26 J 1868. N°. 135. Zondag 8 November. fkèc BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. RELDERSCHE -t v ,v J 'y l c- s NIEUWEDIEPER COURANT, i un| l „Wij huldigen het goede." S. Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 95. 75. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November, djo Gisteren is op het Raadhuis alhier aanbesteed: 1°. De levering van steenkolen voor de gemeente-inrigtingen in 1869. Inschrijvers de heeren Tiileman en Mijnssen, voor 1 30 en D. Bansma, voor 1.26J de 100 Ned. p.; 2°. De levering van gedrukte stukken have f00r Je gemeente-administratie in 1869, 1870 en 1871. Inschrijvers de heeren A. A. Bakker Cz., voor 428 35 eu S. Giltjes, voor 361 05 Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbeste ding plaats gehad van de levering van versch rundvleesch ten L'9'dienste van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog ter reede van Texel en in het Nieuwediep, gedurende het jaar 1869. Er waren 4 inschrijvers; minste inschrijver de heer A. L. Leuw, voor de som S9j van f 55.95 per 100 Ned. pond. Voor de levering van groeuten 81 was de laagste inschrijver de heer M. de Haas alhier. Spaarbank voor den Helder: Saldo op 1 Julij 1868 22505.60 Iugebragt en renten gedurende het 3de kwartaal 1863 - 2089.79 Te zamen Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal 1868 24595.39 - 1073.391 f 211 S P< kwa as 4 ader 6; vere; iet t prij» 2 vluj lau? du t to c. iet 60 sa ditc art< en 28 2fi 45- >9, to; Saldo op 1 October 1868 23521.991 Aantal deelhebbers op 1 Juljj 1868 199. 1 October 1868 199. Naar wij vernemen, bestaat het plan om aan de onderofficieren en manschappen van het Artillerie-Vrijkorps alhier sabels te ver strekken, in navolging van het Delftsche korps vrijwilligers. Op aanvraag van het bestuur van het Vrijkorps, heeft de regering het gebruik van bet benoodigd getal sabels toegestaan, die heden alhier zijn aangekomen. Z. M. heeft bepaald, dat de soldaten-scherpschutters, als bewijs van onderscheiding, met een sabel zullen zijn gewapend, zullende door hen aan dat wapen, zoowel in als buiten dienst, de gewone sabelkwast worden gedragen. Men verneemt, dat bij het Departement van Binnenl. Zaken reeds een voorloopig ontwerp is opgemaakt tot wijziging der tabel, regelende de verdeeling des Rijks in kiesdistricten. Aan het model kapotjas, bij het leger in gebruik, is een wijziging gebragt, zijnde de opslagen der mouwen verkort met 6 duimen. Vermits er in verschillende versterkte zeeplaatsen zich dikwerf geen Nederlandsch oorlogschip ter reede bevindt, waardoor de officieren der landmagt onkundig blijven van hetgeen in acht genomen moet worden of wel gebruikelijk is bij het bezoek van vreemde oorlog schepen, heeft de minister van Oorlog het niet ondienstig geacht de aandacht der betrokken autoriteiten er op te vestigen, dat: 1°. zoodra en zoolang een oorlogschip van eene vreemde mogendheid het aandoen of voorbij varen van zoodanige vesting of sterkte zijne vlag toont, ook de Nederlandsche vlag op de kustbatterij of het zeefrout, van eene uit zee zigtbare plaats, behoort te waaijeD. 2°. Dat, bijaldien een vreemd oorlogschip ter reede komt, en van dat schip zoo als gebruikelijk is een officier naar den wal wordt gezonden om kennis van de aankomst te geven, de komman- derende officier ter plaatse mede een officier naar den kommaudant van dat oorlogschip behoort te zenden, ten einde deze namens hem te complimenteren, zoo noodig op discrete wijze naar het doel der komst te informeren, en hem zyne diensten aan te bieden. 3°. Dat door den kommandaut ter plaatse een bezoek van den kommandant van het oorlogschip wordt afgewacht, zullende het eerste bezoek alleen dan door hem behooren te worden gebragt, in het geval de kommandant van den oorlogsbodem aanmerkelijk hooger in rang is dan die der vesting. 4°. Dat, volgens de gebruikelijke beleefdheidsvormen, het eerste officieel bezoek dadelijk gebragt wordt, nadat de officieren, onder n°. 3 bedoeld, wederzijds hunne commissie hebben volbragt, en, zoo het weder zulks toelaat, zoodra mogelijk, althans binnen de 24 uren, wordt beantwoord, door den kommandant, die het bezoek ontving. In betrekking tot de zegelkwestie verdient opmerking een dezer dagen door den heer John Bright uitgesproken redevoering, waarin hij een schets gaf van den toestand van het Engelsche volk vóór dat het dagblad- en advertentiezegel was afgeschaft, een 40tal jaren geleden. Aan genoemde redevoering ontleeod men het volgende: „Ik ben van oordeel, dat wij (de heer B. spreekt hier van de door hem vertegenwoordigde partij in het Engelsche Parlement), in onzen leeftijd geen grootere zaak hebben tot stand gebragt. In die dagen werd, behalve eene belasting op het papier, eene belasting van 4 stuivers van elk blad geheven, en wanneer men een knecht noodig had of een mangel verkoopen wilde, moest men aan den staat eeue belasting van 3 stuivers voor de advertentie betalen. Daardoor was de prijs van een dagblad in die dagen 7 stuivers, en er werden zeer weinige verkocht en zeer weinige gelezeD. De ontzaggelijke school voor het volksonderwijs, die wij geopend hebben door het afschaffen dezer belasting, was tot dien tyd toe gesloteu geweest, doordien het Parlement de ware belangen des volks zoo ten eenenmale miskend had. Al deze dingen zyn thans verdweneD; maar hoe is die ver- 'ajideriug tot stand gebragt? Allereerst door de magt der opeubare meeding:" enz. Aan N. Buytenweg, te Haarlemmermeer en Spaarnwoude, is oV a. vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het hem dooi Z. H. den Paus toegekende kruis Fidei et Virtuti. Aan den heer P. A. C. H. T. A. Werdmüller vou Elgg, burgermeester vau Zandvoort, is vergund bet aannemen en dragen der vefsiersetao van ridder 4de kl. der Pruissiscbe orde van de Kroon. "Tot directeur der verzameling van muuten en penningen aan de hoogesch'ool te Leiden, is benoemd dr. L. J. F. Janssen, thans conservator bij het arcbaeologisch kabinet aldaar. In -de VEweede Kamer is thans aan de orde de behandeling der beg0s«{in». voor Nederl. Indië voor 1S69. De minister van Koloniën'\éet* ju zyne rede, jl. Donderdag o. a. op de vraag: welke :s uwe rigtiag? geantwoord: „Ik wil den weg van ontwikkeling bewandelen, bedaard, met groote zorg voor de financiën, met eerbied voor de maatschappelijke toestanden en met sparing zooveel mogelijk van bestaande belangen. Ik wil geene revolutie, geen geweld. Ik noem het geweld, als de magtige arm der wet de grondslagen der maatschappij aantastik noem het geweld, wanneer de wet decreteert, dat men alleen onder bestaande toestanden gelukkig kan zijn; ik noem het geweld, al is de drijfveer bet schoonste ideaal: vrijheid, gelijkheid en broederschap." Beroepen bjj de NedHerv. Gemeente te Maastricht ds. G J. van Lindonk, te Nieuw-Loosdrechtte Monnickendam ds. VV. Zegers, te Oosterbeek; te Rijswijk ds. D. Beekman, te Susseuheimte Barneveld ds. J. D. B. Brouwer en te Nunspeet ds. L. Schouten, beiden te Harderwyk. Bij de Doopsgezinde Gemeente te Rottevalle ds. H. ter Meulen, van den Hoorn op Texel. Aangenomen het beroep naar Delfshaven door ds. W. J. Geselschap, pred. te IJsselmuiden. - Bestuurderessen van bet Genootschap der Moederlijke Wel dadigheid te Hoorn, hebben van H M. de Koningin ontvangen de jaarlijksche bijdrage van 100, teu behoeve vau hare liefdadige inrigting. Als een voorzeker buitengewoon verschijnsel wordt gemeld, dat in een tuin, even buiten Amsterdam, een Meidoorn ,voor de tweede maal in vollen bloei staat, terwijl de geur der bloemen niets te wenschen overlaat. Jl. Woensdag avond droeg de heer J. J. L. ten Kate, daartoe door eenige belangstellenden uitgenoodigd, te Haarlem voor de eerste zangen van zijn nieuw dichtstuk „de Starrenhemel." Na eene poëtische inleiding, waarin geschetst werd, hoe de aarde te beschouwen is als het bevoorregte plekje in het onmetelijk heelal, waar de mensch geplaatst is als het uitverkoren schepsel van Gods liefde, schilderde de dichter in eenige stoute trekken de vermoedelijke ledigheid van andere planeten in vergelijking met de raajestueuse natuur van ouzen eigen wereldbol. Vooral de prachtige beschrijving van eene lente, van een storm te land en ter zee, in zulke weg slepende vormen als alleen dezen dichter-schilder eigen zijn, maakten op de hoorders een diepen indruk. Te Leiden hebben jl. Dingsdag en Woensdag avond langs verschillende straten oproerige bewegingen plaats gehad, zoodat het elders gebeurde als contagieus mag beschouwd worden. Troepen jongens doorkruisten zingende en schreeuwende sommige straten, daarbij zich niet ontziende bij enkele ingezetenen glazen in te werpen en zich tegenover de politie uittartende bewoordingen veroorlovende. De politie werd eergisteren avond gesteund door een detachement huzaren, dat patrouillerende aan de zamenrotting spoedig een einde maakte. EeQ drietal jongens werd voorloopig aangehouden. Het classicaal bestuur van 's Gravenhage heeft, in beschikking op de nieuwe klagt door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar, tegen dr. Zaalberg ingediend, geoordeeld, ofschoon geenszins het oog sluiteude voor de bezwaren, die bij den kerkeraad tegen het hervatten van de dienst door dr. Zaalberg blijven bestaan, deze zaak op de aangevoerde gronden niet op nieuw in behandeling te kuunen of mogeo nemen, en den kerkeraad in zyn aanklagt en eiseh niet ontvankelijk verklaard. Op de Groote Markt te 's Hage zijn gisteren twee fraaije tenten geplaatst, die eiken marktdag kunnen worden opgezet en afgebroken en waarop geschreven staat„Beschutting, verstrekt van wege de VereenigiDg tot bescherming der dieren te 's Gravenhage," Deze tenten zijn bestemd om de vogelen, die ter markt gebragt worden, tegen het ruwe weder te beveiligen. De vroegere kalmte schijnt te Rotterdam terug gekeerd te ziju. Herinnerde de tegenwoordigheid der militaire magt er niet aan, dan zou men aldaar niets meer bespeuren van de ongeregeldheden. Intusscheu doet de justitie ijverig onderzoek naar de oorzaak der betreurenswaardige gebeurtenis. Jl. Woensdag zijn weder eenige arrestatiën geschied in verband met dat onderzoek. Iedere ingezetene is verpligt de justitie iu die moeijelijke taak behulpzaam te zyn. Het geldt bier het belang, de rust en de veiligheid van allen. Die eenig feit kent, hetwelk de justitie op het spoor van de opruyers der menigte brengen kan, of tot bewijs kan strekken van strafbare daden, behoort daarvan kennis te geven aan den officier der regtbank of aan een der commissarissen vao politie. Iedere inlichting zal met welwillendheid en dankbaarheid worden aangenomen. Men overwinne de gewone schuwheid om zich in regtszaken te mengen. Het geldt hier toch geen gewone strafzaak. Men bedenke wat Zaturdag nacht op het spel heeft gestaan. Ware het der politie niet gelukt de meuigte in bedwang te houden tot de aankomst der militaire magt, wie kan dan de tooneelen voorspellen, welke in die stad zouden zijn voorgevallen. Het is dus burgerpligt der justitie ter zijde te staan, als zij het hare doet, om de hoofdschuldigen in handen te krijgen en daardoor de herhaling te voorkomeo vau daden, die ieder weldenkende met afschuw vervullen. De kommandant van bet korps vrijwilligers heeft, onder dank betuiging voor de goede houding van het korps bij de jongste ongeregeldheden, aan de leden kennis gegeven, dat, „ten einde by mogelyke gebeurtenissen gereed te zijn om rust en orde by voort during te helpen handhaven," Zaturdag den 7 (lezer, des avonds ten 7 ure, appèl zal gehouden worden in het Oude-Mannenhuis in de Hoogstraai, om voor dien nacht de wacht te betrekken. De burgemeester van Rotterdam heeft de jl. Donderdag ge houden vergadering van den gemeenteraad geopend met eene toespraak waarin by heeft gewezen op de ernstige ongeregeldheden welke jl. Zaturdag avoud daar ter stede zijn voorgevallen, een woord vao dank heeft uitgesproken jegens het personeel der politie en de leden vao den gemeenteraad heeft aangespoord om kalm eu bedaard hunne werkzaamheden te vervolgen. De Arnh. Crt. wijst op de eigenaardige zueht van ons volk om zich te verzetten tegen de politie, vooral als deze optreedt tot wettige uitoefening harer functie en dus veeleer door de burgerij moest worden beschermd. Er is zelfs geen punt, waaromtrent de hoogere klassen het meer eens zyn met het gemeen. Geven de fatsoenlijke lieden zoodanig voorbeeld, dan is het niet te verwonderen, dat de onkundige volksmenigte van tyd tot tyd tot oproer overslaat, het geen dan ook weder de geschiedenis van het laatste Rotterdamsche oproer is; had het fatsoenlijk Rotterdam zich wat verstandiger gedragen, en onder anderen niet schotschriften tegen de politie met muntbilletten betaald, dan zou wel vermoedelijk het onfatsoenlijke Rotterdam niet zijn overgegaan tot uitersten, als waarvan men nu getuige is geweest. Intusschen is er geen rook zonder vuur, en zal er voor eerie volksbeweging als die te Rotterdam ook wel eene verborgen oorzaak bestaan. Het moet nu worden onderzocht, waarom de politie te Rotterdam gehaat is, en waarom die haat zulke diepe wortelen heeft geschoten. Het is de taak der regering die oorzaak op te sporen, ten einde eene herhaling der gevolgen te voorkomen. De Arnhemsche Courant nagaande, waarom de politie zich den haat der burgerij op den hals haalt, schrijft onder anderen aan de ongelukkige neiging ouzer gemeentelijke regeringen, om op de beuzelnchtigste onderwerpen strafverordeningen vast te stellen, het grootendeels toe, dat het publiek baloorig wordt. De politie-agenten moeten bekeuren, en de volksmenigte, niet onderscheidende wie daders en welke de oorzaken van bet kwaad zijn, koelt hare woede aan het werktuig, in stede van tegen de keurmanie op te komen en te zorgen voor zamenstelling van gemeenteraden, die de gemeentelijke vrijheid auders begrijpen dan als de vrijheid om strafbepalingen te maken tegen de overtreding van allerlei mogelijke en onmogelijke verboden. De Arnhemsche Courant doet daarbij onder anderen uit komen, dat het volk, veel van de publieke .straat gebruik makende, dan ook gewoon is, die straat meer in het bijzonder als voor zich bestaande te beschouweo, en zich verongelijkt acht, als zij in dat gebruik door de politie belemmerd wordt. En nu is juist de straat-politie een geliefkoosd onderwerp van „overregeling", en zijn voor een regtgeaard raadslid de straatkeijen voorwerpen zjjnef teederste bezorgdheid. Er zijn zelfs verordeningen tegen het straatschrobben en tegen het loopen van kippen op de straat. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat de winner van den eersten prys, zijnde eene vette koe, by de verlotiüg ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in het laatst van Sept. te Gotinchem gehouden, iemand was, die by de noodlottige veepest 60 runderen aan die ziekte ver loren heeft. Sedert eenigen tijd wordt te Herwijnen veel hooi geladen, dat voor Engelsche rekening is opgekocht. Het wordt eerst te Zuilichem geperst en daarna verder verzonden. De prijs van het hooi is 13.60 a 14.25 de 500 Ned. pond. Te Zeist heeft voor een paar dagen een verschrikkelijk onheil plaats gehad. Een kind, een oogenblik alleen gelaten, heeft een fleschje met vitriool aan den mond gezet en er uit gedronken, zoo dat het, na vreeselijk lijden, van binnen verbrand, bezweek. Dezer dagen heeft W., deurwaarder by de Arrond.-Regtbank te Groningen, zich schuldig gemaakt aan valschheid in authentiek geschrift. Hij moest namelijk eene dagvaarding uitbrengen en die derhalve laten registreren. Hij is zoo vrjj geweest zelf als ontvanger der registratie te fungeren, heeft de registratie-formule onder de dagvaarding vermeld en de gelden in zyn zak gestoken. Dien tengevolge is hy gearresteerd, daar het vermoeden op hem drukt van zich aan dergelijke handelingen meermalen te hebben schuldig gemaakt. Jl. Donderdag morgen is in de gemeente Sleen (naby Coevorden) het lijk van een 19jarig jongeling gevonden, uit het gehucht Boerdjjk. Volgens de meening van geneeskundigen heeft hy een gewelddadigen dood gevonden. De politie doet onderzoek. Het Nieuw Bat. Handelsblad deelt de volgende bydrage mede tot de kennis van den aap: „Als een aap honig vindt in een hollen boom, weet hij dit, in spijt der bjjen, er netjes uit te halen. Lemboe Goemarang was eens getuige van het volgende voorval: Vier apen schenen met elkander te zijn overeen gekomen, om een boom leêg te halen, waarin zicb byen hadden genesteld. Om echter niet in de oogen te worden gestoken, ging een van hen met gesloten kijkers den honig grijpen en overhandigde die vervolgens aan zijnen achter hem staande makkers, die hunne oogen open hadden. Lemboe Goemarang kwam daar juist toevallig langs, naderde heel behoedzaam, maar kon niet beletten, dat de zieDde apen hem bemerkten en bet hazepad kozen. Alleen de aap, die zyne oogen gesloten had, bemerkte zyne komst niet en ging steeds voort de honig aan te reiken, die hij nu, in plaats van de apen, van hem aannam. Dat duurde zoo lang, tot dat de voorraad op was. Toen de aap zyne oogen opende en bemerkte dat hij een verkeerde voor had, poetste hij met een luid „tjoeet! tjoeet!" in eeu ommezien de plaat." Prins Napoleon is den 3 dezer van zijnen uitstap naar Engeland te Parijs teruggekomen. Jl. Zondag werden de zittingen van de geregtshoven te Parys plegtig geopend, volgens gebruik met een godsdienstoefening, geleid door den Aartsbisschop van Parijs, die in de zoogenaamde Heilige kapel, in de kerk van het paleis van justitie, de mis tot aanroeping vau den Heiligen Geest bediende. Na afloop daarvan hield elk regterlijk collegie zijne vergadering, en daar werden de gewone toe spraken gehouden. De generaal Blanche was de redenaar bij het hof van cassatie; hij leverde een vergelijking tusschen de criminele justitie iu Engeland en die in Frankrijk, welke vergelyking natuur lijk ter gunste van laatstbedoelde uitviel. Volgens hem ligt in de Fransche veel meer waarborg en bescherming voor de beschuldigden dan in de Engelsche. Men weet dat dezer dagen in Frankryk mooye bontgekleurde geographische kaarten zjju uitgegeven, die trn doel hadden om te bewyzen dat voor dat laDd volstrekt geen reden bestaat om oorlog te voeren. Niet iedereen gelooft, dat men dat werkelyk te Parijs denkt. Maar een satiriek Berlijnsch blad heeft er toch aanleiding in gevonden uit te roepen; „Als de Franschen met de kaarten spelen, dan moet het in Europa toch wel rustig zijn!" De op 2 November jl. gehoudeu keizerlijke jagtpartjj in bet bosch van Versailles is zeer schitterend uitgevallen. Van de 1387 geschoten stuks wild, heeft de Keizer 234 gedood. De eenige die meer doodde dan de Keizer was Graaf de Nieuwerkerke 297.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1