewaardeerd. P De heer M. L. van Gelder alhier heeft zich aangeschaft een tieuwen duikertoestel, vervaardigd naar eene nieuwe constructie door den heer Sieuwerts te Londen. Dezer dagen zijn alhier proeven genomen met dezen toestel, die allergunstigst zijn uitgevallen. De heer Cd. Busken Huet verkeerde bij het vertrek der mail uit Oost-Indie 19 September jl., in blakenden welstand. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het onderzoek van het Vde Hoofdstuk der Staatsbegrooting (Binnen 1. 'pefeken), ontleenen wij de navolgende bijzonderheden De vraag naar de v*kvensckelijkkeid van de al of niet oprigtiug van een nieuw departe ment voor openbare werken werd in verschillenden zin besproken. Tegen het hooge eindcijfer dezer begrooting werden onder scheidene bedenkingen geopperd. Voor onderwijs en telegrafie was bezuiniging zeer wenschelijk. De kosten voor het nieuwe telegraaf- '°'#kantoor te Amsterdam, voor het Paviljoen te Haarlem en meer ^anderen getuigden niet van den bezuinigingsgeest, waarvan de minister van Financiën had gewaagd. In ééne afdeeling werd ««aangedrongen op herziening van de wet op de Nationale Militie, naar het gevoelen van eenige leden vooral hierom gebrekkig, omdat zij de beschikking over eene altijd strijdvaardige magt niet of niet re[ genoegzaam verzekerde. rei Meer algemeen nog werd het wenschelijke eener nieuwe schutterij- laj wet in het licht gesteld. Men vroeg naar het verslag over den "etoesland der fabriekskinderen. Ook werd er gevraagd naar de vorde- j,.ringen der werkzaamheden van de drinkwater-commissie. Vele ijj; leden gevoelden zich teleurgesteld, omdat in deze begrooting niets Mo voorkwam omtrent de verbetering der haven te Harlingen. De ver- D.) schillende spoorwegongelukken in den jongsten tijd werden ter spraak ;'eJ gebragt. Evenzeer werden er klagten aangeheven over de kost- 11baarheid van het middelbaar onderwijs. Aangenomen het beroep naar 's Hage door ds. Bryce, pred. te Alphen a/d Rhgu. Jl. Vrijdag avond hebben zich te Rotterdam, tengevolge der jjl mishandeling van een paar jongens door de politie een paar dagen Dij te voren, velen uit de lagere klasse vereenigd, om schreeuwende, ui, joelende en de politie uittartende de stad door te loopen. De troep ns werd grooter en grooter; de politie hield zich echter kalm, ook toen aan het kantoor van den waterschout de glasruiten werden a ingeduwd. Tegen middernacht ging de massa van zelf uiteen. De ongeregeldheden in die stad hebben zich jl. Zaturdag herhaald eu van lieverlede een ernstiger karakter aangenomen. Eene zeer groote volksmenigte nam daaraan deel en heeft de verschillende politie-bureaux en ook het stadhuis letterlijk belegerd; steenen zijn opgebroken en daarmede de ruiten dier gebouwen verbrijzeld, zoodat 0 van het raadhuis letterlijk geen ruit meer heel is. Ook vele part! 0| culiere huizen zijn beschadigd; lantaarnpalen zijn uit den grond gerukt, en op de Hoogstraat zijn de trottoirs vernield. De geheele politiemagt was op de been en maakte gebruik van de wapens. 0 Ten 4 ure des nachts zijn er 2 escadrons cavallerie uit 's Hage Aan een meer uitvoerig berigt dezer aangelegenheid, voorkomende iu de Nieuwe Rott. Ort., ontleenen wij de volgende bijzonderheden De ongeregeldheden, gedurende eenige dagen voorgevallen, hebben Zaturdag avond en nacht een zeer ernstig karakter aange nomen. Tot omstreeks acht ure was het nog overal tamelijk rustig, doch op dat uur begon er langs de Hoogstraat weer een oploop, f. 'die, weldra in verschillende andere straten gevolgd werd door zamen- or S^fiolingen, waarbij onder uitbundig getier onophoulelijk de politie l op'-»llerlei wijze werd uitgetart. Het rumoer nam daarop gestadig meer.eu-'meer toe, ten gevolge waarvan onderscheidene ingezetenen, uit v'rëès dat het volk huone huizen zou binoeudringen, de winkels sloten;De heeren burgemeester en wethouders met den secretaris - der^gemegnte vertoonden zich op verschillende plaatsen, om het volk J. lot rast .aan te manen, doch het tumult bad spoedig zulk eene uitgebreidheid verkregen, dat die aanmaning in het gewoel der massa'verloren ging. Later in den avond concentreerde zich het rumoer meer bepaaldelijk naar de zijde der Kaasmarkt, alwaar ten laatste, onder een oor- verdoovend geschreeuw, een aanval werd gedaan op het politie bureau én het stadhuis. Dit begon met het werpen van steenen, die hiér en "daar uit de straat opgebroken, naar de ramen van het bureau geslingerd werden. De aldaar aanwezige politie scheen aan vankelijk daarin nog geen aanleiding te vinden om van scherp gebruik te maken, maar weerde zich slechts met het plat der sabels, waarop het volk, blijkbaar in den waan dat de policie niet met het scherp der sabels durfde werken, met alle kracht op het gebouw aandrong. De agenten maakten daarop gebruik van al de wapenen, die zij te hunner beschikking gereed hadden en bragten het door eene vereenigde charge zoover, dat de geheele markt in een oogen- blik als het ware was schoongeveegd. Toen evenwel brak het rumoer eensklaps zooveel te heviger uit. Men kon in waarheid zeggen dat het steenen regende, zelfs zóó dat de agenten genoodzaakt waren zich naar het gebouw terug te trekken, terwijl velen hunner door de steenen verwond werden. De menigte, daarop steeds voor waarts dringende, was weldra het gebouw binnengekomen en maakte aldaar aanstalten, om het bureau in brand te steken, hetgeen aan vankelijk gelukte, vooral toen eenige personen een kist met stroo aanbragten om de vlam dadelijk te kannen aanwakkeren. De politie, geheel opgesloten, geen middel meer ziende om het verder indringen te keer te gaan en het leven zoo duur mogelijk willende verkoopen, nam de wijk naar het bovenste gedeelte van het gebouw, waarvan zij de meuigte, door het nederwerpen van dakpannen en andere harde voorwerpen, van het gebouw trachtte af te houden. Nog zou dit welligt oiet gelukt zijn, zoo er niet van het derde kwartier (bureau Goudsebe weg) eene versterking van 48 man was komen opdagen, die onder commando van twee inspecteurs langs de Lombardstraat ooverwacbts de menigte in den rug aanviel. De in het bureau aanwezige agenten deden daarop met de aangekomeoen vereenigd een uitval, waardoor men het zoover bragt, dat de volks menigte van daar werd verwijderd. Doch hiermede was het niet afgedaan, want nu vereenigde het volk alle krachten om den inmiddels aangevangen aanval op het raadhuis voort te zetten, me( het gevolg dat aldaar weldra al de glasruiten vernield en in de beneden-verdiepingen de gordijnen afgescheurd waren, terwijl eohtec alle pogingen om door de deuren of ramen naar binnen te stormen, aanvankelijk mislukten. De agent, die aldaar binnen het gebouw de vaste wacht beeft, zich naar het politie-bureau willende begeven, hoopte zich door verkleeding onken baar te maken, doch had in de haast niet opgemerkt, dat een gedeelte van zijn sabel van onder zijn jas zigtbaar was, tengevolge waarvan hij dan ook als agent herkend en deerlijk mishandeld werd. Terwijl inmiddels, tot een sein voor de politie, de klok op het raadhuis werd geluid, werd door eenigen uit het volk de lantaarn paal op den hoek van de Hoogstraat uitgebroken, om daarmede op de ramen te rammeijen. Daarop gelukte het eindelgk een der aanvallers om het aldaar aanwezige kantoor binnen te klimmen en dat lokaal in brand te steken. Doch juist daarmede bezig zijnde werd hg door een agent gegrepen. Hierbij ontstond eene worsteling, waarbij de agent wel aan zijne hand gewond werd, doch den dader zoo stevig vast hield, dat deze weldra, met behulp van anderen, met de nog niet geblusehte papieren in de vuist in arrest werd gebragt. De ontstane brand werd ouderwijl, evenals in het bureau aan de Kaasmarkt, nog tijdig gebluscht. Voor het overige had de politie nog slechts zooveel mogelijk het aanhoudende werpen van steenen te keer te gaan. Dit bleef evenwel met het nog overige tumult tot ruim drie ure aanhouden, waarna de menigte lang zamerhand aftrok. Op verschillende andere plaatsen der stad zgn mede de lantaarns het mikpunt der steenen geweest, terwijl bij vele particulieren, vooral io den omtrek van het stadhuis, de ruiten verbrijzeld werden. Dit was evenzeer het geval met enkele ramen van het Museum Boymans, alwaar een vijftigtal agenten geposteerd stonden, die mede herhaaldelijk eene charge van de menigte hadden af te slaan, waarbg het voornamelijk gemunt was op het bureau van het eerste kwartier in de Paauwensteeg. Op het bureau van het derde kwartier werd omstreeks denzelfden tgd tweemaal achtereen een aanval gedaan, doch met goed gevolg afgeslagen. Het bureau aan den Goudschen weg bleef insgelijks niet vrij, doch ook daar was het betrekkelijk spoedig afgeloopen. Langs de Hoogstraat, den Goudschen weg, het Hang en andere straten werden insgelijks ruiten ingegooid. Ook voor het bureau vau de Nieuwe Rotterdammer Courant (waaraan we deze bijzonderheden ontleenen) stond ten 9 ure eene volksmenigte verzameld, die met bedreigingen er op aandrong, dat eene door den heer Jacob de Vletter ingezonden, doch geweigerde advertentie, geplaatst zou worden, waaraan evenwel niet voldaan is. De justitie heeft in het voorgevallene aanleiding gevonden om last te geven tot de arrestatie van den praetizijn J. de Vledder, die des namiddags uit zijne woning gehaald werd en (blootshoofd, in overhemd en op pantoffels) onder militair escorte naar de gevangenis is overgebragt. Zondag morgen arriveerde ten half 5 ure een escadron huzaren, ten 8 ure gevolgd door een bataillon en des namiddags nog door een tweede bataillon grenadiers en jagers. Dadelgk werden er piketten uitgezet. De militaire magt, ter gezamenlijke sterkte van ruim 700 man, werd door de stad verspreid. Tevens werden de vereischte schikkingen gemaakt, om, wanneer het noodig mogt zijn, nog militairen uit Delft, Gouda en andere omliggende garnizoens plaatsen te verkrijgen. In den afgeloopen nacht is te Schiedam gearriveerd eene batterij artillerie, die ter beschikking is gesteld van den militairen kommandant, om, bij noodzakelijkheid, de noodigc hulp te vcrleenen. Het brandpiket der schutterij onder de wapens zijnde, werd gedósigneerd tot wacht houden bij het raadhuis gedurende den geheelen nacht. Het corps vrijwilligers hield gedurende den avond en nacht rondom het huis van den burgemeester de wacht. Ofschoon er aanvankelijk vrees bestond voor nieuwe wanordelijkheden met den avond, is het evenwel overal rustig gebleven. Zelfs was het op de straten stiller dan op andere Zondagen. In den loop van den nacht en voormiddag zgn nog ruim een honderdtal en ook des avonds nog eenige personen gearresteerd, waarvan, naar het zich laat aanzien, 32 aan de justitie zullen worden overgeleverd. Een twaalftal agenten zijn gewond, waarvan óén tengevolge van een pistoolschot, doordien er wederzijds door de policie en de aanvallers hier en daar schoten zijn gewisseld. In het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn des nachts 9 personen gebragt, die gewond waren, 6 daarvan keerden spoedig huiswaarts. Geen hunuer had eene belangrijke kwetsuur. Daarentegen zijn vele anderen in mindere mate gewond geraakt. Men spreekt ook van dooden, doch hieromtrent is nog niets met eeuige zekerheid bekend. Onmiddellijk is men des morgens aan het werk gegaan met het herstellen der schade aan de openbare gebouwen, waartoe door sommige ingezetenen welwillend bijstand werd aangeboden. In den voormiddag waren uit 's Hage de Commissaris des Konings en de procureur-generaal aangekomen, die daarop met den generaal- majoor van Wickevoort Crommelin en het collegie van burgemeester en wethouders ten raadhuize eene langdnrige conferentie hebben gehouden. Achtereenvolgens werden jl. Zondag de volgende publieatiën afgekondigd „Medeburgers „Gedurende eenige avonden hebben er oploopen en volksverzamelingen plaats gehad, waardoor de openbare orde wordt gestoord. „Het is noodzakelijk, dat hieraan onverwijld een einde kome. „De burgemeester behoort, ingevolge de wet, dergelijke wanorde lijkheden te keeren en daartegen maatregelen nemen. „Medeburgers! „De burgerij van Rotterdam heeft zich onder alle omstandigheden steeds door een goeden en ordelievenden geest onderscheiden. „De burgemeester vertrouwt, dat de burgerij denzelfden geest ook nu door haar gedrag aan den dag zal leggen en zal willen mede werken, om de rust en orde te bewaken. „Hij maant u bij deze aan, om geen deel aan die volksoploopen, zamenscholingen of andere wanordelijkheden te nemen, en vertrouwt op uwe medewerking en ondersteuning hij de maatregelen, die hij in het belang der orde zal weten te nemen. „Rotterdam, De burgemeester van Rotterdam, „1 November 1868. Van Vollenhoven." WAARSCHUWING. De burgemeester van Rotterdam herinnert bij deze aan zijne bekendmaking van heden en de verordening, die hij tot handhaving van orde en rust heeft afgekondigd. Hg doet te weten, dat voldoende militaire magt aanwezig is, om de goedgezinde burgerij, die regt op bescherming heeft, te beveiligen maar ook tevens, dat hij het minste verzet onmiddelijk gebruik van de vuurwapens zal worden gemaakt. Hij rekent bij vernieuwing op de medewerking en ondersteuning van alle weldenkende ingezetenen, die hg bij deze inroept. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Rotterdam; Gezien de verordening, heden door hem afgekondigd, tot het ver bieden van zamenscholingen en volksoptogten. Gezien art. 187 der gemeentewet: bepaalt Art. 1. Iedere vereeniging op den openbaren weg van meer dan vgf personen zal als verboden zamenscholing worden beschouwd. Art. 2. Deze bepaling treedt in werking onmiddelijk na de afkondiging. ROTTERDAM, 2 November. In den afgeloopen nacht is de rust niet gestoord geworden. De stad schijnt in haren normalen toestand teruggekomen te zijn. Men hoopt, dat aan de gisting een einde is gekomen. Verder wordt uit Rotterdam aan het Handelsblad geschreven, dat men als de voornaamste oorzaken van die ongeregeldheden de volgende kan stellen: 1°. zgn er vele ontevreden schippers die hunne drijvende woningen door den krachtigen arm buiten de gemeente naar de Rotte zagen vervoeren, ofschoon verschillende pottenschniten, aan Duitschers toebehoorende, in de gemeente blijven, door nu hier, dan daar ligplaats te kiezen; 2°. de vele processen- verhaal, tegen fruitschippers opgemaakt, die sedert onheugelijke jaren aan de Vischmarkt hnnne waren mogten uitventen3°. ver schillende verplaatsingen van marktkramers, die zich daardoor zeer benadeeld achten, terwijl ook de kermisplaatsing Velen niet naar den zin was; 4°. de inrigting der policie, die voor het meerendeel uit niet-Rotterdammers bestaat, kostbaarder is dan voorheen en met eene vroeger ongekende gestrengheid de verordeningen hand haaft; 5°. de hooge lands- en stedelijke belastingen, die door de leening van 6 millioen nog met eene riolen-belasting verzwaard zal worden, waartegen door velen wordt te velde getrokken6°. eene brochure van Jacob de Vletter, waarin verschillende feiten voor komen, die niet publiek weersproken zgn en daarom bg het gepeupel ingang vinden. Jl. Dingsdag is te Leeuwarden eene vergadering van eeu vijftigtal moderne predikanten uit de provinciën Groningen en Fries land gehouden, tot bespreking van practische kwestiën betreffende de toekomst der moderne godsdienstige beginselen, Den 13 September, des ochtends ten 6 ure, werden de van Soerabaija naar Bali bestemde troepen ingescheept. De kolonel de Brabant rigtte te dier gelegenheid in 't Hollandsch en 't Maleisch het woord tot de manschappen; hij schetste hun de oorzaak van den strgd, beval hun aan, zich van plunderen en brandstichting te onthouden en ook nu, zooals vroeger, hunnen bekenden moed en beproefden krijgsmansgeest niet te verloochenen. Tevens herdacht de waardige kolonel het smartelijk overlijden van den majoor Meijer, en stelde aan de expeditionaire troepen in den majoor Heemskerk hun nieuwen aanvoerder voor. De toespraak kwam uit het hart van een braaf soldaat en maakte als zoodanig eea zigtbaar diepen indruk, zoowel op de Europesche als inlandsche krggers. De geestdrift der vertrekkende mauschappen was ten top gestegen en gaf zich duidelijk in kreten en gebaren lucht. De militairen hadden op de eerste prauw, welke de rivier afzakte, onze roemrijke driekleur geheschen, prgkende met de woorden: „Voor vorst en vaderlandWinnen of sterven 1" Mogen onze dapperen weldra, met lauweren bekranst, in ons midden terugkeeren, en de door hen betoonde moed heilaanbrengend zijn voor de zaak der mcnschelijkheid en beschaving. De verschillende muziekkorpsen, zoowel der schutterij als der aldaar in garnizoen liggende bataillons, lieten zich bg de genoemde inscheping beurtelings hooren, terwijl tevens de heeren officieren der schutterg in tenue hunnen ambtsbroeders van het leger bij hun vertrek een hartelijk vaarwel toebragteu.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1