1868. N°. 146. Vrijdag 4 December. nationale militie. advertentie ra. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. NICOLAAS CORNELIS HAREMAKER, M HELDERSCHE COURANT, „Wij huldigen hot goede." Verschijnt Dinqsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent,^ elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Milicien-Verlofganger uit de gemeente Medcmblik van de ligting van 1865, laatst gekomen van 's Gravenhage, wordt, in zijn belang, opgeroepen zich zoo spoedig mogelijk ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, voorzien van zijn verlofpas. Helder, De Burgemeester, den 3 December 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEÜWEDIEP, 3 December. Het voornaamste nieuws uit het buitenland is nog altijd'de afloop der verkiezingen in Engeland. Die verkiezingen zijn thans nagenoeg geëindigd en de liberale partij heeft eene groote meerderheid ver kregen. Het Huis der Gemeenten bestaat thans uit 383 liberalen eu 269 conservatieve leden, en er moeten thans nog slechts 7 leden verkozen worden. Twee zaken zijn door die verkiezingen verkregen, vooreerst een Huis der Gemeenten, welks groote meerderheid zich plegtig verbonden heeft de staatskerk in Ierland op te heffen Eigenlijk kan men het er voor houden dat het nieuwe Huis reeds over deze aangelegenheid beslist heeft, terwijl voorts gebleken is dat de nieuwe wet niet ten gevolge heeft gehad dat de kiezers een democratisch Parlement hebben gekozen. Gedeeltelyk is dit hieraan te danken dat het bij deze verkiezingen zulk eene scherp afgebakende kwestie gold.' Men wilde slechts mannen kiezen, die zich plegtig verbonden hadden een bepaald ouregt te doen ophoudengedeeltelijk hieraan, dat de arbeidende klasse nog niet geleerd had zich te ver eenigen met eene andere klasse die reeds vroeger staatkundige bevoegdheid had. De arbeidende klasse heeft derhalve haren invloed vernietigd door de ijdele eerzucht eene op zich zelf staande magt iü den staat te willen zijn. De onderstelling dat de dagen van het tegenwoordige ministerie geteld zijn, schijnt na den uitslag der verkiezingen tot zekerheid te zijn gekomen, en hoogst waarschijnlijk zal het Gladstone zijn, die Disraëli aan de groene tafel vervangen zal, ofschoon de partij, waartoe hy behoort, zich niet ontveinst dat ook hij met vele moeijclijkheden te kampen zal hebben. Naar men verneemt, heeft de Porte haren gezant te Athene gelast er met ernst op aan te dringen, dat de Grieksche regering het vertrekken van vrijwilligers naar Creta verhindere, en te verklaren, dat eene weigering haar zou noodzaken haren gezant terug te roepen. De Hongaarsche kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van den 30 November de wet op de gemengde huwelijken en die op de gelijkheid voor de wet van al de godsdienstige gezindheden aangenomen Het schip Orpheu», kapt. Kauntzer, van Baltimore met tabak naar Amsterdam, is eergisteren avond op de Zuiderhaaks gestrand. Men is bezig met het bergen van de lading. Eergisteren avond had in het bierhuis de Bromcer de eerste openbare uitvoering plaats van het harmonie-gezelschap Concordia alhier. Deze uitvoering heeft algemeen zeer veel genoegen gegeven en de overtuiging versterkt, dat het gezelschap, op den ingeslagen weg met ijver voortstrevende, iets goeds voor de toekomst belooft. Voor de plaats onzer inwoning is het niet onbelangrijk een burger- muziek-gezelschap te bezitten van de zijde der meer gegoeden verdient dan ook deze vereeniging de noodige ondersteuning. .■De ruime zaal vau het bierhuis was voor deze gelegenheid zeer goed ingerigt. Te Hellevoetsluis is gisteren binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Amstel, kommandant Everwijn, komende van de Kust van Guinea. Z. K. H. Prins Frederik heeft gisteren op IIDs. goederen eene groote jagtpartij en daarna aan de geïnviteerden een diner op het Huis de Paauw gegeven. De opbrengst van den Noordhollandschen Staats-spoorweg (HelderUitgeest) heeft bedragen, reizigers, goederen en vee te zamen genomen: gedurende September, 18,763.70) en gedurende October 13,940.86). Met ingang van 1 Jan. is opgedragen: de dienst van hoofd ingenieur van den waterstaat in het 1ste district (Groningen) en in het 3de distriet (Drenthe) standplaats Assen, aan den hoofding. J. Strootman; en de dienst van hoofding. van den waterstaat in het 11de district (Zeeland) aan den hoofding J. F. W. Conrad. De minister van Koloniën heeft bekend gemaakt, dat ten behoeve van de dienst in Nederl. Indië benoodigd zijn drie onge huwde jonge tuinlieden. De voordeelen dier betrekking en de voor waarden, waarop zy verkregen kan worden, zijn medegedeeld in de Staatscourant van 2 dezer. y In de zitting van 1 December is na langdurige discussiën door de Tweede Kamer aangenomen Hoofdstuk Illé (Administratie voor Roomsch-Katholieke Eeredienst). Achtereenvolgens werd door verschillende sprekers het woord gevoerd ter gunste van een vol- komene scheiding van kerk en staat, terwijl onderscheidene sprekers betuigden, dat zij, alleen omdat zij bij de regering een streven in dia rigting opmerkten, hunne stem aan dit gedeelte van het hoofd- stuk geven. De heeren van Nispen, van der Does de Willebois en Gefken daarentegen verhieven hunne stem ter gunste van afzon- derlijke departementen voor de eerediensten. Het Hoofdstuk werd ten slotte aangenomen met 61 tegen 14 stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van 2 December is de beraadslaging gewijd geweest aan de zaken van Herv. Eeredienst. Eenige leden hebben zich in heftige bewoordingen uitgelaten over den' toestand der Herv. Kerk in ons vaderland en over de opheffing .der afzonderlijke departementen voor Eeredienst. De heeren Hoffman en Fransen van de Putte werden door den voorzitter éénmaal, de heerSaaijmaqs Vader niet minder dan vier malen tot de orde geroepen: De bcgrooting voor Herv. en andere Eerediensten, behalve die dëk, R. C., werd eindelyk met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. 'Ju de jl Dingsdag avond te Alkmaar gehouden vergadering heeft het kiescollegie der Hervormde gemeente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan ds. J. W. van der Leeuw ver leend eervol emeritaat, het volgende twaalftal geformeerd: W. van den Bytel, te Cappelle aan de LangstraatJ. F. van Dijk, te Hilversum; Jacob Eigeman, te Delftshaven; G. J. van Lindonk, te Nieuw-Loosdrecht; A. C. J. van Maasdijk, te Katwijk aan Zee; B. Mossel, te Nederhorst den Berg; H. M. M. Rappard, te Sex- bierumL. J. van Ithijn, te Wassenaar; dr. F. L. Rutgers, te Brummen; D. Rijnders, te Ilazerswoude; F. van Son, te Warmond, en W. Vliegentbart, te Vreeland. Op den 15 en 29 November heeft de vereeniging tot bevor dering van 's lands weerbaarheid te Hoorn prijsgeschoten, en wel met den volgenden uitslag: Afstand 100 passen (voor manschappen), lste prys, J. van Buren met 18, en 2de prijs, E. Messchaert met 17 punten. Afstand 200 passen (voor manschappen), lste prijs, P. Kuiper met 29, en 2de prijs, W. Meyer met 23 punten. Afstand 200 passen (alleen voor het kader), lste prys, de fourier H. Kroon Dzn. met 28, en 2de prijs, de sergeant G. van Nisius met 25 punten, (alles in drie schoten). De prys voor kader en manschappen is gewonnen, op 200 passen, door den adj.-onderofficier R. Rodenburg met 11 punten in één schot. Beroepen te Vlaardingen, ds. H. M. M. Rappard van Sexbierum Jl. Zondag avond heeft ds. Prins de Jong voor een zeer talrijk gehoor eene voorlezing gehouden in het lokaal van den heer G. Vriend, voor de leden van de te Zaandam bestaande Arbeiders-Vereeniging, bij wijze van proefneming. Zij is volkomen geslaagd, en men mag dus op meer hopen. Spreker had tot onderwerp gekozen: „Het geld, zyn waarde en het volksgeluk" en beschreef de geschiedenis vau eeu rijksdaalder. Den 28 November is te 's Hage, in tegenwoordigheid van een aantal beoefenaars der wetenschap, der kunst en der letterkunde, geconstateerd, dat in den gevel van een huis, gelegen aan de Dunne Bierkade, n°. 17, is bevestigd eene hardsteenen plaat, waarop is uitgebeiteld de naam: Paulus Potter, geplaatst tusschen de jaartallen 1649 en 1652, en zulks ter herinnering aan het feit, datjde beroemde schilder, gedurende zijn verblyf te 's Gravenhage in bovengenoemde jaren, in dat huis heeft gewoond. Omtrent het prachtig album, aan dr. Zaalberg te 's Gravenhage vereerd, meldt men, dat het bestaat uit een rol 75 Nederl. duim lang en 50 daim breed. In de met goud geteekende stralen eener op een blaauw veld opkomende zon leest men bovenaan in prachtige gothische typen: „Licht, Liefde, Leven." De rol is besloten in een rood Lyon's fluweelen étui in den vorm van een ovalen cylinder, die zich overlangst opent en inwendig met moirée antique bekleed is. Daaraan bevinden zich twee massief gouden sloten en twee dito scharnieren, lang ieder ongeveer 14 duim. Om een denkbeeld te geven van de hoeveelheid verwerkt edel metaal dicne, dat ieder slot 99 wigtjes goud bedraagt. De overige versieringen zyn allen naar evenredigheid. Op de sloten zijn eugelen-kopjes gedreven. De bovenkant van het étui is geïllustreerd met een gouden alziend oog, door stralen omgeven. Daaronder bevindt zich een massief gouden kruis, waarop een dito met zilveren Christus-beeld is bevestigd, dat hoogst verdienstelyk bewerkt is. Verder komen op het étui voor twee engelen in goud, die een geopend boek omhoog heffen. Het is gesteld op eene prachtige vergulde console-tafel in den reuaissance-stijl, met rijk lofwerk versierd en waarboven een bij- behoorende medaillon-spiegel, mede verguld en in denzelfden stijl, is aangebragt. Jl. Zondag, vijftig jaren geleden, werd de pastoor J. D. Raken, te Rotterdam, als geestelijke gewijd. De Roomsch-Katholieke kerk aan den Steiger is te zijner eer feestelijk getooid en van verscheidene zijden heeft de geestelijke blijken van gehechtheid en achting ontvangen. Te Rotterdam doet de schutterij voortdurend dienst. Als de schutters 's nachts het stadhuis betrekken, wordt hun in den voor nacht bier geschonken en daarbij ferm brood met kaas uitgedeeld. Iu den nanacht wordt hun koffij voorgezet, wederom met brood en kaas. Bovendien wordt aan iederen schutter per nacht 50 cents soldij uitbetaald. De officieren hebben daarbij de beleefdheid de manschappen volop te onthalen op sigaren. Kapotjassen, om hen tegen wind en weer te beschutten, zijn, naar men voor zeker meldt, in den maak. Wij ootleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ma. schepen in Oost-Indië, loopende tot 15 October jl.: Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. W. C. Klis; Juno, lapt. jhr. J. E. W. F. van Kaders; de Cachelot, kapt. A. J. Kroef en roeikanonneerhoot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Cohlijn, wachtschepen te Batavia, Soerahaija, Mu- cassar en Samarang; Amsterdam, kapt.-luit. A. R. A. M. Clilford Kocq van Bretigel, maakt deel uit van de expeditie op BaliReinier Claeszen, kapt.- luit. P. Koning, gest. ter O.knst van Sumatra; Haarlemmermeer, lnit. lste kl. J. W. F. Frucht, gestat, ter Z. en O. afd. van Boraeo; Celebcs, luit. lste kl. F. M. Parker Verboom gestat, ia de Z. en O. afd. van BorueoBromo, kapt.-loit. H. P. van Boneval Faure, maakt deel uit van de expeditie op Bali; Onrust, luit. lste kl. J. C. H. Beeloo, gest. in de Z. eu O. afd. van Borneo; Ardjoeno, kapt.-luit. G. H. Bakker, ligt ter reede van Soerahaija; Stavoren, luit. lste kl. C. J. Smith, wordt te Soerahaija iagerigt tot apneiuiagsvaartnig; Prinses Amelia, kapt.-luit. C. A. L. H. baron van Heeckeren, gest. in de Moloksche wateren; Coehoorn, luit. lste kl. jhr. J. II, P. von Scbmidtanf Altenstadt, maakt deel uit van de expeditie op Bali; Madura, luit. late kl. A. J. vauMausvelt, geat. ter W.kust van Borueo; Aart van Nes, lnit. lste kl. H. K. Koning, gest. in de wateren van Gelebes; Bali, luit. lste kl. J. K. L. Gey van Pittiua, gest. in de wateren van Menado; den Briel, luit. lste kl. W. F. van der Burg, gest. ter W.kust van Borneo, is naar Batavia opgeroepen; Maas en Waal, lnit. lste kl. C. P. van der Star, gestat.in de wateren van Menado, is naar Soerahaija opgeroepenCycloop, luit. lste kl. D. Schuurman, maakt deel uit van de expeditie op BaliSuriname, luit. lste kl, G. F. Servatius, gest. in de wateren vau Celebes; Admiraal van Kinsbergen, lnit. lste kl. G. Bijl de Vroc, gest. in de wateren vau Riouw en Linga; Willem, kapt.loit. J. K. van de Kruysse Pilaar, gestat, ter W.kust van Sumatra, is naar Batavia opgeroepen; Leeuwarden, kapt. J. W. de Ruijter de Wildt, ligt ter reede Batavia; Vesuvius, luit. lste kl. C. A. B. D. Kijk, gestat.in de wateren van Riouw en Linga, is naar Batavia opgeroepende Watergeus, kapt.-luit. W. B. F. Escher, wordt te Soerahaija gereed gemaakt om naar Ne derland terng te koeren; Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, gest. in de wateren van Celebes; Borneo, luit. lste kl. D. L. Feldman, ligt ter reede Batavia en is bestemd om ter W.kust van Sumatra gest. te worden; Banka, lnit. lste kl. A. W. Keucbcnius, is naar Riouw vertrokken, ten einde aldaar gest. te wordenTimor, luit. lste kl. E. F. Haoel van Cronenthall, wordt te Onrust voor de Indische dienst ingerigt; van Speijk, tijdelijk commandant 1 luit. lste kl. J. J. de Hart, wordt te Soerahaija iagerigt tot wachtschip te Macassar. De bekende Nederlandsche reizigster Alexine Tinne is met het Engeiscbe stoomschip Lanceveld van Malta te Tripoli aangekomen met een gevolg van omstreeks 20 personen, deels Christenen, deels Muzelmannen. Zy is voornemens eene nieuwe reis in de binnen landen vau Afrika te ondernemen. De doodstraf, aan de twee misdadigers te Rome voltrokken, doet op nieuw helder aan den dag komen het onbestaanbare van de vereeniging van de wereldlijke en geestelijke magt in één persoon. De kerk heeft zich altijd tegen de doodstraf als kerkelijke straf verklaard. „Ecclesia non sitit sangninem." De kerk wil geen bloedige straf, maar poenitentie. De Kerkelijke Staat, die de dood straf toepast, is daarin inconsequent. Op het standpunt der wereldsche beschaving te Rome handhaaft de Paus de doodstraf, ofschoon de kerkleer niet wil, dat de kerkelyke magt een doodstraf zal uitspreken Wat de doodstraf zelve fbetreft, de misdaad was boven alle beschrijving gruwelijk. Zij was een gevolg van hartstogtelijk revo lutionaire partyzucht; maar in welk geval wordt de heerschappij des regts op de edelste wijze gehandhaafd: door een mensch op geweldige wijze te slagten, of door hem te dwingen, jaren lang zijn misdaad te betreuren, en de heerschappij der regterlijke magt boven zijn boozen wil te erkennen? Polksblad BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. D. E. F. van de Rivière, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 23 Nov. in Nederland terug gekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met den laatsten dezer maand worden op non-activiteit gesteld de volgende luitenants ter zee lste kl.: C. Eeg, dienende als lste off. op het raderstoomschip de Valk; A. J. baron van Geen, dienende op de drijvende batterij Neptunes; en W. Maas Geesteranus en J. H. Haakman, heiden dieneode op het wachtschip te Willemsoord; terwijl de luit. ter zee lste kl. J. B. A. de Jossclin de Jong, gedet. hij het Kon. Ned. Meteor. ïnstit. te Utrecht, met gemelden datum eervol wordt ontheven van de waarnemiug der betrekking van ads.-dir. der afd. Zeevaart bij dat Instituut, en mede op non-activiteit gesteld. Daarentegen worden met den 1 Jan. geplaatst: de loita. ter zee lste kl. P. J. van Druijncn en G.C.C. Thierens, op het wachtschip te Willemsoord, en de luit. ter zee lste kl. J. A. E. Dinaux, als lste off. op het raderstoomschip de Valk. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan den gepens. luit.-kolonel, met rang van kolonel, F. H. de Veye de Burioe, uit de betrekking van militie— comm. in de prov. Utrecht, onder dnnkbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen laogdorige en goede dienstentevens ia hem, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, den rang verleend van generaal-majoor. De heer Victor Hugo heeft een tweede manifest tot de Spanjaarden gerigt, ditmaal niet ten gunste van de republiek maar van de afschaffing der slavernij in de Spaansche koloniën, welke hy meent, dat een onvermijdelijk uitvloeisel moet zijn vau de vrijheid en de vooruitgang, die de revolutie aan Spanje aanbrengt. „Hoe!" zegt hij, „eene vrijgemaakte natie zou eeu ander mcnschenras in slaverny en boeijen willen houden! Welk eene tegenstrijdigheid: van binnen licht, en van buiten nacht! in eigen kring de handhaver van het regt, en daar buiten de werker der ongeregligheid! hier burger, daar slaven houder! het Koningschap afschaffen en de slavernij in stand houden Slaven houden is slavernij verdienenDe slaaf aan uwe voeten wettigt den tiran boven uwe hoofden!" De heer Hugo brengt het jaar 1768 in herinnering, „het afschuwelijke jaar, waariu Europa honderd vier duizend Zwarten aan Afrika ontstal om ze weder aan Amerika te verkoopen, de ontzettendste verkoop van menschen- vleesch, die ooit beeft plaats gegrepen." Hij geeft ais zyne meening te kennen, dat de honderdste verjaring van dien gruwel het geschiktste tijdstip voor de afschaffing det slavernij iu Spanje zou zyn. De schrijver scliynt zelfs te willen, dat een mogelyk verlie? van dc koloniën, ten gevolge dier afschaffing, Spanje daarvan niet moet terug houden; immers hy zegt: „Vergroot u met Gibraltar en laat Cuba varen!" De Daily Telegraph beweert, dat Disraëli ziju ontslag als eerste minister zou hebben aangeboden. Aan la Patrie wordt uit Compicgne gemeld, dat, toen de Keizer jl. Zondag op den middag, in een laag rijtuig en alleen door zijnen adjudant-generaal, Graaf de Montebello, vergezeld, van het kasteel van Compiègne naar Pierrefonds reed, een der twee paarden van het rijtuig plotseling dood is neergestort. Het regtsgeding der giftmengster Marie Jeanneret, den 23 Nov. voor het hof van nssises te Gencve aangevangen, en den 26 daar aanvolgende geëindigd, heeft bij het publiek, zoowel buiten als in de geregtszaal, schier nog meer verbazing dan afgrijzen verwekt. De beschuldigde, 32 jaren oud, klein van gestalte en tenger van leest, had in haar voorkomen niets, hetwelk de groote misdadigster verriedde uitdrukking van haar gelaat getuigde van schroom en schaamte. Zij heeft hare misdaden alle volmondig beleden, maar onder verklaring, dat zij in hare handelingen niets misdadigs had gezien. Schreijend heeft zij dit alles bekend. Het hof heeft het bestaan van verligtende omstandigheden aangenomen en de beschuldigde veroordeeld tot twintigjarige tuchthuisstraf en eene schadevergoeding van 10,000 aan eene der familiën harer slagtoffers, die zich civile partij had gesteld. De Madridsche correspondent van den Gaulois zegt door Prim gemagtigd te zijn om te verklaren, dat hij in geene politieke be trekking staat noch ooit staan zat met de Bourbons, zonder onder scheid tot welken tak zy behooren. Uit Bangkok (Siam) wordt geschreven, dat de vergadering der hooge mandarijnen, 's daags na den dood van den Koning, zyn zoon tot Koning heelt geproclameerd, terwijl de oudste zoon van den voormaligen tweeden Koning tot tweeden Koning is verheven. De eerste minister is tevens tot voogd van den jeugdigen Souverein verklaard. Een en ander had zonder eenige rustverstoring of andere ongelegenheid plaats. „Le roi est mort, vive ie roi!" begint dus iook n Siam te gelden. Batavia, 16 October 1868. Bevallen van een Zoon, Vrouwe A. M. LE JOLLE, Echtgenoote van Mr. L. Tn. SCHOON, O. I. Ambtenaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1