1868. N°. 144. Zondag 29 November. 26 Jaargan binnenland. buitenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, T. 163. SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN, OVENS, ENZ. HELUERSCHE EX MEI WED.El'ER COURANT, „W ij huldigen het goed e.,J Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 1. December vertrekt de Oost- Indische mail over Triest. Aan de Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te beginnen op Maandag den 7 December aanstaande, door Brandmeesteren eene SCHOUWING zal gehouden worden over de SCHOORSTEENEN, OVENS, VUURPLAATSEN enz. Ieder wordt uitgenoodigd die ambtenaren in de gelegenheid te stellen, om zich te kunnen overtuigen, dat de schoorsteenen behoorlijk geraagd en de stook plaatsen zóó zijn ingerigt, dat er geene vrees voor brand bestaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 28 November 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 28 November. Gisteren avond gaf het Vlaamsch tooneel-gezelsehap, onder directie van Victor Driessens, Ceorge Maurice of de Giftmengster van St. Tropee, welk drama zeer verdienstelijk werd opgevoerd en voorzeker door het talrijk publiek met genoegen zal zijn aanschouwd. De hoofd rollen werden meesterlijk vervuld, zoo ook de andere vertooners kweten zich bijzonder goed van hunne respectieve rollen. Naar wij vernemen, hebben eenige beminnaars der zangkunst alhier het plan opgevat, om met hunne talenten voordeel te doen voor de nagelaten weduwen en weezen van de opvarenden op de Tersohellinger loodsboot, verongelukt in het begin dezer maand. Zij doen daarom een lijst circuleren bij een aantal beoefenaars der muziek, waarbij zij deze uitnoodigen zich te verbinden om hunne medewerking te verleenen ten einde gezamentlijk een concert te geven ten voordeele van bedoelde weduwen en weezen. Tevens hopen degenen van wien dit plan is uitgegaan, dat dit de eerste stap moge zijn tot de oprigting eener degelijke liedertafel. Wij wensehen van harte dat zij slagen mogenin het eene omdat daardoor leed zal worden gelenigdin het andere omdat wij gelooven, dat door de oprigting eener liedertafel de beoefening der zangkunst zeer zou worden bevorderd. H. M. de Koningin is gisteren avond ten 6J ure, vergezeld van Z. K. H. Prins Alexander, die zich des morgens ten 10J ure naar den Moerdijk had begeven, in welstand in de residentie aan gekomen. H. M. werd aan het station opgewacht door HDs. secretaris, den staatsraad von Wecherlin, den opper-stalmeester, Baron Snouekaert van Schouwburg, den burgemeester van 's Hage en HDs. lijfarts, dr. C. W. Vinkhuijzen. De Koningin wordt vóór het einde van den winter in Engeland terug verwacht. De N. Rolt. Ct. meldt, dat de aankomst van H. M. aldaar bijna tot een treurig voorval aanleiding had gegeven. Bij het aan komen van het stoomjagt, werd de brug uitgebragt en op het stoomjagt gelegd. Reeds bevond de heer burgemeester zich aan het boven einde van de brug, toen, door een of ander misverstand, deraderen van het stoomjagt weder in beweging werden gebragt. Het gevolg daarvan was dat de brug, na in stukken te zijn gewrongen, in het water viel. Dat zij die er zich op bevonden in groot gevaar ver keerden, behoeft geen betoog. Het gelakte echter den heer burgemeester in tij ds op de stoomboot te springendoch te naauwernood was hij hierin geslaagd, of de brug plofte iu het water en sleepte in den val den heer A. J. J. van Kesteren, hoofdopzigter van de gemeente werken baas de Graaf en een van de werklieden, welke laatste op de brug met een flambouw gestationneerd stond, in de diepte mede. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk eene consternatie ten gevolge van dit onheil heersohte. Intusschen was men echter onmiddelijk op middelen van redding bedacht, en ondanks de heersohende duisternis mogt het gelukken, het drietal te redden. Naar men zegt, is de heer van Kesteren eenigermate gewond. H. M. gaf haar diep leedwezen over het gebeurde te kennen en het getuigde van H. M. innige deelneming, toen de Vorstin den wenseh te kennen gaf, nog nadere bijzonderheden langs telegrafischen weg te mogen ontvangen. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland heeft jl. Don derdag de aanbesteding plaats gehad van het onderhonden van het huis van arrest en het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, gedurende 1869, in 2 perceelen; 1ste perceel minste inschrijver de heer J. M. Burkum te Alkmaar, voor 4252de perceel minste inschrijver de heer J. de Graaf te Alkmaar, voor 786. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren avond hare werkzaamheden aangevangen. De laatstelijk achtereenvolgens door de Tweede Kamer aangenomen en bij de Eerste Kamer inge komen wetsvoordragten, waaronder de Indische begrooting voor 1869. zijn naar de afdeelingen verzonden. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Donderdag is door den heer de Casembroot gesproken over de wenscheljjkheid, dat bij elke benoeming van de Militaire Willemsorde de vermelding gevoegd worde van het wapenfeit of van de verrigte krijgsdaden in al de bijzonderheden. Niets werkt op den militairen geest en de goede kameraadschap nadeeliger zoo verzekerde de spreker dan het gemis van waarborgen voor de regtmatigheid der gedane benoe- njingen. Al bestaat de regering uit deftige burgers dan gelooft spreker toch, dat het leger en de marine volkomen voldaan zullen Zy'n, als het kapittel der orde consideratie en advies geeft. De minister van Financiën verzekerde hierop, dat de aangelegenheid, door den heer de Casembroot besproken, thans een punt van onder zoek uitmaakte bij de regering, naar aanleiding van een voorstel van den minister van Oorlog. In diezelfde zitting is bij de behandeling der begrooting voor Buitenlandsche Zaken door den minister van dat departement in antwoord op eene deswege gedane vraag geantwoord, dat al de praatjes in de dagbladen over alliantiën .van Nederland met andere mogendheden volkomen bezijden de waarheid waren. Iu de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren zjjn de beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk III der 1 staatsbegrooting van 1869 (departement van Buitenlandsche Zaken) en ten einde gebragt. Na goedkeuring van alle onderdeden van het hoofdstuk werd zij met 63 tegen 2 steramen, die der heeren Taets van Amerongen en J. K. van Goistein, aangenomen. Daarna vingen aan de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk IV van de begrooting (departement Justitie). Nadat de heeren J. K. van Goistein, de Bosch Kemper en van Bejjma thoe Kingma het woord hadden gevoerd, werd besloten die behandeling op heden voort te zetten. De te Noord-Scharwonde beroepen predikant M. Buijs, zal op 6 December e. k. door den heer van Gorcum, pred. te Amsterdam, worden bevestigd. Wij ontleenen aan de Schager Courant van 26 dezer het vol gende berigt: „Naar wij vernemen bestaat te Schagen het plan om bij de weerbaarheid een muziekkorps op te rigten, zoo dat alsdan onze vereeniging niet voor grootere plaatsen behoeft onder te doen. Ook de liedertafel Euterpe schijnt haren werkkring uit te willen breiden; wanneer deze beide pogingen gelukken, kan men met regt zeggen, dat te Schagen liefhebberij voor de muziek bestaat. Ter verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, werden jl. Donderdag 48 stembilletten ingeleverd. De aftredende leden, de heeren G. J. van Leeuwen, H. J. Conjjn en J. Vermeer zijn respectivelijk met 46, 46 en 44 stemmen herkozen. Bedankt voor het beroep naar Monnickendam door ds. W. Zegers, te Oosterbeek. Tusschen twee officieren, de een te Amersfoort, de ander te Arnhem in garnizoen, is eene weddenschap aangegaan om 300, waarbij de laatstgenoemde aannam binnen 90 minuten op zijn paard den afstand af te leggen tusschen de paardenstallen bij Milligen en de Kamppoort te Arnhem. Ten 12 ure reed hij van Milligen en kwam nog 10 minuten voor den bepaalden tijd aan. In het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft zieh in deze laatste dagen laten hooren een kunstenaar, die met ongewone behen digheid een middeneeuwsch instrument, de mandoline, weet te hanteren. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft bepaald, dat de aldaar in aanbouw zijnde dorpen, thans nog bekend als Kruisdorp en Venneperdorp, voortaan Hoofddorp en Nieuw Vennep zullen genoemd worden. Men heeft voor eenige dagen te 's Hage eene talrjjke vlugt Ijsvogels uit het Noorden naar het Zuidwesten zien vertrekken, waaruit men aanstaande hevige vorst voorspelt. Te Hillegersberg heeft eergisteren nacht een brutale diefstal plaats gehad teu huize van Rosenbeek, terwijl de bewoners lagen te slapen. Door het openschuiven van een raam heeft men zich van de geheele wasch weten meester te maken. De heer Gaston Bonet heeft het beroep als predikant bij de Waalsche gemeente te Dordrecht aangenomen. Te Utrecht overleed jl. Woensdag de heer H. C. Millies, hoogleeraar aan de hooge school voor Oostersche talen en letterkunde, in den ouderdom van 59 jaren. Bij de redevoering, welke dr. Wap te Breda in de Groote kerk Dingsdag tot de oud-kadetten der mil. academie hield, schetste h|j in korte woorden de geschiedenis der school en bragt in her innering, de in 1828 opgekomen 171 jongelingen, van welke thans nog ruim 60 in leven wareD en een SOtal tot zijne hoorders be hoorden. Het orchest der Koninklijke muziekvereeniging en het koraal van Breda's mannenkoor luisterden de plegtigheid op. Ten twee ure werd door het corps kadetten parade gehouden op het wapenplein der academie, waar het aantal rijke uniformen van alle wapenen en de groote menigte toeschouwers, b|j de vlaggen en trofeeën een uitnemenden indruk maakten. Later vereenigden zich in het hotel de Zwaan de feestvierenden aan een vriendschappelijken disch, waartoe de voornaamste autoriteiten der stad genoodigd waren. Daar werd hun door het muziekkorps der academie en van het 6de regiment en verschillende muziekvercenigingen eene serenade gebragt, terwijl de stad luisterrijk geïllumineerd was. Woensdag hebben de oud-kadetten een bezoek aan het gebouw gebragt en werd het feest met een soiree-dansante besloten, gegeven door de sociëteit Casino, in deo stads-schouwburg. In de gemeente Wanssnm verwekt een zonderling huwelijk eene groote sensatie en brengt vele lachspieren in beweging. Een landbouwer, oud ongeveer 74 jaar, treedt in het huwelijk met eene jonge dochter van 25 jaar. De heer van Diggelen, oud-lid der Tweede Kamer, hoofd ingenieur van den waterstaat in de provinciën Groningen en Drenthe, is op zjjne rondreis, in den ouderdom van 58 jaren te Winschoten overleden. Aangekomen schepen te Batavia vóór 5 November: Doelwijk. Lichtstraal, Nijverheid, Telanak en Maria en Sarah. Vertrokken President Plate. Onze geletterde landgenoote, mevr. de wed. Stormvan der Chijs, onvermoeid werkzaam voor de belangen van de vronw, bevindt zich op het oogenblik te Berlijn, tot uitbreiding van hare kennis van de maatschappelijke positie der vrouw en om hare pogingeo om io den toestand der zwakkere sekse verbetering aan te brengen, ook daar te lande ingang te doen vinden. Een brief, ons door een geachte hand nit Berlijn gezonden, geeft ook een overzigt van de practische resultaten, die hare reis reeds opleverde en van den grooten b|jval en het goede onthaal, dat haar persoon en hare denkbeelden in Pruissen's hoofdstad mogen onder vinden. In eene algemeene vergadering van het „Verien zur För- derung der Erwerbsfahigkeit," onder voorzitterschap van professor Holtzendorff, werd mevr. Storm uitgenoodigd eenige mededeclingen te doen, over hare reizen in Europa en Amerika. Het zeldzame verschijnsel deed zich nu voor, dat eene Nederlandsche vrouw voor eene talrijke schare der aanzienlijkste Berlijners, in eene vreemde taal, eene vloeiende en welsprekende redevoering hield, waarin zij den tegenwoordigen staat der vrouw op een meesterlijke en zakelijke wijze schetste, zoo dat eene algemeene toejuiching haar aan het slot der redevoering ten deel viel. „De algemeene opinie hier ter stede," zoo wordt bedoeld schrijven besloten, „is, dat Nederland trotsch mag zjjn op eene vrouw, wier talenten door menig man worden ben|jd, wier onvermoeid streven tot verbetering van de maatschappelijke positie der vrouw ieders bewon dering en hoogachting verdient." (Dagblad.) De volgende opmerkingen omtrent de gastronomische gewoooteo der hedendaagsche gekroonde hoofden, zijn curieos genoeg om onder de aandacht onzer lezers te worden gehragt. Napoleon III, soher, bescheiden, nooit eenige aanmerking makende over het mennmatig drinker en buitengewoon sterk rooker. Kouingin Victoria, matig, kieskenrig, liefhebster van ossenvleesch en gebak. Alexander III, flink eter, fijn drinker, liefhebber van champagne en bourgogne; hondt veel van wild. Zijne Pruissische Majesteit, uitnemend drinker (madera, Marco Brnnner, Liebfraumilcb); ossen- en lamsvleesch, zoetigheden en biscuits, vrolijk en prettig aan tafel. Zijne Oostenrijkschc Majesteit, een stille tafelgast, hondt veel van bruin vleesch, van lamsvleesch en van wild; nationale hongaarsche-en bordeauxwijnen. Zijne Italiaansche Majesteit, fameus jager, zeer gesteld op wit vleesch en klein wild, bekend zwijnenjager, waarvan hij echter nimmer eet; zeer gesteld op wijnen van de Cötc d'or. Hare Majesteit Isabella van Spanje, uitstekenden eetlnst voor blank en malsch vleesch, houdt veel van nationale en bordeaux-wijnen. De Sultan, groot voorstander van krachtig voedsel, van rijst, plats doux, aziatische vruchten en bij contrast van Bourgogne. Zijne Majesteit de Koning der Nederlanden, vrolijke tafelgast, zeer gesteld op vleeschspijzeD, op zeevisch en voornamelijk op zalm. Oude bonrgogne-wijn. Een der beste kelders van Enropa. De Koning der Belgen, kieskanwerig. Een vriend van klein wild, vooral van lijsters. Oude bourgogne-wijn. Zijne Majesteit van Hannover, Boheemsche faizanten, korhoenders nit Galliciü, gerookte ham uit Stiermarken, rijn- en moezel-wijnen. Zijne Majesteit van Portugal, zeer veranderlijk wat de tafel betreft, eet weinig, drinkt zoo tamelijk, hondt van hordeaux en portwijn, met bijvoeging van zoeternijen. De graaf van Chambord en de graaf van Parijs, flinke eters, groote lief hebbers van Fransche wijnen en zelfs van Argenteuil als gezondheids maatregel. Baden, Wurtemberg en Bcijeren, niets bijzonders. Het bier neemt den eetlnst weg. Zwedeo, Denemarken en Noorwegen, kabeljauw, gezouten visch, oude likeuren en bordeaux-wijnen, die minstens twaalf jaar gelegen hebben. Te Brussel zal van 1 Juljj tot 28 September 1869, eene algemeene tentoonstelling van werken van levende kunstenaars gehouden worden. De leiding der zaak zal aan eene, door de minister van binnenl. zaken te benoemen, commissie worden opgedragen. De Parijsche wapenfabrieken, die het vereischte getal chassepots hebben afgeleverd, werken op het oogenblik voor het Oostenrijksche gouvernement. Vóór 1 April zullen zij zes honderd-duizend gewereu hebben afgeleverd. Plaatsen w|j hier een vraagteeken. Paul de Koek is door eene ernstige ongesteldheid aangetast. Rossini kon zelfs in zijn uitersten wil z|jn spotlust niet bedwingen. Zoo heeft h|j in zijn testament bevolen, dat zijn ivoren klisteerspuit in het openbaar zal worden verkocht. Wie zal deze reliquie koopen? In de vorige week heeft de regtbank van correctionele politie te Valenciennes de echtgenoote van een Brusselschen boekhandelaar tot vier maanden gevangenisstraf en 2000 fr. geldboete veroordeeld, als op heeter daad betrapt op het ter sluik invoeren van in Frankrjjk verboden geschriften. De ondste generaal van het Engelsehe leger, generaal Pigott, is in zjjn 95ste jaar overleden. Volgens de laatste opgave, is de liberale meerderheid in het Huis der Gemeenten in Engeland thans 121. De echtgenoote van den heer Disraeli is tot de waardigheid van Burggravin van Teaconsfield verheven. De heer Disraeli zelf heeft voor het Pairschap bedankt. Wat de omkooping betreft, men verhaalt, dat te Londen een gekozen candidaat 336,000 voor zijne verkiezing uitgaf, en dat kapitein Stanley, broeder vao den minister van buitenl. zaken lord Stanley en zoon van graaf Derby, van zijn vader/ 250,000 bekwam, om in de plaats van markies Hardington, zoon van den hertog van Devonshire, te komen, die slechts 120,000 voor zijne herkiezing van zijn vader bekwam. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1507 sterf gevallen en 2106 geboorten. Graaf von Bismarck hoopt op 2 Dec. e. k. zijne functiën te Berlijn te hervatten. De Prins en Princes van Wales zijn gisteren ochtend te Keulen aangekomen. In den nacht van 21 dezer zijn in het gebouw van destaats- kanselarij te Weenen al de ridderorden van den heer von Beust ontvreemd, maar den volgenden ochtend door een uitdrager, bjj wien zij voor 230 fl. waren verpand, terug gebragt. De dader is nog onbekend. Ter gelegenheid van eene door den Pans in het Vaticaan gehouden inspectie over het door Vendóërs en Bretagners aan het pauselijk leger geschonken geschut, en over de Remington-geweren, waarmede thans dat leger gewapend zal worden, heeft Z. H., na de voorlezing van het door de Vcndóesche deputatie overgebragtc adres, eene toespraak gehouden, waarin hjj onder anderen zeide: „Het zien van mij, verkondiger des vredes, te midden van al dit wapentuig, zal welligt bevreemding wekkenmaar men houde wel in het oog, dat de God des vredes, wiens dienaar ik ben, ook de God der heirscharen is, en dat de strijd tegen het kwaad onverpoosd moet worden voortgezet. Als Stadhouder van Christus verdedig ik in de wereld de waarheid, de regtvaardigheid, het regt van allen; maar daarom behoort men zich in diezelfde wereld ook te vereenigen om mjj in mijn regt, het regt der H. kerk, te handhaven." Zich vervolgens tot de hem omringende officieren en soldaten wendende, zeide de Paus: „Door uwen arm, door deze wapenen, maar bovenal door den bjjstand des Almagtigen beschermd, zullen wij den vjjand door de van geen wankelen wetende muren van het Vaticaan zien tegenhouden. „Indien God met ons is, wie, wie zal tegen ons zjjn!" De massa musschen, die het vruchtbare noordeljjk Italië oplevert, is ongelooflijk groot. De tafels der officieren, onderofficieren, soldaten en burgers zjjn er steeds r|jkel|jk mede voorzien. Men teelt ze daar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1