1868. N". 152. Vrijdag 18 December. 26 Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE .A^v; f\ ■x..- EN N1EUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.'5 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN', N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 December. Het voornaamste politieke nieuws bepaalt zich in de laatste dagen tot twee puntende beweging die zich in Spanje tegen het voor- loopig bewind doet gelden en de verwikkelingen tusschen Griekenland en de Porte. Op grond van telegrafische berigten wordt door den Moniteur de onvoorwaardelijke onderwerping der opstandelingen te Cadix aangekondigd. Naar het schijnt is de twijfel omtrent het karakter van den opstand thans geheel opgeheven cn moet die niet worden toegeschreven aan de reactie maar aan de daden van geweld en willekeur van het voorloopig bewind, hetwelk aau de bevolking van Cadix geene andere keus had gelaten dan tusschen het bieden van verzet en de slavernij. Intusschen heerscht te Madrid nog altijd veel oogerustheid en gisting en is daar het garnizoen aanzienlijk versterkt geworden. De houding der geestelijkheid werd er hoe langer hoe dreigender en vele vermogende lieden hadden reeds de stad verlaten. De Madridsche berigtgever van het Journal de Bruxelles ziet in den opstand te Cadix eene uitsluitend republikeinsche beweging die niet eerder is uitgebarsten, omdat de revolutionairen verbluft waren door den plot9elingen loop die de gebeurtenissen namen. Het blad erkent dat de demagogie met den dag in Spanje veld wint, maar houdt zich toch overtuigd, dat de Iegitime partij, al is het ook eerst na een tijdvak van burgeroorlog en regeringloosheid, ten slotte zal zegevieren. Een telegram uit Athene meldt, dat het Grieksche gouvernement het Turksche ultimatum had verworpen, en dat een fregat naar Constantlnopel ging, om den Griekschen gezant af te halen. Uit Londen berigt men, dat ook de Turksche gezant Athene denkt te verlaten, en dat eene oorlogsverklaring op handen is. Hoewel er veel onzekers voor het oogenblik bestaat omtrent den staat van zaken in het Oosten, zoo behoeft men zich niet te ver ontrusten, want de groote mogendhen schijoen, gelijk men mag aannemen, den vrede te willen handhaven. Bij de Genie is heden alhier aanbesteed: 1°. het bouwen van een wachthuis in het fort Cornelis Dirks te Helderminste inschrijver de heer S. van der Woude, voor 46302°. het maken van traversen en afsluitingen op de batterij aan het Wierhoofdminste inschrijvers de heeren Gebr. Moorman, voor 2460. In een huis aau de Loodsgracht alhier, waarvan de bewoner tijdelijk elders verblijf houdt, is dezer dagen 's nachts inbraak geschied. De dief is door het kelderluik aau de straat in die woning gekomen en heeft daaruit onderscheidene voorwerpen tot den inboedel behooreode, ter waarde van ongeveer 70, ontvreemd. De politie was de dader spoedig op het spoor en heeft hem in verzekerde bewaring gesteld. In de Nieuwe Kerk alhier heeft dezer dagen een matroos der Marine gelogeerd. Onder een bank liggende te slapen, is hij door den koster eindelijk opgemerkt; hg had daar een paar dagen en nachten heel ru9tig doorgebragt. Het melodrama: Domi de Amerikaansche Aapof de Negerwraak, dat volgens het affiche met grooten bijval te Amsterdam en Rotter dam is opgevoerd, wetd gisteren avond door het tooneelgezelschap vau de heeren Boas en Judels, alhier gegeven. De ruimte ontbreekt ons om veel over dit stuk te zeggen. We deelen echter niet in den grooten ophef, die er vangemaakt wordt, hoewel de hoofdrol flink werd uitgevoerd en het spel vau het overige personeel zeer verdienstelijk was. We hopen dat het gunstig bekende tooneel-gezelschap ons spoedig zal vergasten op een meer degelijk stuk. Het uastukje: Het lieve Nichtje, werd vlug afgespeeld eu voldeed uitstekend. De 1ste luitenant der Mariniers D. C. W. Sutherland, van het gedeelte te Hellevoetsluis, wordt overgeplaatst naar hier, ter vervanging van den lsten luitenant A. H. W. de Gelder, die bestemd is voor de 4de compagnie te Hellevoetsluis. Met ultimo dezer maand wordt de heer H. Elders, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van visiteur der quaran taine op Vlieland, en vervangen door den heer A. P. van Tooren, geneesheer aldaar. Bg koninklijk besluit van 16 dezer zijn o. a. herbenoemd tot burgemeesters der gemeentenHelder, mr. K. J. C. Stakman Bosse; Callautsoog en de Zgpe, A. J. van Doorn; Medemblik C. Gerdenier; Opperdoes, H. Idema; Boven-Carspel, P. Schuurman; Opmeer en Spanbroek, PF. van der SteenBergen en Egmond aan Zee, S. C. S. Holland; Abbekerk en Twisk, K. Zijp Mz.Velsen, J. C. Enschedé; de Beem9ter, C. Hartog, en Zaandam, mr. H. J. Smit. Tot hooglecraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht is benoemd dr. P. de Jong, thans hoogleeraar, interpres legati Wameriani, en lector in de Perzische en Turksche talen aan de hoogeschool te Leiden. Door den minister van Koloniën zijn de hoofdonderwijzers F. B. Nunnink, P. Inklaar, G. J. Sieverdink, G. KoldewijD, H. J. Zuiderhoek, A. J. Gouka, H. R. A Vechtmann, J. J. Fonteyn, N. Stark, M. Valk Lz., D. Westhoff en D. M. Kruseraan, en de hulponderwijzers P. H. A. Steenbeek, C. A. Valk, W. F. G. L. 1' Haanstra, A. Bommel en J. Knaap, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden beuoemd, de hoofdonderwijzers tot onderwijzers der 2de kl. en de hulponderwijzers tot onderwijzers der 3de kl. voor de dienst daar te lande. De Tweede Kamer bragt ia de avondzittiag vao jl. Maandag de beraad slagingen over de begrooting van Binnenl. Zaken tot een einde. Over de werking der armenwet werden vele klagten geuit, iazonderheid over het bezwaar dat de onderstand verhaald wordt op de plaats van geboorte. De minister .zeide een wijziging der bedoelde wet toe, in dien zin, dat aan de bezwaren voor kleine gemeenten wordt te gemoet gekomen. Bij de behandeling der afdeeling Telegrafie werd door den beer vao Bcijma aangedrongen op den aanleg van telegraaflijnen op Ameland, Vlieland en Terschelling. De heer Kerstens drong aan op de wenscbelijkheid om de telegrafie met de posterijëa te vereenigen. De heer van der Putte uitte den wenscb tot invoering van postzegels bij den telegraaf. De minister kon zich, niettegenstaande de bedenkingen, die er tegen bestaan, wel bij het denkbeeld der vereeniging van telegrapbie en posterijen aansluiten en verzekerde dat de regeriog met erust daarnaar- streefde. Door de regering was voorgesteld het toestaan eener som voor den bouw van een nieuw telegraafkantoor te Amsterdam. De heer van Naamen bestreed dit voorstel en stelde diensvolgens een amendement voor om de som voor den aanleg van nieuwe kantoren met 60,000te verminderen. Ook andere leden wilden den bouw van het kantoor te Amsterdam hebben uitgesteld, totdat de vereeniging der telegrafie en bet postwezen was tot stand gekomen. Niettegenstaande de bestrijding van 3en minister, werd het amendement met 41 tegen 15 stemmeu aangenomen. Het gebeele Hoofdstuk V (departement van Binnenl. Zaken) is daarop met 44 tegen 20 stemmen aangenomen. De begrooting van Marine is in de zittiug van Dingsdag aan de orde gesteld. Bij de algemeeue beschouwingen over dit Hoofdstuk werd o. a. ter spraak gebragt: onze kustverdediging en die van bet eiland Java; de pantsering onzer zeilschepen in Indië; de aanbouwiug van een riviervaartuig; bet verband tusschen het krijgswezen te land en ter zeeeene herziening der wet op de bevordering der zeeofficieren; de aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam en de wensche- lijkbeid om het verder benoodigde op particuliere werven te doen aanbouwen. Overgaande tot de verschillende posten der begrooting, werd bet door den veer Nierstrasz betreurd, dat geene bezoldiging is uitgetrokken voor den chef ban het materieel. De minister van Marine antwoordde daarop, dat hij ver wachtte dat de Kamer zijn gezegde zou eerbiedigen, wanneer bij verklaarde, dien chef niet noodig te hebben. Bij de derde afdeeling (Materiëel der Zeemagt) is o. a. het model van de nieuw aangebouwde gepantserde schepen, inzonderheid van „de Stier" en „de Buffel", ter sprake gekomen. Na eenige oppositie is met 41 tegeu 15 stemmen goedgekenrd de post waarbij eene som van f 150,000 is uitgetrokken als eerste bijdrage tut aanbouw voor een instituut aan wal te Willemsoord voor de opleiding der adelborsten, die na de voltooijing van het gebouw, waarmede evenwel nog twee jaren zullen verloopen, bet wachtschip „de Kortenaar" zullen verlaten, hetwelk dan, zoolang het nog bruikbaar is, door'de zeemilicieos zal worden ingenomen. De heer van Goltstein zag de inrigting liever te Medemblik verrijzen. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen over bet Hoofdstuk Marine afgeloopen. Onderscheidene belangrijke punten werden daarbij nog behandeld. De minister beaamde met den heer Nierstrasz de noodzakelijkheid eener reorganisatie van de geneeskundige dienst voor de Marine, waarbij o. a. eene betere bezoldiging van de officieren van gezondheid op den voorgrond moet staan. De organisatie van bet corps mariniers leverde een belangrijk debat, waaraan deelnamen de heeren Storm, Nierstrasz, de Roo, de Casembroot en Fransen van de Putte. Des ministers denkbeelden omtrent dit punt komen in hoofdzaak hierop neder. Zonder uit te sluiten de benoeming van een eigen commandant, hetgeen de minister zelfs heeft beloofd, verdedigde hij den bestaanden toestand, tengevolge waarvan een hoofdofficier van de Marine het bevel voert. De minister is een sterke tegen stander van de uitbreidiog van bet corps; 1°. omdat bij de nieuwe inrigting en bestemming der oorlogschepen (pantserschepen) de diensten der mariniers minder noodig zullen zijn; 2°. omdat bet denkbeeld, bet corps te detacheren naar Oost eu West ten eenenmale verwerpelijk is daar, wat de Oost betreft, het leger in Indië in de eerste plaats aau de expeditiën beeft deel te nemen, en, wat aangaat de West, bet corps mariniers daar slechts gedemoraliseerd wordt en dreigt de goede eigenschappen te verliezen, waardoor het zich thans zoo zeer onderscheidt. Het hoofdstuk Marine werd aangenomen met G1 tegen 3|stemmen, die van de heeren Westerhoff, Guljé en Dnmbar. De discussie over bet budget van Oorlog is vervolgens aangevangen. De begrootiug voor het Departement van Oorlog is vervolgens in behandeling genomen. De sprekers, die in de zit'ing van gisteren daarover het woord voerden, spraken over de landsverdediging, inzonderheid over de IJsscl-liuie. De beer Gefken sprak o. a. ook over de vereenigingen tot bevordering van 'a lands weerbaarheid. Hij verzekerde, dat het hein heeft leed gedaan, dat die pogingen in de Kamer aan de kaak, of althans in een bespottelijk daglicht zijn gesteld. Spreker herinnerde aan bet jaar 1830, toen de vrijwiligers een belang rijk aandeel in de krijgsgebeurteoissen hadden. Hij blijft geloovcn aan het nut der vrijkorpsen. De minister vao Oorlog verzekerde, dat de organisatie der schuterijen ten spoedigste aan de orde zal komen. Ter Kuste van Guinea wordt door het ministerie van Binnen- landsche Zaken een hulponderwijzer gevraagd, op eeue bezoldiging van 1200 's jaars. De kerkeraad der Hervormde Gemeente te Utrecht, heeft ter benoeming van een elfden predikant, het navolgende drietal geformeerd ds. V. J. Koningsberger, te Velp; J. H. Guldenarm, te Oosthem, en P. van Son, te Warmond. Beroepen te Ylissingen, de heer E. F. H. Wolff, pred. te Valburg. Uit het jaarboekje van de Christelijke Afgescheidene Kerk voor 1869 blijkt, dat dit kerkgenootschap telt 206 dienstdoende en 6 rustende predikanten, en 292 gemeenten in de verschillende provinciën des rijks, waaronder Amsterdam met 2919, Leiden met 1500, Urk met 1100, Hoogeveen met 2200, Groningen met 1006, Stadskanaal met 1170 en Franeker met 1050 leden; aan de theolo gische school te kampen zijn 64 studenten om in een studietijd van 5 a 6 jaren tot het predikambt te worden gevormd. De sedert 1837 bestaande Gereformeerde kerk ouder het kruis heeft achtien predikanten; terwijl nog vereenigingen van vrienden der waarheid ter handhaving van de leer en de regten der Gereformeerde kerk sedert 1853 Evangelisten zonder vaste standplaats voor hare rekening uitzenden tot het houden van bidstonden en bijbellezingen. De confessioneele vereeniging, in 1863 opgerigt, telt 60 afdeelingen en heeft in hare dienst een geordend reizend predikant en zes evangelisten. De vereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs heeft 119 agentschappen en 115 hulpvereenigingen met 210 Christelijke scholen. In Nederland zijn 280 zondagscholen met ongeveer 30,000 kinderen. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 14 December 1868: „Heden mogen ten ongeveer half vier nre strandde hier in de buitengronden de Bremer bark Fides, kapt. A. D. Harjes, komende van New-York en bestemd naar Bremen. Van de lading, bestaande uit boomwol, tabak en hout, zal, daar het schip reeds gebroken is, vermoedelijk niets geborgen kunnen worden. De equipage, bestaande uit 15 man, is heden middag bier per loods-kotter n°. 9, schipper D. de Boer, aangebragt." Men verneemt, dat vele handelaren en fabriekanten te Amsterdam zich per adres gewend hebben tot den minister van Binnenl. Zaken met verzoek, dat het de regering moge behagen Texel door den telegraaf aan den vasten wal te verbinden, daar de handel, door hen met dat eiland gedreven, belangrgk is, terwijl de communicatie vele te wenschen overlaat. Een burger jufvrouw te Amsterdam, heeft den hoogsten prijs van fl. 250,000 op No. 54, Serie 2172 der Oosfenrijksche loten 1864 a fl. 190 getrokken. Zg ontving netto 198,000. Men begrijpt dat zulk een buitenkansje der familie zeer welkom was bij de duurte der tijden. Tengevolge van het zachte weder staan de rozenboomen in den omtrek van Hoorn, in de open lucht in vollen bloei. Te 's Hage is jl. Maaudag in hechtenis genomen, eene dienstbode, onder verdenking van kindermoord. Het hof van Utrecht heeft jl. Dingsdag een belangrijk arrest gewezen in de zaak van Theodorus Christiauus Kuppens, te Drumpt. Hij was beschuldigd het huis van zijnen broeder te hebben in brand gestoken, dat afgebrand is met nog zeven andere woningen. Twee geneeskundigen hadden verklaard dat hij krankzinnig was, twee anderen, dat de daad hem moest worden toegerekend. Door het hof in Arnhem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf is dat arrest door den Hoogen Raad den 27 October jl. vernietigd en verwezen naar het Provinciaal Geregtshof van Utrecht. De zaak werd gedurende twee dagen voor dit hof behandeld en na den hoogleernar van Lith te hebben gehoord, heeft het den beschuldigde ontslagen van alle regtsvervolging. Te Utrecht heeft mr. B. G. A. Pabst hem verdedigd. De heer Stoffels, militair paardenarts, heeft te Amersfoort op een paard de operatie van den steen verrigt. Het paard is wel cn de steen had de grootte van een duivenei. Te Gorinchem moet eene herstemming plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer. Uitgebragt zijn 2175 geldige stemmen. De heer Heemskerk bekwam 977, van Loon 639 en Knoop 559. Tusschen de beide eerstgenoemden moet herstemd worden. In Vaals hebben bg de verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel maar drie stemgeregtigden hunne billetten ingeleverd namelijk de voorzitter en de twee leden van het stem bureau, die ook alle drie gekozen zijn ieder met drie stemmen. Als eene zeldzaamheid mag vermeld worden, dat te Balk in een tuin, liggende op het noorden, erwten en boonen in vollen bloei staan. Als eene bijzonderheid dient, dat in de gemeente Steenwijkerwold, met eene bevolking van bijna 6000 zielen, van af 13 November 11. tot heden, geene geboorte bij den ambtenaar van den burgelijken stand is aangegeven. De regtbank te Maastricht heeft op eene door den heer H. Pijls ingestelde vordering den heer J. Brussel, uitgever van l'Ami du Limlourg, wegens laster veroordeeld tot eene cellulaire gevaugenis- straf van 14 dagen en eene boete van 25 en de kosten. Twee personen, een man en eene jonge dochter uit Hoogeveen wenschen zich jl. Zaturdag te Harlingen per Engelsche boot naar Engeland en verder naar Amerika,in te schepen. Eensklaps echter verschgnt de vader en eischt de dochter op, daar zij moeijelijk de levensgezellin kon worden van een man, die te Hoogeveen vrouw en kinderen had. Een Franschman heeft een zeer vreemdsoortige uitvinding gedaan en wel om zwemvinnen uit caoutchouc te maken. Met deze vinuen, die den drager gemakkelijk kunnen aangezet worden, kunnen meuschen, die nooit te water geweest zijn, zonder moeijelijkheid zwemmen, en er zich zoo goed te huis in gevoelen als een visch in de zee. Nu de munt-cenhcid reeds tusschen een vijftal rijken, Frankrijk, België, Zwitserland, Italië en Griekenland is tot stand gekomen, wordt door een Fransch blad, le Pliare de la Loire, de wensch te kennen gegeven, dat de eenheid ook tot de postzegels dier landen en in het vervolg tot al de rijken, moge worden uitgestrekteene eenheid, die niet slechts de geriefelijkheid zou opleveren, dat reizigers hunne postzegels in elk land zouden kunnen bezigen, maar ook het voordeel zon schenken, dat de cireulatie-kring der postzegels in hoedanigheid van papieren betaalmiddel of pasmunt aanmerkelijk zou worden uitgebreid. De jeugdige leerling uit het bisschoppelijk eollegie van Enghien te Doornik, die, als verdacht van zich aan moord jegens een zijner mede-leerlingen schuldig gemaakt te hebben, naar de cellulaire gevangenis te Mons was overgebragt, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Een notaris te Mechclen is met de hem toevertrouwde gelden op de vlugt gegaan. Verscheidene familiën zijn daardoor geheel geruïneerd, terwijl hij ook de spaarpenniugen van verscheidene kleine burgers heeft medegenomen. Men leest in den Moniteur: „De kabinetten zgn met opzigt tot de aangelegenheden in Griekenland even eensgezind als ten aanzien van die van Roumanië het geval is. Al de onderleekenaars van het verdrag van 1856 sporen Griekenland aan om de wetten en het volkenregt te eerbiedigen; zij beijveren zich om te Konstantinopel en te Athene denkbeelden van gematigdheid cn wijsheid ingang te doen vinden. Die zoo gelukkige overeenstemming tusschen al de groote mogendheden levert een kostbaren waarborg op voor het hand haven van den vrede." Tegen het einde van het jaar verschgnt het 26ste deel van de „Briefwisseling van Napoleon I," op bevel van Keizer Napoleon III uitgegeven. De inhoud verplaatst ons te midden van het jaar 1813; de eerste brief is den 1 Augustus te-Maintz geschreven; de laatste gedateerd 30 December, werd door den Keizer tot den Senaat gerigt. Het treurige drama vao den veldtogt van 1813 wordt in het deel behandeld, dat eene menigte zeer belangrijke documenten bevat, die nog voor het meerendeel weinig bekend zgn. De geregtelijke vervolgingen ter zake der manifestatie-Bandin te Parjjs hebben tot nu toe geleid tot 3 vrijspraken, tot 11 ver oordeelingen tot geldboeten, cn tot 4 veroordeelingen tot geldboete en tot gevangenisstraf te zamen. Het totaal der, tot een bedrag van 200 ii 2000 fr., opgelegde geldboeten beloopt 15,600 fr.dat der gevangenisstraffen twaalf maanden, en dat van de schorsingen in de uitoefening der burgerlijke en burgerschapsrcgten negen maanden. De heer Gladstooe heeft in het adres, hetwelk hij bij gelegen heid zijner herkiezing, tot zijne committenten heeft gerigt, verklaard dat het der regering volkomen ernst was met het voorstellen van doortastende maatregelen betrekkelijk de Iersclie kerk. Volgens de Pall-Mall-Gazetteheeft lord Stanley aan den heer Rassam, - zoo als men weet een der gewezen gevangenen van wijlen KoniDg Theodorus, - een brief geschreven, waarin hg de diensten, door den heer Rassam in Abessinië bewezen, hoogelijk roemt, en welken hij eindigt met deze mededeeling; „Het lgden, hetwelk gij allen hebt moeten verduren, is door Harer Majesteits regering diep betreurd geworden, en daarom heeft zij besloten, u, als eenige ver goeding, doch niet minder als een bewijs van waardeering uwer goede diensten, eene som van 5000 p. st., en aan doctor Blanc en luitenant Pridéaux elk eene som van 2000 p. st. toe te kennen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1