1869. N°. 11. Zondag 24 Jaraarij. 27 Jaarga^jg, binnenland! buitenland. Uitgever Bureau: Cz. HELOERSCHE ïïpr Ei\ NIEVWED1EPER COURANT. „Wij huldigen het goede.,] Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatürdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdsg den 36 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triest. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Januarij. Tijdiogen uit Parijs melden, dat de conferentie den 21 dezer het protocol heeft onderteekend. Die onderteekende verklaring zal, zoo als het Journal Officiel berigt, door den minister de Lavaiet te aan het Grieksche gouvernement worden overgelegd, en de conferentie zal het antwoord van deze mogendheid afwachten, alvorens hare beraadslagingen definitief te sluiten. Het Journal Officiel berigt, dat de conferentie eene dépêche heeft vastgesteld, waarin de Grieksche regering wordt uitgenoodigd, de begioselen tot de haren te maken, die de groote mogendheden eenparig hebben aangenomendat de minister Lavalette, uadat het antwoord op die dépêche ontvangen zal zijn, (welk antwoord in de loop der volgende week wordt verwacht), de conferentie zal bijeen roepen, ten einde de beraadslagingen te houden. Volgens de Landes-Zeitungeen Beijersch blad, zouden door de regering te Munchen aan den voorzitter van den Noord-Duitschen Bond voorstellen gedaan zijn tot een verdrag, krachtens hetwelk het aan de Beijeren zal vrijstaan, hunne militaire dienst in hun vaderland of in het Noord-Duitache Bondsleger, en omgekeerd aan de inwoners der staten van den Noord-Duitschen Bond our die dienst naar ver kiezing bij het Noord-Duitsche leger of in Beijeren te vervullen. Een berigt, te Berlijn ontvangen, wederspreekt die tijding. Dat zij echter kan gemeld worden, bewijst wel dat er meer en meer innige toenadering tusschen Noord- en Zuid-Duitschland ontstaat. Berigteu uit Konstantinopel melden, dat tusschen de Turksche en Perzische regering geschil is ontstaan over eene schending van grondgebied. Reeds had de Turksche gezant Teheran verlaten en zou er zich, naar men meldt, eene Perzische krijgsmagt nabij Erzerum zamentrekken. De verkiezingen voor de cortes in Spanje zijn zoDder ernstige rustverstoringen afgeloopen; ofschoon men de juiste zamenstelling dezer vergadering nog niet weet, kan men het er toch veilig voor houden, dat de monarchale meerderheid aanzienlijk zal zijn. In de werkende vergadering van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeengisteren avond gehouden, werd door den voorzitter, de heer Bron, op het verlies gewezen, dat de Maatschappij geleden heeft door het overlijden van den heer J. van der Haar, die sedert jaren lid was van dit Departement en voor ruim 2 jaren met de zilveren medaille der Maatschappij werd vereerd. De heeren Gebr. Zur Miihlen hebben voor goederen, bestemd voor de Internationale tentoonstelling van voorwerpen behoorende tot de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, vrij vervoer toe gezegd op hunne stoombooten, varende van hier langs Alkmaar en Purmerende tot Amsterdam en van Kampen op Amsterdam. Met den 8 Febr. a. s. wordt op het kantoor van den Rijks telegraaf alhier geplaatst, de heer G. C. Meijer, telegrafist der derde klasse, thans als zoodauig werkzaam op het kantoor van den Rijks telegraaf te Amsterdam. Men verzekert, dat ook de geëmploijeerden der 1ste kl. bij de militaire hospitalen van uoiforiu worden voorzien. Z. M. heeft afgewezen het verzoek om gratie, ingediend door den failliet verklaarden koopman C. J. Arendsen Raedt, te Zwolle, veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, ter zake van bedriegelijke bankbreuk. (Dagblad.) De minister van justitie heeft het bestuur der vereeuiging tot bevordering van den boekhandel uitgenoodigd van zijne zijde mede te werken tot het te keer gaan van de verspreiding van nagebootst gelds-waardig papier. Behalve de nagemaakte bankbilletten van 40 in den vorm van zegenwenschen, worden thans op gelijke wijze ook nagebootste postwissels verspreid. Den 16 dezer is te Utrecht overleden de gepensioneerde vice- adrairaal G. Vogelpoot, commandeur van den Nederl. Leeuw, ridder grootkruis vau de Frans-Jozeph-orde vau Oostenrijk, laatstelijk directeur en commandant der Marine alhier. Het aantal binnenlandsche telegrammen is, onder de werking van het van 50 op 30 cents verlaagde tarief, met ruim 70 teu 100 toegenomen. Beroepeu te Dokkura ds. N. C. Balsem, van Langczwaag; te Hensbroek de heer A. C. W. ter Meulen, candidaat bij het Prov. kerkbestuur van Groningen. - Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Bedijkte Schermer door ds. C. de Holl, te Nieuw-Venncp (classis Haarlem.) - Bedankt voor het beroep naar Hiaure c.a. door ds. R. G. J. VVieringa, te Hoorn op Texel. In de laatst gehouden vergadering van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, Dep. Texel, is met algemeene stemmen besloten 1°. volkomen adhaesie te schenken aan de denkbeelden, vervat in de bekende circulaire van het hoofdbestuur; 2°. het hoofdbestuur de meest mogelijke vrijheid te laten ten opzigte van hetgeen het mogt noodig of nuttig achten te doen tot behoud onzer openbare neutrale volksschool. In het aanstaande voorjaar zal te Amsterdam door de maat schappij „Arti et. Amicitiae" eene tentoonstelling worden gehouden van wapenen, krijgsattributen, enz. Daarin zullen worden opgenomen alle volgende voorwerpen, sedert de grafelijke tgden in gebruik: Europesche oorlogs- en jagtwapenen en projectielenkrjjgs-, jagt- cn paardentuig; wapenrustingen, kleedingstukken, ledergoed, vaandels, krijgs-muziekinstrumenten, ridderorJen, cereteekenen, gedenkpenningen en noodmunten, betrekking hebbende op krijgsbedrijven of krijgslieden; portretten en historische voorwerpen van bekende krijgsliedenmodellen, zeldzame boekwerken en prenten over krijgskunde. Voor deze gemeente is de heer J. 0. Leich correspondent, bjj wien nadere informatiëu te bekomen zijn. Ter teregtzitting van de regtbank te Rotterdam stond ji. Dingsdag een persoon teregt, aangeklaagd van verschillende wan bedrijven van diefstal eu opligtiug te hebben gepleegd. Volgens de verklaringen van zes getuigen bestonden deze feiten daarin, dat hij in de maanden Octobcr en December van het vorige jaar bij vier verschillende ingezetenen dier gemeeDte gemeubeleerde kamers gehuurd, en na ze betrokken, eenigen tijd bewoond en verschillende verte ringen gemaakt te hebben, van daar, hetzij heimelijk, hetzij onder valsche voorgevens vertrok, zonder terug te keeren of de verschuldigde gelden te betalen. Bij ieder der door hem bedrogene personen had hij een anderen naam en beroep opgegeven, terwijl hij bij 2 hunner geld geleend, bij een ander een tafelschel weggenomen en bij een vierde mede eenige goederen ontvreemd had. De beklaagde erkende het hem ten laste gelegde, tot verontschuldiging aanvoerende dat hij als kelner vergeefsche moeite had aangewend om in eene betrekking te komen en bovendien ziekelijk van gestel was. De regtbank ver oordeelde hem bij vonnis van jl. Donderdag tot acht maanden cel lulaire gevangenisstraf, eene geldboete van 25 en de kosten. (N. Rott. Crt.) Bij vonnis van jl. Donderdag is door de regtbank te Rotterdam eene genees- heel- en verloskundige te Schoonhoven tot eene geldboete van 75 veroordeeld, die geneesmiddelen afgeleverd en daardoor zijne bevoegdheid overschreden had. Te Giesendam heeft een 13jarig jongeling, die zich te vroeg op het ijs waagde, zijne waaghalzerij met den dood geboet. Te Nijmegen was proces-verbaal opgemaakt tegen verkoopers van aardappelen en appelen, die deze bij den zak verkochten, zonder dat de zak een Ned. mud inhield. De regtbank heeft de koopers in het ongelijk gesteld en beslist, dat verkoop bij den zak veroorloofd is, als zoodanige hoeveelheid niet voor een Ned. mud wordt uitgegeven. Door burgemeester en wethouders der gemeente Goes is aan de ingezetenen bij publicatie bekend gemaakt, dat in de maanden November en December des vorigen jaars door de scheikundige sub commissie van de openbare gezondheids-commissie, een onderzoek is ingesteld van de aldaar verkocht wordende melk. Als resultaat van dit onderzoek worden de namen medegedeeld van alle (vier-en-twintig) melkverkoopers en achter hun naam gevoegd het gehalte van den room en van het water, dat in de melk, door elk van hen verkocht, gevonden is. Terwijl de eerlijkste van het gild 19 pCt. room en 0 pCt. water geeft, vindt men in de melk van den laatst vermelden 5 pCt. room eu 67 pCt. water. „Men kan," voegt de Geneeskundige Courant hierbij, „uit boven staande opgave zien, tot welk eene verbazende hoogte de melkverdunning al niet gedreven wordt, en welk bedrog er met den verkoop vau een der voornaamste voedingsmiddelen wordt gepleegd. Daarop geldboeten te stellen, of de aldus gealtereerde melk van tijd tot tijd verbeurd te verklaren, zijn beide onaangename en weinig afdoende middelen, doch een maatregel als de bovenstaande, het bekend maken van het gehalte der koopwaar en van den naam der verkoopers, dit is, in ous oog, het voortreffelijkste middel om het kwaad te voorkomen. De verkoopers van slechte melk zijn thans gesignaleerd, en zullen of hun waar moeten verbeteren, of van hun debiet afstand doen, terwijl de verbruikers zullen leeren, waar ze al en waar ze niet ter markt moeten gaan, om goede waar voor hun geld te krijgen. „De gezondheids-commissie van Goes, zoo geschraagd door het gemeentebestuur, heeft thans succes op haar werk, en geeft aan beide ligchamen elders een navolgenswaardig voorbeeld, hetwelk wij hopen dat niet onopgemerkt voorbij zal gaan, maar aanleiding zal geven, dat overal de melk naauwkeurig zal worden onderzocht, en de uit komsten, op dezelfde wijze als te Goes, aan de ingezetenen medegedeeld.' Jl. Donderdag zijn een sergeant en een fourier van de te Groningen in garnizoen liggende Artillerie, die zich op te zwak ijs hadden gewaagd om schaatsen te rijden, ondanks de spoedig aan gewende pogingen tot redding, verdronken. Een derde persoon, die met de twee militairen door het ijs was gezakt, is nog in tijds gered geworden. Men heeft gehoord van eeu drijvende comedie op de stroomen van Amerika - een drijvend hospitaal op den Theems kent ieder; - er was vroeger sprake van eeu drijvende kerk te Leeuwarden, - de eer van op een drijvende school te kunhen wijzen komt aan de waterachtige landouwen van Grouw toe. Op de grenzen van Idaar- deradeel en Smallingerland, daar waar de zeer uitgestrekte lage hooilanden beginnen, welke tusschen Grouw en Baarubergura liggen, vindt men Goëugahuizen, een tiental boerenwoningen aan de Wijde Ee. De kinderen dezer menschen zijn door beide stroomen vau Grouw en door verre afstanden van elk ander dorp gescheiden. Nu heeft eeu particulier een soort van ark doen timmeren van een schuit; in het eene gedeelte heeft hg zgne huishouding, en het andere, daarvan afgescheiden, is tot school ingerigt. Naar men verzekert, leeren de kinderen dier afgelegen Smaliingerlanders heel goed. Te Meppel zijn jl. Donderdag een 20tal schaatsenrijders door het ijs gevallen, die allen gered zijneen paar vrouwen echter niet dan met veel moeite. Dezer dagen overleed te Maastricht in den ouderdom van 75 jaren de heer A. T. Brade, gepensioneerd generaal-majoor van het wapen der artillerie. De Paulus, van Ernest Renan, komt eerstdaags uit. Mevrouw X., eene bejaarde schoonheid, die nog gaarne in aan merking komt, ging met Nieuwjaarsdag een bezoek afleggen. Ze had een hondje van een hoedje op, van 't laatste model, waarop een klimoptakje pronkte. „Heb je den hoed van mevrouw X. wel gezien?" vroeg de vrouw des huizes aan mijnheer. „Och," zeide deze, „dat was een zeer natuurlijke hoed. Je weet toch wel dat klimop op ruïnes te huis hoort." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Aan Zr. Ms. adjudant iu buitengewone dienst, den luitenant-generaal A. J. Andresen, commandant van het leger in Ncderl.-Indic en chef van het depar tement van Oorlog aldaar, is, op zijn verzoek, met iugang van eu met den dag der maand April 1SG9, waarop hij zijoo voormelde functiën zal oedcrlcggen, met behoud van aanspraak op pensioen, op de meest eervolle wijze ontslag ver- leeud uit Zr. Als. militaire dienst, onder dankbetuiging voor de laugdurige goede en getrouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot broeder der ordr van den Nederl. Leeuw zijo benoemd de adj.-onderoff., conciërge der Kon. Mii. Academie, J. C. Heyderiks en de wachtm. J. de Vink, van het reg. Veld—Artillerie, geëmploijeerd bij de comm. tot proefneming met getrokken geschut. Het lang verwachte treurige berigt vau den dood van den Belgischen Kroonprins is eindelgk ontvangen. Leopold Ferdioand Elie Victor Albert Marie, Hertog van Braband, Graaf van Henegouwen, Hertog van Saksen, is jl. Donderdag nacht na een langdurig lijden over leden. Hij was den 12 Junij 1859 te Laeken geboren, en béreikte dus nog niet den ouderdom van 10 jaren. Hij is de eenlgé ioón van het thans in diepen rouw gedompelde Koninklijke gezin, en geheel België treurt zeker met het beminde vorstenhuis om dezen tredenden slag, te meer omdat de nu voor de troonopvolging iu aanmerking komende graaf van Vlaauderen tot dusverre kinderloos is. Het Koninklijk echtpaar heeft nog twee dochters, Prinses Louise, geboren 18 Februarg 1858 en Prinses Stephanie Clotilde, geboren 21 Mei 1864. De Keizerlijke rede, jl. Maandag gehouden, bevat 1012 woorden. Londen heeft ze ontvangen in 13 min., Berlijn in 1 uur 9 min., Florence in l u. 40 min,, Brussel in 45 min., Weenen inl u. 50 min. Alexander Dumas heeft in den kleinen Monileur te Pargs een artikel geplaatst over het varken. Men vindt daarin dit zonderling feit: „Het varken is met het konijn, het vruchtbaarste dier der wereld. V'auban, die een uitmuntend rekenaar was, heeft daarover eene verhandeling geschreven. Hij had uitgerekend dat een enkele zeug 6,434,838 afstammelingen en afstammelingen van afstammelingen gehad had in den tyd van 1 jaren." In het Théatre Lyrique te Parijs wordt tegenwoordig Mozarts Don Juan eiken avond voor stampvolle zalen gegeven. Daarbij ver vullen mejufvr. Fidcs de Vries de rol van dona Elvire en mejufvr. Jeanoe de Vries die van Zerliuc. Te Parijs is een deurwaarder op het vindingrijke denkbeeld gekomen zijn ambt per vélocipède uit te oefenen. Een paard komt op 500 a 600 francs; het kost dagelijks 2 francs aan voedsel en kan zijn pooten breken. Een vélocipède kost slechts 100 francs, eet niet en breekt slechts, van tijd tot tijd, den neus van zijn ruiter, en dat kan onder de kosten van verplaatsing buiten de gemeente worden opgenomen. Onze deurwaarder fungeert dus per vélocipède. Tot dusverre bevindt hij zich er zeer wel bij; hij beteekent twintig exploiten per dag. De schuldenaars echter zijn minder in hun schik I Parijs wordt in de laatste dageu onveilig gemaakt door dolle honden, en de politie-verordeniug, die het muilbanden en vasthouden voorschrijft, helpt weinig. De politie heeft daarom den radicalen maatregel genomen alle ongemuilbande en losloopende honden in de Eourricre te stoppen, waar de oude en leelijke, zoo zij binnen 24 uren niet worden opgeeischt door den eigenaar, opgehangen worden. De honden van waarde blijven acht dagen ter beschikking van deu eigenaar. Na dien tijd worden zij publiek verkocht. Men heeft op het schietterrein bij Vincennes proeven genomen met de verschillende achterlaad-geweren, en bevonden dat men met het geweer Harry Minchester (Amerika) 19 schoten kan doen in de minuut; Remmington (Denemarken) 19Peabody (Zwitserland) 13; Carnle (Rusland) 12; Werndi (Oostenrijk) 12; Pruissisch naald geweer 12: Chassepot (Frankrijk) 12Snider (Engeland) 11Woeuzi (Oostenrijk) 10 schoten iu de minuut. Het Chassepot-geweer draagt echter het verst en is het gemakkelijkst te hanteren. Of Peabody, de Amerikaansche weldoener, wel vereerd zal zijn dat men zynen naam geeft aan een moordwerktuig, betwijfelen wij zeer. Door een Eranschman, den heer Burdin, is, reeds een geruimen tijd geleden, een prijs van 3000 fr. uitgeloofd voor de somnambule die, in het bijzijn eener commissie van geneeskundigen, er' in slaagt om eeu drievoudig verzegeld en in eene cassette weggesloten geschrift, van welks inhoud zij vroeger op geenerlei wijze kennis kan hebben gedragen, te lezen. Reeds verscheidene somnambulen hebben ver geefsche pogingen gedaan om den uitgeloofden prijs te winnen. Thans heeft zich weder, gelijk door een correspondent van VInddpendance Beige berigt wordt, een Hongaarsche magnetiseur opgedaan, met eene slaapster van vijftien jareu, die zich sterk maakt, de premie te zullen behalen. De beslissende dag is, meeot men, op deu 2 Febr. bepaald. In Frankrijk gebeuren er zooveel ongelukkeu met vélocipedes, dat te Lyoo, Grenoble en Montpellier het gebruik van die wagentjes op openbare wandelwegen en op de trottoirs der straten verboden is. Te Bordeaux mag men 's avonds uiet met de trapwageus ryden zonder lantarens. Alexandre Chevalier is, naar men zegt, voornemens eene lucht reis over den oceaan te doen. Hij beweert dien pleiziertogt naar New-York in drie dagen eu drie nachten te kunnen volbrengen. Volgens de Globe van den 15 dezer, schat Baron Kühn de krijgsmagt dpr groote mogendheden aldus: Frankrijk 1,360,000 mao j de Noord-Duitschen Bond 1,028,916; Zuid-Duitschland 200,171; Austro-Hongaarsche monarchie 1,085,005; Rusland 1,497,000; Italië 480,461. In het geheel voor alle groote mogendheden 6,578,000 man. De heer Waller te Londen heeft brieven uit Zanzibar ont vangen van 26 Nov., waaruit blijkt, dat destijds sedert lang niets van dr. Livingstoue vernomen was. De laatste berigten aangaande hem waren uit Cazembe en eeu geheel jaar oud. Dr. Kirk schrijft uit Zanzibar: „Men kan op het oogeoblik volstrekt niet weten waar dr. Liviugstone zich bevindt. Men acht het echter niet noodig om zich omtrent hem bezorgd te maken." Te Londen is dezer dagen een zeldzaam Hebreeuwsche bijbel, iu 14911492 te Napels op perkament gedrukt, by opbod, tegen 1920 verkocht. Te Bristol stapte de vrouw van den kapitein van een vaartuig mis op de plank die naar boord leidde en viel in het water. Haar echtgenoot sprong zijne vrouw na om haar te redden, doch beide verdronken. In een stadje van Zwitserland kwamen onlangs twee jonge Italianen met een aap en lieten dezen allerhande kunstjes verrigten ten einde in hun onderhoud te voorzien. Daar deze vertooningen geeue zeldzaamheid zijn, gebeurde het dat de jonge Savoyaards niet zooveel verdieud hadden, dat zg hun logement konden betaleD, waarop de kastelein hun aap in den kelder opsloot en hem niet terug wilde geven alvorens betaling te ontvangen. De slimme aap

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1