1869. N°. 5. Zondag 10 Januarij. 27 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. ~~BÏTÏTENLAN D. INGEZONDEN. HELDERSCHE ÏK'FN vlk EN i\IËUWEDIEPER COURANT, "W*K- ~?nMr.~arf -r. ïMMf*<gy?.*Tna „Wij huldigen het goede." ■ViiKS' -.A-^LSa" ivtmntwn mn i lui n'li Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. I Prijs der Advertenties: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegclregt. 1 Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdng den IS dezer vertrekt de Oost-Indische mail jover Triest. Ds VOORZITTER van den RAAI) der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VEBGADEBEN op Dingsdag den 12 Januarij a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 8 Januarij 1869. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Brief Gedeputeerde Staten over de belastingen en begrooting 1869. 2. Vacaturen van hulponderwijzer. 3. Mededeeling van ingekomeu stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Januarij. Even als overal, was de verlaging van het tarief voor telegrammen ook van invloed op het aantal behandelde berigten op het kantoor van den Rijkstelegraaf alhier. Gedurende het jaar 1868 beliep dat aantal 33,000, tegen omstreeks 26,000 gedurende 1867. Door de invoering sedert 1 Januarij 1869 van een nieuw regle ment voor den Rijkstelegraaf, is als eene verbetering aan te merken, de behandeling van vooruitbetaalde antwoorden. Vroeger vervielen de kosten van vooruitbetaalde antwoorden, als die uiet aangeboden werden, aan de administratie van den telegraaf, en ontving de af zender een telegram, meldende dat het antwoord niet was aangeboden. Thans wordt den geadresseerde van een berigt met een vooruit betaald antwoord eene kasaantvyzing ter hand gesteld, ten bedrage van het vooruitbetaald antwoord, dat hij, na onderteekening, kan aanbieden, met het te verzenden antwoord; en, zoo dit niet plaats heeft, aan een telegraafkantoor ter inwisseling tegen specie; deze verbetering komt vooral uit, wanneer een vooruitbetaald antwoord drie, vier of meerdere guldens waard is. Eergisteren avond gaf het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst alhier een openbare vergadering, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De beide stukken, voor deze uitvoering gekozen: 1°. de Vergelding, tooneelspel in 4 bedrijven en 2°. Eene maand uitstel, blijspel in 1 bedrijf, werden op flinke wjjze opgevoerd. De hoofdpersonen verwierven eene regtmatige hulde voor hun ver dienstelijk spel in de luide bijvalsbetuigingen van de aanwezigen, en ook zy, die de meer ondergeschikte rollen vervulden, kweten zich verdienstelijk van hunne taak. De vergadering werd besloten met een bal, dat nog lang aanhield en veel genoegen verschafte. De opbrengst van het concert den 30 December jl. gegeven, ten voordeele der nagelaten betekkingen van de verongelukte bemanning der Terschellinger loodsboot, in den storm van 24 Oct. 11. bedraagt na aftrek der noodzakelijkste onkosten 310.29. In de vergadering van beeren medewerkers aan dit concert, op gisteren avond, is met algemeene stemmen besloten dat die gelden zullen worden gesteld in handen van de commissie voor den Helder en omstreken, <^je zich met de behartiging van de belaugen van de Terschellinger weduwen en weezen bezig houdt. Tevens zijn in die vergadering voorloopige maatregelen genomen tot oprigting van eene liedertafel; eene com missie is benoemd tot zamenstelling van een concept reglement, terwijl in de eerstvolgende vergadering, den IS dezer, daarover rapport zal worden uitgebragt en tevens worden overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. De Amerikaanscke bark Ada, gevoerd geweest door kapitein Murpby, komende laatst van Middlesbroo en gedestineerd naar Amerika,' is drijvende in de Noordzee gevonden, door de equipage verlaten. Door drie Engelscbe kotters en een Scheveningsohe bom is het vaartuig gisteren alhier binnengebragt. Gisteren avond had in het «Café Bellevue" alhier eene vergadering plaats van de ten vorigen jare tot stand gebragte «Vereeuiging tot Werkverschaffing aan beboeftigeo." In deze vergadering werd mededeeling gedaan van het verslag der verrigtiugen, door de commissie van bestuur in bet werk gesteld oin bet doel, waartoe in bet vorig jaar rentelooze voorschotten zijn verstrekt, te be reiken. Uit dat rapport bleek, dat eene som van f 2865 door verschillende personen was bijeengebragt, dat daarmede was gewerkt, vermeerderd met een kapitaal van f 1000 nat door een der leden vau bet bestuur nas geleend, en dat gednrende 35 werkdagen eene som vau f 2100 aan bchoeftigen als werkloon w-as uitgekeerd. Nog bleek uit het verslag, dat eerstdaags 75 pCt. van de gestorte rentelooze voorschotten door hh. penningraeesteren zal worden uitge keerd, terwijl de overige 25 pCt. zal worden voldaan, zoodra de aanwezige voorraad aangemaakte hamer- en mokersteeleo verkocht en dc koespanuen en matten verloot zullen zijn. Tot bet houden van die verloting is bereids de toestemming van Z. II. ontvangen en bet voornemen bestaat om 400 loten uit te geven a f 0.50. Verder werd aan de vergadering medegedeeld, dat de rekcDing en verantwoording van hb. peuningmeesteren gedurende ccuige dagen voor de leden ter inzage zal liggen. De commissie vaa bestnnr legde in deze vergadering haar maudaat ucder; doch er werd met algemeen goedvinden besloten, dat eerstdaags eene oproeping tot eene bijeenkomst zal geschieden, ten einde ook voor dezen winter de gelegenheid te openen, dat op deze doeltreffende wijze weder in den nood der behoeftigen worde voorzien. De te boaden bijeenkomst is bepaald op Woensdag 13 dezer, des avonds ten 74 ure. Wij ondersteunen zeer den wenscb, door den voorzitter, den heer Bosch Rcitz, geuit, dat, veel meer dan tot nog toe, door meergegoede ingezetenen worde bijgedragen om deze vereeniging te schragen. De zaak maakt daarop ten volie aanspraak. Immers als men rekent, dat door bet renteloos voorschot van circa f 3000 eigenlijk slechts cenc rente van f 150 is cadeau gedaan en dat daar door aan behoeftige plaatsgenooten in den meest ongunstiger: tijd des jaars eene som van f £100 aan werkloon is uitbetaald, dan mag alle verdere aanprijzing van dit echt menscblievend doel als geheel overbodig worden beschouwd. Ken algemeene deelneming van de gegoede ingezetenen, eene talrijke opkomst in de vergadering van aanstaanden Woensdag zij dan ook het gevolg van ons verslag der gehoudene bijeenkomst. Zr. Ms. stoomschip de Amatei, is jl. Donderdag van Hellevoetsluis naar de Kust van Guinea vertrokken. Zr. Ms. transportschip Java, den 24 Nov. 11. aan de Kaap binnengevallen, heeft den 2 Dec. de reis voortgezet. Aan boord was alles wel. Eene commissie van hh. officieren, bestaande uit den luitenant kolonel Le Maïtre, kapitein Klerck en kapitein D. Hardenberg, werd Dingsdag bij Z. K. H. den Prins van Oranje toegelaten, om namens de gezamenlijke officieren uit het jongst gehouden kamp bij Milligen, den Prins een prachtig album met hunne portretten aan te bieden, als bewijs van hulde voor de vele blijken van sympathie, dieZ. K. H. bij die gelegenheid voor het leger aan den dag legde. Dit album is versierd met massief zilveren haut-reliefs, voorstellende krijgs- tributen van infanterie, cavallerie, artillerie en marine, terwijl op het slot het wapen prijkt van Z. K. H. den Prins van Oranje. Aan de commissie, die aan het diner deelnam, betuigde de Door luchtige Gastheer herhaaldelijk Hds. bijzondere tevredenheid. Het ouderzoek der begrooting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1869 heeft, blijkens het daaromtrent uitgebragte rapport, aanleiding gegeven tot zeer belangrijke beschouwingen en opmer kingen. Ofschoon de leden geene opmerkingen betreffende de zamen stelling van het tegenwoordig kabinet hebben in het midden gebragt, hebben onderscheidene leden toch doen uitkomen, dat zij het in ons land niet wenschelijk pf noodig achtten, dat er een bepaald Hoofd van het Bewind, een premier, was aangewezen. Andere leden be treurden het gemis aan verzoeningsgezindheid bij het tegenwoordig kabinet, blijkbaar aan het terugnemen van vele wetsontwerpen der vorige regering. Bedoelde intrekking werd door onderscheidene leden echter als een maatregel van-zuivering verdedigd. Er waren leden, die het betwijfelden of bij gewigtige vraagstukken zelfs de leden van het bewind wel volkomen eenstemmig waren. Omtrent het punt eener vaste bijdrage van Iudië meende men, dat de ministers van Koloniën en van Financiën nog al in gevoelen verschillen. Men wenschtc daaromtrent eene bepaalde verklaring. De opinie des ministers van Koloniën ter zake van het regt van Nederland op Indië werd door vele leden als in strijd geacht met de grondwet, die zegt, dat koloniën zijn bezittingen van den Staat. De minister had namelijk in zyne rede in de Tweede Kamer op 22 Dec. 11. gezegd, dat onze koloniën zijn afzonderlijke staten, waar het regt der heerschappij in verschillende mate denNederlandschen Staat behoort. Verder is gesproken over de verschillende aangelegenheden der onder scheidene departementen. Betreffende het,onderwijs bevat het verslag o. a. dit: „Men is, naar sommiger meening, veel te vrijgevig in het verleenen van subsidiën, vooral voor hoogere burger-scholen. Hpt middelbaar- ondenvijs is over het algemeen met te groote weelde ingerigt door overdreven bezoldiging der leeraars en zeer kostbare gebouwen." De regering beeft op dit rerslag eene Memorie van Beantwoording ingezonden, waarin zij de geopperde bezwaren wederlegt cn hare regerings-beginselen verdedigt. De beraadslagingen over de begrooting zouden heden morgen in de Eerste Kamer aanvangen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de Eerste Kamer van Zaturdag 2 Januarij jl., in antwoord op den heer Smit, het volgende gezegd: „De geachte spreker uit Noordholland besprak de lijn AlkmaarZaandam, of liever de lijn NieuwediepAmsterdam. Het gedeelte UitgeestZaandam zal misschien gereed zijn vóór den tijd dat het noodig zal wezen, maar er bestaan op dit oogenblik nog eenige moeijelijkheden omtrent de exploitatie, die ik echter hoop dat binnen korten tijd zal kunnen aanvangen. Voorstellen toch tot verbinding van den spoorweg van Noordholland met Amsterdam zullen zeer spoedig aan de overweging der wetgevende magt worden onderworpen, en ik verwacht dat bij aanneming der voorstellen de exploitatie van het bedoelde gedeelte spoedig zal volgen. Mogten de zwarigheden dan toch blijven bestaan, dan zal de regering in dat ongerief trachten te voorzien, want het spreekt van zelf dat het de bedoeling niet kan zijn die lijn naar de Zaan ongeëxploiteerd te laten. Dat de exploitatie binnen twee of drie maanden zal ge schieden, durf ik niet zeggen, maar ik kan wel verzekeren dal ik hoop dat zij in den loop van dit jaar zal geschieden." - Men verzekert, dat eene Engelsche Maatschappij aan de regering aaubiedingen heeft gedaan om de constructie-werf te Vlissingen over te nemen. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij verneemt men het volgende: Het werk werd in November voort gezet met 635 tot 695 arbeiders, 10 tot 26 paarden, 2of3stoom- baggervaartuigen, 6 locomotieven, 150 wagens en 1 centrifngaalpomp. Verder 2 tot 4 afzonderlijke ploegen, te zamen 20 tot 65 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen en aan het noordelijk hoofd in zee. Beroepen te Apeldoorn de heer Creutzberg, pred. te Maarssen. Uit het IVeekblad voor hraèl. blijkt, dat het plan tot oprigting van een algemeen verplegings-gesticht voor Israëlitische weezen in Nederland, nu reeds, d. i. zonder dat nog bepaald officiëele stappen daartoe zijn gedaan, krachtige ondersteuning vindt ook by onze Christen medeburgers. In het jaar 1868 zijn te Barsingerhorn geboren 102 kinderen, overleden 66 personen. Van elders ingekomen 215 personen. Naar elders vertrokken 210 personen. De bevolking bedroeg den 31 Dec. 1867 2383, en den 31 Dec. 1868 2424 zielen. Te Hoorn zyn in het jaar 1868 geboren 356 kinderen, over leden 325 personen, en gehuwd 90 pareD. Binnen de gemeente Haarlemmermeer zijn in 1868 geboren 305 kinderen van het mannelijke en 275 van het vrouwelijke geslacht; te zamen 580. Overleden zyn 208 mannen en 184 vrouwen; leven loos zijn aangegeven 43 kinderen; te zamen 435. 80 huwelijken zijn gesloten. De bevolking bedroeg den 31 December 1868 10,907 zielen. Als eeue bijzonderheid mag vermeld worden, dat te Lutjebroek een broeder en zuster, zijnde tweelingen, ten vorigen jare op een en denzelfden dag gehuwd, dezer dagen ook op denzelfden dag vader cn moeder werden, ook van tweelingen. Te Voorschoten is op 71jarigen leeftijd overleden de heer J. F. Scharten, gepensioneerd generaal-majoor van het Nederland- sche leger. Te Rotterdam zyn jl. Woensdag ochtend 3, des middags 1 cn de3 avonds ten 8 nre het vyfde der in den morgen van den 1 dezer zoo jammerlijk omgekomen kinderen uit het gezonken vaartuig, aan het einde der Leuvehaven opgehaald en naar het stedelijk ziekenhuis overgebragt. Men verneemt, dat de commissie der Rotterdamsche begrafenis-vereeniging bereidwillig op zich heeft genomen, deze vijf kinderen kosteloos ter aarde te doen bestellen. In de gemeente Geisteren heeft op 2 dezer een moordaanslag plaats gehad door een man op zijne in zwangeren toestand verkeerende huisvrouw. Door ontvlugting heeft de vervolgde den vreeselykctf toeleg weten te ontkomen. l)e misdadiger is gevankelijk weggevoerd. Eenigen tijd vóór deze misdaad heeft hij zich zelf door verdrinking van het leven willen berooven, doch is daarin verhinderd. De machinist Niekerk, wien den 4 dezer in het nosocomium te Groningen de beide beenen zyn afgezet, is jl. Donderdag nacht aldaar overleden. In de kazerne te Leeuwarden viel jl. Dingsdag eene gebeur tenis voor, die ligt zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De soldiat Schoenmaker, de kamer verlatende, werd door den soldaat Krüger een geweerschot op hem gelost; de misdadiger miste gelukkig zyn doel; de kogel bragt een ander militair een ligte kwetsuur toe en vloog toen in de gangmuur. Een geringe twist schijnt aanleiding tot deze euveldaad te zijn geweest; de dader is dadelyk in arrest genomen. De buitengewoon zachte winter, dien wy dit jaar beleven, is niet zonder voorbeeld. In 1172 toch kwamen gedurende' het zachte winter-saizoen de bladeren aan de hoornen, de vogels broedden hunne eijeren uit en hadden in February jongen. Het jaar 1289 ging zonder winter voorby. In 1421 bloeiden de boomen in Maart en de wynstok in April; in die maand werden ook de kerseo rijp en de druiven in Mei. In 1538 prijkten de tuinen in Januarij met vele bloemsoorten. Het jaar 1572 leverde dezelfde verschijnselen op, als het jaar 1172. De jaren 1607, 1612 en 1617 wareu opmerkelijk door de gestadige zachtheid der temperatuur. In 1659 zag men noch ijs, noch sneeuw. In 1692 brandde racn in Duitschland geen kagchels. De laatste buitengewoon zachte winters, die sommige per sonen zich wel herinneren kunnen, waren die van de jaren 1791, 1807 en 1822. Men verhaalt dc volgende aardigheid. Een der hoofdleiders van het Rotterdamsch oproer stond dezer dagen voor de regtbank en werd o. a. door den president gevraagd, wat hij voornemens was te doen, indien hij vrij naar huis kon gaau. De beschuldigde hief daarop terstond de opwekkende straat-melodie aan: „Dat zal je zien en ondervinden...." hetgeen den nchtbaren regter-president zoodanig vertoornd zou hebben, dat hij den zanger onmiddellijk tot zwygen bragt door hem in driftig recitatief toe te bulderen „Dan ga je nog niet naar huis; „Nog lang oiet, uog lang niet, enz." Op voorstel van de Koninklijke Belgische Academie van ge neeskunde heeft een commissie van enquête het bedrijf van vrouwen in de mijnen onderzocht, en een rapport uitgebragt, tengevolge waarvan besloten is tot uitsluiting van de vrouwen van die moorddadige werk zaamheden. De bepaling zal reeds in 1872 in werking treden, Prins Napoleon is aan de betere handzijn herstel gaat echter slechts langzaam. Omtrent den toestand van den Markies de Moustier luiden de berigten daarentegen steeds ongunstiger. Toen men Prins Napoleon dezer dagen vroeg, wat hij van de mogelykheid eener conferentie dacht, antwoordde de Prins, die juist een aanval van buikpijn had„zij is van te weinig belang, om niet byecu te komen. De Moniteur zegt, dat in geen land der wereld zooveel bonbons van suiker worden gegeten als in Frankrijk. Suikerwerk wordt er vervaardigd voor eene waarde van 30 millioen fr. per jaar en daar slechts voor 3 millioen fr. wordt uitgevoerd, eten de Franschen jaarlyks voor 27 millioen fr. aan suikergoed. Bovendien wordt nog uit Engeland voor eene waarde van 5 millioen fr. goedkoop suiker werk ingevoerd. Het officieel dagblad van het Franscbe gouvernement bevestigt het berigt, dat de Engelschen voldoening van de Chineesche over heden hebben verkregen voor de gewelddadige aanranding van het gesticht der Engelsche zendelingen, die te Jang-tschou de Protes- tantsche godsdienst prediken. Heden komt te Parijs de conferentie bijeen om het Turksch- Grieksch geschil by te leggen. De winter, die naauwelyks begonnen is, schynt in sommige streken van Frankrijk reeds geëindigd te zijnalthans te Périgueux ziet men de zwaluwen terugkomen; in midden-Frankryk bloeijen de kersenboomen en dragen vruchten. Te Nizza beginnen de kersen reeds een rooden tint te krijgen. Hoeveel menschenlevens het drukke verkeer in de straten van Londen kost, bewijst eene statistiek over het afgeloopeo jaar, waaruit blijkt, dat 203 personen door overryden het leven verloren; een getal, dat verreweg overtreft het aantal sterfgevallen, tengevolge van spoorwegongelukken in Engeland en Wallis veroorzaakt. In Schotland vriest het tegenwoordig vrij sterk. Dezer dagen heeft zich aan den Ryn in de tweede instantie van een proces een incident voorgedaan, hetwelk in regtsgeleerde kringen de aaudacht in hooge mate tot zich trekt. Aan den Koning namelijk is, bij regterlijk vonnis, een eed „de ignorantia" opgelegd, naar aanleiding van een geschil met de bouwmeesters van het Yictoria- theater. Volgens de bestaande bepalingen in Pruissen, kunnen vorstelijke personén den eed schriftelijk of by volmagt afleggen, en men weet tot heden niet, welke wijze door den Koning gekozen is. Een Spaansch blad vermeldt den dood van den beroemden toreador Cucharez, te Havannah, die, ofschoon hy noch lezen noch schrijven kon, het hoogst aanzienlijke vermogen van 5 a 6 millioen realen naliet, dat hij alleen met de punt van zyn degen heeft gewonnen. In den senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is eene petitie ingekomen, onderteekend door 1500 arme inwoners van Stockholm, waarin aan het congres voor de onderteekenaars als landverhuizers vrije overtogt gevraagd wordt. Er zal dit jaar te Utrecht eene tentoonstelling worden gehouden van voor werpen voor huisselijk gebruik. Er hebben zich op sommige plaatsen reeds comraissiëu gevormd tot onder steuning, enz. Ik ben zeer benieuwd te vernemen of zich ook hier eene commissie zal vormen wat mij betreft, ik zou gaarne iets voor huisselijk gebruik willen vervaardigen,... maar.... wie kan mij in dezen raad, ondersteuning en voorlicbtiug verleenen? Vergis ik mij uiet, dan worden onder de voorwerpeu van huisselijk gebruik ook verstaart allerlei kleed ingstukkenj is dit zoo, waarom zou men dan zijne krachten niet eens willen beproeven? Ik zal mij zeer verheugen spoedig hierop eeuig antwoord tc zien. cn gij, mijnheer de Redaclcui, zult daarvoor uw blad wel eens willeu leeueü, hoop ik. Helder, 6 Januarij 1860. L. MASEREED W.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1