1869. N°. 8. Zondag 17 Januarij. 27 Jaargang. binnenland! buitenland. EEN TWEEDE MEID, BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. INGEZONDEN. MAR INE-CLUB. Wordt gevraagd inliet Hotel DEN BURG: HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. f Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag 2O dezer vertrekt de West-Indische mail over ffltarseille. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het KOHIER DER GRONDBELASTING op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, over het jaar 1869, den 11 dezer door den Heer Commissaris des Konings in deze provincie invorderbaar is verklaard. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 Januarij 1869. STAK MAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Januarij. Verschillende Parijsehe bladen melden, dat de gevolmagtigden ter conferentie den 13 dezer in eene ofheieuse bijeenkomst er over ge sproken hebben om met de werkzaamheden voort te gaan, niettegen staande de afwezigheid van den Griekschen gezant, den heer Rangabé. De heer Rangabé had de zitting niet bijgewoond, naar het schijnt, omdat hij de door liera gevraagde nieuwe instructiën van zijn hof nog niet had ontvangen. De heer de Lavalette had den Franschen gezant te Athene met den telegraaf gelast het Grieksche gouvernement ook van zijue zijde nog nader met de redenen bekend te maken, die zich tegen eene toelating van Griekenland tot de conferentie op gelijken voet als Turkije verzetten. De Constitutionnel is van oordeel, dat die redenen door het kabinet van Athene zullen worden gebillijkt, Intusschen schijnen de Grieken niet zeer tevreden over de rol die zij te Parijs spelen. Het Journal Officiel berigt, dat de conferentie den 14 dezer hare zitting heeft ten einde gebragt en den 15den weder bijeen gekomen is. De Constitutionnel zegt dat die zitting bijna drie uren geduurd heeft en door den heer Rangabé niet werd bijgewoond. Op nieuw hebben de gevolmagtigden zich verbonden een stipt geheim te bewaren over de werkzaamheden der conferentie. Volgens het gevoelen van laatstgenoemd blad zal de conferentie haar werk van verzoening en vrede voltooijen, in weerwil van Griekenland's onthouding. Ook gelooft de Constitutionnel dat er alle reden is om te denken dat Griekenland, tegenover de eenstemmigheid der mogendheden, zijne gedragslijn zal weten in overeenstemming te brengen met de genomen besluiten. Le Public meent te weten, dat de conferentie gisteren hare taak ten einde zou brengen en dat heden het protocol onderteekend zal worden. Le Gaulois zegt, dat het oogenblik gekomen is om bekend te maken, dat de Hertog van Aosta, van al de candidaten voor den Spaansehen troon, de meeste kans van slagen heeft. Indien de hertog gekozen werd, zon hij afstand doen van al zijne regten op de Ita- liaansche kroon. De Kardinaal Cullen en verscheidene Iersehe Bisschoppen hebben openlgk verklaard, dat de opheffing der Iersehe staatskerk onvermijdelijk en het inslaan van een middenweg in dezen verwerpelijk is. Heden middag ten een ure had de plegtige ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. van der Haar. Door een groot aantal belangstellenden werd deze plegtigheid bijge woond. De leden der familie en de vrienden van den overledene, onderscheidene autoriteiten, de leden van het onderwijzers-gezel schap Helder, de kweekelingen van 's rijks normaalschool, een 30tal leerlingen der school en nog onderscheidene belangstellenden maakten den lijkstoet uit. Het lijk werd door een twaalftal der oudste leden van het onderwijzers-gezelschap grafwaarts gedragen. Aan het graf werd het eerst het woord gevoerd door den heer P. J. Heijning, distriets-schoolopziener; vervolgens door den heer H. Daarnhouwer, uit naam van het onderwijzers-gezelschapverder 'door den heer G. Boldewijn, als 1ste hulponderwijzer aan de school van den overledene werkzaam en eindelijk door ds. Bron; allen bragten hulde aan de veelvuldige verdiensten van den ontslapene en wekten tot navolging van zijn uitnemend voorbeeld op. Met een diep weemoedig gevoel verliet de groote menigte aan wezigen den doodeuakker, waar zij de laatste eer aan een der nuttigste burgers had gebragt, wiens nagedachtenis voorzeker nog lang in eere zal blijven Volgens een later berigt is ook de kapitein, de loods en het overige gedeelte der equipage van het sehip Aia gered. Gisteren avond had in het lokaal Tivolieene buitengewone winter vergadering plaats van het departement Helder der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De voorlezing werd dien avond gehouden door den heer C. J. Blok, die eene kernachtige voordragt hield over het stoomwezen. ZEd. doorliep de geschiedenis van het stoomwerk tuig en helderde zijne mededeelingen door verschillende toestellen en afbeeldingen op. Bijdragen werden gedaan door de heeren IV. J. Hidde Bok en 11. J. Schugt, die, de eerste het dichtstuk Het kind van den koeherderde tweede De koningin der vrouwen, van Hofdgk voordroeg. Heden morgen ten 9 nre ontstond er brand in den schoorsteen van een water- en vuurwinkel in de Timmersteeg alhier. Door de spoedig aangebragte hulp der buren wist men het gevaar nog tijdig af te wenden. Omtrent de op gisteren gehouden vergadering der afdeeling ILelder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, valt het volgende te vermelden. De in de vorige bijeenkomst benoemde commissie om met het bestuur te onderzoeken of men in deze gemeente in dit jaar eene tentoonstelling kan houden, heeft als haar gevoelen medegedeeld, dat dat doel te bereiken is, indien even als dit vroeger heeft plaats gehad door eenige personen en corporatiën premiën worden uitgeloofd. Dienovereenkomstig is besloten. De opgaven van de uit te loven premiën worden binnen 14 dagen bij het bestuur ingewacht. Ook zal men pogingen aanwenden om op den dag der tentoonstelling of den volgenden dag volksvermaken te houden. Voor een en ander is geld noodig; men verwacht of verzoekt ook daarvoor premiën in geld of in natura. Jl. Donderdag is van de Rijks-marinewerf te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten de monitor Cerberus. Bij Koninklijk besluit is de waarneming der betrekking van havenmeester langs het Noordhollandsch kanaal en zgne havens, met ingang van den 16 dezer, opgedragen aan den luitenant ter zee 2de kl. C. C. Vermeer. Tot plaatsvervangend kantonregter te Medemblik is herbenoemd de heer G. D. Thierens. Bij Koninklijk besluit is de thans met verlof hier te lande aanwezige kolonel van den generalen staf van het leger in Nederl. Indië G. M. Verspijck, benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buiten gewone dienst. Eergisteren zgn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan den Koning gezonden door A. Molendgk, tuinman te Dubbeldam. Bedankt voor het beroep naar Utrecht door ds. J. II. Guldenarm, pred. te Oosthem; aangenomen het beroep naar Alkmaar door ds. D. Rijnders, pred. te Hazerswoude. De bevolking van de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid bedroeg op 1 dezer 2041 zielen. Door de Nederl. Handel-Maatschappg zijn bevracht de volgende schepen, als: Voor AmsterdamBato; voor Dordrecht: Nestor; voor SchiedamGeneraal de Steurs. De bevolking der gemeente Zgpe bedroeg op 31 Dec. 1867 6526 zielen; dezelve is in 1868 vermeerderd door geboorten met 311 en door inwoning met 539 zielen, doch daarentegen vermin derd door overigden met 223 en door vertrek naar elders met 468 zielen, bedragende de bevolking op 31 Dec. 1868 alzoo 6685 zielen. Gedurende het jaar 1868 zgn aangegaan 51 huwelijken. Men meldt uit Hoorn: Als een gevolg van den heelen droogen zomer is, hetgeen bijna in een menschenleeftijd niet ondervonden is, de voorraad van de kaas, die in den zomer gemaakt is, thans reeds nagenoeg verbruikt; in vele jaren is dan ook de kaasfabricatie zoo geriug niet geweest als in het afgeloopen jaar. Dr. W. recommandeert in het Haarl. Weekblad zeer sterk het gebruik van paardenvleesch. Menkrggter, volgens Z. WEd. Zeer Gel., van: 1°. eene frissche huid; 2°. witte tandeu; 3°. een flinke groei; 4°. sterke spieren en armen en kuiten. Al te maal dingen die begeerlgk zgn en ieder niet heeft, hoewel men moet eerlijk zgn, velen ook hun best doen om die kwijt te raken. Genoemde schrgver eet thans met veel smaak gebraden paardenvleesch. Te Parijs geldt het pond 10 cents, maar de beste stukken zgn iets hooger in prijs. Te Haarlem wordt het verkocht voor 5 a 8 cents de 5 ons. Heele oude magere paarden, die vroeger, en niet zonder reden, over schandelijke miskenning klaagden, beginnen nu gevraagd te worden ten slagthuize. Onlangs zgn te Rotterdam wederom 8 gevangenen ontslagen, die tengevolge der onlusten gearresteerd waren; men verwacht, dat er binnen kort nog meer buiten vervolging zullen worden gesteld. De regtbank te Rotterdam heeft iemand veroordeeld tot eene geldboete van 20 of vijf dageo subsidiaire gevangenisstraf, ter zake van bij in de vorige maand te Gouda plaats gehad hebbende oploopen en ongeregeldheden, aan een sergeant, kommandant eener patrouille, beleedigende woorden te hebben toegevoegd. Dat aardigheden aanleiding kunnen geven tot ernstige gevolgen, daarvan leverde Ruitebroek dezer dagen een treurig bewgs. Twee jongelieden aldaar, van welke de een in Pruissen had gediend en de ander de wapenen onder Koning Willem III had gedragen eD die zeer goede maats waren, werden aangespoord zich eeus als Pruis en Hollander tegenover elkander te stellen, om eens te laten zien wie van beiden de sterkste was. De Pruis verloor den slag, achtte zich zeker beleedigd, greep naar eenig voorwerp en bragt daarmede zijn tegenpartg zulk een slag op het hoofd toe, dat hij bewusteloos neder zonk. Men vreest voor het behoud van zgn leven. Uit Beekbergen wordt geschreven, dat ook aldaar de gewoonte om op Nieuwjaarsdag vuurwapens te lossen een offer heeft geëischt. Een jongeling, W. Jansen genaamd, heeft zich op dien dag met een pistool door de hand geschoten, waardoor twee vingers werden ver brijzeld. De geneesheer verklaarde dat de hand geamputeerd moest worden, doch daar de patent hiertoe niet te bewegen was, is hij jl. Dingsdag aan de gevolgen overleden. Vier Maastrichtenaars wilden dezer dagen te Luik de voor stelling van Patti op de minst kostbare wijze bgwonen. Daar de diva in een opera van 4 acten zong, spraken zg af één entréebillet te nemen, om ieder gedurende een acte de markiezin de Caux te hooren. Zoo gezegd, zoo gedaan. In een koffijhuis wordt hun volg orde bepaald en de drie eersten komen vol geestdrift terug. Op zgn beurt gaat ook de vierde de laatste aete zien en verheugt zich al bg voorbaat in het vooruitzigt van het genot, dat hem te wachten staat. Oordeel dus over zijn toorn, toen hij den ténor hoort zingen „Lucie est raorte." Woedend verlaat hij den schouwburg om zich bij zijne vrienden te beklagen en het door hem betaalde gedeelte van het billet terug te vragen. Deze willen hier echter niets van weten en van daar een proces, dat op het oogenblik geheel Maastricht in beweging brengt. Aangekomen schepen te Batavia vóór 30 Dec. 1868: Alle- gonda Jacoba, Candati en Petronella. Vertrokken Boni, Albreoht Beyling, Bestevaer, Johannes Lodewijk, Luctor Emergo, Noord brabant, Pieter Adolf, Zeenymph en Maria Sarah. In zekere gemeente kwam een bruidspaar op het gemeentehuis om zich te laten trouwen. De burgemeester was afwezig, de plegtig heid zou dus door een der wethouders voltrokken worden. Deze, een laken- en manufaeturen-winkel hebbende, zag dat bruid en bruidegom in een geheel nieuw pak gestoken waren; nu was zgne vraag: „waar het goed gekocht was." De bruidegom, door de vraag verrast, sprak de waarheid, en noemde den voornaamsten concurrent van den wethonder-manufactarier. De man werd daarop zoo ver stoord, dat hij zgn hoed nam en vertrok onder het zeggen: „dan geef ik er ook de brui van om je te trouwen." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. A. Werumeoe Bun ine, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 8 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-act. gesteld. Dc luit. ter zee 2de kl. C. C. Vermeer, behoorende tot de rol van 7.r. Me. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 15 dezer op non-act. gesteld en op dat wachtschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. M. J. C. Lucardie. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Engelvaart wordt met den 21 dezer geplaatst op het raderstoomschip de Valk. Op het eiland Réunion is een oproer uitgebarsten, welks oorzaak in weerzin tegen de belastingen schijnt te bestaan. Bij eene manifestatie voor het stadhuis van Saint-Denis, welke den 2 Dec.jl. plaats had, hadden de troepen, tengevolge van een misverstand, op de volksmenigte geschoten en 80 menschen gedood of gekwetst. Den 3 Dec. had de gouverneur den staat van beleg afgekondigd, die echter den volgenden dag weder was opgeheven. Charles Dickens heeft plan gemaakt om in de verschillende groote steden van Groot-Brittannië en Ierland een reeks van 100 afscheids-voorlezingen te houden, waarvoor de ondernemer hem het aardig sommetje van 120,000 heeft toegedacht. De oudste advertentie, welke in een Engelsch dagblad werd geplaatst, is te vinden in het zevende nummer van den Impartial Intelligencer, hetwelk den 12den April 1649 verscheen. Een gentleman uit Candish, in het graafschap Suffolk, biedt daarbij eene belooning aan voor het terugbrengen van twee paarden, welke hem ontstolen zijn. Gedurende vele jaren vindt men slechts schaars in de dagbladen aankon digingen die men aantreft, hebben meestal betrekking tot boeken of ge neesmiddelen. De boekhandelaar Neweombe in Thamesstreed was de eerste, die er eene speculatie in zag en den 26sten Mei 1657 het eerste nummer van den Public Adoertiser uitgaf, die bijkans geheel gevuld was met advertentiën en zeetijdingen. De overige dagbladen hadden hoogstens drie of vier advertentiën, welke te midden hunner nieuwsberigten verspreid lagen. In eene van die aankondigingen wordt voor het eerst gewag gemaakt van de thee, in onze dagen een even onontbeerlijke drank als het water. Men leest in den Mercurius Politicus van 30 September 1658: Deze uitstekende Chinesche drank, welke door alle geneesheeren wordt goedgekeurd, welken de Chinezen „tcha' en de overige volkeren „tay" of „tee" noemen, wordt te Londen verkocht in het koflijhuis „Het hoofd der Sultane," in de Sweeting's Rento bg de Bemo. De andere advertentiën van den Mercurius Politicus betreffen meestal de verschgning van de nieuwe boeken en de verdwijning van vrij gelatenen of negers. De daden van weldadigheid van den beroemden Amerikaanschen pbilanthroop, den heer Peabody, bedragen reeds een veel aanzienlijker som dan men algemeen vermoedde. Een authentieke ljjst van alle giften, die hij aan de armen, aan openbare instellingen en aan zijn familie heeft geschonken, geeft de belangrijke som van 10 millioen dollars of ongeveer 25 millioen gulden. Wel een edel gebruik van een door arbeid verkregen fortuin. Mijnheer de Redacteur Een ieder verliet Dingsdag jl. voldaan de voorstelling welke door Victor Driessens en zijn gezelschap in Ti vol i werd gegeven. Het is overbodig om den heer Driessens in het bijzonder en de overigen in 't algemeen onzen lof toe te zwaaijeu. Het spel was weder als immer meesterlijk en liet niets te wenschen over. Maar te meer verdient dit gezelschap onze bewondering, wanneer wij bedenken hoe het voor hen mogelijk was het uastukje Siska van Roosemael er zoo goed af te brengen, met begeleiding van dergelijke alfreuse muziek 1 Reeds twee malen werd het Ileldersche en Nieuwedieper publiek nu vergast op zulk een orkest, ieder was er toen reeds over uit dat het beneden alle critiqne was; eene flaanwe hoop op eeu beter orkest werd ons Diugsdag weder ontnomen en geduldig zat het pabliek te luisteren naar het gekras van drie violen met een bas met begeleiding van een blaas-instrument. Het ligt niet in onze bedoeling om den heer heer Victor Driessens dit ten kwade te duiden, daar hij misschien niet weet dat er hier een beter orkest te krijgen is. (Bijv. de heeren Polak of eenige muziekanten van hot wachtschip.) 't Is daarvan dat wij langs dezen weg de directie eens attent willen maken op een grief die bijna geheel het publiek deelt. Wij hopen dat Victor Driessens met zijn gezelschap weer eens spoedig onze gemeente met een bezoek zal vereeren, en dan een nieuw orkest nog meer luister aan de voorstelling zal bijzettende recette zal er niet op verminderen. Met de plaatsing van deze regelen zult gij zeer verpligten, Eenige trouwe bezoekers van het vlaamscii tooneel, onder directie van vlctor driessen8. Den 19 December 1868 overleed te Amsterdam, in den ouderdom van ruim 68 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer J. M. L. MARCHAND, gepen sioneerd Machinist der Marine. Uit aller naam, W. DE LIEFDE. C. B. M. E. DE LIEFDE—MARCHAND. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij bet overlijden mijner hartelijk geliefde Echtgenoote, betuig ik mijnen innigen dank, J. C. DE BUISONJÉ. Helder, 15 Januarij 1869. Allen die nog iets te vorderen hebben van de MARINE CLUB, wegens leveranciën of verrigte werken over 1868, worden verzocht hunne rekeningen fn te dienen bij den Heer P. J. HEIJNING, Penningmeester der Club. HET BESTUUR; niet geheel onbekend met het TAFELDIEtfElV.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1