1868. N°. 142. Woensdag 25 November. 26 Jaargang. binnenland! buitenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigon het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag nafniddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 86 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Southainpton. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 November. De staatkundige toestand in Groot-Brittannië en Ierland is dezer dagen met het oog op den uitslag der verkiezingen voor het Lagerhuis zeer gespannen. Behalve dat bij de verkiezingen zelve de bartstogten sterk in beweging zijn gebragt, is de uitslag eene beslissende nederlaag voor het ministerie, en een genadeslag voor de Protestantsohe staats kerk in het meerendeels B. C. Ierland. Tot dusverre is de uitslag, dat 331 liberalen en 191 conservatieven zijn gekozen. De rede door den eersten minister van Oostenrijk dezer dagen uitgesproken by de beraadslagingen over het leger, heeft in Engeland veel beweging verwekt, een land, waarvan men dit het laatst zou verwachten. (Men zal zich herinneren, dat bedoelde rede moest strekken om de sterkte des legers op 800,000 man te brengen). Niet slechts in de nieuwsbladen, maar ook in de geld-en handels wereld, brak een soort van paniek nit, en dezelfde stemmen, die gedurende de laatste maanden dachten, dat alles goed ging in Oostenrijk en die geen woorden genoeg van lof konden vinden, hebben thans hunne Syrenen-toonen veranderd in bittere klaagliederen. De verklaringen van von Beust hebben de uitwerking van een steen, dien men in stil water werpt. De kringen worden wijder en wijder, de visschen duiken verschrikt naar beneden en de kikkers, die zich in het zonnetje koesteren, springen angstig, kwakend in het water. Oostenrijk staat nu weer in een slechten reuk en men beschuldigt het als zijnde de vijand der beschaving. Een comische dwaling heeft het hare gedaan, om den toorn van Engeland nog grooter te maken. Men verbeeldt zich daar alsof Oostenryk 800,000 man op de been wil houden; men heeft het maximum der kracht genomen voor de gewone sterkte des legers en ziet in Oostenrijk, waar men het volk tot soldaten wil veranderen, den verstoorder van Europa's rust en het struikelblok voor den hoogst noodigen en weldadigen vrede. De Times bevatte dezer dagen een hoofdartikel over de toekomst van Oostenrijk en wanneer men hieraan geloofde, dan zou men zich zeer beklemd gevoelen. Met groote naauwkeurigheid is daarin aangetoond, dat men zich in Baron von Beust bedrogen vindt; dat de hoop op een rustige, vredige politiek in Oostenrijk te leur was gesteld; dat de „oude Adam" nog leeft, namelijk de militaire natuur, en dat men terug gaat naar oude traditiën, zonder te denken aan de bittere onder vinding van het verledene. Baron von Beust was wel is waar later bevreesd over zijne „onoverdachte" woorden en heeft getracht, om door vredelievende uitdrukkingen zijne vroegere woorden te verzachten, maar dat is hem niet gelukt. Het feit blijft dat Oostenrijk, dat arme, verdeelde, met schuld beladene Oostenrijk, dat banknoten van 10 cent uitgeeft om zijne eer te bewaren benevens zijne neutraliteit, 800,000 man gereed moet houden voor oorlog. Dat is een schandaal voor het menschdom en de beschaving, zegt de Times, dat wijst op een nieuwe intrigue, welke misschien het volgende jaar zal uitbreken. De volksvoorlezing in het gebouw in de Nieuwstad op a. s. Vrijdag 27 dezer, des avonds ten half acht ure, zal gehouden worden door den heer T. Mooy, over het onderwerpEen doeltreffend middel tegen ontevredenheid met het levenslot. Tot burgemeester der gemeente Wormer is benoemd de heer C. Wildschut, ten einde deïe betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeenten Jisp en Wijde Wormer; tot burgemeester der gemeente Nienwendam jhr. M. J. W. A. de Milly. Tot canditaat-notaris is o. a. geëxamineerd en toegelaten de heer E. Langerhuijzen van Uven. Z. M. de Koning heeft, bij een dezer dagen genomen besluit, het comité van defensie opgeheven en aan de leden, onder dank betuiging voor hunne bewezen diensten, een eervol ontslag verleend. Ten gevolge van een daartoe strekkend voorstel van de regering van Botterdam, is door den minister van Oorlg bepaald, dat het lste bat. van het regiment Grenadiers en Jagers, onder kommando van den majoor Hopbergen, eD het 2de escadrou van het lste reg. Huzaren, in garnizoen te 's Hage, tot op den lsten Mei a. s. in Botterdam in bezetting zullen blijven. Beroepen te 's Bosch, dr. van Loenen te Hardegarijp. Z. K. H. Prins Frederik gaf jl. Zaturdag op HDs. buiten goederen eene groote jagtpartij. De aanzienlijke genoodigden werden na afloop van het jagtvermaak door Z. K. H. aan een dinée vereenigd. Het gezamenlijk bedrag der giften in ons vaderland byeen- gebragt ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood in Zwitserland was tot 20 dezer tot 10.941.B5j gestegen. Als zelfs de tegenpartij hulde brengt aan onze verdiensten, dan zyn deze zeker wel buitengewoon groot, vooral wanneer de par tyen heftig tegenover elkander staan. Deze opmerking achten we 'zeer van pas by de vermelding, dat de streng-behoudende Nieuwe Alkmaarsche Courant grooten lof toezwaait aan de bekwaamheid van onzen tegenwoordigen minister van Koloniën. Ten blyke van hare Weinige ingenomenheid met de liberale regerings-beginselen schaart genoemde Courant zich aan de zijde van hen, die de vaststelling der Indische begrooting door de Sta ten-Generaal als eene dwaasheid beschouwen. Zij velt echter een gunstig oordeel over den minister de 'Waal, die deze begrooting met veel talent verdedigde, en noemt hem een bedachtzaam en voorzigtig minister. Ofschoon zy geen groote verwachtingen koestert van 's ministers bestuur, zou zy hem toch niet gaarne aan het tegenwoordige ministerie zien ontvallen, daar men geene onvoorzigtige grepen van hem te wachten heeft. Genoemde Courant waardeert zeer in den heer de Waal zijne hand having van de eer en de waardigheid der regering. Zy spoort wijders de tegenwoordige oppositie aan, om, al bestond daartoe kans, dezen minister van Koloniën niet van zijnen zetel te stooten. Eerlang zal bij den boekhandelaar P. Kluitman, te Alkmaar, in het licht verschijnen: Uw koningrijk kornet Toespraak tot her vatting van den Evangeliedienst te 's Gravenhage, door dr. J. C. Zaalberg Pz. Op eene heel bijzondere wijze leed een klein winkelier, tevens slijter van sterke dranken te Alkmaar, dezer dagen een voor hem belangrijk verlies. Door inspanning van krachten was het hem gelukt tegen den winter de som benoodigd yoor een varkentje byeen te brengen; de man gaat ter markt en brengt zijn koop in een schuurtje, dienende tot berging van sterke dranken. Verheugd over een betrekkelijk goeden wintervoorraad, gebruikt het gezin het middagmaal; doch hoe groot was de teleurstelling toen, slechts een uur later, de vrouw met den slager in de schuur kwam: het dier had de stop uit een jenevervat gewrongen en een bedrag van 90 kan van dat artikel, ter waarde van ongeveer 70, was verloren; ook aan het brandewijnvat was het uitstekende gedeelte der kurk door het varken afgevreten. Gelukkig dat het overige er in gebleven was, anders ware het verlies nog veel aanzienlijker geweest. Naar wij vernemen, worden er pogingen aangewend om voor den winkelier restitutie der belasting te verwerven, ten bedrage van circa 45. De hoogere burgerschool te Hoorn werd jl. Donderdag ingewyd; de lessen zijn Maandag aangevangen met 29 leerlingen, waarvan 18 in de laagste klassen. In de afgeloopen week zijn te Monnikendam bij eene publieke veiling van landerijen, onder meer, voor ongeveer 1000 per bunder verkocht, zeven bunders buitenland in een polder, waarin 28 jaren geleden het buitenland 18 per bunder opbragt. Het is bekend hoe op vele plaatsen ten platten lande nog de gewoonte heerscht om by begrafenissen gastpartijen aan te rigten, zoodat men soms zou meenen, dat daar bruiloft gehouden wordt, waar zoo even een doode is uitgedragen. Intnsschen is hierin ook al verandering en verbetering gekomen en zal ook dit overblijfsel van heidensehe gebruiken met de toenemende beschaving wel lang zamerhand geheel en al verdwijnen. Van hetgeen men toeh dienaangaande in den door sommigen nog zoo hoog geroemden ouden tyd zag gebeuren, ziet men thans nog slechts eene kleine schaduw. Als een staaltje hoe het vóór 200 jaren bij begrafenissen hier te lande toeging, willen wy inzage geven van de navolgende: v Korte notitie van de begrafenis van Gerrit Dirksz, Herbergier te Sloten, den 21 May 1680. Ten dienste van d'Overledene, zo in 't sterfhuis als in de voor naamste Herbergen daar omtrent is geconzumeert, 20. Oxhoofden zo France als Binse Wijn. 70. Halvaten Bier, zoo bitter als zoet. 1100. Pont Vleesch, waarvan op 't Konings Plein gebraden is: 500. Pont tot Harsten. 28. Kalf-borsten. 12. Schaapen bouten. 18. Groote venizoenen met witte korsten. 200. Pont Fricadelle. Voorts Broot, Mostaart, Kaas Boter, etc., naar avenant. Varinis Toebak in vollen overvloet. Ten dienste van de gene die geliefden ter begrafenis te komen, lagen alle de schuitjes van den Overtoom aan de Stad, om baar tot Sloten en wederom tot Amsterdam te brengen: Die alle met volle lading derwaarts en herwaarts gekeerd zijn. Behalve deze wierden 'r zooveel wagens en chezen met volk op de weg gevonden, datter wel de leDgte van 56 roeden mede bezet was, en, door de menigte, onmogelijk konde geteld wordendoordien vele zo wel nevens, als agter malkanderen reden. En op de weg tusschen Sloten en Amsterdam wierden gevonden tnsschen de 50 en 60 bedelaars, die alle overstallig dronken en vol warenwaarvan de meeste haar zeer leelyk bespogen en bevuilden. Aldns is de Lykstacie van deze alom bekenden Herbergier, Gerrit Dirksz, voltrokken: En heeft alzo een groote gedagtenis en veel gepraats nagelaten. Men verneemt, dat op verlangen van dr. J. C. Zaalberg Pz., het protest, door eenigen zijner vrienden tegen het beroep van den predikant Bryce ingediend, is ingetrokken. De majoor-kommandant van het Botterdamsche corps vrijwilligers heeft by dagorder aan het corps mededeeling gedaan van de navol gende missive door hem ontvangen van 's Konings Commissaris bij den Nederlandschen Weerbaarheids-bond, Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis. „De Koning gelast mij Uw Hoog-Edel Gestrenge de betuiging van HDs. bijzondere tevredenheid over te brengen, wegens de loffe lijke houding van het corps Vry willige Scherpschutters der Vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid te Botterdam, bij gelegenheid der gebeurtenissen, waardoor onlangs de openbare orde in die gemeente gestoord werd; de bij deze gelegenheid onder uwe bevelen en uwe leiding, door het corps bewezen diensten en het voortreffelijk voorbeeld, daarbij aan alle welgezinden gegeven, worden zeer door Z. M. gewaardeerd." Jl. Zondag in den namiddag zag men by Hondsholredijk een arend, naar de uitgestrekte vlugt te oordeelen van de grootste soort. Men zal zich welligt herinneren, dat in September jl. eenige personen te Meppel, die er toevallig kennis van gekregen hadden, dat op zeker nummer der Staats-Loterij de prijs van 20,000 was gevallen en die wisten dat de debitant van der Horst, te Hoogeveen, nog in het bezit was van vier twintigsten van dat lot, zich op arglistige wijs in het bezit van die briefjes hadden gesteld. Thans deelt men ons mede, dat die lotery-briefjes (of het daarop getrokken bedrag) weder aan den regtmatigen eigenaar, van der Horst, zijn ter hand gekomen, ten gevolge der tusschenkomst van den B. C. geestelijke. De Friesche Courant spreekt in een hoofdartikel over het bedrog, dat er in die provincie met de naar buiten uitgevoerde boter plaats heeft. Het oppervlakkig vreemde feit doet zich daar voor, dat er in Friesland minder boter gemaakt wordt, dan er, volgens de offi- cieële statistiek, jaarlijks wordt uitgevoerd. Zoo als men weet, is de Friesche boter, vooral in Engeland, zeer gezocht en bestaat er in dat artikel tusschen Friesland en Engeland een levendige handel. Om nu te zorgen, dat de kooplicdeu te Londen en te Huil niet bedrogen worden en de goede naam der Friesche boter ongeschonden blijve, heeft het provinciaal bestuur drie keurmeesters aangesteld, die ieder vat moeten ijken, keuren, enz., en er zoo als het ware een certificaat van oorsprong aangeven, waardoor de ontvanger de zeker heid verkrijgt, dat hij niet alleen het gewigt, doch ook echte waar bekomt. Maar de bedriegers hebben er, trotsch al deze voorzorgen, toch een loopje op gevondenmen zendt namelijk Friesche geykte botervaten naar Groningen, laat ze daar met boter vullen, waarna zij weder in Friesland terugkomen en nu als met echte Friesche boter gevuld naar Engeland worden verscheept. „Tegen de overtreding," zegt de Friesche Crt., „is niets te doen, en onzes inziens behoeft dit ook niet." Zy keurt de keuring af, omdat zij: 1°. de statistiek in miscrediet brengt, en 2°. den roem der Friesche boter benadeelt. De buitenlander gaat nu op het Friesche merk af, vindt echter de boter slecht en komt tot de con clusie, dat de Friesche boter minder goed is dan vroeger. Droegen de vaten geen merk, althans geen ander dan de ijk van het vat en de weging, dan zou de afzender in zyn eigen belang zorgen, dat hy goede kwaliteit afleverde en geen vervalsching aan de markt bragt, omdat die hem terstond zou benadeelen, en by zich achter geen certificaat van oorsprong zon kunnen verschuilen, zoo als nu het geval is. „De voortbrengers en handelaars moeten en kunnen in hun eigen belang tegen bet kwaad waken. Doen zij het niet, dan zullen zy zeiven de oorzaak zijn, dat de Friesche boter spoedig geen opgeld maar ondergeld doet, omdat de kooper zich dekken moet tegen de risico van de bedriegery. Het kwaad kan niet door wetsbepalingen of reglementen worden uitgeroeid." De pokziekte onder de Drentsche schapen is zoo goed als geweken. Blykens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram, is het weerspannige Bandjer door de Balisehe expeditie genomen In het laatst van October is op Java overleden mr. A. Loudon, vice-president van den Baad van Nederl. Indië. Dezer dagen is door de heeren Jules Cuizinier en Emile Prefort het middel uitgevonden om door een electro-magnetisch toestel hol lende paarden plotseling tot staan te brengen. Het inductie-toestel is slechts tien vierkante duimen groot voor óón paard, voor meerdere heeft het eene evenredig grootere afmeting. Twee draden loopen langs de leidsels van den toom en men heeft slechts aan een kruk te draaijen of op eeQ knop te duwen, om den stroom daar te stellen, waardoor de spieren van het paard plotseling ontspannen worden en het dier als onder den invloed van betoovering stilstaat, zonder dat het eenig nadeel aan zijne gezondheid lydt. Volgens de verhandelingen der Nord-östr. Gewlv., pag. 456, schyut de brei-machine van Lamp, die aanvankelijk overdreven hoo g werd geprezen, toch óón der meest geniale uitvindingen te zijn van den lateren tijd. De toestel om den draad te spannen is veel eenvoudiger gemaakt, ook de inrigting om groote of kleinere steken te maken, is door een viervoudig wyzerwerk veel verbeterd. Door deze laatste inrigting is het mogelijk grof of fijn te breijen, even als men by de verbeterde naai-machine door een steek-steller, van nummers voorzien, groote of kleine steken kan maken. In Weenen is deze machine reeds in gebruik genomen, en werd een groote machinale breyerij opgerigt. Een eenigzins geoefend arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine, of 14 paar groote kinder-kousen, of 10 paar kousen voor volwassenen breyen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De ingenieur 2de kt. bij de Marine alhier, J. L. von Leschen, is op zijn verzoek eervol ontslagen en gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot ingenienr 2de kl. bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Jl. Zaturdag is het stoffelijk overschot van Bossini te Parijs ter aarde besteld. De lykstoet had ongeveer drie uren noodig om van het sterfhuis naar de Madelaine kerk te komen. In de kerk, die drie duizend menschen bevatten kan, bevonden zich wel vijf duizend. De muziek en zang bij de plegtigheid uitgevoerd, waren werken van den overledene. De dames Alboni en Patti sleepten de hoorders weg door haren zang, en verwekten zulk eene geestdrift, dat niet dan met de onbcschryfelijkste inspanning het uitbarsten van toejuichingen kon tegengegaan worden. De Prins en Prinses van Wales zijn jl. Vrydag naar Compiègne vertrokken en daar door den Keizer aan het station van den spoor weg opgewacht. Den volgenden dag, op de jagt zynde, heeft de Prins eensklaps een troep herten ontmoet, waarvan een tegen zyn paard is ingerend, hetwelk, ten gevolge daarvan, met zynen ruiter gestort is. De Keizer was een der eersten, welke den Prins ter hulp kwam, die onmiddelyk weder is opgestegen en de jagt heeft voortgezet. De receptie, welke den 20 dezer ter gelegenheid van den naamdag van Koningin Isabella II op het paviljoen Bohan is gehouden, is zeer druk bezocht geworden. Behalve al de voorname Spaansche uitgewekenen, hebben de grootmeester van 's Keizers huis en zeer vele leden van het Parysche corps diplomatique hunne op wachting by H. M. gemaakt, die zigtbaar getroffen was over de blyken van belangstelling, die haar ten deel vielen. De Keizer en de Keizerin van Frankrijk hebben de feestvierende Vorstin met den telegraaf gelnk gewenscht, en de Keizer van Oostenryk, de Koning en de Koningin der Belgen, de Graaf van Girgenti en nog andere Vorsten, hebben H. M. insgelijks hunne felicitatiën doen geworden. De Franscbe Moniteur behelst een schrijven uit Bangkok, van 8 Augustus, waarin een verslag voorkomt van het plegtig gehoor, hetwelk de Koning van Siam eenige dagen vroeger aan den nieuwe»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1