1869. N°. 12. Woensdag 27 Januarij. binnenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. EN HELDERSCHE El WEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonaemcntsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14- regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 38 dezer vertrekt de Oost- Indische mail over Marseille. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Januarij. De eerste acte van de conferentie is afgespeeld, de vertegenwoor digers der mogendheden hebben vaste beginselen gesteld, volgens welke de Grieken verzocht worden hun gedrag te regelen. Graaf Charles Walewski, zoon van den onlangs overleden staatsman van dien naam, is den 22 dezer van Parijs vertrokken; hij kan niet voor den 27sten te Athene zijn en eerst den 29 of 30 dezer kan men aan het Fransche hof eenig antwoord van het Grieksohe gou vernement hebben. Hoe dat antwoord zal zijn is natuurlijk niet met zekerheid te bepalen. Wat daarvan gezegd wordt, valt op het gebied der gissingen, en deze loopen nog al uiteen. La Patrie, la France en andere bladen vleijen er zich mede, dat Griekenlands antwoord gunstig zal uitvallen. Omtrent de vermoedelijke houding der mogendheden, ingeval het tegendeel mogt plaats hebben, zijn zij het echter niet geheel eens. Een der Parijsche oorrespondenten van de Belgische VIndépendance berigt echter per telegraaf aan dat blad, dat, volgens door hem van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde ontvangen informatiën, „het antwoord van Griekenland op de verklaring der conferentie de hoop van de vrienden des vredes zou teleurstellen. Het Journal OJjiciel constateert, dat de telegrafische berigten uit Havanna steeds gunstiger voor de zaak der orde luideo, en dat het handelsverkeer reeds weder begon te herleven. SpaDje zal dus die rijke bezitting vooreerst waarschijnlijk nog behouden. Volgens een door de Madridsche Gaceta medegedeeld decreet is de vertegeowoordigiog der eilanden Cuba en Porto-Rico in de Cortes derwijze geregeld, dat eerstgenoemd eiland 18 en het laatste 11 afgevaardigden naar die vergadering zal zenden. In Portugal heeft de Raad van State den Koning geadviseerd om de Kamers onmiddelijk te ontbinden. Gedurende het jaar 1868 zijn ter losplaats Helder ingeklaard 126 zeeschepen, als Van Sunderland, met steenkolen 147idem, met steenkolen en matten 1; Neweastle, met steenkolen 86; idem, met steenkolen en gemalen cement 2idem, met steenkolen en gebakken steen 1 idem, met ijzer, gebakken steen, cement, garneermatten en kolen- cokes 1; Seaham, met steenkolen 9; Hartlepool, met steenkolen 8; Cardin, met steenkolen 3; Middlesbro, met steenkolen 14; idem met ijzerwerk voor spoorwegen 3idem, met ruw ijzer 1Liverpool, met steenkolen-teerolie 1Charlestown, met ongemalen krijt 1Huil, met manufacturen 1; idem, met vruchten 1; idem, ledig scheeps 1; Londen, met koopmanschappen 1; idem, ledig scheeps 2 Yarmouth, ledig scheeps 7Helgoland, ledig scheeps 2Sundswall, met hout 68; Hudingsvall, met hout 15; Drammen, met hout 8; Soderham, met hout 14; Hernosand, met hout 9; Fredrikstad, met hout 6; Riga, met hout 6Toosberg, met hout 1Thornea, met hout 2 Swartwik, met hout 1Nerva, met hout 1Fredrikshall, met hout 1; Aasgaardstrand, met hout 1; Christiania, met hout 1; Abo, met hout 1Quebec, met hout 1Bremeo, met vaat- en kuipwerk 1 Ibrail, met rogge en matten 1Galatz, met rogge en matten 1 Antwerpen, met buskruid 1; Hellevoetsluis, met buskruid 2; Rot terdam, met koopmanschappen, gedroogde huiden, vruchten en steenkolen 1te zamen 425 schepen, metende 144,289 ton, tegen 379 schepen, metende 120,836 ton, in het jaar 1867. Ingevoerd: van Noorwegen 785 ton gezaagd en 4784 ton ongezaagd hout; van Zweden 871 ton gezaagd en 46,633 ton ongezaagd hout; vau Rusland 42 ton gezaagd en i902 ton ongezaagd hout. Ingevoerd van Engeland: met zeilschepen 87,453,209 <B en met stoomschepen 27,602,450 steenkolen, te zamen 115,055,659 <51. Uitgevoerd naar Engeland: runderen 75, varkens 12 en schapen 22,401 stuks; geslagt vee 16,905 8Ê. Wij herinneren belanghebbenden aan de op morgen (Woensdag 27 Januarij) te houden verkiezing van 14 notabelen der Hervormde Gemeente alhier. Het stembureau houdt zitting in de consistorie kamer der Nieuwe kerk vau 10 tot 1 en van 5 tot 8 ure. Morgenavond, balf zeven ure, zal de heer Jobs. Dyserinck in de Doopsgezinde kerk eene voorlezing houden over Zondag 17 tan den Heidelbergschen Catechismus," als vervolg van de voorgaande lezing over den grond van des Christens hoop op de onsterfelijkheid." Op Vrijdag a. s., des avonds ten half acht ure, zal in het gebouw in de Nieuwstad door den eerw. heer G. E. Bron eene volksvoorlezing gehouden worden. Op a. s. Donderdag 28 dezer in den vroegen morgen zal eene bij ons zigtbare maansverduistering plaats hebben. Het begin zal kunnen worden waargenomen 49 minuten na middernacht, het midden ten 1 ure 58 minuten, het einde ten 3 ure 47 minuten. De maan zal ruim 4 duim over hare noordzijde verduisterd worden. Het gezelschap Ernst en Scherts hield gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone vergadering, die door de leden met hunne dames zeer talrijk werd bezocht. Het programma was volgenderwijze zamengesteld1°. De Schuldbekentenis, of de Brieven- tasch van kapitein van Winsum, tooneelspel in vijf bedrijven en een voorspel; - 2°. Oom en Neef, van W. J. van Zeggelen; - en 3°. Heti kent den vogel aan het gevederte, of de dansmeester Hoogheid, blijspel in drie bedrijven. Zeer verdienstelijk was de uitvoering der onderscheidene stukken. Inzonderheid voldeed ons de flinke opvoering van No. 1 van het programma; de voordragt was zoo natuurlijk, dat we gedurende het spel dien gemeeuen YVildhof haatteu met een volkomen haat en Jan Hak en Louw Vlint de grootste achting toedroegen. Maar ook de beide andere uommers werden alleszins verdienstelijk voor gedragen en verhoogden het genoegen der vergadering. Het audi torium gaf dan ook herhaaldelijk zijn onverdeelden bijval te kennen. De liedertafel Helders Mannenkoor is thans geconstitueerd. Na afloop der eerste repetitie, jl. Zaturdag avond gehouden, is door de vergadering een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Krol, Lastdrager, Laurey, Buhse en Otto. Voor eenigen tijd is in ons vaderland tot stand gekomen eene Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Vereeniging voor Neder- landsche Muziekgeschiedenis. Tot het hoofdbestuur dezer Maatschappij behooren o. a. prof. W. Moll, als voorzitter en dr. J. F. Ileije, als lste secretaris. De Yereeniging stelt zich ten doel om de ten onzent zoo goed als onbekende, en toch zoo roemrijke geschiedenis der Nederlandsche toonkunst na te sporen en aan het licht te brengen. Beschermer is elk, die 's jaars ten minsten 3,1 lid, die ten minsten 1,25 bijdraagt. Correspondenten voor deze gemeente zijn: de heeren Joh. Dyserinck en L. A. Laurey. Het schijnt dat de liefhebbers van schaatsenrijden nog altijd aau voorzigtigheid moeten herinnerd worden. Gisteren en eergisteren toch zijn alhier onderscheidene personen door het ijs gezakt. Gelukkig zijn er geeue noodlottige gevolgen te betreuren. Koninklijke bewilliging is verleend tot het verlengen van den duur der naamlooze vennootschap „Breezaud-Vereeniging", gevestigd in den Anna Paulowna Polder, met een tijdvak van vyf jaren. Aan P. Neuvel, te Medemblik, is vergunuing verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den Paus toegekend. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid is aan C. L. v. Laere, onder-pastoor te Clinge (België), verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het betoon van moed en zelfopoffering bij den brand te Clinge (Nederland), den 6 September 1868. Naar men zegt, zou de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen 16 Febr. bijeenkomen, om hare werkzaamheden te hervatten. Aan het Handelsblad wordt uit eene goede bron berigt, dat de ziekte van den heer Koorders meer en meer eene ongunstige wen ding neemt. In de vorige week was de toestand zorgelijk, maar zonder oogenblikkelijk gevaar. Sedert echter is daarin eene zeer bedenkelijke verandering gekomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zyn antwoord ingezonden op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen, dat gewijzigd is, met behoud nogtans van de hoofdbeginselen. De tabel, aandui dende de namen der maten en gewigten, is veranderd. Het faculta tief gebruik van oude of nieuwe namen wordt toegelaten óók in koopmansboeken maar, in verband daarmede, wordt het voorstel slechts als een maatregel van overgang beschouwd en is derhalve in een nieuw bijgevoegd artikel voorgesteld, deze wet na een tien jarig bestaan te herzien. Twee hoofdpunten o. a. worden door de regering nader toegelicht. Daaruit blijkt dat, volgens deze nieuwe wet, de ijk van gasmeters alleen verpligtend is gesteld voor den verkooper van die voorwerpen ten einde aan den kooper of huurder den waarborg te verschaffen dat hij in het bezit van deugdelijke werktuigen zal geraken. Overigens zal het aan bijzondere personen vrijstaan, zich vau ongeijkte gasmeters te bedienen. Voorts blijkt het, dat het de bedoeling der wet niet is alle kracht te ontzeggen aan elk stuk, waariu andere namen van maten en gewigten dan in de wet bepaald, genoemd zijn. Dat stelsel der wet van 1816 is uit de nieuwe regeling vervallen. Blijkens het Weekblad van het Regt heeft het provinciaal geregtshof in Noordholland, bij arrest van 19 Aug. 1868, M. Tos, huisvrouw van H. van den Brink, schuldig verklaard aan bedrie- gelijke opligting en veroordeeld tot eene gevangenzetting voor den tyd van eene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten; welke opligting had bestaau in het in betaling geven van een nieuwjaarswensch, in vorm en kleur gelijk aan een Nederl. bankbillet van 40, als ware dit een echt bankbillet van dat be drag. De veroordeelde was tegen dat arrest gekomen in cassatie, maar de Hooge Raad, kamer van strafzaken, beeft bij arrest van 8 Dec. 1868 dat beroep verworpen. De uitvoering van het zanggezelschap Nut en Vermaak, ten voordeele der Tersohellinger weduwen en weezen, den 21 dezer aan den Burg gegeven is, naar men ons uit Texel meldt, zeer goed geslaagd. De verschillende uommers van het programma werden uitmuntend ten gehoore gebragt. Vooral het slotnommer Hallelvjah der Schepping was bijzonder goed, en het talrijk publiek hetwelk dit concert bijwoonde, zal zeker lang de herinnering aan dien aange- namen avond behouden. De opbrengst van de uitvoering bedraagt 71.50. Men ach rijft uit 's Hage aan de Arnh. Crt.: „Men wil hier weten dat Z. M. de Koning en H. M. de Koningin in den aanstaanden zomer aan het noorden des rijks een bezoek zullen brengen." Den 11 dezer, 's avonds omstreeks 9 ure, werd door den heer v. d. M., op den Scheveningscheu straatweg te 's Hage een jongeling ontdekt, die geheel in bewusteloozen toestand verkeerde. De heer v. d. M. trachtte nu den jongeling op te rigten, en daar mede bezig zijnde, werd hy daarin geholpen door een Duitschen ambachtsgezel, die mede op weg naar bet dorp was. Al dadelijk scheen het hun toe dat de jongeling van zijne spraak beroofd was. Hun eerste werk was, hem naar het een paar honderd schreden van de plaats verwijderde tolhek te brengen, waar hy zoowel door beo als door den tolpachter R. en diens huisvrouw met de meeste zorg werd verpleegd. Het bleek toen nog duidelijker, dat de jonge ling het spraakvermogen niet ter zijner beschikking had en als het ware op den weg in zwym was gevallen. Dit is zeker, dat geen de minste sporen van eenig gepleegd geweld bij hem werden waar genomen, ook niet door den ter hulp gekomen officier van gezondheid Verspijck, die op den onbekende die hulpmiddelen aanwendde onder dergelijke omstandigheden eenige achterdocht had. De politie, inmiddels van de zaak verwittigd, deed hem nu naar het hoofdbureau vervoeren, alwaar dr. Vinkhnysen en chirurgijn Rüp bij den lijder ontboden werden, en tot opname in het burger gasthuis adviseerden. Het was hem ook toen nog niet mogelijk om te spreken, maar hy had in zoover zyn bewustzyn weder gekregen, dat hij in staat was naam en woonplaats schriftelijk op te geven, zonder evenwel te kunnen verklaren, hoe hy gekomen was ter plaatse waar men hem gevonden had. Hij heette de Moustier, zoon van den Graaf van dien naam, woonachtig te Parys, die inmiddels door tusschenkomst van de FraDsche legatie van het voorval onderrigt was geworden en uit wiens omgaande dépêche bleek, dat de Daams- opgave van den jongeling juist was. Na 24 uren verpleging in het gasthuis bekwam hij zijn spraakvermogen volkomen terug, doch was naar het gevoelen van den directeur-geneesheer in een gespannen en zenuwachtigen toestand, althans ook nu scheen hy zich van het geen met hem was voorgevallen niets te herinneren en deelde er zeer zeker niets van mede. Kort daarop kwam de Graaf de Moustier derwaarts om zijnen zoon af te halen en vertrok na een paar dagen verblijf te 's Hage met dezen naar Parijs, hoogst erkentelyk voor de goede zorgen aan hem besteed. Of en wat er nu te Parys met den jeugdigen Graaf is voor gevallen, weet men niet. Toen eergisteren namiddag een der spoortreinen van Amsterdam naar 's Hage op de hoogte van Veenenburg gekomen was, zagen de reizigers in de nabyheid van den weg iemand, die door het ys gezakt was, met den dood worstelen. Daar de trein niet kon gestopt warden, moest men den ongelukkige aan zyn lot over laten. Men heeft later dan ook vernomen, dat hy werkelijk verdronken is. Het corps officieren der dd. Schuttery te Utrecht, met uit zondering van den lsten luitenant-adjudant (terwijl een officier uit- landig is), heeft aan Z. M. den Koning eerbiedig ontslag verzocht, naar aanleiding der in de laatste vergaderingen van den gemeente raad in zake de Schutterij-aangelegenheden gehouden discussiën. Als een bewys voor den parlementairen vorm in de vergade ringen van den gemeenteraad, diene, dat onlangs de burgemeester van Boxtel werd geïnterpelleerd, omdat de vergaderiog op zulk een ongeschikt uur gesteld was. De vergadering wordt 's avonds ten 6 ure gehouden. Die tyd werd afgekeurd, omdat het dan te laat werd om te pinten (een pintje bier te drinken), volgens anderen, omdat er dan geene gelegenheid was om te katten (zeker soort vau kaartspel). Te Bin Overijssel was sinds eenige maanden bij een gezeten inwoner, de heer P., eene huishoudster. Deze kreeg veel brieven uit Rotterdam, en de heer P. vreezeude, dat de huishoudster eene andere betrekking zocht, vroeg naar de strekking. Zy verhaalde toen, dat zy eene erfenis van f 400,000 had gekregen in plantages in Indiëj zij liet de brieven van den notaris uit Rotterdam zien, die over de zaak schreef; daar zij te veel voor de administratie moest betalen, werd er afgesproken, dat de heer P. voor 12,000 hare zaken zou administrerenhij zou met den landmail vertrekken, en moest voor de reis en uitzet 3000 hebben; de heer P. sprak daarover met zyn patroon. Deze raadde aan toch eerst onderzoek te doen, en schreef zelf dadelyk naar Rotterdam. Daar was de notaris niet bekend. De geheele zaak was verdicht. De justitie is thans in de kwestie gemengd. Te Harlingen zijn vier schaatsenrijders door het ijs gezakt twee kwamen ter redding opdagen en vielen ook door het ys: op één na, een 22jarig matroos, werden allen gelukkig gered. In de Prov. Drentsche en Asser Courant komt voor het volgende adres „Aan Gedeputeerde Staten der provincie Drenthe! Wordt met verschuldigen eerbied verzonden Een verzoekschrift van niet dolle Drentsche honden; Ze zijn gisteren vergaderd geweest en petit comité, Den uitslag dier vergadering deelen ze UEd. bij deze mee. De reden waarom een halsband en touw ons moet hinderen, Zoowel onden van dagen als van middelbaren leeftijd en kinderen, Had tot nogtoe bijna niemand kunnen beseffen; Eerst dachten wij, hindert den heeren der schepping on9 keffen Maar die reden was te flaanw en wij lachten er om Zoo'n band, moet UE. weten, is ons niet wellekom, En dus was ons plan, hadden wij de schold in 't generaal, Ons te beteren, om ons te verlossen van al 't gemaal. Hoe wij dachten en wat wij peinsden, alles en vain; Wij kregen voor de mcnschen een soort van dédain. Eindelijk daar komt er een onze zaal binnen loopen Met een vreessclijk misbaar, maar volstrekt niet bezopen; Hij kijkt in het rond, wenkt, en allen zijn stil; Hij begint ons mede te deelenwdat de wil „Van den mensch, om ongelukken te voorkomen, „Ons doet vastliggen," zoo had hij ten minste vernomen; Hij had geluisterd bij een praatje op Dennenoord En zijn buik vastgehouden van lagchen toen hij het had gehoord. //Verbeeld je," zoo riep hij nit, ;,eeu van ona geslacht was dol, «Zijn hersens waren zwak, en gingen wel eens op hol; ;,Nu heeft dat beest een paar van ziju collega's gebeten wEn een kat, die hem onderweg tegen kwam, niet te vergeten; />Dat nu alleen doet ons zoo veel verdriet ondervinden, wWant daarom toch heeft men ons allen doen binden." Wij schrikten geweldig en namen tot besluit: Dat vnstloopen en liggen moet zoo spoedig mogelijk uit. Als we UE. beloven dat we ons savoir vivrc zullen bewaren, Kunt ge ons gerust los laten loopen; wil ons toch sparen! Bedenkt, die handelwijz' strijdt met onze natuur En veroorzaakt mogelijk op den langen duur, Dat wij, als wij onze vrijheid zien retourneren, Vau die vrijheid uitgelaten zullen profitéren. Daarom, weest zoo goed van Dockum te kommandéren. Dat hij belle en roepe, om het publiek te informeren: Dat de wereld zich om een dollen hond niet meer behoeft te genéren. Hetwelk doende: As9en, Jan. 1869. Presto, President, Turk, Secretaris." De drooge gasmeter is bevonden verreweg de voorkeur te ver dienen boven den natte. Hij wordt sedert jaren in Engeland bijna uitsluitend gebruikt, omdat hy onveranderlijk meet, bedrog onmogelijk maakt, de plotselinge duisternissen, ontstaan door de werking van de syphon of vlotter, niet kan veroorzaken, ongevoelig is voor koude en altijd door gelijkmatig gas geeft. Daarenboven duurt hy veel langer en is veel geriefelijker, daar hy zeer weinig toezigt vordert. Eene ondervinding van 25 jaren opgedaan over een millioen meters van deze soort, hebben die voordeelig in het licht gesteld. In Nederland en Frankryk is die, vreemd genoeg, weinig in gebruik. Jl. Zondag zyn berigten ontvangen van het eiland Java, loopende tot 16 December. Nieuwstijdingen van overwegend belang komen daaronder niet voor. Particuliere en officiële berigten van Celebes, te Batavia ontvangen, hielden in, dat op nieuw pogingen in het werk waren gesteld om den wederspannigen kraëng Bouto-Bonto in handen te krijgen; voor zoo ver bekend was, had men daarin echter nog niet mogen slagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1