1868. N°. 134. N Vrijdag 6 November. 26 Jaargang. BINNENLAND. r. AANBESTEDING. teris «El Ihieij i vai HELDERSCHE EN 1VIEUWEDIEPER COURANT. '.f „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, M°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. i68 EE n ir vent Op Vrijdag den t3 IVovember 1868, des avonds jen half zenen ure, zal aan het Raadhuis der gemeente, in vaéet openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het maken en leveren van IJÏIPOR1I- |„g KLKUÜI V U voor de Artillerie-Schutterij in deze gemeente. HDe voorwaarden der aanbesteding liggen van heden af r lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 31 October 1868. Burge neesier en Wethouders dier gemeente, STAK.V1AN BOSSE, Burgemeester. jjjj L. VERHEY, Secretaris. ta' HELDER en NIEUWEDIEP, 5 November. De jongste staatkundige berigten uit Spanje zijn weinig belangrijk. Serst wanneer er toe wordt overgegaan om de tegenwoordige voor- oopige regering door eene definitieve te vervangen, verwachten wij, fiat de berigten uit dat land weder eene groote mate van belang rijkheid zullen hebben. De Koning van Pruissen zeide o. a. in de rede waarmede hij 9 gisteren den landdag opende, dat de betrekkingen zijner regering tot de bnitenlandsche mogendheden naar alle zijden, van bevredigenden- *pen vriendschappeltjken aard zijn. 'i Ruw was het weder in den nacht tussohen jl. Dingsdag en jy Woensdagde sterke daling van den barometer deed reeds min - gunstig weder vermoeden. Op den 2 dezer teekende de barometer s middags ten 12 ure 765.11 str.ten zelfder tijde op den 3 dezer teekende hg 754.66 str. en nachts ten half twee ure daalde hij tot 748.5 strepen. De wiuddruk was vrij aanmerkelijk en bedroeg Dingsdag namiddag ten 4 ure 58 Ned. ponden op de vierkante el; des avonds ten 8 ure 35, 's nachts ten 12 ure 39, Woensdag 's morgens ten 4 ure 53, 's morgens ten 8 ure 34 en Woensdag- k-; middag ten 12 ure 19 Ned. ponden. De windrigting was meestal j^EWtW. Het weder was zeer onstuimig. Gedurende de zware buijen ije'was de zee zeer hol. De waterhoogte was op jl. Dingsdag: liEerste Ebbe 's nam. 3 ure 0.341 el onder AP. Vloed 's av. 10 1.082 el boven AP. Tweede Ebbe 's nachts 2 0.3S1 el AP. i' Vloed Woensdag 5' 's morg. 10 1.290 el AP. Ook in den afgeloopen nacht was het weder zeer stormachtig. De ii- grootste winddruk werd waargenomen 's nachts ten 2 u. 28 min., bedragende toen 65 Ned. ponden op de vierk. el. Heden morgen ten circa 7 ure was de wiuddruk nog 49 Ned. ponden. a De rederijkers-kamer Olympia zal den 18 dezer hare eerste is buitengewone vergadering in dit saizoen houden, a H. M. de Koningin heeft te Torquay een bezoek ontvangen ln van Z. K. H. Prins Jeróme Napoleon, die er met zijn gevolg is aangekomen. H. M. heeft herhaaldelijk hare hooge tevredenheid over HDr. verblgf aan 3ie badplaats te kennen gegeven, zoowel wegens de buitengewoon schoone ligging van Torquay, te regt „de Koningin van het westen" bijgenaamd, alsmede over het algemeen betoon van i belangstelling en van eerbied, dat H. H. overal ontmoet. De „nobility en gentry" des lands komen zich in grooten getale in- s schrijveu in het register der bezoekers van H. M., terwjjl de Koningin 1 daarentegen reeds onderscheidene leden der aristocratie in de om- streken van Torquay met een bezoek heeft vereerd. 8 In de vergadering der Provinciale Staten van Noordholland van jl. Dingsdag is o. a. de heer A. R. Sloos, beëedigd. De Tweede Kamer heeft de stukken betreffende de zaak van den heer Busken Huet gesteld in handen van eene commissie, bestaande uit de heerenStorm, Dullert, Kempcr, J. K. van Goltstein en Bots. De Hooge Raad der Nederlanden heeft eergisteren o. a. ver worpen het beroep in cassatie van J. van de Langeberg, zich genoemd hebbende W. Kerkhof, die door het Prov. Geregtshof in Zuidholland tot acht jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, ter zake van diefstal bg nacht iu een bewoond huis (de R. K. kerk te Wassenaar)'door middel van buitenbraak. iuklimming en binnenbraak. Beroepen: bij de Herv. gemeente te Vlissingen, ds. D. Rgnders, te Hazerswoude. Door den gouverneur-generaal van Neêrl. Indië is benoemd tot ambtenaar ter beschikking Dij de lau lelijke inkomsten en cultures, de heer E. Douwes Dekker. Het zekerheid kuuueu w.j berigten, dat de plegtige uitreiking van het vaandel aan de scherpscliutteis-vereeniging Westfriesland te j.Schagen, is bepaald op Zondag den 8 dezer, des mi l.lags ten 12 ure - r precies. Bij goed weder geschiedt de uitreiking op het Marktplein n en. bij ongunstig weder iu de zaal van het kotfijnuis van den heer ,'A. Steenmui) aldaar. l)e gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijne zitting van jl. -/^Zaturdag afwgzeud oeschikt op een adres van het Departement Alkmaar a der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, om eene subsidie van 630, ten behoeve van hare bewaarschool. Door het ontberen van die hulp zal de school met 1 April e. k. moeten worden opgeheven. De' gemeenteraad van Zaandam heeft besloten zich tot den minister van Binnenl. Zaken te wenden, met verzoek om aan de Wetgevende Magt voor te stellen om Zaandam hoofdplaats van een i afzonderlijk kiesdistrict te maken. To*£ hoofdonderwijzer te Zaandam is benoemd n°. 1 van het zestal, zijflie de heer L. Westenberg, te Meppel. Te Amsterdam is gisteren uitbesteed het maken van over- dekkingskappen over de monitors de Krokodil en de Tijger aan den heer H. Rietsnijder, voor 15,747. De Amsterdamsche Kon. Nederl. Beijersch Bierbrouwerij, die Arnhem met goud bekroond werd, heeft te Havre de zilveren medalje behaald; en in den Moniteur de la Brasserie wordt het Amsterdamsche bier beter genoemd dan het Neurenburger, Straats burger of Weener. Te Amsterdam is het prospectus verschenen voor de leening van 6,500,000 ten behoeve der kanaalmaatschappij. De leening wordt ingeschreven a 4 pCt., in obligatiën van 1000, met onvoor- waardelgken waarborg van rente en aflossing door den Staat der Nederlauden. De inschrijving vindt plaats teu kantore der Amster damsche kanaalmaatschappij op 10, 11 en 12 dezer. De prjjs der uitgifte is 87 pCt. Een der Leidsche akademie-burgers heeft dezer dagen gezeten in eeu cales met vier paarden bespannen en vergezeld van twee parauimfen, allen in gala, zjue crediteuren bezocht ter betaling van het hun toekomende. Men is van meening, dat vele Leidenaars zouden weusehen, dagelijks een vierspan met zoodanig doel voor buuue woning te zien stilhouden. Naar men met zekerheid verneemt, is dr. J. C. Zaalberg voornemens zgne predikdienst weder te aanvaarden op Zondag 15 November e. k., des voormiddags ten tien ure, in de Willemskerk. De eerste, op hem vallende beurt, namelijk de namiddagdienst in de Kloosterkerk op Zondag 8 November e. k., zal worden waar genomen door ziju broeder, den heer W. Zaalberg, predikant te Bergum. Bij die gelegenheid zal hij echter zelf de doopplegtigheid bedienen. De eerste vergadering der vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap, die den 30 October jl. te 's Gravenhage gehouden werd, was gewijd aan de bespreking van: „De verbetering van het lot van den soldaat." De heer M. W. C. Gori, stelde de geenszins nieuwe, maar daarom toch niet minder ware klagt op den voorgrond, dat er niet genoeg gedaan wordt om vrijwilligers te verkrijgen en herhaalde hier de bekende argumenten, dat, om vrijwillige dienst neming aan te moedigen, men moet beginnen het lot van den soldaat, zoo in als na de dienst, te verbeteren. Spreker stond uitvoerig stil bij de tegenwoordige wijze van reerutering, kazernering, de voeding en de kleeding van de manschappen. Ten opzigte van de kazernering wensehte spreker vervanging der tegenwoordige voor de gezondheid hoogst nadeelige kazernen door andere, beter ingerigte verblijven. Met betrekking tot de voeding deed hij den wensch kennen de soep en de rattatouille af te schaffen en de manschappen daarvoor gebraden vleesch in de plaats te geven. Vooral van de soep verklaarde de heer Gori zich een bepaald tegen stander. Door het koken wordt het vleesch onverteerbaar, terwijl met het wegnemen van het schuim de voedzame bestanddeelen ver loren gaan. De heer Bosscha trok later partjj voor de soep en waar schuwde voor overdrijving, daar het aan de soepkokerijen in den winter in den regel niet ontbreekt aan belangstelling van het publiek. Verder wensehte de heer Gori eene betere verdeeling der eeturen over den dag en eene wijze van aanschaffing der bereiding en toe diening der levensmiddelen te zien volgen, die het meest de gezondheid van den soldaat zal bevorderen. De voeding moet verder plaats hebben voor rekening van het rgk. Spreker wees vervolgens op de heerschende onreinheid onder den militairen stand, waarom hij zeer het maken van bad-inrigtingen zou aanbevelen. Het dragen van wol en baai, het verstrekken van meer sokken, het afschaffen van den shakot en vervanging door eeu ligter en gemakkelijker hoofddeksel en het meer zorg besteden aan het schoeisel, beval die spreker zeer aan. Maar de zorg voor het verbeteren van het lot van den soldaat, bepale zich niet alleen tot zijne dadelijke behoeften. Men lette ook op zijne toekomst. Daarom beval de heer Salvador aan, om hier te lande, evenals in Frankrijk geschiedt, een zeker getal betrekkingen jaarlijks voor gepensioneerde militairen te reservereu. De kwestie der voeding gaf nog al aanleiding tot debat. De heer Stolbert meende o. a. dat de tegenwoordige voeding niet zoo slecht is als de heer Gori bet had doen voorkomen, want de miliciens, zagen er gewoonlijk, na eenige weinige maanden onder dienst te zgn geweest, altijd veel beter uit dan toen zg in dienst kwamen. AmhCrt.) Gelukkig is de rust te Rotterdam verder ongestoord gebleven, zoodat de batterg Veld-Artillerie, te Schiedam gestationneerd, om, als het noodig mogt zgn, hulp te verleenen, niet heeft behoeven op te rukken. Alleen zijn nog eenige persooen, die de verordening op het passeren der straten niet wilden eerbiedigen, in arrest genomen. De policie heeft strengen last bekomen, om de welgezinde burgers met beleefdheid te behandelen; en op klagteu, welke daaromtrent mogten inkomen, zal ernstig gelet worden. Op de Igsten, door den heer F. 's Jacob en eenige andere inge zetenen ter teekeuing gelegd, om zich beschikbaar te stellen als vrijwillige rustbewaarders, hadden zich jl. Dingsdag avond reeds meer dau 950 personen iugeschreven. Door bestuurders der Altademie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappeu is aan al de ouders der leerlingen vau die inrigting eene circulaire gezonden, wuariu wordt gewezen op het veroordeeleus- waardige, dat die leeiltugeu de eerste aanleiding tot het uitbarsten der wauordeiijkhedeu geweest zgn, waarin het vertrouwen wordt uit gedrukt, dat de ou ters zullen medewerken om herhaling te voorkomen, en waarin ten slotte wordt te kennen gegeven, dat, mogt de van de ouders verwachte hulp niet geschonken worden, de bestuurders zich genoodzaakt zouden zien, de lessen voorloopig te sluiteu en de leerliugen, die zich verder aan de bedoelde ongeregeldheden schuldig maken, voor altijd van de lijst te schrappen en niet meer tot de lessen toe te laten. Het oude-mannenhuis tot verblgf der te Rotterdam aanwezige Infanterie aangewezen zijnde, waaronder ook de voor de lessen der Akademie van Beeldende Kunsten bestemde localen, ziju die lessen voorloopig gestaakt. De N. R. Ct. zegt, dat de bedrijvers der ongeregeldheden zeiven voor hunne handeling geene reden weten op te geven, en dat van de menigte geene leus vernomen is, die de oplossing kan geven van het gebeurde. Genoemde courant spreekt nog van den „overmoed van enkelen," waartegen de autoriteiten met ijver blijven waken, maar deze schijnt bg de overige Bevolking geen weerklank te vinden. Evenzoo onder zoeken de autoriteiten met naauwgezetheid alle klagten die inkomen. Een oogenblik had te Rotterdam de aankomst der te Schiedam gestationneerde veld—artillerie daar eergisteren ongerustheid gewekt, maar het bleek weldra dat de batterij Rotterdam slechts passeerde om dadelijk weer naar Schiedam terug te keeren. De burgemeester van Rotterdam heeft aan den hoofdcommissaris van politie eene missive gerigt, waarin aan het personeel der politie hulde en dank wordt toegebragt voor de loffelijke wijze, waarop het zich in den nacht van Zaturdag op Zondag van «ijn pligt heeft gekweten en waarin tevens met aandrang er op gewezen wordt, dat, zoo de politie verpligt is tegen overtredingen te waken en met standvastigheid te handeleu, zij daarentegen, in haar omgang met de burgerij, die zij geroepen is te beschermen en te beveiligen, bescheidenheid en welwillendheid behoort in acht te nemen, vooral niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot daden van geweld over te gaan, nimmer willekeur te plegen, noeh te plagen of onnoodig te bemoegeljjken. Deze missive is door den hoofd-commissaris van politie, bij dag order, ter kennis zijner onderhoorigen gebragt. De N. R. Ct. voegt aan hare berigten betreffende de oproerige beweging deze opwekking aan hare stadgenooten toe: „Laten wg er voor zorgen, dat deze ongeregeldheden geen verder gevolg hebben en alleen blijven staan in de geschiedenis van het Rotterdam van den lateren tijd. Heeft men klagten, hetzjj tegen de policie, hetzij tegen wien ook, en om welke redeu, dat men zich wende tot de bevoegde magt, en men zal, als men regt heeft, regt verkrggen. Maar men wachte zich op te staan tegen het gezag, tegen de wet, tegen de gestelde magten. De welvaart en de veiligheid van alle klassen en standen der maatschappij hangt af van de gehoor zaamheid van allen aan de wettige overheid. Verzet daartegen i3 losbandigheid, en losbandigheid is de dood van alle ware vrijheid. Niemand kan iets winnen bij woest geweld. Integendeel, allen, en vooral zij die van hunne handenarbeid, van hunne dagelijksche ver diensten moeten leven, verliezen daarbij steeds het meest. Orde en rust zijn de hoofdvoorwaarden voor den bloei van handel en ngverheid en deze beide bronnen van welvaart ontvlieden de plaatsen, waar wanorde en onrust haren zetel hebben gevestigd." Dat de oproerige gebeurtenissen te Rotterdam aanleiding geven tot verschillende beschouwingen in de Nederlandsche dagbladen, behoeft wel geene vermelding. Het gemeentebestuur dier stad wordt door sommige bladen beschuldigd vau gebrekt aan voorzorg; door andere wordt het verdedigd, op grond, dat nog niet blgkt, waarom eigenlgk de lagere klassen te hoop zijn geloopen, en dat niemand eene uitbarsting heeft kunnen voorzien als die, waarvan men thans, tot algemeene verbazing, getuige is geweest. Intusschen wordt van vele kanten opgemerkt, dat de Rotterdamsche schutterij niet is opgeroepen geworden om tot handhaving der rust mede te werken, en ontbreekt het dan ook ditmaal weder niet aan aanmerkingen over het nuttelooze van kostbare gewapende ligchamen, die niets dan last veroorzaken wanneer men ze niet noodig heeft en, zoo zg al niet eene belemmering te meer zijn, als de rust in de gemeente verstoord wordt, in elk geval zorgvuldig te huis worden gelaten, wanneer hunne dienst zou worden gevorderd. Aan de Middelburgsche Courant worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent Jacob de Vletter, den schrijver van het beruchte boekje: Een koudwater-bad voor de politie te Rotterdam. „De Vletter (zegt de correspondent) is te Rotterdam een zeer bekend persoon, een echte woelwater. Hij is een man, die zich, teregt of ten onregte, verbeeldt menigmalen in zijn leven te kort gedaan te zijn in zijne regten, en die zich nu tot roeping schijnt te stellen, om bij de mindere burgerij de weinige waardering, die hg van zijne meerderen hier of daar mag gehad hebben, in te halen door alle mogelijke gelegenheden aan te grijpen om voor allerlei soort van ingebeelde, althans nietswaardige regten van het gemeen in de bres te springen, en daartoe dikwijls zelf eerst aanranding dier zoo genaamde regten uit te lokken. Geen grooter genoegen voor hem dan tot aan de grenzen der verordeningen te gaan, of nog liever anderen te doen gaan, de politie die uiterste grens, die onmo gelijk zoo scherp is af te bakenen, te doen overschrijden en dan als een volkstribuun de zoogenaamde magtsoverschrijding betaald te zetten. Zoo heeft hg dezen zomer de straatjeugd aangemaand om ter wille der gezondheid te zwemmen en te baden in de stads grachten. Eene verordening bestond daar niet op. Hij zelf baadde buiten de stad in de Maas, en toen de politie hem bij zekere gelegenheid bekeurde, omdat, volgens haar, de zorg voor de zedig heid bij hem niet gelijken tred hield met de zorg voor de gezond heid, nam hg wraak met zijn „Koudwater-bad," eene diatribe tegen allerlei Rotterdamsche personen en vooral tegen sommige beambten der politie." Dezelfde berigtgever verhaalt, dat de Vletter zich ook genoopt had gevoeld om voor de jongens der teekenschool in de bres te springen, toen dezen, tengevolge hunner baldadigheden, met de politie in botsing kwamen, en dat hij o. a. Vrijdag avond rede voeringen tot de volksmassa hield, strekkende om haar er van te overtuigen, dat zg, als de politie geweld pleegde, zich mogt verzetten. Jl. Maandag avond had een treffend ongeval plaats op de vaart nabg Koudekerk a/d Rijn. De stoomboot van Woerden stootte tegen een schuit met steeuen geladen, die weldra zonk, zoodat de schipper met zijn gezin in levensgevaar verkeerden, maar gelukkig werden gered. De pakschuit tusschen Amsterdam en Schiedam werd ook aaugevaren, waardoor eene lading kuflij zeer werd beschadigd. Op Zondag 1 dezer is de spoorweg van 's Hertogenbosch naar Vught feestelijk geopend, in tegenwoordigheid vau den heer commis saris des Konings in Noordbrabant. Te Vlissingen wil men sedert de ontruiming der Rgks-gebouwen, die voor post- en telegraaf-bureau aanwenden. Eerst was er sprake van daarvoor het admiraaisbuis te bezigendat gebouw is echter te huur aangebodenthans worden de woningen van den hoofd ingenieur en equipagemeester er voor bestemd. De afgelegenheid en het koude emplacement, 's winters heet het er Siberië, doen de hoop koesteren, dat de regering haar plan niet zal doorzetten. Aan de Flissingsche Courant wordt de volgende parlementaire taal ontleend, voorgevallen in de zitting van den gemeenteraad aldaar, den 10 Oct. jl. gehouden:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1