1869. N°.6. Woensdag 13 Januarij. 27 Jaargang. BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. IIELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. }J franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. I Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 13 dezer vertrekt de West- Indische mail. Donderdag den 11 dezer vertrekt de Oost- Indische inail over Marseille. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het Koninklijk besluit van den 1 December 1865 (Staatsblad N°. 131); Roepen bij deze op de personen die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan zij de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandsch Indië kunnen en voornemens zijn in te voeren, om zich vóór het eiode dezer maand aan te melden ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen te plaatsen op de lijst, bedoeld bij Art. 3 van het boven aangehaalde Koninklijk beslnit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Borgcmeester, den 11 Januarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Januarij. Het Griekactie „blaauwe boek" is openbaar gemaakt, zoo luidt een berigt uit Konstantinopel. Het bevat o. a. de correspondentie van den gewezen Griekschen gezant Delyannis aan zijne regering, waarin deze te kennen geeft, dat de Russische gezant Ignatietf hem herhaaldelijk had verzekerd, dat Turkije, wat de Grieksche regering ook mogt doen, het nooit zou wagen zich daartegen te verzetten. Een berigt uit Parijs meldt, dat de conferentie den 9 dezer 's namiddags ten 4 ure hare zitting geopend heeft. „Rusland," zegt het Engelsehe blad de Standard, „heeft het plan tot het houden der conferentie ontworpen, doch Pruissen is gebruikt om dit plan aan de westersche mogendheden voor te stellen. Terwijl Frankrijk, Rusland en Pruissen gunstig voor het houden eener conferentie gestemd waren, konden Engeland en Oostenrijk, wier groote doel vrede is, in beginsel zieh er niet tegen verzetten. Zij hebben echter bedongen, en Rusland en Pruissen hebben daarin bewilligd, dat de conferentie zich er toe zou bepalen, om de in het ultimatum aan Griekenland gestelde eisehen te onderzoeken. Het blad is echter van oordeel, dat, ofschoon deze bepaling vele gevaren voorkomt daardoor de hoop, dat de taak der gezanten naar wensch zal volbragt worden, weinig kans heeft vervuld te. worden, want indien de Russische regering hare medewerking schonk aan eene daad, waardoor Griekenland genoopt zon worden zich van zijne verpligtingen jegens Turkije naar behooren te kwijten, en zich in het vervolg van alle inmenging in de zaken der Porte te onthouden, zou het de hand reiken aan zijne eigene veroordeeling en zieh aan de Christenen in het oosten voordoen als de tuchtmeester van dezelfde daden, waartoe deze op zijn aanstoken waren overgegaan. De conferentie die Zaturdag, na afloop van een op de Tuileriën, onder presidium van den Keizer, gehouden ministerraad is bijeen gekomen, bestaat uit acht leden- Markies de Lavalette (Frankrijk), Prins Metternich (Oostenrijk), Graaf Stackelberg (Rusland), lord Lyons (Engeland), Graaf van Solms (Pruissen), Ridder Nigra (Italië), Djemil-bey (Turkije) en Rangabé (Griekenland) deze laatste niet-stemhebbend lid. Van geloofwaardige zijde verneemt men, omtrent hetgeen in de eerste zitting der conferentie behandeld is, het volgende: De gevol- magtigden der onderteekenaars van het verdrag van Parijs, vergaderd ter beslechting van het geschil tusschen Turkije en Griekenland, beschouwden het als hunne eerste verpligting de belanghebbenden van de bijeenkomst der conferentie in kennis te brengen. De eisehen, in het Turksche ultimatum gesteld, waren van dit oogenblik af onderworpen aan het onderzoek der mogendheden, die de overtuiging koesterden, dat de regering van den Sultan en die van den Koning van Griekenland zich zorgvuldig zouden onthouden van eiken stap, die verandering brengen kon in het status quo en de taak der mogendheden zoude kunnen bezwaren. De mogendheden doen een beroep op de gematigheid der Porte en wenschen, dat de uitvoering der maatregelen, met welke zij heeft bedreigd, zal worden verschoven totdat de werkzaamheden der conferentie zijn afgeloopen. Te gelijkertijd wordt de Grieksehe regering uitgenoodigd alle vijandelijke manifes- tatiën en gewapende expeditiën ter land en ter zee te beletten. Dit beslnit der conferentie werd onmiddelijk ter kennis gebragt van de regeringen te Konstantinopel en te Athene. De Neue Preste zegt: „De berigten, van Prins von Metternich ontvangen, constateren, dat bij de conferentie eene vredelievende gezindheid bestaat en dat haar werk waarschijnlijk in de derde zitting voltooid zijn zal. Griekenland zal in elk geval geene stem in de conferentie erlangen. In Spanje woelen de clericale en revolutionnaire partijen nog voortdurend, ten einde elk hunne beginselen te doen zegevieren. In brieven nit Madrid te Parijs ontvangen wordt gemeld, dat in Spanje hevige gisting heerscht en dat men in de hoofdstad het uitbarsten verwacht van een door de republikeinen uitgelokte beweging. Het gerucht loopt dat een legercorps naar de noordelijke grenzen van het schiereiland zou gezonden worden, ten einde die te bewaken en tevens elke poging tot opstand te voorkomen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Koning den Hertog de Saldanha met het zamenstellen van een nieuw kabiDet heeft belast. De buitengewone winter-collecte, door diakenen der Herv. Gemeente alhier gehouden, heeft opgebragt de som van 675,37. Bovendien zijn ontvangen 150 paren klompen, 10 molton-dekens en 10 kiuder- hemdjes. Enkele personen hebben nog giften toegezegd, tot de ont vangst waarvan diakenen zich wel zeer bereid hebben verklaard. Aan den heer G. J. Muller, burgemeester der gemeente West- zaan, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der 4de klasse der orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken. Aan den heer J. Lipjes is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als ontvanger der dir. bel. in- en uitg. regten en ace. te Vlieland, behoudens aanspraak op pensioen. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid is aan J. C. Huys- dens, matroos 3de kl. op het schroefstoomschip Prinses Amelia, toegekend de bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van een over boord gevallen matroos in de Banda-zee, den 9 Julij 11. Het hof heeft den rouw voor drie weken aangenomen, wegens het overlijden van den Hertog Jozeph van Saksen. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is goedge keurd^ dat door den landraad te Tjiandjoer (Preanger-regentschappen) is benoemd tot buitengewoon substituut-griffier bij de regtbank, buiten bezwaar van den lande, E. Douwes Dekker, ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Zaturdag 9 Jan. de algemeene beraadslagingen over de begrooting van 1869 ten einde gebragt. Vooral werden ter sprake gebragt de kwestiën van het Onderwijs, de Financiën en het Koloniaal beleid. Nadat de ministers van Binnenl. Zaken, van Financiën en Koloniën de ver schillende sprekers hadden beantwoord, zijn die beraadslagingen gesloten. Daarop zijn achtereenvolgens aangenomen de hoofdstukken Huis des Konings, Hooge Collegiën, Buitenl. Zaken en Justitie met algemeene stemmen; hoofdstuk R. K. eeredienst met 28 tegen 4 en hoofdstak Hervormde eeredienst met 27 tegen 5 stemmen. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen over de begrootingswetten voor 1869 voortgezet. Inzonderheid werd gesproken over de waterstaats-werken, over het Noordzee-kanaal, de spoorwegen, enz. Bij de Vilde afdeeling werden disenssiën gevoerd over het middelbaar onderwijs. De beraadslagingen over het hoofdstuk Binnenl. Zaken liepen nog niet ten einde, maar zouden in de zitting van heden worden vervolgd. Beroepen te Bedijkte Schermer ds. C. de Holl, predikant te Nieuw-Vennepte Hiaure, ds. R. G. J. Wieringa GRz., te Hoorn op Texelte Vlissingen ds. J. Gann Dun, predikant te 's Graveland bedankt voor het beroep naar Groningen door ds. van Son, predikant te Warmond. Men schrijft ons van Terschelling dd. 10 dezer. „Als prijs in de verloting, heeft het dames-comité alhier, van H. M. de Koningin een stel prachtige moderateurlampen ontvangen." De bekende circulaire van het hoofdbestuur der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen werd onlangs in de departements-verga- dering te Alkmaar besproken, waarna met algemeene stemmen is besloten, een schrijven, met kennisgeving daarvan aan alle departe menten, aan het hoofdbestuur te rigten, waarin betuigd wordt, dat het departement instemt met de denkbeelden in genoemde circulaire uitgedrukt; dat het evenwel met vele andere departementen de meening deelt, dat de maatschappij zich niet langer moet bepalen tot bespreking van het onderwerp in eigen boezem, maar door een openbare daad moet doen blijken van hare overtuiging, dat de openbare school, volgens het beginsel der bestaande wet, een Neder landsch volksbelang is; dat het departement Alkmaar, nu het buitengemeen belang der zaak geen uitstel lijdt en een buitengewonen maatregel wettigt, het hoofdbestuur in overweging geeft, om gebruik te maken van art. 27 van de wet der maatschappij en binnen den kortst mogelijken tijd eette buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen, om daarop een adres aan 's lands regering en vertegenwoordiging vast te stellen en door de afgevaardigden der departementen te doen onderteekenen, waarin de maatschappij haar groote belangstelling in de openbare school aan den dag legt. Jl. Vrijdag vierde de heer A. van den Eelaart den 25sten verjaardag van zijne benoeming tot hoofdonderwijzer te Noord- scharwoude. Reeds vroeg in den ochtend wapperden aldaar overal de vlaggen ten blijke, dat de gemeente deelnam in de vreugde van den jubilaris. Eene reeks van prachtige cadeaux ontving hjj, waaronder eeD, hetwelk bekostigd was uit de bijdragen van allen, zonder onderscheid, van Katholieken en Protestanten, van armen en rijken, voorzeker een bewijs hoezeer de verdienstelijke en bekwame onder wijzer aller achting en liefde genoot. Jl. Zaturdag is verkrijgbaar gesteld het nieuwe regeringsplan betreffende het centraal personen-, goederen- en steenkolenstation te Amsterdam, hetwelk, naar uit de teekening en toelichting blijkt, in hoofdzaak overeenkomt met het plan van den minister Heemskerk, van het jaar 1867. Te Amsterdam is eene geldleening van 180,000 geopend tot aanleg van eene nieuwe begraafplaats onder Nieuwer-Amstel. Men acht de oprigting in het belang van den gezondheidstoestand wen- schelijk. Er zijn na een Ooster- en een Wester-begraafplaats. In het paardenspel van Francois Loisset, thans te Amsterdam, debuteert een paardrijdster, die volgens het affiche de dochter is van een Afrikaanschen Koning. H. K. H. is in Nnbië geboren en bijgenaamd -. de gazelle der woestyn. Men meldt van den Leidschendam Met het oog op den tijd van het jaar, kan het als eene groote zeldzaamheid beschouwd worden, dat dezer dagen voorbij voeren twee met vlaggen versierde schuiten, vol geladen met bloemkool. Op eeoe algemeene vergadering der Westlaudsche Scherp schutters-Vereeniging te Loosduinen is besloten, zoo mogelijk, in de maand Julij e. k. aldaar een wedstrijd te houden, waaraaD alle leden van scherpschutters-vereenigingen uit Nederland zullen kannen deelnemen. Als eene bijzonderheid wordt den ingezetenen van Heusden herinnerd, dat het jl. Zondag juist 1000 jaar geleden zal zijn, dat Koning Elderik van Engeland zijn kleinzoon Edmond, heer van Heusden, met het wapen beschonk, dat sinds door de heeren van Heusden steeds is gevoerd en thans nog het wapen der stad is. Op den 10 Jan. 869 toch had deze schenking plaats en op den eersten Meidag deszelfden jaars werd door Edmond dit wapen ge plaatst boven de poort van het door zijnen vader Boudewijn, tweeden heer van Heusden, herbouwde slot aldaar. Dezer dagen overleed te Zwolle de hoofdonderwijzer H. Kroeze R..maker. Door de zamenstelling van verschuilende schoolwerkjes heeft hij in de onderwijzers-wereld een welverdiende bekendheid verkregen De wethouders te Ambt-Almelo, die, wegens eene finantiëelc quaestie met den burgemeester, hun ontslag hadden ingediend, zijn in de raadsvergadering van 6 dezer herkozen. De Arnh. Ct. spreekt het volgend streng oordeel uit over de lezing van den heer Donwes Dekker (Multatuli), die in verschillende plaatsen gehouden, ook zeer verschillend wordt beoordeeld „Die over veel gesteld is, zal veel te verantwoorden hebben. Douwes Dekker, die ook eergister avond zijne minachting voor het gewone betuigde, en zich ontegenzeggelijk ver boven het gewone verheft, moet zijn rang ophouden. Van hem vooral mogt men iets beters eisehen dan dramatische fragmenten, zoo als hij eergisteren aan een beschaafd publiek voordroeg. Noch de schoonheid, noch de strekking begrijpen we van het tweede bedrijf. „Het walgt ons een uur lang getuige te zijn van de onbeduidende daden eens bekrompen Konings en de zotteklap van eenige half beschonken hovelingen. Het hindert ons het Koningschap een uur lang te pronk te zien staan in den persoon van een onwaardig Vorst. Zijn er zulke Vorsten, dit is geen reden om ze te schilderen. Aestetisch is het zeker niet. Dat de Vorsten er beter door zullen worden is zeer te betwijfelen, en is het nuttig om bet volk te doen beseffen, dat Vorsten niets beteekenende menschen kunnen zijn, dan is de vorm slecht gekozen. Enkele trekken, die een geniaal man als Douwes Dekker sprekend genoeg had kunnen maken, zouden ons verschoond hebben, een nachtelijk tooneel bij te wonen, gelijk dat van eergisteren avond. „Het doet ons leed om de vele oorspronkelijke en juiste gedachten, die we ook ditmaal uit den mond van den spreker hoorden, dat hij geen waardiger onderwerp waardiger behandeld heeft." Den 16 dezer zal te Kampen eene gemaskerde optogt met muziek en fakkellicht plaats hebben, gevolgd door eene collecte voor de armen. Te Ureterp (Friesland) wonen de tweeling-broeders K., wier vrouwen zusters zijn. Elk van beide heeft 7 zonen en 5 dochters verwekt, waarvan van weerszijden nog 7 in leven zijn, terwijl ieder nog in het bezit is van 5 jongens cn 2 meisjes, die dezelfde voornamen dragen. Het volgend treurig geval heeft dezer dagen te Bierum plaats gehad. Een 12jarigc knaap, een boodschap doende, ontmoette op weg een persoon, die hem lagehendo een pistool voorhield. Het kind waarschuwde hem voorzigtig te zijn, maar naauwelijks had hij dit gezegd, of de aangesprokene schoot het pistool vlak in hetaan- gezigt van den jongeling af, die bebloed en deerlijk gewond bij zijne doodelijk ontstelde ouders werd ingebragt. Van dit feit is proces-verbaal opgemaakt. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. J. A. Vening, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar met part. gelegenheid den 5 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt op dat tijdstip op non-act. gebragt. De luit. ter zee 2de kl. H. van den Pauvert, dienende op het ramschip de Schorpioen, wordt met den laatsten dezer op noD-act gebragt, en op gemeld ramschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. van der Meer. De Fransche minister van financiën, de heer Magne, besluit bet verslag van den toestand van 's rijks schatkist aldus: Hij constateert dat het jaar 1868 zich heeft gekenmerkt door afwisse ling van vertrouwen en vrees, van bedrijvigheid en verslapping, en dat van lieverlede de openbare meening gewoon is geraakt met meer gezond verstand over de politieke omstandigheden te oordeelen. Vooral in de laatste maanden des jaars was eene herlevendiging van zaken merkbaarzij is een gevolg van het heerschende ver trouwen en bewijst hoe noodzakelijk de vrede is voor het land, en tot in welke hooge mate de vrede vruchtbaar kan worden. Ten slotte doet de minister uitkomen met hoeveel regt de openbare meening de pogingen toejuicht, welke de Keizer aanwendt, ter voorkoming, zoo veel althans het van hem afhangt, door zjjne welwillende tusschen- komst, van de conflicten die den vrede zouden kunnen verstoren. De Moniteur de VArme'e zegt in zijn overzigt van het jaar 1868: „Onze militaire toestand stelt Frankrijk in staat het hoofd te bieden aan alles wat zon kunnen gebeuren. Wij zjjn thans sterk genoeg om in volmaakte eensgezindheid te leven met alle mogend heden van Europa, en moediglijk te bestrijden dezulke onder haar, die het zouden willen ondernemen een onregtvaardigen oorlog te voeren en ons hierdoor zouden dwingen het zwaard te trekken." Door de regtbank van koophandel van het departement der Seine zijn in 1868 1943 faillissementen uitgesproken, tegen 1620 in 1867 en 1500 in 1866. Eene Fransche dame, met name Marie de Gintelles, heeft een werk uitgegeven, waarin zij de groote buitensporigheid der Fransche vrouwen in hare toiletten gispt. De Paus heeft haar hierop een brief geschreven, om haar voor dit boek te danken. De vrouwen van den tegenwoordigen tijd, zegt hij, wijden al hare aandacht aan fraajje toiletten en houden niets over voor godsdienst en familie leven. Indien vrouwen de liefde en achting harer echtgenooten weoschen te winnen en te behouden, behoeven zij daartoe geene kostbare en buitensporige kleeding, maar zjj moeten hart en ziel aan deze edele taak wijden. De Prins van Wallis is gedurende zjjn verblijf te New-York op den 20 Dec. 11. vrijmetselaar geworden en heeft zes graden doorloopen. Den volgenden dag. zijn hem nog eenige verdere graden toegekend en is hij ridder geworden van de maqonnieke orde van Karei XII. De Iersche bladen deelen mede, dat jl. Donderdag avond twee aanvallen zijn gedaan op den spoortrein tusschen Waterford en Limmerick. Op het oogenblik, dat de trein onder eene brug doorging, werd een geweerschot van de brug op de locomotief gelost en werd alzoo het glas verbrijzeld, hetwelk zich in het scherm voor den machinist bevindt. Eenigen tijd later werd een steen op de locomotief geworpen, die echter geene schade heeft aangerigt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1